Animo voor BB valt mee in regio Leiden Verboom wil panden opkopen Hasj-vangst OPEN KEUKENS BINNENKORT TOEGESTAAN ttflNGENflflM. TOP-HANDBAL Bram Madera weer de grote favoriet op tennistoernooien in de Leidse regio. Valkenburg ontmoet Valkenburg ls) WOENSDAG 18 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 SLECHTS GERING AANTAL „WEGBLIJVERS' IN DE KOOI EN LEIDEN-NOORD Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De gemeente zou eigenlijk alle thans te koop aangeboden panden in Noord en De Kooi moeten opkopen". Dit verlangen uitte wethouder Verboom gisteren op de open bare vergadering van de raads commissie voor volkshuisves ting. Aan de orde was het con cept-raadsbesluit voor vaststel ling van de rehabilitatieplan nen voor delen van Dé Kooi en Noorderkwartier. Hierin wordt de raad gevraagd akkoord te gaan de uitvoering van het rehabilita tieplan van Geoproject voor het deel van de Kooi dat wordt begrensd door de Herensingel, de Kooilaan, de Java- straat, de Zijl en de Oude Rijn en het rehabilitatieplan van de Nationale Wo ningraad voor het deel van Noorder kwartier dat ligt tussen de Bernardka- de, de Julianastraat, de Herensingel en het voormalige NS-emplacement De re- LEIDEN Regio Van de paar duizend jonge ren, die in en rond Leiden jaarlijks worden opge roepen om de BB-plicht te vervullen, komt slechts een zeer gering percentage niet opdagen. Van de in 1974 opgeroepen noodwachtplichtigen gaven maar 22 niet gehoor aan de oproep, wat nog geen procent is van het totaal aantal opgeroepen nood- wachtplichters. Een en ander blijkt uit een dezer dagen verschenen jaarrapport van de A_ kring Zuid-Holland Bescherming Bevolking, waarbij zijn ondergebracht 29 gemeenten uit de kop van Zuid- Holland. Alle „wegblijvers", hun aantal ligt ongeveer gelijk aan dat van voorgaande jaren, zijn inmiddels tuchtstraffen opgelegd, variërend van een schrifte lijke berisping tot geldboetes. De animo in en rond Leiden voor de BB is dus redelijk groot Volgens de heer Van Aalderen, plaatsvervangend hoofd Bescherming Bevolking, een vrij normale zaak want, zegt hij: „De meeste jongens zijn allang blij als ze niet in militaire dienst hoeven. Dan pikken ze de BB er als tegenprestatie zonder mokken bij. In militaire dienst zou men anders zo'n zestien maanden moeten opknappen, bij de BB is men in het ergste geval zo'n twintig avonden per jaar kwijt" En: „Overigens moet ik wel toegeven dat een groot aantal noodwachtplichtigen hun eerste lesavond niet bepaald laaiend enthousiast doorbrengen. Maar als de opleiding eenmaal goed van start is zien ze over het algemeen toch wel de noodzaak van de BB in." Hoewel in militaire dienst het aantal gewetensbe zwaren, mede dank zij een aangepaste wetgeving, snel stijgende is, is het aantal gewetensbezwaarden onder de opgeroepen noodwachtplichtigen zeer gering. Van Alderen: Dat zit 'm in de aard van de instelling. Een militair is er om wonden te maken. Wij om die wonden te helen. Een heel wat dankbaarder werk, zou ik zo denken." Naast de 22 noodwachtplichtigen aan wie een tuchtstraf is opgelegd, heeft ook een aantal andere BB'ers een dergelijke straf boven het hoofd gehan gen. Zij behoren tot de categorie, die via een smoes zich aan de noodwachtplicht hebben willen onttrekken. Van Aalderen: „Er zijn er altijd die opgeven dat ze op een bepaalde avond niet aanwe zig kunnen zijn. Men moet dan bij voorbeeld studeren. We hebben nu een paar BB-ambtenaren in dienst, die links en rechts