Mooi werk van Jules Dekker De kleurige wereld van Van den Berg JONGE KUNSTENAARS EXPOSEREN BIJ ARS UITGAAN Van onze kunstredaktie Leiden/Oegstgeest - In het stedelijk I museum De Lakenhal is in de perio de van 14 augustus en 21 september een tentoonstelling te zien van werk van twee Leidse kunstenaars: Ste- j (an Buys en Bruno de Klerk. Van daag een gesprek met stefan Buys, volgende week op deze pagina een nadere kennismaking met Bruno de Klerk. Stefan Buys is 32 jaar oud, vanaf zijn derde jaar in Leiden, bewoonde zeven jaar een flat in Oegstgeest en staat nu op het punt weer naar Leiden te vehuizen. Gedurende twee en een half jaar volgde hij aan de Koninklijke Academie in Den Haag de opleiding vrij tekenen en schilde ren, onderbrak zijn studie toen en ging in een later stadium aan de academie van Den Bosch verder in de richting beeldhouwen en monu mentale kunst. Na afloop kwam hij terug in Leiden, kreeg een atelier aan de Vesetstraat en een baan als therapeut bij de Jelgersmakliniek voor drie dagen per week. Werkte verder voor zichzelf en aan opdrach ten van diverse scholen in de omge ving van Leiden. Stefan heeft nu zijn werkruimte in de voormalige meis jesschool aan de Ceaciliastraat Hij is actief lid van de sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad, werkt nu alleen nog „monumentaal" en heeft het schilderen en tekenen voor goed afgezworen. Ambachtelijk „Zo'n beslissing om niet meer te schilderen komt op de buitenwereld altijd als „plotseling genomen" voor. In werkelijkheid gaat zo iets natuur lijk heel geleidelijk. Ik heb vanaf mijn twintigste al geboetseerd en heb eigenlijk heel lang en het een en het ander gedaan. Op een be paald moment merk je dat het de een de boventoon gaat voeren, en dat jé je daarin ook meer thuis voelt, dat je dat ook het beste kunt. Goed, ik ben dus met schilderen gestopt en ik geloof dat dat een vrij definitieve keuze is geweest. Als ik naar mijn familie kijk, is het ook niet zo ver wonderlijk dat ik uiteindelijk hier voor gekozen heb. Mijn vader is scheepsbouwer en dat vak is bij ons tot minstens zes generaties terug uit geoefend. Ze maakten kleine vissers schepen, eerst van hout en later van staal. Zo iets werkt toch op de een of andere manier door. De behoefte om echt iets met je handen te ma ken, het ambachtelijke. Voor mij maakt het ook niets uit of je nou een sloep bouwt of een beeld maakt" „Een schilderij heeft een bepaalde voorstelling. Het blijft illusionair, het blijft verf op linnen. Een beeld is er, je kunt er minder om heen. Dat is voor mij aantrekkelijk. Ik weet dat schilders, die opvatting bestrijden, ja, maar voor mij ligt het zo." Ook een behoefte om vorm te ge- „Nee, dat niet zo zeer. Ik houd niet zo van dingen verzinnen. Dat kan ook niet Iets is er altijd door iets anders. Het staat niet los van het geen er eerst was, er is een verband. Het is er stap-voor-stap gekomen. En natuurlijk uit een vorm van bezeten heid en gejaagdheid. Er wordt wel gezegd dat beeldend kunstenaars als ze dat vak niet hadden gekozen, gek zouden zijn geweest Daar zit wat Overbodig „Wat ik ook erg aantrekkelijk vind, van hetgeen ik doe is de gedachte dat ik overbodige dingen maak. Din gen waar niemand op zit te wachten. Voor mij onderstreept het alleen de overbodigheid van de meeste dingen in het leven. Ik heb veel opdrachten gehad voor speelobjecten op school pleinen. Dat vind ik erg plezierig. Dat wat je kunt zo te gebruiken en zo aan te passen, dat anderen er van kunnen profiteren. Bij een school is meestal een grote speelplaats, veelal een lege, kale ruimte, die bij de nieuwe scholen ook nog rechtstreeks overloopt in de straat Zo'n ruimte is voor een kind niet te overzien. Je moet er van uitgaan dat kinderen toch al in een wereld leven, waarin alles voor hen buiten proportie is. Alles is gemaakt voor ouderen. Dat is iets waar veel mensen ach tegen woordig druk over maken, maar wat ik ook echt geloof. Een kind voelt zich daar onveilig in en niet gebor gen. Je moet een speelobject gaan maken, dat aan de ene kant niet gevaarlijk is en aan de andere kant toch een voor het kind vormt. Het moet ook niet iets zijn, waar een kind