Allerlei(ds) Onderwijskrachten (met goud beloond) namen afscheid Kring Leiden van de kvp wil De Zeeuw niet terug Kort geding GL-twee ttflNGENttflM, UITGAAN i Van een onzer verslaggevers LEIDEN/GOUDA De Kring Leiden van de Katholieke Volkspartij heeft zich gister- Iavond in Gouda met grote meerderheid uit gesproken voor de heer Vergeer uit Utrecht als kandidaat voor het partijvoorzitterschap. Dat betekent dat dr. D.hde Zeeuw, die zich thans opnieuw kandidaat heeft gesteld voor 15j dezelfde functie, van „Leiden" niet meer •25 terug hoef te komen. De heer De Zeeuw trad op 24 maart af als voorzitter, nadat het dagelijks bestuur zijn daad, tegen de zin van het publiceren van een heractiveringsnota voor de KVP, had afge keurd. Overal in den lande gingen daarna stemmen op om de heer De Zeeuw weer opnieuw als voorzitter te kiezen. Men was bevreesd dat de koers van de KVP, een slag naar rechts zou verschuiven onder een nieuwe voorzitter. Teneinde deze groepering binnen de partij tegemoet te komen stelde het kringbestuurslid Nooy gisteravond voor de afgetreden voorzit ter alsnog een plaatsje in het dagelijks be stuur te geven. Weliswaar niet meer als voor zitter. „Hij is tenslotte uit eigen beweging weggegaan", zo was de mening van de heer Nooy. Op tafel lagen gisteravond vier resoluties, waarvan er drie pleitten voor terugkeer van de heer De Zeeuw en een tegen. De heer De Boer van de afdeling Lisse: „Om wille van de rust binnen de partij willen wij dat het gehele dagelijks bestuur terugkeert en dat er eerst een duidelijke beleidsbepaling komt". Zijn resolutie kreeg veertien stemmen voor en vierendertig tegen. De heer Blans, die uit het kringbestuur is getreden om „missiewerk" voor De Zeeuw te doen, kwam met een resolutie van „vertonrus- te KVP-ers". Deze resolutie beoogt een strijd bare KVP binnen het CDA. „Om dit te berei ken moeten we de reactivering van de partij zo grondig mogelijk aanpakken". Hij stelde een aantal prppaganda-acties voor. De resolu tie werd afgestemd met 11 stemmen voor en 41 stemmen tegen. Met name de here Werter en Vervoorn van de afdeling Leiden stelden dat de totstandko ming van een Christen Democratisch Appèel op het ogenblik belangrijker is dan het sterk maken van de KVP alleen. „We moeten door gaan op de ingeslagen weg en de daarbij uitgestippelde beleidslijnen niet doorkruisen", aldus de heer Vervoorn. De heer Groeneveld, de kringvoorzitter, bracht te berde dat de AR en de CH thans zijn begonnen met ledenwerfacties op grote schaal voor hun eigen partij en niet voor het CDA. „Wij kunnen de KVP niet als uitgemer gelde partij het CDA binnenloodsen", aldus de voorzitter die er bovendien op wees dat het nog wel vier jaar kan duren voor het CDA als partij een feit is. Overigens is de stemming over De Zeeuw ook in het kringbestuur ver deeld. De heren Groeneveld, Bom en Adriaan- sen zijn voor terugkeer van de heer De Zeeuw als partijvoorzitter. De overige bestuursleden zijn voor een zich gematigder opstellende voorzitter. Een resolutie van de heer Adriaansen werd met 19 stemmen voor en 23 stemmen tegen verworpen. Hierin wordt aangedron gen op een nog dit jaar tot standkomen van een CDA. „Teneinde de politiek daklozen weer onderdak te geven". Het Statenlid Bakker uit Voorschoten wilde de narigheid binnen de partij het liefst toe schrijven aan „het al jaren disfunctioneren van allerlei dagelijkse besturen". In zijn motie drong hij dan ook aan op de totstandkoming van een „werkelijk eensgezind" dagelijks be- stuur.