Kardinaal Alfrink Volgende week zaterdag, 5 juli, zal kardinaal Alfrink vijfenzeventig jaar worden, de leeftijd waarop een bisschop zijn ontslag bij de paus indient. Het is niet waarschijnlijk, dat de kardinaal on middellijk zijn werkzaamheden als aartsbis schop van Utrecht zal beëindigen, maar ook ddn is het bereiken van de vijfenzeventigjarige leeftijd voldoende aanleiding om de voor velen hooggewaardeerde, voor anderen omstreden, maar onmiskenbaar "historische" figuur van de kardinaal te belichten. Hetgeen in bijgaand artikel wordt gedaan door bisschop H. Ernst van Breda, met de kardinaal bijna acht jaar verbonden in het Nederlandse bisschoppencol lege. Het is begrijpelijk dat juist de internationale afme ting van het optreden en de invloed van kardinaal Alfrink het meest opgemerkt worden in weten schappelijke centra, waar het gebeuren wordt ge volgd met een zekere afstand van de praktijk van alledag. Reeds viermaal is hem een eredoctoraat verleend. Toen dit onlangs geschiedde aan de Yale Universi teit te New-Haven in de Verenigde Staten, werd dit als volgt gemotiveerd: „Na u jaren te hebben gewijd aan de wetenschap, als geleerde en als do- cent, werd u de leider van de katholieke kerk in Nederland, die u voorging in haar prominente rol van vernieuwing en hervorming op het Tweede Vatikaans Concilie. In de kerk, ja in de hele we reld, heeft uw invloed zich krachtig doen voelen. De Nederlandse hervormde kerk spreekt over u als „onze kardinaal". Uw profetisch ambt is ver over de grenzen van uw eigen land gegaan, toen u een leider van de we reldvredesbeweging werd. De Universiteit van Yale is er trots op u, een trouw dienaar van God zowel in zijn kerk als in zijn wereld de graad van doctor in de theologie te verlenen. Nu de kardinaal 75 jaar wordt willen wij hem graag geluk wensen en dank zeggen voor zijn le ven en arbeid in dienst van het Evangelie. Ik weet dat ik namens velen spreek wanneer ik zeg: we zouden hem willen behouden. Hoe zal het zijn wan neer hij eens zijn taaie zal beëindigen? Wat bete kent het voor hemzelf dat hij een geteisterde kerk zal moeten achterlaten? Hij zal de voetstappen blijven volgen van zijn Heer, die wist wat er na zijn heengaan zou gebeuren. De invloed van kardinaal Alfrink in de wereldwij de kerk is te danken aan de gaven van zijn per soon, maar ook aan het feit dat de door hem voor gestane idee in praktijk werd gebracht in de kerk het land waar hij verantwoordelijkheid droeg. Hier is de collegiale kerkleiding in dialoog met de gelovigen in de praktijk beproefd. Het duidelijkst is dit tot ontwikkeling gekomen en tegelijk open baar geworden in het Pastoraal Concilie, waarvan de eerste plenaire vergadering in 1968 werd gehou den en de laatste in 1970. Een vrucht van het aldus opgevat kerkelijk leven was ook de nieuwe katechismus, geloofsverkondi ging voor volwassenen, in opdracht van de bis schoppen van Nederland, die in 1966 verscheen en in dertien talen is vertaald. In tal van landen heeft deze katechismus ook bij kerkelijke leiders on danks bezwaren grote waardering gevonden. Kardinaal Alfrink heeft zich tot taak gesteld Utrecht en Rome verbonden te houden. Hij is een mens met een onafhankelijke geest, maar hij leeft in de eenheid van het geloof over grenzen heen en de eenheid der kerk en de verbondenheid met de paus zitten hem in het bloed. Bij de voorbereiding de constitutie van het Vaticaans Concilie over de kerk heeft hij bepleit om niet te spreken van Petrus en de apostelen, maar van Petrus met de overige apostelen. Hij heeft overeenkomstig deze woorden gehandeld. Naar mijn oordeel was er in de woelige jaren na het Tweede Vaticaans Concilie, waarin getracht werd de kerkvernieuwing van het concilie naar Nederland te vertalen, geen betere garant mogelijk voor de eenheid met Rome dan deze katholiek, die tegelijk een onvervalste vertegenwoordiger is van de Nederlandse aard. Hij heeft het misschien nooit tegen iemand gezegd en niet eens tegen zichzelf, ir hij moet er diep van overtuigd zijn dat ie mand die een andere weg gaat dan die van dia- en collegialiteit, brokken maakt. Kardinaal Alfrink is ook in de ongunst der tijden trouw ge bleven aan deze weg. Er is voor hem geen andere mogelijk. Hij behoort voor hem tot het wezen van de kerk. 