Christelijke idealen inspirerende kracht, méér dan bindmiddel Drs. A. van Elven alg. secretaris van Missieraad Nieuwe mogelijkheden voor competitie-opzet bij het damesvoetbal OOK R.K. KERK IN ZUID-AFRIKA ACHTER CHRISTELIJK INSTITUUT Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN NVSH naar Nieuwe Rijn Suske en Wiske Beminde Barabas Lucky Luke Rails door de prairie PAGINA 14 LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUNI 197 COMMISSIE N. K. V. De zorg voor de doorwerking van de christelijke idealen en katholieke waarden moet niet zozeer als een organisatorisch bindmiddel worden gewaar deerd, maar veeleer als een inspirerende en motiverende kracht Dat is een van de conclusies van de commissie „Geloof en vakbeweging" van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Zij werd tweeënhalf jaar gele den ingesteld om zich te bezin nen op het doorwerken van evangelische waarden als ge rechtigheid, bevrijding, mense lijke waardigheid, solidariteit en vrede in de vakbeweging. Ze is tot de slotsom gekomen, dat er wel een „christelijke grondhouding" bestaat Maar of die exclusief is en of die nu het best in confessioneel ver band of juist in een open orga nisatie tot stand komt is een vraag, waarop verschillende antwoorden zijn gegeven. Volgens de vice-voorzitter van het NKV, Frans van Bakel, komt het er vooral op aan, dat gelijke sociale opvattingen el kaar vinden over de grenzen van levensovertuiging heen. Uit de erkenning, dat veel christelijke waarden in de loop van de geschiedenis in de samenleving gemeengoed zijn geworden en ook binnen niet- christelijke levens- en wereld beschouwingen worden be leefd en nagestreefd, wil de commissie nu gaan werken als een soort geweten van het NKV en van de vakbeweging. Zij wil in de toekomst vooral mentaliteitsbeinvloedende en -vormende activiteiten gaan ontplooien. Ze wil zich ook tot de kerken gaan richten en be schouwt het als een belangrij ke taak, bij de kerken aan dacht, bezinning en eventueel openlijke stellingname te vra gen voor belangrijke sociale vraagstukken. De commissie heeft intussen ook bijdragen geleverd aan de bisschoppelijke vastenbrieven van 1973 en 1974, overigens passages, waarop juist de christelijke werkgevers het meest kritisch en afwijzend hebben gereageerd. Zoals be kend zal het verbondsbestuur van het NKV op 23 juni het ontwerp voor een visiepro gramma presenteren. Tot algemeen secretaris van de Nederlandse Missieraad (NMR) is benoemd Drs. A. van Elven. Aldus meldt de pers dienst van de R.K. Kerkpro vincie. De algemeen-secretaris ,- een nieuwe functie bij de NMR - wordt de eerstverantwoordelij ke voor de beleidsvoorberei ding en de uitvoering van de besluiten van de Missieraad. Een belangrijke taak van de nieuwe algemeen-secretaris is voorts het onderhouden van contacten met andere landelij ke organisaties met name op gebied van missie- en ontwik kelingswerk. Andere taken zullen in onder- linge afspraak met een nog te benoemen vice-voorzitter van de NMR worden ingevuld. De ze functie is vacant door het vertrek van drs. C. Hooge- doorn. Voorzitter van de NMR is kardinaal Alfrink. De Missieraad werkt teel aan een reorganisatie om slagvaardiger te kunnen wer ken temidden van de proble matiek van missie- en ontwik kelingswerk. De raad wil een ronde tafel zijn waar de ver schillende organisaties en in stellingen op dit gebied met elkaar overleggen en tot be leidsafspraken komen. Drs. A. van Elven werd 26 juni 1931 in Bunde geboren. Na zijn studies te Rolduc en het groot-seminarie Roermond, werd hij in 1957 tot priester gewijd. Aan het Angelicum te Rome studeerde hij theologie tot september 1960. Daarna was hij moderator-godsdienst leraar aan de pedagogische academie te Venlo tot hij in 1968 benoemd werd tot bis schoppelijk gedelegeerde voor het kleuter- en