PTT-personeel dreigt spreiding te saboteren Westerterp: geen kinderen voorin het kan vriezen of dooien Geen aktie tegen Luns Premier Gandhi schuldig aan corruptie bracht £eiej&e(2owum£ Donderdag 12 juni 1975, 65e jaargang no. 20141 Kort-Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Gii Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.8£ r-hoofdredacteur Moulin Rouge Moulin Rouge, film uit 1953 over Toulouse Lautrec op Ned. II om 20.21 uur. Voetballen van Pele om 19.05 uur. Ned. I om 20.35 uur aflevering Klaverweide over Surinaamse familie. Om 21.50 uur Ronnie Corbett. DROOG EN ZONNIG WEER Droog en zonnig weer bij een tot zwak of matig afnemende noordoostelijke wind. Maxima van 22 tot 26 graden, maar in de kustgebieden afkoe ling door wind van zee. Morgen zon: 4.20—21.00. Schev. hoogw.: 5.1417.39. Maan: 8.41—23.20. Laagw.: 1.01—13.23. België denkt aan rijbewijs bromfietsers BRUSSEL De Belgische mi nister van verkeer, Jos Char- bert, overweegt een rijbewijs voor de bestuurders van brom fietsen in te voeren in België. Een van de redenen daarvoor is het grote aantal ongelukken' waarbij bromfietsers betrokken zijn. Bovendien is gebleken dat de rijders van bromfietsen vaak zelf de schuld zijr. van de ver keersongelukken en dat zij veel al niet of maar weinig afweten van de meest elementaire ver keersregels. Ook is uit controles gebleken dat de Belgische bromfietsers veel harder rijden dan normaal is toegestaan. Een beslissing zal echter nog zeker tot het einde van het jaar op zich laten wachten. RIJKE SCHAKERING AAN MENSEN EN KLEDING Op het tuinfeest dat de Britse ambassadeur John Barnes gisteren Tanzaniaans tenue om de Britse ambassadeur John Barnes geluk in Den Haag gaf ter gelegenheid van de verjaardag van koningin te wensen (boven). Volgens de besté tradities van de Haagse school rijke schakering aan mensen en kleding ontfermden zich twee dames over de gebakjes die werden rondge- MINISTER ONEENS MET PVDA Den Haag (ANP) - Minister van der Stoel is niet van plan in de Navoraad voor te stellen de ambtstermijn van de secretaris-generaal te beper- Hij verklaarde gisteren in de Eerste Kamer dat het in beginsel juist is, „in de toekomst" een vaste ambtstermijn vast te stellen voor de functie van secretaris-generaal, zoals ook in talrijke andere internationale organisaties het geval is. Als ook de andere veertien Navo-landen hiervoor voelen, dan zullen zij toch de neiging hebben - omdat mr. Luns is benoemd toen nog geen ambts termijn was vastgesteld - een dergelijke regeling eerst in de toekomst te laten ingaan. Minister van der Stoel zei dit in antwoord op opmerkingen van de PvdA-afgevaardigde drs. Ne- derhorst, volgens wie mr. Luns „niet meer te handhaven is". Deze had de minister gevraagd in de Navo-ministerraad een voorstel van de Assem blee van de Westeuropese Unie aan de orde te stellen. Mr. Luns, aldus de minister, spreekt slechts na mens het bondgenootschap, indien hij daartoe gemachtigd is. „Niet in alle gevallen zijn de uit spraken van de secretaris-gtmeneraal door ieder met voldoende tevredenheid ontvangen. „Persoon lijk had ik in bepaalde situaties gezwegen of de zaken anders gesteld", aldus de minister. Het gaat echter te ver om te stellen - zoals drs. Nederhorst had gedaan - dat mr. Luns het gezicht van het bondgenootschap bepaalt: hij is een internationaal ambtenaar in dienst van een internationale organi satie, beslissingen worden genomen door de minis terraad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het personeel van de Centrale Directie van de PTT bereidt momenteel harde acties voor om een eventueel dwangma tig doorgevoerd spreidingsbeleid door de regering ongedaan te ma ken. Een speciale commissie is sa mengesteld uit de diverse perso neelsvertegenwoordigingen om de spreidingsplannen te saboteren. De speciaal samengestelde werkgroep heeft nog geen taktiek gekozen. Men heeft de keuze uit: het ontwrichten van het postver keer; het telefoonverkeer ernstig verstoren; de automatische girohandelingen via de computer onmogelijk te maken; alle op drachten die met dè spreiding te maken hebben systematisch te weigeren of ernstig te vertragen. Dit laatste zou onder meer mogelijk