Vonnis basket ballteam in twintig seconden geveld KNAS gaat gokken recreatie schermers op I Beslissende aanval tegen Israël gemist DIBBS ZORGDE VOOR SENSATIE ijlN EEN DUEL VIER UUR Heerenveen schroefde prijs Toonstra op Wereldrecordhouder Leonard verslagen door jeugdkampioen Atletiekwedstrijden Oost-Berlijn DONDERDAG 12 JUNI 1975 LEIDSE COURANT BELGRADO Meer dan een uiterst bescheiden rol zal er voor de nationale basketballploeg niet in zitten, nadat gisteren ook van Israël werd verloren. Maar wat is Nederland dichtbij een zege geweest en wat kwam die uiteindelijke (80—81) hard aan. Het lijkt nog steeds het gevolg te zijn van de inmiddels historisch geworden wedstrijd tegen Italië. Sinds die zondagavond avond is het Nederlands team zichzelf niet meer. Als men in de slotfase van het duel tegen Isrël het hoofd erbij had gehouden, was het verschil van die ene punt zonder enige twijfel aan Nederland se zijde terecht gekomen. Want nadat Ooaz Janai Israel op 80—81 had gebracht, mocht Nederland bijna twintig seconden doen over de laatste beslissende aanval. Wat al zo vaak was gelukt, ging nu niet. Danny Cramer kwam in schietpositie, maar durfde Terecht een zorgelijke blik bij Bill Sheridan. Na de niet. Hij passte erg wild op John van Vliet die te nederlaag tegen Israël is uitzicht op de zevende plaats gehaas probeerde te scoren en miste. "t-:: Een aanval van Nederland op de Israëlische basket. Zo'n (geslaagde) actie zou in de eindfase node worden gemist. Voor Nederland is het toernooi in Belgrado nu afgelopen. Over winningen op Griekenland, Roe menië en Polen zoudenhet aan zien wel kunnen verbeteren, maar zelfs in dat geval is een zevende plaats niet meer haal baar. En alleen die zevende po sitie in de eindrangschikking heeft waarde. Bij een overwin ning op Israël had Nederland daarop een kans gehad. Boven dien had die de geest in de ploeg kunnen terugbrengen. •Bill Sheridan ging van start met de bekende basisopstelling van de laatste wedstrijden. Sikking, Harrewijn, Akerboom, Van Vliet en Cramer deden het aan vankelijk niet slecht, maar een maal ingespeeld bleek Israël voor dit kwintet een te lastige tegenstander te zijn. De snelle aanvallen, veelal opgezet via de ex-Levi's speler Barry Leibowitz stelden de Nederlandse verdedi ging voor grote problemen. Sheridan zocht een oplossing met het inzetten van drie kleine mannen, maar ook dat kon niet voorkomen, dat Israël na elf minuten een voorsprong van 30—20 had opgebouwd. Nederland speelde in die fase bijzonder matig. Aanvallend werd er vrijwel geen enkele re- voorbij. bound gepakt. Allen Pieter van Tuyll van Serouskerken die voor het eerst werd ingezet, bleek tweemaal sterker dan de Israeli. Een time-out leek dan ook de enige oplossing. Na deze onderbreking ging het inder daad een stuk beter. Cees Aker boom schoot wat meer raak en ook Tom Boot doorboorde twee maal de Israëlische basket. Vlak voor tijd stuude Sheridan van Vliet en Pluim het veld in om onder de ringen wat meer bal len te kunnen bemachtigen. Dat lukte maar half. Toch kon Ne derland met eenredelijk per spectief naar de kleedkamers. Bij het restusginaal van het Ca nadees-Amerikaanse duo Ray/- Richardson was het verschil nog maar zes punten. Opeens waren er weer kansen. De eerste minuten van de twee de helft leek het echter volko men mis te gaan. Nederland leed'een paar maal balverlies en de Israeli's bepaalden de marge op tien punten. Toen leek het te gaan gebeuren. Bin