Hoogleraren verdienen miljoenen door bij baantjes in werktijd Politieke opvatting kan geloof niet vervangen Katwijk neemt bij ondergaande zon afscheid van de burgemeester I V'i^- KR1TI iiifi Arabisch front van Irak-Libié Vietnam en Cambodja door honger bedreigd Conflict dreigt tussen CRM en welzijnswerk Franse bisschoppen: Viering huwelijk van niet (meer) gelovenden buiten Franse kerken Boeren van Jejui in Paraguay vrij CcidöcGotna/nt Moordenaar Feisal in Rijad onthoofd met gouden zwaard DONDERDAG 19 JUNI 1975 LEIDSE COURANT Twee hoogbejaarde zeemeer minnen, mevrouw A. J Hofstee (72) en haar 76-jarige zuster A. Kijzerswaard-Hof- stee, konden gisteren het door hun zo bege A-zwemdiploma in ontvangst nemen. Wethouder mr. A. Bakker van Spijkenisse over handigde het papier met enig feestelijk vertoon. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De Groningse criminoloog prof. dr. R. W. Jongman vindt dat het hoogtijd wordt dat perk en paal wordt gesteld aan de enorme bijverdiensten die hoogleraren hebben door bijbaantjes die ze in hun werktijd aan de universiteit verrich ten. Er wordt volgens hem jaarlijks 3 mil joen extra verdient. Volgens prof. Jongman zou dit geld in een universiteitspot moeten worden gestort en hiervan zouden dan maatschappelijke activiteiten kunnen wor den ondersteund op het terrein van de universitaire instellingen. De fractie van wetenschappelijk personeel in de Gronningse universiteitsraad wil dat er een onderzoek komt naar de wijze waar op op de universiteit met geld wordt omge sprongen en hoe kan worden bezuinigd. De fractie heeft enkele suggesties gedaan voor een beter gebruik van de beschikbare gelden, zoals: registreren van verlof- en vakantiedagen en toezien dat het aantal vakantiedagen van Kroondocenten niet verschilt van het ander personeel; beperken van bijbaantjes tot die in de vrije tijd; evenwichtig bestedingspatroon, zodat een faculteit niet aan het einde van het jaar nog geld gaat besteden omdat het anders niet meer mag; geen luxueuze inrichting van de wer kruimten van Kroondocenten, betere isola tie, beperking verlichting, nagaan of diverse instituten niet van eikaars laboratoria, werkruimten en appara tuur gebruik kunnen maken; vereiste toestemming van de faculteit voor de aanschaf van apparatuur boven bijv. 5.000,voorkomen van dubbele aan schaf. Katwijk Bij ondergaande zon zal afscheid worden geno men van burgemeester A. G. Vermeulen. Het „Actiecomité afscheid burgemeester Vermeulen", zoals het feestcomité voluit heet, is in overleg met afvaardigingen uit alle geledingen van de Katwijkse bevolking gekomen tot een programma dat zich voor de inwoners grotendeels concen treert op de avond van woensdag 25 juni. Op die avond zal in het sportpark „Nieuw Zuid" een afwisselend program ma worden aangeboden. De gehele bevolking van Katwijk is hierbij van harte welkom. Een dag later, op donderdag 26 juni zal er na een bijzondere raadsvergadering en een receptie voor genodigden aanslui tend in de sporthal „Cleyn Duin" gelegenheid zijn voor de inwoners en bekenden om de burgemeester persoonlijk de hand te drukken. Deze openbare receptie begint om 17.00 uur. Op vrijdag 26 juni tenslotte zal er in de raadszaal een receptie plaats vinden voor het personeel en de gepensioneer de medewerkers van de gemeente Katwijk. (15.00—17.00 uur) 's Avonds komt er een definitief einde aan het afscheid met een koud buffet voor de leden van het college en de raad, de hoofden van dienst en enkele genodigden. Een van de hoogtepunten van de afscheidsmanifestatie op woensdag 25 juni zal de voetbalwedstrijd kunpen worden tussen een team van de Gemeente Katwijk (nu al in gemeen tekringen de „Vermeulen-boys" genoemd) en een selectieteam van de drie plaatselijke voetbalclubs. Deze wedstrijd zal muzikaal omlijst worden door de muziekverenigingen „D.V.S." en „Ü.N.I" Later op de avond zullen ook de „Harmonie Katwijlc en het chr. Mannenkoor „Jubilate" aan de beurt komen. Rond half tien staan er een aantal vraagtekens op het programma. Kort na dit onderdeel van het programma zullen cadeaus worden aangeboden, aan de burgemeester. Op de eerste plaats zal dit het cadeau zijn dat door giften van de bevolking mogelijk werd. Mevr. C. v.d. Plas-de Jong zal dit namens de gehele bevolking gaan doen. Zij is secretaresse van C.J.V. Daarna zal door een vertegenwoordiger van de vier wijkverenigingen een geschenk worden overgereikt. De avond zal worden besloten met een samenzang o.l.v. „Jubilate" dirigent Sander v. Marion met begeleiding van organist W. A. v.d. Marei en een massaal en als bijzonder indrukwekkend aangekondigd vuurwerk. hervormd li nedertand EJiHI] KRITISCH OVER KERK, CULTUUR EN SAMENLEVING ook in dé losse verkoop BAGDAD (AFF) 8 bij zijn ver trek uit Bagdad naar Rijad heeft de premier van Libië, ko lonel Abdel Salam Jalloud woensdagmiddag verklaard dat Libië en Irak gezamenlijk de strijd zullen aanbinden "tegen hen die de zionistische aanwe zigheid erkennen en zij die mee doen aan toenaderingspogingen tot Israël waarmee ook de deel nemers aan de Geneefse confe rentie worden bedoeld". De Libische premier verklaarde dat Irak en Libië een "Arabisch gevechtsfront" in het leven heb ben geroepen als een overkoepe lende organisatie van "hen die geloven in de bevrijding van Palestina, die weigeren over vrede te onderhandelen en de aanwezigheid van de zionisti sche staat verwerpen". Bezwaar PvdA tegen voorstel toelage-regeling kamervoorzitters DEN HAAG De hoogte van een functie hoeft niet tot uit drukking gebracht te worden in de hoogte van het salaris. Dat zei gistermiddag het Tweede- Kamerlid Stoffelen (PvdA) om de bezwaren van zijn fractie ■kenbaar te maken tegen het re geringsvoorstel structurele aan passingen van de toelagen van de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en de onder voorzitters en fractievoorzitters van de Tweede Kamer mogelijk te maken. Boven het normale salaris moeten de voorzitters al leen maar vergoedingen krijgen voor te maken kosten. Fiesta Gitana is van 26 juni t/m 7 augustus in het Nieuwe De la Martheater te Amsterdam te zien. In het kader van Amster dam 700 organiseert H. J. da Silva deze voorstellingen van Flamenco uit Zuid-Spanje, sa mengesteld uit zang, dans en theater. Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63 Den Haag, exposeert van 21 juni tot 12 juli werk van Jos Jansen. BANGKOK (AP) Hongersnood is op het ogen blik het belangrijkste probleem in Saigon, zo is via de radio bekendgemaakt. In Cambodja is melding gemaakt van hongersnood op uitgebreide schaal en sommige deskundigen schatten dat meer dan een miljoen Cambodjanen de komende 18 maanden kunnen sterven. Toen de regentijd begon en de oorlog in Cambodja eind april werd beëindigd zat de helft van de provincies zonder rijst. En in de overige gebieden werden slechts weinig landerijen bewerkt omdat er weinig garanties voor de veiligheid waren. Toen de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh viel schatten Amerikaanse diplomaten dat de stad nog genoeg rijst had om de meer dan twee miljoen inwoners nog ongeveer een maand te voeden. Cambodja heeft in het totaal acht miljoen inwo ners. Na de val van Phnom Penh dirigeerden de nieuwe Rode Khmer-leiders alle mensen uit de steden naar het platteland. Tijdens deze grote uittocht stierven ouderen, zieken en ook jonge mensen van de dorst, anderen hadden een dage lijks rantsoen van slechts een handvol rijst. Radio Saigon heeft intussen bekendgemaakt dat hongers nood een van de wrede gevolgen is van het neo-koloniale economische beleid van de voormali ge regering: „De distributie van rijst en geld onder de armen heeft nog niet veel problemen kunnen oplossen," aldus de radio. De honger die in de stad heerst vormt voor veel mensen een aanmoedi ging om naar hun woonplaatsen in de provincie terug te keren en het land te gaan bewerken. Er zal een rijsttekort in Indo-China blijven tot de oogst van november is binnengebracht. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, staat op het ogenblik onder hevige kritiek vanwege aangekondigde bezuinigingen. Gisteren kregen de ambtenaren 36 veldboeketten aangeboden van welzijnswerkers uit Leeuwarden met een felle protestbrief. Vandaag demonstreerden honderden welzijnswerkers uit Amsterdam en liet de Landelijke Organisatie voor Maatschappelijke Dienstverlening (waarbij 300 organisaties behoren) nadrukkelijk weten, dat de voorgenomen bezuinigings maatregelen van CRM ten opzichte van het welzijnswerk onaan vaardbaar zijn. De kans, dat een scherp conflict tussen het ministerie en de welzijnswerkers uitbreekt, is zeer groot gewor den. CRM staat voor de zware opga ve om te bezuinigen, zoals ver schillende andere ministeries eveneens gedwongen worden minder geld uit te geven. CRM heeft deze bezuiniging onlangs gemotiveerd met op te merken, dat de welzijnsuitgaven dit jaar reeds de uitgetrokken bedragen op de begroting ver hebben overtroffen. Enige tijd geleden heeft het mi nisterie de provinciale inspec teurs reeds laten weten, dat er drastisch geschrapt zou worden in de regionale uitgaven, wan neer de instellingen zelf niet tot bezuinigingen zouden overgaan. Met een zeer benarde rijksbe groting-1976 in het vooruitzicht vrezen de welzijnswerkers het ergste voor hun aktiviteiten. CRM is gedwongen op alle be grotingsposten tien procent te bezuinigen. De klap komt voor het welzijnswerk zeer hard aan. De Landelijke Organisate voor Maatschappelijke Dienstverle ning schreef gisteren aan de CRM-commissie van de Tweede Kamer: „CRM heeft met name in de sector maatschappelijke dienstverlening al eerder perio den van afbraak door bezuini ging achter de rug. Hierdoor is al een achterstand opgelopen in de ontwikkelingen van het werk....." Minister Van Doorn van CRM liet er gisteren in de Tweede Kamer bij dit alles geen misver stand over bestaan, dat het par ticulier initiatief in het welzijns werk kritisch doorgelicht zal moeten worden. Dit geldt vooral voor de doelmatigheid en voor de wijze waarop controle moge lijk is. De minister doelde hier bij op het particulier initiatief, dat „geen wortels in de maat schappij" heeft, aldus de minis ter. Golda Meir in ziekenhuis JERUZALEM (Reuter) Oud premier mevrouw Golda Meir van Israël is een ziekenhuis in Jeruzalem ingegaan voor be handeling van een beeninfectie. De directie van het Hadassah- ziekenhuis deelde mee dat het niet om een ernstige zaak gaat en dat mevrouw Meir over een paar dagen weer naar huis mag. De 76-jarige oud-premier is dit jaar al verscheidene keren in ziekenhuizen geweest voor oog- behandelingen. De Franse bisschoppen weige ren het christelijk geloof ge lijk te stellen met een keuze voor het socialisme, omdat de boodschap van Christus meer inhoudt dan alleen het aardse bestaan. Nogmaals seggen zij dat de christenen mogen kie zen voor het socialisme, maar tegelijk waarschuwen zij te gen de tendens van bepaalde katholieken om „nu links de politiek-godsdienstige blok ken weer te vormen, terwijl men terecht de kerk verwijt vroeger aan blokvorming te hebben gedaan aan de rech terkant of in het midden". Deze zienswijze is vervalt in een publikatie van 108 bladzij den van de permanente raad van de Franse bisschoppen, uitgegeven onder de titel „De bevrijdingen van de mensen en het heil in Jezus Christus". Het document, samengesteld door de bisschoppelijke com missie voor maatschappelijke zaken, had als uitgangspunt het overleg, dat in september vorig jaar plaats vond tussen bisschoppen, priesters en ver tegenwoordigers