„We komen er niet door te zeggen dat wij als KVP alvast maar beginnen zonder de andere Christen Democratische partijen daar in te betrekken", aldus de heer Bakker. In zijn resolutie wordt het overigens „niet raad zaam geacht de kandidatuur van de heer De Zeeuw als partijvoorzitter te steunen". De ■motie werd met 46 stemmen voor en 14 tegen aangenomen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leidse onder wijs heeft gisteren afscheid 9°J genomen van twee formidabe- m le krachten: mej. J. J. van der Kroft en mej. K. H. Klokman. Voor beiden was het konin klijk goud (behorende bij de Orde van Oranje-Nassau) weggelegd. Mej. Van der Kroft was in Leiden ruim 17 jaar werkzaam als hoofd van de Pacelli-kleuterschoo! aan de Duikerstraat in het Mors- kwartier; voordien werkte zij 11| als leerkracht in de Haagse Schilderswijk. Mej. K. H. Klokman had er 47 jaar opzit- ten. Zij ontving haar onder- AVlf scheiding aan de prot. Christ, basisschool Zuiderparkschool aan de Asserstraat. Wethouder-loco-burgemeester M. van Aken kwam gistermor- Wi, gen de waardering van het gemeentebestuur uitdrukken bij de school aan de Duiker straat, waar het draaiorgel lus tig speelde en de kleuters uit- Bgedost waren in feestelijke uit monstering van papieren muts met serpentines en vlaggetjes en ballonnen. Het was een af scheidsfeest onder de zomer zon in de open lucht, terwijl mej. Van der Kroft werd opge nomen in een rondedans. De wethouder verrichtte zijn taak, têrwijl het jonge volkje lustig doorging met plezier maken; de „jongste generatie" van mej. Van der Kroft, die met een jeugdig hart de kinderen de Tijdingzaal van de Leidse ïniversiteit wordt momenteel «p, grote tentoonstelling gehou- en van eeuwfeestfoto's, geno- tijdens de feestweek ter 'iering van het vierhonderdja- .a,ig bestaan van de Leidse Uni versiteit. Een tiental Leidse foto- rafen heeft werk ingezonden. ;es )e collectie omvat ongeveer ,je ijftienhonderd foto's. Behalve ie vele foto's te bewonderen >estaat ook de mogelijkheid ze e bestellen. De tentoonstelling, lie iedere dag geopend is van 2.00 tot 17.00 uur is tot en met Tijdag 20 juni te bezichtigen in Ie Tijdingzaal, Stationsweg 37. De heer Van Aken feliciteert hier mej. Klokman met haar lintje. in hun zorgeloze tijd een stap je op weg heeft geholpen naar de maatschappij. „Een reden (knap, zei een ballon) voor veel dankbaarheid en erkentelijk heid voor de geleverde presta tie, in goud uitgedrukt", aldus de loco-burgemeester in het zonnetje, toen hij juffrouw Van der Kroft de gouden me daille opspeldde. Hét „Lang zal ze leven" werd door het orgel overgenomen en „Swie- bertje" kwam er lustig bij. Gistermiddag was er een druk bezochte receptie, die door het ouder-comité werd verzorgd: ouders, oud-leerlingen, groot en klein, kwamen „hun Juf' uitluiden met een handdruk, geschenken en bloemen. Een paar uur lang was het een komen en gaan en een herken ning van „ontzettend, wat ben jij groot gewordenvan de kant van juffrouw Van der Kroft. Het personeel van kleu ter- en basisschool en deputa ties van schoolbestuur en ou dercomité verzorgden later op de dag een koffiemaaltijd, waarbij de ouders met een zilveren horloge kwamen aan dragen en een fotoreportage van de hele dag. De kinderen zorgden voor een leren koffer en een paar boekwerken. De kleuterleidsters stelden een kleurrijke fotografische repor tage sarrien over het werk op de Pacelli-kleuterschool. Mej. Van der Kroft .ging giste ren (dinsdagavond werd in een volle St. Leonarduskerk door leerkrachten en leerlingen een fijne Eucharistieviering ver zorgd) met een vol hart en niet met lege handen naar huis. Tegen zessen was het schoollo kaal een bloemenwinkel; zo