Janny de Jong op zoek naar onbekende muziek Ikor zet vraagteken achter kernenergie Erfelijkheid in Dokter ja, dokter nee TELEVISIE VANAVONI Natuurfilms van Prins Bernhard voor televisie RADIO WOENSDAG RADIO DONDERDAG TERUGBLIK LEIDSE COURANT. WOENSDAG 18 JUNI ld Van de 26-jarige pianiste Janny de Jong, sinds juni vorig jaar in dienst bij de AVRO, afdeling ernstige muziek, radio, zijn verrassende programma's te verwachten. Donderdagavond 7 uur - morgenavond - eens in de veertien dagen gaan weinig bekende, romantische piano-trio's de lucht in via Hilversum 2. Dat duurt voort tot eind augustus. Bovendien heeft Janny op haar programma: een serie over vrouwelijke componisten en concerten in monumentale gebouwen. Janny de Jong is zo'n pianiste, die het ver schopte maar niet ver genoeg en haar beperkin gen kent. „In Haarlem haalde ik het piano diploma MO a en aan het Utrechtse concervato- rium MO b. Maar ik weet van mezelf dat ik niet de capacitei ten heb om erin verder te gaan; ik heb er nooit aan ge dacht concerten te geven. Bo vendien, ik ben er te oud voor." Toen ging ik mezelf zien als de pianojuf en die toekomst trok me niet zo aan. In ons vakblad stond een advertentie waarin de AVRO een mede werker vroeg voor de afdeling ernstige muziek - nou ja, ern stig, er wordt op onze afdeling Onbekend In het afgelopen wintersei zoen bracht Janny de Jong een serie Haydn-trio's, van die onbekende die niet op de grammofoonplaat staan. „Bij het maken van deze program ma's zoek ik naar werk, dat men niet in de concertzaal tegenkomt; de bekendere wer ken vindt men toch wel. Mis schien is dat de enige bedoe ling:, werk onder de aandacht brengen waar men een beetje van opkijkt" Tot dusver is Janny de Jong daar heel aardig in geslaagd en haar programma-ideëen worden niet minder leuk op. „Het Guarnerie-trio speelt zes onbekende trio's, van Nils Ga de, Tschaikowski, Schumann, Saint Saëns, Chausson en Dvorèk. Het Guarneri-trio is zelf met Chausson gekomen. Mogen we dat óók spelen? vroegen ze. Nou graag, natuur lijk, zei ik. Het leuke was, dat dit rio werk ontdekte dat ze nog niet kenden; zonde dat we het niet eerder hebben ont dekt zeiden ze." Het Guarneri-trio bestaat uit Herman Krebbers viool, Jean Decroos piano en Daniëlle De- chenne, cello. De banden waarop hun trio's worden vastgelegd, worden angstvallig bewaard, want er bestaan' geen plaatopnamen van. Het-, zelfde geldt voor de drie trio's die het Mendelssohntrio gaat spelen, werk van Mendelssohn en Smetana. Dit trio bestaat uit Jaring Walta, viool. Jan van der Meer, piano en Elias Arizcuren, cello. Zoekwerk Voor Janny de Jong beteke nen deze programma's veel speuren zoekwerk, rommelen in bibliotheken. „Sommige werken heb ik ook nog nooit gehoord, heb ik alleen de bladmuziek ervan gelezen. Ik ben wèl benieuwd." De AVRO-medewerkster: „Met Tera de Marez Oyens ben nu ook bezig aan een serie over vrouwelijke componisten. Of die er wel zijn? Nou, in grote getale". Janny raffelt een lijst namen op en is daarin niet bij te houden. „Het zijn er erg veel. Alleen niet in Ne derland. Uit ons land hebben we gevonden werk van de overleden componiste Henfie- te Bosman. Verder komen er veel uit Frankrijk, Engeland. Minder uit Duitsland." Het is de bedoeling dat de programma's over vrouwelijke componisten in de winter maanden worden uitgezonden, niet veel muziek en veel infor matie