IN ZEVENHOVEN BLOEIT EEN MOTOR CLUB Nationale j eugdsnelschaak- kampioensehappen in Katwijk ing van 200 leden in plaatsje van net 2000 zielen Verenig P\C.IN 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 JUNI 19f Van onze correspondent KATWIJK In de sporthal „Cleyn Duin" wordt op zaterdag 28 juni a.s. het jeugdkampioenschap Snelschaken van Neder- land 1975 gehouden. Na het aanvankelijk door de Leidse Schaakbond schoorvoetend opgezette Jeugdkampioenschap in 1974 (ook in de sporthal) is, na het grote succes van dit toernooi, besloten dit evenement jaarlijks te organiseren. De landelijke schaakbond, de KNSB, heeft de LSB verzocht ook dit jaar de organisatie op zich te nemen. De schakers zullen naar leeftijd worden ingedeeld, namelijk tot jaar (geboren na 31-8-1962), van 13 tot 16 (geboren na 31-8-1959) en van 16 tot 20 (geboren na 31-8-1955). Er zal gespeeld worden volgens het reglement om het Jeugdsnelkam- pioenschap van Nederland en de spelregels van de KNSB voor net snelschaken. De opening van het toernooi zal plaats hebben om 9.30 uur. Na voorronden zal om ongeveer half twee met de finaleronde begonnen worden, die een volledige competitie zal bevatten. De prijsuitreiking en de sluiting verwacht men rond half vijf. De NOS heeft reeds belangstelling getoond voor dit toernooi. Zowel via de radio als de tv zal aandacht voor dit belangrijke evenement gevraagd worden. Inschrijving voor dit toernooi i kan nog tot 21 juni a.s. geschieden door ƒ3,50 over te maken op de girorekening van A. A. Rijnsburger Beukenschans tej Leiderdorp, no. 1273736, onder vermelding van Snelschaak- kamp. Jeugd. Het vp-:"« nationale kampioenschap^ dat van vorig ]aar, telde 13n '_«une*. ^rs. De felbegeerde troffee kwam toen in handen Roy D ks (winnaar van de hoofdgroep en daarmee -haakinpioen 1974), John v.d. Wiel (Groep 2) en Jan Rot. (Groep 3). Naast de troffee ontvingen zij ook nog een prijs. Toernooi-directeur G. L. Haasnoot (deze week werd hij kam pioen van het open kampioenschap schaken in Katwijk) verwacht nu een kleine 250 deelnemenden: „Het enthousiasme is sterk gegroeid voor het snelschaken; verder is het toernooi bijzonder aantrekkelijk omdat we zowel in de hoofdgroepen als in de nevengroepen de drie hoogst geplaatsten met een prijs naar huis kunnen sturen. Ook minder sterke en jongere spelers maken daardoor een kans op een van de mooie prijzen". Van onze sportredactie ZEVENHOVEN - Hoewel er al jaren motorfietsen rijden op de oude weg naar Kralingen, be gint het op automobielen inge stelde verkeer nu eindelijk een beetje te wennen aan de twee- wielege monsters. Niet langer worden de vaak in leder geklede rijders gezien als „outlaws" om dat zij met hun motoren nu voorgoed lijken ingepast in het normale straatbeeld. Er komen er jaarlijks zo'n tienduizend bij dus dat valt op. De vooruitgang in de techniek doet smalende opmerkingen als: „Daar gaat weer zo'n pruttelpot", verder ongedaan, terwijl de prestaties van enkele landgenoten in het internationale motorsportwe reldje tot de verbeelding van een steeds breder publiek gaan spreken. En hoewel de motor liefhebber bewust aanstuurt op algemene erkenning kruipt hij, aan de andere kant, toch graag terug in de schulp van het eigen wereldje. Hij heeft, ondanks de stijgende verkoop, nog steeds iets aparts. Hij gaat daar prat op. Hij verschuilt zich vaak in een motorclub om met gelijken te kunnen praten, denken en vergelijken over maar één on derwerp: het stalen ros. Een merkwaardig verschijnsel, zo'n motorclub. Er zijn er tallo ze in