Frank Nusse en Jos Hermens: ^Prestaties van wereldformaat Bres tekende bij Vertraging voor HB-team Prestaties dames- ploeg van België Sikking niet in hockeyselectie Toonstra toch naar Roda JC Stunt op sprint Houston McTear mm De Joegoslaaf Oblak is inzet i veel onduidelijkheid. Na Schalke '04 heeft Juventus zich als gegadigde gemeld. Juventus wil Oblak TURLJN Juventus heeft zich in de slag om i de Zuidslavische inter nationale Branko Oblak gestort. Nadat Schalke '04 vori ge week triomfantelijk had geannonceerd Oblak (Hajduk Split) te hebben ingelijfd, maak te de Italiaanse eerste- divisieclub gisteren een bod van twee miljoen gulden bekend. Er zou den onderhandelingen gaande zijn tussen Haj duk en Juventus. De Tu- rijnse formatie zou Oblak voor een jaar wil len uitlenen aan een Spaanse vereniging. In Italië hoopt men dat met ingang van het seizoen 1976/1977 de grenzen voor buitenlandse voet balwerknemers worden geopend. Oefenprogramma bij FC Den Haag Van onze sportredactie DEN HAAG Hans Bres heeft zijn contract met FC Den Haag voor een jaar verlengd. De laatste besprekingen overtroffen het aanbod van FC Luik, waarmee Bres allang in contact stond. Leo de Caluwé heeft in een eerder stadium al een akkoord bereikt. Het contact met Korevaar en Kila zal, naar wordt verwacht, resulteren in een overeenkom st. De kwesties met Ling en Jol liggen proble matischer. Voorzitter Choufoer: „Van Ling heb ben we in het geheel nog niets gehoord. Per 1 juli zullen de manager en de trainer opnieuw moeten bekijken wat er aan de zaak gedaan moet worden". Boudewijn de Geer staat in contact met NAC. Hij is als aankoop niet de eerste keus van de Bredase club. De póging van FC Den Haag om als winnaar van de Nederlandse beker oefenwedstrijden in het buitenland te spelen in de periode vlak voor het begin van de competitie is mislukt. De trip door Zwitserland was financieel niet interes sant genoeg daar de tegenstanders de allure misten en het toernooi in Valencia (21 en 22 augustus) kwam ongelukkig uit. De eerste zon dag in de competitie is dan net achter de rug en het ritme van de training zou er teveel door verstoord worden. FC Den Haag heeft wel een andere voorberei- ding in elkaar gedraaid. 26 juli: Quick Boys FC Den Haag; 27 juli: FC VW FC Den Haag; 30 juli: FC Den Haag FC Antwerpen; 3 aug. Helmond Sport FC Den Haag; 9 aug. Westlands elftal FC Den Haag; 10 aug. Sportclub Cambuur FC Den Haag en 12 aug. FC Luik FC Den Haag. Net als andere jaren is het een opvallend verschijnsel, dat FC Den Haag de meeste wed strijden „uit" speelt. Het zou met Schoenma ker weer in de gelederen aantrekkelijker voor het Haagse publiek zijn geweest wanneer het management van de club dit seizoen van deze traditie was afgeweken. Fred Van de Hal, waarnemend secretaris van FC Den Haag: „Misschien stellen we op 6 augustus nog een ontmoeting in het Zuiderpark vast. Wie dan als tegenstander moet optreden is nog niet be kend". Nieuwe formule 1-auto pas donderdag klaar ZANDVOORT Roelof Wun- derink zal komende dinsdag nog niet kunnen beschikken over de nieuwe Ensign formu le 1-renwagen van het HB- team. Op die dag zou hij met deze wagen voor het eerst trainên op het Zandvoortse circuit voor de grote prijs van Nederland, die zondag 22 juni wordt gehouden. Bij een van de toeleveringsbe drijven is opnieuw vertraging ontstaan. De Ensign zal nu op zijn vroegst pas donderdag 19 juni beschikbaar zijn om te worden getest door de cou reur, die overigens nog een keuring moet ondergaan om dat hij op 16 mei bij de trai ning voor de formule 5000-ra- ce op het Nederlandse circuit vrij ernstig werd gewond. Gijs van Lennep ook Wun- derink is dan op Zandvoort zal dinsdag a.s. wel trainen in de oude Ensign van