daarover. Janny: „Er zijn geen vrouwelijke Mozarts en Beethovens. Het is mis schien het onaanwijsbare ver schil tussen man en vrouw, dat componeren tot een man nelijk werk moet worden gere kend. Niettemin, er zijn toch heel wat vrouwen, die goed werk hebben gemaakt, al be hoort dat misschien niet tot het allerbeste." Monumenten Een derde project dat Janny de Jong onder handen heeft, zijn concerten in monumenta le gebouwen. „Dat we vrou- Janny de Jong, op zoek naar onbekende kamermu ziek voor de radio. welijke componisten hebben gezocht is een niet erg origi neel uitvloeisel van het jaar van de vrouw. Nu zitten we ook in het monumentenjaar, vandaar deze nieuwe serie." Janny de Jong denkt niet in de eerste plaats aan de beken de monumenten, waarin vaker concerten worden gegeven. Ze is meer op zoek naar bouw-' werken die op al de moeite van een bezoek waard zijn. Zo komt als eerste monument waarin gemusiceerd wordt aan bod de Markiezenhof in Bergen op Zoom. „Het is een schitterend gebouw, zojuist ge restaureerd." De AVRO-medewerkster zou graag de mensen die klassieke muziek bij voorbaat als „zwaar" bestempelen, meer bij haar werk en de muziek willen betrekken. „Brievn krijg ik weinig, van de luisteraars zul len er niet veel zijn die door mijn programma's wat opste ken; maar als het er al één per uitzending is, die wat nieuw ontdekt, ben ik al tevreden." F.J. BROMBERG GEDRAMATISEERDE DOCUMENTAIRE Op uitnodiging van de aartsbisschop van Uppsala in Zweden wordt van 24 tot 29 juni een hearing gehouden over de ethische en morele aspecten van de- kernenergie. Deze hearing wordt geleid door de Nederlandse hoogleraar prof. H. B. G. Casimir. Deskundigen uit heel Europa nemen eraan deel, ook theolo gen en sociologen. Philip Engelen, pro ducer-regisseur IKOR-tv, verwerkt deze realiteit in een documentaire over ker nenergie, dat het enige middel zou zijnr in de „strijd" om de behoefte te dekken aan elektriciteit in de toekomst. De werktitel van deze documen taire is „The faustion bargain" duivelshandeltje naar een uitspraak van een theoloog die aan de hearing deelneemt. En gelen: „Er wordt altijd gespro ken over de kèns op rampen bij een kerncentrale. Dat is niet helemaal juist Men moet zich afvragen wat de gevolgen van die kans zijn. Daar zijn de deskundigen, ge zagsgetrouw als ze zijn, zich niet van bewust. Met deze documen taire wil ik aantonen dat een nucleair fysicus niet alleen staat maar werkzaam is in en voor de maatschappij." Voor de documentaire wordt ge filmd in Zweden de hearing en in Nederland, onder meer in de kerncentrale van Borsele, die alle medewerking verleent. Engelen: „In de documentaire worden geen aanvallen gedaan, waarop dan ook. Het is de be doeling dat mensen die met ker nonderzoek zijn belast, zich er over bezinnen waaraan ze bezig zijn en wat de gevolgen kunnen zijn." Hoofdpersoon De hoofdpersoon in de docu mentaire verricht onderzoek op het gebied van kernenergie en leidt mensen op die in deze techniek verder gaan. Hij reali seert zich gaandeweg, dat het in werking stellen van centra les een gevaar kan opleveren voor de samenleving. Philip Engelen: „Dit soort men sen is heel aardig om mee om te gaan, maar dat staat erbui ten. De hoofdpersoon van de documentaire woont in een aan gepaste boerderij, heeft vrouw en kinderen, verdient een leuk salaris, er lijkt niets aan de hand. Maar in