ËeicUetBomo/ni Sociale uitkeringen in 4 jaar verdubbeld Soares vreest ernstige crisis om Republica we maken het goed met 'n bloemetje Mogelijk verplichte vacature-melding Drees: deel kinderbijslag afschaffen Ook volgend seizoen Toerus ting" Donderdag 19 juni 1975,65e jaargang no. 20147 Isadora Vanessa Redgrave in de speel film „Het leven van Isadora Duncan" op Ned. 11 om 20.21 Ned. 1 om 20.35 uur „Drie stap pen terug" in de serie Klaver weide. Om 21.25 uur Ronnie Corbett klein maar dapper. Vrij zonnig Droog, vrij zonnig en max. temp. van 19 aan zee tot circa 25 graden in het binnenland. Vannacht weinig wind en min. temp. omstreeks 9 gr. Overdag meest matige wind uit zuid tot zuidwest Morgen zon: 4.19-21.03, maan: 17.50-1.54, Schev. hoogw.: 12.18, laagw.: 7.42-20.10. Volkstribunaal In Zuid-Vietnam gaan de be windvoerders er steeds meer toe over personen die een misdrijf begaan voor een volksrechtbank ter verant woording te roepen. In de Zuidvietnamese stad Tam Diep moest onlangs dan ook een 22-jarige jongen terecht staan wegens diefstal. Bij de ondervraging waren tientallen toeschouwers aanwezig. Na zijn veroordeling werd de jon gen weggevoerd naar een kamp voor heropvoeding. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Service in Kamer achteruit (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur van de parlementaire restauraties heeft in een brief aan Kamervoorzitter Vondeling een aantal drastische bezuinigingen voorgesteld (besparingen ruim 360.000), die evenwel zullen leiden tot minder service voor Kamer en baar bezoekers. De bedoeling is het buffet van de parlementaire pers te slutiten, de bediening van Kamerleden en hun gasten op hun eigen Kamers te staken, de administratie te vereenvoudigen en houders van maanrekeningen administratiekosten 2,50) in reke ning te brengen. Personeel van Kamer en fracties zullen hun -koffie of thee niet meer bezorgd krijgen, maar uit automaten moeten gaan halen. Als gevolg van een en ander zal er ook personeel moeten worden ontslagen. IIIIIIIIIMIIIIIIIINHIIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII I— ll I I Van onze correspondent )ETERWOUDE De begelei- ïgscommissie van het pasto- le plan „Toerusting" heeft be lten om ook in het nieuwe izoen weer aktiviteiten te ont- ikkelen. Over de opzet hiervan het beraad nog gaande. In het ader hiervan zal er op 7 juli n bespreking plaats vinden et Ds. Aalbers van Oud-Poel- eest over de oecumenische ak- viteiten. „N-U", de gezamenlij- e veertiendaagse uitgave van :t N.H. „Ons Blad" en de R.K. arochiële Mededelingen zal in awe seizoen wat minder verschijnen. Gedacht ordt aan een 4-wekelijkse edi- e in te voegen in het „oranje" oekje en Ons Blad. Dit zal voor et eerst in september geschie- n. Suggesties voor een zinvol- vulling van dit oecumenische mtact-orgaan worden inge- acht op het redaktie-adres;Jan in Banningstraat 14. De Geta ldiensten op zaterdagavond in half acht tot acht uur in de orpskerk gaan de gehele zo- ler gewoon door. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG Een commissie uit de Sociaal Economische Raad heeft ten behoeve van mi nister Boersma (Sociale Zaken) berekend dat de uitkeringen krachtens de sociale verzeke ringswetten in 1977, het einde van de regeringsperiode van het kabinet-Den Uyl, bijna het dub bele zullen bedragen van die in 1973, toen dit kabinet begon; een stijging van rond 27,8 miljard naar 53,7 miljard gulden. In deze raming wordt ervan uitgegaan dat het beleid op sociaal gebied ongewijzigd blijft. Hoewel deze bedragen zeer opzienbarend zijn lijkt de ontwikkeling zich toch te voltrekken binnen het raam dat de rege ring zich had gesteld, namelijk een maxi male stijging van 3 procent van het natio nale inkomen in de regeerperiode. De SER-commissie komt uit op 3,1 procent Dat neemt niet weg, dat de SER-commis sie voor 1976 een premiestijging raamt die voor de gemiddelde Nederlander het besteedbaar inkomen met 1,4 procent doet dalen en in 1977 met 1,2 procent