maar een kant mee uit kan, zoals een schommel, waar je inder daad niet meer mee kunt doen dan schommelen. Ik keur dat soort speel goed zeker niet, af, maar wil zelf iets anders maken. Een kind moet zijn fantasie kunnen gebruiken en zelf de mogelijkheden leren ontdekken." Inspraak ,Jk probeer zoveel mogelijk met de leerkrachten, leerlingen en de ouders het uiteindelijke ontwerp te maken. Ik ga met die mensen praten, laat ze voorstellen doen, vertel ze wat de consequenties van hun voorstellen zijn, geef voorlichting en wijs ze natuurlijk op de beperkingen, die je nu eenmaal kent, omdat je in de meeste gevallen met weinig geld moet werken. Dat trekt me ook erg. Met weinig geld, toch veel doen. Er echt uithalen, wat er in zit" Natuur lijk heeft dat werken aan die op drachten, mijn eigen werk bein- vloedt Er is een wisselwerking. Pre cies zo met mijn baan aan de Jel gersmakliniek." „Je kunt zeggen dat ik socialer ben geworden en maatschappelijker. Ik werk in de Jelgersma met mensen; als ik alleen werk heb ik ook alleen met mezelf te maken. Je blijft dan louter met jezelf bezag en je bent dan toch een soort Narcissus, je gaat je eigen gang. Ik werk daar drie dagen per week en dat vind ik flink wat Ik moet toch steeds overschakelen en dat vergt wel het een en ander. Ik wil trouwens helemaal niet zeggen dat dat socialer zijn. nou zo positief is. Ik geloof zeker dat als je werke lijk alleen maarvoor jezelf werkt dat dat goede dingen kan opleveren." Expositie Stefan Buys met het ontwerp van de kinderspeelplaats van de voormalige Jenaplanschool in Oegstgeest. „Op die tentoonstelling in De de De Lakenhal komen een aantal objecten te staan, zoals die stoeltjes daar en dat ontwerp aan de muur (zie foto- T.v.B.) Dat is een model van het ontwerp wat ik gemaakt heb voor de vorige Jenaplanschool in Oegstgeest Ik wil op die expositie ook wat foto's en tekstjes hangen van en over mijn werk. Óm mensen meer een indruk van het geheel te geven. Niet echt naar een edukatieve tentoonstelling werken, maar gewoon een duidelij ker beeld aan de kijker geven." „De Lakenhal organiseert elk jaar tentoonstellingen van Leidse kunste naars. Iedereen komt een keer aan de beurt Dit keer dus Bruno en ik. Van Bruno komen er schilderijen te hangen." Je bent ook actief in de sectie van de Culturele Raad. „Ja dat begint nu weer aardig te lopen. Het is een tijd lang niets geweest. Toen was ik in mijn eentje de hele sectie. Dan is 't natuurlijk onmogelijk om te werken. Nu zijn we druk bezig, met als belangrijkste punt de kwestie rond De Waag. We willen er een open kunsthuis van maken. Ook bekijken we de moge lijkheid voor een artotheek. Verder vind ik dat er een losbladige klapper moet komen met foto's van werk van alle kunstenaars uit Leiden en omge ving. Het komt vaak voor dat er mensen op de Culturele Raad ko men, die iemand zoeken om een ontwerp te maken voor een beeld of speelpaats Of mensen die werk willen aankopen. Als je zo'n klapper hebt, waarin iedereen is vertegen woordigd en die je ook steeds kunt aanvullen, kun je tegen zo iemand zeggen: hier is een map, kijk die Je hebt nooit in de regeling voor beeldend kunstenaars gezeten? „Nee, daar heb ik nooit aangewild. Zegeven je idioot veel geld, bedra gen die kunstzaken je nooit zouden betalen. Dat zou ik niet, willen. Bo vendien vind ik dat ik zelf moet kunnen bepalen of ik iets wel of niet wil verkopen. Of ik het zelf wil houden, of dat ik hetweg wil gooien. Met mijn baan, waarvan ik een vast inkomen heb en met hetgeen ik aan opdrachten verdien, kan ik dat LEIDEN In de tentoonstellingszaal van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht is een expositie van schilderijen, tekeningen en grafiek van een tweetal jonge kunstenaars: Hanneke Boland-de Boer en Frans van der Zee. De expositie werd ingeleid door de Haagse schilder-graficus Aat Seger. De schilderijen van Hanneke Boland zijn als collectie bezien nogal verschillend van kwaliteit. Het zijn over het algemeen figuurstukken, waaronder vrij wat naakten en dierstudies. Haar toets is wat zwaar, lichtelijk aan de primitieve kant en nimmer uitbundig van kleur, eerder wat somber. Vooral de