zijn werk staat hij alleen, groeien de twijfels. De hoofdpersoon komt in een situatie terecht waarin hij ge rust gesteld wil worden, dat het zo'n vaart niet loopt Aan het eind van de documentaire is hij helemaal confuus, hij weet het niet meer." Technocraten Deze hoofdpersoon is in werke lijkheid werktuigbouwkundige, kan geloofwaardig de techno craat uitbeelden tot wie Enge len zich richt De Ikor-mede- werker: „O ja, ik weet het ook wel, olie, steenkool, het raakt op en daarvoor moet iets an ders komen. Kernenergie is re latief goedkoop en eindeloos te gebruiken. Maar zolang men het proces niet onder de knie heeft, blijft de kans op ongeluk ken aanwezig." Het is Engelen duidelijk, dat de wereld zich na deze documentai re niet geschrokken afvraagt, op welke foute weg men zo lang heeft kunnen doorgaan. Wel wil hij een steentje bijdragen, onder het motto dat „frapper tou- jours" zijn enige mogelijkheid Engelen: „De documentaire wordt ook vertoond op de We reldraad van Kerken, dit jaar in Nairobi. Het is mijn bedoeling, dat technici die met kernenergie te maken hebben, zich realise ren wat de gevolgen zijn, wan neer er iets mis gaat in een centrale. Meer niet, maar ik hoop dat ze kijken." Documentaire Het Ikor heeft eerder een docu mentaire uitgezonden over mul tiple sclerose, een progressieve ziekte die het zenuwstelsel aan tast en ongeneeslijk is. Engelen: „Men moet wéten, dat 15.000 Nederlanders er aan lijden. Aan het einde van de uitzending ga ven we ons telefoonnummer, de mensen bleven bellen. Er was een man, die wist dat reparaties aan rolstoelen peper duur zijn. Laten ze maar bij mij komen, zei hij. Ik doe het wel voor de helft van de prijs. En zo waren er meer, mensen die spontaan hulp boden. Als zo iets Philip Engelen: „Je moet je afvragen wat de gevolgen zijn van een kern-ramp, niet hoe groot de kans daarop de hobbies die ze zich hadden voorgenomen, komt weinig. Ben je mal, ze zijn eenzaam en lopen alleen maar in de weg. Niemand staat erbij stil, dat oude mensen kwaliteiten hebben gevormd waarvan jonge mensen kunnen leren. 'Na de documentaire over multi ple sclerose en kernenergie, volgt een programma over de in vele gevallen onnodige een zaamheid van bejaarden. Enge len: „Dat ben ik aan het voorbe reiden. In deze maatschappij moet worden geproduceerd en geconsumeerd. Daarom moet dat kernonderzoek zo vlug en worden risico's genomen. Bejaarden? Die produceren niet meer, dus weg ermee. Ze wor den in tehuizen, pakhuizen, ge stopt tot ze doodgaan. Want van Maar neen. Ze zijn een oudje geworden op hun 65ste, ze zijn niet meer nodig, niemand die hen wat vraagt. Ze hebben geen rol meer te vervullen in het produktieproces, ze zijn inge ruild. En ze lopen in de weg bij het stofzuigen. Dóór wil ik een documentaire over maken." F. J. BROMBERG Natuurfilms van Prins Bernhard komen zondag 29 juni op tv. HILVERSUM Prins Bernhard zal natuurfilms, die hij zelf tijdens zijn Afrikaanse reizen heeft opgenomen, beschikbaar stel len voor het televisieprogramma „De gelukkige olifant". In deze uitzending van de AVRO zondag 29 juni (20.40 tot 21.10 uur) zal aandacht worden besteed aan het werk van de Prins als interna tionaal voorzitter van het World Wild Life Fund. In een interview op paleis Soestdijk vertelt hij over het belang van de internationale natuurbescherming. Olifanten zullen vooral aan bod komen in de