AUTOKEURING VAN DE BAAN Voortbestaan The Observer wordt bedreigd Programma huwelijk Prinses Christina Tegen gestoorde hooibergbouwer 18 jaar geëist Meisjes roken meer, jongens steeds minder Tips en adviezen voor bejaarden in speciale reeks goedkope boekjes 7J WOENSDAG 18 JUNI 1975 -~T .-—,—7,— LEIDSE COURAN Verbolgen minister zal initiatief kamer blokkeren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een zwarte dag voor de verkeersveiligheid". Zo betitelde een woe dende minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) gistermiddag het besluit van de meerderheid van de Tweede Kamer om een amendement van WD en PvdA op zijn autokeuringenplan aan te nemen. Het gevolg daarvan was dat de minister precies dat deed, waarmee hij enkele weken geleden al had gedreigd: het wetsontwerp intrekken. Daardoor is nu het hele plan van de ver plichte periodieke autokeuringen van de baan en tevens de stichting PVM, die zich onder voorzitterschap van mr. Pieter van Vollenhoven, zou hebben moeten bezighou den met de uitvoering van de keuringen in technostations van de ANWB. De bouw van de technostations die tijdelijk was stopgezet in afwachting van de uitslag van het kamer debat, zal nu definitief worden stopgezet. f Minister Westerterp wilde volgens zijn wets voorstel de autokeuringen in principe uit sluitend in dergelijke technostations laten verrichten. Een uitzondering mocht worden gemaakt voor auto's, die niet ouder zouden zijn dan vier jaar. Voor deze auto's zou de keuring gekoppeld kunnen worden aan een grote onderhoudsbeurt in een erkend gara gebedrijf. Een monsterverbond van WD en PvdA wilde echter meer. Pas in de laatste fase van het overleg tussen Kamer en minister, tij dens de openbare behandeling in plenaire zitting, diende de WD-er De Beer een door de PvdA-er Van der Doef (gesteund amende ment in om de garagebedrijven te betrekken bij alle verplichte keuringen van auto's on-t geacht hun leeftijd. Wel zouden er een paar ANWB-technosta tions moeten komen, opdat de automobilist de vrije keuze zou hebben: of naar het erkende garagebedrijf voor de verplichte keuring, of naar een onafhankelijk technos- tation. Dreigement De minister zei gistermiddag opnieuw dat hij een eventueel initiatiefontwerp om te komen tot de verplichte autokeuringen niet zal mede-ondertekenen. Daardoor is de wet geving op dit punt geblokkeerd. De minis ter is namelijk niet bereid een ander wets voorstel - meer in de geest van het amende ment - bij de Kamer in te dienen. Het dreigement van de minister werd door de Kamer ernstig opgenomen. De WD-er Beer, zei dat de bewindsman zijn nederlaag kennelijk niet kon verkroppen en meende er bijna zeker van te zijn, dat-er een initia tiefwetsontwerp van de Kamer zou komen. „Wanneer beide Kamers een dergelijk ont werp aanvaarden, dan zal de minister-presi dent gedwongen zijn naar een andere minis ter van Verkeer en Waterstaat om te zien. Iemand die wel bereid is het initiatief te ondertekenen", aldus de heer Beer. Ook de PvdA-fractieleider drs. E. van Thijn nam de handschoen op die de verbolgen minister de Kamer had toegesmeten. Hij diende gisteravond schriftelijke vragen in bij premier Den Uyl. Daarin vraagt hij wat minister Westerterp precies bedoeld met zijn mededeling niet te zullen contra-signeren. Tevens meent de heer Van Thijn, dat de uitlatingen van de bewindsman in strijd zijn met de opvatting van kabinets-formateur mr. Burger en eerdere antwoorden van de premier. Stranden schoner" dan voorheen SCHEVENINGEN (ANP) Het strand van Scheven- ingen en omgeving is door maatregelen van de ge meente Den Haag en het hoogheemraadschap Rijn land beter dan in andere jaren. Dit meldt het minis terie van Verkeer en Wa terstaat. Ook bij Hoek van Holland en Zandvoort