Naamsverandering basisschool zet kwaad bloed in De Zilk "H.Hart is uit de tijd", zeggen leraren Voorlopig genoeg industrie terrein in deze streek Pionier bloembollenexport H. G. Homan overleden Gevaarlijk Voorhouts kruispunt nog dit jaar onder mes Leerlingen uitvoering Muziek school Bollenstreek WOENSDAG 11 JUNI 1975' UEIDSE COURANT Leiden In de Bollenstreek is er gezien het huidige aanbod voldoende industrieterrein tot na 1980. In het gebied rond Leiden is er voldoende industrieterrein tot en met 1978. Tot deze conclusie komt het bureau Rietman Marketing Bouwnijverheid na een onderzoek naar de behoefte aan bedrijfsterrein in de regio Rijnland. Het onderzoek werd verricht in op dracht van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland. Op grond van haar onderzoekingen komt het bureau Rietman tevens tot de conclusie dat mogelijke nieuwe industrieterreinen in de regio Leiden niet anders dan langs rijksweg 4 en rijksweg 44 mogen komen te liggen. Het bureau bepleit het nog beschikbare deel van het industrieterrein De Waard te bestemmen voor ambachtelijke bedrijven die in de toekomst willen of moeten verhuizen. Uit het onderzoek van bureau Rietman is overi gens gebleken, dat de eerstkomende 2 6 3 jaar 31,6% van de bedrijven in Rijnland wil verhuizen, 18,9% „misschien". Katwijk neemt afscheid van burgemeester Van een onzer verslaggevers Katwijk - Op donderdag 26 juni zullen de bewoners van Kat wijk en belangstellenden van buiten de badplaats afscheid kunnen nemen van burgemees ter Vermeulen, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd rijn functie neerlegt. 's Middags om 14.00 uur zal de burgemeester tijdens een bui tengewone raadsvergadering af scheid nemen van de Katwijkse raad. Daarna is er van 15.30 tot 17.00 uur een receptie voor ge nodigden in de sporthal Cleyn Duin, waarna tijdens een open bare receptie, eveneens in de sporthal, burgerij en belangstel lenden de burgemeester de hand kunnen komen drukken. OEGSTGEEST Op 78-jarige leeftijd is overle den de heer Hubertus Gerardus Homan. Hij werd geboren in Noórdwijk en kwam reeds op jeugdige leeftijd met zijn beide broers Hendrik en Johan naar Oegstgeest om een bloembollenbe- drijf te beginnen aan de Oegstgeester Dorps straat. Hubertus Homan was mede een van de stuwende krachten die de Nederlandse bollenexport een goede naam bezorgden. In het buitenland werd de naam Homan een begrip. In de jaren dertig werden relaties aangeknoopt met Frankrijk en Duitsland. Hubertus Homan nam Engeland voor zijn rekening en richtte er het bedrijf British Horti-Culture op (BHC). Een bloembollenbedrijf dat van Noord tot Zuid bekendheid verwierf, zowel in Engeland als Nederland. Acht jaar geleden nam Hubertus Homan afscheid van de zaak maar hij bleef als „meneer Bertus" grote bekendheid genieten. Vooral de jaarlijkse contac ten met de gepensioneerden van Homan en Co BV werden zeer op prijs gesteld. Dat de gebroe ders Homan begrepen wat management was, bewezen zij wel gedurende de crisisjaren toen het bedrijf, door moderne opvattingen over za ken doen, de grootste bloei beleefde. Op het gebied van bloembollen beheersten zij op een gegeven moment 60% van de Franse handel. Thans behoort het bedrijf tot een van de tien grootste bollenexporteurs van Nederland. Donderdag 12 juni wordt Hubertus Homan, na een plechtige requiemmis in de Willibrorduskerk welke te 14.00 uur aanvangt, naar zijn rustplaats gedragen op het kerkhof aldaar. Na de begrafe nis is er gelegenheid tot condoleren in het Vereni gingsgebouw naast de kerk. A.K. Van een onzer verslaggevers DE ZILK Een deel van katholiek De Zilk staat op zijn achterste benen nn aan het licht is gekomen dat het bestuur en de leraren van de Heilig Hartschool er weinig voor voelen deze naam ook te geven aan de momenteel in aanbouw zijnde vervangende basisschool in de