KABINET DEN UYL STAAT VOOR BIJNA ONMOGELIJKE OPGAVE Spreidingsplan in Kamer aanvaard CeidoeSouAant ft®—- Politieke botsing Moor verlenging leerplicht Iwaar gevecht over begroting-1976 TWEEMAAL MARIA MAGDALENA VOOR ROTTERDAMSE RECHTBANK Weeroverzicht WOENSDAG 18 JUNI 1975 '71 LEIDSE COURANT PvdA tegenover minister Den Haag De kans is groot, dat minister Van Kemenade van Onderwijs zijn plan tot verlenging van de leerplichtige leeftijd tot 16 jaar zal intrekken. Hij ondervond gisteren in de Tweede Kamer namelijk zoveel tegenstand van zijn eigen partij de PvdA en de PPR voor wat de vrijdom van schoolgeld van de vijftienjari gen betreft, dat hij geen enkele concessie van deze partijen kan verwachten. De PvdA en de PPR, die het wel eens zijn met de leerplicht ook voor vijftienjarigen per 1 augustus aanstaande, willen voor deze groep tegelijk de vrijdom van schoolgeld ingevoerd zijn. De minister ziet daarvoor zo zei hij gisteren tijdens de debatten over de kwestie, om budgettaire redenen geen kans. Volgens de minister kan dit pas op 1 augustus 1978 gebeuren. De PvdA en de PPR hadden hiertegen onoverkomelijke bezwaren, ook toen de minister de mogelijkheid openliet, dat de vrijdom van schoolgeld wellicht wel volgend jaar augustus ingevoerd zou kunnen worden. De minister en de Kamer hebben elkaar wel kunnen vinden op het voorstel om het kleuterschoolgeld af te schaffen. Maar de verlaging van de toelatingsleeftijd tot de kleuterscholen voor kinderen, die in augustus of september vier jaar worden, onder vond veel tegenstand. Deze kwestie zal op voorstel van de KVP, ARP en CHU nader behandeld worden in samenhang met de ünanciële regeling voor het kleuteronderwijs. Ravage Deze ravage was het gevolg van een botsing tus sen een vracht wagen en een tankwagen. Het ongeluk gebeur de gisteren op de Klaprozen- weg in Amster dam. De chauf feur van de vrachtwagen raakte beklemd in zijn cabine en moest door de brandweer uit zijn benarde po sitie worden ver lost Van onze parlementaire redactie en Haag Het kabinet-Den üyl staat na twee ar regeren thans voor de wellicht zwaarste pdracht uit zijn bestaan. In de komende weken t half juli zal het namelijk moeten proberen L1 eens te worden over de definitieve vaststel- g van de rijksbegroting voor 1976. Daarbij zal principiële vraag centraal staan welke nieuwe ferheidstaken de regering voor het komende wil aanpakken en hoe daarvoor de middelen jeengebracht kunnen worden. eze vraag roept een tweede op; dient de noodza- ïlijke verhoging van de overheidsuitgaven voor noodzakeüjke nieuwe taken van algemeen be ng te gaan ten laste van de particuliere sector lelastingverhoging dus) of moeten de gelden wor- i gevonden binnen de overheidssfeer? Het laat- betekent dat de diverse ministers het snoeimes op hun departementen zullen moeten hanteren, hetgeen automatisch betekent dat een aantal ande re overheidstaken geen doorgang kunnen vinden, of moeten worden uitgesteld. De uitkomst van het begrotingsgévecht, de mate waarin progressieven en confessionelen zich kun nen blijven herkennen in hun politieke program ma's zal beslissend zijn voor het voortbestaan van het kabinet-Den Uyl. Een structureel begrotingstekort van 3,4 miljard gulden werd voor 1975 nog aanvaardbaar geacht, mede in het licht van de verwachtingen over de economische groei. Dit tekort wordt aangehouden om activiteiten aan te zwengelen, die anders zou den blijven liggen. De overheid financiert dit tekort met gelden uit het spaaroverschot. Deze activiteiten garanderen een stuk werkgelegenheid. Thans is daarop een conjuncturele component gekomen van ruim 4.5 miljard gulden. Deze is rechtstreeks het gevolg van de economische reces sie. Afnemende bedrijvigheid betekent minder overheidsinkomsten, maar ook werkloosheid. De