QeidwQowumt SCHERP CONFLICT BIJ BAKKERIJSANERING Algemene staking in Baskenland zonder incidenten Stanton: CIA betrokken bii moordaanslagen Economisch herstel weer in zicht Extra uitkering zwakke gemeenten Hervormde synode tegen nieuwe investeringen in Zuid-Afrika Bij verkie zingen een CD A-lijst Debat over inkomens agrariërs Wapenfeiten 1975 laat waanzin van bewapening zien DONDERDAG 12 JUNI 1975 LEIDSE COURANT AMSTERDAM (ANP) De wereldrecessie, de ergste se dert de tweede wereldoorlog, loopt ten einde. Hierover wa ren de bankiers, die deelna men aan de gisteren gehouden eerste werkzitting van de jaarlijkse bijeenkomst „international monetary con ference" het met elkaar eens. Zij waren unaniem van oor- de. deel, dat de wereldrecessie haar diepste punt heeft be reikt en dat het van nu af aan weer in opwaartse richting zal gaan. Het is echter moge lijk, dat Engeland bij het al gemene herstel zal achterblij ven. reld vóór de recessie met zorg vervulden, weer acuut worden. Zij werden versluierd, getem perd of op de achtergrond ge drongen door de recessie, maar zij zijn nog steeds niet opgelost. Deze waarschuwing kwam eveneens uit deze bij eenkomst van de heer A. Lam- falussy, president van de Ban- que de Bruxelles. Die problemen zijn volgens hem onder andere de inflatie, de stijgende prijzen van grondstoffen, de betalingsba lanstekorten van een aantal landen en de achteruitgang van de ruilvoet van de indus trielanden. De belgische ban kier verwacht o.a., dat de ruil voet verder zal verslechteren en dat dit zal leiden tot ernsti ge betalingsbalansmoeilijkhe den tussen de industrielanden onderling. De achteruitgang van de ruilvoet zal namelijk niet voor ieder land even groot zijn. De heer Lamfalussy ziet de diverse problemen in de nabije toekomst, over een half jaar, een jaar of anderhalf jaar, weer naar voren komen. Bij grote werkloosheid EINDHOVEN (ANP) Binnenkort kunnen ge meenten met veel werk lozen een extra uitkering uit het gemeentefonds verwachten. Staatssecre taris Mertens van Sociale Zaken kondigde gisteren in Eindhoven ook aan dat de regering streeft naar een uitbreiding van de uitkering in WWV-ver band aan oudere werkne mers. Daarnaast wil de regering, al dus de staatssecretaris de rijks- vergoeding in de noodzakelijke kosten van onderzoek uit hoofde van de WWV verhogen van 50 tot 100 procent. Over beide laatste punten worden binnenkort voorstellen aan het parlement gedaan. Volgens de heer P. de Leeuw, direkteur complementaire socia le voorzieningen van het minis terie van Sociale Zaken, is nog niet bekend welke vorm de ex tra uitkering uit het gemeente fonds zal krijgen. De verlenging van de uitkering aan oudere werknemers en de verhoging van de vergoeding van de on- derzoekkosten vinden volgens de heer De Leeuw plaats in het kader van een wijziging van de Wet Werkloosheidsvoorziening. iHiiimimiiiiiniiiiiiiiiiifiiiimt Prinses Beatrix heeft gisteren het Bijbels Museum aan de Kei zersgracht in Amster dam geopend. Het mu seum, dat tevens „werkplaats" is en al dus levendige instruc tie geeft over en ron dom de bijbel, staat onder beheer van een stichting, waarin het Nederlands Bijbelge nootschap en de Kath olieke Bijbelstichting deelnemen. Prinses Beatrix deelde ter ope ning vragenlijsten uit aan de kinderen, die zich overigens ook lu diek kunnen bezighou den met dansen, zin gen en toneelspelen in „bijbelse" kleding. Illllllllllllilllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) Vanmorgen was het nog steeds niet zeker of het produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten de saneringsplannen voor de Nederlandse bak kerijen zou goedkeuren. De vakbonden had den tot vanmorgen nog zeer grote bezwaren tegen de haast, die men wilde maken met het uitvoeren van de plannen. Deze zouden op 1 juli al moeten ingaan, waardoor de zogenaamde overcapaciteit van de indus triële bakkerijen moet verdwijnen. ninklijke Scholten-Ho'nig (K.S.H.). „De sane ring er per 1 juli wil doordrukken". Gisteren verklaarde een vertegenwoordiger van het concern, dat, wanneer de sanering op die datum niet doorgaat