Wraak en weerwraak na gij zelingsdr ama in Israëlisch dorp mmmm Herverkiezing De Zeeuw brengt KVP ui gevaar Idi Amin stelt nieuwe voorwaarden Ook Kennedy op hoogte van plannen CIA Vrouw (83) lag 48 uur dood in bejaardentehuis Paul verdrinkt bij vergeefse reddingspoging zusje OUDE STOOMLOC GREEP ZIJN KANS EeidócSomatit Maandag 16 juni 1975, 65e jaargang no. 20144 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur: J. W C Leune. Advertenties (exci B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Poëzie Reportage van diner tot ontbijt van de .Nacht der poëzie" op Ned. II om 20.55 uur. Om 20.21 uur „De onverzettelijke Line- hams uit Fosdyke. Ned. H Maude (3) om 21.10 en om 21.40 uur Zomer '75 met Lori Lieberman. BUIEN Buien, afgewisseled door enkele zonnige perioden, meest matige zuidwestelijk wind. Max. temp. van 15 tot 19 graden, morgen zon: 4.19—21.02. Schev. hoogw. 8.37—21.10 Maan: 13.590.32. Laagw: 4.11—16.46. De vier commando's van het Arabisch Bevrijdingsfront, die om het leven kwamen bij hun gijzelingsactie in het Israëlische grensdorp Joeval, wensen elkaar voor de overval geluk op een onbekende plaats. TEL-AVTV-BEIROET (Reuter- UPI-AP). De gehele zondag tot en met vanochtend toe is het grensgebied tussen Israël en Li banon het toneel geweest van velerlei soorten acties, zoals terreurdaden, luchtbombarde menten en beschietingen. Van morgen nog legde Israëlische artillerie het vuur vier uur lang op het grensdorp Nabatijeh, na dat vandaar Israëlisch gebied met Russische raketten was be stookt. Gisteren ondernamen vier Palestijnse guerrilla's een aanval op het Israëlische dorp Kfar Joeval, verschansten zich in een boerderij en gijzelden de vrouw van de eigenaar, Simha Mordeachai, haar baby van ze ven maanden, haar vader en twee broers. Het viertal eiste de vrijlating van elf gevangenen, onder wie de Grieks-katholieke aartsbis schop Hilarion Capucci, die een straf van 12 jaar uitzit wegens wapensmokkel. De Israëliërs gingen op deze eisen niet in, maar bestormden de boerderij en doodden de vier Palestijnen. Alle gijzelaars liepen verwon dingen op. Bij de bestorming kwamen twee Israëliërs om het leven, namelijk de eigenaar van de boerderij Jakov Mordeachai en diens zwager die zich bij de bestormers hadden gevoegd. In tussen vlogen Israëlische ge vechtsbommenwerpers in vijf aanvalsgolven bij wijze van weerwraak de Libanese grens over en bombardeerden het pas herbouwde Libanese grensdorp Kfar Sjoeba volledig aan puin. Er viel niettemin maar één do de, een vrouw, en één gewonde, aangezien bijna alle inwoners ten tijde van de aanval op hun landerijen werkzaam waren. Als represaille vuurden de Palestij- nen Russische raketten af, wat Een soldaat verzorgt twee meisjes die de actie van vanmorgen tot een Israëlische Palestijnse commando's overleefden, doch nog geheel beschieting op Nabatijeh leidde. Overstuur zijn. ■B KRING BRABANT: TILBURG (ANP) Het KVP-bestuur heeft veel te lang gewacht om de partij in te lichten en de partijraad kans te geven zijn mening te geven toen partijvoorzitter De Zeeuw zijn functie neerlegde. Dit verwijt werd zaterdag duidelijk gehoord op de vergadering van de Brabantse KVP-kringen in Tilburg ter voorbereiding op de bijeen komst van de partijraad in Brabant op 20 en 21 juni. Algemeen waren de KVP-kringraadsleden van mening dat voorkomen had moeten worden dat naar buiten de indruk is gemaakt dat de KVP een partij is van bijltjesdag en koppensnellerij. De meerderheid van de vergadering liet blijken het eens te kunnen zijn met de mening dat een herverkiezing van dr. De Zeeuw tot partijvoorzitter het voortbestaan van de partij ernstig in gevaar zou brengen. Het Tweede-Kamerlid L. de Bekker verweet De Zeeuw, dat de KVP-parlementariërs zich soms hopeloos in de steek gelaten hebben gevoeld door zijn optreden als partijvoorzit ter. „In het parlement hebben de leden van de KVP-fractie geen enkele steun van hun partij over fundamentele zaken". Hij deed onder veel bijval een beroep op de komende partijraadsvergadering een eind te maken aan het interne geruzie, waardoor volgens hem de KVP machteloos dreigt te worden. Voor gratie Britten: NAIROBI (AP) De