uitzending. Deze dieren fascineren de Prins bijzonder. Zijn werkkamer is gevuld met vele olifanten-figuurtjes, waaraan er een wordt toegevoegd: de jeugdorganisatie van het wereldnatuurfonds de Rangers, biedt hem bij gelegenheid van zijn verjaardag (op de dag van de televisie-uitzending) een zilveren olifantje aan. Hiervan is eer. aantal verzilverde kopieën gemaakt, die ten bate van het werk van het Wereldnatuurfonds worden verkocht. Het fonds is een Nederlandse afdeling van het World Wild Life Fund en is evenals de Rangers te Zeist (Austerlitz) gevestigd. Jaarlijks worden in ons land ongeveer 10.000 kinderen gebo ren die een of andere afwijking hebben. Aan de oorzaken en de mogelijke voorspelbaarheid hiervan wordt aandacht be steed in Dokter ja, dokter nèe. De afwijkingen die bij pas ge boren kinderen voorkomen, kunnen lopen van een teen te veel tot aan mongolisme. Voor de aanstaande ouders betekent dit negen maanden onzeker heid, of him kind wel in orde zal zijn. Voor een aantal aange boren afwijkingen kan men op grond van de familiegeschiede nis voorspellen of de kans op een afwijkend kind iets ver hoogd zal zijn. Enkele aangebo ren ernstige ziekten zijn in de eerste helft van de zwanger schap vast te stellen. Ned. I, 21.55 uur. Gewest In het NOS-programma „Van gewest tot gewest" heeft Wil de Jong een gesprek met de teke naar Jo Spier, die 22 jaar in de VS woont, maar nog sterke bin ding heeft met zijn geboortestad Zutphen. Spier schonk onlangs zijn gehele werk aan het Zutp- HOU HET SCHERM IN HET OOG hens museum. Een overzicht stentoonstelling wordt 26 juni door Spier zelf geopend. Ad Koolwijk maakte een repor tage over „Het Rozenprieel", een oude Haarlemse wijk die met afbraak wordt bedreigd. Ned. 1,19.05 uur. Gastarbeiders In de Zweedse tv-film „Gastar beiders" wordt getoond, hoe moeilijk het is een gëisoleerde groep gastarbeiders in te passen in een totaal ander leefmilieu. Het zijn Grieken in Stockholm, die voor problemen worden ge steld. Zo begrijpt een Griek niet, dat hulp van een serveerster niet onmiddellijk op een huwe lijk hoeft uit te draaien. Ned. I, 20.36 uur. Jouw wereld Jouw wereld, mijn wereld gaat vanavond - en volgende week woensdag - over autistische kin deren, die wel kunnen horen en zien, maar bijna niets begrijpen van wat hen wordt gezegd. Voor deze kinderen bestaan speciale scholen; de film volgt drie van deze kinderen. Broertjes en zus jes leggen uit wat de mee- en tegenvallers zijn. Ned II, 19.05 uur. Informatie Het TROS-programma Informa tie op woensdag behandelt het medische specialisme anesthe sie. Omdat ongevallen tijdens de narcose vaak aanleiding geven tot opmerkelijke publiciteit, wordt met de Nederlandse Anesthesisten Vereniging inge gaan op de verantwoordelijk heid van de anesthesist en op het verloop en de risico's van narcose. Hieraan vooraf gaat de film „Behind the mask" (Achter het masker) met onder anderen in de hoofdrollen Vanessa Red grave. Ned. II, 20.21 uur. Computercursus wordt herhaald (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT Van september tot december zal voor de twee de keer de Teleac-cursus basis kennis informatie („Hoe word ik de computer de baas?") wor den herhaald. Eerder werd de cursus uitgezon den van september 1972 tot mei 1973 en van januari tot decem ber 1974. Meer dan 15.000 cur sisten hebben toen aan de cur sus meegedaan. Hierom, en