ons land, waaronder quan- titatief heel grote. De MC. Ze venhoven hoort nog niet bij die laatste categorie al is ze er hard naar op weg. Het dorp van die naam telt nog geen 2000 inwo ners; de club een kleine 100 leden. Voorzitter Jaques Roestenberg en penningmeester Adriaan de Horde („laat dat drs. alsjeblief weg") van de MCZ. ontzenuwen de verwondering over dit grote aantal motorrijders uit Zeven hoven evenwel snel door te zeg gen: „Ongeveer dertig man komt inderdaad uit dit dorp; de rest uit de omliggende dorpen, uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Wel hebben we veel donateurs uit Zevenhoven". Maar waarom een motorclub, en is het inderdaad een schuilen, een kwestie van nie willen aanpassen misschien óf het de dikwijls geroemde saam horigheid van de groep motor rijders die clubs als paddestoe len uit de grond doet rijzen? Wat beoogt zo'n club eigenlijk? „Waarom een motorclub is een vrij eenvoudige vraag", zegt voorzitter Roestenberg. „In het dorp rijden een paar „fietsen" rond; je praat eens met elkaar; en je gaat een keer samen op pad en het idee is geboren. Meer "mensen sluiten zich aan, ook liefhebbers uit andere dorpen en voor dat je het weet is er contact, wordt er georganiseerd, komt er een bestuur en is er dus een club. Het is", vult de pen ningmeester aan, „een kwestie van dezelfde interesses. Je kan alleen naar races, treffens (een plaats waar motorrijders tesa- men komen en allerlei evene menten worden georganiseerd - AVK) e.d. gaan, je kunt met zijn tienen gaan, maar je kunt ook met een club gaan. Motorrijders willen graag een groep i Ze zoeken elkaar bewust op. Niet omwille van het verschui len, maar vooral vanwege de gezelligheid en de onderlinge communicatie. Een club is daar, mits er een en ander georgani seerd wordt, de geëigende me thode voor. Voetballers komen tesamen om te voetballen; mo torrijders om op hun beurt van alle facetten van de motorsport te genieten. Gezelligheid onder elkaar is het hoofddoel". Penningmeester Adriaan legde de nadruk op het organiseren van allerlei evenementen. Voor zitter Jacques legt uit wat de MCZ. zoal doet voor de leden die overigens ƒ.35,- per jaar moeten bijdragen. „Allereerst geven we een goed verzorgd clubblad uit, waarin informatie over allerhande onderwerpen betreffende de motorsport is op genomen. Twee wekelijks orga niseren we een contactavond in de Vliegende Hollander in Nieuwveen en daarnaast twee keer per jaar een propaganda- dag. Druk bezocht zijn altijd de feestavonden die regelmatig ge houden worden. Verder hebben we voor de leden een toercom- petitie georganiseerd. Het be stuur heeft, door heel de Bene lux, een aantal plaatsen uitge zocht die, ook in educatief op zicht, interessant zijn om te be zoeken. Naar gelang de afstand worden er punten toebedeeld, mits de rijder foto's kan over leggen van zijn motor met opMe achtergrond het plaatsnaam bord. Om de controle water dicht te maken moet hij er en eens een stempel van de politie van die plaats kunnen tonen. Degene die de meeste punten heeft wacht een fraaie beker. Ik moet zeggen dat de competitie enorm aanslaat bij de jongens. Trouwens, omdat een aantal nog nooit had gefotografeerd hebben we in het kader van dit evenement een cursus fotografie georganiseerd en ook hierop kregen we heel wat respons", vertelt Jacques, die best wil we ten. dat de club haar sociale verplichtingen ten aanzien van de leden naar behoren vervult. En Adriaan vervolgt: „Een tijd je terug zijn we ook begonnen met het maken van buitenland se trips in