Waardeiland: Leidse oudkunst in wording Straks woonparadijs voor kapitaal krachtigen Transnationale besluitvorming: dialoog tussen doven De andere kant van de medaille ZATERDAG 14 JUNI 1975 LEIDSE COURANT P4C.IAA '3 De funderingen voor de „Leidse goudkust" zijn reeds gelegd. LEIDEN - Transnationale besluitvorming is noodzaak, maar gesprekken tussen politici en deskundigen over werkelijk belangrijke kwesties zijn als een dialoog tussen doven. Een leerproces van de publieke opinie of zelfs een stoomcursus is nodig. Dit heeft prof.dr. Jan Tinbergen gisteren gezegd in zijn. afscheidscollege op de Leidse universiteit, waar hij twee jaar de Cleoeringa-leerstoel heeft bezet. Aan de hand van voorbeelden toonde prof. Tinbergen de noodzaak van transnationale besluitvorming aan: de voedsel schaarste, de vervuiling, het beheer van de oceanen en de wanorde op het gebied van het monetair stelsel. De bedoelde besluitvorming is in deze gevallen een politiek onhaalbare kaart gebleken. De politici beroepen zich vaak en niet geheel ten onrechte op de openbare mening. Daarom is een leerproces van de publieke opinie nodig. Als patronen van denken en doen om het gemis van kennis en inzicht te compenseren noemde hij het "mode-denken", het nationalistische voelen en denken, het dogmatisch denken en het rationele denken. Dit laatste zou ons kunnen behoeden voor een aantal misstappen, maar dan zal het naar het oordeel van prof. Tinbergen wel een hoger tempo moeten gaan aanne men. De scheidende hoogleraar vond de hoogste trap van het leerproces van de mensheid het vinden van nieuwe relevante denkbeelden. In de machtstrijd van de supermogendheden bestaat heel wat behoefte aan relevante nieuwe denkbeelden, stelde hij. Tenzij deze in de Sovjet Unie aanvaardbaar zijn en de mogelijke "finlandisering" voor West-Europa draaglijk maken. West-Europa bezit geen relevante militaire macht en kan die naar de mening van prof. Tinbergen ook beter niet bezitten. In het vinden van nieuwe relevante denkbeelden zag hij een ongekende uitdaging voor de jonge generatie van denkers in ons werelddeel, die hij fantasie, een hoog moreel en moed toewenste. Schooltijden worden per wijk uniform Van een onzer verslaggevers LEIDEN De schooltijden bij het kleuter- en basisonderwijs in Leiden worden per wijk uniform. Dit is het resultaat van besprekingen die hebben plaatsgehad tussen de Kommissie Kinderkantines Leiden en schoolhoofden. Op het ogenblik is het zo, dat er scholen 's morgens om 11.3o| 11.45 en om 12.00 uur uitgaan. De leidsters van de in de diverse Leidse wijken gevestigde kinderkantines zijn daardoor ge dwongen op verschillende tijden overblijvertjes van de ver schillende scholen op te halen. Met het invoeren' van uniforme schooltijden zijn ook ouders met kinderen op verschillende scholen gebaat. Voor hen wordt nu dubbel heen en weer geloop voorkomen. En voor ouders die kinderen op drukke straten „overzetten" en ook voor de verkeersbrigadeiers wordt het werk nu met minstens een kwartier per keer bekort V erbouwingsplan Dorpshuis Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP De raadsvergadering van maandag 16 juni kan, naar het zich laat aanzien, vroeg afgelopen zijn. Op de agenda van die vergadering staan hoofdzakelijk zogenaamde „hamerpunten". Hooguit zullen nog ver de detail-regelingen enige opmerkingen worden gemaakt Subsidie over 1972 en 1973 aan de Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp, het toekennen van de exploitatievergoeding aan de verschillende kleuterscholen, het vaststellen van een wijzi ging van het Algemeen Ambtenaren Reglement en de wijziging van een rechtspositieregeling, onderwerpen die op de agenda van de komende raad staan, zijn daarvan