Zoetemelk kon Moser niet meer achterhalen WIL HARTOG KREEG ZIJN REVANCHE OP,DEN BOET' Geen concurrentie voor Ickx en Bell In Midi fibre; MATIGE PRESTATIES IN HET BUITENLAND Gerrit Wolsink handhaafde vierde plaats TOESCHOUWERS IN LE MANS BLEVEN THUIS Brigitha was uitzondering PAGINA J3 DECAZEVILLE Joop Zoetemelk Is er niet in geslaagd de 27e editie van de Midi Libre op zijn naam te brengen. De kopman van Gan-Mercier, die zaterdag 37 seconden verloor op de jonge Italiaan Francesco Moser, kon zijn verlies in de laatste rit niet meer goedmaken. Moser, die in de derde etappe zijn slag sloeg, won gisterochtend opnieuw, nadat hij in een eindsprint de concurrentie overtuigend achter zich had gelaten. In de middaguren, toen de vijfde en laatste etappe werd gereden, heeft Zoetemelk alleen in de beginfase getracht weg te komen. Moser was echter voortdurend aan het wiel van de Nederlander te vinden, die het na ruim honderd kilometer wel geloofde en geen verdere vluchtpogingen ondernam. Zoetemelk was er zaterdag niet bij toen Moser zijn demarrage plaatste. Pas nadat de voor sprong van de Italiaan tot bijna tweeenhalve minuut was op ge lopen, reageerde de winnaar van Parijs—Nice. Het verschil werd tenslotte zevenendertig se conden, genoeg voor Moser om de concurrentie op de laatste dag te weerstaan. Teleurstellend was het rijden van Gerrie Kne- temann, die met een klassement van bijna 46 minuten op de 38e plaats in het eindklassement kwam. Kersenronde De wijze waarop Gerrie van Gerwen, de frêle coureur uit het Brabantse kerkdorp OUand, zaterdag de Kersenronde van Mierlo won, stempelt hem me teen als een van de favorieten voor de nationale titelstrijd, za*. terdag in Hogerheide. Terwijl de laatste durver in het meer dan honderd renners tel lende veld Henk Botterhuis, zich van een voorsprong van onge veer tweehonderd meter had verzekerd, sprong Van Gerwen uit de groep van zes achtervol gers weg. Met een gemak als was het een tussensprint in een baanwedstrijd, reed hij binnen een kilometer het gat tussen hem en Botterhuis dicht Samen snelden zij, na 183 zware kilo meters, naar de eindstreep. Al tweehonderd meter voor de fi nish kwam Van Gerwen achter zijn ploegmakker vandaan en behaalde, na de omloop van de Haarlemmermeer, zijn tweede klassieke overwinning van dit seizoen. Van Gerwen: "Ik had dringend behoefte aan een overwinning. Ik heb nog altijd de gedachte om volgend jaar naar de profs over te stappen. Olympia's ron de van Nederland is voor mij een tegenvaller geworden. Er moest eerdaags een grote over winning komen. Nu, hier is hij dan". Luxemburg De Belg Marc Demeyer won zaterdag de tweede etappe van de Ronde van Luxemburg van Bettembourg naar Echternach. Zijn landgenoot Frans Verbeeck moest de gele trui afstaan aan Opdebeeck die als tweede was geëindigd. Hennie Kuiper werd derde. Verbeeck greep gisteren, na de derde etappe, echter we derom het geel. De Fransman Chalmel won die derde rit, van Echternach naar Diekirch. De zevende plaats van Verbeeck was voldoende voor de leiding in het algemeen klassement Zijn landgenoten Teirlinck en Van Springel nemen de tweede en derde plaats in, Kuiper staat vierde. Zwitserland Een knap succes boekte Bert Pronk door gisteren de vierde etappe van de Ronde van Zwit serland te winnen. De rit van Murten naar Taesch was de zwaarste van de Ronde en in de eindsprint versloeg Pronk verrassend Roger de Vlaeminck, die zaterdag de der de etappe op zijn naam had gebracht en leider van het alge meen klassement bleef, vóór Merckx (op 24 sec.), de Zwitser Pfenninger (z.t.), de Italiaan Ric- comi (op 29 sec.) en Bert Pronk (op 1.01). Oostenrijk De Oostenrijer Steinmayer bracht de Ronde van Oostenrijk op zijn naam voor zijn landge noten Mitteregger en Humen- berger en de Tsjech Prchal. De Nederlander Van Helvoirt werd in de eindrangschikking vijfde. Koot 12e, Tak 14e, Hilbrink 23e, Kuys 25e en Neven 27e. In het landenklassement zegevierde Oostenrijk voor Rusland, Tsje- cho Slowakije, Nederland en werd Italië vijfde. Kampioen De achttienjarige Ad Versteij- len uit Rucphen is gisteren in Merkelbeek wegkampioen bij de junioren geworden. Hij ontsnapte vier ronde voor het einde uit een kopgroep van zeven man. Bij de veteranen werd de titel veroverd voor de Voorburger Don van Herwer den en Piet Lievaard uit 's-Gra- vendeel zegevierde bij de nieu welingen. Noord Brabant Bert Scheuneman heeft de vijf daagse ronde van Noord Bra bant gewonnen. De Veendam- mer werd in het eindklassement op 57 sec. gevolgd door Ter Harmsel (Lage Zwaluwe) en Lu nenburg (Loosbroek). Vervol- Bert Pronk torent hoog boven publiek en renners uit. S^cSorSt MaaX? Hij won de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland, sendaai), 6. Van Nieuwkerk Cs- vóór de kennelijk teleurgestelde Roger de Vlaeminck Gravenzande), 7. Leo van Vliet (voorgrond). (Honselersdijk). Zegevierden Boet van Duimen (350 cc) wordt gefeliciteerd door de uitgevallen Wil Hartog die in de 500cc revanche nam. RAALTE Angel Nieto, Bruno Kneu bühler, Wil Hartog en Boet van Duimen hebben de wegraces, die gisteren op het Overijsselse circuit „De Luttenber- gring" werden gehouden, tot een ware happening gemaakt op motorsportge bied. Het festijn werd helaas overschaduwd door een ongeval in de klasse 500cc internationaal. Vlak na de start werd Marcel Ankoné in de rug gereden door een coureur. Ankoné werd in een grep pel gedrukt en kwam onder zijn zware Suzuki terecht. In zijn val sleepte hij de Schot Alex George mee. Beide renners kwamen er met lichte verwondingen af. Le Mans De publieke belangstelling voor de 24-nursrace van Le Mans, die veel van zijn waarde verloor doordat de wedstrijd ten gevolge van een reglementswijziging niet meer telt voor het wereldkampioenschap merken, was teleurstellend. Toen de Ford van Ickx en Bell werd afgevlagd om vier uur zondagmiddag waren er nog geen 40.000 toeschouwers. In totaal hebben een kleine 150.000 bezoekers de race bijgewoond, in voorgaande jaren trok „Le Mans" veelal het dubbele aantal. Schuppan en de Franse Ligier JS- coureurs Jean Pierre Lafos- se en Guy Chasseuil zeven ron den achter op de leidende boli- Ickx, die ook in 1969 triomfeer- de met een Ford GT 40, en Bell boekten een bijzonder regelma tige zege. Al na twee uur kwam de Gulf-Ford als eerste door. Aanvankelijk moest nog strijd geleverd worden met de Por sche 908 van de Duits-Italiaanse équipe Reinhold Jost - Mario Casoni en het Australisch-Fran- se duo Vern Schuppan - Jean Pierre Jaussaud, rijdend met de tweede Gulf-Ford. Alle andere coureurs hadden toen al een of meer ronden achterstand. Nadat een kwart van de race was afge legd had Ickx al zijn concurren ten gelapt Moeiteloos rukten Ickx en Bell verder op. Halver wege de strijd hadden zij hun voornaamste concurrenten reeds op vijf ronden gereden. Gijs van Lennep, met de Brit John Fitzpatrick uitkomend in een Porsche Carrera, was in middels in de nachtelijke uren opgeklommen tot de vijfde posi tie. Een klassering die het twee tal zou behouden en de zege in de categorie grand toerisme op leverde. Geen gevaar Geen moment is de zege van Ickx en Bell meer in gevaar geweest. Na 18 uur lagen de. Slechts mechanische manke menten zouden Ickx en Bell nog van de zege kunnen afhouden. De uitlaat van de Gulf-Ford raakte los en ook waren er pro blemen met de transmissie. Noodgedwongen moest de Bel gisch-Britse coalitie het wat rus tiger aandoen. Daardoor kon de concurrentie wel enige winst boeken. Van belang was dat overigens niet Het verschil was dusdanig dat de leidende Ford niet meer bedreigd kon worden. De uitslag van de 43e 24-uursrace van Le Mans is: 1. Jacky Ickx - Derek Bell (Bel/Eng) met Gulf-Ford 4.595,577 km (gem. 191,482 km/u). 