van katholie ke organisaties. de christen een lastige opgave is. De christen moet namelijk rekening houden met dé volle dige boodschap van het evan gelie. Daarin wordt zowel de verhevenheid van God naar voren gebracht, die onze aard se werkelijkheid te boven gaat, als zijn plaats in de ge schiedenis van de mensheid. Er is daarom tegelijk een ver schil en een overeenkomst tus sen bevrijding en christelijk heil. Als men beide losmaakt van elkaar, ontstaat een zuiver geestelijke kerk, „afwezig van de geschiedenis van de men sen". Maar stelt men ze volle dig gelijk, dan lost de kerk zich op in de geschiedenis. Dit is volgens het Franse episco paat in strijd met het christen dom, dat „voor God een vrije ruimte wil reserveren, waarin hij ons tot zijn kinderen kan maken zonder dat wij probe ren hem te vereenzelvigen met onze inspanningen en onze strijdpunten". Toegevend dat de kerk vaak de bevrijding van de mens in de weg heeft gestaan, vragen de bisschoppen zich af of men de mens wel echt kan bevrij den, wanneer men de groei- economie niet afremt, die zo wel de liberale als de collecti- vistische maatschappij ken merkt. Volgens het document lijden kapitalisme en marxis me aan hetzelfde euvel: de mens te uitsluitend te zien als producent en consument Uitdrukkelijk verklaren de bisschoppen niet de bedoeling te hebben om politieke en so ciale aktiviteiten af te rem men, in tegendeel. Men moet meezoeken naar een echte de mocratie, zonder overheersing door links of rechts. Het ge weld moet worden omgezet in beheerste kracht. Daarbij dient een aantal katholieken zich te hoeden tegen „een sen timentele opvatting van de eenheid en een ideologie van de dialoog tot elke prijs. Afwe zig zijn van de conflicten is niet aanwezig zijn in de ge schiedenis". De politieke opvatting dient echter niet zo absoluut te wor den gesteld, dat het geloof er door wordt vervangen. Dan zou er volgens het document een breuk in de kerk ontstaan vanwege een sociaal-economi sche theorie. Zelfs als deze in overeenstemming is met het mensbeeld uit het evangelie, heeft zij geen wezenlijke band met de christelijke openba ring. Katholieken, die niet of nao- welijk geloven, kunnen voor taan in Frankrijk niet meer in de kerk trouwen, ook niet wanneer de dienst geen kerke lijke inzegening inhoudt. Dit besluit heeft de Franse bisschoppelijke commissie van het gezin genomen naar aan leiding van „niet-sakramentele vieringen" van het huwelijk van katholieken, die zeiden niet of nauwelijks meer te ge loven. De commissie heeft be sloten tot dit verbod om een plechtigheid in een kerk te houden om elke dubbelzinnig heid over de aard van het gebeuren te vermijden. Wel blijft het mogelijk een godsdienstige ceremonie bui ten de kerk te houden, waarbij echter geen jawoord mag wor den uitgewisseld en de ringen niet mogen worden gezegend. Vorig jaar had bisschop Ar- mand le Bourgeois van Autun toestemming gegeven om in twee steden van het bisdom niet-sakramentele sakramente- le huwelijksdiensten te houden voor paren die niet of nauwe lijks geloven. Aan de plechtig heid ging steeds een uitvoerig gesprek vooraf tussen de priester en het paar. Voor deze vieringen werd bij wijze van experiment gekozen, om deze gedoopten niet hele maal van de kerk te vervreem den. Tijdens een dergelijke dienst zweren man en vrouw elkaar trouw en wisselen de ringen uit, die echter niet geze gend worden. De priester leest gedeelten voor uit de bijbel en de aanwezigen worden ver zocht deel te nemen aan een gezamenlijk gebed. Daarna probeert de kerk con tact te houden met het echt paar en te komen tot een kate- chetisch gesprek, zodat het hu welijk eventueel later sakra- menteel kan worden ingeze gend. Dit experiment, dat ook in enkele andere bisdommen plaatsvond moet voortaan bui ten de kerkdeuren gebeuren. De regering van Paraguay