Europese titel voor Joegoslavië Basketballers hadden het beter kunnen doen Moeizame weg poloploeg via Caii naar Montreal In slotduel tegen Polen stuk goodwill verspeeld Kiezen tussen voorizeïien en omschakelen Broers Vervoort roeiden naar schitterende zege Farmer bleef leider strijd Finnjollen LEIDSE COURANT/ PAÖINA 11' BELGRADO In een schitte rende finale is Joegoslavië gisteravond in het bomvolle Palata Pionir voor de tweede maal in successie basketbal kampioen van Europa gewor den. Via een ruststand van 44-37 wonnen de Joegoslaven met 84-90 van de 11-voudige kampioen Rusland. Joegoslavië maakte na een ge- lijkopgaande beginfase zijn plannen snel duidelijk. Met Cosic vooral verdedigend en Kicanovic als schutter in de hoofdrollen werd Rusland met een ruime achterstand gecon fronteerd. Het leek voor de Russen een debacle te worden, toen kort voor de rust de stand 34-21 was. Een tussen- schot beperkte het verschil tot 7 punten: 44-37. In de tweede helft schommel de het verschil steeds rond de 10 punten. Serge Belov was de enige Rus die goed schoot, maar hij kon zijn ploeg niet redden. Acht minuten voor het einde liep Alexander Belov te gen zijn vijfde fout op en ver loor Rusland in de lucht aan kracht. Toch kwam Joegosla vië nog even in moeilijkheden maar Rusland werd op af stand gehouden: 90-84. De strijd om het brons bleef boeien tot op de laatste dag. Italië, Spanje, Bulgarije en Ts- jechoslowakije hadden bij het ingaan van de laatste ronde allemaal 5 punten. Het waren tenslotte de Italianen, die in Split tegen Nederland op de rand van de afgrond hadden gebalanceerd, die derde wer den. De eerste plaats in de B-groep was voor Israël, dat gistprón via een 119-105 zege op Roe menië ongeslagen bleef. Israël is daardoor het enige land dat zich rechtstreeks uit de B-groep plaatste voor de vol gende EK over 2 jaar in Bel gië. Polen, Turkije, Nederland, Roemenië en Griekenland die in deze volgorde 8 t/m 12 wer den, zullen zich via een kwali- ficatietournooi dat in Finland en Zweden wordt gehouden moeten plaatsen. BELGRADO Men had zich het afscheid ongetwijfeld heel anders voorgesteld. De overwinning, die het nationale basketball team vrijdag op de Grieken had geboekt, bleek het optimisme voor het laatste week einde van de Europese kampioenschappen te rechtvaardigen. Roemenië en Polen wa ren ten slotte tegenstanders waarvan Ne derland niet behoefde te verliezen. Die veronderstelling is maar half uitgeko men. Roemenië werd zaterdag inderdaad verslagen (74—80), maar wat Nederland er gisteren tegen Polen van maakte vernietig de met een geweldige dreun een flink stuk goodwill. De forse nederlaag van 86-66 had tot gevolg, dat Nederland zich tevreden moest stellen met een tiende plaats in de eindrangschik king. En hoewel iedereen voor de reis naar Joegoslavië blindelings voor dit resultaat had willen tekenen, heeft er achteraf toch veel meer ingezeten. En als een domme pech of gebrek aan klasse de oorzaken waren geweest, had men er vrede mee kunnen hebben. Maar de oorzaak schuilt veel eerder in een niet professionele benadering van de hele zaak. Bill Sheridan wilde geen dictator spelen. Hij droeg de verantwoordelijkheid over aan de spelers zelf. Degenen die het hebben aangekund waren op de vingers van één hand te tellen. En dat was al snel duidelijk. Daarom had Sheridan moeten in grijpen en de verantwoordelijkheid voor een groot deel moeten terugnemen. Maar er zijn ook goede kanten aan deze tiende plaats, want Nederland hoort nu dui delijk bij de eerste twaalf landen van Euro pa. En dat is iets, wat een paar jaar geleden een stukje science fiction leek. In vergelij king met het toernooi in Hagen is er boven dien weer enige vooruitgang geboekt. Neder land is weer een paar plaatsen gestegen op de Europese ladder. Die stijging vindt vooral zijn oorzaak in de