Inkomenstoeslagen voor land- en tuinbouw in '74 goed systeem voor hulp Meer nodig voor verbetering agrarische inkomenspositie Dit jaar geen grote oogst van peren te verwachten LANDBOUWSCHAP TOT FRACTIELEIDERS: MINISTER VAN DER STEE TEVREDEN VOEDINGSBOND CNV MEENT: Niet bij elke ruilverkaveling natuur onderzoek nodig Gasprijs zo laag mogelijk AANBOD VOLLEGRONDSGROENTEN BEPERKT MEER BLOEMEN ALS GEVOLG WARME WEER IN TEGENSTELLING TOT APPELEN: GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 16 JUNI 1975 LEIDSE COURANT" PAGINA 7 DEN HAAG Ter voorbereiding op het debat, dat de vaste landbouwcommissie uit de Tweede Kamer van daag houdt over de in komenspositie van land en tuinbouw, heeft het landbouwschap een brief gestuurd naar alle leden van die kamer. Bovendien heeft het da gelijks bestuur twee da gen lang gesprekken ge voerd met een vijftal fractieleiders. In brief en gesprekken heeft het schap gesteld dat de door de regering voor 1975/'76 ver wachte verbetering van de land- en tuinbouwinkomens nog niet tot een aanvaardbare inkomenspositie zal leiden. In 1974/'75 zullen, volgens een be rekening van het Landbouw- Economisch Instituut (LED, de kosten slechts voor twee derde deel door de opbrengsten ge dekt worden. Het schap eist maatregelen die enerzijds van structurele aard zijn, anderzijds op korte ter mijn tegemoetkomen aan de moeilijkheden. Met name stelt men fiscale en socaile eisen. De zelfstandige naftrek van de inkomensten- belasting moet volgens het schap van 1.200 gulden tot ten minste 3.000 gulden verhoogd worden, in plaats van tot 1.600 gulden zoals een bij de kamer ingediend initiatief-wetsont werp wil. Het maximale reser veringspercentage voor de fis cale oudedagsreserve wil het schap verhoogd zien van 10 tot 15, terwijl het maximaal te reserveren bedrag van 6.000 gulden 'geindexeerd zou moe ten worden. De maximale vrijstelling van vermogensbelasting van in het bedrijf vastgelegd vermogen dient van 50.000 gulden tot 100.000 gulden verhoogd te worden. De regeling dat voor agrarische gebouwen afge schreven mag worden volgens een vast percentage van de boekwaarde dient ook voor de ligboxenstallen in de melkvee houderij te gelden. Het van belasting vrijgestelde bedrag van 15.000 gulden bij liquidatie zal zeker tot 25.000 gulden verhoogd moeten wor den. De aanpassing van de urenregeling voor de meewer kende gehuwde vrouw, door de regering wel reeds in over weging genomen, zal zo snel mogelijk tot resultaten moeten leiden. Sociaal Op sociaal gebied wil het land bouwschap maatregelen, die de lasten van de zelfstandigen met een inkomen beneden het minimumloon verlichten. Deze zullen niet meer moeten bij dragen aan de lasten van so ciale verzekeringen. Gevraagd wordt daarom de zelfstandige ondernemer, die minder ver dient dan wat de laagstbetaal de werknemer „schoon" in handen krijgt, vrij te stellen van premiebetaling voor de volksverzekeringen De nu geldende inkomens grenzen voor de kinderbijslag kleine zelfstandigen en voor de premiereductieregeling van de vrijwillige zieken fondsverzekering dienen vol gens het schap met ruim 3.00 gulden opgetrokken te wor den tot het peil van het bruto- minimumloon. Gesproken heeft het schap met de fractieleiders mr. W. Aantjes (AR), mr. F. H. J. J.Andriessen (KVP), dr. W. Drees (DS'70), en drs. E. van Thijn (PvdA), en met ir. D. S. Tuijnman, landbouwdeskundi ge in de WD-fractie, DEN HAAG „Ervan uitgaande dat de inko menshulp het karakter had van een toegemoet- koming, ben ik per sal do van mening dat het toegepaste systeem ten aanzien van de toebede ling aan de kleinere be drijven en de zwaar ge troffen sectoren in het licht van de inkomens ontwikkeling in 1974f75 goed gewerkt heeft". Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij geeft in een brief aan de Tweede Kamer over de inko menssituatie in land- en tuinbouw dit oordeel achteraf over dé directe inknmpnshnlp van 115 miljoen gulden, die In 1974 aan een deel van deze bedrijfstak is gege ven. De hulp werd des tijds gericht op kleinere bedrijven, op glastuin bouw-, bloembollen-, fruitteelt- champignon- bedrijven, op rundvee- en kalvermesterij, var kens- en pluimveehou derij. Bij de fruitteelt kwamen de bedrijven met pit- en steenvruch ten in aanmerking, niet die met kleinfruit. Volgens schattingen van het Landbouw-Economische Insti tuut is van de 115 miljoen gulden in de sector landbouw uitgekeerd 75 miljoen gulden en in de sector tuinbouw 36 miljoen gulden, waarna er nog 4 miljoen gulden overbleef voor indieners van ontvanke lijk verklaarde bezwaarschrif ten. Bezwaarschriften Er zijn 4.648 bezwaarschriften ingediend, hetgeen op het tota le aantal van rond 84.000 be gunstigden rond vijf procent is. Van de reclamanten hebben er ruim 1.300 een antwoord ontvangen, en van die 1.300 heeft 35 procent alsnog een toewijzing of een aanvullende toewijzing ontvangen. Hiermee was 560.0000 gulden, of onge veer 1.200 gulden per geval Het ging vooral om bedrijven in varkens- en pluimveehoude rij, die konden aantonen dat door hun produktiesysteem hun hokkken juist leeg ston den op het moment van de 'meitelling, het moment dat voor de bepaling van de be drijfsomvang werd aangehou den. Gaat het bij de nog te behandelen bezwaarschriften net zo als bij de afgehandelde, dan kan het aantal gevallen waarin alsnog een toewijzing wordt gegeven oplopen tot 1.600. Daarmee zal een bedrag van ongeveer 3 miljoen gulden gemoeid zijn. De minister geeft in zijn brief aan de kamer een voor calcu latie van het inkomensniveau van verschillende typen land bouwbedrijven in 1975/1976. Hij zegt er uitdrukkelijk bij dat hiermee niet wordt beoogd het verwachte feitelij ke Inkomen voor dat jaar weer te geven, maar slechts een indruk van het inkomen sniveau onder genormaliseer de omstandigheden. Het feite lijke inkomen zal daar Ln de regel onder invloed van gun stige of ongunstige produktie- en ™«rHnmdamtiphprfcn van afwijken. De voorcalculatie is door het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) opgemaakt voor de grotere bedrijven en geeft voor de akkerbouw in het zuidwestelijk kleigebied een gemiddelde arbeidsopbrengst voor de ondernemer van 53.200 gulden (voorgaand jaar 16.000 gulden). In de voorcal culatie voor dit gebied, zo meldt de minister, is echter geen rekening gehouden met de nadelige invloed van de door de regens van herfst 1974 veroorzaakte slechte bodem structuur. Voor melkveehouderij en vere deling: westelijk weidegebied 24.800 gulden (16.00 gulden). Weidebedrijven in zandgebie den 29.300 17.000), ge mengde bedrijven in zandge bieden 31.300 8.000). Normaal In de voorcalculatie zijn de hoeveelheden van kostenfacto ren en opbrengsten afgestemd op normale produktie-omstan- digheden. De prijsstijging van de kostenfactoren is voor ak kerbouwbedrijven geraamd op gemiddeld 11,1 procent (varia tie van 10,4 tot 11,8 procent). Voor de weide- en gemengde bedrijven op gemiddeld 7,9 procent (variatie van 7,5 tot 8,4 procent). De opbrengstprijzen van on der een EEG-marktordening vallende produkten zijn ge raamd op basis van de prijzen 1974-75, verhoogd met de re cente verhogingen van de eeg- prijzen. Voor de