steekproeven nemen. Het komt vrij vaak voor dat de verzuimers worden gesignaleerd op feestjes e.d. Zo iemand krijgt nog wel een kans om zijn leven te verbeteren maar veel keer moet het niet gebeuren, anders krijgt ook hij een tuchtstraf. Het jaar 1974, zo blijkt uit het jaarverslag, is voor de BB-A-kring Zuid-Holland in vele opzichten een gunstig jaar geweest. Belangrijkste gebeurtenis voltrok zich uiteraard in april van het voorgaande jaar toen werd verhuisd naar het nieuwe BB-cen- trum aan de Zijldijk in LeBevolking, heeft deze verhuizing er onder meer toe bijgedragn dat de BB in en rond Leiden een eventuele ramp in de toekomst efficiënter te lijf kan gaan. Leiden Bij een routine-con trole op het Noordeinde is gis termorgen een 22-jarige Leide- naar opgepikt wegens overtre ding van de opiumwet Aanslui tend daarop werden zeven per sonen aangehouden in het voor malig pand van „Rotogravure" aan het Noordeinde. Er werd een kleine hoeveelheid hasj ge vonden. De aangehouden jonge lui, twee meisjes en vijf jongens, variëren in leeftijd van 19 tot en met 25 jaar. Die Leythe gaat nieuwe botenloods bouwen Leiden Tijdens een extra le denvergadering van roei- en zeilvereniging „Die Leythe" gis teravond in haar sociëteit aan de Morsweg is door de leden toestemming gegeven om een bedrag van 5000 gulden uit te geven om de bouw voor te be reiden van een nieuwe boten loods die de te kleine, uit 1914 daterende botenloods moet ver vangen. Het ligt in de bedoeling de nieuwe loods, die ongeveer 325.000 gulden gaat kosten, op dezelfde plaats te bouwen als waar nu de oude staat. Tijdens de druk bezochte vergadering werd door de leden ook toe stemming gegeven tot het aan vaarden van een legaat van 10.000 gulden en tot de aanschaf van drie boten ter waarde van 9.000 gulden. habilitatieplannen zullen in 1980 gereali seerd zijn. De raad moet zich bereid verklaren in totaal 1.903.400,- beschik baar te stellen voor rehabilitatie van De Kooi en 2.532.000f- voor Noorderkwar tier. Het rijk zal in deze vijf jaar voor Noord 6.947.750,- en voor de Kooi 6.992.600,- bijdragen. Wethouder Verboom deelde mee dat het college zich ernstig had beraden over de vraag of er nog met Geo-project en de Nationale Woningraad in zee moest worden gegaan, aangezien de plannen wel erg lang op zich hebben laten wach ten. „Wij zagen echter geen mogelijk heid het als gemeente op dit moment over te nemen". De wethouder zag op het moment geen middelen aanwezig om te koop staande panden in de toekomst op te kopen. Het voorstel van de heer Houtman (SG P/GPV) via een stichting de huizen te kopen, werd van de hand gewezen. De heer Van Apeldoorn stelde dat het in Leiden niet aantrekkelijk is huizen als belegging te hebben, aangezien de ver koopprijzen en de huren geen gelijke tred hebben gehouden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Binnen afzienbare tijd mogen huizen in Leiden worden gebouwd met een open keuken. Hoe wel reeds honderden huizen een dergelijke keuken al hebben, is het in de thans geldende bouwverorde ning nog steeds een reden om geen bouwvergunning te verlenen. De strandpolitie van Noord- wijk 'heeft de beschikking ge kregen over een nieuwe boot Het is een geimporteerde Noorse White-Vatal, die in het land van herkomst onder meer gebruikt wordt in het woelige water van de fjorden, fh samenwerking met de le verancier, de fa. Juffermans van de jachthaven „Poelgeest" uit Oegstgeest kon het gehele project, bestaande uit boot, een 25 PK-motor en trailer binnen het begrote bedrag van 11.000.