Commissaris der koningin op het water en tussen de kazen Mr. Vrolijk hoorde iets over de problematiek van Warmond Burgemeester Vernedepark: herbouw start 1 oktober Warmonds Ruine heeft het te kwaad met vlierwortels en Rijnsburg wil Leiden voor Kroon dag Fusie tussen HBG en West-Friesland rond DINSDAG 17 JUNI 1975 LEIDSK COURANT P^r.m y Warmond Mr. M. Vrolijk, commissaris der koningin in Zuid-Holland, heeft gis teren een werkbezoek gebracht aan War mond. Hij was daarbij vergezeld van zijn vrouw en de chef van zijn kabinet. De stemming was meteen al opperbest, want de zon had een verbond gesloten met deze watersportgemeente. Gastheer burgemeester W. de Vreeze heeft daar gisteren meermalen opgewezen. Terwijl de dames Vrolijk en De Vreeze in de ambtswoning een nuttig en informatief gesprek hadden met vertegenwoordigers van UW, bejaardensociëteit, Zonne bloem en andere instanties, overlegden de commissaris en het college van B en W op het gemeentehuis over zaken, op Warmond betrekking hebbend. Na een „lichte lunch" op het voor een deel reeds in gebruik zijnde „Mariënhaven", waar demente bejaarden verpleegd worden, werd op een boot tocht o.a. een bezoek gebracht aan het zandwin- ningsgebied de Zwan, een nieuwe plas van ruim 80 ha, waaruit 11 miljoen „kuub" zand gehaald moet worden. Pas een paar miljoen m3 zand is eruit. Daarvan gaat 500.000 kuub naar ophogings- gebieden in Alphen a.d. Rijn en een deel is bestemd voor de regio Leiden, om „in de zandwin- kel verkocht te worden". Met de provincievlag in top spoedde de glanzende provinciale boot zich over het wateroppervlak, langs de mooiste polder landschappen, terwijl een haas zich kalm in de richting Merenwijk spoedde: „kijk, een haas zon der haast", constateerde wethouder Van der Kroft, die ook nog vertelde van de woningbouw die voor de Merenwijk op een stukje Warmonds gebied („dat wij door een grenswijziging wel willen af staan") gepleegd gaat worden. Een van de opva rende dames vond al dat water zonde van het polderlandschap, „we hebben al water genoeg hier". Burgemeester De Vreeze had zó willen gaan zeilen, met dat uitgelezen weer: „ideaal om te zeilen; ik zou het wel weten..." Er werd aangelegd bij camping „Spijkerboor", waar exploitant J. P. van der Hulst het gezelschap ontving. Een van Warmonds grootste zorgen (zo vertelde secretaris Zoetemelk) is: hoe pas je die campings in het landschap zo goed mogelijk en afgeschermd aan. Bij de Spijkerboor is dit bijzon der gelukt. Verschillende soorten groen moeten er rond de vaste standplaatsen op het nieuwe gedeel te (in totaal kunnen er op deze camping 115 caravans staan) nog worden toegepast Voordat werd gedineerd op de Kaag-sociëteit zag mr. Vro lijk nog hoe echte Boeren Leidse 20+ werd ge maakt door de heer en mevrouw Van Schie, in de Sweilandpolder. De familie C. C.- van Schie is een van de slechts twaalf Leidse kaasmakers in ons land; om 4 uur 's ochtends -js mevrouw Van Schie er al mee bezig: „Veel handwerk", vertelde ze, „volgens de voorschriften van de Vereniging van Leidse Kaasmakers; niet te veel vet (volgens de EEG-reglementen), anders volgt er een boete. Die regeling is gisteren pas ingegaan". Boven de perseri en de zoute kaasbaden en de roomboterproduktie herbergt de familie Van Schie Onze Lieve Heer op zolder, 's Zondags komen er steevast (in het zomerseizoen) ongeveer 100 re creanten en omwonenden voor de eucharistievie ring, verzorgd door emeritus-pastoor Kouwenho- ven uit Leiderdorp. Er staan hele rijen