Wieier profs voor het eerst in ploegverband Bert Pronk voor Merckx in tijdrit SFEER BELANGRIJKER DAN SUCCES VOOR ZWITSER KNEUBUHLER Tweede plaats van Ina Schwarzkachel gold als troostprijs ISU tegen nieuwe' sprintstrijd Bij nationale titelstrijd In Europa Cup honkbal ook strijd" om de organisatie Sportwereld Bij motorraces Luttenberg Wil Hartog zal starten DONDERDAG 12 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 17. (Van onze sportredactie) BREDA De beroepsrenners zullen bij de Neder landse kampioenschappen wielrennen op de Weg (21 en 22 juni in Woensdrecht-Hoogerheiae) voor het eerst in ploegverband mogen rijden. De sportcommis- sie van de KNWU wil voor het eerst in de geschiede nis van de nationale wielerkampioenschappen de profs in de gelegenheid stellen elkaar te helpen. Sportcommissielid Forster zei gistermiddag in Bre da, waar de KNWU en de stichting Hoogerheide- Vooruit de plannen voor het nationale kampioen schap bekend maakten: „Evenals bij de wereldkam pioenschappen willen we de profs in ploegverband laten rijden. De ploegleiders mogen hun rijders van materiaal voorzien en van advies dienen. Behalve in de Taatste twee ronden, want dan moet de strijd weer open zijn zodat de renners toch voor hun eigen kansen rijden". Met deze nieuwe „wielerwet" brengt de KNWU eindelijk in praktijk wat de profs al jaren in het geheim hebben gedaan. De 57 profs, Leo Duijndam, is er dit jaar niet bij, zullen op zondag 22 juni 240 kilometer moeten rijden voordat bekend is wie de nieuwe kampioen van Nederland zal zijn. De Stichting Hoogerheide Voor uit heeft voor de tweede maal in successie de organisatie van de nationale kampioenschappen ken." door de KNJVU toegewezen ge- KNWU-directeur kregen. Vorig jaar „kocht" de 'Brabantse stichting het nationa le kampioenschap samen met de omstreden ploegleider en sport- promotor Ton Vissers. Dit jaar is de verguisde wielerleider (ploegleider van Alsaver) van het toneel verdwenen. De Stich ting Hoogerheide Vooruit heeft de steun gekregen van de ge meente Woensdrecht en een aantal sponsors waaronder Ca- ballero, Skol, KLM, Deltalloyd en Descol zodat de begroting van ruim130.000 gulden een haalbare kaart is. Voorzitter Jansen zei gistermid dag: „Als we ruim 10.000 beta lende toeschouwers krijgen, be hoeft de Stichting Hoogerheide Vooruit zich geen zorgen te ma- Meeuwissen toonde zich verheugd over de goede organisatie en deelde mee dat de KNWU ernaar zal streven dat er een zekere roula tie in de organisatie zal komen. Meeuwissen: „De KNWU heeft enkele jaren in Zuid-Limburg een kampioenschap georgani- Een van de afwezigen in de profstrijd, voor het eerst in ploegverband verreden, is Leo Duyndam. seerd, nu twee jaar in Hooger heide en misschien over enkele jaren in Gelderland, Friesland, Utrecht of Overijssel. De wie lersport moet een nationale sport worden". Het nationale wielerkampioen schap begint zaterdag 21 juni om 10.00 uur met de strijd om de nationale damestitel, waarna de amateurs ruim 200 kilometer moefen afleggen. De afstanden zijn in vergelijking met vorig jaar onveranderd. Het parkoers is wel gewijzigd. De omloop is van elf teruggebracht tot 7,5 kilometer waardoor de strijd om de nationale wielertitel aan trekkelijker voor het publiek is geworden. De licht stijgende weg, de enige klim in het par koers, is wegens rioolwerkzaam heden uit het traject verdwenen, maar volgens de sportcommis- sie van de KNWU is het par koers er niet gemakkelijker op geworden. Van de 69 profs die Nederland telt hebben er twaalf niet inge schreven voor het komende wegkampioenschap. De meeste prominente afwezigen zijn Leo Duijndam, Jan Krekels, die on langs besloot om met de wieler sport te stoppen, en Theo van der Leeuw, Het is vrijwel zeker dat de plaatselijke favoriet René Pijnen als