alle Juweelwinkels ge sloten zouden moeten worden. Het concern zou dan een beslissing van het produktschap tot uitstel van de sanering, naast zich neerleggen. De vakbonden me nen, dat het concern op deze manier speelt met het lot van een groot aantal werkne- Er lag vanmorgen echter een voorstel van het produktschap om de sanering wel door te voeren. De vertegenwoordigers van de vakbonden zouden er zich sterk tegen willen verzetten. Aan het voorstel is wel een plan verbonden tot zoveel mogelijk herplaatsing van personeel. Bakkers, die hun winkels in verband hiermee willen sluiten en boven 57 jaar zijn, zouden een gunstiger"beeindigings- regeling kunnen krijgen. Maar de broodbezorging moet zoveel moge lijk gegarandeerd blijven aldus het voorstel van het produktschap. De industriële bakkerijen (waarvoor de sa nering geldt) verzorgt 45 procent van de 21 miljoen broden in Nederland per week. Illlllllllllllllllllllllllll de Amerikaanse stad Sour Lake in Texas willen bewij- sitieve zijde had. Achter een bestel wagen langs de autoweg gingen zij waterskiën. De be- reffende strook la- gelegen land De mensen, die de lllllllllllllllllllllllllllll DRIEBERGEN (ANP) De hervormde synode heeft zich gisteren tijdens haar zomervergadering uitgesproken tegen nieuwe Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika. Zij doet dit in afwachting van meer duidelijkheid over het effect van buitenlandse investeringen in het algemeen en op grond van de thans beschikbare gegevens. In een motie, die met negenendertig tegen negen stemmen werd aangenomen, dringt de synode er bij de Nederlandse bedrijven en banken op aan ten spoedigste de mogelijkheid te openen tot onpartijdige controle en verslaggeving over het effect van de investeringen op de gelijkberechtigheid in Zuid- Afrika, dit omdat de Nederlandse aandeelhouders er recht op hebben te weten welke uitwerking hun beleggingen hebben. Op de Nederlandse regering wordt een beroep gedaan de politieke, economische en andere relaties tussen Nederland en Zuid-Afrika kritisch te beoordelen. K VP-f ractieleider fractieleider Andriessen (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR - Volgens KVP- fractievoorzitter mr. F. An driessen zullen geen Tweede Kamerverkiezingen meer plaatsvinden zonder dat het CDA met een gezamenlijke lijst uitkomt. Dit zal, zo stelde hij gisteravond in Alkmaar op een bijeenkomst van de KVP-kring Den Helder, vast, zelfs bij een tussentijdse verkiezing gebeu- De fractieleider van de KVP oefende gisteravond opnieuw kritiek uit op het optreden van oudvoorzitter de Zeeuw en zijn aanhang. „Er heerst daar volsla gen mist", alleen al gelet op de verschillende omschrijvingen,- die gebruikt worden voor de partij, die deze groep voor ogen staat, aldus mr. Andriessen. De kring Den Helder sprak zich op de bijeenkomst uit voor vor ming van het CDA en voor de kandidaat voorzitter de Zeeuw. Anders ligt dit in de kring Den Haag. Daar steunen verschillen de kringleden de kandidatuur van oud-voorzitter de Zeeuw, oud-brigade-generaal Clump- kens. Gedeputeerde dr. R. Ey- sink en H. Groeneveld. Nationale manifestatie tegen abortus AMERSFOORT (ANP) Het comité "Redt het ongeboren kind" houdt zaterdag 21 juni op het Malieveld in Den Haag een nationale manifestatie tegen abortus. Het is de bedoeling een stille tocht naar het Binnenhof af te sluiten met het aanbieden van een petitie aan minister Van Agt van Justitie. Peter Leopold Verhagen, prof. W. H. Vellema en prof. dr. J. van Essen voeren het woord op de bijeenkomst op het Malie veld, die om tien uur begint De handtekeningenaktie tegen de legalisering van de abortus van het comité "Redt het onge boren kind" heeft tot nu toe meer dan een half miljoen handtekeningen opgeleverd, al dus het comité. Zorg voor de toekomst LEZEND IN DE VERWARDE VERHALEN welke verdachten in de mislukte gijzelingsactie-Soestdijk voor de rechtbank in Arnhem afleggen, dringt de overtuiging zich op, dat minder de realisering van een politiek doel als wel het gevoel hier niet tot de Nederlandse gemeenschap te horen en er nooit echt thuis te zullen