het HB- team. Start Tour in Leiden? (Van onze sportredactie) LEIDEN De start van de Tour de France vindt in 1977 wellicht in Leiden plaats. Voor half septem ber moeten Kees Kouwen- hoven, secretaris van de Stichting Organisatie Sportevenementen in Den Haag en de Leidse sportor- ganisator Joop Riethoven antwoorden op een monde linge uitnodiging van tour- directeur Levitan om de start van de Tour in 1977 in de sleutelstad te doen plaatshebben. Joop Riethoven windt er weinig doekjes om: „Wat ons betreft zit het wel snor. Hoewel de financiële kant van de zaak nog niet rond is r dat kan ook niet bin nen zo'n kort tijdsbestek geloof ik dat we door mid del van diverse sponsors en enkele giften eruit kunnen springen". De contacten met Levitan werden gelegd via S.O.S.- secretaris Kouwenhoven en de echtgenote van de in Parijs woonachtige Joop Zoetemelk, Francoise. Na een gesprek in Parijs waar bij Bas Vonk als tolk op trad, keerde de Leidse dele gatie met de volgende eis naar de sleutelstad terug: de karavaan moet op vrij dag 24 juni uit Leiden ver trekken. Daags daarvoor wordt een tijdrit over 8 km verreden door de gemeente Alkemade. DEN HAAG Hockeybondscoach Wim van Heumen heeft vijftien spelers geselecteerd voor het acht-Iandentoernooi, dat van 19 tot en met 27 juli wordt gehouden in Montreal. In de groep zijn onder meer niet opgenomen doelman Maarten Sikking, Hans Kruize (tentamens) en Wouter Leefers (herstellende van een dijbeenblessure). De selectiegroep, die op korte termijn nog met een speler zal worden uitgebreid, zal voor het vertrek naar Montreal twee keer bijeen zijn voor trainingsweekends van 4-6 en van 11-13 juli, beide malen op het KNVB- sportcentrum in Zeist. De vijftien spelers zijn: Ad Boelaars (Bloe- mendaal). Jan Boerma (Amsterdam), Derk Doyer (HCKZ), Marinus Dijkerman (HGC), Joost van der Heijden (Tilburg), Hans Jor- ritsma (Amsterdam), Wouter Kan (HCKZ), Coen Kranenberg (Amsterdam), Ties Kruize (HCKZ), Paul Litjens (Kampong), Ton Pierik (Hattem), Wim Pijpers (Amsterdam), Karei van der Staak (MEP), Ron Steens (HCKZ), Tim Steens (HCKZ). HEERENVEEN Johan Toonstra gaat voor Roda JC spelen. Na langdurige bespre kingen zijn Toonstra, zijn club Heerenveen en Roda JC tot overeenstemming gekomen met betrekking tot een verbintenis die looptijd van drie jaar heeft. De transfersom bedraagt 100.000 gulden. De afgelopen dinsdag verloor de 24-jarige spitsspeler een kort geding tegen de eerste divisieclub. Hij was van mening dat de vereniging gebonden bleef aan de bepaling dat bij een eventuele overgang van de speler naar een andere vereniging geen hoger transferbedrag dan 25.000 gulden zou mogen worden gevraagd. Heerenveen bestreed dit aangezien hier sprake van een clausule z zijn die alleen gold voor de seizoenen 1972/73 en 1973/74. Toonstra had reeds laten weten in hoger beroep te zullen gaan tegen de uitspraak van de president van de rechtbank in Leeuwar den. Zijn vereniging wilde daarop wel terug gaan tot een bedrag van 100.000 gulden op voorwaarde dat de speler zich verplichtte af te zien van hoger beroep. Toonstra ging daarop niet in, te meer niet daar er een van enkele tienduizenden guldens lag tussen dat bedrag en de prijs die Roda JC wilde betalen. Nu de partijen tot elkaar zijn geko men zal Toonstra niet in hoger beroep gaan. MADRID De damesploegen van Tsjecho Slowakije, België en Zweden hebben zich uit de voorronde in Madrid geplaatst voor de halve finales. Vooral de Belgische dames kwamen uitstekend voor de dag. Regine Wal- lez won de 400 meter in 52.95 seconden, Annemarie van Nuffel de 800 meter in 2.05.8 en de estafetteploegen op de 4 x 100 en 4 x 400 metèr zegevierden ook (tijden 45.70 en 3.40.87) De beste prestatie in Madrid kwam op naam van de Zwitserse Isabella Lusti, die 6.51 meter ver sprong. De eindstand: 1 Tsjecho Slowakije 63 punten. 