2. Jean-Pierre Lafosse-Guy Chasseuil (Fra) met Ligier Cosworth op een ronde (4.573,403 km gem. 190,558 km/u)., 3. Vem Schuppan Jean-Pier- re Jaussaud (Aus/Fra) met Gulf- Ford op 6 ronden (4.504.881 km gem. 187,703 km/U), 4. Reynold Jost Juer- gen Barth-Mario Casoni (W.D1/W.D- 1/Ita) met Porsche 908 op elf ronden, 5. Gijs van Lennep-John Fitzpatrick (Ned/Eng) met Porsche Carrera RSR op 21 ronden, 6. Nick Faure - John Cooper - Jean Beurlys (Eng/Eng/Bel) met Porsche Carrera RSR op 25 ronden, 7. Jacques Borras - Denis Rua - Pasca Moisson - Henri Cachia (Fra) met Porsche Carrera RSR op 27 ronden. Na vierentwintig uur kan Derek Bell zijn handen in de hoogte steken. Met de Belg Jacky Ickx eindigde hij zonder enige serieuze bedreiging op de eerste plaats. MANNHEIM De zwemlandenwedstrijd, die West-Duitsland en Rusland dit weekeinde, veertien dagen na hun nationale kampioen schappen, in Mannheim betwistten, heeft wei nig tot de verbeelding sprekende resultaten opgeleverd. Rusland, dat met invallers ver scheen voor Boere, Pankin en Samsonov, zege vierde met 178 - 160 punten. Bij de Westduitsers deed slechts een enkeling nog een poging door te dringen tot de afvaardi ging naar het wereldkampioenschap in Cali. die al in grote trekken vaststond. West-Duitsland vaardigt daar een ploeg af van 25 leden: 14 zwemmers en 11 zwemsters. De oudste is de 28-jarige Folkert Meeuw, die weliswaar met 2.06.9 voor de tweede maal de limiettijd op de 200 meter vlinderslag miste, maar toch werd afgevaardigd, omdat hij nu eenmaal „Mann- schaftsführer" is. Totr degenen, die zich alsnog kwalificeerden, behoort de nummer drie bij de Europese kampioenschappen van vorig jaar op de 200 meter vlinderslag Barbara Schwarzfeldt. De vijfvoudige Europese kampioen Peter Noc- ke, die op de 100 meter een nederlaag leed tegen ploegmakker Klaus Steinbach, won de 200 meter vrije slag in 1.56.2 en maakte als slotman van de 4 x 100 meter vrije slag een tijd van 51.8 seconden. De Westduitse zwem ploeg reist in twee gedeelte naar Cali. De eerste groep gaat op 27 juni naar een trainingskamp in het op 2600 meter hoogte gelegen Bogota, de tweede groep vertrekt op 11 juli rechtstreeks naar Cali. AMSTERDAM Enith Brigitha vormde de grote uitzondering bij de kringwedstrijden, die dit weekeinde op vele plaatsen in Nederland hebben plaatsgevonden. Voor de meeste zwemmers en zwemsters was de enige motivatie het halen van de limiettijden voor de nationale kampioenschappen. Anderen zijn nog in volle training voor de seleptie-wedstrijden van de wereldkampioenschappen, die over veertien dagen in Utrecht worden gehouden. Enith toonde zaterdag in het 50 meterbad van het Sloterpark- complex aan nu al in vorm te zijn. Zij won zonder enige tegenstand de 200 meter vrije slag in 2.06.0 en de 200 meter wisselslag in 2.29.5. Bij deze wedstrijden zwom Frans Zoutberg (IJ) bij de onder 14-jarigen de 100 meter vlinderslag in 1.08.0. Onder een miezerig regentje werd gestart met de 350 cc na tionaal. Ruud Monden (Amster dam) was als eerste weg en hield lange tijd de leiding. Bij de zesde doorkomst sloeg het noodlot toe. Door een valpartij werd de vrijwel