nen een paar minuten werd de achterstand ingelopen tot 57-59. Tot tweemaal toe miste Oranje de kans om op gelijke hoogte te komen, maar in de twaalfde mi- Nederland uitgenodigd 'BELGRADO Het Neder lands basbetballteam heeft van de Israëlische bond. een uitnodiging ontvangen om volgend jaar in Tel Aviv deel te nemen aan het vierlandentoernooi. Geddacht wordt voorlopig: aan eind maart, begin april, zodat dit toernooi kan die nen als voorbereiding op de pre-Olympische Spelen, die in mei in Schotland worden gehouden. Naast Israël en Nederland zullen ook Fran krijk en Griekenland waar schijnlijk deelnemen. nuut had Anton van Helfteren wel succes: 67—67. Israel nam weer een voorsprong en dat dwong Bill Sheridan zes minu ten voor het einde tot een time out. Ombre werd vervangen door Harry Kip, met de bedoe ling wat meer rebound te benut ten. Die ingreep had succes. Met nog iets meer dan vier minuten te gaan scoorde Cramer en ne- derland stond voor de eerste maal in de wedstrijd aan de leiding. Een vernietigende dunk van Cees Akerboom bepaalde het voordeel zelfs op drie pun ten 76-73. Het beloofde een zenuwslopen de slotfase te worden, toen Eis ner en Miskovits Israel weer aan de leiding hielpen. Toen Anton van Helfteren Nederland vlak voor tijd op 80—79 had gezet en Israel de daaropvolgen de aanval niet met een treffer kon bekronen, leek de Neder landse zege een feit Het spelen op balbezit mislukte echter, omdat Nederland niet binnen tien seconden op de aan- valshelft terecht kwam. Israël scoorde via een bijna onmogelij ke bal van de sterke Janai daar op onmiddellijk: 80—81. Nog leek er niets aan de hand omdat er nog twintig seconden overble ven voor een succesvolle Neder landse aanval. Maar die bleef Jan van der Nat uit Scores Nederland: Akerboom 28, Cramer 16, Dekker 10, Van Vliet en Van Helfteren 8, Boot en Ombre 4, Sikking 2. Topscorers Israel: Janai 21, Keren 16, Brody 14, Avissar en Melowitz 10. Overige uitslagen: le t/m 6e plaats: Bulgarije- Tsjecho-Slowakije 86—70 (35—42). 7e t/m 12e plaats: Turkije- Roemenié 86—77 (45—46) ZOETERMEER Zich realiserend dat het hoog tijd werd iets aan het ledenbestand de bond te doen heeft de KNAS (Konin klijke Nederlandse Amateur Schermbond) tijdens de onlangs gehouden jaarlijkse alge- e ledenvergadering een nieuw systeem contributieheffing aangenomen. Vanaf 1 januari 1976 kunnen de leden van de KNAS kenbaar maken of zij willen behoren tot de wedstrijdschermers, die dan 25 bondscontributie betalen, of tot de recrea- tiéschermers, die dan 10 verschuldigd zijn maar slechts mogen deelnemen aan regiona- nationale wedstrijden met uitzonder- ?an de nationale kampioenschappen. Men kan in het laatste geval zelfs nog een rijksdaalder goedkoper uit zijn als men de te kennen geeft het bondsorgaan niet te willen ontvangen. Met de invoering van het verschil tussen wedstrijd- en recreatieschermer hoopt de dj^KNAS een duidelijk gebaar naar haar leden maken. Tweede even belangrijk meespe lende gedachte is dat n van de voor veel mensen tot nu toe nog (te) hoge bondscontributie in de toe- M komst een duidelijke ledenwinst hoopt te J bespeuren. Bondsadministrateur P. J. Ver schoor: „Er blijkt een grote belangstelling komen", 'bi voor schermen te bestaan, mits de mensen En om niet te ver hoeven te reizen. Als de K wedstrijden in de onmiddellijke omgeving la worden gehouden wil men best komen. -Slechts de echte wedstrijdschermer heeft het voor zijn