G&Abrengt boi i dkJjrog. 'nBon 59& 498: 1490: Mini-computer voor huis, tuin en keuken Drugsmokkel per vliegtuig in Vj neemt toe Rekenmachine verovert de wereld 1«: W 1 wife 4?®i m tx.tik m mtemm Levendig gevlekt asmara ESklusipèdóiikerbntwe of yemen-geitcbont voor'n zeer. i. nertscardia, haristukjh van van modieus jong jasje. Grote wanne itensiot eenspedam patroon- kraagvan toscaans lam. yemerkt. 'n Sterke, maar iiebte Inïetstukken, ceintuur ert details Met sterke nappa-afiverking langs mantel met 'n schitterende van prachtig soepel nappa. (38-44) mouwen en zakken. (36-42) nertskraag. (40-48) Sommige mensen weten niet eens dat je bij C&A eigens anders voor dezelfde bontjas van dezelfde 'n fantastische bontjas kunt kopen. Dat je kwaliteit veel, véél meer te betalen, kunt kiezen uit talloze schitterende bontsoorten. C&A geeft bovendien 'n unieke service Dat is dan heel jammer voor die mensen, en 'n veilige garantie op al haar hoogwaardige Die zijn kennelijk bereid om bontprodukten. LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI NEW YORK - De laatste tijd komt marihuana met vliegtuig- ladingen tegelijk de Verenigde Staten binnen. De directeur van het federale bureau voor de be strijding van de drughandel (DEA) in El Paso (Texas), Jac ques Klere, schat het aantal toestellen dat dagelijks met een dergelijke vracht Amerika bin nenkomt, op 150. Het gaat om tientallen, zo niet honderden tonnen marihuana, afkomstig uit Latijns-Amerika, die vaak met militaire vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog worden aangevoerd. Er moeten zeer rij ke organisaties achter deze han del zitten, als men bedenkt dat de gebruikte toestellen Lo destars en Constellations van Lockheed, bommenwerpers van het type B-25 en DC-3's ge middeld 2,5 min. per stuk kos ten. Kiere noemde een geval van een organisatie die 26 van dergelijke machines zou bezit ten. De handel in marihuana levert hoge winsten op. Marihuana die in Columbia kan worden inge kocht voor 20 tot 25 gulden per pond, brengt in de straten van New York 750 gulden per pond op. De meeste vliegtuigen wor den bestuurd door voormalige militaire piloten die per vlucht 12.500 tot 25.000 ontvangen. Er zijn echter ook kennelijk on bekwame piloten onder, wier voornaamste fout is dat zij de vliegtuigen overbelasten. Vorige maand verongelukte een B-25 die nog de camouflagekleu- ren uit de oorlog droeg, bij Dawsonville in de staat Georgia, kort nadat de bemanning een ton marihuana had uitgegooid die later verspreid over een af stand van twee kilometer, kon worden verzameld. Een van de twee inzittenden die beiden de dood vonden, werd gezocht om dat hij eerder zes ton marihua na naar Winder in dezelfde staat zou hebben gebracht. Eerder was bij Rockwood in Tennessee een Lodestar een oud patrouillevliegtuig van de mari-' ne, neergestort waarin men be halve de lijken van de twee inzittenden, een ton marihuana aantrof, verpakt in Coiumbiaan- se kranten. In september van het vorig jaar werd in Chattanooga, eveneens in Tennessee, een DC-3 in be slag genomen waarin zich twee ton marihuana, ook verpakt in Columbiaanse kranten bevond. In Florida zijn dit jaar tenmin ste drie vliegtuigen met mari huana verongelukt In 1974 wer- ,den vijf ongelukken met derge lijke machines geregistreerd. De directeur voor de bestrijding van de drughandel in Texas be klaagde zich er over dat zijn organisatie bij gebrek aan mid delen bij lange na niet alle ver dachte vliegtuigen kan onder scheppen. Onlangs werden bij een onderzoek in Albuquerque (Nieuw-Mexico) in anderhalf uur tijd al 35 zeer verdachte toestellen gesignaleerd. Als wij voldoende personeel hadden, zouden wij alleen al boven Nieuw-Mexico elke dag een