Artsen vrezen financiële straffen op misluk-1 kingen VAN LAAGBOUW OP KOMST NIEUW TIJDPERK Verlenging leerplicht krijgt gevolgen voor gehele samenleving AMERIKAANSE GENEESKUNDE IN MOEILIJKHEDEN CUa tbcA itootcfelréefr Uni versiteit Utrecht nodigt Amalrik Rus hartelijk welkom LEIDSE COURANT - WOENSDAG 18 JUNI 1975 Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Het omvangrij ke onderwijsvernieuwingsplan van minister van Kemenade en de onderministers Klein en Veerman zal ingrijpende gevol gen hebben voor de organisatie van onze samenleving. Zo zal bijvoorbeeld door verlenging van de leerplicht een groot aan tal jongeren aan het produktie- proces worden onttrokken. De verwezenlijking van de voor stellen is dan ook voor een .be langrijk deel afhankelijk van het beleid op andere terreinen. Daarom zal aan diverse advie sorganen van de regering (o.a. de Sociaal-Economische Raad, het Centraal Planbureau en de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid) om advies worden gevraagd. Ook met een groot aantal andere departe menten zal overleg worden ge pleegd. De resultaten van een en ander zullen in de vervolgnota worden verwerkt. De bewindslieden van onderwijs hebben als uitgangspunt voor de onderwijsvernieuwing voor ogen een betere verdeling van maatschappelijke kansen. Hun voorstellen zijn daarop afge stemd, zo is één van de oogmer ken van de middenschool een te vroege schoolkeuze, die vaak bepalend is voor de latere posi tie in de maatschappij, te ver mijden. Volgens de nota dient de onder wijsopzet zo te zijn dat dergelij ke beslissende keuzen worden opgeschoven naar het 15e of 16e jaar, wanneer de individuele mogelijkheden meer zijn ont plooid. De ontplooiing van de persoonlijke talenten staat cen traal in het basisonderwijs. De bewindslieden willen dit onder wijs zo inrichten, dat beter kan worden aangesloten bij de ver schillen in ontwikkeling en in sociale en culturele achtergrond van de leerlingen. Daarvoor is onder meer vereist, dat het zgn. leerstof j aarklassensysteem (zoals we dat nu kennen) wordt doorbroken en dat de onder wijsmethoden meer op de indi viduele mogelijkheden en erva ringen worden gericht. In de opzet van Van Kemenade en zijn staatssecretarissen maakt de leerling pas een min of meer beslissende keuze op 15- of 16-jarige leeftijd. Hij gaat dan naar de bovenschool, waar hij kan kiezen uit drie verschil lende richtingen. Volgens de no ta moet in dit nieuwe schooltype een sterke band bestaan met de werkelijkheid van de maat schappij. Ook moet in de bovenschool de nadruk liggen op de zelfstandig heid van de leerling. Het accent verschuift van onderwijzen naar zelfstudie. In de nota worden een aantal sektoren genoemd waarop een bovenschool zich zou moeten richten: maatschappelijke dienstverle ning natuurwetenschappen en techniek commerciële, ekonomische en bestuurlijke sektor een agrarische sektor een kunstzinnige sektor In de nota worden verder nog een aantal voorstellen gedaan met betrekking tot de ouderpar ticipatie, de instelling van een zogenaamde onderwijsassistent (een funktionaris die een aantal taken van de leraar overneemt) en de opleiding van onderwij zend personeel. De uitnodiging is een initiatief van letterkundige dr. van Soest, die in februari als stelling bij zijn proefschrift schreef: „Het zou goed zijn als enige Neder landseuniversiteit aan Amalrik eenzelfde aanbod deed als de Leidse universiteit heeft gedaan aan Boekowski". Het universiteitsbestuur zegt zijn besluit te hebben genomen uit overwegingen van humani taire en wetenschappelijke aard. Sinds begin mei is de 37-jarige Amalrik na jarenlange verban ning en verblijf in een straf kamp in Siberië op vrije voeten gesteld en woont hij weer in Moskou. De schrijver werd on dermeer veroordeeld op grond van „lasterlijke anti-Sovjet ver zinsels", die hij zou hebben ge schreven in zijn beide boeken „Niet begeerde reis naar Sibe rië" en „Haalt de Sovjet-Unie 1984?". Beide geschriften ver schenen in het buitenland, maar zijn nooit officieel in de USSR gepubliceerd. Al in 1961 werd Amalrik, die geschiedenis stu deerde, van de universiteit ver-, wijderd na het schrijven van een scriptie over „de Vikingen en Kiev-Rus". Hij kreeg sinds dien niet de gelegenheid verder te studeren. BABY NEW YORK Onder de Amerikaanse artsen heerst gTote beroering omdat zij blootstaan aan financiële en juridische straffen op mislukkingen en ongeval len. De geneesheren