sport over om verre tochten te ondernemen. Door het organiseren van plannen i i sindsdien bezig geweest met plaatselijke wedstrijden, zo mogelijk de uitwerking daarvan. Waarbij ook de risi- de veertien dagen, willen wij probe ren de recreatieschermer te vangen en te houden". Een poging die, zo meent de heer Verschoor, heid de KNAS wel min of meer verplicht is ten betalen al opzichte van haar geldgevers NSF, CRM wel degelijk zijn overwogen. „We gaan nu in zee en we zien wel waar het schip strandt. Er zit natuurlijk altijd de mogelijk- i er op achteruit gaan. Nu leden de eenheidsprijs voor de wedstrijdschermer 25,- per jaar - red.). beseffen dat stilstand achteruitgang is. Wij tieschermer, geen ledenwinst tegen- i-bond en daar moet als het enigs- te zeggen of we goed gezeten hebben. zins mogelijk is verandering in komen". Voor de KNAS is het ook uiterst noodzake lijk om tot een verdere groei te komen. Verschoor: „De kosten stijgen per week. Porti, zaalhuur, enzovoort. Daarbij komt dat recreatieve schermen qua materiaal altijd nog een vrij valt te houden", dure sport is. Door de grote inzet materiaal (zo krijgen om Blijkens een enquête onder de leden zouden we goed moeten zitten. Gezien de huidige ontwikkeling in de sport waarbij steeds het accent komt te liggen op het tendens die niet tegen voorbeeld te vandaan komen. Dus moeten e de acht schien ook klinkt, de bond op te bereiken doet r leden kader mee moeten groeien, maar dan is, om zo het kringetje te sluiten, ook weer meer géld beschikbaar. Geld, ook voor de kapita al die talloze rècreatie- len verslindende topsport Want hoeveel i schermers. Bij het tot stand komen van de creatieschermers je ook hebt de naam het eerst sprake PAUL HOVIUS PARIJS - De open Franse ten niskampioenschappen zijn gis teren voorzien van een „Dibbs- saus". Eddie Dibbs, een om uit schieters bekende Amerikaanse tennisprof rekende in de kwart finales van het toernooi op Ro land Garros sensationeel af met B de winnaar van Rome, Raul Ramirez. De als vijftiende ge- "j plaatste Dibbs won het in alle opzichten hete duel in vijf sets: 4_g 7—6 6—1 5—7 6—4. De strijd op het centre-court (8000 toeschouwers) duurde ruim vier 13 Ramirez werkte in de vierde set twee matchpoints weg, kwam in 'de vijfde met 40 voor, had een breakpoint voor 50, maar ging toch nog ten onder. Nadat Dibbs op 41 was gekomen maakte zich een opzienbarende inspiratie van hem meester en als in een roes drukte hij in een keer door naar 64. Eerder op de dag had de Ameri kaanse nummer 47 John An drews voor een verrassing ge zorgd door alsnog te winnen van zijn hoger gekwalificeerde landgenoot Erik van Dillen. De dinsdag bij 22 afgebroken partij (62 75 06 2—6) ging via een 63 score in de vijfde set naar Andrews, die daarmee de kwartfinales haalde. Eddie Dibbs op weg naar zijn sensationele triomf in Parijs. Guillermo Vilas (Arg)Onny Parun (N-Z) 6—2 6—2 7—6. Dames enkelspel, kwartfinales: Olga Morozova (Rus)Raquel Gis- cafre (Arg) 7—5, 6—7 en 6—0. Marti na Navratilova (Tsj)Donna Ganz (VSt) 6—1 en 6—1. Janet Newberry (VSt)-Eva Szabo (Arg) 6-1 en 6-2, Chris Evert (VSt)- Kazuko Sawamatsu (Jap) 62 62. John Newcombe zal dit jaar niet spelen op Wimbledon. De 31-ja- rige winnaar van 's werelds hoogst gewaardeerde grasbaan- toernooi, heeft gisteren via zijn advocaat Mark McCormack of ficieel bij de wedstrijdleiding af gezegd. Newcombe liep afgelo pen zaterdag bij een wedstrijd voor de organisatie „World