overheid staat echter voor de taak om ondanks die verminderde inkomsten toch te zorgen dat althans een deel van de werklozen weer aan het werk kan. Daarvoor zijn enorme geldinjecties nodig. Die injecties jagen het begrotingstekort eveneens verder op. De regering zal de komende weken moeten trachten enerzijds dit „gat" te dichten, anderzijds geld te vinden voor die nieuwe taken die geen uitstel gedogen. Bovendien zal de regering ook voor het komende jaar niet onder de verplichting uitkomen de werk loosheid terug te dringen. Een getal van ruim 200.000 werklozen blijft onaanvaardbaar, daarover is iedereen het eens. Volgens minister Duisenberg is de belastingdruk de grens van het aanvaardbare genaderd. Dat betekent dat ook hij een verdere verhoging van de belastingen, noch voor de particulieren (loon- en inkomstenbelasting) nocht voor de bedrijfswe reld (vennootschapsbelasting) ziet zitten. Het geld voor nieuwe taken zal dus ergens anders vandaan moeten komen. Wanneer het kabinet er half juli uitkomt, dan is een samenstel van maatregelen te verwachten. In het kort komt dit neer op een zeer bescheiden lastenverzwaring via de BTW-verhoging en een sterke tempering van de overheidsuitgaven. De minder florissante groei van het nationaal inko men, als gevolg van de teruglopende bedrijvigheid en de daaruit voortvloeiende dalende arbeidspro- duktiviteit laat bovendien nauwelijks ruimte voor reële loonsverbeteringen.' Nederland zal in 1976 de buikriem moeten aanhalen. Botte reactie verkeersminister I „De minister kan Botte reactie verkeersminister „DE MINISTER kan slecht tegen zijn verlies", zo reageerde de VDD-er De Beer in de Tweede Kamer op de mededeling van Westerterp (Verkeer en Waterstaat), dat deze het wetsontwerp verplichte autokeuringen zou intrekken. Minister Westerterp was boos en reageerde dan ook kribbig, toen een meerderheid van de Tweede Kamer onder aanvoering van P.v.d.A. en V.V.D. een essentiële wijziging in het plan voor de autokeuringen aanbracht Die Kamermeerderheid wilde de garages inschakelen bij de auto keuringen, maar Westerterp hield het liever bij officiële technosta- tions onder.-leiding van mr. Pieter van Vollenhoven. De Tweede Kamer maakte zich niet erg druk om de boosheid en kribbigheid van Westerterp. En ook niet om diens uitlating: „Dit is een zwarte dag voor de verkeersveiligheid." WEL VERBOLGEN is de Kamer over de uitlating van Westerterp dat hij te zijner tijd zijn ministeriële mede-ondertekening zal onthouden aan een initiatief-wetsontwerp, wanneer het parlement dat zal hebben aangenomen. Vanuit de Tweede Kamer is zo'n initatief-wetsontwerp al aangekondigd. Alsnog zal via dat initiatief worden geprobeerd de verplichte autokeuringen te laten verlopen volgens het door de Tweede Kamer gewijzigde plan. DE BOZE UITLATING van Westerterp was hoogst voorbarig en ontactisch. Als ervaren oud-Kamerlid en slim politicus kan Wester terp beter niet de weinige sympathie die hij geniet op zo'n wijze verspelen. Want een minister moet niet tomen aan de rechten van het parlement. Zeker niet, als het geweten niet in het geding is, maar het om een zakelijk geschil handelt. Westerterp heeft met zijn botte reactie volksvertegenwoordigers tegen zich in het harnas gejaagd. Als hij dwars blijft liggen, riskeert hij dat de Tweede Kamer te zijner tijd voet bij stuk houdt en de minister dan maar laat kapseizen. Spreiding: Stap in het duister DOOR DE BESLISSING VAN de Tweede Kamei? om de spreiding van overheidsdiensten uit Den Haag naar de regio's grotendeels volgens haar eigen planning door te zetten, zal niemand verrast zijn. Het kabinet wist dat om uiteenlopende redenen een meerder heid van de Kamer deze reddingsboei voor spreiding van werkgele genheid wil aangrijpen, nu de industriële