Hans Hofman, nieuwe president EABA hervormingen in amateurbokswereld Talent Henk Meijer wil nog niet in Oranje honkbalteam Haarlem Nicols op weg naar prolongatie cup ■BHHBBB Eindronde in Haarlem "MENTAAL MOET IK NOG GROEIEN" Weer winst Springfield LEIDSE COURANT PAGINA 16 DEN HAAG Van de ene dag op de andere was Hans Hofman een (zeer) grote figuur. De voorzitter van de Nederlandse Boksbond was in het Poolse plaatsje Kamien, dertig kilometer van Katowice waar de Europese amateurkampioenschappen wer den gehouden, gekozen tot president van de Euro pean Amateur Boxing Association als opvolger van de Rus Nikolai Nikiforov - Denissov die tot president van de amateur-wereldboksbond (AIBA) was be noemd. De ene dag was Hans Hofman nog de afge vaardigde van Nederland, de andere dag stond er een auto met chauffeur voor hem klaar. Hans Hof man, overdonderd door die blijken van eerbetoon, was niet te beroerd om de vijf minuten van de congreszaal naar zijn hotel te lopen maar daar kwam niets van in. Een president - het woord voorzitter is in dergelijke internationale organisaties niet in tel - van een Europese sportbond Is iemand in vooral landen van het Oostblok. Nederland staat daar wat nuchterder tegenover. In polen werd Hans Hofman meteen een grote tuil rozen overhandigd. Bij terug komst in zijn huis in Nederland lagen er wat tele grammen met gelukwensen maar er stond geen auto met chauffeur op Schiphol. Hans Hofman weet dan ook te relativeren. Hij beseft terdege dat een Nederlander niet achter over slaat van het president schap van de EABA, hoewel het toch ten minste opvallend mag heten dat uitgerekend uit een land dat op boksgebied niet zo hard aan dé weg timmert en in Katowice zelfs niet één bokser in de ring bracht, de president voortbrengt. Hans Hofman heeft daarvoor een plausibele verklaring die zijn vermogen tot relativeren bloot legt „Toen Nikiforov tot president van de AIBA werd gekozen, wil den de Westeuropese landen graag een' Westeuropeaan als voorzitter van de Europese bond hebben. Anders zou alles te zeer naar een kant over slaan". Hans Hofman was des tijds tijdens het congres in Dar- es-Salaam, waar Nikiforov werd benoemd, al benaderd door ver scheidene vertegenwoordigers van de negenentwintig bij de EABA, opgericht in 1970, aange sloten landen. Hij bracht dit verzoek in de Nederlandse Bonksbond, werd kandidaat ge steld en bereikte de zetel van president na een uiterst span nende verkiezingstijd. „Ik on derga het toch wel als een eer, niet alleen voor mij persoonlijk maar ook voor de boksbond." Hans Hofman, mede gekozen omdat hij vrij vlot met de talen overweg kan en omdat hij op de vele congressen en vergaderin gen - hij was al sinds de oprich ting bestuurslid van de EABA - die hij ook kan volgen omdat hij van de overheid, waar hij in dienst is, nogal wat faciliteiten krijgt, zijn mondje roerde en constructieve bijdragen leverde. Als president kan hij die nog uitbreiden, hoewel hij daarbij enigszins in de knoop kan ko men met zijn voorzitterschap van de NBB die wel de belan gen van de amateurs als de profs dient te behartigen. Hof man: „Eigenlijk een moeilijke taak. Spanje, Frankrijk, Italië en Nederland zijn dan ook de enige gecombineerde bonden ter wereld. Overal zijn profs en amateurs gescheiden." In de drie jaar van zijn bewind - nor maal vier maar omdat het in Kamien een buitengewoon, tus sentijds, congres betrof omvat zijn zittingsperiode ditmaal drie jaar - staan Hans Hofman twee zaken duidelijk voor ogen: het perfectioneren van het scheids rechter/jurywezen en het opstel len van een jaarkalender voor boksevenementen voor ama teurs. De voorzitter van de Ne derlandse Boksbond, Hans Hofman, wil deze taak streng scheiden van zijn werkzaamheden voor de Europese bond. Hans Hofman legt uit: „Scheids rechters en juryleden vormen een heet hangijzer. Er komen nogal eens uitslagen met 3-2 voor en ik vind dat dit onmoge lijk is. Zo'n uitslag geeft reden tot twijfel bij boksers, trainers en publiek en je moet trachten dat te voorkomen. Ten eerste gaan we meer cursussen geven, ten tweede gaan we proberen de zwakkere broeders te scheiden van de