op het oog teveel voor juffrouw Van der Kroft om mee te ne- In de aula van de Oranje-Nas- sau-Mavo werd gistermorgen afscheid genomen van mej. Klokman, die verbonden is ge weest aan de Zuiderpark school. Ook hier was wethou der Tinus van Aken aanwezig, temidden van het geroezemoes der leerlingen, om de alom gewaardeerde leerkracht, die geroemd werd om haar be kwaamheid en deskundigheid, met een koninklijke onder scheiding namens het gemeen- Loco-burgemeester Van Aken speldt de koninklijke onderscheiding op bij mej. Van der Kroft. tebestuur uit te luiden bij het „formele beëindigen van deze maatschappelijke functie". - Ook bij mej. Klokman werd °verkarrt werd tenminste een door de leerlingen van haar ""j1'11 dPBütroerd rond de basisschool aangetoond, dat »P"nses en de zurekool Eeuwfeest in 'oio's Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Open huis il< Iet Vormingscentrum Werken de Jongeren aan het Lammen- schanspark houdt morgen van |U 4 tot 20.30 uur „open huis". Marianne Plug Passchier over .Vet waarom van het „open „Met ingang van 1 augus- Jus aanstaande wordt de leer- Jicht opnieuw uitgebreid. De folledige leerplicht omvat dan Ojaar dagonderwijs en aanslui- end is men nog gedurende één aar gedeeltelijk leerplichtig voor twee dagen per week. Als ia'men nè de tien jaar volledig ei|dagonderwijs wil gaan werken, zijn er dus toch nog twee dagen «r week waarop men niet mag verken, maar naar een 'oepaal- ie onderwijs-instelling moet. Ons vormingscentrum is een idoor het Ministerie van Onder- nii vvijs en Wetenschappen erkende ,U onderwijs-instelling, waar men aan die gedeeltelijke leerplicht dtan voldoen. Om aan jongeren idie gedeeltelijk-leerplichtig zijn, jgrén aan hun ouders, duidelijk te "laken wat nu zo ongeveer de edoeling is van een vormings- jt centrum en wat er zoal aan et programma-onderdelen worden :t geboden, organiseren wij dit li; ..open huis". Uitnodigingen zijn 5e verzonden aan alle scholen voor voortgezet onderwijs in de re- pnfio. Het is te verwachten, dat diverse scholen in klasverband naar ons vormingscentrum ko men. Maar uiteraard zijn ook alle individuele bezoekers van harte welkom. Tijdens dit „open huis" wordt alle mogelijke in formatie verstrekt en kan men zich ook als deelnemer laten inschrijven". Tot zover Marian ne Plug-Passchier. Promotie P. J. Nijweide, verbonden aan het Laboratorium voor Celbiolo gie en Histologie van de Leidse universiteit is vanmiddag gepro moveerd op het proefschrift: „Calcium and strontium meta bolism of bone in vitro". Promo- tor was dr. J. W. Hekkelman, lector in de celbiologie, i.h.b. cel- en weefselfysiologie, te Lei den. Voor het onderzoek werd subsi die toegekend door het Hippo crates Studiefonds. Troef verhuisd Vormingscentrum Troef aan de Hogewoerd is gisteren verhuisd naar het Noordeinde 2a, Waar zij vanaf heden gevestigd zijn in de zogenaamde „ziekenboeg" van het Noordeindecomplex. Het telefoonnummer blijft onge wijzigd: 071 - 30494. Val van 8 meter De 18-jarige F. Karei uit Leiden is dinsdagmiddag 8 meter van een ladder gevallen bij het ver ven van een flat aan de Opaal straat. Toen hij een bepaald ge deelte niet kon bereiken, pro beerde hij staande op de ladder, deze te verplaatsen. Deze viel daarbij om. De 18-jarige jonge man is met kneuzingen opgeno men in het Diaconessenhuis. Nieuwe bank Het was gisteren een druk dagje voor wethouder/loco-burge meester Van Aken. Want behal ve het opspelden van koninklij ke onderscheidingen bij twee af scheidnemende onderwijskrach ten woonde hij ook nog een persconferentie bij van de Ka mer van Koophandel, ging