gevolg van een trai ningsongeluk en een conflict met zijn ploegleider Peter Post verstek zal moeten laten gaan. In de strijd om de drie nationale titels op de weg zullen ruim 220 renners uitkomen. (Van onze paard esportmede- werker) DEN HAAG haag - Op het zonnige Duindigt smaakte re- neigenaar Piet de Wit weer eens het zoet van de overwin ning. Zijn niet altijd gemakke lijkste volbloed Merrygo had er op de sprintafstand weer eens zin in en zegevierde in handen jockey Toni Treanor. Lang heeft het er naar uit ge- dat Wing Sing van trainer Wim van Dijk de overwinning zou gaan opeisen. Ina Schwarz kachel had na de start de lei ding genomen en ging erg fana tiek door. Met de finish in zicht moest Ina zich met Wing Sing gewonnen geven. De tweede plaats gold als troostprijs voor de pech die trainer Wim van Dijk en Ina Schwarzkachel heeft achtervolgd. Van Dijk moest zijn leerling Erik Bloem in het werk missen. De Rotter damse jockey heeft een midden- handsbeentje gebroken en staat buitenspel. En kleine Ina, de eerste vrouwelijke jockey in de rensport in ons land is de laat ste "dagen erg verdrietig. Met haar paarden en haar hond Ba- ro is ze onafscheidelijk. Tijdens training op het strand is Baro kwijtgeraakt. De vrouwelijke jockey hoopt dat haar troetel dier snel terug komt. Uitslagen: Ramprijs over 2040 m: 1. Mae West (W. van Buytene) 1.24.4, 2. Luccie Carbonari, 3. Madjau du Bois. Toto: winn 16.40, pl 1.50 2.20 1.20, kopp 121.70, trio 822.50. Kreeftprijs over 2120 m: 1. Nomic Buitenzorg (W. Duivenvoorden) Kameleon V, 3. Katinka v. Wsisch. Winn 5.70, pl 1.70 3.40 7.70, kopp 76.00. De totalisator-omzet bedroeg 323.058.00. T»rijs c 2040 i 1. Kermit 3. Maybe. Winn 10.40, pl 2.00 1.50 I.30, kopp 21.80, trio 205.00. Boxberger Girlprijs over 2000 m„ ren: 1. Brulant (H. van der Kraats) >2.10.3, 2. Fighting Jinks, 3. Miseha. 'Winn 3.20, pl 1.40 5.40 15.50, kopp II.70. Schorpioenprijs over 2040 m: 1. Leos H (A. van Deuren) 1.19.4, 2. Kiry van Ursem. 3. Iron. Winn 4.80, pl 1.40 1.40 1.40. kopp 9.70, trio 66.00. Boxberger Starprijs (le afd.) over 1300 m., ren: 1. Yemir (D. Weiss) 1.20.1, 2. Tatsuta, 3. Mostly Delta. Winn 5.10, pl 1.70 1.30, kopp 5.20. Watermanprijs over 2520 m: 1. Mo neymaker (J. van Dooyeweerd) 3.29.3 1.23.1, 2. Lou Hagheweyde, 3. Juani- ta. Winn 1.80 1.40 2.90 3.20, kopp de drie rennen van zondag: Darling Lizzyprijs: Van Dijk: Woodfeet's Hope, 2. Patrick, 3. Tracy Jones en outsider: Fanny Bal. Deklever: Rosebud, Tonque Cheek, Patrick en outsider: O'Marianne. Medewerker: 1. Jingo, 2. Patrick, 3. Woodfeet's Hope en outsider: Rosebud. Trail stakes: Van Dijk: Midgeti- na, 2. Jan, 3. Midnight en outsi- - der: Charlie Brown. Deklever: heeft de leiding overgenomen Midgetina, Mariska, 3. Grandeur van eigenaar Piet de Wit in het en outsider: Midnight. Medewer- rentipklassement voor insiders, ker: Grandeur, 2. Jan, 3. Midge- Hij behaalde in totaal 78 pun- tina en outsider: Mariska. René Deklever, die vorig jaar Quick Nanny en outsider: Joeri. de derby won met Fieldmaster. Deklever: Brunny Star, 2. Wun- 77 punten, 3. Joop van der Joeri, Chivas Regal en outsider: Touw 71 punten. De tips voor Brunny Star. De Scheveningse wielrenner Bert Pronk was veertien seconden langzamer dan de winnaar. Hij was wel sneller dan Merckx. op 52 s 57. Van den Hoek (Ned) BALDEGG Roger de Vlae- minck heeft zich gisteren in de proloog van de Ronde van Zwitserland gedistantieerd van £e_Ronde zijn rivaal en landgenoot Eddy Merckx. Op het slechts 3,7 kilo meter lange maar wel bergach tige parkoers, toonde hij zich veruit de sterkste tijdrijden Merckx raakte al direct 24 se conden achterop. Bert Pronk van Peter Posts TI-Raleigh- ploeg, reed verrassend sterk, maar hij moest De Vlaeminck toch nog veertien seconden la ten gaan. Genoeg echter voor