is het beter vertoeven dan voorheen. Volgens het ministerie zijn de stranden van Noord- Holland uitstekend en de stranden van de Zuid-Hol landse eilanden vrij goed. Alleen de kust van Vlissin- gen wordt nog bevuild door de riolering, maar de reuk is niet ernstig. In vergelij king met het Scheveningse zeewater steekt het nog gunstig af. Volgens het rap port van het ministerie steekt de kwaliteit van het zeewater dit jaar goed af bij dat van de binnenwate ren. De reuk van de bin nenwateren werd bij Maa stricht en Lobith vastge steld op respectievelijk 14 en 22. Het zeewater bij Vlis- singen heeft „slechts" het cijfer 8 gekregen, Scheven- ingen 10 en Hoek van Hol land 11. Vervuilende stoffen zoals fosfaat worden in zeewater in geringere concentraties aangetroffen dan in' de bin nenwateren. Bij Schevenin- gen en Hoek van Holland 0,14 mg. per liter. Het Rijn water bevat 0,29 mg. per liter. Parijs krijgt burgemeester PARIJS (AP) - Voor de eerste maal sinds Napoleon Bonaparte het zelfbestuur voor de Franse hoofdstad afschafte, krijgt Pa rijs binnnkort een gekozen bur gemeester. De Franse regering heeft hiertoe een wetsontwerp voorbereid dat gisteren aan de nationale assemblee is voorge legd. De gemeenteraad van Parijs, die een wetgevende functie heeft, heeft het stadsbeleid tot dusver slechts in grote lijnen bepaald. De door de regering benoemde prefect van Parijs had het in de stad voor het zeggen. Ieder van de 20 arron dissementen in de hoofdstad had weliswaar zijn eigen burge meester, maar de functie van deze persoon was grotendeels ceremonieel. De nieuwe burgemeester van Parijs wordt voor een periode van zes jaar gekozen en is een maal herkiesbaar. Geen verkoop gegevens kenteken DEN HAAG (ANP) - Het RAI- documentatie centrum :RDC) zal geen gegevens uit het kente- kenregister meer doorverkopen aan derden. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat heeft het RDC er op gewezen dat het J doorgeven van deze gegevens j aan derden gestaakt moet wor- 1 den. Het RDC ontvangt bepaalde ge- ge vens uit dit register voor statistische doeleinden en voor andere werkzaamheden ten be hoeve van de autobranche. Het RDC had deze gegevens doorverkocht aan een adressen- handelaar. Hartstochtelijk moedigde de Amerikaanse Lu cia Vollmar haar schildpad „Dyna mite" aan, die deelnam aan een schildpaddenrace in Mukwanago. Ondanks haar aanmoedigingen was "Dynamite,, niet snel genoeg en mistte hij de ereplaatsen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllimillllliÈ Christina en Jorge AMSTELVEEN (ANP) - Steeds meer meisjes gaan sigaretten roken, terwijl jongens dat langzamerhand minder zijn gaan doen. Dat is een van de belangrijke conclusies uit een wetenschappelijk onderzoek van prof. dr. A.C. Drogendijk, oud-hoogleraar sociale geneeskun de aan de Vrije Universiteit, naar rookgewoon ten van de ruim 10.000 scholieren in Amstel- Volgens het onderzoek rookt 40 pet. van alle scholieren (42,6 pet. van de jongens en 38,4 pet. van de meisjes): 16 pet. doet dat zelfs zeer regelmatig.Van de 10-jarigen rookt 2,5 pet; 12 jaar: 5,7 pet.; 14 jaar: 22,1 pet; 16 jaar: 36,3 pet. en 18 jaar:46.4 pet. Op de lagere school rookt 16,8 pet. van de leerlingen (in 1957 nog 28 pet.), in de brugklas sen rookt 23,1 pet., op het atheneum en gymna sium ruim 31 pet en op de havo en mavo meer dan 50 pet. van de scholieren. Op de technische scholen rookt 54,4 pet. van de merendeels mannelijke leerlingen en op de huishoudscho len zelfs 72,8 pet. van de vrouwelijke leerlingen. (Van een onzer verslaggefsters) DEN HAAG - ,„Er wordt wel veel over, maar nauwelijks iets vóór bejaarden geschreven. Daarom is de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid begonnen met de uitgave een serie boekjes waarin allerlei