zijn, door een dergelijke opdracht tot vrijwel in het oneindige langs de honder den afdelingen in Let land te sturen. Het personeel van de PTT geeft daarmee te kennen, dat het zich niet bij de spreidings plannen van de regering neerlegt. „We zijn wel bereid om te spreiden, maar dan moet het op een andere manier gebeuren en dan alleen na een zorgvuldig onderzoek", aldus een woordvoerder. Minister Gruijters (Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening) toonde zich gisteren in de Tweede Kamér nog steeds een sterk voorstandèr van de spreiding en voelde niets voor een eventueel uitstel. Hij herhaalde het standpunt van de regering om in de eerste fase 6500 arbeidsplaatsen (waarvan 3400 PTT-ers) te verplaatsen. Overigens meende hij dat de genoemde termijn, 1978, geen „keihard" gegeven is. Hij zegde de Kamer toe, dat de tweede fase van de spreidings plannen gepaard zal gaan met ëen grondig onderzoek. Hij gaf toe dat een dergelijk onderzoek bij de eerste fase had ontbroken, maar de „regering had gezien de noden van het Noorden en het Zuiden de knoop maar doorgehakt". (Zie verder pagina 7 ■Sr tsmmi Premier Indira Ghandi ...knoeierijen bij verkiezingen.... AFTREDEN NIET UITGESLOTEN New Delhi (Reuter) - De Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, is donderdag door het hooggerechtshof in Allahabad schuldig bevonden aan corrupte verkie zingspraktijken. Rak Narain, leider van de Indiase socialistische partij, die zij in 1971 bij verkiezingen in haar district in de staat Oettar Pradesj had verslagen, had haar aangeklaagd. Door het vonnis is de verkiezingsuitslag uit 1971 ongeldig geworden, zodat zij automatisch uitgesloten is van het premierschap. Rechter Jagmohan Lal Sinha bepaalde voorts dat zij gedurende zes jaar geen verkozen functie mag bekleden. Mevrouw Gandhi die de aanklacht van de hand had gewezen, zal naar men verwacht onmiddellijk beroep aantekenen. De rechter bevond mevrouw Gandhi, die al negen jaar premier is, schuldig aan corruptie door het overheidsapparaat voor haar verkie zingsdoeleinden te gebruiken, meer geld voor haar campagne uit te geven dan is toegestaan, en door gebruik te maken van een religieus symbool - een koe en een kalf - als kenteken van haar Congrespartij. Het vonnis tegen mevrouw Gandhi is niet uitvoerbaar voordat de zaak in hoger beroep is behandeld door het Hooggerechtshof. Zij kan dus voorlopig in functie blijven. De premier is tevens veroordeeld in de kosten van het geding, dat meer dan vier jaar heeft geduurd. Mevrouw Gandhi was de laatste van 97 getuigen die in de zaak zijn gehoord.' PRIJSVRAAG INRICHTING KAMERGEBOUW Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Gruij ters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) zal een prijsvraag uitschrijven voor de inrichting van het nieuwe ge bouwencomplex, dat het rijk onlangs voor de Tweede Kamer heeft aangekocht. De minister vertelde dit gisteren bij het debat over de spreiding van rijksdiensten. Op deze prijs vraag kunnen architecten inte- (B) RIJBEWIJS Omdat veel bromfietsers zelfs nog niet de meest elementaire ver keersregels kennen.... Valhelmen alleen helpen niet om het aantal ongevallen met brom fietsen terug te drukken. Passagiers Jumbojet aan ramp ontsnapt BOMBAY De 360 passagiers van een B-747 jumbojet van Air France hebben vanmorgen zonder ongelukken het vlieg tuig verlaten toen bij de start van de lucht haven van Bombay brand uitbrak aan boord. De gezagvoerder ont dekte het> vuur toen het toestel na een tus senlanding op de lijn HongkongParijs wilde opstijgen. De jumbojet is geheel uit gebrand. ADVERTENTIE] In de loop van de komende weken staan ons tweehonderd duizend feestjes te wachten. Zo'n tweehonderdduizend jonge mensen krijgen te horen dal ze geslaagd zijn. Reden voor vreugde. Want dal is een goed geluid. Voor iedereen. Ook voor de naaste buren. Zolang de hoeraslcmming de geluidsbarrière maar niet door breekt. v De politie. GEVAAR BÓS- EN HEIDEBRAND De eerste bosbrand van dit jaar is een feit. Het heden, die door de wisselende windrichting extra beschermde natuurgebied Het Buurserzand in bemoeilijkt werden. Tegen de avond was men de Haaksbergen is gisteren voor een deel verwoest