voelen zich daardoor in de uitoefening van hun beroep belemmerd. Het pro bleem speelt vooral in Californië. Bepaalde streken daar zijn al enige tijd verstoken van chirurgen, die in staking zijn en nog uitsluitend spoedgevallen behandelen. De artsen protesteren tegen een enorme verhoging van de premies van de verzekeringen, die zij hebben afgesloten om het hoofd te kunnen bieden aan de eisen tot schadevergoeding van talrijke pa tiënten, die het slachtoffer zijn van nalatigheid of beroepsfouten. Sinds enkele jaren is het aantal gerechtelijke vervol gingen tegen artsen, wegens nalatigheid, sterk toege nomen. Een van de voornaamste maatschappijen, die artsen tegen dit risico verzekeren, zag de verhouding tussen het aantal processen en het aantal artsen, dat zij verzekert, toenemen van één op 23 tot één op tien. Tegelijkertijd steeg het bedrag van de schadevergoe dingen, die door de rechtbanken werden toegekend, tot astronomische hoogten. Een orthopedisch chirurg in Californië, die had toegegeven dat hij een niet noodzakelijke ingreep had verricht, werd vei oordeeld tot het betalen van zeven miljoen gulden. Een jongen van dertien jaar kreeg meer dan tien miljoen gulden toegewezen. Een arts had een hersenletsel, dat hij bij een vechtpartij opliep en waardoor hij verlamd werd niet opgemerkt. De verzekeringsmaatschappijen hebben hierop gerea geerd door de premies te verdubbelen of zelfs te verviervoudigen. Sommige specialisten, zoals chirur gen en anesthesisten, moeten hierdoor soms 75.000 gulden per jaar aan premies betalen. Degenen die dit niet kunnen, of die hun honoraria niet evenredig willen verhogen, geven er de voorkeur aan de genees kunde te verlaten of hun specialisme op te geven. De artsen erkennen dat fouten en nalatigheden aan leiding kunnen zijn tot gerechtelijke vervolgingen. Maar het komt steeds vaker voor dat rechters straf fen uitspreken voor ongevallen, die te wijten zijn aan tegenslag of aan het mislukken van een uiterste poging. Sentimentele reacties De pers vermeldde onlangs een kenmerkend geval. Een vrouw van 22 jaar, die bij haar geboorte in een zuurstoftent was geplaatst en daardoor blind was geworden, verkreeg via een minnelijke schikking met de artsen, die haar behandeld hadden, een bedrag van 300.000 gulden. De artsen willen niet dat een dergelijk „oud" geval beoordeeld wordt in het licht van de huidige medische kennis. Destijds was nog niet bekend dat het toedienen van grote doses zuur stof blindheid kon veroorzaken. De artsen maken er ook bezwaar tegen dat advokaten door hun cliënten betaald worden naar gelang het bedrag van de toegewezen schadevergoeding. Voorts hebben zij kri tiek op het feit dat deze vonnissen worden uitgespro- Steeds meer laagbouw in Nederland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het einde van de hoogbouw in Nederland kon digt zich aan. De aandacht ves tigt zich steeds meer op de laagbouw, het eigen woonmi- lieu. Thans bestaat meer dan driekwart van de huizenbouw in Nederland uit laagbouw en eengezinswoningen. Volgens het jaarverslag van de Vereni ging van Systeembouwers stijgt het aantal eengezinswoningen sinds 1970 sterk. In 1971 be stond de produktie aan eenge zinswoningen uit 71 procent en in 1974 was deze reeds tot 77 procent gestegen. De produktie aan meergezinswoningen daal de daardoor van 29 procent in 1971 tot 23 procent in 1974. Deze ontwikkeling zet zich, al dus de systeembouwers, voort. Het aantal begonnen eengezins woningen steeg van 1973 op 1974 met maar liefst vijf pro cent. Verder valt op, aldus het jaar verslag, dat bij het verzadigd raken van de woningmarkt de behoefte aan huisvesting van bijzondere groepen steeds gro ter wordt. De verzadiging van de bouwrharkt schijnt blijkbaar alleen betrekking te hebben op de standaardwoning voor het gemiddelde gezin. Bijzondere groepen als jongeren, alleen staanden, buitenlandse werkne mers vragen steeds dringender om zelfstandige huisvesting, ter vervanging van inwoning al of niet thuis of op dikwijls relatief dure kamers. Deze vergeten groepen „die ook wel eens over een eigen voordeur willen be schikken", krijgen nu de volle aandacht. De systeembouwers stellen in Jiun jaarverslag 1974 tenslotte vast, dat in de aard van de nieuwbouw zich een opvallende verschuiving heeft voorgedaan. Deze komt tot uiting in: het stedebouwkundig plan: va riatie in hoogte van bebouwing en in bloklengte, variatie in type woning en