basisonderwijs in het bisdom Roermond. In 1973 werd hij bureau-secreta ris van de Nederlandse Missie raad. KORTE METTEN dag het grondgebied van Na mibië (Zuidwest Afrika) ver laten. Hij had scherpe kritiek geuit tegen de Zuidafrikaanse overheersing in het land. Bis schop Wood won in februari, samen met zijn confrater Leo nard Aula, een rechtsgeding, waardoor er een einde kwam aan de openbare afranselin gen zonder vorm van proces van politieke militanten van de Ovamba-stam. Ds. Beijers Naudé van het Christelijk Instituut in Zuid- Afrika heeft een uitnodiging van het college van bestuur van de Vrije Universiteit in Amsterdam aanvaard, om als delegatielid vein de VU deel te Ook de r.k. kerk in Zuid-Afrika heeft zich solidair verklaard met het Christelijk Insti tuut van ds. Beyers Naudé, dat onlangs op de' lijst van „besmette" organisaties is gezet, zo dat het niet langer financiële steun uit het buitenland kan ontvangen. In een brief, die zondag in alle r.k. kerken van het aartsbisdom Kaapstad is voorgelezen, be treurt kardinaal Owen McCann, aartsbisschop van Kaapstad en voorzitter van de bisschop penconferentie, de maatregelen van de regering en roept hij de katholieken op het instituut te steunen. Hij schrijft het niet eens te zijn met de opvat ting van de regering, dat het Christelijk Insti tuut zou ingaan tegen het welzijn van Zuid- Afrika. Volgens "de kardinaal streeft het insti tuut integendeel naar „een verbetering in de verhoudingen tussen de verschillende bevol kingsgroepen op christelijke grondslag". Het aartsbisdom heeft het Christelijk Instituut een gift van ongeveer tweeduizend gulden over gemaakt Reeds eerder hadden alle andere Zuidafrikaanse kerken, behalve de blanke Ne derduits gereformeerde kerk, bekend gemaakt het instituut in Johannesburg financieel te gaan steunen. nemen aan de internationale conferentie van gereformeerde- instellingen voor hoger onder wijs, die in september in het Zuidafrikaanse Potchefstroom wordt gehouden. Hiermee wordt uiting gegeven aan de solidariteit van de Vrije Uni versiteit met haar eredoctor, nu zijn instituut door de Zuid afrikaanse regering besmet is verklaard. De commissie voor interker kelijke samenwerking van de Lutherse Wereldbond heeft zich uitgesproken tegen het „zendingsmoratorium". Hier mee wordt het stopzetten van financiële en personele hulp aan de jonge kerken in ont wikkelingslanden bedoeld met het doel de ontwikkeling tot zelfstandigheid van deze kerken te bespoedigen. De lu therse bisschop Josiah Kibira noemde de gedachte van een moratorium een „stoffig idee". Zijn mening is, dat christenen van alle landen van elkaar moeten leren, niet elkaar wegjagen. De „Werkgemeenschap van christelijke kerken in Zwitser land" heeft de Zwitserse bondsraad geschreven „zeer verbaasd" te zijn, dat een in ternationale commissie voor de normalisatie ernaar streeft in plaats van de zondag yóor- taan de maandag als eerste dag vein de week te laten gel den ten behoeve van kalen ders, reistabellen, spoorboek jes en dergelijke. Men acht dit een degradatie van de christe lijke zondag. Ook in Duitse kerkelijke kringen is protest aangetekend tegen de plannen van de normalisatiecommissie. Een pastoriehuishoudster is niet alleen in dienst van de priester(s), maar zij staat ook ten dienste van de parochie. En als zodanig dient zij door de kerk officieel te worden erkend. Aldus eist de interna tionale federatie van pastorie huishoudsters uit België, Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland. Aan deze op waardering van haar beroep zal het internationale congres gewijd zijn, dat in 1977 in Rome wordt gehouden. De in ternationale federatie werd vorig jaar in Einsiedeln opge richt. Het bestuur ervan kwam afgelopen week in Trier bijeen en besprak de eis der huishoudsters tot officiële erkenning