raken de oorzakelijke verklaring van deze gevaarlijke Zuidmolukse "operet te" vormt En dan dringt zich tegelijkertijd de zorgelijke vraag op, wat het op wat langere termijn worden moet met de groeiende stroom Surinaamse immigranten die vóór de onafhankelijkheidsverklaring van hun land buiten bereik van het nieuwe regime in Paramaribo wil zijn. Zal hun integratie cultureel, sociaal en niet te vergeten: economisch hier wel lukken? Zal, als de "transplantatie" naar Nederland tegenvalt, ook bij hen niet de drang naar andere politieke oplossingen in Suriname andere gevoelens van spijt en frustratie gaan camoufleren? Aan de hand van de Verklaring van de Rechten van de Mens en andere charters kan Nederland niets doen om de stroom af te remmen. Maar, net als in het geval van de Ambonezen, kan eerlang wel eens blijken, hoe het voor immigranten en ontvangende natie een onbevredigende oplossing blijft, die wij blijvend moeten erva ren als een soort van penitentie voor diverse tijdens het koloniale' regime begane fouten en verkeerd gemaakte taxaties van de toekomst DE BILT Geleidelijk wordt het iets minder warm. Voor de Noorse bergen is een front aan gekomen dat daar bewolking en regen brengt Dit trekt, ge volgd door de bijbehorende de pressie, over de Noorse bergen waardoor in Scandinavië een flinke afkoeling zal optreden. Door het wegtrekken naar het zuiden van de rug van hoge- druk komen we in iets vochti ger lucht De landen ten zuiden van ons, waar dagenlang be wolking en buien het weer be paalden, krijgen nu beter weer. Vooruitzichten voor zaterdag. Minder zonnig en op de meeste plaatsen droog. Lagere temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag:aantal uren zon: 2 tot 12. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: om streeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent Cairo: geen snel akkoord met Israël PARIJS (UPI) De Egyptische .vice-president Hosni Moebarak heeft in een vraaggesprek met het Franse blad Le Monde ver klaard, dat Egypte sceptisch staat tegenover de kans op een spoedig vredesakkoord met Is - Moebarak die thans een bezoek brengt aan Frankrijk, zei dat Israëls standpunt ongewijzigd is en dat Egypte niet veel voelt voor hervatting van de stap- voor-stap-diplomatie van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger. Moe barak verwacht ook niet veel van de besprekingen tussen Ford en Rabin. iiumiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii niiiiiinniiii J inimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiimiiiin Cleveland (UPI-AP) De voorzitter van de subcommissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden de democraat James Stanton die zich met het onderzoek naar het optreden van de geheime dienst (CIA) bezig houdt, heeft verklaard dat tenminste één buitenlandse leider is gedood in een complot van de CIA. Hij wilde niet zeggen welke leider was ver moord. Het blad noemde in dit verband de kongolees Patrice Loemoemba, de Dominicaan se dictator Rafael Trujillo en de Chileense generaal René Schneider als mogelijke slach- De Amerikaanse demokratische fraktieleider senator Mike Mansfield heeft gezegd te ver wachten dat de sub-commissie die een rapport heeft uitgebracht over binnenlandse spionage- activiteiten van de CIA „een gedetailleerder' rapport zal uitbrengen waarin alle feiten wor den vermeld." Verschillende leiders in de Senaat hebben het rapport „onvolledig" genoemd. Ook Mansfield is deze mening toegedaan. SAN SEBASTIAN/MADRID (Reuter-UPI) Duizenden Bas- ken in de Spaanse provincies Biscaje en Guipuzcoa hebben gisteren niet gewerkt bij wijze protest tegen de zeven we ken oude uitzonderingstoestand i verband met moordaanslagen op politieagenten. De oproerpolitie was in grote ale aanwezig maar hield zich achteraf en incidenten van eni ge omvang hebben zich niet voorgedaan. Officiële kringen stelden het aantal stakers op het midda guur op 21.000 en het aantal getroffen fabrieken op 151. Maar later verklaarden baski- sche kringen dat in Guipuzcoa 50.000 mensen hadden gestaakt Gisteren was door uiteenlopen de oppositiebewegingen uitge roepen tot „dag van strijd" te gen de uitzonderingstoestand, tegen het optreden van de poli tie en tegen de eis van een officier van justitie dat twee Basken die vorig jaar een poli tieman hebben vermoord, de doodstraf krijgen. Nadat nog meer agenten om het leven waren gebracht gaf de, overheid de politie de bevoegd heid zonder voorafgaande ver gunning over te gaan tot huis zoekingen en aanhoudingen in een poging om de Baskische onafhankelijkheidsbeweging ETA de kop in te drukken. 