2. België en Zweden 57, 4. Zwitserland 52, 5. Spanje 28, 6. Portugal 20. Joego Slavië, Oostenrijk en Denemarken heb ben zich in Osijek geplaatst voor dames. De eindstand is: 1. Joego Slavië 50 pnt; 2. Oostenrijk 45 pnt; 3. Denemarken 41 pnt; 4. Ierland 31 pnt; 5. Grieken land 27 pnt. Roemenië, Griekenland en Bulgarije gaan over naar de halve finales van het toernooi om de Europese atletiekbeker voor heren. In Athene bleek Roemenië in de voorronden het sterkst. De eindstand is: 1. Romeniè 94 pnt, 2. Griekenland 90 pnt, 3. Bulgarije 82 pnt, 4. Noorwegen 59 pnt, 5. Oostenrijk 47 pnt, 6. Denemarken 45 pnt. NEW YORK De 18-jarige Amerikaanse sprinter Houston McTear heeft zaterdag bij de jeugdkampioenschappen van de Verenigde Staten in Knoxville (Tennessee) voor een nieuwe stunt gezorgd. McTear, die onlangs het wereldrecord op de 100 yards evenaarde met 9 seconden, liep nu de 100 meter in een elektronisch opgenomen tijd van 9.96 seconden, slechts tweehonderdste seconden boven het wereldrecord van Jim Hines tijdens de Olympische Spelen in Mexico (1968). De beste „handtijd" van McTear bedraagt 10.1. De Italiaanse sprinter Pietro Mennea heeft het afgelopen weekeinde in Milaan op de 100 en 200 meter tijden gemaakt van 10.1 en 20.3. Ook in Duitsland kwamen snelle sprinttijden op de klokken, zij het dat de wind hier te sterk waaide. Zo zullen de tijd van Maren Gang-Schröder op de 100 en 200 meter, 11.0 en 22.8, niet als Duitse records kunnen wor den erkend. Op de eerste dag van de Znamenski-memorial in Moskou kwam wereldrecordhouder Faina Melnink tot 65.66 meter met de discus. Lidia Alfejeva won het verspringen met 6.50 meter. LISSABON De Nederlandse herenatletiekploeg zal er, wanneer op 12 en 13 juli in Leipzig, Londen en Turijn de halve finales van het vijfde toernooi om de Europese Beker worden gehouden, niet bij zijn. In het nationale stadion van Lissabon eindigde Nederland in de voorronde als vierde (88 punten) achter Spanje (114), Zwitserland (110) en België (93). De andere drie landen Portugal (65), IJsland (46) en Ierland (43) speelden totaal geen rol in de strijd om de drie plaatsen, die recht gaven op de halve eindstrijden. Dat Spanje en Zwitserland een ronde verder zouden komen, stond al bij voorbaat vast België en Nederland zouden moeten vechten om de derde plaats. Na de eerste dag stond Nederland er gunstig voor. Door overwinningen van Frank Nusse, die op de 400 meter horden met 49,82 seconden voor een nationaal record zorgde en Jos Hermens (10.000 meter) en twee plaatsen van Ruud Wielart (hoog) en Haico Scharn (1500 meter) kon Nederland ,de eerste dag afsluiten met een totaal van 47 punten, drie meer dan de Belgen. Die kleine voorsprong ging echter al snel verlo ren op de tweede dag doordat Roelof Veld op de 3000 meter steeple-chase al na 300 meter door kramp een strompelende deelnemer werd en speerwerper Vierkant eveneens als laatste eindigde. Dat het uiteindelijke verschil met de Belgen tot vijf punten beperkt bleef, was te danken aan de overwinningen van Roy Sedoc bij het hinkstapspringen en de 4 x 400 meter ploeg. Pech Roy Sedoc had pech dat zijn winnende 16,03 meter, die hij in zijn vijfde poging bij het hinkstapspringen liet opme ten, gesteund werd door een rukwind van 2,2 meter. Zijn prestatie, twee centimeter verder dan zijn eigen nationa le record kan dus niet offi cieel erkend worden. De prestaties van Frank Nusse en Jos Hermens op de eerste dag waren van wereldformaat. Frank Nusses elektronische 49,82 seconden betekende de tweede Europese seizoenpres- i tatie achter de Europese en Britse gemenebestkampioen