overwinning op Roemenië van zaterdag. Het was in feite de eerste keer, dat Nederland een hele wedstrijd goed speelde. Vooral aanvallend werd eindelijk eens getoond wat de ploeg waard is. Met hoofdrollen voor Danny Cramer en John van Vliet werd Roemenië na een gelijkopgaande start zeer soepel op een achterstand gezet: 21—31 na 14 minuten. In de eerste helft bewezen ook anderen hun nut voor de ploeg. Herman Pluim en Harry Kip bij voorbeeld speelden zeer goed en maakten zich onder de borden erg ver dienstelijk. Vlak voor de rust moest Nederland iets van zijn voorsprong prijsgeven en moest lijd zaam toezien hoe Roemenië kort na de hervatting het voordeel naar zich toetrok: 45 44. Zo'n zelfde situatie zou een paar minuten Dit keer was het Anton van Helfteren die zich bo ven de grauwe middelmaat uit wist te spelen. Moment uit de wedstriid Rusland-Spanje, welk duel door de Russen met veertien punten verschil (94-80) werd gewonnen. later nogmaals plaatsvinden. Weer kwam Nederland tien punten voor en weer kwa men de Roemenen langszij. In de dertiende minuut was (Je stand 64—64 en bij de Roe menen liepen Georgescu, Oczelac en Popa met het maximale aantal fouten van 4 in het veld. Maar Nederland profiteerde daar niet van, probeerde niet langs een van deze mensen naar de ring te gaan of zo een vrije fout uit te lokken. Het bleek niet nodig, want Nederland kon ook zonder deze taktiek toe te passen zijn voorsprong heroveren. Drie minuten voor tijd was de zaak in feite al beslist. Neder land leidde met 68—72 en toen vervolgens Kees Akerboom tweemaal doel trof kon de Oranjeploeg zijn tweede feestje in successie gaan vieren. Op de laatste dag van het toernooi ging Nederland echter massaal in de fout Weg was alle inspiratie. Weg daarmee ook het goede spel van een dag eerder. In de eerste helft tegen Polen waren Kees Akerboom en Danny Cramer nergens en aangezien Neder land voor een zeer groot deel van deze beide knapen afhankelijk is, kwam er weinig goeds uit handen van de hele ploeg. Evenals in de bar-slechte wedstrijd tegen de Turken in Split was er nu ook één speler, die zich iets boven de middelmaat kon uitwerken. Die rol was tegen de Polen weggelegd voor Anton van Helfteren, die met 17 punten topscorer werd. Akerboom kwam tot 15, doordat hij na de rust iets minder slecht acteerde dan in de eerste helft, waarin hij drie punten liet noteren en drie van de vier vrije worpen miste. Door die matige Neder landse inbreng is het een eentonige wed strijd geworden. Via 42—29 bij de rust leek Polen vernederend te gaan uithalen. Halver wege de tweede periode was het verschil op een gegeven moment zelfs 24 punten. En dat W ten slotte beperkt bleef tot een verlies var> -66 was nauwelijks de verdienste van de Oram iloeg zelf. JAN VAN DER NAT Scores Nederland over be'de wedstrijden, tieveliik Roemenië Polen). Aker (18 15), Cramer V .2-7), Van Vliet 26 (17-9), Van Helft»»-»!» 2t .,-17). -Pluim 14 (5-9), Kip 12 (tf-4). T (2-0), Boot 2 (0-2), Sikking 2 (2 0) ea mbre 1 (0—1), Topscor* Roemenië: Oczelac 18, Georgescu 16 en Serervn 14 ï.i. Harold Punt behaalde in Ratzeburg een dubbele ovenwinning. RATZEBURG Op de dit weekeinde in Ratzeburg ge houden roeiwedstrijden heb ben de Rotterdamse broers Vervoort in de stuurmanloze twee een schitterende over winning behaald op de twee uit Frankfort en de twee deel nemende Russische ploegen. De roeiers van Nautilus na men al halverwege de baan een flinke voorsprong en fi nishten met ruim twee lengtes voor de beide Russische tweeën. Hoewel de Russen twee maal schitterden in de acht - op beide dagen versloeg een an dere Russische acht de gese lecteerde Duitse acht - kregen zij toch ook enkele nederlagen te slikken. De gestuurde vier bleek op zaterdag niet opge wassen tegen de eindsprint van de zogenaamde Farber- vier. De Noorse broers Hansen