Honden leveren Leiden ton op Allerlei(ds) Universiteit huurt kantoorpand Schuttersveld INTENSIEVE CONTROLE ROEPT EIGENAARS WAKKER ZOMERORGEL- CONCERTEN VAN K&O IN DE MAREKERK BERICHT NA VIER MAANDEN BEVESTIGD UITGAAN MAANDAG 16 JUNI 1975 Leiden aktueel LEIDSE COURANT 0n2er verslaggevers Schuttersveld gaathuren, is;dit officieel van de universiteit worden onderge- eigenaar van het pand, Reamhurst Pro- Indien de minister zich achter de plan- ÏÏÏÏF3i beStte|edat dTLeTdJfum- diversiteit lang gewacht LEIDEN Het aantal mensen dat er een hond op na houdt neemt toe. Ook de honden van één eigenaar worden er steeds meer. Eén hond is armoedig aan het worden. Je krijgt de allure van een fokker-in-goeden-doen als je op straat (of in het plantsoen) wordt omgeven door een span. Na de tweede auto nu de tweede hond, de derde hond/Hond wordt statussymbool. En vanzelfsprekend zijn het dan rashonden die veel geld kosten aan aanschaf en onderhoud. Het zijn niet louter de dames meer die de hondenparade lopen, ook de mannen kunnen aardig wat vrije tijd kwijt aan de honden: als ze niet onder de auto liggen te sleutelen of hun vervoermiddel een wasbeurt geven, lopen ze hun hond uit te laten. De buurt voor zover zij oog voor een hond heeft kan dan schatten hoeveel het intelligente creatuur heeft gekost. „Ik kan erover meepraten, ik heb zelf drie teckels. Ik ben de grootste ontdui ker, ha, ha", lacht de heer A. M. van der Meyden. Natuurlijk weet je dan wel beter, want de heer Van der Meyden is ambtenaar ter gemeentesecretarie te Leiden, van de afdeling Belasting, gespecialiseerd in het opsporen van al dan niet spontane hondenbelastingontduikers. Controle jl^ JIJLUI W "ir-fr Er zit geld onder de honden tegenwoordig. Dat was de ge meente reeds eerder bekend, maar de belastingplichtige houders hadden een vrij veld voor zich. Eén controleur was te weinig om de aanwezigheid van elke Leidse hond vast te leggen. Het aantal aanmeldin gen nam opzienbarend af, evenals het aantal afschrijvers dat er geen hond meer op na hield. Dat werd de gemeente te gortig en twee maanden ge leden besloten b. en w. hun stem te verheffen en de con trole te intensiveren. Er kwam een controleur bij en in een advertentie werden alle die „onder welke titel ook een hond bezitten" (in bewaring of onder hun toezicht hebben) ge maand hun verplichtingen na te komen. Het niet nakomen (of niet be hoorlijk nakomen) is strafbaar en bovendien kan die belas ting als een aanslag ten onrechte achterwege is geble ven verhoogd „met het tweevoud daarvan" worden nagevorderd. De advertentie hielp: het aantal aanmeldingen ten stadhuize nam de laatste maanden aanzienlijk toe. Werd dan die belasting op grote schaal ontdoken? De heer Van der Meyden, die ook fiscaal op het terrein van de hond terde ge bekend is, durft niet achter die mening te staan. Hij blijft het goede in de mens zien, óók als ambtenaar: „Het is een kwestie van vergeten vaak. Natuurlijk, die controle werkt als een lopend vuurtje, werkt ook goed preventief (of repres sief, hoe je het noemen wilt). Maar de meeste mensen die de advertentie lazen moeten heb ben gedacht: verdraaid, dat is wóór ook, ik moet nog belas ting voor Broesjko betalen Dat was ik helemaal vergeten. Zo gaat dat vaak", meent de heer Van der Meyden. Meren wijk Hondenparade in de Merenwijk Ook vanuit de Merenwijk, waar onder de flatbewoners de hondenbezitters een leger tje a'an het vormen zijn, neemt het aantal aanmeldingen toe. Het wijkpark is er niet zelden 's avonds gevuld met honden en eigenaren en eigenaressen van verschillende allure. De behoefte aan zo'n