van haar beroep door Rome. Schat aan kerkelijk zilver gevonden Oudheidkundigen in Hunting don in Engeland bestuderen momenteel een rijke vondst zilver uit de tijd van de vroeg-christelijke kerk in de Romeinse tijd, die werd ge daan in een omgeploegde ak ker. Het kerkzilver is onge veer 1500 jaar geleden begra- De oudheidkundigen en des kundigen van het British Mu seum in Londen zeggen dat de verzameling van 25 stukken „waarschijnlijk de vroegst-be- kende collectie christelijk, kerkzilver uit het Romeinse keizerrijk" is. De marktwaarde van de vondst wordt geschat op onge veer vijftigduizend pond ster ling, (280.000 gulden), maar de antiquarische waarde is veel Het zilver werd gevonden door een man op een weliswaar ge signaleerd maar niet uitgegra ven gevonden door een man op een weliswaar gesignaleerd maar niet uitgegraven plek be kend uit de Romeins-Britse tijd in de streek van Hunting donshire, 104 kilometer I ten noorden van Londen. De vondst besteat uit een fla con, drie kelken, een pateen, een wijnzeef en ruim een do zijn palmbladeren van zilverf olie. De precieze plaats van de vondst wordt geheimgehouden om schatgravers op een af stand te houden. Een jaar ge leden is ter plaatse al eens hoeveelheid gouden munten opgegraven. LEIDEN - De toekomst van het damesvoetbal in de afdeling Leiden van de KNVB in het volgende seizoen is nog onze ker, omdat ook na de gister avond gehouden hearing in de kantine van Iduna in Ter Aar nog niet vast staat over een eventuele nieuwe competitieop- zet. Het voorstel van de com missie damesvoetbal om het volgend jaar een eerste en tweede klas te vormen - (de zes hoogst geëindigde verenigingen uit de zaterdag-zondagafdeling zouden de eerste klas vormen, terwijl de overige verenigingen in de tweede klas zouden uitko men) - werd door de vereni gingsvertegenwoordigers radi caal van de hand gewezen. Een afwijzing, die vooral op het conto van de zondagverenigin gen moet worden geschreven. Terwijl de weinige vertegen-, woordigers van de zaterdag clubs hun fiat aan de nieuwe opzet wensten te geven, kwa men de vertegenwoordigers van de zondagclubs met enkele be zwaren. Allereerst opperden zij, dat hun verenigingen geen vel den op de zaterdag ter beschik king stelt vanwege hun grote zaterdagsecties. Bovendien worden vele verenigingen ge confronteerd met het feit dat. vele speelsters 's zaterdags wer ken of studeren. Ondanks deze afwijzing is er toch een goede hoop op een nieuwe competitieopzet in het volgende seizoen. De clubs gingen rü. wel akkoord met een voorstel van Weteringse Girls om te komen tot een regionale bekercompeti tie, is er een grote kans van slagen dat er het volgende sei zoen een meisjescompetitie ver speeld zal worden al dan niet met meisjeselftallen uit de afde ling Amsterdam - is er een reële mogelijkheid tot een fusie met de afdeling Gouda, zoals dat ook bij de heren is gerealiseerd en bovendien gingen de clubs akkoord om volgend jaar des noods een eerste - en tweede klas te vormen voor de zater dag - en zondagafdeling afzon derlijk. Het voorstel van een regionale bekercompetitie lijkt van al deze mogelijkheden de minste kans van slagen te heb ben. De commissie damesvoet bal van de afdeling Leiden zal dit voorstel moeten verdedigen in de commissie van het distrikt West II en de vraag is of de andere afdelingen veel heil in dit plan zien. Afgezien van de hoge reiskosten, die aan dit plan verbonden zijn, is het de vraag of het in theorie mogelijk is naast de gewone competitie een bekercompetitie te laten verspelen. Die moeilijkheid wordt nog versterkt als men bedenkt, dat de afdeling Rotter dam het afgelopen seizoen in grote tijdnood kwam en zelfs niet een algeheel kampioene naar de distriktswedstrijden kon afvaardigen. Een meisjescompetitie heeft daar entegen een grote kans van sla gen. Op