voorbeelden. Gezien het advies van de commissie verkeer en vervoer, zal de raad geen moeite hebben met het voorstel van b en w een parkeerverbod in te stellen aan westzijde van de Riet schans. Dit verbod is noodzakelijk om het bus-verkeer ter plaatse enigermate ruim baan te geven. De raad zal zich ook bezig houden met de noodzakelijke verbouwing van het Doipshuis aan de Hoofdstraat. Met name willen b en w de verschillende zalen in het gebouw ingrijpend wijzigen. Verlaagde plafonds en een verbeterde afscheiding tussen de verschillende zalen moeten er toe bijdragen dat het Dorpshuis nog intensiever gebruikt gaat worden. Boskoop nam afscheid van mavo-directeur Boskoop - Directeur Van De venter van de openbare mavo heeft gisteren in Florida af scheid genomen van de Bos- koopse gemeenschap. Hij is benoemd tot directeur van een openbare mavo in Zoetermeer. Tijdens de afscheidsreceptie stelde wethouder mevr. T. Stellingwerff-Marissen, dat de heer Van Deventer de school min of-meer van de ondergang heeft gered. Jarenlang heeft hij moeten werken in een veel te klein schoolgebouw. Er is nu een nieuwe school in aan bouw. Van de leerlingen kreeg de heer Van Deventer een klassedagboek aangeboden. Sassenheim - De wachtmees ters Zagwijn en Korbes van het korps rijkspolitie in Sas senheim hebben gisteren in een weiland langs de Leidse- vaart een koe assistentie ver leent bij het ter wereld bren gen van een kalf. Toen zij vanuit hun surveillan cewagen de in moeilijkheden verkerende koe ontdekten aar zelden ze geen moment om de helpende hand toe te steken. "De bevalling verliep zonder moeilijkheden", aldus de opge luchte wachtmeesters, die zich nu de peetvaders van het kalf mogen noemen. A.s. zaterdagavond dansen In: Bar de Meerhoeve OUD-ADE TRIO EXTASE ploitatie-overeenkomst met de holding, die er bouwt, ge sloten moet worden. Het Waardeiland kan een comfortabel ghetto worden dat de „vlucht van het kapi taal naar buiten" voor een deel in zal dammen. Maar of er de sociaal-economische achterstand mee wordt inge haald? Daar zet ook wethou der Waal een vraagteken ach ter. Inmiddels staan berkjes en wilgen al toe te groeien naar een leefbare ontvangst van de eerste bewoners: twee woningen zijn sinds 1 juni al verkocht en op enkele tiental len is optie verleend. Er moe ten nog bijna 700 aspirant-ko pers happen. Voorlopig schijnt Nieman de kat nog uit de boom,te kijken. Maar je künt er al'vissen.... ken. Een opzet die geheel en al speels is, tot op de balkons toe waar de c.v.-installatie smaakvol is weggewerkt. Opti male geluidsisolatie, ankerloze spouwmuren, bij de prijs inbe grepen vaste vloerbedekking. De modelwoningen doen een minder goed gewende bezoe ker paf staan: het Waardei land wordt het einde Buiten die vier modelwonin gen heerst een immense rust. Er wordt niet gewerkt, of schoon voor ruim 90 woningen (A, B, C en D-model) de funde ringen reeds liggen. Een bouw vakker meet met een touwtje de dikte van een betonnen balk. Dat is alles. Verder rust alom. Toch zullen tegen het einde van dit jaar, of tegen februari 1976, volgens verko per Nieman de eerste bewo ners hun dure intrek op het eiland gaan nemen. Maar in een half jaar kun je geen per fecte woning uit de grond stampen; riolering ligt er nog niet. Er klopt iets niet hele maal. „Tot 1980 zijn we wel zoet voorlopig", zo meende men bij Nieman LEIDEN „Ik ben niet kapot van het tempo", zegt wethou der Cees Waal van volkshuis vesting over de bouw op het Waardeiland, „maar aan de andere kant hoeft het ook weer niet zo snel, want op deze manier hou je tot 1980 elk jaar een stukje Leidse wo ningbouwmarkt in die prijs klasse". Wethouder Waal her innerde er overigens nog aan, dat de achtergrond van het bebouwde Waardeiland de op brengst voor een nieuwe ves tiging van de Kon. Ned.