armenban- ken uit de Oud-Adese kerk. Mr. Vrolijk vond het allemaal machtig interessant Toen hij vertrok kreeg hij een fikse Leidse kaas mee van de boerin en de dames ontvingen een doosje met boerenbo- ter, kersvers van maandagmorgen. GEMEENTERAAD BLEEF IN SCHIPHOLLIJNSFEER Warmond In bepaalde opzichten ver schilt Warmond weinig of niets van de overige honderdenzoveel Zuidhollandse gemeenten die door de commissaris der koningin nu en dan met een werkbezoek worden vereerd. Zorgen alom: de finan ciën vertonen een somber beeld, de voorzieningen op tal van gebieden knel len, er is te weinig ruimte en toch moet er gebouwd worden. Mr. Maarten Vro lijk, de koninklijke commissaris, die gis teren Warmond op z'n voordeligst zag („want mooi weer en Warmond horen bij elkaar", getuigde burgemeester W. de Vreeze), heeft altijd wel weer termen bij de hand om de bezochte gemeenten op te beuren zonder met concrete beloftes te voorschijn te hoeven komen. Dat kan de commissaris ook niet doen, want hij zal het lopende beleid van Gedeputeerde Staten niet doorkruisen. Wel meende hij gisteravond tijdens de buitengewone raadsvergadering, dat „college en raad eensgezind hun zienswijze en informatie gegeven hadden". Het had de heer Vro lijk zelfs getroffen (en dat hoort hij niet altijd in andere gemeenten), dat er uit stekende relaties met G.S. bestaan in een gezamenlijk zoeken naar oplossin gen van mogelijkheden. perikelen rond de Schiphollijn naar voren te bren gen. Er werd een ontwerp-motie door B en W op tafel gelegd die betrekking had op het op 27 mei door het Actiecomité Schiphollijn Warmond geïn troduceerde (alternatieve) tracé RW-4. In de motie spreekt de raad unaniem als zijn oordeel uit, dat de regering c.q. de minister van Verkeer en Water staat niet dan na „grondige bestudering van met name dit alternatieve tracé RW-4 tot een keuze bepaling inzake het tracé van de Schiphollijn behoort over te gaan". De heer Tulp (CDA) sprak namens alle fracties zijn instemming met de motie uit, „teneinde de ramp boven het hoofd van Warmond af te wenden". Dat was maar weer eens gezegd, waarop mr. Vrolijk reageerde, dat ook wat de Schiphollijn betreft het een „afwachten van ontwikkelingen is". De fractievoorzitters Tulp, Pauli en Timmerman hielden een soort algemene beschouwingen, waar Mr. Vrolijk (links) in de Warmondse gemeenteraad: aandachtig oor voor de problemen van het dorp aan de Kaag. Rechts burgemeester De Vreeze. in een mengeling van onlustgevoelens en optimis me doorklonk. Uit een en ander constateerde de commissaris, dat „qua planologisch inzicht er wei nig verschil bestaat tussen de gemeente en het provinciaal bestuur". Bij het willen vrijhouden van ruimte in de randstad moet je je, volgens mr. Vrolijk, wel realiseren, dat de zg. „natuurlijke" groei niet altijd tot stand kan komen. „Deze groei kan tot het misverstand leiden dat die gehonoreerd zou moeten worden plaatselijk of in de naaste omgeving. Het bordje „vol" kan weieens moeten worden aangebracht", aldus de commissaris der koningin, die verder meende, dat Warmond met zijn camping-recreatie in de provincie een interes sante weg heeft aangegeven. Wat het getorpedeer de gewest Leiden aangaat, betreurde de heer Vrolijk, dat „binnen het Leidse het gemeenschap pelijk bezig zijn en het leren leven met gemeen schappelijke problemen is afgebroken". Warmond - Architect Piet van der Sterre durfde eigenlijk niet erg goed te trekken aan de wortels van de vlierstruiken die overal de bakstenen