SIPPIE TIGCHELAAR STOPT MET SCHAATSEN Arie van Gemert wil stoppen als scheidsrechter KNAU BESTEEDT LOTTOGELD AAN RENOVATIE VAN BANEN Wielerwegen in Brabant zijn vaak levensgevaarlijk MOLENAAR IS NIET ZEKER VAN AFTREDEN DRIE RIJDSTERS GEZWICHT VOOR KNSB De Metselaars wil in toekomst groot tennistoernooi De Vlaeminck meester Nog maar tien basketbalclubs in eredivisie WOENSDAG 18 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Maarse krijgt drie opstandige pupil len terug. DEN HAAG - Drie van de vier schaatsenrijdsters, die te kennen hebben gegeven niet meer onder Gerard Maarse te willen trai nen, zijn gezwicht voor het ulti matum van de KNSB en hebben zich bereid verklaard om als zij daarvoor in aanmerking komen na de nationale kampioenschap pen de leiding van damestrainer Gerard Maarse te aanvaarden. Alleen nationaal kampioene Sip- py Tigchelaar blijft bij haar een maal ingenomen standpunt. Zij wil niet meer trainen onder Ge rard Maarse, mag derhalve niet deelnemen aan het Nederlands kampioenschap en stopt als ge volg daarvan met schaatsen. De andere drie rijdsters Sijtje van de Lende, Annie Borinck en So- fie Westenbroek hebben zich ge schikt naar de wensen van de KNSB. Het communiqué dat de KNSB gister avond over deze kwestie heeft doen uit-, gaan, luidt als volgt: ,Als resultaat van een bespreking tussen een delegatie van het bestuur van de hardrijdersclub Heer enveen en de algemeen secretaris van de KNSB en de voorzitter van de landelijke technische comissie lange baan kan wor den medegedeeld, dat de dames Borinck, Van der Lende en Westenbroek zich op eigen wijze zullen voorbereiden op het nationaal kampioenschap en zich bij een eventuele opname in de kernploeg onder de leiding van de heer Maarse zullen scharen. Mejuffrouw Tigchelaar geeft er de voorkeur aan zich niet op de Neder landse kampioenschappen voor te berei den, daar zij bij haar ingenomen stand punt blijt". Sippie Tigchelaar blijft bij haar standpunt. DEN HAAG De druiven zijn voor Arie van Gemert uiterst zuur. De scheidsrech ter die nog geen twaalf maan den geleden de Nederlandse vertegenwoordiger was in. het scheidsrechterscorps tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in West-Duitsland, kreeg maandagavond laat te horen dat hij door de beoorde lingscommissie voor het ko mend seizoen niet voldoende werd bevonden voor een plaats op de uit zeven namen bestaande internationale lijst. Hetgeen voor de Dubbeldamse scheidsrechter reden schijnt te zijn het bijltje er definitief bij neer te gooien. Van Gemert: „Ik heb er schoon genoeg van. Zo'n pretje is het tegenwoor dig niet". De heer Stouthandel, voorzitter van de beoorde lingscommissie: „Officieus heb ik gehoord dat Van Gemert naar aanleiding van onze be slissing er een punt achter zal zetten. Let wel, officieel heb ik nog niets gehoord, maar mij werd verteld dat de kans zeer groot was". Waarna Stouthan del nog eens benadrukte dat Arie van Gemert, zijn" terugzetting te dan ken heeft gehad aan een niet toelaatbaar vormverlies. „Het kan bevreemding wekken dat iemand wel naar de wereld kampioenschappen gaat en een jaar later is uitgeran geerd", stelt hij, „maar dat Van Gemert naar Duitsland ging is een beslissing geweest van de UEFA en niet van de Nederlandse sCheidsrechters- commissie". Waarmee Stout handel nog eens benadrukte op zijn zachtst gezegd zeer on-, gelukkig te zijn geweest onder het destijds genomen besluit van de Europese Voetbal Bond. Naast Van Gemert kreeg ook Joop Vervoort de mededeling dat hij het komend jaar niet voor het leiden van internatio nale wedstrijden in aanmer- Van Gemert: Volgend jaar nog in ac tie? Vervoort: Stimulans om terug te ko men king zal komen. Vervoort: „Een beslissing waar ik me zonder moeite bij neer kan leggen. Ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat de beste scheidsrechters ook de beste plaatsen moeten innemen. En het is in de scheidsrechterswe- reld nu eenmaal zo dat je kunt promoveren maar ook degra deren. Beide moet je accepte ren. Dit zal voor mij alleen maar een stimulans zijn om volgend jaar terug te komen. Aan het feit van de terugzet ting op zich til ik niet zo zwaar. Ik ben ook niet teleur gesteld. Ik heb geen jaloers karakter en iemand die niet jaloers is kan ook niet teleur gesteld zijn". Voorzitter van de scheidsrech- terscommissie mr. Kernkamp: „Ik kan me indenken dat de verdwijning van Van Gemert hier en daar bevreemding heeft gewekt. Maar het is een zuivere vergelijking tussen een aantal mensen. Elk jaar wordt de stand van zaken opgemaakt en daaruit de conclusie getrok ken. Wie ik beter vind doet niet ter zake. Dit is het beleid van de commissie". Leidschendammer Ben Hop penbrouwer was in ieder geval uiterst gelukkig met de koers die de commissie'voer. „Maan dagavond laat belde Stouthan del me op om het goede nieuws mee te delen. Ik had al wel zoiets horen verluiden maar helemaal zeker ben je nooit voordat je de officiële bevestiging hebt. Vorig jaar was ik ook al voorgedragen, maar toen ging het op het laatste moment toch nog mis. Het is logisch dat ik zeer ver heugd ben. Of de gang van zaken me bevreemdt? Ik weet het niet hoor. Gelukkig zie ik de beoordelingsrapporten van mijn collega's niet". PAUL HOVIUS (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Koninklijke Neder landse Atletiekunie is van plan de ander half miljoen die gisteren is vrijgekomen uit de lotto en totopot, voor de aanleg van kunststofaccommodaties te besteden aan renovatie van een aantal banen. „Als er geen condities ziun gesteld", vertelde voor zitter Jutte, „willen we twee of drie be staande banen bedekken met kunststof". Welke complexen in aanmerking komen, zal pas in de bestuursvergadering van dinsdag worden beslist „Het hangt natuurlijk van zoveel factoren af. Er zijn bijvoorbeeld een paar gemeenten die ook willen bijdragen. Er moet, dat is een eerste vereiste, wel een klein beetje tribuneaccommodatie zijn". Als mo gelijke kandidaten noemt Frans Jutte Haar lem, Vught, Sittard en Den Haag (Laan van Poot) met wel de toevoeging dat een van de geplande complexen uit zeven of acht banen zal moeten bestaan. „Dat is nodig voor europacupwedstrijden". .Er moet snel, de voorzitter van de KNAU is zich daarvan bewust, beslist worden. „Als het even kan willen we volgend jaar de eerste baan geopend hebben. Nog voor de Olympische Spelen. We zijn dan van plan een grote internationale wedstrijd te houden. In Verband met ons 75-jarig jubi leum". Het jubileumjaar belooft een mijlpaal te worden in de geschiedenis van de atletiek. Na de verrassende ontwikkeling in Den Haag waar de gemeente deze week accoord ging met de bouw van de eerste kunststof- baan (de Zuidlarenstraat) heeft de KNAU plotseling uitzicht op realisatie van een aan tal modern^ complexen tegelijkertijd. Op dat gebied wordt de achterstand op het buitenland dan in elk geval snel overbrugd. Wat moet volgen zijn de prestaties. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN „We ho pen dat deze keer een buiten lander het toernooi wint". Met deze opmerkelijke uitspraak gaf het organisatiecomité van het internationale tennistoer nooi dat van 8 tot en met 13 juli op de Metsbanen wordt ge houden te kennen er op te reke nen een sterker deelnemersveld bijeen te hebben gekregen dan vorig jaar. Toen organiseerde De Metselaars ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan voor het eerst dit evenement, waar van men hoopt dat het zich in de toekomst zal ontwikkelen tot een volwaardig internatio naal toernooi met een over de grenzen reikende reputatie. De Metselaars heeft hierbij voor ogen andere plaatsen aan de kust, zoals Bournemouth en ver scheidene steden aan de Rivièra in Zuid-Frankrijk, die al een grote aantrekkingskracht uitoe fenen op rondreizende tennis sers. Bleek het toernooi van vo rig jaar van een dergelijk kali- Dit jaar tweede editie ber dat de inmiddels bij bond- sofficials in ongenade gevallen Jan Hordijk de titel nog voor zich zou opeisen, dit jaar staat onder meer de komst van de Indiërs Jaideep Mukerjea en Premjitt Lall er borg voor dat het niveau is verhoogd. „We wil len elk jaar een stapje verder", aldus het organisatiecomité. „Misschien dat het ooit eens mo gelijk wordt dat we van de ge meente en bedrijfsleven garan ties kunnen los krijgen die het ons mogelijk maken echt de in ternationale sub-top naar Sche- veningen te halen. We willen uiteraard Hilversum, dat geldt als de open Nederlandse kam pioenschappen, geen concurren tie aandoen. Dat zal nooit een haalbare kaart zijn, want daar voor is te veel geld nodig. Maar met een toernooi van iets min der allure zijn w e toch ook al erg tevreden. We vinden dat het past in de ontwikkeling van Scheveningen als „nieuwe" bad plaats dat hier een sterk tennis toernooi met buitenlandse bezet ting plaatsvindt". Naast Mukerjea en Lall tracht de Metselaars tijdens Wimble don nog een sterke speler, al smede enige „betere" dames te interesseren voor het toernooi op de Mets. De gehele Neder landse top, onder wie Louk San ders, Jan Hordijk, Fred Hem mes en Niek Fleury, neemt deel, alsmede de dames Elly Appel, Ada de Laive, Marijke Schaar en Tine Zwaan. Deze spelers en speelsters gaan een gooi doen naar een deel uit de prijzenpot, die totaal 12.000 gulden groot is. Gespeeld zal worden vanaf woensdag 9 juli. De wedstrijden beginnen elke dag om 13.00 uur. OTTAWA - In 1978 zullen de wereldkampioenschappen kun strijden op de schaats worden gehouden in Ottawa van 6 tot 12 maart. De aard van de wegen heeft regelmatig valpartijen tot gevolg. (Van onze sportcorrespondent) Eindhoven De sportcommissie van de KN- WU slooft zich de laatste jaren uit in het samenstellen van reglementen. Het gehele wedstrijdwezen zowel op de weg als op de baan, wordt door bepalingen aan banden ge legd. Alleen ten aanzien van de aard van het parcours waarop een wedstrijd wordt gereden, bestaan er bijna geen vaste regels. Het keuren van het circuit of traject waarop het criterium of het van stap-tot-stap-wedstrijd wordt ge houden, wordt aan de consul van de desbetref fende provincie of district over gelaten. Vrij wel geen enkel parcours wordt dan ook afge keurd, omdat de mcesten in de wielersport ervan uitgaan, dat er op de eerste plaats een aantal wedstrijden moeten komen. Te vaak wordt de stelling gehuldigd en de mening verkondigd, dat de renners in België ook we gen krijgen voorgeschoteld, die in zeer slechte staat verkeren en die gevaarlijk voor de ren ners zijn. Deze Belgisch aandoende wegen vindt men voornamelijk ook in West-Brabant. Het was dan ook niet verwonderlijk dat er in de vier daagse Ronde van Brabant, die eind vorige week en in het jongste weekeinde werd verre-- den, diverse van deze wegen, geplaveid met „kinderkopjes", zoals de kasseien populair wor den genoemd, waren opgenomen. De hoofdwe gen worden ook hier, waar de wielersport nog altijd bijzonder geliefd is, door de gemeentebe sturen niet meer beschikbaar gesteld. Er