zekere winnaar uitgeschakeld voor de ereplaat sen. De zege in deze klasse ging naar Jan Verweij (Ravens- waaij). Na de „nationalen" kwamen de 125 cc-rijders internationaal aan de start. Alle aandacht was ge richt op de Zwitser Bruno Kneubühler, die vorig jaar drie races in Raalte had gewonnen. Na een slechte start werkte de Zwitser zich ronde na ronde naar de kopgroep. In een adem benemende race sloeg hij toe. Zijn voornaamste tegenstander was de Nederlander Jos Schur- gers, die echter op zijn Bridge- stone weinig kans had om de Yamaha van de Zwitser voorbij te gaan. De Westduitser Ralf Thiele volgde op afstand als derde. Heer en meester Ook in de 350 cc internationaal probeerde Kneubühler de eer op te eisen. Motorpech wierp hem uit de strijd, evenals de Westduitser Ralf Mintoff. De ze ge ging naar waaghals Boet van Duimen, die in elke bocht de grassprieten wegmaaide. De Brabantse coureur was heer en meester en liet het grote geweld ver achter zich. De grote pech vogel was Wil Hartog. Na een felle strijd met Van Duimen, bepaald geen vrienden van el kaar, forceerde Wil Hartog zijn Yamaha. De revanche van de „witte reus" Wil Hartog kwam in de 500 cc. In deze race toonde hij zijn grote klasse. Dick Alblas nam de leiding en hield deze tot in de zesde ronde. Na felle strijd nam Hartog de eerste plaats over en stond deze niet meer af. Alblas volgde op twee seconden maar kreeg geen enkele kans meer om aan te vallen. De En gelsman Manship eiste de derde plaats op. Kat en muis Het grote spektakel was de lichtgewichtsldasse: 50 cc inter nationaal. Niemand minder dan Angel Nieto, de grillige Spaanse coureur, was naar Raalte geko men om zijn klasse te bewijzen. In de trainingen had de Span jaard zijn kwaliteiten al duide lijk laten zien zodat in het vpor- ste startgelid het favoriete trio Nieto, Jan Bruins en de Belg Julien van Zeebroeck stond op gesteld. Na tien ronden bleken Bruins en de Belg kansloos. Nie to moest slechts „afrekenen" met de onbekende Gerard Strik- ker, die vier ronden lang had geprobeerd de Spanjaard voor te blijven. Toen was het „kat en muisspel" tussen Nieto en Strik- ker afgelopen. Met veel over macht zegevierde Angel Nieto voor Strikker, Bosman, Van Geffen, Timmer en Bruins. WIL VAN DER PLAS lillllllllll! LAVAUR De Belgische mo torcrosser Roger de Coster heeft in Lavaur de grote prijs van Frankrijk gewonnen. Hij won beide manches in deze vijf de wedstrijd in de 500 cc-klasse voor het wereldkampioenschap. De Fin Mikkola, die beide ke ren als tweede eindigde, be houdt de leiding in de strijd om de wereldtitel met 120 punten. De Coster kwam door zijn over winning in Zuid-Frankrijk op een totaal, van 114 punten, goed voor de tweede positie. De Ne derlander Gerrit Wolsink bleef op de vierde plaats staan. Door respectievelijk als vijfde en vierde te eindigen verhoogde hij zijn puntentotaal tot zestig. Gerard Rond uit Bennekom heeft zijn positie in de strijd om het Nederlands kampioenschap motorcross in de 125 cc-klasse versterkt Op het permanente circuit aan de Basisweg in het westelijk industriegebied van Amsterdam won hij de vijfde en de zesde manche van de strijd om de nationale titel. De Tsjech Zenon Velky heeft in Beuern de grote prijs van West- Duitsland gewonnen, de zeven de wedstrijd voor het wereld kampioenschap motorcross in de 250 cc-klasse. De Westduitser Willi Bauer behoudt de leiding in de competitie om de wereldti tel. De Franse motorcoureur Pa trick Pons heeft zowel de 250 cc-klasse als de 750 cc-klasse van de internationale races in Mettet (Bel.) gewonnen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13