Team Tennis" in Honoloeloe (Hawai) een ernstige knieblessu re op en staat voorlopig buiten spel. Chili zal uitkomen tegen Zuid- Afrika in de finale van de Amerikaanse zone van het toer nooi om de Davisbeker. De Chi leense tennisbond heeft deze be slissing gisteren bekend ge maakt De wedstrijd Chili-Zuid- Afrika Afrika zal op 18, 19 en 20 juli worden gespeeld in San tiago. Eerder dit jaar weigerde zowel Mexico als Columbia te gen Zuid-Afrika (de houder van de Davisbeker) te spelen. HEERENVEEN De eerste- divisieclub Heerenveen vraagt voor spitsspeler Johan Toonstra nu 150.000 gulden. Dit na de bekendmaking van de 24-jarige voetballer dat hij in hoger beroep zal gaan te gen de beslissing van de presi dent van de rechtbank te Leeuwarden, die dinsdag Toonstra's eis dat hij voor 25.000 gulden zou mogen wor den getransfereerd, onontvan kelijk verklaarde. Indien Toonstra van het aante kenen van hoger beroep afziet, vraagt Heerenveen, dat over de spits onderhandelt met Ro- da JC, 100.000 gulden, aldus een mededeling van penning meester Karei Haverman van Heerenveen. Het tegenbod van Roda JC bedraagt momenteel 50.000 gulden. De heer Haverman verklaarde verder dat Heerenveen, mocht Toonstra zijn zaak ook in ho ger beroep verliezen, de vraag prijs wederom zal opschroe ven tot 250.000 gulden. Irena Szewinska, op de honderd meter voor een keer geen eerste, nam revanche op de dubbele afstand. Ditmaal geen huldeblijken voor Sylvio Leonard, die in Oost-Berlijn verrassend werd verslagen. OOSTBERLIJN De 18-jarige sprinter Eugen Ray uit Halle heeft gisteravond tij dens de internationale atletiekwedstrijden in Oost-Berlijn de Cubaan Sylvio Leonard een opvallende nederlaag toegebracht. De Oostduitse jeugdkampioen lag vanaf de start een fractie op de wereldrecordhouder voor en finishte met een voorsprong van eenhonderdste seconde: 10.43 tegen 10.44 bij een tegenwind van 2.3 meter per seconde. Vorige week had Sylvio Leonard te Ostrava (Tsj) het wereldrecord met een tijd van 9.9 seconden (handtijd) geëvenaard. Bij de dames werd de wereldrecordhoudster op de 100 meter horden, Anneli Ehrhardt, bij wijze van uitzondering verslagen. De Poolse Grasyna Rabsztyn bleef haar eentien- de seconde voor: 13.04 tegen 13.14. Een goede tijd maakte Gunhild Hoffmeister op de 800 meter. De Europese kampioene op de 1500 meter liep de twee ronden in 2.00.9 Ulrike Klapezynski noteerde 2.01.2. Interessant waren voorts de discusworp van Schmidt (65.56 meter), de vertesprong van Rieger (8.00 meter) en de speerworp van Ruth Fuchs (62.28 meter). Ellen Streidt liep een voortreffelijke 400 meter: 51.89 secon den. Nederland was in Oost-Berlijn vertegen woordigd door Haico Scharn. Hij had niet zijn dag: en eindigde op de 5000 meter als veertiende in 14.16.0. De afstand werd ge wonnen door de Oostduitser Leiteritz in 13.38.4. Heren, 100 meter: 1. Ray (Odl) 10.43, 2. Leonard (Cub) 10.44, 3. Kolesnikov (Rusl) 10.51. 800 meter: 1. Ohlert (Odl) 1.48.0, 2. Stolle (Odl) 1.48.1, 3. Sisovsky (Tsj) 1.48.4. 110 meter horden: 1. Munkelt (Odl) 13.65, 2. Casa- nas (Cub) 13.74, 3. Siebeck (Odl) 13.89. Verspringen: 1. Rieger (Odl) 8.00, 2. Bernhardt (Zwi) 7.91, 3. Herfert (Odl) 7.75. Polsstokhoogspringer 1. Reinhardt (Odl) 5.20, Ko gelstoten: 1. Briesenick (Odl) 20.29, 2. Beyer (Odl) 20.18, 3. Gies (Odl) 20.18. Discuswerpen: 1. Schmidt (Odl) 65.56, 2. Müller (Odl) 63.16, 3. Pachale (Odl) 62.74. 