varkenshou derij (overwegend vrije prijs vorming) is uitgegaan van een opbrengstprijs gelijk aan de netto-kostprijs, voor niet on der een eeg-regeling vallende akkerbouwprodukten van de volgens LEI-boekhoudingen over een lange reeks van jaren voor deze produkten ontvan gen prijzen. UTRECHT De Voe dingsbond CNV betwij felt zeer, of er voor elke ruilverkaveling wel zo'n intensief natuuronder zoek nodig is als nu het geval is. De bond denkt daarbij met name aan ruilverkavelingen in zui ver agrarische gebieden. De huidige gang van za ken levert m elk geval onaanvaardbare vertra gingen op, aldus „Sa menwerking", het blad van de Voedingsbond CNV. Ieder ruilverkavelingsplan moet vergezeld gaan van een rapport van de natuurweten schappelijke commissie van het ministerie van CRM, dat aangeeft of de plannen even tueel gevolgen hebben voor het natuurbehoud. Dit betekent volgens de bond, dat „hele legertjes ecologen, biologen en andere deskundi gen de toekomstige ruilverka- velingsgebieden doorkruisen en nauwkeurig elk plantje, elk grassprietje en elk watertje bestuderen om te zien of er die voor natuurbescherming is vindt een dergelijke gang van zaken wat overdreven. Aan de slag In Drente komt door deze pro cedure volgens de bond dit jaar geen enkele ruilverkave ling aan bod, hoewel in deze provincie al vijf projecten ja renlang kant en klaar op uit voering liggen te wachten. „Daar zouden enkele honder den werknemers zo aan de slag kunnen". In een gesprek met het be stuur van het landbouwschap heeft staatssecretaris Meijer van CRM verklaard, al het mogelijke te zullen doen, dit jaar toch nog tenminste 40.000 hectare ruilverkaveling in uit voering te laten nemen, 15.000 meer dan wat eerst voor 1975 haalbaar leek. Met een ruil verkaveling van 15.000 hecta re is werkgelegenheid voor ongeveer 750 man gemoeid. Over de nota's van het minis terie van landbouw en het mi nisterie van CRM inzake de verhouding landbouw-natuur-" behoud-ruimtelijke ordening, zegt de Voedingsbond CNV dat daarin over heel veel za ken wordt gesproken, met na me ook over de ondernemers in de landbouw, maar dat er over de werknemers geen woord in staat. De bond hoopt, dat de werknemersbelangen wel aan de orde zullen komen op de hoorzitting van de be trokken Tweede Kamer-com missie op 15 juni. DEN HAAG Het Land bouwschap heeft in een on derhoud met de minister van Landbouw er nogmaals op ge wezen, dat het energiebeleid ke inkomenspositie voor on dernemers en werknemers in de tuinbouw mogelijk moet maken. In dat verband handhaaft het Landbouwschap zijn stand punt van een geleidelijke aan passing over een periode van zes jaar rekening houdend met de inkomensontwikkeling. De heer Van der Stee zegt zijn eerdere gedane toezegging niet te wijzigen. Hij zal streven naar een zo laag mogelijke gasprijs voor de tuinbouw met de handhaving van een gelijk heid tussen de gasprijs en de maximaal te subsidiëren olie prijs. Het Landbouwschap vraagt naar het tijdstip waarop on derhandelingen kunnen star ten voor het aardgascontract, dat in oktober wordt ver nieuwd. Als gevolg van het zomerweer is de vraag naar komkommers weer toegenomen, de lichtere sorteringen worden weer wat beter betaald dan vorige week. Tot nu toe is de aanvoer wat groter geweest dan vorig jaar, het ziet er echter naar uit dat de aanvoer iets zal teruglopen. De belangrijkste afne mer West-Duitsland, voert naast de kom kommers uit Holland, ook komkommers in uit Bulgarije en Roemenië. De heffing van 28,41 per 100 kg. voor deze landen is met ingang van 5 juni afgeschaft. Door de naderende vakanties