moet echter gekoerst worden, dat hoort nu eenmaal bij de traditie van deze streek en daarom wordt op secundaire en terian wegen gereden. Levensgevaarlijk Bijna had de Ronde van Brabant, die zondag na een zware val van de noorderling Rolf Groen uit Giethoorn werd gestaakt, desastreuze gevolgen gehad. Ook hier was de voornaamste oorzaak de aard van de weg. Start en finish waren gelegen op een rijbaan die helemaal rond liep en bovendien bestond uit de hier boven aangehaalde steensoort. Bovendien was de weg ook nog bijzonder smal. Bij droog weer is zo'n weg al vol risico's, maar wanneer het heeft geregend - en dat was zondagmiddag het geval - is zo'n weg, wanneer er door een peloton van 50 renners wordt gesprint, levensgevaar lijk. Een valpartij kon dan ook niet uitblijven. Enkele ronden voor het einde vond die massaal plaats. Voor de 22-jarige Groen liep de valpartij wel zeer ongelukkig af. Hij werd per ambulan ce met de meeste spoed naar het ziekenhuis in Roozendaal gebracht. Hier streden enkele doktoren urenlang voor het behoud van zijn jonge leven. Gelukkig met succes. De ronde van Brabant werd derhalve onder een zeer slecht gesternte geboren. Ook in Oudenbo sch, bij de proloog en in de daarop volgende rit hadden zich al benauwende situaties voorge daan. Tijdens de ploegentijdrit daags nadien, moesten enkele ploegen fel in de remmen knij pen om een botsing met de plotseling de weg oprijdende landbouwtractor te voorkomen. Het meest frappante van het parcours zondag in Roozendaal was echter dat het helemaal niet nodig was de eindstreep juist op die plaats te leggen. Het parcours had een lengte van 6100 meter. Daarvan was ongeveer 800 meter slechte weg. Om de attractie voor het publiek te ver groten had de organisatie, de W.V. Roosendaal, juist daar de finish gepland. Wat in de Ronde van Brabant overigens een groots woord voor een wedstrijd die zich in een cirkel van 20 kilometer rondom Roosendaal afspeelde, is ge beurd, dient in de toekomst voorkomen te worden. Ook hier geldt: KNWU, let op uw zaak. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Vooralsnog is het niet zeker of Klaas Molenaar op de komende jaarvergadering van de FBO, die in oktober staat gepland, zal aftreden. Bepalend zal mede zijn het rapport dat de raad voor betaald voetbal een maand eerder wereldkundig zal maken. Molenaar: „Dat zal een belangrijke maand worden. Stel dat het vijfjarenplan op en andere manier gerealiseerd wordt, dan blijf ik misschien toch aan." Formeel echter heeft Klaas Molenaar wel bedankt voor het voorzit terschap van de FBO, omdat zoals de zaken er nu voorstaan geen reden toe is aan te blijven. „Het plan dat ik heb gelanceerd wil men niet", aldus Klaas Molenaar, die deel uitmaakt van de raad, die straks met het plan om het betaald voetbal op lange termijn gezond te maken, op de proppen komt. Molenaar: „Alle bestaande plannen worden daarin tot één plan verwerkt door de raad. We zijn nu in de derde fase bezig. Er zouden wel eens schokkende dingen uit naar voren kunnen komen. Mis schien wel minder clubs, want een heleboel hebben het erg moeilijk. Misschien is zelfs na publicering van het rapport, de FBO wel overbodig", aldus Molenaar. Ter gelegenheid van zijn verjaardag ontving Eddy Merckx een taart. SILVAPLANA Roger de Vlaeminck heeft de dertigste verjaardag van Eddy Merckx aardig in de war gestuurd door in de zesde etappe van de Ron de van Zwitserland zijn voor sprong op zijn aartsrivaal tot 52 seconden te vergroten. De feestelijkheden rond de ver jaardag van Merckx bleven be perkt tot het aanbieden van een taart namens zijn collega's. Daarna werd er hard gekoerst Met