I i Jonge Molukkers betreuren mislukken actie-Soestdijk GELIJKE RECHTEN VOOR CATEGORALE BONDEN Met spoed individuele huursubsidie aanvragen d0ENE Maatregelen voor bestuursproblemen kleine gemeenten Nieuw schandaal in Suriname Rechtbank wil niet ingaan op ideologische achtergrond DONDERDAG 12 JUNI 1975 LEIDSE COURAN PAGIN A 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG»— Op 1 juli gaat een nieuwe regeling in voor de individuele huursubsidies. De staat gaat mensen die in verhouding tot hun inkomen te duur wonen financieel een beetje helpen. Wie denkt voor zo'n subsidie in aanmerking te komen, doet er goed aan zich snel tot de gemeente te wenden. Er worden wel voorwaarden ge steld. Zo wordt alleen een huur subsidie verstrekt, als de huur prijs niet hoger is dan 5400,- per jaar. En het belastbare inko men van de huurder mag niet hoger dan ƒ30.000,- gulden per jaar zijn. Om het belastbaar inkomen te bepalen, dient men het belastba re inkomen van 1974 met negen procent te verhogen. De regeling geldt voor huurwo ningen waarvan de huur na 1 juli ten minste 142,20 gulden per maand en ten hoogste 450,- gulden per maand bedraagt. Voor mensen die per 1 juli 65 jaar of ouder zijn geldt de maxi mum grens van ƒ450,- per maand niet. Als huurprijs geldt het maandelijkse bedrag, ver minderd met 40,- gulden voor stookkosten en de kosten van water, gas en elektriciteit voor zover die in de huur zijn inbegrepen. De subsidies worden berekend naar een tabel, waarin huren en inkomens op elkaar zijn afge stemd. Minimaal bdraagt de subsidie 120,— per jaar, maxi maal 3360,-. De subsidie kan rechtstreeks aan huurders wor den uitgekeerd. In dat gal moet de huurder dus zelf de subsidie bij de gemeente aanvragen. Een andere mogelijkheid is dat c^e subsidie aan de verhuurder wordt uitgekerd. De verhuurder brengt dan aan de huurder de verlaagde huur in rekening. De ze tweede mogelijkheid wordt vooral toegepast bij woningcom plexen, die in beheer zijn bij gemeenten en woningbouwver enigingen. In een aantal geval len worden dus de aanvragen via de verhuurder ingediend. Huurders moeten zich er zelf van vergewissen dat dit inder daad gebeurt. Een aantal verhuurders voelt er trouwens niets voor zich met deze administratieve „romp slomp" voor de huurders bezig te houden. De makelaars zijn van oordeel dat de huurders deze zaken zelf moeten regelen en zich rechtstreeks tot de ge meente moeten wenden. Duizen den huurwoningen van institu tionele beleggers zijn in beheer bij makelaarskantoren. Met de organisaties van makelaars is geen enkel vooroverleg geweest over de invoering van de nieuwe regeling, waarbij de subsidies ook via de verhuurders worden verleend. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van ?uid Holland willen met enkele maatregelen de bestuurlijke problemen vooral in de kleine re gemeenten in de provincie zo snel mogelijk tot een oplossing brengen. Zo menen zij dat toekomstig te vormen gemeenten minimaal 10.000 inwoners moeten hebben, waardoor het bestuurs apparaat zo groot is, dat het in staat is tot goed overleg met andere besturen. Voorts zou de instelling van commissies, die met bevoegdheden van de gemeentebesturen deeltaken vervullen, de denkbeeldige afstand tussen burger en bestuur kunnen verkleinen. In de doeleinden gemeentelijke herindeling voor de periode 1974- 1978 wordt bovendien herhaaldelijk gewezen op de noodzaak van doorzichtigheid van besturen. Dit kan volgens G.S. onder meer worden bereikt door die afstand tussen burger en bestuur zo klein mogelijk te houden. Ten aanzien van de opbouw van die besturen