omdat uit een onder zoek behoefte aan herhaling is gebleken, zendt Teleac de "cur sus voor de derde maal uit. De cursus is nu in een kortere tijd geperst, omdat veel cursisten de indruk hadden liever een korte re periode een extra inspanning te leveren dan zo lang te wer ken, dat de cursus te lang of te traag wordt ervaren. Holland Festival op de radio In het kader van het Holland Festival vanavond op Hilversum 2 om 20.05 uur een directe uit zending van een concert in de Kurzaal in Scheveningen door St. John's College Choir uit Cambridge en Broken Consort uit Amsterdam o.l.v. George Guest en Ton Koopman. Pro gramma van „Muziek aan het hof van Elizabeth" met werken van Tye, Bevin, Gibbons, Cam pion, Morley, Holborne en Byrd. Als omlijsting: Het Nationaal Ballet met Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schayk in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Nu ook zuilen op Belgische tv BRUSSEL De Belgische rege ring heeft besloten toestem ming te geven aan representa tieve verenigingen in het land om ais zendgemachtigde vereni ging op radio en televisie te verschijnen. De rechten en plichten van de zendgemachtig de verenigingen moeten nog na der worden uitgewerkt, waarna een desbetreffend koninklijk besluit de kwalitatieve normen om „zuil" te kunnen zijn zal aangeven. Zeker is al, dat de Belgische zuilen vooral informatief en educatief werkzaam zullen moe ten zijn. Programma's, die scha delijk zijn voor de geestelijke volksgezondheid van de Belgen, die het te zeer op de sextoer gooien of een gevaar worden geacht voor de jeugd, zullen niet op het Belgische tv-net kunnen verschijnen. Het nieuwe statuut voor de Bel gische radio en televisie, dat dezer dagen door het Belgisch kabinet werd goedgekeurd, voorziet in de oprichting van een zogenaamde programma raad, waarin tv-kijkers en radio luisteraars de mogelijkheid krij gen op- of aanmerkingen te ma ken. Verder komt er een ere raad voor informatieproblemen en tenslotte voorziet het nieuwe statuut in een recht van rectifi catie na onjuiste berichtgeving. Het ziet er nog niet naar uit, dat BRT en RTB binnen afzienbare tijd reclame op het scherm kun nen brengen. Toch is er van liberale zijde in België de laatste tijd sterker bij het Belgische kabinet op aangedrongen om een aanvang te maken met de tv-reclame. Gewezen wordt op de financiële voordelen, die ook de staat en daarmee weer de burgers van de invoering van tv-reclame kunnen hebben. Nu gaat de opbrengst van de tv-re clame, die Franse en Luxem burgse stations veelal brengen voor de Belgische kijkers, spe ciaal de Brusselse en Waalse kijkers, naar Luxemburg en Frankrijk. JAN SCHILS NEDERLAND I NOS 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest .Socutera 19.50 Leger des Hells NOS 20.00 Journaal 20.21 politieke partijen: DS*70 20.30 Staatsloterij 20.35 Gastarbeiders, Zweedse speelfilm 21.55 Dokter ja, dokter nee, Infor matief programma 22.45 Panoramlek 23.00 Den Haag vandaag 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; programma voor het hele gezin IKOR/KRO/RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Informatie op woensdag: Behind the mask, speelfilm uit 1958. Aansluitend: b cussle over Anesthesie NOS 22.40 Journaal (Reg. prog. NDR: 9.30-10.05 i strasse. 18.00 Oorlog en vrede, i Akt. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Ma ne. 19.26 Oorlog en vrede. 