decentralisatie niet op gang komt en van andere bedrijfstakken weinig uitkomst te verwachten valt. De bezwaren van Den Haag en Zuid-Holland tegen het regerings plan, gestaafd door deskundigen van wie niet bewezen is dat ze met slechtere prognoses werken dan de kabinetsadviseurs hebben gedaan, zijn terzijde gelegd. De ministers en staatssecretarissen die de spreiding moesten verdedigen, hebben wat kritiek om de oren gekregen vanwege de slechte franje aan hun borduurwerk en op een paar punten heeft de regering beloofd dat de belangen van de Haagse agglomeratie in haar welwillende aandacht zal blijven. BIJ DE SPREIDING VAN PERSONEEL - inclusief dat van de Centrale Directie der PTT zal de vrijwilligheid voorop staan, maar of dat de arbeidsrust, om over de arbeidsvreugde maar te zwijgen, erg bevorderen zal, trekken we in twijfel. Wie straks tot burgemeester van Den Haag benoemd wordt, weet nu in elk geval dat hem een moeilijke tijd te wachten staat; de werkgelegenheid kan, zeker als de economie ziek blijft, een bron van dagelijkse zorg worden. De welvaart zal voor menigeen niet meer in Den Haag en omgeving te vinden zijn en of het welzijn van degenen die wel blijven daarvan geen schade ondervindt, moet ook nog maar afgewacht worden. En dan blijft er verder nog de vraag, of wat de regering besloten heeft en nu doorzetten kan, voor het noorden wel de injectie betekenen zal, die in het uitzicht is gesteld. We hopen het voor het noorden en de andere regio's, maar we houden onze twijfel. WANT ALLE MOOIE WOORDEN die van achter de regeringstafel gesproken zijn en alle verzekeringen die werden gedaan ten spijt, blijven we er bij, dat het spreicungsbeleid van net kabinet-Den Uyl voortzetting van het beleid van vorige kabinetten - meer een ad-hoc-beslissing is dan een conclusie uit een wei-overwogen planning. Als zodanig vrezen we, dat er een stap in het duister gedaan is.' In de Haagse agglomeratie kan men daarvan de weeën ondervin den; het is dus zaak om met een gezamenlijke inspanning te zoeken, hoe men voorkomen kan, dat het een chronische ziekte wordt Treuren mag, maar niet bij de pakken blijven zitten. llllllllllllllllllllllllllllllllllllliniTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Eigenaar Casolith biedt zaak te koop aan 'EEUWARDEN De eigenaar 'an de bezette kunststoffenfa- iriek Casolith BV te Leeuwar- len wil de aandelen van het ledrijf, die alle in zijn bezit iijn, verkopen aan de directeur, le ondernemingsraad en de akbonden. n een brief, die gisteren op het «drijf ontvangen werd, schrijft le heer Talsma dat de moeilijk leden hun oorzaak vinden in 'erschil van inzicht over de fi nanciële verantwoordelijkheid en de daarbij behorende finan ciële bevoegdheden. „Aangezien u zich kennplijk niet met de opvattingen van aandeelhouders (in casu de heer Talsma) niet kunt verenigen, delen wij u mee, dat als u de financiële verant woordelijkheid niet aan aan-, deelhouders wilt overlaten u ook de financie-le verantwoor delijkheid dient over te nemen", aldus de eigenaar in zijn brief. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CHARLES CONRAD Een van de Amerikaanse Apollo-astronau- ten, Richard Gordon, was gisteren Schiphol een nieuwe Boeing 737 van T ransavia ten doop te houden. De Boeing is vernoemd naar een van zijn col lega's. Charles Conrad, astro naut op de Apol- lo-12-vlucht. blieke tribune een spandoek zakken, waarop stond "PTT-ers blijven hier. Praten helpt geen .ips-Autotron uit Drunen heeft een Fordje opgedaan. Maar helaas kwam deze T-Ford uit 1906 tijdens een iroefrit niet erg ver. Hij zakte door een van zijn houten wielen die helemaal door houtworm bleek te zijn langetast. Een motie van de CPNafge vaardigde Dragstra om van de spreidingsplannen af te zien, omdat noch het noorden