park is in dit opzicht wel duidelijk. Het is alleen de vraag, of het park deze behoeften wel zo drin gend nodig heeft, want de Plantsoenendienst is er mooi mee. Het vliegt de grasmaaiers vaak letterlijk om de oren. Om op zo'n manier de gemeentelij ke gazonnetjes te scheren is ook geen aardigheid. Maar goed, daar komt de controleur Van der Meyden later nog op terug. „Wat ik maar zeggen wil: er wordt nu intensief huis aan huis gecontroleerd, in overleg met de inspecteur van de ge meentelijke belastingen die nagaat welke straten aan de beurt zijn. „„Kijk, we bellen aan. Nu hebben honden de eigenschap dat ze meestal di rect op zo'n bel reageren. Dan zitten ze als (thans het vrouw tje of het baasje) voor bijna 100 procent gebakken. We vra gen aan de deur of er een hond is. Zegt meneer of me vrouw „nee, geen hond", dan heb je pech gehad; ook al heb je het kriebelige gevoel, dat er hier of daar wel zo'n dier zit. Op aanvraag toon je je legiti matiebewijs; daar hebben de mensen recht op, hoewel er zelden of nooit naar wordt ge vraagd. Als je een vuiligheidje voelt, ga je vriendelijk op hun negatieve reactie in. Het gaat in de eerste plaats om de regi stratie van de honden. Daar is de hondepenning" voor één rijksdaalder verkrijgbaar ter secretarie. Een penning dra gen wil nog niet zeggen, dat er ook belasting is betaald. Een feit is, dat veel mensen (hon den) die penning kwijt zijn", aldus de heer Van der Mey den. De controle heeft volgens hem ook positieve punten. Zo kan een hondenbezitter van boven de 65 jaar (indien hij niet meer dan één hond heeft) bij een bepaald inkomen belastingloos zijn hond blijven houden. Veel bejaarden weten dit niet. Ook kan men via b. en w. een afschrijving van een opgeleg de aanslag vragen als betalen bezwaarlijk is; „dit komt in Leiden dikwijls voor, bij een stijgende werkloosheid. Zo'n verzoek wordt zelden afgewe zen, na een financieeel onder- 3000 geregistreerd Leiden telt ongeveer 3.000 ge registreerde honden, een ge ring aantal voor een stad van bijna honderdduizend inwo ners. Er zullen nogal wat onge registreerde blaffers rondlo pen, maar het aantal om welke reden ook niet beta lende bazen of bazinnen valt niet te peilen door de belas tingdienst. Het geregistreerde aantal honden vertoont al ja ren weinig verandering. In 1974 lever de de hondenbelas ting een bedrag van ruim een ton op voor Leiden (bij ca. 2800 aanmeldingen). In 1973 betaalde men nog 30 gulden per hond, in '74 37,50 en nu wordt het bedrag opgetrokken tot 45 gulden. Ter vergelijking: in Rotterdam wordt 100 gul den gevraagd, in Bonn betaalt men voor een hond (in bepaal de categorieën) 44 tot 120 gul den en in Parijs loopt een hond onbelast rond; het is een gemeentelijke zaak. „Het geld", aldus de heer Van der Meyden, „komt in de grote gemeentelijke pot, waarvan ook de hardwerkende reini ging en de plantsoenendienst hun deel krijgen. Het zijn diensten die heel wat „moei lijkheden" op hun pad vinden. Het is geen kwestie van hon den opvoeden, een al dan niet schone straat, plantsoen of perk hangt af van de beleefd heid van de mensen zelf.. Mijn honden doen het in de goot, niet anders. Daar heeft nie mand last van. Ja moet ge woon tegen een hondenbezit ter durven zeggen: ga met je hond daar en daar naar toe en niet voor de deur. Maar er zijn veel mensen die hun hond de straat op gooien en het beest wat rond laten dalven- Er zijn hele grasperken waar je de jeugd niet op kunt laten dollen". Klachten Bij de geïntensiveerde contro le krijgt de dienst heel wat klachten te horen, altijd van de buren. „Daar is niets tegen te doen, we