muurresten van de „Ruine" van Warmond hebben ondermijnd. „Ziet u, die begroeiing kost ons hoofdbrekens", vertel de hij aan mr. Maarten Vrolijk, die zich er kennelijk geen zorgen over maakte; „je moet op een gegeven moment de natuur afbreken als je stenen cultuur wilt behouden en conserveren". Voorlopig wordt de Oude Toren van de in 1573 door de Leidenaars verwoeste kerk (om de Spanjaarden dwars te zitten) gerestaureerd. Op 23 juni vindt de aanbesteding plaats. „Misschien kunnen wij later ook de Ruine aanpakken", hoopt de heer Van der Sterre, die toch alvast het conserveringselement wil hanteren, want de wortels van de bomen doen hier veel kwaad. De architect wees de heer Vrolijk op de grootste bakstenen van de provincie: eeuwenoude stenen van 40 cm lang en ruim 10 cm hoog, in de voet van de Oude Toren. Binnen de voormalige kerkruimte liggen de grafstenen, die van een verleden vertellen. Ook het monument van de Jansenistische bisschoppen staat er, met o.a. de naam van bisschop Quesnel erop. Hier maaktn jaren geleden nog de groot-seminaristen een ommetje op zondag: „een knelletje" werd dan gemaakt. De bisschoppen liggen er nog, de seminaristen zijn verdwenen. De commissaris der koningin bezichtigde vervolgens uitgebreid de restauratie-, renovatie-, verbouwings- en nieuwbouwactiviteiten van de projecten Mariënhaven, Mariëngaerde en Mariënweide: eens het groot-seminarie, voor een deel monument, waarvan het „filosofiege deelte" thans in gebruik is voor het verplegen van demente bejaarden. Met deze vleugel .'Mariënhaven) werd in 1971 gestart. De tweede fase (Mariëngaerde, het verzorgingshuis) is in april van dit jaar begonnen; de nieuwbouw van de drie bungalowachtige vleugels Vein Mariënweide (waarin ongeveer 70 zelfstandige religieu zen en missionarissen gehuisvest gaan worden) zal in juli worden opgeleverd. In het deel „Berkenlaan" wonen sinds twee weken al 15 zusters, broeders en paters. Koudekerk wacht nog af Rijnburg/Koudekerk Ook Rijnsburg en Koude kerk aan den Rijn heb ben nu hun gemeentera den in overweging gege ven stappen te gaan on dernemen tegen het be sluit van de gemeente raad van Leiden om af te zien van deelname aan de gemeenschappelijke regeling energiebedrijf Rijnland. Zoals wij reeds vorig week uit voerig meldden is Leiden uit die regeling gestapt omdat het zich niet kon verenigen met de wens van de overige 21 gemeenten om het streekenergiebedrijf Rijn land, dat de vervanger zou moe ten gaan worden van de Stede lijke Fabriek voor Gas en Elec- triciteit, in te laten gaan per 1 januari 1973. Voor de betrokken gemeenten heeft dat besluit aanzienlijke fi nanciële consequenties, aange zien het Leidse energiebedrijf aan aanzienlijke winsten van de afgelopen jaren in eigen zak houdt, in plaats van, zoals in de bedoeling lag, de winst te delen met de andere „energie-trekken de" gemeenten. Tot nu toe heeft nog alleen de raad van Hazerswoude besloten deze zaak voor de Kroon te dagen. B. en W. van Rijnsburg stellen de raad voor op precies dezelfde gronden als Hazers woude, Leiden ter verantwoor ding te roepen. Koudekerk wil nog even de boot afwachten. B. en W. van deze gemeente vragen de raad machtiging om eerst rechtskundig advies in te win nen en pas op basis van dit advies zonodig juridische stap pen tegen de gemeente Leiden te ondernemen. OVEREENSTEMMING TUSSEN GEMEENTE, BEWONERS EN BOUWER Zo gaan de nieuwe woningen in het Burgemeester Vemèdepark eruit zien Van onze correspondent VOOR SCHOTEN - Het Burgemeester