R< in In Leiden gaan militairen in de slag met koude en warme happen VRIJDAG (Van onze corr LONDEN - De ling erge haast dijken. Rond 14 in het parlemer mijden, dat de b Groot-Brittannië wil om de Bril schommelt tusse jaar te herleider Voor deze politi< Wilson op de "vr tige vakbonden ernst van de si bijna bankroet wijze van sprek het voorhoofd v. Veenendaalsche De Veenend spinnerij die d werken in Ens neelsleden. Een kan wellicht in steld. IJsunie IJsun seren. De vestij Rotterdam en worden gesloter uitgevoerd zijr Buitenlam Amerikaanse doll Engelse pond Belgische »r. (10 Duitse mark (101 Hal. lire (10.000) Portugese esc, Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (10 Tunesië 1 Dir Marokko 1001 Turkije 1001 Israël 1 Isrj Rusland 1 Ra Bulgarije 1 Le\ Roemenië 1 Lei BEURS VAI ACFInd. All. Chem. Am. Brands Am. Can. Am. Motors Am. Smelting ATT Anaconda Beth. St. Eastm. Kodak Gen. Electric Gen. Motors Goodyear Leerlingen van de Leidse kokschool zetten op het binnenterrein een veldkeuken op. Binnen anderhalf uur moeten ze een maaltijd voor 200 man kunnen klaarmaken. Aan een klein fornuis leren de soldaten de eerste beginselen van de kookkunst. Ze leren vlug, want ze moeten alles zelf opeten. (Van een onzer verslagge- LEIDEN - Leiden is wellicht de enige plaats veel zich mateloos interesseren: de basisop leiding voor dienstplich tigen in de Doelenkazer ne. Niet zo vreemd deze „stille liefde", want in een complex voormalige paardestallen van die ka zerne is gevestigd de kok- school, sinds 25 jaar een trefpunt van bak- en braadgrage militairen, die alvorens ze te velde worden gestuurd, in de slag gaan met koude en warme happen. Bij de kokschool komen jaarlijks talloze verzoeken van vrouwenorganisaties binnen, die in de Doelen-, kazerne een kijkje in de keuken willen komen ne men; wel eens van nabij willen meemaken hoe er gestoeid wordt met hon derden malse lappen, hoe de aardappels per tiental len kilo's aan de kook worden gebracht en hoe de nassi toch nog een Chi nees jasje krijgt in de enorme kook- en stoof- bakken in de propere ka zerne-keuken. Mevrouw-majoor A. H. v.d. Weerd: „Vrouwen zien graag hoe mannen het in de keuken doen. i het klaarspelen Hoe ken toch nog wat .fijns klaar te maken. We zijn blij met die interesse, want het is een goede mo gelijkheid om ook de huisvrouw eens wat bij het militaire gebeuren te betrekken." Na hun Leidse opleiding zwermen jaarlij li hon derden aspirant-koks uit over heel Nederland om, verdeeld over talloze ka zernes, verantwoord met de pollepel om te gaan. Dat gaat nu al zo'n vijfen twintig jaar. 1 juli 1950 werden in de Doelenka zerne de eerste militaire gaspitten aangestoken en sindsdien zijn er honder duizenden runderlappen, gehaktballen, piepers en andere etenswaren, al dan niet verantwoord, van de kookplaten en uit de kookgamellen gekomen. Mevr. v.d. Weerd; „Een militaire kok moet kun nen improviseren. Hij moet als het ware midden in de rimboe nog iets lek-, kers klaar kunnen maken. Een vereiste is natuurlijk wel, dat ,er iets eetbaars bij de hand is. Je moet niet van hem verwachten dat hij met een hap gras en wat onkruid nog wat lekkers op tafel kan bren gen." De warme hap op de ka zernes is de laatste jaren steeds meer het onder werp geweest van kritiek. Er zou te weinig variatie zijn, het eten zou bijzon- of hun superieuren wel meer in de schoenen ge schoven. Mevr. de Weerd: i de andere kant In de slagerij van de kokschool wordt dage lijks zo'n slordige 6.000 kilo vlees verwerkt. Daarmee worden alle kazernes in Zuid Holland voorzien. moet men ook weer niet overdrijven. De militair van tegenwoordig mag beslist niet klagen. Vijfen twintig jaar geleden was het inderdaad niet zo be st, waren er