sterkere." Er is een reglementsartikel van de AIBA dat inhoudt dat in internationale wedstrijden en toernooien geen scheidsrechters en juryleden mogen fungeren van de landen waarvan de bok sers afkomstig zijn, of van de omringende landen. Neem een partij tussen een Rus en een Westduitser, dan ben je al half Europa kwijt voor jureren en leiden van de partij. Een idiote maatregel waardoor je soms moest terugvallen op scheids rechters en juryleden die" geëli mineerd waren omdat ze niet voldeden. Vogend jaar, bij de Europese juniorkampioenschap pen waarvoor de plaats nog niet vaststaat, gaan we een proef nemen. Dan worden alleen de allerbeste scheidsrechters en ju ryleden geinviteerd en gooien we die idiote bepalingen over boord. Laten ze daar maar eens (Van onze sportredactie) bij de stemming evenals Condepols twee stemmen bij het aanwijzen van de plaats van ROTTERDAM De Europa Cupfinale, waar- handeling. De Rotterdammers zullen worden voor Sparta, Haarlem Nicols, Condepols en gesteund door de Nicols zodat het vrijwel zeker Luchtbal zich plaatsten, zal hoogstwaarschijn- is dat het van een kunstlichtinstallatie voorzie- lijk in Nederland (Haarlem) worden gehouden, ne Pim Mulierstadion in Haarlem op 20 en 21 Sparta, als organisator van de voorronde, heeft september de eindronde krijgt toegewezen. neutraal kunnen Maar hoe bewijs je de mindere competentheid van een jurylid? Hofman: „Door terug te vallen op een waarderingssysteem dat voor de oorlog al werd gebruikt en beter is dan het tegenwoor dige, waarbij globaal wordt geoordeeld. In februari, tijdens een bijeenkomst in Sofia, heb ben we dit systeem weer inge voerd, dat ook in Nederland zal worden gebruikt. De juryleden registreren de correcte treffers. Ze kunnen zich dus niet veroor loven even de aandacht te laten verslappen. „Ze krijgen een formulier waar op voor bokser A twee ruimten zijn en voor bokser B ook. In de eerste vermelden ze voor bokser A de, let wel correcte, treffers, en in de laatste die voor bokser B. Nul en één tref fer worden niet gehonoreerd. Voor 2, 3, en 4 treffers wordt één punt gegeven, voor 5, 6 en 7 twee punten, voor 8, 9 en 10 drie punten enzovoort Per ron de krijgt een bokser twintig punten. Heeft bokser A in de eerste ronde vier treffers gege ven en bokser B zes, dan is de puntenwaardering - we noemen dat hulppunten - dus resp. 1 en 2. Op de binnenste ruimten komt dus voor bokser B 20 pun ten te staan voor die ronde, voor bokser A 19, want het verschil in hulppunten is één. Is er een jurylid dat sterk afwijkt bij de andere vier, dan doet die man het verkeerd en kan hij als zwakke broeder worden aange merkt Hij zal moeten verdwij nen. Jammer, maay die irritatie over, soms vermeend, onjuiste uitslagen moet opgeheven wor den. In plaats van een globale - het aanzien van de ronde en daarnaar punten geven - komt er een exacte beoordeling, ge stoeld op de correcte treffers. Slaagt de proef, dan gaan we dat systeem voorleggen op het wereldcongres van 1978. Daar enboven wordt ook per ronde de techniek beoordeeld." Meer dan voorheen zal het dus ook voor het geïnteresseerde pu bliek mogelijk zijn een partij te registreren. Veelal ziet het pu- Hans Hofman, de nieuwgekozen president van de Europese Amateur Boksunie (links), wordt gelukgewenst door zijn voorganger, de Rus, Nikiforov - Denissov die werd benoemd tot president van de wereldbond. bliek alleen de laatste ronde en beoordeelt daarnaar de uitslag, die dan wel eens anders uitvalt dan men dacht. Als tweede punt heeft Hans Hofman een kalendercongres in gedachten. Tot nu toe organi- COfltrSCt seerde elk land zoals het uit kwam. Hofman: „We gaan internationale wedstrijdkalen der samenstellen waardoor wordt voorkomen dat bepaalde boksers niet uitgenodigd kun nen worden omdat het land zelf ook een toernooi organiseert." Dat laatste zal gemakkelijker te realiseren zijn dan het eerste. Maar Hans Hofman wil zich erin vastbijten. Daarenboven heeft hij ook nog de zorg voor de NBB, die hij nadrukkelijk wil scheiden van zijn werkzaam heden voor de EABA. In zijn tienjarig voorzitterschap van de NBB zijn er al merkbare verbe teringen