sprongen in de gevellijn, toenemend gebruik van hout (o.m. topgevels), verhoging van de warmte- en geluidsisolatie, participatie van de bewoner en belangstelling voor de casco- bouw. UTRECHT Het college van Bestuur van de Rijksuniversi teit Utrecht heeft de Russische schrijver Andrej Amalrik uitge nodigd om in Utrecht zijn stu die geschiedenis voort te zetten. De universiteit heeft hiertoe de financiële middelen beschik baar gesteld. Er ligt een ver blijfsvergunning voor Amalrik gereed, aldus drs. J. J. M. Bouwmeesters, hoofd van het bureau Buitenland. Volgens hem staat de Russische dissi dente schrijver positief tegen over de uitnodiging, maar moet nog afwachten of hij de Sovjet- Unie zal mogen verlaten. Kruip maar raak in je lekker zachte, soepele gj" kruippak van badstof. 56-805.5O I I 1 KLEUTER Zo'n echt lekker jongens jack '0 waarin je vanalles f| g1 kunt uitvoeren. met V kontrast- m boorden jen kleurige S ritsen, ft 98-116 17.- Kerikaanse specialisten aan het werk tijdens een operatie: psychologische druk Van financiële en juridische straffen onhoudbaar. ken door een jury, die bestaat uit mensen die weinig verstand hebben van medische problemen en die geneigd zijn tot sentimentele reacties. De juryleden hebben des te minder scrupules bij het toekennen van grote schadevergoedingen, omdat zij weten dat die toch niet door de artsen zelf maar door de verzekeringsmaatschappijen worden betaald. De toename van het aantal processen, die vooral gericht zijn tegen specialisten en tegen artsen die nieuwe technieken toepassen, heeft de dokters ertoe gedwongen hun honoraria te verhogen en, vooral, zich bij voorbaat te wapenen door bijkomende, en vaak nutteloze, onderzoeken en analyses te laten verrichten. Volgens het ministerie van gezondheid hebben deze voorzorgsmaatregelen en de door de artsen betaalde verzekeringspremies vorig jaar acht miljard gulden gekost, terwijl de Amerikanen in totaal zeventien miljard gulden uitgaven voor Tuin gezondheidszorg. De huisartsen en specialisten zeggen dat zij nu voor een dilemma staan: ofwel een techniek toepassen, die een patiënt wellicht in leven kan houden, maar die tot onoverzienbare gevolgen en eventueel tot gerech telijke vervolging kan leiden, of wel de patiënt laten sterven en juridische problemen aldus ontlopen. Tal van artsen maken er zich zorgen over dat, indien zij voortaan niet meer op grond van medische maar juridische criteria moeten handelen, de geneeskunde een verandering zal ondergaan die uiteindelijk tegen de belangen van de patiënt ingaat. De Amerikaanse pers, die aan dit probleem veel aandacht besteedt, verklaart het dilemma door een ingrijpende wijziging in de relatie tussen arts en patiënt. De moderne geneeskunde, met zijn neiging tot specialisatie, heeft een einde gemaakt aan de vertrouwensrelatie tussen de patiënt en de dokter, terwijl men de arts bovendien vaak verwijt op te grote voet te leven. Een onderzoek van het Ministerie van Gezondheid, uitgevoerd in 1973, wees uit dat de Amerikaan thans de neiging heeft een noodlottige afloop toe te schrijven aan een fout van de dokter, eerder dan aan de „goddelijke wil". De federale regering wil zich niet met het probleem bemoeien. De verschillende artsenverenigingen heb ben zelf oplossingen voorgesteld, zoals de oprichting door henzelf van verzekeringsmaatschappijen zonder winstoogmerk, het „poolen" van de risico's door dë bestaande verzekeringsmaatschappijen, beperking van de schade vergoedingen en de honoraria van de advokaten, versnelling van de procedures bij de I rechtbanken. Ook is voorgesteld gevallen van medi sche nalatigheid niet langer door jury's te laten beoordelen. De artsen, de verzekeraars en de advokaten schijnen- nog niet tot overeenstemming te kunnen komen. Maar een oplossing is dringend nodig. De artsen in de staat New York hebben gewaarschuwd dat zij binnenkort nog slechts spoedgevallen zullen behandelen, indien de staat voor die datum geen wet invoert ter beper king van het aantal gerechtelijke vervolgingen en van de hoogte van de schadevergoedingen. rake aanbiedingen op de kinderafdeling van C& Tijdperk van hoogbouw loopt ten einde SCHOLER 5 Dat zit lekker en staat leuk, g" zo'n sportieve pantalon van geruwde sü. katoen o in frisse zomer- kleuren. 92-146 5 10.- 1 TIENER Het onvolprezen 100% katoenen T-shirt in weer heel nieuwe kleurtjes. 152-164 4b.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10