Tegenover deze aanzienlijke lastenstij ging staat dan een raming van reële loonsverhogingen van 2 procent per jaar (de helft in procenten en de helft in centen) en prijscompensaties van 8,5 pro cent in 1975 en 8 procent in elk der jaren 1976 en 1977. Bij de berekening is er tevens van uitge gaan dat de tijdelijke verhoging van de overheidsbijdragen in de sociale voorzie ningen inderdaad op 1 januari aanstaan de beëindigd worden. Zet de overheid deze verhoogde bijdrage voort dan kan de premiestijging beperkt blijven en blijft er van de loonstijgingen wat meer In een door DS'70 gepubliceerde nota stelt fractievoorzitter dr. Drees voor, de kinderbijslag voor het eerste kind af te schaffen, nadat deze al enige tijd is be vroren op het peil van 1971. De bijslag' voor het tweede kind zou nu ook moeten worden bevroren en te zijner tijd even eens moeten verdwijnen. Dr. Drees meent dat een dringende herbezinning op de uitgaven van de sociale verzekeringen dringend geboden is. Dit jaar werd al 50 miljard aan sociale verzekeringen en bij standswet besteed, een bedrag bijna even hoog als de totale belastingopbrengst Drees meent o.a. dat het begrip passende arbeid in de werkloosheidsverzekering dient te worden verruimd. LISSABON De leider van de Portugese socialisten Mario Soares, heeft gisteravond verklaard dat de kwe.stie rond het socialistische dagblad Republica in een impasse verkeert en dat zij tot een zeer ernstige politieke crisis zou kunnen leiden. Soares hekelde de militaire veiligheidsdienst (Copcon) die volgens hem het tegendeel had gedaan van wat door de revolutio naire raad was besloten en de krant aan communisti sche arbeiders had uitgeleverd. De socialistische partij zal alles doen wat zij kan om deze crisis op te lossen, maar zij kan niet marchanderen bij de verdediging van de vrijheden, aldus Soares. Portugese militairen hebben gis teravond de communistische ty pografen verwijderd uit het ge bouw van Republica, twaalf uur nadat het leger hen ondanks felle protesten van de socialis ten had binnengelaten. Vanmor gen zouden de typografen en de socialistische redactieleden overleg plegen om te proberen uit de moeilijkheden te geraken. Door de uitzetting van de typo grafen kon- worden voorkomen dat de socialisten, de grootste politieke groepering in het land, hun medewerking aan dè voor lopige regering opzegden. Portugese militairen hebben gis teravond straten gebarricadeerd met ambulances, brandweerau to's en legertrucks in een poging een straatgevecht op grote schaal tussen procommunisti- sche betogers bij het bisschop pelijk paleis te verhinderen. De gevechten ontstonden nadat -geestelijke autoriteiten de stroomtoevoer en de telefoon verbindingen van het station hadden afgesloten om te belet ten dat communistische bezet ters de zender gebruikten. Bij het treffen werden de kath olieke betogers met stenen be kogeld, waarbij enkele gewon den vielen. Militairen kwamen tussenbeide om de ver in min derheid zijnde katholieken te ontzetten, die tenslotte het bis schoppelijk paleis binnenvlucht ten en de deur barricadeerden. Van de kant van de sociaal-de mocratische partij van Mario Soares verscheen een communi qué waarin de partij verklaarde dat zij solidair is met de kerk en haar strijd voor de religieuze vrijheid. Portugese militairen hebben gisteren in Lissabon het bisschoppelijk paleis gebarricadeerd toen ongeveer tweeduizend katholieken en communisten slaags raakten bij een demonstratie over het beheer van het katholiek radiostation. De communistische betogers dreigden het paleis te bestormen. :N HAAG (ANP) Als de medewerking van de werkgevers et de Arbeidsbureaus niet verbetert, komt er waarschijnlijk een irplichting tot het melden van de vacatures bij de Arbeidsbu- ius. De directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, mr. W. Renardel de Lavalette, heeft deze waarschuwing gisteren geuit een toespraak tijdens een lunchvergadering van de Haagse Hij zei, dat hij tot nu toe de minister