controleren slechts. Het huilen van een hond wordt niet minder erg als-ie een penning draagt On dertekende brieven met tips over honden behandelen we, anonieme gooien we de prulle- mand in. Hondenvuil is een typisch Hollands verschijnsel, het neemt in Leiden hand over hand toe, evenals de klachten erover. Maar het ligt alleen aan de baas. Een hond kun je iets leren, maar als de baan hardleers is, is er geen kruid tegen gewassen. Een kwestie van mentaliteit. Je hoeft hon denbelasting geen aardige hef fing te vinden, maar het be sluit ertoe is door een demo cratische meerderheid geno men; maar het zijn juist de democratische minderheden die tegen deze zaken ageren. Het is een beetje frustrerend: de mensen betalen voor hun hond, maar de vervuiling blijft", verzucht de belasting ambtenaar. Ton Pieters In an rond Leiden Maandag 16 |unl Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9 - Lezing door Theo Roest over waar neming en geheugen, innering en herinnering; aanvang 20.00 uur Donderdag 19 |unl Breehuys, Breestraat 19 - Openbare verkoop van 14.00 tot 22.00 uur. Marekerk, Lange Mare - Concert door de Amerikaanse organist Dwight Oarr; aanvang 20.00 uur. Hothouse, Rapenburg 24 - Concert door The Caledonians, 18-mans Big-Band uit Noord-Holland: aan vang 22.00 uur. Bioscopen Luxor Theater Stationsweg, tel. 21239. Op herhaling in het meisjesin- ternaa(k)t (18 jr). Dag. 23.30 - 7 - 9.15 u. zond. 2.30 - 4 45 - 7 - 9.15 uur Trianon Theater, Breestraat 31. tel. 23875. De langste dag. Dag., ook zondag 2 en 8 uur. Rex Theater, Haarl.str. 52, tel 25414 Poesjes die men pakken kan (18 jaar) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 - u. zondag 2.15 - 4 30 - 7 - 9.15 u. wo. 2.30 uur Tarzans grootsle gevecht a l Nacht voorstelling: vrijd. en zat. 23.30 Bed- godinnen (18 jaar) Camera. Elke avond 7.00 en 9 30 uur „De Slang" (1e serpent) (14 jaar) Kindermatinee: zaterdag- en woens dagmiddag 2.30 uur Zondagmiddag 2.00 en 4.15 uur. „Alibaba en de 40 rovers", met Fernandel (a.l.) Nacht voorstelling: vr. za.-nacht 23.30 uur Claude Chabrol's „Les Biches' (18 laar). Lldo Theater, Steenstraat 39, tel. 24130. The front page (14 jaar) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 u. zondag 2.30 - 4.45 - 7 - 9.15 u. Studio Theater, Steenstraat 39. tel 33210. You only live twice (14 jaar). Aanvangstijden zie Lido Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koombrugsteeg 7, tel. 43171, spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Exposities Galerie Heuft, Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751-12188, dl. t/m za. 10-17 uur. di. ook 20-22 uur. Tot 22 |uni expo seert Ivan aquarellen en Koji Kondo rookjespoppen. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. 12/6-27/7: De expositie „Het Leidse Woonhuis" i.k.v. Monumentenjaar '75. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma. t/m za. 10-17 uur. zo 13-17 uur. T/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Ro meinse kunst In particulier bezit. Ne derlandse verzamelingen 1575-1975. Atelier „De Scherf", Nassaulaan 41, Oegstgeest. tel. 50220. Ma t/m za. 8-18 uur zo gesl. Ans v. d. Heide-Kort met eigen werk o.a. glasbulgen, aar dewerk. schilderijen en mozaïeken. Galerie 't Hoekje bij de Pomp, Dorps straat 38. Warmond tel 01711-3501. Elke dag van 19-22 uur. bovendien za. en zo. van 12-17 uur. Tot 15/6 expo- seert Rob Schipper totografie, etsen en zeefdrukken van Warmond. Huize Lidwina exposeert handenarbeid. Restaurant Oudt Leydon, Steenstraat 53. tel. 33144. 