Oegandese president Idi Amin heeft nieuwe voorwaarden gesteld voor het verlenen van gratie aan twee Britten die in Oeganda zijn veroordeeld tot het vuurpeloton of dreigen veroordeeld te worden. De Oegandese radio heeft gemeld dat generaal Amin geen brief van de Britse premier Harold Wilson, waarin deze voor het sparen van de levens van Dennis Hills en Stanley Smolen' pleit, zal accepteren tenzij deze wordt bezorgd door de Britse minister van defensie Roy Mason of door minister van buitenlandse zaken James Callaghan. In de radioboodschap werd gezegd dat de tijd verstrijkt en dat de Britten nu moeten opschieten. „Ik ben alleen maar meedogenloos tegenover de Britten omdat ik wil dat deze mensen aan mijn voeten neerknielen", aldus Amin, een ongeschoolde voormalige bokskampioen, die eens als ser geant in het Britse leger heeft gediend. De 61-jarige Dennis Hills werd woensdag aan verraad schul dig bevonden omdat hij een manuscript heeft samengesteld waarin hij Amin een „dorpstiran" noemt. Volgens Britse bronnen lijdt Hills aan kanker en heeft hij niet lang meer te leven. De 38-jarige Brit Stanley Smolen verschijnt woensdag op nieuw voor een militaire rechtbank. Hij wordt ervan beschul digd huisbrandolie te hebben gehamsterd om zijn eten te koken. Amin heeft gezegd dat hij de kogel krijgt indien hij schuldig wordt bevonden. Beste actrice De Amerikaanse actrice Lee Re- mick is door le zers van een Brits blad uitgeroepen tot de beste actri ce van het jaar voor haar rol van Jennie, in de ge lijknamige t.v.-se- rie die gaat over de familie van de vroegere Britse premier Winston Churchill. HEEMSTEDE De 84-jarige weduwe, mevrouw C. van der Beek heeft twee dagen dood in haar kamer gelegen in het bejaardente huis Kennemerduin in Heemstede. Zij werd pas gevonden toen een schoonzoon haar kwam ophalen voor een familiebezoek. Tot tweemaal toe heeft een ver pleegster het hoofd van de huis houdelijke dienst gewaar schuwd dat het eten, dat op een tafeltje buiten de kamer voor mevrouw Van der Beek was klaargezet, niet was aangeraakt Het hoofd huishoudelijke dienst verkeerde echter in de veron derstelling dat de bejaarde da me op familiebezoek was. Toen haar schoonzoon haar vo rige week zondag kwam halen, bleek zij dood op haar kamer te liggen. Volgens een gewaar schuwde arts was zij ongeveer 48 uur daarvoor aan een har taanval overleden. De voorzitter van de Stichting Gereformeerde Bejaardentehuizen Kennemer duin was niet aanwezig voor commentaar. Een reeks wervel winden, waarvan er een op de foto kon worden vast gelegd, heeft gro te schade aange richt in Stillwater, Oklahoma. Uni versiteitsgebou wen werden be schadigd, winkel ruiten vernield en een deel van een caravan moest het ontgelden. (Van een onzer verslaggevers) bos gaan kijken. In plaats van daarna terug te EPE In een privé-zwembad op een landgoed keren, liepen zij verder het bos in, waar zij, in Epe zijn zaterdagmiddag de 5-jarige Inge Har- ongeveer drie kilometer van de ouderlijke woning, leman en haar 8-jarig broertje Paul verdronken, een landgoed ontdekten met een zwembad. Beslo- De kinderen werden gevonden door hun ouders, ten werd aan de rand van het bad wat uit te rusten die door een vriendje te hulp waren geroepen, en ter verfrissing een beetje pootje te baden. Op een gegeven moment gleed de 5-jarige Inge De kinderen waren naar een vogelnestje in het van gladde, nat geworden kant in het 2 1/2 meter diepe water en raakte onmiddellijk in moei- deze bij het zwembad arriveerden waren hun lijkheden. Paul sprong zijn zusje te hulp, maar kinderen reeds overleden. Het echtpaar had tot ontzetting van het vriendje verdwenen beiden slechts twee kinderen. in de diepte. Vorige week raakten elders op de Veluwe ook twee kinderen op nagenoeg dezelfde wijze in een Het vriendje haastte zich om de ouders te waar- privé-zwembad in moeilijkheden. Zij konden nog schuwen, maar raakte in het bos de weg kwijt ternauwernood door een buurvrouw worden ge- Eerst na ruim een uur bereikte hij de ouders. Toen red. Onderdeel van de verzorging van de dieren in de Ueno dierentuin in To kio is dat hun ge bit goed wordt onderhouden. Na- goya, een nijl paard, opent zijn grote bek om zijn tanden te laten poetsen met een reuzentandenbor- stel. Vliegveld Saigon - Radio Sai gon heeft vandaag meegedeeld dat de civiele luchthaven van Saigon, Tan Son Nut thans weer geheel in gebruik is. Er waren veel reparaties uitge voerd en tal van vliegtuigen wa ren weer voor gebruik gereed. Radio Pnom Penh meldde dat i Cambodja door burgers en militairen van de Rode Kmer en nacht wordt gewerkt aan het herstel van de electri- sche centrales van de hoofdstad, maar dat de aanvoer van olie nog beperkt was. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - Een oude stoomlo comotief, die als toeristische at tractie uit een vervlogen tijd perk dienst doet op een lijntje nabij Tilburg, heeft zaterdag middag een moderne elektri sche locomotief uit de moeilijk, heden moeten helpen. Vlak. voor Tilburg ontstond kortsluiting in de locomotief van de intercitytrein Venio-Rot terdam. De stoomlocomotief zag zijn kans schoon en sleepte de trein naar het station Tilburg. Daar was het echter uit met de pret, want het onverbiddellijke spoorboekje stond geen verdere improvisaties door het stoomwe zen toe. De defecte elektrische trein werd opgeheven en de rei zigers moesten overstappen. WASHINGTON, (UPI/AP). Volgens de Amerikaanse vice- president Nelson Rockefeller is ook de vermoorde president John Kennedy op de hoogte geweest van plannen van de CIA voor aanslagen in het buitenland. Vow Rockefeller stond het vast dat de verschillende plannen van de CIA indertijd de goedkeuring hadden van het Witte Huis. Overi gens heeft zijn commissie hiervoor geen sluitende bewijzen kunnen leveren. Later hebben twee medewerkers van wijlen Robert Kennedy, destijds minister van Justitie in de regering van zijn broer, verklaard dat er geen enkel bewijs is voor de uitlatingen van Rockefeller. „Of Rockefeller heeft zijn eigen rapport niet gelezen, of hij liegt opzettelijk". Volgens de Chicago Tribune is de CIA halverwege de jaren '60 ook betrokken geweest bij een samenzwering tegen de Franse president De Gaulle. Rechtse elementen uit het toenmalige Franse regeringskamp hadden de hulp van de CIA voor hun moordplannen ingeroepen. De moord had moeten geschieden tijdens een receptie voor oud-strijders: de moordenaar zou met een ring met gifnaald de president de hand moeten drukken. De Gaulle was voorstander van terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-China. Het blad Newsweek heeft gisteren bericht dat de CIA eens opdracht heeft gegeven tot het vervaardigen van een porno grafische film over president Soekarno om hem in zijn land in diskrediet te brengen. Er was een acteur gevonden die bereid was een plastisch chirurgische operatie te ondergaan om zoveel mogelijk op Soekarno te lijken. Vervolgens zou de acteur gefilmd worden in een aantal compromitterende omstandigheden met jonge vrouwen, waarna de film, getiteld „Happy Days", als een produkt van de KGB, de Russische geheime dienst, naar Indonesië zou worden gesmokkeld. De film heeft evenwel nooit de première in Djakarta beleefd. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. Deze borr in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. BREZNJEV VOELT ZICH GEZOND MOSKOU (AP) - De leider van de communistische partij van de Sovjet Unie Leonid Breznjev heeft gis teren lachend alle geruch ten over zijn gezondheid stoestand met een schoude rophalen afgedaan en laten blijken dat hij in de nabije toekomst een druk pro gramma wil afwerken. De 68-jarige Breznjev sprak kort met verslagge vers nadat hij zijn stem had uitgebracht in zijn wijk voor de parlementsverkie zingen van de Russische fe deratie. Helm veilig opgeborgen RHENEN (AMP) De di rectie van ouwehands die renpark op de Grebbeberg in Rhenen heeft een gloed nieuwe service voor motor rijders en bromfietsers In bet leven geroepen Naast de ingang van het recreatiepark zijn loketten gemaakt waarin bezoekers, hun helmen achter slot kunnen deponeren. Zij be hoeven op deze manier tij dens het verblijf in het park niet met dat wat on handelbare hoofdseksel in de hand te lopen maar al leen het loketsleuteltje bij zich te dragen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1