Warmond rond de muziektent ZOETERWOUDSE. SCHOLEN BOUWDEN „HARTESTAD" 10.000 ONDERZOEK NAAR SAMENSTELLING WINKELCENTRUM IN DE BUITENHOF Zeldzame reuzenpad GEMEENTEN MINIMAAL INWONERS Van onze correspondent LEIDERDORP De raadscommissie middenstands aangelegenheden heeft gisteravond besloten b. en w. te adviseren te zijner tijd eerst nader onderzoek te plegen alvorens definitief de samenstelling van een winkelcentrum in de Buitenhof te bepalen. De plaats waar dat eventuele winkelcentrum zou moeten komen dient dan in de nabijheid van de Schansen te liggen. B. en w. dienen, aldus het advies van de commissie middenstandsaangelegenheden, in de Buitenhof voorshands een oppervlakte van 1.500 m2 te reserve ren voor winkels. Over de wijze waarin in de mogelij ke behoefte aan winkels dient te worden voorzien wil de commissie zich op dit moment nog niet uitspreken. Standplaatsen Bij de behandeling van de verschillende in gemeente geldende standplaatsvergunningen bleek de commis sie geen moeite te hebben met vergunningen voor die handelaren die een aanvulling leverde op de in Leiderdorp reeds aanwezige branches. Geen bezwaar had de commissie derhalve tegen standplaatsvergun ningen voor vis- en visprodukten. Uiteindelijk ook niet tegen bloemen en planten". „Want die man heeft nu al 15 jaar een standplaatsvergunning. Die kun je hem niet afnemen. Bovendien heeft hij altijd kerstbo men", aldus een van de commissieleden. De commissie kwam niet tot een algemene normbepa ling voor het verlenen van standplaatsvergunningen. Dat werd door b. en w., hoewel dat wel voor de hand zou hebben gelegen, ook niet gevraagd. Overigens bleek bij de behandeling van dit onder werp de van gemeentewege verstrekte lijst met ver leende standplaats- en ventvergunningen verre van volledig te zijn. Beloofd werd de commissie in een volgende vergadering een complete lijst voor te leg gen. Als de auteurs van sprookjesboeken er het bestaan van hadden vermoed, dan hadden de boze feeën in hun verhalen, de jonge, schone sprookje sprinsen niet in gewone, alledaagse padden veranderd, maar beslist in spectaculaire Columbiaanse Reuzen- padden. Niet voor niets dragen deze dieren de naam van reuzenpad. De in Dieren park Wassenaar aanwezige exempla ren zijn momenteel 25 cm lang en wegen 500 gram. Zij kunnen nog groeien en de vrouwelijke Colum biaanse reuzenpad (die blijkbaar niets wil weten van de slanke lijn) wordt gewoonlijk twee maal zo zwaar dan haar mannelijke soortgenoot en haalt dan een gewicht van bijna 1 kilo. Columbiaanse reuzenpadden zijn nachtdieren, die er dus overdag hun gemak van nemen en 's nachts actief worden. Die activiteit gaat echter met weinig beweging gepaard; zij lopen (springen doen zij niet) naar hun jachtterrein en blijven daar onbeweeg lijk zitten. Komt echter een muis, of een jonge rat te dicht in de buurt, dan schiet hun lange, plakkende tong in een flits naar buiten en trekt hun prooi met één ruk naar binnen in hun enorm grote bek, die zich onmiddellijk sluit. Muis of rat wordt dan levend en wel ingeslikt 9| - DONDERDAG 12 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leski- meisjes landskam pioen in de bloemen Van onze correspondent Zoeterwoude Het katechetisch projekt „Van Harte" waarmee de katholieke basis scholen Sjaloom en Aloysius de afgelopen maanden hebben gewerkt, heeft z'n bekro ning gevonden in de bouw van een „Har- testad". Leerlingen van alle klassen heb ben hieraan gewerkt en het is frappant te zien tot welke creativiteit dit heeft geleid. De ideale stad om te wonen heeft een markt zwembad, dierentuin, sportpark, manege, sporthal, kermis maar ook een raadhuis, kerk, boerderijen, station, zie kenhuis enz. Het geheel beslaat een groot aantal vierkante meters in de gang van de Aloysiusschool terwijl in de Sjaloom de aula hiertoe is ingericht. Veel huizen ook en bungalows, maar geen flats. „Daar is het niet gezellig," zo vertelde onze jeugdige toelichter Theo Berg uit de 2e klas en lid van het „stadsbestuur" waarin elke klas vertegenwoordigd is alsmede de ouders, onderwijsteam en pater M. v. Eijk zitting heeft. De problemen ook bij de bouw van deze papieren stad toonde aan dat de ideale stad eigenlijk niet bestaat, maar je kan er wel met z'n allen naar streven er iets van te maken. Als Christen geloof je dat het beter kan en geloof in de „nieuwe stad", het nieuwe Jerusalem. Zo moet ook dit projekt uitmonden in een groot feest waar bij de kinderen iets proeven van de fijne sfeer. De Sjaloomschool doet dit volgende week; de Aloysius school heeft daarvoor de dag van morgen gereserveerd. In de morgenuren zullen dan door alle klassen spelletjes worden uitgevoerd. Ouders en stadsbestuur zullen deze beoordelen en vooral letten op de onderlinge samenwerk ing en tot slot een „Van harte klas" uitroe pen. Dan volgt er een songfestival, waarna het gehele gezelschap naar het zwembad Haasbroek gaat voor een grote picknick. D.e ouders hebben daar nog enkele verras singen in petto, waarna er 's middags een optreden is van het poppentheater Piet Onderwater. Van onze correspondente Warmond Gisteravond verzorgde St. Matthias uit Warmond onder zeer gun stige weersomstandighe den weer zijn jaarlijkse „Baan-Show". 