ingevoerd. Hij wil in eigen land echter verder. „E zou een standaard-contrac moeten komen dat door beia partijen wordt getekend zodai het zonder meer wegblijven var, amateurs niet meer kan voorko men, althans wordt beperkt. Df instructeur die belooft met be paalde boksers te komen, moei gehouden worden aan die belof te, schriftelijk. Kan een bokser, bijv. door ziekte, niet, dan hij een pupil uit dezelfde klass; als vervanger moeten meebren gen. Zo niet, dan dient er een boetebepaling te zijn. Je kunl het publiek niet lekker maker met grote namen op een aan plakbiljet en dan een avond ven waarop vrijwel geen van boksers in de ring komt. Dal schaadt de sport, maakt hem ongeloofwaardig". „Voorts hebben we eer wedstrijdreglement van waarin speciale aandacht word geschonken aan aspiranten jeugdboksers. Dat is artikel 11 waarin is bepaald dat hai treffers door de scheidsrechl niet getolereerd mogen wordt en evenmin tellen bij de beooi deling. De bokser kan voor gediskwalificeerd wordi We nemen er de jeugdige bol sertjes mee in bescherming, dat is goed maar ook nodig, zien er ook nauwlettend op tc dat die jeugdige boksertjes ni meer dan twee kilo in gewicl verschillen en, dat ze niet te v< in wedstrijden uitkomen, t< hoogste vier per jaar. En hi wedstrijden mogen alleen den geleid door A- c.q. interi tionale scheidsrechters." Hans Hofman, zelf oud-scheid rechter, hoopt met o.a. de maatregelen de bokssport e beter aanzien te geven, het veau te verhogen, de image verbeteren. In eigen land. Daa naast is hij aan het hoofd geki men van de Europese Amateu bond waardoor hij een tweeled ge, gigantische taak op zi< heeft genomen. Toch mooi, dat een (nog) wein betekenend bokslandje iemi levert die in het Oostblok i teen in een auto met chauffe wordt gezet „omdat hij iemai is." HERMAN VAN BERGE! Johnny Jonkers (rechts) produceerde een uitermate vruchtbare home-run. In de negende innings was zijn tik over de hekken goed voor drie punten. Ook Hamilton Richardson, Jan Venema en Jaap Venema sloegen een home-run. ROTTERDAM Terwijl de meeste van zijn ploeggenoten al hoog en droog in de kleedkamer zaten trok Henk Meijer, verge zeld van Jaap Pameijer, nog enige sprintjes op het snel leeg lopende sportpark Nieuw Vreelust. Sparta had zo juist de Belgische kampioen Luchtbal met vernietigende cijfers met de neus op de feiten gedrukt (280). En Henk Meijer,me wer per van Sparta, gaf blijk van zijn ambitie door na zijn negen slagbeurten omvattende taak niet rechtstreeks de douche op te zoeken, maar nog even de sprintsnelheid te scherpen. Henk Meijer had tegen Luchtbal opnieuw blijk gegeven van zijn talent dat voor de Nederlandse selecties verantwoordelijke coa ches reeds eerder was opgeval len. Een invitatie voor de natio nale ploeg, die eind juli in Bar celona de Europese titel moet verdedigen tegen het als altijd op wraak beluste Italië, was voor Henk Meijer het gevolg. Naar in plaats van gretig toe te happen wees de vorige maand achttien jaar geworden pitcher van Sparta na overleg met zijn clübcoach Herkemey en zijn ou ders de uitnodiging af. "Ik vind, dat ik mentaal nog niet tegen de spanningen van honkbal op dat niveau ben op gewassen", zegt Henk Meijer die gisteren tegen Luchtbal bewees in clubverband al de nodige moeilijkheden aan te kunnen. "Er komt zo veel bij kijken, dat ik bang ben als het een keertje fout gaat een mentale tik te krijgen die mijn ontwikkeling stagneert". Verstandige woorden van een talentvol werper die bij Sparta voorbeeldig wordt begeleid door zijn meer geroutineerde colle ga's John van Westrenen en Koos van der Mark. "Ik word hier uitstekend opgevangen en begeleid", zegt Henk Meijer. "Ik krijg veel nuttige adviezen van hen en je moet natuurlijk nog maar afwachten of zo iets ook mogelijk is binnen het Neder landse team. Daarom geef ik er de voorkeur aan dit jaar nog in Jong Oranje te spelen en zo nog veel ervaring op te doen. Ten slotte spelen we met het Neder lands jeugdteam ook verschei dene keren tegen Italië zodat ik daarvan nog een hoop kan op steken". i Henk Meijer speelt dit seizoen voor het eerst in de hoofdmacht van Sparta. In de competitie tot