naakten zijn nogal wat onevenwichtig, het beste naar mijn persoonlijke smaak is een rugnaakt, dat zeer fraai is. Onder de dierstukken signaleerde ik vooral een mooi doek met hoenders. Ook op een groot schilderij van een boer met varkens, komen de dieren mooi tot hun recht. Daarentegen slaagde zij er nog geheel en al in het rundvee te conterfeiten. De koeien staan picturaal nog ver achter bij de andere, eerstgenoemde dieren. Vrij sterk is het kerkhofmotief in haar collectie vertegenwoor digd, vier stuks, met als meestgeslaagde een hoekje van Eenrums kerkhof. Frans van der Zee toont een aantal tekeningen en etsen op klein formaat. Bij de tekeningen noteerde ik een fraai, wat wazig landschap. De etsen doen wat weinig „afgemaakt" aan, hoewel er toch wel expressieve prentjes onder zijn. Vooral trof mij een klein portretje van Rainer Maria Rilke. Alles bijeen (nog) geen groots werk, maar interessant genoeg om de verdere ontwikkeling van deze twee te volgen. Tot 2l juni geopend. Willem Prins ■veltstr maand augustus een tentoonstel ling ingericht van werk door de autodidactische Leidse schilder G. J. A. v.d. Berg. De schilder zegt zelf van het door hem gepro duceerde genre: „Zelf hanteer ik bij voorkeur de abstracte stijl voor het uitbeelden van mijn ideeën. De kleurerv spelen bij mij altijd de hoofdrol, de vormen ?ijn hieraan ondergeschikt." Nu is dat geen nieuwe stelling, ze wordt meer opgeworpen maar ze is slechts ten dele juist. De vorm n.l. is nooit ondergeschikt aan de kleur. Het zijn n.l. in de abstracte schilderkunst twee gelijkwaardi ge elementen, het ene kan niet bestaan zonder het andere. Vorm ontstaat automatisch als gelijk waardig element van het schilde rij uit de kleurschikking. Dat is trouwens bij deze schilder goed waar te nemen. Hij schildert vormen. Het is gemakkelijk om een stuk linnen of ander mate riaal vol te zetten met kleurvegen maar ook dan ontstaan vormen Wel dikwijls niet altijd zo ger ceerd als bij v.d. Berg. die afgepaalde vlakken en cirkels ge bruikt in zijn echte abstractie: Wel zijn in zijn duidelijke figuui stukken soms abstracte elemer ten aan te wijzen, die dan echter voornamelijk zijn toe te schrijven aan de moedwillige vertekening van de bedoelde onderwerpen. Een geheel eigen - vaste - stijl vertoont het werk dat thans bij De Bink is opgesteld, niet. Men kan er vele richtingen in onder kennen en zelfs roept een enkel werk herinnering op aan bekende internationale schilders. Het grote werk „Hair" b.v. zou een Nederlands-Amerikaanse Wil lem de Kooning kunnen zijn. Er zijn ook andere fraaie stukken bij deze collectie. Om er een paar te hooi en te gras te, noemen: de gouache Teloeks. de klein prent „Stadspark", voorts „De korte Vliet", en in wasco „De groene Maredijk", de gouache „Stone- henge" en de schilderijen „De plataan", „Zomerbos" en „Riet- De tevens ge-exposeerde zeef drukken spraken rruj weinig aan. Het zijn in doorsnee ook verre de mindere stukken van de collectie WASSENAAR In de Wasse- naarse Openbare Leeszaal wordt tot 19 juni een interes sante expositie gehouden van schilderijen, grafiek en aqua rellen door de Hagenaar Jules Dekker. Deze kunstenaar ge bruikt een geheel eigen vorm van lineaire compositie. De merendeels tot half-abstract vervormde beelden bestaan uit zware witte lijnen op een egaal gekleurde ondergrond, het geen decoratief zeer geslaagd mag heten. Suggestief door de bewegelijkheid van de lijnvoe- ring is b.v. de zeefdruk „Car- navalsgasten", de linosneden „Flamingo" en „Paddestoelen" en een reliëfdruk „Hierog lyph". Alles indringende pren ten in gemengd figuratief-sur- realistische stijl. t aquarel en acryl, be- een groot werk (niet minder dan anderhalve bij an derhalve meter) onder de titel „Granny's Accident" (Waarom zoveel Engelse titels?). sieraden te zien van Selma Weerenback. Het is een mooie collectie in moderne vrije vormgeving, die zich toch niet te buiten gaat aan de tegen woordig soms zo nadrukkelij ke extravagantie. Willem Prins In en rond Leiden Maandag 16 |uni Praethuys. Vrouwenkerkkoorstraat 9 - Lezing door Theo Roest over waar neming en geheugen, innering en herinnering; aanvang 20.00 uur. Donderdag 19 juni Breehuys, Breestraat 19 - Openbare verkoop van 14.