vliegtuig met verdachte lading kunnen onderscheppen, aldus de DEA-chef in El Paso. Het plaatsvervangend hoofd van de DEA in Miami,l Costa, verklaarde dat de K laars tot vorig jaar zich h raden op Jamaica. N; grootscheepse operatie q eiland waarbij 350 ton nu na werd buitgemaakt r zij zich wenden tot Coluii Mexico. Voor de grotere den hebben de handelaan oude oorlogsvliegtuigen schaft die bekend staan grote actie-radius. Voo voormalige bommen^ zijn zeer geschikt vo we bestemming. De mail wordt in de laadruimte v bommen vervoerd. Het vt is dat de lading ingevj onderschepping gemaï kan worden gelost, terw op de plaats van bestemn marihuana eenvoudig ka den afgeleverd door det| ken te openen, zonder j toestel behoeft te landen. Op zijn wangen ligt een dios, cue de kleur heeft van engelen op oude fresco's. Daarboven is plaats ingeruimd voor twee ogen, die voortdurend een grote mate van radeloosheid uitstra len. Als zijn buurman links aan tafel onthult, dat de heer Sin clair één der knapste uitvinders is en om die reden dan ook de Edison van de twintigste eeuw wordt genoemd, luistert Clive toe met een blik van „hoe lapt die dekselse jongen dat nou alle maal?". Hij lijkt dan zelf op een mens van goede wil, die reeds als kind bij het knikkerspel con stant verloor en van de meester veelvuldig een extra taak mee ndar huis kreeg. De managers daarentegen, die hem in het zaaltje van Hilton Amsterdam omringen, beantwoorden wel aan het beeld van de moderne zakenman. Ze steken voortreffe lijk in het pak en beschikken over de wilskrachtige kaken van de eerst aantikkende in de race. Immens Toch gaat het in deze bijeen komst wel degelijk om Clive Sinclair, het immense brein ach ter de pocket-rekenmachines, de vestzak-televisie en het volledig elektronische horloge zonder be wegende onderdelen, dat bin nenkort de polsslag van de we reld zal controleren. In de moor dende prijzenslag om de heer schappij in de pocket-rekenma chines heeft hij het inmiddels al gewonnen van de mammoets in Amerika en Japan. Ook zij kon den zijn inventiviteit niet bijbe nen en hebben sinds 1972 gesta dig hun marktaandeel in de elektronische rekenlat moeten prijsgeven aan „Sinclair Radio- nies". Dit bedrijf maakt nu per maand 100.000 units, waarvan meer dan vijftig procent 'geëx porteerd wordt naar veertig lan den. Clive zelf opereert met zijn staf van 232 medewerkers van uit een stokoude meelfabriek in SL Ives, waar nieuwe apparaten worden ontwikkeld, getest en gereed gemaakt voor de wereld handel. De fabricage is tot nog toe uitbesteed, maar als de stor machtige groei van Sinclair's zaak blijft aanhouden denkt Cli ve er toch over om zelf een fabriek uit de grond te stampen. En waarachtig, je ziet hem in dat zaaltje van Hilton koorts achtig denken. Hij is nu één van de jongste multi-miljonairs van het Gemenebest en hij zou dus zonder enig bezwaar kunnen gaan rusten op zijn elektroni sche lauweren. Maar het is dui delijk, dat daar geen sprake van kan zijn. Als één van zijn mede werkers een snelle demonstratie geeft met één van zijn tover- doosjes kijkt hij gespannen toe en krijgt men het idee, dat hij zelf ook aan de werking twijfelt. Er wordt gedeeld, vermenigvul digd, opgeteld en afgetrokken, dat het een lieve lust is. De algebraEsche functies en loga- rithmetabellen vliegen de bezoe kers voortdurend om de oren. Maar pas, als in het zaaltje be wonderend geapplaudiseerd wordt, durft Clive onderuit te zakken. Er komt zelfs een vage glimlach rond zijn lippen. De meester ziet, dat het goed is. Goed gegokt De meester weet ook, dat hij goed gegokt heeft. Toen het slimme Nippon zich wierp op de fabricage van pocket-rekenma chines hield hij er al lang reke ning mee, dat dit