wordt in de nota gewezen op doorvoering van de decentralisatie. Hierdoor wordt de mogelijkheid tot controle geschapen en de betrokkenheid van de burger bij het bestuur bevorderd, aldus G.S. Voorts vinden zij dat de gemeentelijke herindeling per streek moet worden aangepakt, omdat iedere gemeente vrijwel altijd samen- hang heeft met het omliggende gebied. Zij hebben de Zuidhollandse gemeenten drie maanden de tijd gegeven om hun zienswijze te bepalen. Staking legde leven lam in België (Van onze correspondent) BRUSSEL Anderhalf miljoen stakende Belgische middenstan ders (kleine- en middelgrote be drijven) hebben gisteren aange toond dat wanneer zij het bijltje erbij neerleggen de gevolgen voor bijna de gehele belgische samenleving voelbaar zijn. In vele delen van het land wa ren bijvoorbeeld slechts tot tien de ochtend kranten ver krijgbaar. In Brussel zelfs hele maal niet. Het verkeer had een capaciteit van nog geen 40 pro cent van een gewone werkdag en duizenden toeristen moesten maar zien hoe zij gisteren iets te eten konden krijgen, laat staan een slaapplaats voor zover zij pas die dag in België waren aangekomen. Is die spreiding van de rijks diensten nu wel de wonderolie voor het Noorden en Limburg, vraagt De Groene zich af. En antwoordt zelf: het is een rook- gordidjn voor een falend regio naal beleid. Eind deze maand wordt er in Den Haag opnieuw tussen Suri name en Nederland onderhan deld. Heetste hangijzer is de ontwikkelingshulp. Ontwikke lingssocioloog Jan Breman: „De ontwikkelingsgelden zijn niet ten goede gekomen aan de mas» sa van de bevolking. Maar de extra bijstand waartoe Neder land zich heeft verplicht bevor dert nu juist weer zo'n kapitaal intensief ontwikkelingsbeleid". Verder in het blad o.a.: de krampachtigheid van de CPN en een beschouwing over de In dustriebond die pal staat achter Arie. Elsevier's Magazine besteedt aandacht aan kandidaat KVP- voorzitter Vergeer, wethouder van Utrecht. Hij denkt anders dan tegenkandidaat De Zeeuw over het conflict binnen de par tij. Vergeer: „De Zeeuw gaat er van uit dat het CDA het bezit is van de KVP. En meent dat zijn visie geen bezwaren ont moet bij de CHU en de ARP. Maar ik moet dat nog zien. Die visie had hij voor moeten leggen aan de CHU en de ARP". Zitten is erger dan u denkt. Deze opmerking laat het blad komen uit de mond van een „weekender" die voor een ver keersongeval-met-drank-op vijf weekends moest opknappen in de Haarlemse koepelgevangenis. Zijn advies: zorg dat je er uit blijft. Verder een exclusief interview met kardinaal Suenens, voor man van de charismatische be weging, die naar zijn mening ook de verscheurdheid binnen de kerk teniet zal kunnen doen. Het blad wordt vervolgens ge vuld met een keur van lezens waardige artikelen, over Andor ra, over vaarvakanties, maar ook over de de Rothschilds en de Italiaanse verkiezingen bij voorbeeld. DE NIEUWE LINIE De Nieuwe Linie gooit zich deze week op de kernenergie. Dr. Sicco Mansholt concludeert dat Europa geen kernenergie nodig heeft en voert gronden te over aan om tot bezinning te komen. Bloedstollende lectuur dat is het dossier over het politieoptreden dat de juridische groep Nieuw- markt heeft opgesteld en dat zal moeten leiden tot een justitieel onderzoek. De Nieuwe Linie vertelt hoe het dossier tot stand is gekomen. De CPN wint beslist niet aan geloofwaardigheid, zegt het blad in een commentaar op het con gres van die partij. Verder een interview met zigeu nerkoning Petaio „een mi nuut vrijheid is nog niet te beta len met 100.000 gulden" een artikel van Dick Houwaart over de verschillen van