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 20 juni Marekerk, Lange Mare - Concerl door de Amerikaanse organist Dwight Oarr; aanvang 20.00 uur. Hothouse. Rapenburg 24 - Concert door The Caledonians. 18-mans Big-Band uit Noord-Holland; aan vang 22.00 uur. Bioscopen Luxor Theater Stationsweg, tel 21239. Op herhaling in het meisjesin ternaat (18 jr). Dag. 23.30 - 7 - 9 15 u. zond. 2.30 - 4.45 - 7 - 915 uur Trianon Theater, Breestraat 31. tel 23875. De langste dag, Dag., ook zondag 2 en 8 uur. Rex Theater, Haarl.str. 52. tel. 25414 Poesjes die men pakken kan (18 jaar). Dag. 2.30 - 7 - 9 15 - u. zondag 2.15 - 4.30 - 7 - 9.15 u. wo. 2.30 uur Tarzans grootste gevecht a l. Nacht- voorstelling: vrijd. en zat. 23.30 Bed- godinnen (18 jaar) Camera. Elke avond 7.00 en 9.30 uur „De Slang" (1e serpent) (14 jaar) Kindermatinee: zaterdag- en woens dagmiddag 2.30 uur. Zondagmiddag in 4.15 uur. „Alibaba en de 40 met Fernandel (a.l.) Nacht voorstelling: vr. za.-nacht 23 30 uur Claude Chabrol's „Les Biches' (18 jaar). Lldo Theater, Steenstraat 39. tel 24130. The front page (14 jaar). Dag. 2 30 - 7 - 9.15 u. zondag 2.30 - 4 45 -7-9.15 u. Studio Theater, Steenstraat 39. tel 33210. You only live twice (14 jaar). Aanvangstijden zie Lido. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag- vond van 19.00 tot 21.00 uur. Exposities Galerie Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar, tel. 01751-12185. di. t/m za. 10-17 uur. ook 20-22 uur. Tot 22 juni expo rt Ivan aquarellen en Koji Kondo Japanse sprookjespoppen. Sted. Museum „De Lakenhal", Oude ~ingel 23-32. tel. 44044. Ma. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. 12/6-27/7: De expositie „Het Leidse Woonhuis" Monumentenjaar '75. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma t/m za. 10-17 13-17 uur. T/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Ro- cunst In particulier bezit. Ne- imelingen 1575-1975. Atelier „De Scherf", Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220. Ma t/m za jr zo gesl. Ans v. d. Heide-Kort gen werk o.a. glasbuigen. aar- schilderijen en mozaïeken. Galerie 't Hoekje bl) de Pomp, Dorps- 38. Warmond tel. 01711-3501. Elke dag van 19-22 uur, bovendien za. zo. van 12-17 uur. Tot 15/6 expo- irt Rob Schipper fotografie, etsen zeefdrukken van Warmond Huize Lidwina exposeert handenarbeid. Restaurant Oudt Leyden, Steenstraat 33144. 5/6-4/7, expositie van Poppe Damave, georganiseerd door Art Service. Oran|erle In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur, 10-16 uur. „Denken en Doen" tot 1/9. Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect personeel naar vore iderzoek en onderwijs. Gemeentelijke Archiefdienst: Boisot- Ie 2a, tel. 34421 Ma t/m vr. 9-12.30 14-17 uur. Tot 28/6 „Van eeuw tot iw". een tentoonstelling onder aus- iën van het Academisch Historisch Museum, waarin de vorige eeuwfees- in beeld gebracht worden Tevens dt aandacht geschonken aan de rersiteit wat betreft omvang en behuizing en de stand van de weten schappen. Sassenheimse exposeert wandkleden bij Burgers LEIDEN In Sociëteit Bur gers, Burgsteeg 2a te Leiden, wordt tot eind juni, door Adriënne Ris-Peeters uit Sas- senheim, lerares Textiele Werkvormen, een expositie van wandkleden gehouden. Hier worden zowel macramé als wandkleden van vrije ex pressie getoond. Zelf zegt ze van haar werk dat het werken met textiel steeds opnieuw fas cineert. Er zijn veel mogelijk heden om met garens en lap pen te werken. De bijzondere eigenschappen van het mate riaal worden gebruikt als mid del bij kleur- en vormcomposi- tie. Het bepaalt de structuur, het patroon en de dieptewerk ing. Voor alle werkstukken maakt zij een ontwerp, al wijkt het uiteindelijk resultaat meermalen af van de oor spronkelijke opzet, omdat de keuze van het materiaal vaak het karakter gaat bepalen. Ze zoekt dus een ontwerp en wordt dan géinspireerd door de stoffen. De vele mogelijkhe den van vormgeving en mate riaalkeuze hebben tot gevolg dat het maken van wandkle den nooit een routinewerk wordt, merkt zij op.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5