1 19.59 Prog, overz. WDR: Schooltelevisie. (9.30-10.00 S se.) 18.05 Kwis voor middelbare si ren. 18.40 Akt. 19.20 Der Fall von nan.) 20.00 Journ. en weerber. i Rep. 21.00 Evas Rippe, tv-spel. 1 Journ., weerber. en komm. 22.30 S| 23.15 Joum. DUITSLAND II 18.20 Sergeant Berry... und der ij Stier. film. 18.55 Homer sagt: Zei an allem Schuld. 19.00 Journ. 19.» letzte wilden Aucas in Ecuador, tiU 20.15 Inf. en meningen uit het bï sleven. 21.00 Journ. 21.15 KulL rrï 22.00 Studioprog. Het kleine tv-spaj Gilmgruppe. 23.10 Journ. BELGIE NEDERLANDS 18.45 Paulue de boskabouter. 18.561 ronation Street. 19.40 Med. 19.45 J; 20.15 Chico and the man. tv-serie. Pas de deux, tv-spel. 21.55 Filmpo 22.50 Journ. met o.m. Wetstraat. HILVERSUM NCRV: 18.00 (S) Marinierskapel: klass. en moderne muz. 10.30 Nws. 18.41 Kunst en vliegwerk: inf. over aktuele tentoonstellingen. 18.46 (S) Met uw in stemming: Lied van de week. 18.55 (S) Populaire soloconcerten: klass. muz. 19.30 Oe sociale verantwoordelijkheid van de onderneming in de huidige samenleving: discussie. TROS: 20.00 Eight o'clock special: muzikale ontdek kingsreis door de gouden jaren van het swingtijdperk. 21.15 (S) Specialiteiten a la carte: muz. wensprogr. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) Coulissen: woensdagavond kunstmagazine. 23.55- 24.00 Nws. VARA: 18.30 (S) Tekst en muz.: cal progr. 18.55 (S) Brassband Maga NOS: 19.40 (S) Errol Gardner, muz. 19.50 Den Haag Vandaag. Nws. 20.05 (S) Holland Festival: muz. E.O. 22.40 Woord der Waai 22.55 Klankbord. 23.05 (S) Postlui klass. muziekproar. 23.55—24.00 HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank. f Joost mag niet eten. 19.02 (S) Dei en roll methode. (19.30 Paardekoe 20.02 (S) Woensdagavondshow: HILVERSUM II m sport (20.02 Tineke. 21.02 ir.) 22.02 Sport halverwege. Kom Does. 0.02 (S) Metro's Mid Music: diverse solisten, trio Louis Dijk en het Metropole Orkest. 1.0 Take it easy. 2.02 De Meurders m 1 de de. TROS: 6.02-7.00 Drie op je h <!in'jd=mun NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt. 8.00 Te Deum Laudamus 8.24 op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvr. 8.45 (S) Podium 9.45 (S) Onder de Hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Orkestpalet.' 11.10 (S) Solisten, koor en orkest. 12.00 Bel Canto. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middag- pauzedienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. HILVERSUM II 8.11 Radiojourn.f 8.50 Morgenwij NOS: 9.00 Spiegel van België. Waterst. AVRO: 9.40 Schoolradio. (S) Kleutertje luister. 10.10 Art (11.00 Nws. 11.03 Radiojoum.) 11. Rondom twaalf met om 11.55 Beu 12.30 Zelfstandig zijn en blijven, pi 12.35 (S) AVRO's wekelijkse sportr 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.2 Alert! 13.50 (S) Viool en piano. (S) 't Is historisch. 14.30 Met rr. op stap. 15.15 (S) Aspecten. 16.00 16.03 Radiojoum. 16.05 (S) vensterbanken, kindermagaz. Mobiel. 17.55 Med. HILVERSUM III TROS: 7 M02 Drie op je boterham Pep-op-drie. 11.03 Drie draait - zoek. 12.03 Drie tussen de 14.03 Pop-kontakt. 