inzicht tussen Van Agt en Van Kemenade over het rapport-Weinreb en verkie zingen in Italië. De omstreden topman van Jus titie, secretaris-generaal mr. Al- bert Mulder, tegen wie Glastra van Loon het loodje moest leg gen, komt in de Haagse Post deze week aan het woord. Is hij een typische exponent van de vierde macht? Mulder: „Ik heb wel tegen allerlei bewindslieden gezegd: binnen een maand kan ik jullie allemaal kapot maken daarvoor hoef ik alleen maar opdracht te geven dat alle stuk ken van de bureauhoofden naar jullie toe gaan. Dat betekent namelijk dat je altijd bezig bent met incidenten". Het blad onthult een nieuw Su rinaams schandaal. Ruim viere neenhalf miljoen gulden Neder landse ontwikkelingshulp werd daar besteed aan een streekzie kenhuis. Nu staat het leeg. De Korea-veldtocht tegen het communisme is nu 25 jaar gele den. De Haagse Post kijkt terug en vraagt de mening van Korea- vrijwilligers. Vrij Nederland wijdt eveneens aandacht aan het Suezkanaal en vraagt zich af of de heropening misschien de doodsteek zou kunnen zijn voor de Israëlische haven Eilat aan de golf van Acaba. De Emancipade was van tevo ren al mislukt, schrijft Vrij Ne derland verder. En komt met de rake typering dat Nellien de Ruiter er momenteel uitziet als een voorzitster van een oranje comité dat het zaklopen heeft zien verregenen. Ook in dit blad deze week de bond van Groenevelt en de af faire-Glastra van Loon. Verder zeer lezenswaard: de hormoon- preparaten in opspraak, moge lijke bijverschijnselen van de morning after-pil en Duogynon. En terzijde: Bent u het vertrouwen in het Kabinet kwijt? Even aan Wiegel denken en u hebt het weer te rug. Een jaar geleden was het alleen maar mis met de economie, nu is het ook al mis met het herstel van de economie. Minister Dries van Agt staart de lezer aan van de frontpagina van De Tijd. Image-sigaar in de hand, zuur zuinigjes kijkend, terwijl hij zegt: de critici hebben ongelijk. Niet minder dan vijf tijdschriftpagina's krijgt hij om dat aan te tonen. Pater Kotte lijkt aan te sturen op een excommunicatie. Hij gaat onverdroten voort met pas toraal werkzaam te zijn tegen het verbod van kardinaal Al- frink in. Een van de vroegere volgelingen van Kotte: „Wan neer je met kritische vragen bij Kotte kwam, nam hij dat gelijk zeer hoog op. In plaats van op de vraag in te gaan eiste hij op zo'n moment louter volgzaam heid, waarin voor kritische vra gen geen plaats was. In het blad ook een beschou wing over het pas geopende Suezkanaal dat een aanslag be tekent op de reinheid van de Middellandse Zee en een repor tage over Harold Wilson, die Engeland in de EEG wist te houden tegen de wil van zijn partij in. En dan wat lichtere kost: Ruud van Hemert praat over zijn va- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Op de tweede dag van het proces tegen de Zuid-Molukkers, die begin maart de koningin wilden gijzelen, is het herhaalde malen tot botsingen gekomen tussen rechtbankpresident mr. Wytema en de woordvoerder van de advocaten, mr. H. Droesen, die vijf jaar geleden tijdens het proces-Wassenaar ook al van zich deed spreken. De onenigheden ont stonden toen de felle raadsman wat dieper wilde ingaan op de ideologische achtergronden van een vrije Zuid-Molukse republiek. Mr. Wytema had al een moeilij- onafhankelijkheidsbewegingen kwam opdagen doordat hij tij- z°u vanuit Moordrecht een nieu- bewaking was ingesteld, dens een verkeerscontrole was we poging gewaagd worden. Vanmorgen is de rechtbank be- aangehouden. De volgende dag, Toen werd echter vik de radio gonnen aan de laatste dag van in de nacht van 