130 leden van deze vereniging werk ten hieraan mee. Alle facetten van Matthias kwamen uitstekend naar voren. De „opknapbeurt" van de majorettes werd duidelijk zichtbaar gemaakt doordat zij eerst in hun oude uni formen voor het voetlicht traden en vervolgens in hun nieuwe. Er kon van een metamorfose worden gesproken. De afdeling harmonie speelde o.a. het stuk „Va nessa" van Pie Scheffer waarmee zij afgelopen zondag zo'n groot succes heeft behaald op het bondsconcours in Wate ringen. Het leverde toen 310 1/2 punt op en pro motie naar de ere-afde- ling. De mini-rettes gaven een show ten beste waar mee zij a.s. zondag op een concours zullen verschij nen. De drumband o.l.v. dhr. v. Egmond begeleidde niet alleen de mini- en majoret tes maar presenteerde ook zijn eigen show. De afdeling toneel speelde een wagenspel o.l.v. Han Rooth. Al met al een zeer genoeglijke en geslaagde zomeravond met vrijwel geheel Warmond rond de muziektent. Bewoners Leiderdorpse Hoofdstraat klagen over bar Van onze correspondent LEIDERDORP - Een groot deel van het „oude" Leider dorp blijkt veel hinder te on dervinden van de bar aan de Hoofdstraat. Voornamelijk richten de klachten daarbij zich tegen de bezoekers van de bar. Uit tijdens de gister avond gehouden vergadering van de raadscommissie mid denstandsaangelegenheden gemaakte opmerkingen bleek onder andere dat uit de verre omtrek van Leider dorp 's nachts om vier of vijf uur nog een bezoek brachten aan de bar. Vooral op de zondagmorgen verlaten de laatste bezoekers pas om een uur of zeven de bar. Een en ander blijkt gepaard te gaan met veel kabaal ter wijl tal van omliggende tuin en ernstig worden bevuild door de, veelal behoorlijk aangeschoten, bezoekers. De bewoners voelen zich door deze bezoekers bovendien bedreigd. Klachten bij de po litie zouden tot dusver geen resultaat hebben opgeleverd omdat de politie gewoonweg niet komt. Een commissielid vertelde zelfs dat het, toen afgelopen zaterdagnacht in een van de winkels aan de Hoofdstraat de alarminstal latie begon te werken, het in het geheel niet mogelijk bleek een politieman naar Leiderdorp te krijgen. Na een uur of twee zijn toen de omwoners zelf maar op on derzoek in de winkel uitge gaan. Wethouder J. Reugebrink zegde toe een en ander in b en w te zullen bespreken en een nader onderzoek in te stellen. Hij vertelde daarbij wel dat uit een vrij recent politie-bericht was gebleken dat de sluitingstijden van de bar betrekkelijk weinig wer den overschreden. Veilingen Aan het meisjes-juniorenteam van de vol leybalvereniging Leski-Wassenaar, dat vo rige week het landskampioenschap behaal de, werd gistermiddag in de zaal achter de Zijllaankerk een receptie gehouden. De meisjes werden namens het bestuur van de vereniging en namens de districten Leiden en Zuid-Holland en uiteraard ook namens de sponsors gehuldigd met bloe men. Burgemeester mr. K. Staab en wet houder A. J. M. van der Klaauw kwamen namens het gemeentebestuur de gelukwen sen bij het behalen van de nationale titel aanbieden. Burgemeester Staab .hield een toespraak, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat geheel Wassenaar bijzonder trots is op de prestaties van het meisjes team. Mr. Staab bood aan elk van de leden van het winnende team een boeket bloe men aan. Gedeputeerde Staten: Leiden - G.S. van Zuid-Holland willen met enkele maatrege len de bestuurlijke problemen vooral in de kleinere gemeen ten in de provincie zo snel mogelijk tot een oplossing brengen. Zo menen zij dat toekomstig te vormen gemeenten minimaal 10.000 inwoners moeten hebben, waardoor het bestuursappa raat zo groot is, dat het in staat is tot goed overleg met andere besturen. Voorts zou de instelling van commissies, die met bevoegdheden van de gemeentebesturen deeltaken ver vullen, de denkbeeldige afstand tussen burger en bestuur kunnen verkleinen. In de doeleindennota gemeentelijke herindeling voor de perio de 19741978 wordt bovendien herhaaldelijk gewezen op de noodzaak van doorzichtigheid van besturen. Dit kan volgens G.S. onder meer worden bereikt door die afstand tussen burger en bestuur zo klein mogelijk te houden. Ten aanzien van de opbouw van die besturen wordt in de nota gewezen op doorvoering van de decentralisatie. Hierdoor wordt de mogelijkheid tot controle geschapen en de betrokkenheid van de burger bij het bestuur bevorderd, aldus G.S. Voorts vinden zij dat de gemeentelijke herindeling per streek moet worden aangepakt, omdat iedere gemeente vrijwel altijd samenhang heeft met het omliggende gebied. Zij hebben de Zuid Hollandse gemeenten drie maanden de tijd gegeven om hun zienswijze te bepalen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5