dusver kwam hij zes volle dige wedstrijden in actie, waar van hij er vijf won en eenmaal gelijk speelde, hetgeen een overduidelijke indicatie is voor zijn capaciteiten. Ook gisteren in het duel tegen Luchtbal gaf Meijer blijk van een gevarieerd arsenaal worpen. Eenmaal kwam hij - bij de ■stand 80 - in moeilijkheden toen een korte inzinkine leidde tot drie achtereenvolgend Belgi sche hits, waardoor de honken volstroomden met twee nullen. Meijer hield het hoofd koel en had zelf een groot aandeel in "overleving" door de volgende Belgische slagman, Tanghe, in samenwerking met Jan Venema op het eerste honk uit te maken. "Bij de junioren", vertelt Henk Meijer, „was de rechte bal mijn beste worp, maar nu gooi ik mijn curve beter. Ik moet alleen nog meer snelheid in m'n rechte ballen zien te krijgen". Henk Meijer beëindigde het duel tegen Luchtbal, dat zich overigens ondanks de monster nederlaag plaatste voor de eind ronde - waarin tevens uitkomen Haarlem Nicols en verrassen derwijs de Spaanse kampioen Condepols - met de uitstekende cijfers elfmaal drieslag, een maal vier wijd en zes honksla- gen tegen. De geringe, tegenstand van de Belgen, die in de zevende', acht ste en negende innings de com plete Spartaanse slagploeg te genover zich moest dulden, gaf coach Cees Herkemey de nodige bedenkingen tegen de huidige toegepaste formule. "Luchtbal heeft ondanks het grote verlies niet eens slecht gespeeld", oor deelde Herkemey. „De ploeg heeft slechts twee fouten ge maakt. Onze ruime winst wordt voor het grootste deel veroor zaakt door hun zwakke pit ching. Luchtbal zette zijn beste werpers in tegen de Zweden en Fransen om in ieder geval die wedstrijden te winnen. Maar het devalueerde wel de partij tegen ons. Maar ik vond Bagarmos- sens en NUC veel te zwak. Het was maar goed dat het zater dagavond werd toegestaan dat de wedstrijd tegen Nice, waarin het na drie innings al 250 was, maar zeven innings hoefde te MADRID Europa Cuphouder 1974 Haarlem Nicols heeft de eerste stap naar de prolongatie van deze beker gemaakt door in Madrid ongesla gen als eerste te eindigen in poule A. In de tweede ontmoeting werd de Italiaanse kampioen Fortitudo op overtuigende wijze met 6-1 versla gen. Een score waarvoor in de éerste twee innings de basis werd gelegd. Een tweehonkslag van Boude- wijn Maat, een honkslag van Henny Jenken en een vrije loop resulteerden in de openingsslag- beurt in drie runs, waaraan in de tweede slagbeurt nog eens twee runs werden toegevoegd toen eerst Robert Maat een tweehonkslag plaatste en de Amerikaan Steytz volgde met een harde honkslag door het midden. Bouke Vakkers werd de winnen de werper, de Italiaan Corradini de verliezer. Het Spaanse kampioensteam van Condepols kwa lificeerde zich eveneens voor de finale door Forti tudo in de laatste wedstrijd in deze poule met 7-6 te verslaan. HAARLEM Ook het jubili rende Aktie'68 Kinheim is zaterdag in Haarlem niet in g slaagd het in Nederland verbli vende honkbalnegental vai Springfield College te verslaai De Amerikanen wonnen me 10—3 en boekten daarmee hui zevende overwinning in succei duren. Het lijkt me beter dat e voor de zwakkere ploegen kwalifikatiepoule komt, zoda we dit soort halve finales nie meer hoeven te spelen. Het eni ge voordeel voor ons is dat s mige spelers aan slag wat zelf vertrouwen kunnen opdoen Laat men een open Europ Cuptoernooi organiseren. Dai kunnen er ook Amerikaanse Ie gerteams in uit komen. Dat i voor ons en het publiek vef aantrekkelijker". Cees Herkemey betreurde he dat niet de Italiaanse kampioe Fortitudo zich heeft gekwalifi "ceerd voor de eindronde. Italianen hebben altijd een paa goede jongens in hun team. Be vendien trekken ze meer pu bliek dan Condepols. Overigen is Haarlem Nicols de gevaarlijk ste ploeg in de finale. Die jon gens zijn heel moeilijk te mot veren. Maar is die motivatie ei en dat is in dit Europa Cuptoe! nooi zeker het geval, dan zijn z levensgevaarlijk". FRANK WERKMA1 Uitslagen: Nice (Fra)—Luchtbl (Bel) 1—19; Bagarmossen (Zwe>—Luchtbal 1—9; Sparta- Nice 280; BagarmossensNil 13—7; Sparta—Luchtbal 28—0.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16