'Tot de collegialiteit behoort dat de ene plaatselijke kerk verantwoording draagt voor de andere. En er zijn in de verschillende perioden van de geschiede- van de kerk bisschoppen geweest wier beteke nis verder reikte dan die van de eigen kerk ter plaatse. Alfrink is een van dezen in onze dagen. Het is te danken aan zijn persoon in combinatie met de kerk die hij leidde, waarin de wil tot ver nieuwing van de kerk volgens het Tweede Vati caans Concilie door de i zelf gedragen werd. Kenmerkend voor een persoon, vooral wanneer die publieke verantwoordelijkheid draagt, is altijd de manier waarop hij zijn fouten maakt en wat hij met zijn vergissingen verder doet. Er is geen leven beleid mogelijk zonder vergissingen. Ze kunnen veelal ook niet ongedaan gemaakt worden. Altijd blijft er iets van over. De vraag is dan: gaat hij er zo mee om dat herstel en opbouw mogelijk zijn, ja zelfs, dat nieuwe mo gelijkheden ontstaan? Schept hij een klimaat, dat ondanks fouten de verhoudingen goed blijven? Het lijkt mij geen toeval dat deze zelfde man construc tief wist om te gaan met gemaakte vergissingen en dat hij humor verstaat, een humor die in de jaren zijn bisschopsambt mild is geworden. Kardinaal Alfrink is ook een wegwijzer geweest voor de kerk om haar verantwoordelijkheid voor de samenleving der mensen nieuw te verstaan. De Het werk van kardinaal Alfrink als voorzitter van Pax Christi is een voorbeeld van een andere bena dering. Het gaat hier om verantwoordelijkheid voor het samenlevingsgebeuren, die in geloof wordt uitgeoefend. Hier treedt geen organiserende macht op, maar wordt een beroep gedaan op het geweten. Het kerkelijk spreken in dezen wordt mogelijk ge maakt door het samenbrengen van geloofsbezin- ning en deskundigheid op het terrein van het sa menlevingsgebeuren zelf. Het spreken wordt ver sterkt door het werk van kerkelijke groepen, die de sociale verantwoordelijkheid zowel in het hart van het kerkelijk leven brengen alsook in de sa menleving doen gelden. Nagestreefd wordt dat spreken door keuzen in het eigen leven wordt be vestigd. De vastenbrief van de Nederlandse bis schoppen „Welvaart, Verantwoordelijkheid, Verso bering" van 1973 volgt deze zelfde lijn. Het werk voor gerechtigheid en vrede is als zoda nig wereldwijd van strekking en brengt in aanra king met de grote vraagstukken die de wereld van vandaag beroeren. Voor kardinaal Alfrink geldt dit nog te meer omdat hij ook internationaal voor zitter is van de Pax Christi. Kardinaal Alfrink samenspraak voorop Kardinaal Alfrink wordt 75 jaar. Niet ieder be reikt deze leeftijd. Volgens Psalm 90 is de maat van ons leven zeventig jaar; voor de heel sterken tachtig. Wanneer men spreekt met iemand die de ze leeftijd bereikt, treft men menigmaal een leven dat terugziet. Niets daarvan bij kardinaal Alfrink. De ontmoeting met hem doet leven in het heden en richt zich naar de toekomst. Het is niet gemakkelijk een beeld te geven van kardinaal Alfrink. Het is zelfs ondoenlijk, wanneer men beseft hoe hij zelf daartegenover staat. In zijn ogen blijft het beslissende in het leven verborgen en is ook de eigenlijke rol in het tijdsgebeuren van iemand als hij, onttrokken aan de waarneming. Spreken we over een enkel aspect dat waarneem baar is geworden. De geleerde Alfrink had met vreugde zijn dagen kunnen geven aan wetenschappelijke arbeid. Door roeping is hij geworden kerkelijk leider in een tur bulente tijd. Het heeft zich afgespeeld in een klein land, maar waarvan de bewoners al sinds eeuwen zeeën bevaren die hun interessen wereldwijd ma ken. Ook zij die de kerk dienen hebben zich niet opgesloten binnen eigen grenzen, maar zijn te vin den in alle werelddelen, vooral daar waar de kerk wordt opgebouwd. Plaats en taak van kardinaal Alfrink waren Utrecht en Nederland, in een we reldwijd verband. Als kerkelijk leider heeft de kardinaal aan zijn wetenschappelijke geest gepaard de dialoog en de collegialiteit. Hij heeft dit voorgestaan op het twee de Vaticaans Concilie, dat Paus Joannes XXIII heeft bijeengeroepen tot vernieuwing van de kerk. Collegialiteit was voor hem zowel leidinggevende idee volgens de Schrift als struktuur. Het was voor hem geen theorie die wordt uitgesproken, maar een praktijk die wordt volbracht. kerk in Nederland heeft zich ook in het verleden indringend bezig gehouden met de samenleving, maar daarbij de katholieken lang in eigen verband gehouden en strak geleid. De jaren van de tweede wereldoorlog hebben de kracht van deze aanpak geloond in tijden van nood. Na de tweede wereld oorlog keerde het getij. Het mandement van de Nederlandse bisschoppen van 1954, dat nog onder verantwoordelijkheid van de voorganger van kar dinaal Alfrink tot stand kwam, was een laatste po ging in deze stijl.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7