hulp van zijn teamgenoot Giancarlo Bellini, die als dank de etappezege kreeg toegescho ven, werkte De Vlaeminck zich los van de concurrentie. Merckx, die als derde door de ïihish ging, moest 28 seconden prijsgeven. De beslissende aanval van de 152 km lange etappe van Luga no naar Silvaplana werd door de combinatie De Vlaeminck/- Bellini ingezet tijdens de be klimming van de Malojapas Ronde van Zwitserland: (1800 meter) op 20 km van de finish. Merckx, moegebeukt door voorgaande aanvallen, miste de kracht mee te gaan en verspeelde kostbare seconden. Hij kwam tamelijk uitgeput over de finish. De uitslag van de zesde etappe, van Lugano naar Silvaplana over 152 kilometer is: 1. Bellini (Ita) 152 kilo meter in 4 .uur, 53 minuten en. 36 seconden, 2. R. de Vlaeminck (Bel) z.t, 3. Merckx (Bel) op 28 sec., 4. Pozo (Spa) op 33 sec., 5. Pfenninger (Zwi) z.t, 6. Riccomi (Ita) z.t, 7. Panizza (Ita) op 40 sec., 8. Salm (Zwi) op 44 sec., 9. Paolini (Ita) op 52 sec., 10. Fuchs (Zwi) z.t., 15. Pronk (Ned) op 59 sec., 18. Tabak (Ned) op 1.15 min., 37. Roy Schuiten (Ned) op 3.41.51. Aad van den Hoek (Ned) op 10.38. Het algemeen klassement na de zes de etappe: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 32.15.43, 2. Eddy Merckx (Bel) op 52 sec, 3. Pfenninger (Zwi) op 57 sec., 4. Ricconi (Ita) op 1.02, 5. Pronk (Ned) op 2.00, 6. Dierickx (Bel) op* 3.05,7. Panizza (Ita) op 6.10, 8. Bellini (Ita) op 6.23, 9. Paolini (Ita) op 6.36, 10. Tnurau (W.D1) z.t. 16. Tabak (Ned) op 8.48, 27. Schuiten (Ned) op 15.16, 50. Van den Hoek (Ned) op (Van onze sportrecactie) AMSTERDAM - Slechts 10 clubs hebben voor het komende seizoen ingeschreven voor de eredivisie basketbal. Het weg vallen van sponsors is er de oorzaak van dat Typsoos, Markt Utrecht en Smirnoff/AS- VU zich niet meer op het hoog ste niveau konden handhaven. Frisol eindigde vorig jaar als laatste en degradeerde. Vorig jaar telden we nog 13 clubs in de eredivisie. De enige nieuwko mer is het Enschedese Arkes tars. Er zal tussen de tien ploe gen een dubbele competitie wor den gespeeld. Deze tien zijn: Deltalloyd, Tiransol, Punch, Buitoni (het vroegere Levy's), Arkestars, BS-Leiden, Gerard de Lange, Nationale Nederlan den Donar, Sperrie Remington en Kin zo Onder de eredivisie komen twee eerste divisies van elk 15 ploe- Irena Szewinska naar Papendal ARNHEM - De 29-jarige Poolse Irena Szewinska-Kirszenstein, wercldrecordhoudster op de 200 en 400 meter met respectieve lijk 22.0 en 49.9 seconden tevens Europees kampioene op de 100 en 200 meter, zal op woensdag 16 juli op de kunststofbaan van Papendal aan de start komen. De KNAU organiseert dan op-' nieuw internationale atletie kwedstrijden op het nationale sportcentrum, waar begin deze maand de Belg Emiel Putte- mans en onze landgenoot Jos Hermen op de 5000 meter we reldtijden lieten noteren. Wereldrecord Alice Annum MAINZ - Midden in de zomer heeft de Ghanesc Alice Annum het wereidindoorrecord op de 60 meter dames verbeterd. Dé Afrikaanse, die gisteravond bij internationale atletiekwedstrij den in Mainz startte, noteerde een tijd van 6,9 seconden. Het oude record stond met 7.1 seconden op naam van zeven loopsters. De wedstrijden moes ten in verband met een zwaar onweer verplaatst worden naar een sporthal. Bloedbad bij volleybal LYALLPOER - Twee Pakis- taans volleyballers zijn in Lyall- poer (Pak) gedood in een ge vecht tussen twee teams dat was ontstaan door ruzie over een wedstrijd, die zij in het week einde hadden gespeeld. De ploe gen gingen elkaar met messen en dolken te lijf. Nog vier spe lers raakten bij de vechtpartij gewond.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11