brand meester. Aan de blussing namen de brand- door een zeer grote bos- en heidebrand. Men is weerkorpsen van Haaksbergen, Enschede en een de hele dag bezig geweest met blussingswerkzaam- afdeling bosbrandweer deel. HEERLEN, (ANP) Minister Westerterp wil het vervoer van kleine kinderen voorin de auto verbieden. Na de invoering van het verplichte gebruik van bromfietshelmen en autogor dels is dit een derde maatregel ter verhoging van de veiligheid van weggebruikers. Minister Westerterp zal volgende week deze maatregel aanbevelen bij zijn Europese collega's op een bijeenkomst in Kopenhagen. Hij maakte zijn plan gisteren bekend tijdens het in bedrijf stellen van de dienst verkeers- ongevallenregistratic in Heer- De SWOV, Stichting weten schappelijk onderzoek verkeers veiligheid, kent de overwegin gen van de minister niet. Een recent onderzoek naar het ge bruik van autogordels, het meest uitgebreide wetenschap pelijk onderzoek dat op dit ter rein is verricht, wijst erop dat het veiliger is kinderen die zelf standig kunnen zitten voorin in heupgordels te plaatsen dan achterin zonder gordels. In de strijd om verkeersveilig heid in België heeft de politie in Antwerpen gisteren veel pro cessen-verbaal opgemaakt tegen automobilisten die geen auto gordel gebruikten. In België mo gen geen kinderen beneden 12 jaar op de voorste zitplaatsen worden meegenomen. Proces tegen Molukkers duurt langer (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het monsterproces tegen de Zuid-Molukkers die in maart een gijzelingsactie tegen de koningin hadden willen uit voeren, zal een dag langer du ren. De verdedigers van de ver dachten zullen eerst morgen tij dens een speciale zitting hun pleidooien houden. Vandaag werd voor de tweede maal de getuige-deskundige Mantouw door de rechtbank ge hoord. Hij zei de rechtbank, dat Zuid-Molukkers in Nederland worden gediscrimineerd. „Dat wordt zelfs toegegeven door Ne derlandse instanties." De heer Mantouw meende voorts, dat het Nederlandse volk van de Molukkers niets weet. „We doen knoflook in het eten. Dat is het enige wat men van onze volks aard kent." De officier van justitie hield vanmiddag zijn requisitoir. Vol gende week donderdag zal de rechtbank de vonnissen uitspre ken. Marechaus see ook bij fraude betrokken? DEN HAAG Volgens ver schillende geruchten in vooral West-Duitsland zouden ook ma rechaussees betrokken zijn bij de belastingfraude, die Neder landse militairen in West-Duits land enkele jaren geleden ge pleegd zouden hebben. Het zouden vooral marechaus sees zijn, die destijds ingedeeld waren bij het onderzoek-team in het Westduitse Greven, waar be lastingvrije goederen zonder toestemming verhandeld zouden zijn. De marechaussees moesten een onderzoek instellen naar onre gelmatigheden bij het beheer van de belastingvrije winkels van Nederlandse luchtmachton derdelen in West-Duitsland, waarvoor al enkele militairen veroordeeld zijn. Onafhankelijkheid Antillen per post WILLEMSTAD U krijgt de onafhankelijkheidsdatum per aangetekende post toegestuurd. Deze interruptie van drs. Franssen (PvdA) tijdens een re de van het Antilliaanse staten lid Betico Croes (MEP) kwam hard aan bij de Antilliaanse parlementariërs. De interruptie kwam op de vraag van Croes wat Nederland zal doen als de Antillen zeiden dat ze niet zelf standig wilden worden. Deze Nederlandse parlementai re delegatie, die de Antillen be zoekt, sprak gisteravond in Wil lemstad in een besloten verga dering met Antilliaanse colle ga's. De Nederlanders waren in hun meningen een stuk minder eensgezind dan in Suriname, dat zij vorige week bezochten. De leden van de PvdA meenden dat het tijd werd dat de Antillen een datum noemden waarop het onafhankelijk wil worden. Drs. Franssen dacht aan het eind van de jaren '70. KVP-er van Zeil was het met hem eens dat de Antillen aan hun toekomstige zelfstandigheid moeten gaan werken maar dat Nederland geen datum moet noemen. Hij was van oordeel dat de meerderheid van het Ne-- derlandse parlement er net zo over dacht. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze ..blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: 1 woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1