versloegen de beste twee Rus sische dubbel-tweën met enke le lengtes, en de Russische skiffeurs Dovgan en Schmitz waren machteloos tegen de Westduitser Kolbe en de Ame rikaan Dietz. De overwinning van de broers Vervoort was het enige wapenfeit van de Nederlandse zware roeiers. Bij de lichte roeiers haalde Harold Punt (Hollandia) een dubbele overwinning in de skiff met twee maai George Brouwer op geringe achterstand. De spannendste wedstrijden waren te zien bij de lichte vieren zonder stuurman. In beide finales gingen de acht finalisten met een verschil van minder dan twee lengtes na elkaar over de streep. Op za terdag kon het Spaarne uit Haarlem de eindsprint van Germania Kol opvangen maar gisteren was de volgorde om gekeerd. De damesvier van Triton-Njord-DDS won zowel in de dubbelvier als in de boord vier van de Westduitse, Engelse en Scandinavische concurrentie in voortreffelijke tijden. RIC's dubbeltwee Hel- lie Klaasse en Andrea Vissers kon een met het oog op Mont real hernieuwd optreden nog niet met een overwinning af sluiten. Een weer sterke indruk maak te de Russische skiffeuse Ge- nia Shigaditj met twee over winningen met grote voor sprong in de fantastische tij den van 3.36 en 3.37. Ingrid Munneke-Dusseldorp had wel ingeschreven maar was niet aanwezig. AMSTERDAM De Joegoslavische coach van het Nederlands waterpoloteam, Ivo Trumbic, kon zich niet losmaken van een vorm van toorn maar ook van onbegrip. Hij had drie pijlers aangegeven waarop zijn hoop op een gunstig(er), resultaat in het tweedaags vierlandentoernooi (met Spanje, Cuba en een Russische selectie) in het Amster damse Sloterparkbad was gegrondvest: homogeni teit van de ploeg, volledige inzet en veel schieten want doelpunten beslissen nu eenmaal de wed strijd. Nadat Nederland verloren had van Spanje en Rusland en een zuinige zege had behaald op Cuba, dat geen duel won, moet Trumbic tot de conclusie zijn gekomen dat er een moeizame weg ligt via de wereldkampioenschappen in Cali (Co lumbia) in de tweede helft van juli naar de Olympische Spelen in Montreal. Want geen van zijn drie pijlers kwam voldoende tot uiting. Sinds de Olympische Spelen in Londen (1948) waar Nederland een bronzen medaille behaalde,' was de ploeg er op alle volgende Spelen steeds bij. Een greep in de medaillevoorraad werd even wel niet meer gedaan. Dat was geen man óver boord want een vijfde plaats, zélfs behorend tot de eerste acht ter wereld, mag een uiterst redelijk resultaat worden geacht. Er doken echter andere landen op die zich onder de hogere machten schaarden, terwijl Nederland via een overgangsfa se waarin moest worden overgeschakeld van gere nommeerde krachten naar jongeren, geen gelijke tred kon houden met de ontwikkeling die in andere landen zichtbaar was. Het is als met meer sporten: Nederland wordt niet minder maar wordt wel voorbijgestreefd door „nieuwe" landen. Ivo Trumbic decreteerde de drie pijlers waarop succes kon worden gebouwd. Hij was daarmee geen wonderdokter want ook toen Nederland in WH Weifelen Ivo Trumbic zag geen van zijn drie pijlers tot uiting komen. 1948 brons verwierf, had de toenmalige coach Frans Kuyper drie pilaren die de ploeg schraag den: snelheid, schotvaardigheid en technisch ver mogen. Dat verschilde niet zo veel met wat Trum bic predikt, die echter lijdzaam moest toezien dat zijn ploeg niet in staat is, in tegenstelling met destijds Kuyper, de opdrachten uit te voeren. Zoals bij biljarten veel dezelfde stootbeelden voor komen, zo komen ook bij waterpolo dezelfde situaties meermalen voor. Daarvoor had Trumbic spelpatronen uitgedokterd, die blindelings uitge voerd moesten kunnen worden. De ploeg bleek er niet toe in staat, zelfs niet bij een numerieke meerderheid. Het schieten was voorts zwak. De spelers toonden een grote mate van terughoudendheid, durfden het risico niet aan en