Alan Pascoe, die vorige week j tot 49,1 seconde kwam. De 23-jarige Amsterdamse stu- dent trof in Lissabon ideale j wéersomstandigheden. Een naderend onweer de don- i derslagen rolden over het na- tionale stadion had voor een grote hoeveelheid zuurstof in de lucht gezorgd. „Het enige nadeel dat ik had, was dat Carvalho achter mij startte. Hij was mijn enige serieuze i concurrent". In de vrij ongunstige zesde baan vertrokken, had Nusse in een technisch perfect dertien- passen-ritme dat hij vijf hor den handhaafde al bij het uit- 1 komen van de eerste bocht een royale voorsprong. Zonder een hapering schakelde Nusse na de vijfde horde over naar 1 veertien en later naar vijftien passen. Frank Nusse was na afloop zelf het minst verbaasd over zijn nieuwe sterke natio- nale record. „Na die wedstrijd op Papendal waar ik eigenlijk moeiteloos 50,8 liep, wist ik dat ik veel sneller kon". Met zijn 49,82 seconden heeft Frank Nusse ruimschoots vol daan aan de internationale li- miet voor Montreal (50,5 hand- tijd en 50,64 eletronisch). Kans IJ Jos Hermens was door het wegblijven van Emiel Putte- mans, die volgens zijn Belgi sche ploeggenoten geblesseerd Met een schitterende demarrage nam Jos Hermens in de laatste ronde van de 15Ó0 meter afstand van zijn twee overgebleven con currenten. was, de favoriet voor de tien kilometer geworden. Het weg vallen van Puttemans ontnam Hermens echter de kans om iets aan zijn nationale record van 28.15,6 te doen. De Nijmegenaar koos een ver standige oplossing. Hij behaal de met een „minimum" aan inspanning een maximum aan resultaat. De Portugees Lopes toonde zich bereid om het trekkerswerk te doen en Her mens nestelde zich meteen in tweede positie. Na drie kilome ter (8.34.0) waren de kaarten geschud. Jonsson (IJsl.), Murp hy (Ierl.) en Moser (Zwi) had den moeten afhaken, waarna Lopes zijn tegenstanders Her mens, Haro (Spa) en de Belgi sche veteraan Gaston Roelants op sleeptouw nam. In een tem po van 2.52 voor elke kilome ter bleef de groep tot ruim zes kilometer bijeen. Een temp overhoging van Haro beteken de het einde voor Roelants. De 37-jarige Belg, die op het aller laatste moment was opgeroe pen, daags voor de wedstrijd nog dertig kilometer had ge traind, moest lossen en viel meteen af. Tweehonderd me ter voor de finish sloeg Jos Hermens definitief toe. Hij spurtte moeiteloos weg. Naast de twee eerste plaatsen Kramp Veld en zwak speerwerpen velden vonnis over atletiekploeg van Nusse en Hermens ver gaarde Nederland op die eer ste dag nog heel wat punten door de tweede plaatsen van Ruud Wielart (hoog) en Haico Scharn (1500 m). Ruud Wie lart, die voor de tweede maal in één week zijn nationale record evenaarde met 2.14 me ter, was nadat hij in zijn der de poging over 2.11 meter ge komen was, al zeker van de tweede plaats. De Haarlemmer, die na een jaar van blessures weer hele maal terug is, haalde de 2.14 meter in zijn tweede aanloop, maar zag (nog) geen kans over de 2.17 meter te komen. De kramp van Veld op de. steeple chase en het nog steeds uitermate zwakke speerwer pen velden het vonnis over de Nederlandse ploeg, die in 1965 en 1967 wel de halve eindstrij den haalde. De meevallende prestaties van Henk Brouwer en Harry Zitsen (derde op res pectievelijk de 200 meter en bij het discuswerpen) konden het gat tussen België en Ne derland toch niet dichten. Eindstand: 1. Spanje 114 pun ten; 2. Zwitserland 110 pnt.; 3. België 93 pnt.; 4. Nederland 88 pnt.; 5. Portuga. 65 pnt.; 6. IJsland 46 pnt.; 7 Ierland 43 pnt. Een naderend onwee'r had voor een grote hoeveelheid zuurstof in de lucht gezorgd. Frank Nusse leverde onder die ideale omstandigheden een wereldprestatie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9