Duits telefoonschandaal niet op rekening CIA £eidóc6otncmt Autobusramp in Oostenrijk eist 21 mensenlevens PvdA ZET KABINET ONDER DRUK VAN „KEERPUNT '72 Naakstrand trok honderden mensen Bertus Aafjes wil naar Zaïre Dieptepunt in betrekkingen Israël en V.S. Personeel sluit directeur buiten MAANDAG 16 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 KLAGENFURT (DPA) - Bij een ongeluk met een autobus op de Dobratsch-bergweg in de buurt van Villach in Oostenrijk zijn 21 mensen om het leven gekomen en ruim 20 gewond. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten geweest aan falende remmen. De bus stortte veertig meter naar beneden en kantelde daarna nog enkele malen. Negentien inzittenden waren op slag dood en twee overleden in een ziekenhuis. Een der passagiers heeft kans gezien bijtijds uit de bus te springen. Hij vertelde dat de bestuurder en eigenaar van de wagen plotseling riepen: „spring eruit; de remmen weigeren!", Vlak daarop stortte de bus in de diepte. De gewonden werden met ziekenauto's en een hefschroefvliebtuig van het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken naar ziekenhuizen in Villach en Klagenfurt gebracht. De verongelukte bus hoorde thuis in Opper-Ka- rinthie". De passagiers waren bejaarden, die een uitstapje maakten. (Van onze correspondent) BONN De minister van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Rijn land-Palts, Heinz Schwarz, heeft gisteren in Interview gezegd, dat hij Amerikaanse betrokkenheid bij het vermeende aftappen van telefoons van christen-democratische politici uitsluit. „Men moet de CIA niet de domheid toedichten dat zij een telefoonge sprek afluistert en de tekst op eigen papier op de post doet", zei Schwarz. Gijzeling in ruil voor studenten (Van een onzer verslagge vers) Swolgen/Den Haag - De dichter Bertus Aafjes en zijn vrouw, thans verblij vend in een huisje in het Noord-Limburgse S wol gen, willen proberen de plaats in te nemen van de drie studenten, die een maand geleden door querrilla's uit West-Tanzania ontvoerd werden en overgebracht naar de oerwouden van Zaire. Bertus Aafjes heeft hier over (nog) geen contact op genomen met het ministerie van Buitenlandse Zaken, noch met de familie van de Nederlandse studente Emi- lie van Zinnicq Bergmann, die tot de ontvoerden be hoort Bertus Aafjes en zijn vrouw kennen het gebied in Zaire, waar de studenten vastgehouden worden goed van de verschillenden rei zen, die ze er gemaakt heb ben. Ook hebben ze tijdens hun tochten via relaties contacten kunnen leggen met sommige guerrillas. Het ministerie van Buiten landse Zaken wenste op het plan van het echtpaar Aaf jes geen commentaar te le veren, noch liet het ministe rie zich uit, of het plan te verwezenlijken is, wel wees men erop, dat het een parti culier initiatief van de dich ter is. Intussen proberen Italiaan se missionarissen de guer rillas en de ontvoerde stu denten in oost-Zaire te be reiken, om een bemidde lingsrol op zich te nemen. DEN HAAG Het stukje Sche- venlngse strand, dat sinds dit weekeinde is gereserveerd voor blote zonaanbidders, heeft dit weekeinde onmiddellijk enkele honderden belangstellende na turisten getrokken. Gisteren waren de weersomstandigheden er weliswaar niet naar om ont kleed op het strand te liggen, maar zaterdag grepen naar schatting driehonderd mensen de gelegenheid aan om voor het eerst niet „gehinderd" door tex tiel het Scheveningse strand te bevolken. De Haagse VW, die al lang om de komst van een naakstrand heeft geijverd, is na de komst van het door waarschuwings borden omgeven deel van het strand dat voor naturisten is opengesteld onmiddellijk een forse publiciteitsactie begonnen. Volgens de VW is al lang ge bleken, dat er een grote belang