nog gevallen van ondervoeding. Maar nu is het precies het om gekeerde. Nu moeten we opletten dat de militair niet te vet wordt, oppas sen voor overvoeding. En dat hoeft nu ook weer niet." In Leiden is de kokschool niet meer weg te denken. Enerzijds helpen veel middenstanders de mili tairen van hun dorstige, droge kelen af en ander zijds springen de militai ren graag bij als er mas saal in Leiden gegeten wordt, bijvoorbeeld in de Stadsgehoorzaal of bij het traditionele hutspot eten ter gelegenheid van Lei- dens Ontzet. De Leidse koks hebben ook op ander terrein van zich laten horen. In 1968 sprongen zij bij toen de PTT staakte en er ner gens in Nederland post werd bezorgd. Echter wel in Leiden, want daar wer den de potten en pannen een dag aan de kant ge schoven en was het. post uitdelen geblazen. Regel matig ook brengen Leidse scholieren een bezoekje aan de leskeuken van de kokschool en mogen daar soms ook zelf de handen uit de mouwen steken. Dit jaar nog bakten i Er zijn geen cijfers be kend over het aantal dienstplichtige militairen dat na opleiding en verde re diensttijd ook in het bedrijfsleven hun in dienst opgedane kennis in een vaste baan omzetten. Per jaar worden in Lei den gemiddeld zo'n 1250 dienstplichtigen, 105 be- opgeleid. Er is wel een stijgende lijn waarneem baar in de opleiding van het beroepspersoneel. „Een gevolg van de ge spannen arbeidsmarkt", aldus mevrouw-majoor De Weerd. Een kwart eeuw kok school in Leiden. Op naar de vijftig? Dat ziet er niet naar uit. In de Defensie nota van dit jaar staat aangegeven dat de kok school zal moeten gaan verhuizen naar Ermelo. In Leiden maakt men zich daar nog niet zo druk over. Een snel vertrek ziet men nog niet zitten. Mevr. de Weerd: „In Ermelo zouden we onderdak gaan krijgen in de Jan van Schaffelaerkazerne. Daar zit nu. een ander onder deel. Voordat dat onder deel is verhuisd en voor dat onze keukens zijn geïnstalleerd gaan er echt wel een paar jaar over heen. We maken ons voor lopig nog niet druk." Dorëtsche Dordtsche Pr. Heineken H.A.L. Hold Hoogov. HVA-Mijen cerl Bank-, krei AMEV Am las Ass. St. R'dam Enraf-Nonius Eriks Van Melle De Merwede >fat. Gr. B. s Dokkum Ruys' Bel Twijnstra f J'tbds&uMHiJ - De Makkumer schipper Fimme Bootsma liep, nog voordat men aan de auditie toe was, meteen in de kijker van regisseur Lucot, Hij was volgens Lucot precies de schipper die Simenon in zijn boek beschreef. En Bootsma sloeg het aanbod voor een rol niet af. Regisseur René Lucot, actrice Femke Boersma, een van de Franse acteurs René Roselle en hoofdrolspeler Jean Richard als Maigret (v.l.n.r.) MAKKUM - In het cen trum van het dorp heerst bijna even levendige sfeer als op het strand. Dit dorp is het Friese Makkum, een vissers plaatsje aan de IJssel- meerkust, waar vorige en deze maand opnamen zijn gemaakt voor de Franse televisiefilm "Une crime en Hollande". Of, zoals de Nederlandse vertaling luidt, "Maigret in Hol land". De Makkumers zelf nemen de situatie no gal rustig op. Men is ge- Fransen momenteel de boventoon. Het is even wennen, maar alles loopt als vanzelfsprekend. Het leven van alle dag gaat zijn gewone gang. Mak kum heeft zich al ver zoend met de bijzondere aandacht die de Fransen voor hun dorp aan de dag leggen. "In Makkum zou eigenlijk iedere film opgenomen kunnen worden", vindt produktieleider Peter Jas- nai. Eigenlijk had Delfzijl deze eer te beurt moeten vallen omdat het oor spronkelijke verhaal van Simenon zich in dezer Groninger plaats afspeelt. Maar bij een eerste in spectie viel het al door de. mand: "Het is een smeri ge industriestad gewor den", zegt de produktielei der. Na een dag speuren langs het IJsselmeer bleek Makkum te bezitten wat nodig was om het door Simenon