clubverband. Aan vankelijk sloeg dit niet zo aan, omdat veel leden duidelijk drempelvrees hadden omtrent het passeren van de grens. Nu echter worden ze steeds enthou siaster, vooral na de goede be richten van ons recente week einde Parijs. Enorm gezellig met zo'n stel op stap". Hoe lekker de, inmiddels twee jaar geleden opgerichte en bij de KNMV aangesloten MC. Ze venhoven draait bewees de club op de Motormanifestatie Am sterdam toen het de eerste prijs kreeg voor de grootst aanwezige club. Trouwens, op de jongste ledenvergadering waren maar liefst zo'n veertig leden aanwe zig, hetgeen de betrokkenheid van de aanhang nog eens bena drukt. De club draait goed en de belangstelling neemt nog steeds toe. Tevreden constateert de penningmeester dan ook: „Uiteraard zijn we bijzonder blij met de aanwas" en de inte resse van de jongens. Aan de andere kant schept dit ook wel problemen. Het wordt bijvoor beeld hoognodig tijd, dat wij kunnen beschikken over een ei gen clubhuis, maar de gemeente heeft nog niet veel van zich laten horen, hoewel ik weet, dat de burgemeester en de partij Gemeentebelangen achter ons staan. Zelfs nu de motorrijder Bereidwillig „exposeerden" een aantal le den van de MC. Zevenhoven voor de came ra. Rechts de twee bestuur sleden Adriaan en Jacques. in het algemeen toch heus wel serieus wordt genomen, dat merk ik hier in het dorp steeds duidelijker, schijnt men toch op bepaalde gebieden nog achter dochtig te zijn. Men denkt bij een clubhuis aan geluidsover last, drinkgelagen en allerhande illegale activiteiten. Belachelijk en kortzichtig, want dat is net niet onze bedoeling. Wij wil- len een ruimte waar, behalve i gesleuteld, informatie kan wor- den uitgewisseld, gezellig kan worden gebabbeld, kortom P waar op een ontspannen wijze; de gemeenschappelijke hobby i kan worden beleefd. Het is daarbuiten niet ons plan on club qua leden te doen uitbrei den. We hebben nu een aantal leden van buiten, maar meer komen er niet bij. Het regionale karakter willen we graag hand haven. Dat lijkt ons dé manier om het gezellig te houden. En dat is en blijft ons hoofddoel. Ad van Kaam n^,iannTitV^r^hfn Schouten observeert tijdens de training in de Overdekte zijn pupillen. a k i a ii nadruk op het merken in „Wanner de Zijl gereed is en dit bad verdwijnt, dan gaan we nog geen de breedte. „Inderdaad zullen wjj geenszins trachten de boel te staD vooru;»" forceren. Niemand hoeft per se acht keer in de week te trainen, maar als hij dat wil dan kan dat Wat betreft dat streven naar een zo breed mogelijke top heb ik al verteld dat ik niet afhankelijk wil zijn van één enkele uitschieter, maar meer heil zie in een het is onmogelijk om prestaties te leveren, wanneer de organisatie n>et zonder succes. Het aspirantenteam, verleden jaar tweede van continue aanvulling van onder af. Gezien de tot tot nu toe stijgende rammelt als een bus. Maar wat nog wel eens moeilijkheden oplevert Nederland, heeft zich ook nu weer gekwalificeerd voor de nationale resultaten moet deze methode op den duur vruchten gaan afwer- is het niet kunnen beschikken over voldoende zwemwater. Omdat titelstrijd, terwijl het damesteam tweemaal achtereen promoveerde pen. Noem het inderdaad maar een meerjarenplan en dan voorzie Leiden feitelijk een zwembad tekort komt is het niet altijd eenvou- en nu op het punt staat de promotieklasse binnen te stappen. Maar ik binnen afzienbare tijd definitieve aansluiting met de top," aldus dig om geschikte trainingstijden te kunnen vaststellen. Misschien nu' met de Kring- en