-gerealiseerd worden. Voor deze betrekkelijk geringe som beschikt de strandpolitie thans over materieel van hoog niveau, dat ook door het Hoog- Nieuwe boot voor strandpolitie van Noordwijk heemraadschap van Rijnland en de douane voor controle- en surveillancewerkzaamheden wordt gebruikt. Belangrijk is ook dat het nieuwe vaartuig in een vrij ruwe zee kan worden gebruikt. De uit 1963 dateren de oude boot, waaraan de strandpolitie toch wel dierbare herinneringen bewaart, kan nu worden afgedankt. Het was een geschenk van een brigade- vriend uit Aerdenhout. Aan vankelijk was deze boot be stemd voor Zandvoort. Daar ontstond geharrewar over dit geschenk en uiteindelijk kwam de boot in Noordwijk terecht, waar zij in dank werd aanvaard. Na twaalf jaar was zij totaal op en versleten. Bij het Sasscnheimse kunstvlechtbedrijf Van Biezen, aan de Oudé Haven, werd dezer dagen een vijftal reusachtige bijenkorven var, pit-riet vervaardigd voor een warenhuis-concern met vestiginger. in A'dam, Den Haag, R'dam, Eindhoven en Arnhem. Het ligt ir de bedoeling dat deze maxi-bijenkorven door de straten var genoemde steden gaan, waarbij de inzittende man potjes honing achterlaat voor het publiek. NORTHA GAF WINST UIT HANDEN Van onze handbalmedewerker Oegstgeest Juist op het mo ment dat Northa In de tweede promotiewedstrijd tegen Athe ne de winst volledig in handen had, ging een van de Noordwij- kerhoutsen geheel onnodig haar boekje te buiten. Op de 2 minu ten straf volgde irritatie bij de anderen, hetgeen nog een twee de Northaspeelster 2 minuten kostte. Dit buitenkansje greep de Haagse ploeg met beide han den aan om de rollen om te draaien. Northa zag haar 7-5 voorsprong veranderen in een kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. v M stuur de l«fj LEIDSE COURANT U 1 1« zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar: woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop, Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant 7-9 achterstand en was in de laatste vijf minuten niet meer bij machte het getij te keren: 8-10 Athene promoveert nu naar de eerste klasse. Het duel was aantrekkelijker dan vorige week en ging tot ver in de tweede helft volkomen gelijk op. Het duurde 8 minuten, voordat de openingstreffer van Athene tot stand kwam, maar daarna werd snel achter elkaar gescoord. Binnen 4 minuten was de stand 2-3, waarna de rust stand werd bepaald op 4-5 voor Athene. Na rust een fel Northa offensief, waartegen Athene nauwelijks verweer had. Veel Haagse over tredingen die door het goed lei dende arbitersduo met vrije worpen en straf worpen werden bestraft. Northa bleef het hoofd koel houden en liep uit tot 7-5. De Haagse dames waren zo aan geslagen, dat zij in de aanval volkomen stilstonden. Bang voor de snelle Northa-break outs werd onzeker samenge speeld en ook in de Haagse schoten ontbrak elke overtui ging. Ondanks het feit dat de Haagse overtredingen goed wer den bestraft (Northa kreeg 5 pingels, waarvan 3 op een rijtje die de stand van 3-5 op 6-5 brachten) vond een der Nothas- peelsters het nodig om st eigen rechter te spelen met het genoemde gevolg. Athene kwam van een 7-5 achterstand vi£ op een overwinning. Een teleur stellend resultaat voor de condi tioneel en tactisch betere Nort- ha-dames. Ook op lange afstand worden zwemmers Kring Gouwe-Rijnstreek sterker ALPHEN AAN DEN RIJN Op het programma van de zwemkampioenschappen Kring