de tweede plaats. Roy Schuiten, toch aanzienlijk gespecialiseerder in tijdrijden dan Bert Pronk, had achttien seconden meer nodig dan de Belg, hetgeen hem een vierde positie opleverde, nog royaal voor de tegenvallende Merckx. De uitslag van de proloog is: 1. De Vlaeminck (Bel) 3,7 kilometer Pe uitslag in 7 minuten en 29 seconden; 2. Bert L,Pucl?s <Fra> 92 kilometer Pronk (Ned) op 14 seconden; 3. Pa- 19 nizza (Ita) op 17 sec.; 4. Schuiten (Ned) op 18 sec.; 5. Bellini (Ita) op 23 sec.; 6. Merckx (Bel) en Pfennin- ger (Zwi) op 24 sec.; 32. Tabak (Ned) De Oostenrijker Herbert Spindler heeft gisteren de zesde etappe van Ronde van Oostenrijk gewonnen. Hij legde de 139 kilometer, van Linz naar St. Wolfgang, af in 3 uur, 2 minuten en 54 seconden. Ad Tak was met een vijfde plaats de beste Nederlander. De uitslag is. 1. Spindler (Oost. 139 km in 3 uur, 2 min. en 54 sec. (met bon. 3.02.39); 2. Sitzwohl (Oost) z.t (met bon. 3.02.44); 3. Kretz (Oost) z.t. (met bon. 3.02.49); 4. Eberl (Oost) z.t.; 5. Tak (Ned) z.t.; 11. Van Helvoirt (Ned) 3.04.58. Algemeen klassement: 1. Lichatsjov (Rusl) 18.28.56; 2. Van Helvoirt 18.29.28; 3. Prchal (Tsj) 18.29.40; 9. Koot (Ned) 18.34.06; 20. Tak (Ned) 18.42.32; 24. Kuys (Ned) 18.43.35; 29. Hilbrink (Ned) 18.47.03; 30. Neven (Ned) 18.47.13. De Franse wielrenner Gilbert Duclos heeft gisteren tijdens de tweede dag van de wielerweek op het eiland Man een criterium om de Grote Prijs de stad Dublin gewonnen. Hij de 92 kilometer een tijd 8 seconden. maakte o 5. Huijzen (Ned) z.t.; 6. Spijker (Ned) z.t.; 8. Verboom (Ned) z.t.; 12. Jonker (Ned) z.t. Steenbokpriis o Geste, 2. Ente 2120 m: l. 'Grand enterprise Hollandia, 3. Jacky Spencer. Winn 1.60 1.40 2.20, kopp 8.30. Boxberger Starprijs (2e afd.) over 1300 m., ren: 1. Merrygo (A. Treanor) 1.21.9, 2. Wing Sing, 3. Donna. Wmn AMSTERDAM Twee Nederlandse honkbal clubs, landskampioen Sparta en Europa Cuphou der Haarlem Nicols, treden deze week aan in de voorronden van het toernooi om de Europa Cup 1975. Sparta is organisator van de poule in Rotter dam, waarin nog spelen de Zweedse kampioen Bagarmossens, de Franse titelhouder Nice en de Belgische kampioen Luchtbal. Haarlem Nicols maakt de reis naar Madrid om slag te leveren met Condepols (Spanje) en Fortitudo (Italië). Van iedere poule gaan de eerste twee ploegen over naar de finalepoule, die op 21 en 22 september wordt gespeeld. „De Plaats is nog niet bekend. Deze wordt, nadat de vier finalisten bekend zijn, aangewezen. Indien Sparta en Haarlem Nicols zich kwalificeren is het goed als zeker dat de finale in Nederland wordt ronde heeft georganiseerd, een extra stem. Het ligt dan tevens in de bedoeling dat de organisatie gezamenlijk door Sparta en Haarlem Nicols ter hand wordt genomen. Op deze wijze hopen de Nederlandse verenigingen enigszins uit de hoge kosten die de Europa Cup met zich meebrengt te, komen. De organiserende vereniging moet name lijk aan iedere deelnemende ploeg 300 dollar (on geveer 750 gulden betalen. Dat komt voor Sparta dus neer op een bedrag van bijna 7000 gulden. Het programma voor de poule in Rotterdam ziet er als volgt uit: vrijdag 18.00 uur: Sparta-Bagamos- i.40 3.10 3.90, kopp 3.70, trio I gehouden. Dan heeft Sparta, omdat het c 239.70. K Stierprijs over 2040 m: 1. Koby Eemshorn (W. P. v.d. Pijl) 1.22.8, 2. Zaterdag 14 juni: 10.00 uur: Nice-Luchtbal 14 Bagarmossens-Luchtbal 18.00 uur: Nice-Sparta Zondag 15 juni: 10.00 uur: Sparta-Luchtbal. Vlak voor de Europa Cup honkbal zijn ook de (trainings) voorbereidingen begonnen op de Europese kampioen schappen in Barcelona. De Amerikaanse coach Erny Meyers gisteren in Nederland aangekomen overlegde in •"Bagarmossens-Nice 14 Haarlem met de Nederlandse trainer Hamilton Richardson (rechts). Contract Vitesse voor Maiwald Van onze