dan volgden langgerekte combinaties tot einde lijk iemand de moed kon opbrengen een schot te wagen. Daardoor gingen tegen Spanje kansen verloren maar ook tegen Cuba. De Russen waren eenvoudig veel te sterk voor de Oranjeformatie, waarin het en dat is begrijpelijk schortte aan routine maar tevens, en daarop was naar vermogen ge traind, aan het uitvoeren van combinaties, die flitsend hadden moeten zijn maar het karakter van zoeken en weifelen droegen. Voor het handjevol publiek op de niet voor tope- .venementen ingerichte „afscheiding" van de Slo- terplas bleef slechts de constatering dat Evert Kroon een formidabele doelman is, dat Mart Bras een speler is die het grote werk aan kan maar die twee gegevens waren niet nieuw en dat Rik Toonen toekomst heeft. Hij heeft durf, kan snel opzwemmen maar houdt door ondoordachte da den het gevaar van straffen in, wat dan ook bleek. Wat nu Ivo Trumbic, die in eigen land gewend is aan onvoorwaardelijk uitvoeren van opdrachten maar in Nederland geconfronteerd wordt met moeilijkheden van diverse aard die hem niet ver oorloven eenzelfde gedragslijn uit te stippelen voor zijn pupillen die in Joegoslavië, en veel andere landen, normaal is. Er moet gevreesd worden dat de tijd voor „vor ming" tot Cali te kort is. Door de opdrachten, waaraan ijverig gewerkt wordt maar die de spe lers niet kunnen uitvoeren, loopt alles dooreen. Het schieten wordt verwaarloosd omdat men te veel bezig is met de combinatie die niet vlot zoals het zou moeten omdat de techniek niet optimaal is. Balverlies, falikant verkeerde passes zijn er het gevolg van, waardoor de ploeg zienderogen gebukt gaat onder het juk van de om zich heen grijpende onmacht, die onnodig is als de spelers onvervaard, niet gehinderd door hen niet liggende opdrachten, ten strijde kunnen trekken. Wellicht is de strijdwij ze, gebaseerd op „daar is het doel en de bal moet erin" de enig juiste. In de periode dat het Neder lands team zich op gelijke voet kon meten met de grootmachten, werd de basis gevormd door een enorme conditie, wilskracht, doorzettingsvermogen en schotvaardigheid. Het breien aan ingewikkelde spelpatronen was uit den boze onder het motto dat alleen de doelpunten tellen. En daar werd naartoe gewerkt. Kiezen Zes ploegen zullen via Cali rechtstreeks naar het Olympisch toernooi in Montreal gaan. Voor Neder land een ontstellend zware opgave want nu reeds mag worden aangenomen dat Hongarije, Rusland, Italië, Joegoslavië en de Verenigde Staten zich van plaatsing zullen verzekeren. Blijft die ene plaats waarop o.a. Spanje, Roemenië en West-Duitsland aanspraak menen te mogen maken. Het zal voor Nederland (Trumbic) razend moeilijk worden om te kiezen tussen voortzetting van de tot nu toe gevolgde lijn die niet tot de successen heeft geleid die ervan verwacht werden, of in die korte tijd omschakelen tot een taktiek van alles-of- niets met het inzetten van een „vernietigende" werkdrift en het uit alle standen schieten, ook als de kansen gering lijken. Met treuzelen en zoeken naar de fraaiste weg naar het vijandelijke doel zal Oranje de weg naar Montreal geblokkeerd zien. Resultaten tweede dag: Spanje—Cuba 6—4, Neder land—Rusland 37, RuslandSpanje 55, Neder landCuba 32. Eindstand: 1. Rusland 5 punten (beter doelgemid- delde dan) 2. Spanje 5 punten, 3. Nederland 2 punten, 4. Cuba 0 punten. HERMAN VAN BERGEM MALMÖ De Nieuwzeelander Farmer heeft zaterdag voor Malmö de tweede wedstrijd ge wonnen van de serie om het wereldkampioenschap finnjol len. De Australiër Bertrand, die als eerste over de streep kwam, werd gediskwalificeerd wegens overwicht. Ook de Nederlander Peter Vollebregt (19e) werd uit gesloten, wegens het veroorza ken van een aanvaring. De der de en vierde wedstrijd van de strijd om het wereldkampioen schap finnjollen werden giste ren wegens te sterke stroming