153 De staking is grotendeels voor bijgegaan aan winkels en kanto ren, die gewoon openbleven. Linkse groeperingen toonden zich met het resultaat van hun oproep tevreden. Katholieke zender staakt uitzendingen LISSABON (AP) De katholie ke hiërarchie in Portugal heeft de uitzendingen van haar ra diostation gestaakt omdat het, station is overgenomen door linkse employees. De kwestie dreigt de sinds de bezetting van het radiostation toch al gespannen betrekkingen tussen kerk en staat in Portugal verder te verslechteren. Een woordvoerder in het radios tation „radio renaissance", dat verleden week door linkse em ployees werd bezet, heeft ver klaard dat de directie van het, station opdracht heeft gegeven de stroomtoevoer af te sluiten die nodig is voor de hoge fre quentie uitzendingen. Het sta tion blijft wel in de lucht op de middengolf. DEN HAAG (ANP) De drie centrale landbouworganisaties houden maandag 16 juni een demonstratie op het Binnenhof in Den Haag. De demonstratie begint om half een op het Ma lieveld en dient ter ondersteu ning van het kamerdebat over de inkomenssituatie in de land en tuinbouw in ons land dat maandag wordt gehouden. De centrale landbouworganisa ties meenden, dat de inkomensi tuatie in deze sector momenteel „zeer ernstig is". In een commu niqué wijzen zij erop, dat de landbouworganisatie alles heeft gedaan om verbeterende maat regelen Ijij de overheid te eisen, maar dat het gesprek tussen het Landbouwschap en het kabinet onlangs onbevredigend is verlo- Ook heeft het Landbouwschap de crisissutuatie onder ogen ge bracht van de fractievoorzitters in de Tweede Kamer en is aan alle Kamerleden een brandbrief gestuurd. De eerste Britse olie is gisteren uit de Noordzee gewonnen. Dit gebeurde op een drijvend booreiland op 225 mijl ten oosten van de Schotse stad Edinburgh. Verwacht wordt dat de eerste olielading over vijf dagen zal aankomen in een raffinaderij in de monding van de Theems Van een onzer redacteuren DEN HAAG - De enorme competitie bij de vervanging van de Starfighters door vier NAVO-landen is tekenend voor de groeien de onevenwichtigheid tussen enerzijds de omvang van defensiebe grotingen en anderzijds de ontwikkelingskosten van belangrijke wapens. Het laat ook zien dat binnen de NAVO een veelheid van vergelijkbare wapensystemen in gebruik en ontwikkeling zijn: een onnodige verspilling van hulpbronnen cn een ondermijning van de militaire doeltreffendheid. Als de Europese NAVO-partners geen drastische maatregelen nemen tot nauwe samenwerking, dan worden zij steeds meer afhankelijk van de Amerikaanse industrie. Dit staat vermeld in het rapport Wapenfeiten 1975, een uitgave van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken, gebaseerd op het vandaag gepubliceerde jaarboek van SIPRI, het internatio naal vredesresearch instituut te Stockholm. Over de bestedingen aan wapens wordt becijferd dat deze jaarlijks meer bedragen dan de bestedingen voor onderwijs of gezondheid, en zelfs vijftien maal zoveel als alle hulp die via officiële kanalen aan ontwikkelingshulp wordt besteed. Er houden zich over de hele wereld 400.000 wetenschapsmensen en technici bezig met militair onderzoek en ontwikkeling van nieuw wapentuig. De wapenaanko pen door de derde wereld zijn vorig jaar met 40 procent toegeno men. Ook de twee supermogendheden hebben geen bereidheid doen blijken tot ontwapening. Ondanks de akkoorden over beperking van kernbewapening is het aantal kernkoppen verdubbeld: VS en Sovjet-Unie kunnen elkaar thans 100 in plaats van 50 maal vernietigen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13