geschapen beeld te realiseren. Naast de Franse regisseur. René Lucot en de Franse filmploeg hebben ook Ne derlanders een functie in deze anderhalf uur duren de kleurenfilm. Behalve Pater Jasnai zijn dat re- quisiteur Frans Houtman en de acteurs André van den Heuvel, Femke Boersma en de via de STER-reclame ontdekte jeugdige Marieke van de Pol (Alice in Duyvisland). De gehele ploeg maakt een integrerend deel uit van de Makkumer bevol king, die de drukte erg rustig opneemt. Geen handtekeningenjagers, geen mensen die de Ne derlandse acteurs of de beminnelijke, in Fran krijk bijzonder geliefde hoofdrolspeler Jean Ri chard (Maigret) nastaren. Alles loopt gemakkelijk. "De bevolking is fantasti sch", aldus Peter Jasnai. En ook de Franse film ploeg is bijzonder te spre- maakt te hebben. 'Al geven de Makkumers zo op het oog de indruk het allemaal wel goed te vinden, him betrokken heid is wel zo groot dat de meesten het verhaal van Simenon uit de pen maakt te hebben. Al geven de Makkumers zo op het oog de indruk het allemaal wel goed te vinden, hun betrokken heid is wel zo groot dat de meesten het verhaal van Simenon uit de pen kennen. Namen van per sonen uit het verhaal wor den achteloos genoemd alsof het de eigen burén zijn. Het oorspronkelijke verhaal speelt in 1938, Maar om de film in die tijd te plaatsen vraagt een enorme investering en be sloten is dan ook de film in deze tijd te laten spe len. Het verhaal wil dat Maigret naar Nederland komt op verzoek van een Franse wetenschapsman, die wordt verdacht van moord. De moord wordt gepleegd bij de woning van ene Poppinga. Tij dens de opnamen van de "moord" is het op straat voor de woning en in hui ze Poppinga, waarvoor de woning van Ir.P.J.Tiche- laar, directeur van de Ko ninklijke Makkumer Aar dewerkfabriek, model staat, een warwinkel van draden. De familie Tiche laar zit achter in de tuin. De film, die naar ver wacht wordt half augus tus klaar is, en eind dit jaar op de Franse televi sie wordt uitgezonden, wordt vrijwel uitsluitend opgenomen in Makkum. Voor de aankomst van de meesterspeurder moet men even naar Harlingen. Maar er komt geen stukje Frankrijk aan te pas. De filmopnamen liepen overi gens voortreffelijk. Men heeft slechts één dag ach terstand op het schema' opgelopen. Grote proble men hebben zich nauwe lijks voorgedaan of het moest zijn dat er plotse ling een blauwe das zoek was. Een stropdas die al op de film stond en waar voor precies eenzelfde ge zocht moest worden. En ja, in de zon zitten de afgelopen weken was er ook niet bij. Hoe verleide lijk het ook was voor Ma rieke van de Pol. Want de huidsklëur moet wel ge lijk zijn aan die van eer der gemaakte opnamen. Deze week was men klaar met de opnamen. Als het aan Peter Jasnai ligt mag Makkum nog een keer ge nieten van de sfeer die er nu eenmaal rond een film hangt. "De première is in Makkum. Nou ja..." zo krabbelt hij enigszins te rug. "Daar sta ik op". Het is overigens niet uitgeslo ten dat ook de rest van Nederland nog kennis maakt met filmgeniek Makkum. De VARA heeft heel voorzichtig laten doorschemeren misschien belangstelling te hebben voor vertoning op de Ne derlandse televisie. Hoe dan ook. Iedereen beleef de veel plezier aan de filmopnamen. Het film team niet in het minst. Gerookte paling in over vloed voor de gasten. "En ik ben zelfs lid geworden Het ziet er inderdaad niet naar uit dat dit het laatste bezoek van Jasnai is. Hij heeft Makkum ontdekt en is nu bezig met de voorbe reiding van een Engels re clamefilmpje van drie mi nuten voor bioscoopverto ning. Als alles volgens plan verloopt worden de opnamen hiervoor volgen de week gemaakt. En dan vormt opnieuw Makkum het decor.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6