wordt de marktsituatie onzekerder en zal er met een prijsdaling rekening gehouden moeten wor den. Paprika De aanvoer van rode paprika's ligt duidelijk hoger dan die van vorig jaar. De huidige Prijzen die voor de rode paprika's betaald worden steken daarom ook ongunstig af bij die van verleden jaar. De prijzen van de groene paprika's variëren van 2,50 tot 2,75 per kg. voor de sorteringen van 65 tot 85. Hieruit blijkt dat de prijzen zich vrij goed kunnen handhaven. Ook als we zien. dat er op de Westduitse markt nogal wat concurrentie van Italië en Roemenië wordt ondervonden. Er dient wel opgemerkt te worden dat de aanvoer van groene paprika's tot nu toe wekelijks achter blijft bij die van vorig jaar. Een verder toenemen van het aanbod kan de prijzen iets laten zakken. Aubergine Bospeen is een van de groenten waarvoor goede prijzen worden betaald. Vorig jaar werd de bospeen geveild voor gemiddeld ƒ1,04 per bos, nu is dat 1,53 per bos. De aanvoer van aubergines neemt nog steeds toe en is op het ogenblik 5 maal zo groot als vorig jaar nl. 129 ton. Door dit toegenomen aanbod zijn de prijzen iets ver der gedaald. Het ziet er echter niet naar uit dat de prijzen de komende week verder zullen dalen. De markt voor tomaten is op het ogenblik naar het schijnt ijzersterk, gezien de prijs van 2,29 per kg. voor de Asortering, hetgeen een gunstig verschil van maar liefst 1,12 per kg. met vorig jaar laat zien. Nu - het weer wat warmer wordt, mag wel ver wacht worden dat de lang uitgebleven to- paanvoeren nu toch zullen komen. Er moet dan ook met prijsdaling rekening gehouden worden. Overige gewassen Voor alle overige groentegewassen worden tot nu toe goede prijzen betaald. De prijzen steken in veel gevallen duidelijk gunstig af* bij die van vorig jaar nl.: Andijvie 74 cent per kg. (vorig jaar 56 cent). Sla 33 cent per krop (vorig jaar 13 cent). Radijs, 62 cent per bos (vorig jaar 24 cent). Spinazie, 20 cent per kg. (vorig jaar 32 cent). Bloemkool, 8 per bak, 1,75 per stuk (vorig jaar 1,03). Bloemkool, 10 per bak, 1,45 per stuk (vorig jaar 0,85). Bospeen, 1,53 per bos (vorig jaar 1,04). Was peen, 1,71 per kg. (vorig jaar 81 cent). Asperges, ƒ7,12 per kg (AAI wit), (vorig jaar ƒ5,95). Het snel drogende weer van de afgelopen week veroorzaakt bij sommige voüegrondsgr oenten moeilijkhe den, vooral bloemkool is erg gevoelig voor droogte. Naarmate het qeer warmer werd nam vorige week de aanvoer van de veiling toe. Op de toto: warenhuis met snijbloemen gereed voor de oogst. Het warme weer heeft voor de snijbloemen in de afgelopen week een toename van de aanvoer teweeg gebracht, daarnaast een te rugslag in prijsvorming. Het aantal bloemen welke niet zijn verkocht is beperkt gebleven, maar zal met het huidige weertype waar schijnlijk wèl toenemen. De aanvoer van het snijgroen is in tegenstel ling tdt andere produkten niet toegeno\nen, maar zelfs minder geworden de laatste da gen. De prijzen zijn niet hoog. De extra veren noteren tussen 1,75 en 2.- per bos. De aanvoer van de amerikaanse anjers neemt verder toe met diengevolge dat de prijzen zakken. De witte anjers worden beter gehonoreerd dan de rode. Er komen wel 2 keer zoveel rode anjers dan witte anjers in de veiling. De gemiddelde prijzen liggen tussen 0,18 en 0,25 per stuk. Bij de trosanjers is de aanvoer tot boven 100.000 bos per dag geko men. De Sam Spride en Red Baron noteren rond een gemiddelde van 3,- per bos. Elegance en Exquisite moeten het met een gemiddelde van 1,50 per bos stellen. De anthuriumaanvoer is eveneens toegenomen. De prijzen zijn nog verder