5/6-4/7. expositie van Poppe Damave, georganiseerd door Int. Art Service. Oran|erle In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur. zo 10-16 uur. „Denken en Doen" tot 1/9. Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect van het werk personeel naar voren gebracht in rela tie tot onderzoek en onderwijs. Gemeentelijke Archiefdienst: Bolsot- kade 2a, tel. 34421. Ma t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur. Tot 28/6 „Van eeuw eeuw", een tentoonstelling onder i Muse i Hi si de vorige eeuwfees- geschonken aan de Onder redactie van Jantje van Lëyde tel. 071-22244 tst.17. Bejaarden in de boot De heer J. van Goozen van de Hoge Rijndijk 59 liet ons weten fü dat de r.k. bejaardenbond Lei den afd. woensdag met zo'n 170 leden "een heerlijke boottocht over de Zuidhollandse wateren heeft gemaakt". De organisatie was in handen van het actieco mité van de bond. De tocht werd gemaakt in een van de djf mooie salonboten van rederij Avifauna. Geslaagd Aan de Katholieke universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraalexamen pedago giek de heer Q.A.Doeswijk uit Leiden. Jeugdvakantiebe- zigheden [I' De plaatselijke Commissie voor de Jeugdvakantie-bezigheden heeft voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar een serie film- en variétévoorstellingen op het pro gramma staan. De filmvoorstel lingen worden op maandag 23 juni, woensdag 25 juni, maan dag 30 juni, woensdag 2 juni maandag 28 juli en woensdag 30 juli gehouden in het Luxorthea- ter aan de Stationsweg. Aan vang 10 uur. Entreeprijzen: per kind in groepsverband f 1,-, particulieren f 1,50. De variété voorstellingen worden gehouden op donderdag 26 juni, donder dag 3 juli en donderdag 31 juli in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 14.00 uur. Entreeprijzen: per kind in groepsverband f 1,25, particulieren f 2,-. Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer I. E. Druker gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerd heid met als paranimfen staats secretaris mr. L. J. Brinkhorst van buitenlandse zaken en dr. I. Samkalden, burgemeester van Amsterdam. De graad van doc tor werd de heer Druker ver leend na de verdediging van zijn proefschrift, getiteld „Financing the European Communities". Promotor was prof. mr. H. H. Maas, hoogleraar in het recht der internationale organisaties en tevens lid van het college van bestuur van de Leidse Universi teit. In zijn proefschrift be schrijft dr. Druker de ontwikke ling van de regels betreffende de financiering van de aktivitei- ten van de Europese Gemeen schappen en van de administra tieve toepassing daarvan ge schreven over de jaren 1952- 1972. Het bevat voorts een be schrijving van dezelfde materie betreffende andere Europese or ganisaties (O.E.S.O., Raad van Europa, N.A.T.O., W.E.U., Bene lux en E.V.A.). De verzamelde gegevens worden getoetst aan het model van de klassieke in ternationale organisatie en aan het model van de nationale staat. „Hoe men het ook bekijkt, de organisatie van de Gemeen schappen vertoont thans trek ken, die duidelijk afwijken van het klassieke model, hoewel het „natie-staatmodel" tot op heden nog met is gerealiseerd", aldus dr. Druker. Subsidie voor het proefschrift van dr. Druker werd verleend door de Ford Foundation. De heer C. Fasseur is gepromo veerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „Kuituurstelsel en koloniale ba ten. De staatsexploitatie van Ja va en de reacties daarop in Ne derland 1840-1860". Promotor was prof. dr. I. Schöffer. De heer P. Maritz is gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Integra tion of Set-Valued Functions". Promotor was prof. dr. A. C. Zaanen. De