daar iets mee opschiedt en omdat dit ten koste gaat van Den Haag werd verworpen. Vóór die motie stemden alleen de CPN, Boeren partij, PSP en Rooms Katholie- kg/Partij Nederland. Een gematigder motie van de PSP, om eerst nog een open studie te laten verrichten naar de spreidingsmogelijkheden op vrijwillige basis, zonder dat van tevoren iets vastligt over het aantal te verplaatsen arbeids plaatsen en ambtenaren werd verworpen. Met grote meerderheid nam de Kamer een motie aan van de KVP-er Bremen om de al ge spreide ambtenaren een aanvul- Jende vergoeding te geven tot het niveau van de vergoeding voor de nog te spreiden ambte naren. Een motie van de WD-er Van Ardenne met het verzoek aan regering de overlegsituatie met de ambtenarenbonden te her stellen werd verworpen. Er zouden al genoeg initiatieven in die richting door de regering worden ontplooid. Onmiddellijk na de stemming lieten enkele PTT-ers op de pu- ROTTERDAM Enige jaren geleden stond voor de Rotterdamse rechtbank de woonwa- genbewoonster Maria Magdaiena L. om zich te verantwoorden voor het doodschieten van haar man. Gisteren stond er op de zelfde plaats een andere Maria Magdaie na L., eveneens woon wagenbewoonster, die hetzelfde had gepro beerd als de eerder ge noemde vrouw, die haar zuster bleek te zijn. De ze poging echter misluk te omdat het wapen ket ste. De laatste Maria Magda iena wilde haar man vermoorden omdat hij haar altijd mishandelde. Zij zou zelfs al eens een miskraam hebben gehad door een schop in haar buik. Haar man, die zich, inmiddels weer met haar heeft verzoend, verscheen zelf als getui ge voor de rechtbank en gaf de mishandelingen volmondig toe. Het fijne wist hij er echter niet meer van omdat hij meestal stomdronken was. De officier achtte poging tot moord bewe zen en eiste een gevan genisstraf van twee jaar. Arrestaties in complot tegen Moboetoe KINSJASA (Reuter) Drie ge neraals, een kolonel en twee ma joors zijn de belangrijkste figu ren van een enkele dagen gele den verijdelde poging de presi dent van de Afrikaanse staat Zaire Moboetoe te vermoorden. Dit meldt het in Zaire verschij nende blad Salongo. In eerdere berichten over de mislukte aan slag werden de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd daarin de hand gehad te hebben. Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington ontkende dit. Morgen wordt het weer in ons land beheerst door een rug van hogeluchtdruk, die over Enge land naar het oosten trekt. Een frontale zone boven het westen van de Britse eilanden zal ons nog niet kunnen bereiken. Wel kunnen later op de dag enkele wolkenvelden ervan boven ons land verschijnen, maar het blijft in het algemeen droog. De kleine storing, die gister avond over België naar Duits land trok, veroorzaakte vandaag in de nacht en vroege morgen nog enkele buien, maar de re- genhoeveelheid viel mee: op vliegveld Gilze-Rijen werd van morgen 5 mm neerslag afgetapt. Ook in Frankrijk, Spanje, Scan dinavië en West Duitsland zal het weer gunstig beinvloed wor den door de rug van hogelucht druk. Oostelijker zal de weersverbete- ring nog even - op zich laten wachten. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegens droog en hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 13 Min. temp: omstreeks 12 graden Max. temp. omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Max. temp. neerslag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag definitief ingestemd met de plannen van de regering om tot 1978 ongeveer 6500 ambtenaren-arbeidsplaatsen over te hevelen van Den Haag en omstreken naar het Noorden en Zuid-Limburg. ADVERTENTIE] Jongste de' wereldmerken 1 swmsMfl s-tamationaal! Stuyvesant .UK Filler pelet stuyvesant. genie! zoveel meet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9