4 op 5 maart bekend, dat er een verscherpte het proces. Opnieuw werd getui- ge-deskundige Mantouw ge hoord. Daarna was het de beurt aan mr. Lauwaars voor zijn re quisitoir. ke dag, want in tegenstelling tot dinsdag, toen hij werd gecon fronteerd met de oudere organi satoren van het Soestdijkcom- plot, die zoveel mogelijk poog den hun eigen aandeel af te zwakken, kreeg hij nu te maken met een negental strijdbare jon ge Zuid-Molukkers. Stuk voor stuk verklaarden ze onomwon den hun leven te willen geven voor hun onafhankelijkheidsi- deaal. Op twee na zeiden ze openlijk het mislukken van de actie-Soestdijk te betreuren, om dat de gijzeling van de Koningin in hun ogen nog steeds een goe de zaak is. Deze openhartigheid irriteerde de president zichtbaar. Hij poogde door uitvoerige morali serende betogen deze verdach ten tot andere gedachten te brengen. Het maakte geen enke le indruk op de jongemannen, die vrijwel allemaal hun studie en beroep in de steek lieten om R.M.S.-soldaat te worden. Mr. Droesen vergeleek deze Zuid-Molukse strijders met Bas- ken, Koerden en Eritreërs, „die 4n Hoorn is gisteren de jaarlijkse Folkloristische markt van start gegaan. Vele ambachtslieden geven hier tot eind augustus een demonstratie van hun kunnen, zoals deze kaarsemaker. Hij doopt een lont in de hete was, laat hem afkoelen en herhaalt deze handeling talloze malen tot de kaars de gewenste dikte heeft. doden ook om hun vrijheid te verkrijgen", aldus de raadsman. Deze stelling was mr. Wytema iets te bar en hij ontnam de advocaat het woord. Eerder had hij van zijn ongenoegen laten blijken door een andere raads man, mr. Aarts, de pas af te snijden met de nogal merkwaar dige opmerking: „U poogt met uw vragen de eerdere verklarin gen van uw cliënt af te zwak ken". Regelrechte problemen doem den aan het slot van deze zit tingsdag op, toen als getuige- deskundige L. C. Mantouw werd gehoofd, een functionaris van het interkerkelijk contactcomité Ambon-Nederland uit Tiel. Deze belichtte, daartoe ondervraagd door mr. Droesen, de psycholo gische en politieke facetten. „Wordt iemand die naar de door Indonesië bezette Zuid-Molukse eilanden gaat, door de achter blijvers als een verrader be schouwd", wilde de raadsman weten. In de raadkamer besliste de rechtbank dat deze vraag niet toegelaten mocht worden. Van de president mocht mr. Droesen ook niet toelichten waarom die beantwoording van deze vraag voor de pleiters van groot belang is. Even later moest de rechtbank zich op nieuw terugtrekken om uiteind elijk een andere vraag van de advocaat niet toe te staan. De sfeer werd werkelijk onaan genaam toen mr. Wytema de advocaat een zwijgverbod op legde nog voordat deze aan zijn vraagstelling toekwam. Daar voor bood de president overi gens even later zijn excuses aan. Hij was inderdaad wat voorba rig geweest. Overigens verraste getuige Man touw de rechters met enige pitti ge opmerkingen. Zijns inziens gaat van de bestraffing van de Soestdijkovervallers geen enke le preventieve werking uit. „Al krijgen ze levenslang dan kun nen dergelijke acties niet voor komen worden. In tegendeel, een strenge straf zal slechts nieuwe moeilijkheden uitlok ken", deelde deze deskundige mee. Hij stelde dat de bestraffing van deze verdachte alleen zin heeft, wanneer de rechtbank gelijktij dig de Nederlandse regering de vermaning geeft de dialoog met de Zuid-Molukkers te herstellen. Uit het voorafgaande verhoor van de negen jongeren was ge bleken, dat de Molukkers op de dag van de actie slechts de be schikking hadden over hand- vuurwapens voor - acht perso nen. Toch wilde men