Nederlands.? kampioenschappen voor de deur Rob Schouten. lost het nieuw te bouwen bad in Leiden-Noord een aantal proble- heeft Rob Schouten het uitsluitend druk met zijn zwemmers en men op. Voorwaarde is dan wel, dat de Overdekte blijft bestaan, zwemsters. Overigens acht hij voor die aansluiting ook inderdaad nog een £fl als die verdwiin' E^an we nog geen stap vooruit," meent tweetal zaken hoog „Allereerst de organisatie binnen de vereniging. "We zlen wel wat het ,wordt 'n 'V. hl)'. wanneer van hem N een prognose gevraagd, wordt. „Ik reken in ieder geval op een aantal finaleplaatsen. Hoeveel? Ach, dat is niet zo belangrijk. Ik Die moet zonder meer goed zijn. In ons geval een met geringe Behalve het trainen van de zwemgroep concentreert Rob Schouten hoop natuurlijk, dat het er meer zijn dan verleden jaar. Onze ti'd opgave, want De Zijl/LGB telt maar liefst zo'n 1600 leden. De club zijn aandacht ook nog op de waterpolosectie van De Zijl/LGB. komt echt nog wel." heeft haar zaakjes goed geregeld. Dat is een enorm voordeel, want °P het eerste herenteam na traint en coached hij alle teams en AD VAN KAAM Van onze sportredactie ZOETERWOUDE - Vandaag beginnen de Kringkampioenschappen zwemmen, hetgeen voor de zwemmers en zwemsters uit het gebied tussen de Rijn en de Gouwe de laatste kans is om onder de limieten van de Nederlandse kampioenschappen te duiken. Een aantal van hen deed dit reeds, maar met name de estafetteploegen moeten deze komende week hun .bewijs van goed gedrag' gaan afleveren. Rob Schouten, fulltime trainer van De Zijl/LGB, blikt terug over het afgelopen seizoen, kijkt vooruit naar de NK die in juli gehouden wordt, gaat dieper in op wat hij noemt: „de brede planning" en vertelt van welk belang een goede organisatorische opzet voor een vereniging is. Hieronder zijn relaas. „Vorig jaar kon de Kring zo'n dertig zwemmers naar de Nederland se kampioenschappen afvaardigen, waarvan het grootste gedeelte afkomstig was van AZC en De Zijl/LGB en de meesten nog erg jong waren. Ik verwacht, dat dit jaar zo'n beetje dezelfde groep zich zal kwalificeren. Op het eerste gezicht zou je dus geneigd zijn te zeggen, dat er geen noemenswaardige vooruitgang is ge maakt, maar ik geloof, dat je dat anders moet zien. De Kring wint duidelijk terrein, heeft nog geen .echte' toppers, maar vormt onderhand wel een breed front, dat net onder de top kan mee draaien. Net als verleden jaar zullen er een aantal doordringen tot de finales; misschien deze keer weer wat meer. Op verrassingen hoop je altijd", zegt Schouten. Geen opzienbarende vooruitgang dus ten opzichte van verleden jaar, maar de 29-jarige trainer benadrukt nog eens, dat dat ook niet de bedoeling is. „Wat heb je aan een uitschieter", zegt hij en legt dan uit: „Het is echt niet zo moeilijk om met een paar man de top te halen, maar mijns inziens maak je dan twee fouten. Allereerst heb je geen aanvulling, wanneer de jongens of meisjes plotseling stoppen, hetgeen overigens maar al te vaak gebeurd en ten tweede verwaarloos je dan de rest van de vereniging. Wij, van De Zijl/LGB, gaan er van uit, dat je als club ruimte moet scheppen voor een zo optimaal mogelijke beoefening van de zwemsport Er moet ruimte zijn voor elementair zwemmen, wedstrijdzwemmen op alle niveaus, waterpolo en ook voor topsport Dat laatste vergeten we echt niet, maar het mag niet ten koste gaan van of in scheve verhouding staan met de rest" Zwemtrainer Rob Schouten van de Zijl/LGB bouwt aan breed front onder de top

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4