van Sociale Zaken heeft geadviseerd om de verplichte vacaturemelding, waarop door de vakbeweging wordt aangedrongen, niet in te voeren. Wordt de vacaturemelding van de werkgevers echter niet beter, dan zal de heer Renardel de Lavalette zijn advies om de druk van de vakbeweging op dit punt te weerstaan, niet kunnen handhaven. Enquêtes hebben aan het licht gebracht, dat de werkgevers onge veer twintig procent van hun vacatures niet bij de Arbeidsbureaus melden. AUTOPREMIE OMHOOG Verzekeraars overwegen eigen soort autokeuring (Van een onzer ver slaggevers) AMSTERDAM Vol gens directeur J. Rui ter van Centraal Be heer (verzekeringen) zullen de autopre mies volgend jaar weer omhoog moeten. Er worden reeds per centages genoemd van 5 6 procent. In een toelichting op het vandaag verschenen jaar verslag werpt de heer Rui ter ook de vraag op of nu de verplichte autokeuring door politiek geharrewar voorlopig van de baan is, het niet wenselijk zou zijn dat de Nederlandse aut overzekeraars zelf met een initiatief komen. Gedacht zou kunnen worden aan het rechtsgeldig maken van de "grote beurt" van een auto, waarbij de bezitter dan in aanmerking zou kunnen komen voor een korting op zijn premie. Griekse kamer kiest president Vandaag vinden in de Griekse Kamer van Afgevaardigden de presidentsverkiezingen plaats. Premier Karamanlis heeft voor deze functie Konstantijn Tsatsos (foto) voorgedragen. Geen blokkade Duitse grens op zaterdag (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBEKGEN Om de pu blieke opinie niet tegen zich te krijgen zullen de Duitse vracht wagenchauffeurs er vanaf zien om ook zaterdag de Duitse grenzen met hun wagens te blokkeren. Zij zullen hun blok kade beperken tot de vrijdag en weUvan twee uur 's middags tot elf uur 's avonds. De Rijkspolitie in Driebergen waarschuwt er echter voor dat de verkeerschaos, die ongetwij feld zal ontstaan, niet met het opheffen van de blokkade om elf uur 's avonds zal zijn opge lost. Ondanks het feit dat de blokka de tot een dag beperkt blijft, zal de actie toch een grote strop betekenen voor het Nederlandse wegtransport. Hier wordt het stoffelijk overschot van de vermoorde ambassadeur uit de ambassade in Brussel gedragen. Ambassadeur vermoord door zijn chauffeur BRUSSEL (ANP) De ambas sadeur van Mali, te Brussel, Aliounde Sissoko, is middag door zijn chauffeur doodgescho ten De chauffeur, de 23-jarige Keita Kalifa, gehuwd en vader van twee kinderen, drong de werk kamer van de ambassadeur, in de ambassade aan de Brusselse Camille Lemonierlaan, binnen en vuurde op zijn hoogste chef met een dubbelloops jachtge weer. Daarna schoot de chauf feur zichzelf in de buik. Hij overleed enige tijd daarna in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen. De 43-jarige ambassadeur, ge huwd en vader van vier kinde ren, vertegenwoordigde zijn land ook bij de Europese ge meenschappen in Brussel en bij de Britse, Nederlandse en Lu xemburgse regeringen. Ghandi-vertrouwen Op een buitengewone vergade ring van haar Congres partij heeft de Indiase premier Indira Ghandi unaniem het vertrou wen van de partij en haar lei ders gekregen. VS-Thailand De Verenigde Staten zullen voor 30 juni nog eens 87 vliegtuigen en 4000 man militair personeel uit Thailand terugtrekken, zo heeft een woordvoerder voor het Thaise militaire opperbevel meegedeeld. Oorlogsschip Duikers hebben Voor de zuid kust van Hokkaido, het noorde lijkste eiland van Japan, een scheepskanon en een aantal gra naten geborgen die afkomstig waren van een houten oorlogs schip dat 107 jaar gelden in België voor de Japanse marine was gebouwd. Papoea Het Huis van Afge vaardigden van Papoea-Nieuw Guinea in Port Moreshy heeft officieel 16 september van dit jaar goedgekeurd als dag waar op het land onafhankelijk wordt Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker'. nietwaar! naam: adres: woonplaats stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: adres: woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1