problemen worden behandeld waarmee bejaarden te kampen kunnen krijgen", aldus Maurice Ackermans van de Federatie. Het eerste deeltje is een dezer dagen op de markt verschenen. Het is getiteld „Bescherming van Bezit" en is een praktische handleiding voor de bejaarden bij het beleid van het eigen (finan ciële) vermogen: of dat nu een kapitaal betreft van duizenden guldens of een vermogentje dat slechts beperkt blijft tot de aow- of bijstandsuitkering, misschien met een klein spaarpotje. Aan ieder bezit zijn rechten en plichten, haken en ogen verbonden en het is in ieder geval interessant, zo niet noodzakelijk, te weten welke dat zijn. Nuttige wenken dus, belangrijke adviezen: de moeite waard het boekje eens door te lezen. Het is tegen betaling van 2,50 te verkrijgen bij de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid, Eisenhowerlaan 114 in Den Haag. Het is de bedoeling dat er drie tot vier keer per jaar zo'n boekje verschijnt, iedere keer een ander facet belichtend van de bejaardenproblemen. Wat belangrijk is; de boekjes zijn gedrukt in een grote, goed leebare letter. Nederlands bureau wint internationale prijsvraag DELFT (ANP) Een combina tie van adviesbureaus op het gebied van planologie uit Delft en Nijmegen is winnaar gewor den van een grote internationa le prijsvraag voor een ontwik kelingsplan van het Portugese eiland Porto Santo In de Atlan tische Oceaan. Het Delftse bureau OD 205 en het ingenieurs- en architecten bureau Van Hasselt en De Ko ning uit Nijmegen hebben met hulp van de Landbouw Hoge school in Wageningen en de Universiteit van Utrecht het ont wikkelingsplan voor het eiland opgesteld. Het eiland is onge veer zo groot als Texel, tylen kampt er met grote problemen als gevolg van een sterke erosie door een verkeerde aanpak de landbouw. De Nederlandse combinatie versloeg 123 andere inzenders. (Van een onzer verslaggevers) E DEN HAAG De huwelijksaangifte door prinses Chris- E tina en Jorge Guillermo vanmorgen in het oude stadhuis E aan de Groenmarkt in Den Haag vormde de aanzet van E de feestelijkheden die de komende dagen worden georga- E niseerd en die volgende week zaterdag zullen culmineren in de voor ieder bruidspaar "belangrijkste dag van hun E leven": de huwelijksdag. De regering heeft besloten, dat die dag van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met E oranjewimpel zal worden uitgestoken. De gemeentebestu- E ren is verzocht overeenkomstig te handelen. E Zaterdag 21 juni bieden de leden van de ministerraad het bruidspaar een diner aan op slot Loevestein bij Gorinchem. S Woensdag 25 en donderdag 26 juni worden de buitenland- S se gasten in Nederland verwacht Zij worden onderge- bracht in het Hilton-hotel in Amsterdam. E Donderdag 26 juni wordt 's avonds op paleis Huis ten E Bosch een dansfeest gegeven, met muzikale medewerking van de winnaars van het Eurovisie-songfestival 1975, de S Nederlandse popgroep Teach-in en het orkerst van Marco Remez. H Vrijdag 27 juni maken de gasten van het bruidspaar H verschillende tochten, o.a. een tocht per boot naar Volen ti dam en Hoorn en een tocht door de Amsterdamse grach- S ten. 's Avonds is er op Soestdijk een intiem feest voor E de families van het bruidspaar. Zaterdag 28 juni de huwelijksdag, begint met een door E pater Bot uit Den Haag gecelebreerde eucharistieviering E op paleis Soestdijk. De voltrekking van het burgerlijk huwelijk geschiedt op het gemeentehuis van Baarn. Het E bruidspaar komt daar om 10.25 uur aan. De burgemeester van Baarn, mr. J. van Haerlingen zal in zijn hoedanigheid E van ambtenaar van de burgerlijke stand het paar in de E echt verbinden, daarbij geassisteerd door de ambtenaar E van bijstand, de heer F.C. v.d. Vliet. Getuigen bij het E huwelijk zijn: de heer en