heer W. G. van Dorp is gepromoveerd op een proef schrift, getiteld „Porphyrins: metastable triplet and quartet states". Promotor was prof. dr. J. H. van der Waals. Volkenkunde Enige tijd geleden heeft de Ne derlandse regering in een nota aan de regering van de Repu bliek Indonesië voorstellen ge daan omtrent samenwerking op het terrein van musea en archie ven. In die nota heeft de Neder landse regering o.a. haar bereid heid uitgesproken aan de Indo nesische regering een collectie etnografica over te dragen, af komstig van het voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea. Deze etnografica waren ten tijde van de overdracht van de soeverei niteit over dat gebied in Neder land terecht gekomen en zijn in het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden tijdelijk in de pot genomen. De overdracht van deze collectie aan de ambassadeur van Indo nesië, Zijne Excellentie Sutopo Yuwono, heeft inmiddels plaats gevonden. Hiermede is een nieu we stap gezet in de samenwerk ing tussen Nederland en Indone sië op cultureel terrein. De volgende stap zal zijn, dat overeenkomstig de intentie van de Nederlandse regering, waar op de regering van Indonesië in positieve zin heeft gereageerd, een uit vertegenwoordigers van beide landen samengestelde commissie zich zal beraden over verdere samenwerking op mu seaal terrein. Aan de TJL-Delft geeft lector ir. J. van Buuren op vrijdag 20 juni om 15.30 uur in collegezaal B. van het aulagebouw, Mekel- weg 1 te Delft een afscheidscol lege. Hem is op zijn verzoek met ingang van 1 september 1975 eervol ontslag verleend. Aan de Utrechtse Universiteit promoveerde op woensdag 11 juni de heer J. Klein uit Pijnac- ker tot doctor In de wiskunde en natuurwetenschappen. Aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam zijn geslaagd voor het doet ex. in de rechtsge leerdheid: R H. Engel, Den Haag, A. J. Andriessen. Den Haag, M. J. L. Heitman, Sche ve rongen, mej. J. Ouwerkerk, Rijswijk. LEIDEN Vrijdag a.s. gaat de serie K&O-zomerorgelconcer- ten 1975 in de Marekerk van start. Iedere vrijdagavond om de veertien dagen zal er tijdens de zomermaanden een orgel concert gegeven worden. Alle concerten beginnen om 20 uur. Het vorig jaar laste K&O bij wijze van proef een koffiepauze halverwege het programma in. In de praktijk bleek zo'n pauze toch niet in alle opzichten te voldoen. Het programma liep daardoor te lang uit Dit jaar zal daarom geen koffiepauze meer gehouden worden. Wel zal er een zeer korte pauze van ongeveer vijf minuten ingelast worden, vooral om de uitvoeren de kunstenaar even op adem te laten komea De K&O-zomerorgelconcerten worden geopend door een optre den van de Amerikaanse organist Dwight Oarr die een pro gramma ten gehore zal brengen met werken van Bach, Roes- sler, Walther en Franck. Dwight Oarr werd geboren in Connecticut en kreeg zijn opleiding aan het Trinity College en de Yale Universiteit. JLange tijd was hij leerling van Clarence Watters die een grote bekendheid geniet op het terrein van de Franse orgelmuziek. Clarence Watters zelf was leerling vein de befaamde Marcel Dupré. Dwight Oarr vervolgde zijn orgelstudie bij de Deense organist Finn Videro en hij ontving voor zijn grote muzikale verdiensten de Horatio Parker-onderscheiding. Bij Marilyn Mason aan de Universiteit van Michigan voltooide Dwight Oarr zijn studie. Naast zijn orgelstudie studeerde Oarr piano bij Carl Friedberg en Edwin Hughes. Als pianosolist gaf hij concerten met Amerikaanse symfonieorkesten overal in Ameri ka en voor de Amerikaanse radio.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3