Vemèdepark, bestaande nit zes tig woningen en gebouwd in 1916, wordt in zijn geheel afge broken en met behoud van de karakteristiek herbouwd met eigentijdse woningen in de wo- ningwetsektor. Het eerste complex woningen in de sociale sektor, gebouwd op initiatief van „De Zilverfa- briek", is zestig jaar na de bouw Van e r medewerkers Bollenstreek De fusie tussen de Lissese bloembollenveiling HBG en de bloembollenveiling- ver. „West-Friesland" te Boven- karspel wordt nu door niets meer in de weg gestaan. Tij dens de gehouden ledenverga deringen kregen de voorstan ders van de Fusie de vereiste meerderheid. Men kan nu dus gaan beginnen om de Coöp. Ne derlandse Bloembollencentrale gestalte te geven. Tijdens de in Bovenkarspel ge houden vergadering van „West- Friesland" heeft voorzitter J. Braas er geen doekjes om ge wonden toen men hem vroeg hoe het nu zal gaan met de bloemenveiling van HBG". Die tak van bedrijf is een heet han gijzer geweest tijdens de gevoer de onderhandelingen." We heb ben U daarover enkele malen geïnformeerd. De heer Braas zei er dit over: De resultaten van de bloemenveiling van HBG zijn van dien aard, dat er snel een verandering ten goede zal moe ten optreden, anders zal de af deling bloemenveiling in de nieuwe coöperatie geen plaats kunnen krijgen. Een zal dit on derdeel afgestoten moeten wor den". Hij maakte er geen ge heim van dat de kans daarop momenteel erg groot geacht moet worden. VBA in Aalsmeer eri Flora in Rijnsburg zullen elkaar wel ver tellen dat ze deze ontwikkeling hebben zien aankomen en dat er nog meer kleine bloemenveilin gen zullen verdwijnen. De gro ten groeien steeds verder uit, maar de kleineren zijn gedoemd de striid te staken. De besturen en de directies van de drie grote bloemenveilingen de CCWS in Honselersdijk, de In de Bollenstreek waadt men momenteel tot op borsthoogste door de verschillende oogstver- .wachtingen: van het meest roos kleurige genre tot het zwartgal- ligste pessimisme dat bestaat. Met alle varianten die daartus sen zijn te bedenken. Oorzaak: het fraaie weer van de afgelo pen dagen Dat duurde de meeste kwekers wat al te lang. In de kleigebie den van West-Friesland zag men links en rechts hele batterijen waterkanonnen in actie in een poging om het te vroegtijdig afsterven van de tulpen tegen te gaan. Of dat allemaal lukt, zal de tijd leren. In ieder geval heb ben de zonnewarmte en de fel drogende oostelijke winden maandag al een stempel op de handel in de bollenbeurs te Hil- legom gezet. Het wat te grote aanbod van de laatste weken (waardoor de prij zen lichtelijk onder drvik kwa men te staan) was prompt ver dwenen. Weliswaar leidde dat (nog) niet tot een aantrekken van de prijzen, maar de handel werd wel grager. niet langer meer te handhaven. Een rapport uit 1971, uitge bracht door de Nationale Wo ningraad, acht de technische ge breken en de ouderdomsver- schijnselen van die aard dat tot afbraak werd geadviseerd. Deze mededeling deed de bewoners van het Vemèdepark tijdens een hoorzitting in 1971 massaal naar het Cultureel Centum trek ken. Die hoorzitting werd één grote protestdemonstratie. Thans, vier jaar later kan ir. J. C.. M. Franken, voorzitter van de Christelijke Woningbouwver eniging, mededelen dat overeen stemming is bereikt tussen ge meente, bewoners en de Christe lijke Woningbouwvereniging en het vrijwel zeker is dat op 1 oktober de bouw begint van de eerste nieuwe woning. Een opmerkelijk resultaat, dat voortgekomen is uit de intensie ve