sportredactie DEVENTER - De Arnhemse eerste divisieclub Vitesse heeft de 29-jarige voorhoede speler Matthias Maiwald, die dit jaar door Go Ahead Eag les was uitgeleend, een eenja rig contract aangeboden. Go Ahead Eagles en Vitesse zijn tot een accoord gekomen. Dinamo Boekarest ondanks nederlaag toch voetbaltitel. BOEKAREST Dinamo Boe karest is gisteren voetbalkam pioen van Roemenië gewor den. De ploeg verloor weliswaar de uitwedstrijd tegen Cluj met 01, maar omdat de belang rijkste concurrent Tergu Mu res een punt verspeelde bij Satu (11) werd de voor sprong in punten van Dinamo met nog twee wedstrijden te spelen onoverbrugbaar. Koeweit eerste tegenstander van militairen DEN HAAG - Het Nederlands Militair voetbalelftal dat zich heeft geplaatst voor de eind ronden van het toernooi om het CISM-kampioenschap, speelt hiervoor zijn eerste wedstrijd op 2 juli te Emme rich tegen Koeweit. Twee dagen later volgt de ont moeting met Nigeria in Weis- weiler, omgeving Aken. Op dinsdag 8 juli wordt de strijd in voorrondegroep a afgeslo ten met het duel tegen Grie kenland in Rheine. Op 11 juli worden in verscheidene steden de verliezersronden afgewerkt. De finale is op 12 juli in Ha- Bulgarije had geen moeite met Malta SOFIA - Bulgarije heeft giste ren in Sofia met 50 gewon nen van Malta. Het was een wedstrijd in groep 8 van de voorronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen ploegen. Bij de rust hadden de Bulgaren al een voorsprong van &-0. De Bulgaarse doelpunten kwa men op naam van Dimitrov (2e minuut), Denev (22e), Pa- nov (25e), Bonev (68e, straf schop) en Milanov (70e). De stand in groep 8 is: Griekenland 5 2 2 1 6 11—8 W—Duitsland 3 1 2 0 4 4—3 Bulgarije 4 12 14 10-6 Malta 4 1 0 3 2 2—10 LISSABON Hector Yazal- de, de Argentijnse topscorer van de Portugese eerste divi sieclub Sporting Lissabon, heeft gisteren een drie-jarig contract bij Olympique Mar seille getekend. RIO DE JANEIRO Bayern München heeft in Rio de Ja neiro een vriendschappelijke wedstrijd tegen Fluminense met 1-0 verloren. Müller scoor de in de achtste minuut (eigen doel)... MUNCHEN De Zweedsedelegatie heeft gisteren tijdens het congres van de internationale schaats unie (ISU) te München een voorstel ingediend om de opzet van het wereldkampioen schap sprint te veranderen. De Zweden willen het gebruikelijke programma van twee keer 500 en twee keer 1000 meter vervangen door de afstanden 300, 500, 700 en 1000 meter, om het specifieke snelheidskarakter te benadrukken. Aangenomen werd het voorstel echter niet. Zweden, en ook andere landen, zegden toe de komende tijd met de nieuwe afstanden te zullen experimenteren en over twee jaar terug te komen met definitie ve plannen. Nederland diende een voorstel in om organiserende landen van internationale toernooien een ISU-tegemoetkoming te garande ren ter dekking van de vasté kosten. De suggestie haalde het niet. Indien een schaatsenrijder(-ster) het bij een internationaal toer nooi tussen de loting en het eerste startschot door overmacht (ziekte e.d) moet laten afweten, zal het betreffende land nog een reserve mogen inzetten. Gisteren werd ook het voorrangsreglement bij de kruising behandeld. Na lange discussies werd besloten het toch wel grote voordeel van de uit de buitenbocht komende rijder (die voorrang heeft om „naar binnen" te gaan) enigszins in te dammen. De reglementswijziging komt hierop neer dat de uit de buitenbocht komende schaatser niet mag versnellen en om ten koste van alles zijn voordeel uit te buiten. In de sector van het kunstrijden werd de ingrijpende beslissing genomen de verplichte figuren weer lager aan te slaan. Het gaat met Bruno Kneubühler weer de goede kant op. „Ik denk dat het komt omdat ik weer in Nederland ben". (Van onze sportredactie) LUTTENBERG Het is zeker dat Wil Hartog