Gouwe-Rijnstreek stond gisteren het lange afstandswerk op het pro gramma. Traditioneel betekent dat weinig deelne mers en matige prestaties. Dit jaar lijkt daar voor het eerst een verbetering in te bespeuren. Het duide lijkst is dat op de 400 m vrije slag bij de jongens onder de 10 jaar. Maar liefst vier zwemmers behaalde de limiet voor de Nederlandse kampioenschappen. Erik Rieken, de negenjarige AZC-zwemmer was niet alleen de jongste van het gezelschap, maar ook de snelste. Samen met clubgenoten Peter Nagorka en dames, hoewel de rugslag haar specialisatie is. Tenslotte werd de 1500 m vrije slag verzwommen, een afstand die alleen gezwommen mag Robert Verheul (resp. derde en worden door jóngens van boven vierde) en LZ-zwemmér Wilco de Zeeuw mag hij starten op de Nationale kampioenschappen. Bij de meisjes bleef Karin Dijk (AZC) onder de gestelde 6.09.0 De de twaalf jaar. Edward Maas dijk (Zijl/LGB) plaatste zich reeds eerder voor deze afstand en werd nu eerste met een tijd van 19.05.8, waarmee hij ook sneller was dan de jongens on der de zestien jaar en de heren. vrije slag leverde een verrassing op. Rosemary Vonk (Zijl/LGB) wist vrije-slagspecia- In deze laatste categorie werd liste Nanda Vrij en Marie-Loui- se van Schaik (AZC) voor te blijven. Zij zwom 10.29.5 min. goed voor een kringrecord bij de meisjes onder 16 jaar en Peter Wolters eerste met tijd van 20.17, hetgeen niet ver wonderlijk was omdat hij de enige deelnemer was in deze leeftijdsgroep. De verordening is gemaakt in 1966 en zal spoedig op enige punten worden gewijzigd. De bouwverordening die opgesteld is door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal als model dienen. Een afwijking hiervan is onder meer de bepa ling dat er niet hoger dan twaalf meter mag worden gebouwd zonder toestemming van B. en W. en dat er niets langs de weg mag worden gebouwd. Wethouder Verboom wil het onttrekken van woonruimte in de binnenstad zoveel mogelijk indammen. „Maar al te vaak zie ik dat een pand wordt opge kocht door een bedrijf. Wanneer de huurders er uit zijn, wordt het eenvoudig niet meer op nieuw verhuurd". Hij deelde de ra'adscommissie voor volkshuis vesting mee dat er spoedig een eind aan dergelijke praktijken zal komen. „Ik vind dat de bin nenstad een woonstad moet blij ven", zo lichtte hij zijn stand punt toe. De commissie werd gisteren het plan voor verbouwing van het pand Hooigracht 12-14 (waar vroeger de toonzalen van de SLF waren) voorgelegd. Het pand zal geschikt worden ge maakt voor huisvesting van bui tenlandse werknemers. De stich ting migrantencentra zal het pand exploiteren. De nieuwe be woners gaan een huur van onge veer 130,- betalen. Het rijk heeft toegezegd een eventueel exploitatietekort aan te vullen. Nu ook in Leiden, L'dorp en Oegstgeest Bent u geïnteresseerd? Mogen wij u dan welkom heten op de OPRICHTINGSVERGADERING van de nieuwe combinatie, voortge komen uit de fusie van de H.V. Apollo/Oegstgeest en Sanocel- H.V.LVLeiden. Datum: Woensdag 18 juni 1975. Plaats: Het Parlement, Nieuwe Rijn 52. Lelden. Aanvang: 20.00 uur n.m. Van onze tennismedewerker Leiden/Alphen aan den Rijn In de regio's Leiden en Alphen staan voor komende maanden weer tal van tennistoernooien op het programma. Bram Madera, die vorig seizoen vrijwel alle B-toernooien op zijn naam bracht, wordt geacht zijn hegemonie te continueren. Ter eeleeenheid van het 90-iaric bezoek gebracht aan Neder- kenburg (zie foto) en aan de ier gelegenheid van net yu-]arig j nnHctP vakantieoord Gemeentegrot, bij welke gele- bestaan van de VW Het Geul- N^?