de actie voortzetten. Men besloot pas tot afgelasting, toen de vrachtauto die twee man in Lunteren had den moeten organiseren, niet (Van een onzer verslaggevers) De restanten van de bus, die gisteren na een klapband een aantal bomen ramde Bij dit ongeluk zijn vier mensen om het leven gekomen. DENEKAMP - Gistermiddag is in het Overijsselse Losser een busje met 17 of 18 minder validen verongelukt. Hierbij kwamen vier mensen om het leven. Twee anderen raakten zwaar gewond. De slachtof fers zijn allen afkomstig uit Denekamp. Door een klapband schoot de bus van de weg af en ramde een aantal bomen. De rechter zijkant en het dak van de bus werden finaal ingedrukt. Twee van de passagiers waren op slag dood. De derde overleed in het ziekenhuis. Alle inzittenden waren werk zaam op een sociale werk plaats in Oldenzaal. Dagelijks pendelen zij met een speciale bus van Dënekamp naar hun werk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een Comité Representativiteit Werkgevers- en Werknemersvakverenigingen opge richt, dat gelijke rechten eist voor zogenaamde cate gorale organisaties ten opzichte van zogeheten erken de bonden. In een vandaag uitgegeven brochure wordt de huidige ongelijkheid een situatie genoemd, die een rechtstaat onwaardig is. Het comité heeft in de brochure wetsontweroen opgenomen, die de gelijkheid moet regelen. als de Sociaal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid of aan c.a.o.-onderhan delingen. Aldus nemen de er kende organisaties een monop oliepositie in- en wordt de vrij heid van vakvereniging, die for meel in Nederland geldt, tot een aanfluiting gemaakt, aldus de borchure. De categorale organisaties, die zichzelf representatief beschou- Tot de erkende bonden worden gerekend de werkgevers- en werknemersvakverenigingen, die zijn aangesloten bij één van de twee grote werkgevers- of drie grote werknemersvakcen trales. Organisaties, die zich niet bij die centrales wensen aan te sluiten dan wel door die centra les worden geweerd, kunnen in de meeste gevallen niet deelne men aan beraad in organisaties wen voor een bepaalde catego rie werkgevers of werknemers, moeten een bittere strijd voeren, aldus het comité, om represen tatief verklaard en erkend te worden en aldus hun werk te kunnen doen. Het is wel duide lijk geworden, dat in de situatie zonder wettelijke voorzieningen geen verandering te brengen is, zo schrijft het comité in zijn brochure. Immers, de „erken den" pretenderen alle catego- riën te vertegenwoordigen, ma ken in vele gevallen zelf uit wie tot overleg wordt toegelaten (en reageren bijvoorbeeld in de S.E.R. negatief omdat het toela ten van categoralen leidt tot ei gen zetelverlies) en beroepen zich bijvoorbeeld bij de c.a.o.- onderhandelingen op het begin sel van contractsvrijheid. Het comité heeft nu in wetsont werpen aangegeven, wanneer een vakvereniging als represen tatief moet worden beschouwd. Voorts wenst het de bepaling, dat als een representatief ver klaarde organisatie niet heeft meegewerkt aan een c.a.o.,- die overeenkomst niet bindend is voor de leden van de buitenge sloten vakvereniging. Ook zijn wijzigingen voorgesteld van de wet op de ondernemingsraden en de wet op de bedrijfsorgani satie. „Nieuwe organisaties, die nieuwe inzichten en verlangens naar voren brengen, moeten zonder schokken in het sociaal- economisch bestel opgenomen kunnen worden. Zijn de daartoe geëigende kanalen niet voorhan den, dan moet dit leiden tot een bedreiging van de rechtsstaat en de democratische samenleving", aldus het comité.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9