-Grof- smederij in de Grote Polder was geweest. Niet de behoefte aan dure woningbouw stond op de voorgrond. Overigens is het behoud van de KNG weinig van invloed op de verruiming van de werkge legenheid in de Leidse regio, nu van het personeel een groot deel Is afgedankt. Is wethou der Waal blij met het exclusie ve Waardeiland? „Om de waarheid te zeggen: uit onszelf zouden wij dit project nooit hebben aangevat, tenzij zou blijken, dat je op grond van vrij gunstige regelingen wo ningbouw zou kunnen plegen voor een deel in de sociale sfeer". Maar de sfeer komt eventjes anders te liggen. Er zijn ook nevenetiecten die de heer Waal niet helemaal geruststellen: het verkeer op de Hoge Rijndijk zal toene men. Hoe zal dit verwerkt moeten worden? Hoe zit het met de schooljeugd op een eiland waar geen scholen zul len verrijzen? Wat is het ef fect op de doorstroming bij Leidse Waardeilandbewoners? Laten zij betaalbare wonin gen achter als zij zich terug gaan trekken in de lommerrij ke privacy? Hoe gaat het woon-werk-verkeer lopen? De zaak komt nog een keer in de gemeenteraad, als er een ex- De heer Kok neemt het cadeau van zijn collega's in ontvangst. Van onze correspondente Voorhout - De Voorhoutse An- toniusschool "vierde" gisteren uitgebreid het komende af scheid van de heer C. J. Kok, onderwijzer zinds 1941 aan de ze school. Het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd valt voor hem midden in de schoolvakantie, n.l. op 16 juli. Vandaar dat allerlei mensen er gisteren als de kippen bij waren. De feestelijkheden werden geopend met een Eucharistie viering in de Bartholomeus- kerk, waarna een ontbijt volg de voor familie en collega's in het Parochiehuis. Tijdens deze intieme bijeenkomst werd het woord gevoerd door de voor zitter van het oudercomité, de heer Krol, en door de penning meester van het schoolbe stuur, de heer Veuger. Beiden schonken schitterende bloe- Voorhout nam afscheid van onderwijzer C. J. Kok men aan Mevrouw Kok en fraaie cadeaus aan de schei dende leraar. Burgemeester G. A. Stolwijk legde in zijn speech de nadruk op de activi teiten van de heer Kok né schooltijd. Morgen gaat u wel voor de zoveelste maal als voorzitter van de Oranjever eniging mee met de bejaarden, maar legaal mag het nog steeds niet"! Pastoor Nijman roemde de veelzijdige belangstelling van de heer Kok, die "ver over de grenzen van de school heen reikten". Met name heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt als penningmeester van het Voorhoutse Charitas. Het Hoofd van de Antonius- school, de heer B. G. A. M. Went, herinnerde zich zijn komst in 1971 in Voorhout, toen hij voor het eerst kennis maakte met de heer Kok." "Hét kan m'n vader zijn, me teen dacht ik met hem zal ik last krijgen. Maar ik móet be kennen, wat heb ik me daarin vergist!" Enkele prachtige langspeelplaten vormden het cadeau dat mede namens zijn andere collega's, door "Claart- je" werden overhandigd. In de filmzaal van de K.T.S. werd door de jeugd afscheid genomen. Dit ging gepaard met een cadeau, een schitte rend radio- cassette-recorder werd de scheidende onderwij zer door de heer Krol voorzit ter van het Oudercomité aan geboden. Leiden Sinds de sloophamers de laatste hallen van de Kon. Ned. Grofsmederij in puin aan het slaan zijn, hult de toe komst van het Waardeiland zich in nevelen. Nevelen met gouden randjes, want als het helemaal "goed zit" moet over een jaar of vier, vijf dit Leidse "verdomhoekje" veranderd zijn in een soort Beverley Hills van de Randstad Holland, een afgelegen plekje van 16 ha., waar ongeveer 700 woningen in een "gouden" afzondering een kapitaalkrachtige groep binnen