hij tussendoor even op bezoek bij het echtpaar S. Brouwer-Ou- werkerk in de J. P. Coenhof, dat dezer dagen 60 jaar getrouwd is, en opende hij ook nog de nieu we vestiging van de Westland- /Utrecht hypotheekbank in Lei den. Deze bank is gespecialiseerd op het gebied van eigen woning hypotheken en is groot gewor den met de zogenaamde „No- risk hypotheek", een hypotheek die wordt kwijtgescholden bij overlijden en arbeidsongeschikt heid. De heer Gordijn, districts directeur van Westland/Utrecht bood de wethouder een bedrag onder couvert aan om het hek werk rondom het fontein aan de Vismarkt te restaureren. De heer Gordijn verklaarde dat de reden van de vestiging van de bank is dat er zoveel gebouwd wordt in Leiden. De komende jaren komen hier ongeveer vier duizend woningen gereed. Maastricht (ANP Het Limburgs vormingstoneel GL-twee, onder deel van het Groot Limburgs Toneel, heeft een kort geding aangespannen tegen het bestuur van het Groot Limburgs Toneel. Het zal woensdag 18 juni dienen voor de president van de arrondissementsrechtbank te Maastricht Gevraagd wordt het be stuur te verbieden de stichting op te heffen. Die opheffing zou vandaag geschieden in een bestuursvergadering in Hasselt (Belgisch Limburg). Voor GL-twee zou dat betekenen dat van 1 september af geen voorstellingen meer zouden kunnen worden gegeven, wat in strijd zou zijn met de arbeidsovereenkomst omdat de opzeggingsdatum van de contracten voor het nieuwe seizoen is verstreken. Gesteld wordt dat het stichtingsbestuur zich niet kan beroepen op het besluit van het provinciaal bestuur van Limburg om het GLT niet meer te subsidiëren. Die beslissing op een dergelijk laat tijdstip moet volgens het vormingstoneel worden beschouwd als onbehoor lijk bestuur en de subsidie moet eventueel voor de rechter worden afgedwongen. toegestuurd. gratis/pn vrijblijvend, als u nü de bon invult. d<R -■rplichting. 14 dagen gratis naar: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. Leidse Courant In en. rond Leideni Donderdag 12 unl Kasteel Duivenvoorde. Voorschoten - Concert. Andrea van Schaick speelt werken van Debussy, Mozart. Stra- winsky en Chopin; aanvang 20.30 VrljdBg 13 (unl Pieterskerk, Pieterskerkhof - Orgel concert door Joop Brons, werken van o.a. Bach. Sweelinck en An- driessen; aanvang 20.15 uur. Hothouse. Rapenburg 24 - Concert door het Hans Dulfer Ritmo Natural; aanvang 22.00 uur. Maandag 16 juni Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9 - Lezing door Theo Roest over waar neming en geheugen, innering en herinnering; aanvang 20.00 uur. Donderdag 19 |unl Breehuys. Breestraat 19 - Openbare verkoop van 14.00 tot 22.00 de Amerikaanse organist Dwight Oarr; aanvang 20.00 uur. Hothouse. Rapenburg 24 - Concert door The Caledonians, 18-mans Big-Band uit Noord-Holland; aan vang 22.00 uur. Bioscopen zond. 2.30 - 4.4! Trianon Theater, Breestraat 31, tel: 23875. De langste dag. Dag., ook zondag 2 en 8 uur. Re* Theater, Haarl.str. 52. tel. 25414. Poesjes die men pakken kan (18 jaar). Oag. 2.30 - 7 - 9.15 - u. zondag 2.15 - 4.30 - 7 - 9.15 u. wo. 2.30 uur: Tarzans grootste gevecht a.l. Nacht voorstelling: vrijd. en zat. 23.30 Bed- godinnen (18 jaar). Camera. Elke avond 7.00 en 9.30 uur dagmiddag 2.30 2.00 en 4.15 uur. „Alibaba rovers", met Fernandel (a.l.) Nacht voorstelling: vr. za.-nacht 23.30 uur Claude Chabrol's ..Les Biches' (18 jaar). Lldo Theater, Steenstraat 39. tel. 24130. The front page (14 jaar). Oag. 2.30 - 7 - 9.15 u. zondag 2.30 - 4.45 -7-9.15 u. Studio Theater, Steenstraat 39. tel. 33210. You only live twice (14 jaar). Aanvangstijden zie Lido. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. tel. 43171, spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij- den; Van Vollenhovenkade en plein. derstraat, Meyerskade, Duyvendak- straat. Kanaalweg (van Hoge Ri/rv t Van Vollenhovenplein), Rijn dijkstraat, Kanaalstraat, Dozystraat. de Goejestraat, Cosijnstraat, Hart- manstraat. Roomburgerlaan. Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelmi- nabrugUtr. Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Catharina- straat, Rijnstroomstraat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijn- vreugd). Rhijnvreugd, Bruggestraat. Besjeslaan. Park „Die leythe". Roomburgerweg. Aarstraat. Meer burgerkade en straat. Gouwestraat. Amstelstraat, Leedestraat. Wiericke- straat. IJsselkade. Kasteelhof. Vlist- straat. Zaanstraat, Maasstraat, Mer- wedestraal, Drechtstraat. Linge- straat, Spaarnestraat. Lekstraat. Ca- stellumweg. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Willem Frederlk zn. v. W. F. Brouwer en G. A. Borre- man, Gerardus Johannes zn. v. G. J. de la Rio en N. van der Zwan. Johan zn. v. A. Flelmieg en J. van Duijven- voorde, Gee'rtrulda dr. v. H. Luimes en A. J. Klulter. Jeroen Arend Jan zn. v. L. Dijkkamp en L. Ciere. Arno zn. v. H. D. Evers en E. Zegstroo. OVERLEDEN: F. Sterke geb. 5 nov. 1953 echtgenote van J. Keldermans. C. van der Plas geb. 31 jan. 1968 zoon, I. Bavelaar geb. 3 jan. 1924 echtgenote van W. van Erkel, J. van Sterkenburg geb. 4 juni 1913, man. G. M. Mulder, geb. 8 maart 1912, man, L. W. J. M. Geldens geb. 16 feb. 1899 geh. gew. met Y. J. D. Radersma, D. Haak geb. 18 feb. 1896. echtgenote van J. Broer. P. J. Verhelj geb. 20 aug. 1914, man. J. Numeijer geb. 12 mei Exposities Galerie Heuff, Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751-12185. dl. t/m za. 10-17 uur. dl. ook 20-22 uur. Tot 22 juni expo^ soert Ivan aquarellen en Koji Kondo Japanse sprookjespopjjon. Sted. Museum „De Lakenhal", Oude Singel 23-32. tel. 44044. Ma. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. 12/6-27/7: De expositie „Het Leidse Woonhuis" l.k.v. Monumentenjaar '75. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. T/m 13/7 oen tentoonstelling van Griekse en Ro meinse kunst In particulier bezit. Ne derlandse verzamelingen 1575-1975. Atelier „De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest. tel. 50220. Ma t/m za 8-18 uur zo gesl. Ans v. d. Heide-Kort met eigen werk o.a glasbuigen, aar dewerk, schilderijen en mozaïeken. Galerie 't Hoekje bij de Pomp, Dorps straat 38. Warmond tel. 01711-3501. Elke dag van 19-22 uur. bovendien za en zo. van 12-17 uur. Tot 15/6 expo seert Rob Schipper fotografie, etsen en zeefdrukken van Warmond. Huize Lidwina exposeert handenarbeid. Restaurant Oudt Leyden, Steenstraat 53. tel. 33144. 5/6-4/7, expositie van Poppe Damave. georganiseerd door Int. Art Service. Oranjerie In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur. zo 10-16 uur. „Denken en Doen" tot 1/9. Op deze tentoonstelling wordt hot ambachtelijke aspect van het werk van het technisch en administratief personeel naar voren gebracht In rela tie tot onderzoek en onderwijs. Gomeentelljke Archiefdienst: Bolsot- kado 2a. tel. 34421. Ma t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur. Tot 28/6 „Van eeuw tot eeuw", oen tentoonstelling onder aus piciën van het Academisch Historisch Museum, waarin de vorige eeuwfees ten in beeld gebracht worden. Tevens wordt aandacht geschonken aan de universiteit wat betreft omvang en behuizing en de stand van de weten schappen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3