mevrouw F.A.M. Alting von E Geasau-Houben uit Oisterwijk, mevrouw E.K. Benneker- E ten Hoven uit Roden, de heer B. v.d. Haer uit Bunnik, E de heer en mevrouw H.M. Kamal-O'Gorman uit New York, de heer R.J. Ligtermoet uit Montreal, mej. K.C. Sesink uit Soestdijk en de heer en mevrouw C. Smiles- Fritzsche uit Cos Cob, U.S.A. De getuigen zijn gekozen E uit de kring van gemeenschappelijke vrienden van het bruidspaar. De plechtigheid op het gemeentehuis is om 11.15 uur S afgelopen. Daarna gaan bruidspaar, familie en getuigen naar de Domkerk in Utrecht E Bij de ingang van de kerk, waarboven een pergola wordt aangebracht, zal een ere-haag van de Utrechtse Studenten- weerbaarheid staan. E De dienst in de kerk begint om 12.00 uur. Voorgangers E zijn dr. J. v.d. Werf, Nederlands hervormd predikant te E Utrecht en pater drs. B. Bot SJ. te Den Haag. Voor de E muzikale omlijsting zorgt het Nederlands Kamerorkerst onder leiding van David Zinman en de Domcantorij onder S leiding van Maarten Kooy, cantor-organist. Solistische E medewerking verlenen Elly Ameling (sopraan), Stoffel van Viegen (kerkorgel) en Jan Jansen (orgel). Van 11.45 tot 13.15 uur geven NOS-radio en NOS-tv vanuit de Domkerk een rechtstreekse reportage. De plechtigheid in de Domkerk zal worden bijgewoond 5 door 1050 genodigden, waarvan ruim 175 buitenlandse gasten, voornamelijk afkomstig uit Canada en de V.S. De bloemversiering in de Domkerk wordt verzorgd door E de vereniging De Nederlandse Bloemisterij. E Na afloop van de kerkdienst gaat de bruidsstoet naar de E aula van de Universiteit, waar bruidspaar en de ouders gelukwensen in ontvangst zullen nemen van uitsluitend vrienden en kennissen die op geen andere wijze in de S gelegenheid zullen zijn het paar geluk te wensen en die H daarvoor een aparte uitnodiging hebben ontvangen. Nadat het bruidspaar op Soestdijk is teruggekeerd is er omstreeks 15.00 uur een lunch voor de familie, de getui- E gen, vrienden en de beide voorgangers. Bij goed weer zal E het bruidspaar op zijn tocht door Baarn en Utrecht in E een auto rijden met open kap. E Maandag 30 juni liggen felicitatieregisters ter tekening E van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur op het E paleis Lange Voorhout in Den Haag en op paleis Soest- E dijk. FUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De-befaamde Lon- dense zondagskrant „The Ob-' server" verkeert in zeer ernsti ge financiële moeilijkheden. Volgens de directie moet een deel van het personeel ontsla gen worden om de loonkosten te verminderen met 30 percent. Gebeurt dit niet, dan zou The Observer in september kunnen verdwijnen. Het eerste nummer van deze krant verscheen in 1791. Bij het bedreigde blad werken ongeveer 700 mannen en vrou wen, onder wie 60 tot 70 redac teuren. Nauwelijks een jaar ge leden bestond de redactiestaf nog uit 90 man. De lonen verte genwoordigen zowat 36 percent van de omzet. Het verlies van The Observer wordt dit jaar op ongeveer een half miljoen pond geschat. De afgelopen twee jaar zakte de oplage met ongeveer 60.000 tot 743.000 exemplaren. Ofschoon het aanzien van The Observer niet verminderd is, lijdt het blad zwaar onder de concurrentie van de eveneens zeer degelij ke Sunday Times, waarvan de oplage ver over het miljoen exemplaren gaat. In vakbondskringen zijn de me ningen scherp verdeeld over het plan van The Observer-directie om personeel te ontslaan. Som migen willen offers brengen, an deren verklaren, dat de publika- tie van de krant maar meteen1 gestaakt moet worden om voor al het grafische personeel de kans te geven elders werk te, zoeken. De hachelijke situatie wordt vandaag besproken op een speciale vergadering van de directie en vertegenwoordigers van de betrokken vakverenigin gen. Glastra van Loon onderscheiden DEN HAAG (ANP) Bij zijn vertrek als staatssecretaris van Justitie is mr. J. F. Glastra van Loon koninklijk onderscheiden. Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hoger beroep dubbele moord (Van onze rechtbankverslagge ver) DEN HAAG De procureur- generaal bij het Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren tegen de 33-jarige hooibergbouwer uit Ter Aar wegens tweemaal ge pleegde doodslag in hoger be roep 18 jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank had de man in eerste instantie tot 20 jaar en tbr veroordeeld. De verdachte had in juni '71 het 15-jarig meisje Cora Mantel in het Noordhollandse Uithoorn gewurgd. Op 18 augustus van het vorige jaar beroofde hij de 34-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat uit Gorkum en werk zaam in Ter Aar, door een groot aantal messteken van het leven. In beide gevallen werd ook een zedenmisdrijf gepleegd. Bij het psychiatrisch onderzoek was verminderde toerekeningsvat baarheid van de verdachte vast gesteld. De rechtbank behandelde de zaak met gesloten deuren, maar het gerechtshof wees een ver zoek van de verdediger om een zelfde behandeling af. De be handeling van de zaak duurde slechts enkele ogenblikken, om dat verdachte de feiten toegaf. Als getuige-deskundige werd ge hoord dr. L. J. E. Adriaena van de Psychiatrische Observatie Kliniek (POK) in Utrecht, die kritiek had op het rechtbank- vonnis, omdat langdurige ge- De president van het hof, mr. J. J. M. Braun, wees er evenwel op dat de opgelegde gevangenis straf niet volledig behoeft te worden ondergaan, indien blijkt dat de verdachte van zijn ziekte is genezen. Bovendien bestaat er altijd nog een gratiemogelijk heid. De procureur-generaal, mr. P. A. H. Bos, sprak zijn waarde ring uit voor het werk van Poli tie en POK in deze. De recht bank heeft in het vonnis de situatie juist aangevoeld. „Er bestaat altijd vrees dat een ver dachte bij tbr in een te vroeg stadium in vrijheid wordt ge steld. Men moet niet alleen reke ning houden met de verdachte, maar ook met de ernst van het misdrijf', aldus de procureur- generaal. Met de geest van het rechtbankvonnis was de procu reur-generaal het eens, maar om juridisch-technische redenen een gevolg van een reeds eerder opgelegde straf eiste de prcK cureur-generaal een lagere straf. De verdediger betoogde dat al of niet toerekeningsvatbaarheid in de strafmaat moet worden ingebouwd en dat zou thans niet" zijn gebeurd. Hij vroeg een kor tere gevangenisstraf zodat zo spoedig mogelijk met de verple ging van de hooibergbouwer kan worden begonnen. Het Duitse Rode Kruis heeft langs de autobanen speciale iglo-vormige hulpposten geplaatst om bij ongelukken tijdens de vakantiemaanden sneller hulp te kunnen verlenen. Na de vakantie-periode zullen de vreemde bouwsels weer worden afgebroken. Galerie Balans, Leidsegracht 74 Amsterdam, exposeert van 19 juni t/m 12 juli schilderijen van Ian Hunter en staalsculpturen van Udinotti. Van 15 juli t/m 30 augustus wordt een zomerexpo- sitie gehouden met werk van plm. 30 verschillende kunste naars. Elzas voert ooievaars in STRAATSBURG (AP) In de Elzas gaat men ooie vaars uit Noord-Afrika Afrika invoeren. In 1960 kwamen nog vele tientallen ooievaar-paren naar de El zas in de lente maar verle den jaar werden slechts ze ven paren geteld en dit jaar niet meer dan vier. Men heeft nu 80 jonge ooie vaars uit Algerije laten ko men en later dit jaar ko men er nog eens 80 uit Marokko. De dieren blijven een jaar in een speciaal voor hen ingericht verblijf. Daarna worden zij losgela ten. Men hoopt dat het in de Elzas zo goed is bevallen dat zij voortaan elk jaar na hun wintertrek naar het Zuiden zullen terugkeren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7