dit moment bezitten reeds vijf afdelingsclubs een jeugdelftal en bovendien heb ben RKAV uit Aalsmeer en RKDES uit Kudelstaart ver klaard aan een dergelijke com petitie te willen deelnemen, mits uiteraard de afdeling Am sterdam haar toestemming daarvoor geeft. Over een eventuele samenwerk ing met de afdeling Gouda, waardoor een regionale compe titie mogelijk zou worden werd op de hearing nog weinig con creets gezegd. Voorzitter Ad Dusée van de commissie da mesvoetbal verklaarde wel uit persberichten opgemaakt te hebben, dat de Goudse dames deze samenwerking nastreven, maar op het bondsbureau was daarover nog geen officieel be richt binnen gekomen. De „hea ring" was echter wel zo enthou siast, dat zij de commissie vol macht gaf om deze samenwerk ing te concretiseren. Zaterdag a.s., tijdens de selektiewedstrij- den in Zeist, zal dan ook al met de afdeling Gouda overleg wor den. De mogelijke fusie zal dan betrekking hebben op de zon dagclubs, want zoals bekend kon de afdeling Gouda het vori ge seizoen geen competitie voor zaterdagteams opzetten en wer den drie Goudse zaterdagver- enigigen ondergebracht in de afdeling Leiden. Mocht de fusie met de afdeling Gouda desondanks toch niet doorgaan, dan mag de commis sie damesvoetbal toch overgaan tot de instelling van een eerste en tweede klas in de beide afde lingen (zaterdag- en zondag) af zonderlijk. Dit zal echter pas geschieden wanneer meer dan 12 verenigingen voor de compe- titie ingeschreven worden. In elke klas zal dan een 1 1/2 competitie verspeeld worden. Voor de zondagafdeling een haalbare zaak, voor de zaterda gafdeling hoogst waarschijnlijk niet. De indeling zal dan ge schieden op grond van de eind standen in de vorige competitie. Aangezien die competitie niet uitgespeeld is, gingen de clubs met de volgende voorstellen ak koord. Wanneer bij de zes hoogst geëindigde verenigingen, die de eerste klas moeten vor men een tweede elftal zit, heeft de commissie het recht deze in de tweede klas te plaatsen. En wanneer het gaat om de bezet ting van die eventuele zesde of mogelijk zevende plaats zal op grond van prognoses de inde ling plaats vinden. Al met al mag gesteld worden dat deze hearing bewees dat da mesvoetbal een gezonde zaak is. Of zoals Ad Dusée het uit drukte: „Gezien het aantal jeug- delftallen en het enthousiasme voor de scheidsrechter - en jeugdleiderscursussen, zit er le ven in de brouwerij". Ad Dusée tenslotte stelde de clubs voor Connie Lubach tot zijn opvolg ster te benoemen. Dusée: „Ik vind dat het damesvoetbal ge rund moet worden door een dame". PIET VAN DAM 0-2 Naar Oehoeboeroe hoefde zei zachtjes: „Goeiemoraen Oehoe- Paulus niet te zoeken. Als het zulk boeroe. Slaap je?" „Min of meereen warm weer was, dan wist hij precies beetje," bromde Oehoeboeroe. waar hij de oude uil vinden kon: op Heb je geen zin om een eindje mee zijn vaste schaduwplekje in een hoge te gaan wandelen?" vroeg Paulus denneboom in het uilebosje. Oehoe- nog „Heiendal niet," was het ant- boeroe zat er nu ook weer en Paulus woord. „Ik zit hier best, nogal wel zo tamelijk. Waarom zou ik overdag gaan wandelen als de nachten zo buitengemeen helder zijn? Echte ui lenachten. Maar stoor je niet aan mij, Paulus en ga jij gerust lekker lopen." PvdA en PPR stellen oud-wethouder aansprakelijk Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PvdA en de PPR willen oud-wethouder Menken verantwoordelijk stel len voor een nog overstaand bedrag van ongeveer driedui zend gulden. De oud-wethouder zou dit bedrag door de gemeen te hebben laten betalen zondar dat dit op de begroting stond. Het bedrag is betaald voor een juridisch advies dat het college enige jaren gegeven is over het opknappen van de ambtswoning van de burgemeester. „Zonder dat het vorige college hierover een besluit had genomen heeft de heer Menken