heeft de laatste twaalf van de dertig boeren vrijgelaten, die drie maanden geleden bij de overval door het leger op de coöperatieve boerderij van Jejui in Paraguay werden gearresteerd. De vrijlating is het resultaat van de zware druk, die de bisschoppenconferentie van Paraguay op de regering-Stroessner Stroessner heeft uitgeoefend. De bisschoppen eisen thans nog de vrijlating van vele andere Politieke gevangenen, die een proces al vele jaren worden vastgehouden. In Jejui wordt na de overval door regeringstroepen nog steeds de staat van beleg gehandhaafd. De bisschop van Concepcön, mgr. Anibal Maricevich, heeft nog geen toestemming gekregen de getroffen gezinnen te bezoeken. Wel mochten twee priesters binnen komen om voedsel en andere hulpmiddelen te brengen. De regering- Stroessner heeft verklaard, dat het bij de overval ging om een onderzoek naar staatsgevaarlijke elementen. Ook zouden in de cöperatie wapens en marxistische literatuur ver borgen worden gehouden. Er zijn echter geen wapenen of marxistische geschriften gevonden. Volgens kerkelijke kringen gaat het de regering-Stroessner Stroessner er in werkelijkheid om het maatschappelijk opbouwwerk en het bewustmakingspro- ces, dat door de kerk wordt gesteund, te vernietigen. Contouren van een beleid IN HET GEWONE SPRAAKGEBRUIK betekent de uitdrukking „contouren van het een of ander" dat er nog slechts sprake is van een vage schets. Zo ook de „contouren-nota" van minister Van Kemenade over het toekomstig onderwijsbestel. De minister kijkt hierbij naar het jaar 2000; wie zich nu herinnert dat de „mammoetwet" na nauwelijks tien jaar al weer verouderd heet, zal begrijpen dat het nieuwe plan van Onderwijs meer een kwestie is van vrijblijvend denken dan van een concreet beleid. Dit wil niet zeggen dat de contouren-nota een slechtdoordacht plan aanbiedt; wel dat geen sterveling kan garanderen, dat tegen de tijd waarop dr. Van Kemenade mikt zijn gedachten passen op de concrete situatie van dan. WIE NU IN EEN MIDDENSCHOOL gelooft, ontkomt niet aan de plicht om „ook een „bovenschool" te accepteren; de schets welke de minister hiervan geeft en haar relatie tot het hoger onderwijs is in grote lijnen aantrekkelijk. De grote vraag is alleen, of over vijfentwintig jaar de samenleving wellicht niet aan een heel ander bestel behoefte heeft. De geschiedenis van de „mammoet" kan zich best nog eens herhalen en onderwijs-sociologen zijn ook maar mensen die slechts in beperkte mate betrouwbaar kunnen vooruit zien. Dr. Kemenade zelf erkent, dat hij in de verste verte de financiële vraagstukken die zijn counterenplan bevat nog niet concreet kan oplossen. fJ ij hebben de indruk dat hij met de enkele getallen die genoemd worden rijkelijk optimistisch is. Bij de „middenschool" heeft de overheid ook nauwelijks inzicht op de financiële mogelijk heden die nodig zijn om van experiment tot algehele praktijk te kunnen komen. TEGENOVER DUIDELIJKE PLUS-PUNTEN in de nota (niet in de laatste het scheppen van gelijke kansen en het uitstellen van ingrijpende selecties) staat dat de beroepsgerichte elementen van het onderwij s-van-de-toekomst heel wat duidelijker uitgevallen zijn dan het vormende aspect. De „open school" is gelukkig niet vergeten; wij zijn het met de minister eens, dat die vooral het belang van het krijgen van een tweede kans moet onderstrepen. De ouder-participatie is niet vergeten; wel wordt het belangrijkste element van deze participatie o.i. „Welke Principiële grondslag voor ons onderwijs" als een stiefkind behandeld. De nota levert in elk geval een berg denkstof. En nu maar hopen dat de overheid tijdens het denkproces niet zoveel vooruitlopende beslissingen gaat nemen, dat het resultaat van het denken tegen het jaar 1985 als mosterd na de maaltijd komt. Zo iets komt ook in Nederland meer voor. Strijd om Republica Opnieuw