afgelast Farmer heeft na twee races de leiding in het algemeen klassement. Van Eist is de beste Nederlander, hij staat achtste. De uitslag van de tweede wed strijd is: 1. Farmer (NZL), 2., Olin (Zwe), 3. Rogge (Bel), 4. Binkhorst (Ned), 5. Bennett (VSt), 6. Howlett (GBr), 10. Van Eist (Ned), 16. Douze (Ned), 37. Wilton (Ned), 46. Gros (Ned), 62. De Vries (Ned). Klassement na twee races: 1. Farmer 3 punten, 2. Carlsson (Zwe) 18, 3. Olin 19, 4. Howlett 23.4, 8. Van Eist 40. STRAF Het bestuur van de UE FA heeft Leeds United, finalist van het toernooi om Europa Cup I naar aanleiding van de grove onregelmatigheden in het Pare aes Princes zwaar gestraft. Tot het seizoen 19781979 mag Leeds niet deelnemen aan welk Europees toer nooi ook. Behalve een financiële ook een men tale verliespost omdat de aanhang van Leeds voor de ogen van de ge hele wereld is veroor deeld. Het is een straf- methode die weerstan den zal opwekken. Leeds United zal onget wijfeld verweer aanteke nen met de opmerking dat het toch onmogelijk bij elke supporter een bewaker kan neerzetten. Anderzijds kan Leeds United zich niet ver schuilen achter de op merking dat men niet weet wie het zijn die zich zo grof misdragen. Jongelieden die zich tooien met in de club kleuren geschilderde ho ge hoeden, zich hullen in jurken, en paraplu's bo ven het hoofd zwaaien, moeten tot de ferfente fans worden gerekend die hun club door dik en dun volgen. Men kent hen wel degelijk. Deze lieden thuis laten, geen kaartje verstrekken, zou al een stap in de goede richting zijn. Het blijft evenwel een vraag of een instantie als de UE FA alleen de club moet straffen. In de reglemen ten staat evenzeer dat een stadiondirectie ver antwoordelijk is voor een goede gang van za ken. Er wordt alleen niet aangegeven hoe men zich dat denkt. OVERSCHAT De Nederlandse basket- ballploeg heeft zijn posi tie in Europa enigszins verbeterd. Dat is een constatering waarmee men tevreden kan zijn. Voor het grote publiek evenwel is de ploeg na het succes van de voor ronden in Hagen door de mand gevallen. De juichkreten werden dan ook te vroeg aangehe ven. In de voorronden waren merendeels on derontwikkelde basket ball-landen de tegen stander. Maar wie het officiële orgaan van de basketballbond in han den kreeg, moet door de pagina's vol ongenuan ceerde juichtonen de in druk hebben gekregen dat Nederland eensklaps een wonderploeg op de been had gebracht. De lof droop van de vellen papier af. Enige reserve ten aanzien van het hoofdtoernooi zou zeker op zijn plaats zijn ge weest. De feiten hebben dat ook aangetoond. Er is gebleken dat, de coach incluis, men niet voldoende op de hoogte was van de kracht van de overige ploegen maar de eigen kracht over schatte. VERKEERD Slechts dank zij zeer veel runs heeft het pu bliek zich de afgelopen dagen tijdens het voor- rondetoernooi van de Europa Cupstrijd honk bal in Rotterdam kun nen amuseren. Sparta scoorde in twee achter eenvolgende duels het gigantische aantal van 56 punten, daarmee wij zend op de pijnlijke ver schillen die er in het Eu ropese honkbal nog steeds bestaan. Op zo'n manier heeft het toer nooi geen enkele zin. Het jaagt de deelnemen de teams slechts op for se kosten en het rende ment is voor de mindere ploegen ook zeer gering. Het zou wenselijk zijn de suggesties van coach Cees Herkemey van Sparta op te volgen. Hij lanceerde de gedachte direct het eindtoernooi te houden van de drie sterkste ploegen, aange vuld met de winnaar van een kwalifikatie- toernooi van landen als Zweden, Frankrijk, Duitsland en België. Bo vendien opperde Herke mey het idee het toer nooi open te maken, zo dat Amerikaanse leger- teams toegang zouden krijgen. Dat zou het in stituut Europa Cup kun nen redden, want op de ze manier is men op de verkeerde weg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11