16.03 De Hiti 3ebi Waarschijnlijk omdat het een zomers programma moest we zen liet de NCRV gisteravond het Christelijk Heerder Mannen koor in de open lucht zingen. Je zag die jongens zelfs met de witgewolde kudde over de hei dwalen, een nog al vermoeiende manier van musiceren als u het mij vraagt. Bruin Novordam, de regisseur van het programma „Denkend aan de Veluwe" had trouwens toch in het geheel niets aan de fantasie te raden overgelaten. Zong het koor van het karretje dat over de zand weg reed terwijl de maan helder scheen en de weg breed was, dan zorgde hij er ook voor dat het desbetreffende hemelli chaam in een hoek van het tv- scherm werd geprojecteerd en als Annemarieke naar de Solda ten ging zag je haar inderdaad achter een groepje van een Ve- luwse kafcerne geleende (langha rige) militairen aanhuppelen. Bruin maakte zodoende wel de ietwat potsierlijke indruk van iemand die de toch op zich vrije duidelijke avonturen van Ot en Sien nogeens nader verklaart. Maar die jongens van het Heer- dense koor zongen mooi, daar niet van. De eerste editie van „Hier en Nu" had ondermeer een repor tage over de actie bij de Casoli- th-fabriek in Leeuwarden, waar van de werknemers hun direc teur om zo te zeggen uit zijn functie ontzetten. Toegegeven moet worden dat beide partj wel degelijk vrij uitvoerig v den gehoord, maar dat nam 1 weg dat men desondanks in duister bleef tasten voor betreft de werkelijke ach gronden van het conflict e mag men toh spreken van ernstige tekortkoming in de formatie. Het „Spel Zonder Grenz speelde zich deze keer in It af. Het jolige tumult was v met geen pen te beschrijven zal daar dan ook geen pc$ toe doen, wel viel het me op Barend Barendse voor zijn d nogal mat overkwam. Missel zat hij niet op z'n gemak. De VPRO zette op het andjl Nederland de vertoning vet van de serie propaganda-fi uit de Tweede Wereldooi Ditmaal was de rolprent 1 Japanse origine. Zij góf een sinister beeld van de onbai hartige- militaire opleii waaraan de Japanse sti krachten werden, onderwor en die ondermeer leidde tot overval op Pearl Harbour, film stamde uit 1942 en kwam dus neer op een bil verheerlijking van die misdéj Naar verluidt heeft de regis»! ervan, ene Yamamoto na oorlog zijn excuses voor de vaardiging van het lor aang den. Dat was dan wel het wat hij kon doen. HERMAN HOFHUI2 Nederlandse ploeg voor songfestival in Oostende AMSTERDAM Ploegleider Frans van Klingerenheeft voor songfestival van Oostende, dat 6, 7 en 8 augustus wordt gehoud de volgende Nederlandse equipe geformeerd: zangeres Peggy (Jt na Hendrica Cornelia Theus, 23 jaar), zanger-chansonnier Bei Neyman (24 jaar) en de Tumbleweeds uit Waalwijk, een groep l country-western music maakt, bestaande uit Ton, Ad, Berry j Ine Masseurs, Ruud Hermans en Mickey de Boer. Met deze artiesten moet Van Klingeren in Oostende een show 20 minuten voor het voetlicht brengen. Het komt er dus op nf| dat Peggy, Benny Neyman en de Tumbleweeds ieder vijf tot z< minuten optreden. Kunst en kunstenaars Het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel heeft als op volger van mr. H. J. Zeevalking, de nieuwe staatssecretaris van Justitie, tot algemeen Voorzitter benoemd de heer F. A. van Kreuningen te Utrecht, adjunct directeur van de Academie voor Expressie door Woord en Ge baar en lid van de Raad voor de Kunst Tot algemeen secreta ris werd in de vacature Kreuningen gekozen de heel H. van Duren te Delft voorz| van het Zuidhollands CentA voor het Amateurtoneel. Galerie Mabuhay, Berenst# 19 Amsterdam, organiseert i| 20 juni tot 31 juli de tentoon^ ling „The art of Ifugao" 1 Filippijnen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2