stelling voor het naaktstrand be staat. Toen enkele maanden ge leden geruchten de ronde deden dat het strand toen al voor naakte recreatie opengesteld was, heeft men talloze telefoon tjes van geïnteresseerden gehad. Overigens is de afscheiding van het naaktstrand formeel nog niet gereed. De officier van jus titie wil een afscherming zien die een passage vrijlaat, van waar mensen die dat niet willen niets van het naaktstrand te zien krijgen. De komende dagen zullen technici van de gemeente bezien hoe dat uit te voeren valt op een beetje aardige, luchtige manier." IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIU' Een Westduitse rijkscommissie heeft afgelo pen week een onderzoek ingesteld naar be richten dat een buitenlandse inlichtingen dienst een telefoongesprek heeft afgetapt tussen de premier van Rijnland-Palts en christendemocratische partijleider Helmut Kohl en secretarisgeneraal Kurt Biedenkopf van de CDU op 3 oktober 1974. Het week blad Stern berichtte dat het anoniem een fotokopie van de tekst van het gesprek had gekregen. Schwarz zei dat hij niet kon uitsluiten dat een spion in het CDU-hoofdbureau in Bonn of in Kohls kabinet in Mainz de telefoon had afgetapt. Gevraagd of misschien de Russen aan het werk geweest waren, antwoordde hij: „Iede reen kan die papieren te pakken krijgen. In het licht van de moeilijke situatie waarin de CIA verkeert, zou een vijandige inlichtingen dienst kunnen hebben proberen haar nog een molensteen om de hals te binden". Na-mopperen IN GESPROKEN EN GESCHREVEN TAAL heeft de Partij van de Arbeid flink na-gemopperd over het feit dat het kabinet in het algemeen en minister Vredeling in het bijzonder de socialisten met de vervanging van de Starfighter voor het blok gezet hebben. Zo heftig is de kritiek, op minister Vredeling, dat de bewindsman van defensie er eigenlijk wel moeite mee zal hebben om nog te concluderen, dat het vertrouwen van zijn eigtn partijgenoten in zijn persoon niet verloren is gegaan. Wat fractie-voorzitter Van Thijn en het partijbestuur nog aan consideratie voor het regerings beleid kunnen opbrengen, gaat niet verder dan de mededeling, dat de beslissing vóór de F-16 uiteindelijk geen kabinetscrisis waard was. We kunhen ons voorstellen dat er in de PvdA mensen rondlopen die zich nu afvragen, of met die waardebepaling voor ogen de PvdA-fractie bij menig ander punt dat met „Keerpunt" te maken heeft, niet zal moeten besluiten dat het veroorzaken van een kabinetscrisis een overtrokken reactie is. INTUSSEN ZIT HEEL NEDERLAND wel aan te hikken tegen een andere uitlating van fractieleider Van Thijn: ,3ewindslieden die op zo'n wijze de eigen fractie klem rijden, zullen zich dat niet licht een tweede keer willen permitteren." Deze uitlating is kenne lijk niet aan het adres van Vredeling gesteld. We kunnen tenminste moeilijk aannemen, dat de Partij van de Arbeid aan Duisenberg, Pronk, Vorrink, Van Kemenade en andere socialistische bewindslieden zullen toestaan om, net als Vredeling, één keer tegen hun draad in te gaan. Premier Den Uyl zou op die manier helemaal zijn krediet verspelen, want elke keer als er een links bewindsman een paragraaf van „Keerpunt" buiten werk ing stelt, draagt hij als voorzitter van de ministerraad mede een stuk verantwoordelijkheid. ALS DOORGEWINTERD POLITICUS heeft drs. Den Uyl dit beslist goed aangevoeld. Want aan zijn onheilsvoorspelling dat de regering en de natie het economisch in 1976 nog heel moeilijk zullen krijgen, voegde hij niet zonder reden toe, dat desondanks zijn kabinet alles op alles zal zetten om zich aan de planning van een politiek die met „Keerpunt" strookt, te houden. Hoe dat gebeuren zal en gebeuren kan, is nu de boeiende en tevens penibele