5000 meter: 1. Leiteritz (Odl) 13.38.4, 2. Cierpinski (Odl) 13.47.4, 3. Penkava (Tsj) 13.48.0, 14. Scharn (Ned) 14.16.0. 4x100 meter: 1. Oost-Duitsland (Zenk, Ray, Mun kelt en Thiemè) 39.64, 2. Cuba 39.85. Dames. 100 meter: 1. Renate Stecher (Odl) 11.39, 2. Annegret Richter (Wdl) 11.52. 3. Monika Meyer (Odl) 11.66. 800 meter: 1. Gunhild Hoffmeister (Odl) 2.00.9, 2 Ulrike Klapezvnski (Odl) 2.01.2, 3. Waltraud Strot- zer-Pöhland (Odl) 2.01.5. 100 meter horden: 1. Grazyna Rabsztyn (Pol) 13.04 2. Anneli Ehrhardt (Odl) 13.14, 3. Teresa Nowak (Pol) 13.34. Hoogspringen: 1. Rosemarie Ackermann (Odl) 1.89. 184 6 Meyfarth <Wdl) 184, 3' Rita (0dl> Verspringen: 1. Angela Voigt (Odl) 6.49, 2. Martina BSrens (Odl) 6.41, 3. Chrisüne Laser (Odl) 6.38. 400 meter: L Ellen Streidt (Odl) 51.89, 2 Christine Bremmer (Odl) 52.25. 3. Gisela Anton (Odl) 52.31 b-loop: 1. Verona Elder (GB) 52.80. Speerwerpen: 1. Ruth Fuchs (Odl) 62.28, 2. Jacque- hne^Todten (Odl) 60.76, 3. Ljoèdvian Mollova (Buig) 4x100 meter: 1. Oost-Duitsland (Meyer, Stecher, Bodendorf, Maletzki) 43.28 (beste jaarprestatie). 2. Oost-Duitsland 44.63. De Engelse sprintster Andrea Lynch heeft gisteravond tijdens wedstrijden op de kunst- stofbaan van Crystal Palace op de 100 meter de Poolse Irena Szewinska verslagen: 11.2 tegen 11.4 seconden. De Australische Denise Robertson werd derde in 11.6, dezelfde tijd die zij vorige week op Papendal noteerde. De aanval op het wereldrecord 1000 meter ging, ondanks de afwezigheid van de Tanza- niaan Filbert Bayi (ziek), gewoon door. De Keniaan Daniel Omwansa won de kilometer in de tijd van 2.17.6. Het record van de Amerikaan Wohlhuter staat op 2.13.9. Op de 400 meter horden versloeg de Europese kampioen Alan Pascoe (GB) de Olympische kampioen en wereldrecordhouder John Akii-Bua (Oeg, 47.8) met klein verschil: 49.1 tegen 49.2. De voornaamste uitslagen zijn verder, dames, 200 meter: 1. Irena Szewinska (Pol) 22.5, 2. Andrea Lynch (GB) 22.9. Heren, 200 meter: 1. Riddick (VS) 20.6. 400 meter: 1. Chepkwony (Ken) 45.9, 3000 meter steeple chase: 1. Ndeje (Ken) 8.24.7, Polsstok- hoogspringen: 1. Boyd (Aus) 5.10 meter. In Belgrado won de Europese kampioen Luciano Susanj (Joeg) een 800 meter in 1.46.6. Te Warkaus (Fin) wierp Seppo Hovinen 84.30 meter met de speer. Heide Rosendahl anoniem lerares in Los Angeles (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nog geen drie jaar geleden vestigde Heide Rosendahl 's werelds aandacht op zich door tijdens de Olympische Spelen in München met de nog steeds als wereldrecord geldende vertesprong van 6,84 meter een gouden medaille te veroveren. In middels woont Heide Rosendahl met haar man John Ecker in Los Angeles waar de nog niet zo lang geleden gevierde Duitse atlete, die bergen geld kon verdienen dankzij de vergaarde roem en het leven had kunnen leiden van een ster, een eenvoudige drieka merflat bewoont. Als lerares lichame lijke opvoeding werkt de inmiddels zangere Heide Rosendahl aan een high school voor een schamel salaris als een vrijwel anonieme vrouw. Maar binnenkort hoopt het echtpaar Ecker zich metterwoon in West-Duitsland te vestigen. Voormalig basketballer John Ecker hoopt dan zijn studie te hebben beëindigd en een baan als leraar te kunnen vinden. Eenmaal terug in haar geboorteland wil Heide Rosendahl (28) een functie als trainster bij de bond bekleden, waarbij zij haar ervaring als topatlete in dienst kan stellen van jeugdig talent

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15