produkt de nieuwe rage zou worden. Als men toen verteld had, dat de huisvrouw nog eens de kosten van prei, kropsla en winterpeen elektronisch zou berekenen had men deze veronderstelling ge kwalificeerd als bittertafel praat. Maar inmiddels pakt nu de ober aan diezelfde bittertafel fluks een mini-rekenmachine uit zijn versleten smoking om de totale schade van de genuttigde consumpties vast te stellen. Alleen in ons land worden nu per jaar van alle merken zo'n 500.000 minirekenmachines ver kocht en reken er op, dat Clive niet zal rusten, voordat elke Ne derlander is uitgerust met één van zijn wonderdozen. Hij ziet het al helemaal vóór zich: een tevreden volk, dat zich niet langer het hoofd pijnigt om te achterhalen, wat het leven op aarde kost De dans der getallen laat men immers volgaarne over aan Clive Sinclair. Scholieren en professoren, grutters en grootgrondbezitters, de Maupen en de miesjmachers zullen bin nenkort het vuile rekenwerk overlaten aan hun door batterij en gevoede mini-boekhouder. En eindelijk zullen ze weer tijd hebben voor de werkelijke pro blemen van onze samenleving. Gekelderd De omzet van „Sinclairs Radio- nies" bedroeg in 1974 twee en twintig miljoen gulden en dit jaar wordt gemikt op zo'n krap pe veertig miljoen gulden. Dit ondanks het feit, dat de prijs van een eenvoudige rekenma chine in sneltreinvaart is gekel derd van tweehonderd naar nog teen vijftig gulden. inclair heeft ook daar rekening mee gehouden en de massa-pro- duktie van zijn kapitale vond sten bijtijds gerationaliseerd en vereenvoudigd. Daarom kreeg hij terecht dit jaar ook twee „Queen's Awards" voor techni sche inventiviteit en exportbe vordering. En in het Museum voor Moderne Kunsten in New York, de tempel van menselijk vernuft, is één van zijn vestzak rekenmachines tentoongesteld als lichtend voorbeeld van mo derne vormgeving. Het doosje is één centimeter dik en weegt am per honderd gram, maar toch presteert het meer dan de Alge mene Rekenkamer in de baas zijn tijd uit het blote ambtena- renhoofd doet Mini-computer Clive, die als 17-jarige begon als journalist bij een Engels tijd schrift en zijn eerste handgeld, kreeg door de verkoop van zelf vervaardigde mini-radio's en versterkers is nu bezig met de ontwikkeling van een mini-com puter voor huis-tuin- en keuken gebruik. In feite is dit het lo gisch verlengstuk van de zak-re- kenmachine, die hem sinds de introductie in 1972 een fortuin in de schoot heeft geworpen. De mini-denkers, die hem beroemd hebben gemaakt, beschikken ook over talloze transistoren die samen een circuit vormen, dat vergeleken kan worden met het stratenplan van New York. Straks zal de Sinclair mini-com puter ook nog vergelijken, kie zen en onthouden. Hij zal de eigenaar herinneren aan zijn af spraken. Hij zal zijn agenda stipt bijhouden, de verjaardag van tante Mien bijtijds aankon digen en het gezinsbudget con troleren. Dankzij deze vinding zal straks eindelijk iedereen weten, hoe laat het is. Waarmee Sinclair's volledig elektronisch horloge dus in feite overbodig is geworden. De tijd zal ons leren, wat Clive dan weer heeft uitgedacht om ons ervan te overtuigen, dat zijn horloge toch niet kunnen missen. Geen dag. Dag Clive. Leo thuring Mini-computers in verschillende Amsterdam De 34-jarige Cli ve Sinclair mag zich zonder overdrijving een fenomeen noe men. Allereerst is hij Brit in every inch van zijn flegmatieke lichaam. Sluik peenhaar valt als een rafelig gordijn over zijn voorhoofd, dat hoog genoeg is om de veronderstelling te wet tigen, dat er meer achter zit dan men aanvankelijk ver moedt. Uitvinder Clive Sinclair: rekenmachine voor gebruik in ieder huis

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10