de Leidse gemeente zich een "living" heeft verworven. Als het allemaal verloopt naar wens van de IBB-Kondorgroep en de Nieman Verkooporganisatie verrijst hier een woonpara dijs, dat zijn weerga in Nederland nog niet heeft gevonden. En voorlopig niet zal vinden. Vier modelwoningen (in vier types uitgevoerd) vertellen al iets van die hemelsblauwe toekomst. De prijzen van de te bouwen woningen variëren van 200.000 gulden tot ruim 3,5 ton. De lege woestenij vertelt er op het ogenblik nog niet veel van, maar een klim- en verken ningstocht door de vier model woningen opent wijdse per spectieven. Zowel exterieur als het inwendige doet weinig Ne derlands aan, laat staan Leids. Amerikaanse bouwers en landschapsdeskundigen heb ben hier een stukje droomland voor ogen getoverd, dat het Waardeiland kan gaan omzet ten in een "schateiland", een exclusief eiland in "splendid isolation" op dure grond, waar de privacy een heilig begrip is temidden van speelse architec tuur. Waar je in je tuintje (de gemeenschappelijke groen voorzieningen zijn veel uitge breider) kunt ontbijten, zonder dat 's zondagsmorgens de vis club langs Oude Rijn, Nieuwe Rijn of Rijn-Schiekanaal je toast uit je mond kijkt, terwijl je de marmelade rond je lip pen aan het wegvegen bent. Met het water is men al rond, op het Waardeiland. Op 9 juli moet de jachthaven zijn beslag hebben gekregen. Er liggen al Een paar modelwoningen vertellen al iets van de hemelsblauwe toekomst. Tijdens de paasdagen werden ze door ruim 2000 man bezocht. een paar jachtjes geparkeerd. Er kunnen 100 ligplaatsen worden gehuurd a 25 gulden per vierkante meten; langs de overige vaarwegen komen nog eens 200 ligplaatsen ter be schikking van een exploitatie maatschappij die het geheel aan waterparkeerplaatsen gaat beheren, beheren. En dat allemaal temidden en rond een eiland, dat geen doorgaand autoverkeer zal kennen. Via de Kettingbrug (en later nog via een tweede toegangsbrug) kun je met een slinger de wo ningen bereiken, maar op het einde moet je terug. Een rond je rijden is er op het Waardei- land-van-de-toekomst niet bij. Er komen nog twee ophaal bruggetjes die met de hand bediend kunnen worden door voetgangers of fietsers. De vis jes in de lagoon - tot nog toe een sleepy lagoon - liggen al een beetje groot te worden, totdat de rieleksende academi ci, de directieleden, artsen en andere managing employees de hengel gaan hanteren als ze uit de sleur van alledag willen geraken. De aanzet is 113 „town hou ses", wat niet hetzelfde is als „stadshuizen", maar die onge veer een schakeling vormen tussen luxe eengezinswonin gen en villa's. De beste mate rialen zijn er voor gebruikt, één en al degelijkheid en soli diteit. De aannemerswereld meent, dat tot nog toe in Ne derland „zulke goeie huizen" nog niet zijn gebouwd, zoals hier op dit centrale eiland, dat de grote steden en de water sportgebieden direct binnen zijn bereik heeft. Het Waardereiland anno 1980 is geen utopie, volgens de bou wers. De huizen worden er nu al verkocht (of zijn in optie uitgegeven) alsof het brood is. De kapitaalkrachtigen vliegen er op af als vliegen op de suiker. Dat staat straks ook te wachten met die terraswonin gen, de garden appartments, eveneens uitspringende fees ten van privacy, accommoda tie en indeling, met aarden dijkjes ertussen om de afge zonderdheid te accentueren. Alles duidelijk „buitenlands" en geen stulpjes, met eetkeu- kens om „u" tegen te zeggen, met een badkamer en daar naast een douchekamer, glo rieus betegeld, woonkuipen en Franse massief houten inte rieurs, thermopane beglazing in aluminium gevat, dubbele garages hier en daar, waar je feestzalen van zou kunnen ma-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3