zondag zal deelne men aan de internationale wegraces op de Luttenbergring. De coureur uit Abbekerk kwam het afgelopen weekeinde tijdens de kampioenswedstrijden op Zandvoort na een botsing met Cees Schermer ten val en aanvankelijk werd gemeld dat hij een hersenschudding opgelopen zou hebben. Dat bleek achteraf erg mee te vallen: De verwondingen waren beperkt gebleven tot een aantal kneuzingen. Maandagavond klom de „witte reus" op een fiets om de beenspieren weer soepel te maken. „Ik had béhoorlijk wat pijn en dus ben ik gaan fietsen", luidde simpele sinpele verklaring, die gevolgd werd door de verzekering dat hij zich dit weekeinde in Raalte zal melden. LUTTENBERG Niet alleen omdat hij er vorig jaar zulke fraaie successen oogstte (drie starts met als resultaten een eerste, een tweede en een derde plaats), maar veel meer voor de sfeer en de hele entourage komt de Zwitser Bruno Kneubühler zo graag naar Luttenberg, waar dit weekeinde internationale motorraces worden gehou den. „alles is hier even goed geregeld en even fijn voor elkaar. We zijn onderge bracht op een fantastische camping en de organisatoren van de races doen er alles voor om de rijders en het publiek het beste te bieden. Daarom ben ik meteen na de wedstrijden in Tubbergen richting Raalte getogen om daar mijn bivak op te slaan. Vorige week donderdag ben ik toen naar Chimay gereisd, maar daar is het een ver schrikking in vergelijking met hier. De voorzieningen in het rennerskwartier zijn bedroevend, er zijn geen toiletten en noem maar op". „Chimay",, vult zijn vrouw Romy aan, „is wel zo'n beetje het ergste dat ik ken. Daar ga je echt niet voor je plezier naar toe. Voor Bruno was het alleen maar even trainen en rijden en daarna zijn we zo snel mogelijk teruggegaan". Dat betekende echter eerst een omweg via Amsterdam, omdat Bruno Kneubühler bij Yamaha zijn motoren grondig onder handen wiide nemen. „Dit jaar rij ik alleen bij de 125 cc's en de kartliters voor het wereldkam pioenschap en met de 350-machine neem ik alleen deel aan internationale wedstrijden zoals hier in Luttenberg. Veel punten voor wereldtitels heb ik echter nog niet kunnen verzamelen. Met de 125-er kwam ik tot een totaal van 24 en dat is, ondanks een hand vol tegenslagen, nog altijd aanzienlijk meer dan bij de kwartliters. Mijn 250 cc-machine heeft het tot nu toe steeds af laten weten. Ik ben er zes keer mee gestart en heb het maar in een wedstrijd redelijk gedaan. In alle overige gevallen kreeg ik steeds in de tweede ronde een vastloper. Het was nog wel een nieuwe machine en ik heb er van alles aan gedaan, een andere carburateur opgezet, een andere ontsteking geprobeerd en tenslotte heb ik een geheel nieuw Bimota- frame gemonteerd. Maar ook toen ging het niet beter. Er was iets mis met het blok en dat heb ik sinds Hockenheim vervangen door een ander. Het gaat nu de goede kant op en ik denk dat het komt, omdat ik in Nederland ben. Ik weet niet of het aan het weer ligt, maar ik begin er wel sterk in te geloven. Ga maar na: vorig jaar eerste, tweede en derde op de Luttenbergring en dit jaar eerste, tweede en derde in Tubber gen..." De wegraces, die zondag op het fraaie en nog weer verbeterde circuit (op diverse plaatsen is het wegdek van een nieuwe laag voorzien) Luttenbergring worden gehouden zijn dermate populair geworden dat het aantal inschrijvingen in alle klassen een stuk hoger ligt dan het aantal startplaatsen. Het aantal gegadigden bedraagt bij de 50 cc's 34, bij de 125 cc's 30, bij de 250 cc's 38, bij de 350 cc's eveneens 38 en bij de 500 cc's 37. Per categorie zijn er echter maar 22 vertrek kers toegestaan, zodat in totaal 67 coureurs moeten afhaken. Dat gebeurt dan na de training, die zaterdag wordt gehouden. KYO TEUSINK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17