^^aüfoTer gemeente- 8enheid °P mergelwand dal heeft het college van B. k t d natuurliik od aangebrachte plaquette met het tod?oDVS&e<Z^Hh« gemeentewapen der beide Val- land) op uitnodiging van het versMende Valkenburgse be- kenburgen - als eeuwige henn- zienswaardigheden, zoals de nen^e aan de^e bijzondere ont- rulne van het Kasteel van Val- moeting - werd onthuld. Maandag is het eerste toernooi van start gegaan in het tennis park Stichts te Alphen aan de Rijn. Charles Asselbergs staat daar als tweede kanshebber geno teerd, doch reeds in een van de eerste ronden zal hij alle zeilen bij moeten zetten tegen Ad v.d. Berg. Voor de als derde geplaatste Jon Visbeen viel reeds gisteren het doek. In een van voor het publiek aantrekkelijke partij miste hij tegen de uit Zoeter- meer afkomstig? Reinierse op de kritieke momenten de vast heid om tot een goed resultaat te komen. Beide spelers han teerden een stalen racket, doch op de door de regen traag ge worden baan kregen de ballen niet de snelheid die zij wensten. Reinierse die in de competitie tweede klasse heeft gespeeld, was misschien meer gewend aan een laag tempo, hetgeen in de stand duidelijk tot uiting kwam: 6—2, 6—3. De andere B-partij gisteren was die tussen Eelkman-Rooda en P. Theunissen. Eerstgenoemde liep zich met zijn aanvallende spel een beetje stuk op een bij vla gen beheerst spelende Theunis sen. In de derde set hervond Eelk-man Rooda zich nog net bijtijds. Via een moeizame 6—4, 3—6, 64 zege plaatste hij zich voor de tweede ronde. Eergisteren was de krachtme- Brooshooft van Roomburg en Alfred Gelevert van Noordwijk, de interessantste partij van de dag. Aanvankelijk leek Gelevert zonder al te veel moeite met de winst te gaan strijken (6—3) maar Brooshooft kwam goed te rug. Via uitgekiend tennis nam hij het initiatief langzaam maar ze ker over (6—2, 6—4). Als vierde kandidaat voor de titel staat Henny Koemans op de plaatsingslijst. De belangrijk ste niet geplaatste kanshebbers voor een finale plaats lijken On- no Rüijsenaars en Harry Verde- gaal en misschien Reinierse. In het herendubbelspel B zijn de geplaatste koppels achtereenvol gens Madera/Meyer, Visbeen/- Koemans en Asselbergs/Gele- vert Het damesenkel B moet een aangelegenheid worden tus sen de dit jaar in de Overgangs klasse A gerijpte Ellen Gerrese en de jongers Hanneke Lange- veld. In het herenenkel C is de eerste ronde vrijwel afgewerkt. De eer-> ste geplaatste Hans v.d. Loo, de kersverse jeugddistrictskam- pioen, liep zonder pardon over Kroese heen (61, 6—0). Paul Theunissen, tweede geplaatst, wankelde in de eerste set tegen Kandou even (7—5, 6—0). A. Panman uit Schiedam had ta melijk veel moeite met W. Adam (7—6, 64) en voor de als vierde geplaatste R. de Bakker is het toernooi wat Betreft de enkel spelen afgelopen. Door H. Lemm werd hij met 6—4, 7—6 afgetroefd. P. Wolterink was te gen P. Geelkerken pas in de laatste set warm gedraaid: 7—5, 5-7,6-0. Bij de dames in de C-afdeling zijn T. Langeveld, M. Wortel- boer, A. Snellenburg, en C. Heestermans in deze volgo- le door de plaatsingscommissie als favorieten aangemerkt. Het herendubbelspel C gaat vol gens de papieren een zege voor het dio Gerrese/Stokkermans wordea Een D-categorie staat in Alphen deze niet op het programma. In de maand augustus zal een apart D-toernooi georganiseerd worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5