gezakt. Ook bij de jaarrondchrysanten een teruggang in prijsvorming. Het merendeel van de soorten komen niet meer boven een gemiddelde vein 2,- per bos. De Rivaly's als grootste aan voerder bij de geplozen chrysanten noteren rond een gemiddelde van 0,50 per stuk. De gemiddelde prijzen van de freesia's lig gen voor het merendeel der soorten onder 1,- per bos. De aanvoer blijft omvangrijk. De gerbera's is een van de weinige snijbloemsoorten die ondanks de weersomstandigheden tot een goed prijsniveau komen. De gladiolenaan- voer is iets toegenomen maar ten opzichte van verleden jaar klein. De prijzen zijn goed. De irissenaanvoer neemt af. De gemid delde prijs van Proff. Blaauw is fond ƒ1,- per bos. Purper Sensation noteert tus sen 2,- en 2,50 per bos. De leliekelken konden zich in de eerste dagen qua prijs goed handhaven, maar in de laatste dagen moesten ook deze een prijsval verwerken. De lelietakken noteren voor de grote soorten tussen 0,80 en ,1,75 per tak. De enchant ment als grootste aanvoerder is met zijn notering gezakt tot een zeer laag gemiddel de. DEN HAAG Neder land zal dit jaar geen grote perenoogst heb ben, voorspelt ing. L. J. N. Bolder van de Neder landse Fruittelersorga nisatie NFO. Bij het be langrijke ras doyenne du comice, dat wel vo lop gebloeid heeft, was daarna de vruchtzetting maar slecht. Zeeland had wel een goede vruchtzetting, maar door het afvallen van veel jonge vruchtjes zijn ook daar de voor uitzichten voor de doyenne bedorven. Een andere belangrijke peer, de conference, had een goede vruchtzetting, bij andere ras sen was dat wisselend. Meer peren dan in 1973, toen de handelsproduktie met 55 mil joen kilo maar heel klein was, zullen er dit jaar wel komen. Maar een vrij normale handel sproduktie vein 130 miljoen ki lo, zoals vorig jaar, zal niet worden bereikt. De appeloogst belooft volgens ing. Bolder flink te worden, maar de goudreinet zal daar aan niet veel bijdragen. Bij dat ras is de stand per gebied zeer wisselend, maar de oogst zal ver beneden normaal zijn. De goudreinet heeft dit jaar erg veel last van zogenaamde topkanker, waardoor takken afsterven. Aardbeien Aardbeien zijn redelijk de winter doorgekomen, maar de planten zijn klein, zodat er zowel in de koudegrondsteelt als in de teelt onder plastic tunnels minder kilo's aard beien van een vierkante meter af zullen komen dan vorig jaar. Aardbeien uit de ver warmde kas zijn al volop aan gevoerd, met name in Zalt- bommel. Vollegrondsaard- beien volgen nu snel. Intussen zijn er de onder onverwarmd platglas en onder plastic tun nels geteelde aardbeien. Voor de frambozen zijn de vooruitzichten dit jaar zeer matig. Ze hebbed veel last van de langs draden omhooggelei- de stengels verloren heeft doen gaan. Voor veel percelen betekent dit een oogstvermin- dering tussen 10 en 50 procent Rode bessen zijn goed de win ter doorgekomen. Er wordt een goede kilogramopbrengst en een goede kwaliteit ver wacht Bij de bramen is de stand ook goed, maar de oogst Pruimen De stand van kersen en prui men is per gebied sterk wisse lend. Bij kersen varieert het van een heel goede tot hele maal geen vruchtzetting. Groot zal de kersenoogst die nu begint niet zijn. Van nachtvorst heeft de fruitteelt dit jaar tot nu toe maar weinig last gehad. Enkele uitzonderin gen waren er wel: zo is on langs op een bedrijf van 25 hectare in Helenaveen de helft van de komende appel-, peren en pruimenoogst verloren ge gaan. In Zuid-Limburg zijn en kele weken geleden aardbeien- planten door nachtvorst ge troffen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7