vraag, waarvan het antwoord nog helemaal in dikke mist zit. Want ijzer met handen breken, kan zelfs premier Den Uyl niet En de wetten van de ontwikkelingen in de wereldeconomie en de nationale consequenties ervan hebben - zoals afgelopen twee jaren bleek - soms een ijzeren logica. DE BILT. Voor het eerst sinds 5 juni viel er gisteren op diver se plaatsen regen. Een storing trok via de Britse Eilanden YORK (AP) - De betrek- bekoeld dat Rabins gezels »n tussen Washinton en Is- vorige week in het officiële raëf hebben een dusdanig diep- sidentiële gastenverblijf zach- tepunt bereikt dat de leden premier Rabins delegatie vrees den dat zij in hun hoofdkwar tjes praatte, cryptische toespe lingen maakte en tijdens ge sprekken Hebreeuwse militaire over de herziening van het Ame- besprekingen met de Israëlische rikaanse beleid ten aanzien van premier Rabin gezegd dat het Birma-reunie in Utrecht UTRECHT (ANP) - Bijna 2000 mensen hebben zaterdagmiddag in Utrecht deelgenomen aan de jaarlijkse reünie van hen die tijdens de tweede-wereldoorlog dwangarbeid aan de Birma- spoorweg hebben moeten ver richten. Volgens de heer H. K. Engel, die deze bijeenkomst jaarlijks orga niseert, heeft deze reünie een functie als ontmoetingspunt van mensen die een gemeenschappe lijke ervaring hebben. „Er is geen programma voor deze bij eenkomst. Na de herdenking van de mensen die in Birma zijn gevallen, is het verder voorna melijk een gezellig samenzijn, dat gezien de grote en steeds toenemende belangstelling door de betrokkenen zeer op prijs wordt gesteld", aldus de heer Engel. In 1967 vond de eerste reünie plaats in Den Haag. Zij was als eenmalig bedoeld maar sinds 1970 komen de Birma-'reu- nisten jaarlijks bijeen in het Ut rechtse jaarbeurscongrescen trum. „Ik denk dat we wat meer van mening moeten wisselen met al le betrokken partijen voordat we kunnen beslissen of er een basis bestaat voor hervatting van de onderhandelingen", al dus Kissinger in New York, waar hij Rabin voor de laatste maal heeft gesproken. De minister zei dat de bespre kingen die hij en president Ford met Rabin en met de Egyptische president Sadat hebben gevoerd ten minste een basis vormen van waaruit het probleem op nieuw in overweging kan wor den genomen. Betoging tegen landbouwbeleid Naar schatting vijftig leden van de Centrale Landbouworganisa ties zullen op maandag 16 juni in Den Haag een demonstratie houden tegen het landbouwbe leid van de regering. De demon stratie begint om half twaalf op het Malieveld. In de stoet zullen zestien paarden en een ezel mee lopen. Na een mars door de binnenstad zullen de demon stranten op het Binnenhof pra ten met de voorzitter en de le den van de vaste kamercommis sie voor Landbouw. Minister Vredeling (I.) en staatssecretaris Stemerdink te midden van partijgenoten tijdens de vergadering zaterdag van de partijraad van de PvdA. 199 (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM - Het kabinet-den Uyl kan de verwijdering tussen de ministers en de PvdA alleen maar ongedaan maken, wanneer het progressief regeringsprogram „Keerpunt '72" uitgevoerd wordt. Dat betekent onder meer het aanpakken van de grondpoli- tiek, de verdere democratisering van het ondernemingsrecht, beheersing van de investeringen. "Als het kabinet dat doet, dan heeft het een pleister gelegd op de wonden, die ontstaan zijn door de keuze van de F.16 als opvolger van de Starfighter." den Heuvel-Blank zaterdag op de partijraad van de PvdA de discussie in de raad afgesloten over de gevolgen van de onenig heid tussen minister Vredeling en de PvdA. Fractievoorzitter van Thijn omschreef deze on enigheid, als het „oplopen van de fractie tegen de muur van de eigen bewindslieden." Met een grote meerderheid