opdracht gege ven tot betalen", aldus de heer Van der Horst (PvdA). Hij meende met zijn fractiegenoot Meyer en de PPR-er Du Gardijn dat de oud-wethouder dan ook maar voor de kosten moest op draaien. De overige leden van de raadscommissie Intern orga nisatie en beheer meenden dat na zoveel tijd beter zand over de hele zaak gestrooid kon wor den. Raadsagenda Zevenhoven Van onze correspondent ZEVENHOVEN - Donderdag a.s. houdt de gemeenteraad van Zevenhoven een openbare ver gadering. Op de agenda staat o.m.: een voorstel tot verlening van subsidie 270,25) aan de streekmuziekschool te Uithoorn voor het schooljaar 1973-1974, en een aanvrage om subsidie aan Vereniging het Ned. Blin denwezen t.b.v. 2,5 cent per in woner. Tevens zal aan de orde komen een voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening t.b.v. 307 000,- met de BNG ten behoeve van de verbouw en inrichting van het gemeente huis. Ook de verlenging van de termijn van verhuur van een werkterrein aan de Hanab b.v. met twee maanden zal aan de orde worden gesteld. Tevens zal een voorstel worden behandeld m.b.L de verkoop van een per ceel grond van plm. 640 m2 in het Noordeinde en de verkoop van een perceel grond ter groot te van plm. 60 m2 in het West einde. Ook zullen aan de orde komen een tweetal voorstellen m.b.t de aanleg van openbare verlichting op de Molenweg en de aanleg van een verlichting aan de Noordse Dorpsweg. De kosten bedragen resp. 8201,20 en 21.487,84. Een krediet tb.v. 19.500,- zal worden gevraagd t.b.v. de inrichting van de nieuw te bouwen chr. nat. kleuter school aan de Heemraadstraat. Afscheid van A. P. Pannebakker (Van onze correspondent) Boskoop Tijdens een infor mele bijeenkomst in hotel Flori da is gisteren afscheid genomen van de heer A. P. Pannebakker, die 37 jaar werkzaam is geweest op het gemeentehuis. De heer Pannebakker gaat met pen sioen. Hij kreeg van burgemees ter W. G. baron van Dedem een tegeltableau in Delftsblauw aan geboden, van collega's tal van andere cadeau's. Sportwereld SOFIA Door een gelijkspel van 1-1 tegen Slavia is CSKA Sofia voetbalkampioen van Bul garije geworden. VAASSEN Het Nederlands militair voetbalelftal heeft de oefenwedstrijd tegen de ama teurvereniging Vaassen met 9-1 gewonnen. STOCKHOLM De derde race van het wk zeilen in de finnjol- len is gewonnen door de Zweed Magnus Olin. NOTTINGHAM - Tom Okker heeft in het internationaal ten nistoernooi van Nottingham met 6-3, 8-6 gezegevierd dver de Amerikaan®rik van Dillen. NIJMEGEN —f De voetbalver eniging NEC heeft Piet Ham berg voor 75.000 gulden ver kocht aan Wageningen. Van een onzer verslaggevers "LEIDEN Het pand Nieuwe Rijn 20a zal waarschijnlijk aan de Nederlandse Vereniging Voor Sexuele Hervorming wor den verhuurd. De raadscommis sie voor Interne Organisatie en Beheer heeft zich in meerder heid achter het voornemen van B. en W. geplaatst het pand aan deze instelling voor een jaar te verhuren. Na die periode zal bekeken worden wat er met de ruimte, die tot voor kort ge bruikt werd opnieuw door „Re- laese" zal gebeuren. De eigenaar van muziekhandel Servaes, die in het pand Nieuwe Rijn 20 is gevestigd, heeft zich eveneens als gegadigde voor het pand gemeld. Een probleem bij verhuur aan deze handel is evenwel dat dan de thans in het pand verblijvende onderhuur ders op straat moeten worden gezet. B. en W. stellen zich op het standpunt dat er in een jaar gemakkelijk vervangende ruim te voor deze onderhuurders en de NVSH kan worden gezocht, zodat Servaes het gehele pand gebruik kan nemen. De commissie kon akkoord gaan met de overdracht van een oude gemeente-Mercedes aan de Brandweer Deze auto, zal wor den gebruikt voor preventieve doeleinden. De Mercedes heeft ien geschatte waarde van twee duizend gulden. C. Dargaud S. K

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14