samenwerking, waarin voor al de bewonerscommissie een opmerkelijke rol gespeeld heeft De gemeenteraad besloot in 1972 tot het instellen van een werkgroep „Vemèdepark". De werkgroep werd samengesteld uit leden van de bewonerscom missie, de Christelijke Woning bouwvereniging, het Centrum voor Sociale Woningbouw en ambtenaren van de gemeente secretarie. Een leegstaande wo ning werd ingericht als informa tiecentrum en tot aan de dag van vandaag wordt iedereen die daar behoefte aan heeft volledig voorgelicht over de plannen. Ongeveer 50% van de - huidige bewoners wil ook in het nieuwe Vemèdepark wonen, van de an dere 50% gaat een deel naar het bejaardencentrum (het wijkje is vergrijsd) en een deel krijgt een woning elders in het dorp. Om dat iedere bewoner het recht heeft om ongeveer op dezelfde plaats een nieuwe woning te krijgen, zijn er wisselwoningen ingericht De afbraak gebeurt in drie fasen en de totale nieuw bouw (kosten 4,5 miljoen) wordt gerealiseerd in ongeveer twee jaar. De woningen, die in de eerste fase afgebroken wor den, zijn thans vrijwel allemaal ontruimd en de sloper kan vol gende maand beginnen. Gemeente en bewoners hebben met de hulp van de woning bouwvereniging besloten tot speciale verordeningen. Zo mo gen er „bouwwerkjes" komen in de tuinen zoals kippenhokken, duiventillen e.d. Ook is gehand haafd de enige winkel, die weer op dezelfde plaats naast een ge moderniseerde poort komt Bo ven de poort komt een ruimte voor de woningbouwvereniging, die tevens gebruikt kan worden als ontmoetingsruimte voor de bewoners. Het huidige Burgemeester Ver- nèdepark heeft wat zijn stede- bouwkundige Vormgeving be treft dusdanige kwaliteiten, dat handhaving van deze vormge ving als één der uitgangspunten is aangehouden voor de her bouw van het complex. Het stra tenplan is ongewijzigd gebleven en de huizenblokken zijn vrijwel geheel overeenkomstig de oude opzet gesitueerd. Het ontwerp voorziet in de bouw van 64 woningen, waarin begrepen 12 meergezinswonin gen in twee lagen. In de wonin gen is een differentiatie in grootte aangebracht, welke enerzijds is gebaseerd op de be hoeften van de huidige bewo ners, anderzijds op de wens een levendige stedebouwkundige op zet te verkrijgen. De differentia tie in woningtypen komt vooral tot uiting in de hoogte. De meer gezinswoningen voorzien deels in de behoefte aan bejaarden woningen en deels in de behoef te aan aangepaste woningen voor invaliden (in de eerste laag van enkele meergezinshuizen zulle zgn. rolstoelwoningen wor den gevestigd.) Er worden geen aparte parkeer voorzieningen gemaakt Het parkeren zal moeten geschieden aan één zijde van de straat Indien de omstandigheden daar toe aanleiding geven is het mo gelijk het verkeer in de straten te beperken en de straten in te richten als voetgangers- en speelgebied. In het oude Vehne- depark staat thans nog het oude badhuis. Dit vervalt en op- de open ruimte wordt een speelge- legenheid voor de kinderen ge maakt De huur van de woningen gaat variëren van 210 tot 275 per maand. Een lage prijs, maar voor de bewoners nog een grote sprong in financieel opzicht Door middel van een huursubsi die hebben de bewoners de ga rantie dat ieder ongeacht zijn eventuele lage inkomen een nieuwe woning kan huren. Het plan is gisteren ter visie gelegd en niets lijkt de herbouw meer in de weg te kunnen staan. Mr. Vrolijk (midden) en burgemeester De Vreeze (rechts) tijdens de rondwandeling bij de Oude Toren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5