sprak de so cialistische partijraad zijn te leurstelling en afkeuring uit over het kabinetsbesluit om de F-16 als opvolger van de Star fighter te kiezen. De in „Keer punt '72" omschreven bezuini gingen op Defensie, die de so cialisten noodzakelijk vinden, zullen, aldus de partijraad, ge realiseerd moeten worden. Het zijn, voor de partij, zeer zwaar wegende zaken bij de verdere toetsing van het door de rege ring te voeren defensiebeleid. Minister Vredeling, die zaterdag nauwelijks onder de indruk bleek te zijn van de scherpe kritiek uit zijn eigen partij, ver dedigde zijn beleid opvallend la- koniek. Volgens hem is er tus sen hem en de socialistische Tweede Kamerfractie alleen maar een zakelijk meningsver schil geweest over de keuze van het nieuwe militaire vliegtuig. „En uiteindelijk ben ik als mi nister verantwoordelijk voor Defensie", aldus ir. Vredeling, die er tijdens de partijraad ver der op wees, dat de defensie-uit gaven achter blijven op de stij ging van het nationaal inkomen. De socialistische fractievoorzit ter Ed van Thijn stelde echter voor wat het F-16-conflict be treft vast, dat het meningsver schil met de ministers veel die per ligt (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Het perso neel van Casolith b.v. te Leeu warden heeft vanmorgen de ei genaar-directeur J. Talsma, de toegang tot het fabrieksterrein ontzegd en zijn kantoorruimten ln het hoofdkantoor dicht ge spijkerd. De actie is een gevolg van een controverse tussen de heer Tals- ma en de rest van het personeel, inclusief de tweede directeur. De eigenaar wordt verweten dat hij in toenemende mate gelden aan het bedrijf onttrekt en daar door de werkgelegenheid van het 170 man tellende personeel in gevaar brengt naar onze omgeving en veroor zaakte voornamelijk in het mid den en zuiden van het land op vele plaatsen flinke hoeveelhe den regen. In De Bilt werd in 24 uur 25 milimeter opgevan gen. Hierbij waren gisteren de middagtemperaturen 4 5 gra den lager dan zaterdag. Inmid dels zijn de temperaturen in het Middellandse Zeegebied opgelo pen tot waarden die tussen de 25 en 30 graden liggen. Waarbij er slechts op enkele plaatsen regen viel. Ons land blijft het komende etmaal in de koude polaire lucht Trogvormige sto ringen geven het weer een on standvastig karakter. Hierbij komt in het temperatuur-ver- loop niet veel verandering. Vooruitzichten voor woensdag: Vooral aanvankelijk enkele buien en aanhoudend koel. Weersvooruitzichtn in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Amsterdam h. bew. Max. temp. neerslag geh. bew. 15 h. bew. 17 geh. bew. 20 SR. r„cbul Maatregel van minister maakt vormingslei ders werkloos UTRECHT (ANP) - Er zullen ongeveer 500 arbeidsplaatsen verloren gaan door de maatre gel van minister Van Kemena de (onderwijs) om het aantal vormingsleiders voor de voor bereiding van de tweedaagse partiële leerplicht voor 16-jari- gen te beperken. Dit is meegedeeld op een extra vergadering van de sectie vor mingswerk van de Algemene Bond voor Onderwijzend Perso neel, zaterdag in Amersfoort „De vormingswerkers die hier door op straat komen te staan, zullen moeilijk aan ander werk kunnen komen, omdat men ook in andere sectoren van het wel zijnswerk voortdurend probeert het aantal personeelsleden te verminderen", aldus de verkla ring van deze groep welzijns werkers. Een ander besluit van minister Van Kemenade heeft zaterdag in Utrecht 400 eerstejaars MBO- studenten die de cursus Sociale Dienstverlening volgen op de been gebracht voor een demon stratieve bijeenkomst. Deze stu denten moeten voor 1 septem- ber van dit jaar een stageplaats gevonden hebben, willen zij hun studie kunnen voortzetten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5