is in Lissabon strijd ontbrand om het karakter van het dagblad Republica. Pro-communistische krachten in de Beweging der Strijdkrachten, de Revolutionaire Raad en de Veiligheidspolitie Copcon van generaal Cavalho hebben de eerder gedane uitspraken ten gunste van de oorspronkelijke socialistische redactie te niet gedaan. Later op de dag werd de beslissing, dat alleen de communistische typografen in het gebouw van Republica mochten zijn, ongedaan gemaakt en thans is het wachten op het overleg dat tussen deze typografen en de socialistische redacteuren gevoerd wordt over de toekomst van Republica. De gebeurtenissen kunnen niet los gezien worden van de hele ontwikkeling in Portugal, waar de - Moskou-gerichte - communisten volgens hun beste tradities het alleenrecht opeisen te spreken namens de arbeidende klasse. Deze eis wordt evenwel niet door de verkiezingsuitslag gesteund. De socialisten en de democraten die de volksgunst kregen, hebben echter het nadeel dat hun radicalere tegenstanders zich uitstekend op de nieuwe situatie hadden voorbereid en allerlei sleutelposities in vakbeweging en voorlichting konden innemen. Daarnaast is er het streven van de strijdkrachten om te komen tot een soort „volksbewind", waarin geen plaats is voor de partijen met hun onderling gekrakeel. Het is een streven naar een klasseloze maatschappij, die - hoe idealistisch ook opgezet - in het verleden vrijwel nooit het gevaar van dictatuur heeft kunnen ontlopen. Een van de laatste garanties voor de vrijheid en tegen dictatoriaal geweld is altijd een vrije pers. De moeizame weg die Portugal moet gaan in het zoeken naar maatschappelijke vernieuwing, mag niet worden „geëffend" door een aan banden gelegde pers. DE BILT Ook (morgen) wordt het weer in ons land beheerst door de gordel van hoge lucht druk, die zich van Spanje en Frankrijk uitstrekt naar Scan dinavië en die maar langzaam naar het zuidoosten trekt. De pressies en hun fronten blijven op ruime afstand van ons land. Het blijft vrij zonnig en vrij warm weer. De storing die gis teren in Zuid-Limburg nog wat regen bracht, bevond zich van morgen boven Oostenrijk, nog steeds vergezeld van een uitge strekt regengebied. Ook op de Britse Eilanden en de Noorse kust waar oceaan-storingen dicht langs trekken, is het zwaar bewolkt en regenachtig. In Spanje, Italië en Joegoslavië is het warm weer met maxima tussen 20 en 30 graden. Vooruitzichten voor zaterdag. Droog met zonnige perioden en geleidelijk warmer. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13 Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: omstreeks 21 graden, Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Max temp. neerslag New York Tunis™ RIJAD (AP- De moordenaar van koning Feisal van Saoedi-Arabië is gisteren voor een publiek van duizenden toeschouwers met een gouden zwaard onthoofd. De menigte schreeuwde ..Allah Akbar" (God is groot) terwijl het zwaard neerkwam op de geknielde prins Feisal Ibn Moesaed. De prins is het eerste lid van de koninklijke familie dat ooit in het openbaar is onthoofd. De 27-jarige Feisal Ibn Moesaed, een neef van koning Feisal die aan drie amerikaanse universiteiten heeft gestudeerd,ma akte een kalme indruk toen hij voor het blok neerknielde. Zijn handen waren op zijn rug gebonden en men had hem een blinddoek voorgedaan. Duizenden toeschouwers, applaudisseerden bij elke van de drie klappen met het zwaard die met tussenpozen van een minuut werden toegebracht om het lijden van de moordenaar te vergroten. De menigte bracht hulde aan de vermoorde koning toen zijn neef, die vastgebonden en geblinddoekt was, dood neerlag. Na een kwartier werd het lijk weggevoerd met de ambulance waarmee de prins tevoren naar het plein voor het paleis was gebracht Fotografen werden geweerd. I

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11