Hafkenscheidtlaan, die aan het begin van het nieuwe schooljaar in gebruik genomen gaat worden. De leraren vinden deze naam, die vijftig jaar lang aan de oude school verbonden is geweest, niet meer passen in deze tijd. Ook uit een enquête onder ouders van leerlingen is gebleken dat de meerder heid onder hen de naam Heilig Hartschool als de naam voor de nieuwe school niet meer zien zitten. Ontier de vooral oudere Zilkenaren heeft de discussie rond deze naamsverandering nogal wat kwaad bloed gezet, omdat, zo zegt men, in deze moderne tijd al zoveel aan de kant wordt gezet, als het het katholieke geloof betreft. Reden van het laten vallen van de naam. H.Hart is volgens schoolhoofd Van Meurs het "nagenoeg verdwenen zijn van de devotie van het H.Hart". Van Meurs: "Wij hebben duide lijk de indruk dat de kinderen op deze school niet meer aan voelen wat voor betekenis de devotie tot het H. Hart heeft Dan heeft het ook geen zin om die naam te handhaven. Als we in de oude school gebleven wa ren hadden we wellicht die naam nog even aangehouden. Maar nu we gaan verhuizen zijn we vóór naamsverandering". De verontruste parochianen zijn het niet met die zienswijze eens. Zij stellen dat het juist de taak van de school en geestelijkheid is de vervlakking van het katho licisme tegen te gaan en zo no dig terug te dringen. Hun be straffende vinger gaat dan ook naar een deel van de leraren die, zo zegt men, nauwelijks nog de kerk bezoeken en daardoor ook onmogelijk het goede voor beeld kunnen geven. In het parochieblad van de H.Hartparochie, "Venster", heeft hoofdonderwijzer Van Meurs de kwestie van de naams verandering voorzichtig aange kaart In het desbetreffende ar- tikel Iaat hij de parochianen weten met "een zekere schroom en terughoudendheid" dit on derwerp ter sprake te brengen. Hij zegt: "Uit reacties links en rechts op vergaderingen is het me wel duidelijk geworden dat niet iedereen blij is met het laten vervallen van die naam. Maar we zullen desondanks een keuze moeten maken. Belang rijk is dat de meeste ouders in ieder geval vóór zijn. Een aantal parochianen vindt dat de enquête niet beperkt had moeten blijven tot alleen de ou ders van leerlingen, maar ge houden had moeten worden on der een veel groter gedeelte van de bevolking. Maar volgens Van Meurs zou een dergelijk onder zoek totaal geen nut hebben. Hij zegt: Alleen de ouders van leer lingen hebben in dit geval recht van spreken. Het is onzinnig om mensen van 70 of 80 jaar hun mening over deze kwestie te vragea Zij zijn over het alge meen erg conservatief en al bij voorbaat tegen". Een argument dat door de ver ontruste Zilkenaren van tafel wordt geveegd. "Wij zaten op de H.Hart school en ook onze kin deren. Mogen we dan astjeblieft mee beslissen over het eventueel verdwijnen van een stukje dier baar verleden?", zo luidt hun verweer. Het door Van Meurs en de lera ren geopperde idee over de naamsverandering hoeft niet De oude Heilig Hart school. Verdwijnt met dit gebouw ook de naam? automatisch in te houden dat e na een halve eeuw een streep komt door de naam H.Hart. Van Meurs: "Mochten er op korte termijn toch nog veel protesten binnenkomen dan gaan we uite raard deze kwestie nogmaals bekijken. Tot nu toe zijn er echter geen negatieve reacties ontvangen. Niet bij het school bestuur en ook niet bij de pas toor. Dat zegt ons voldoende". De groep Zilkenaren die voor stander is van het laten voortbe staan van de naam H.Hart- school, is van plan op korte termijn een stevig protest te la ten horen. Het is kort dag want een dezer dagen valt de beslis sing over het kiezen van een naam voor de nieuwe school. Er zijn al een aantal suggesties ge daan door het schoolbestuur. De naam H.Hart komt niet op het lijstje voor. Herman van Amsterdam Van een onzer verslaggever» VOORHOUT De kans is groot dat nog dit jaar de reconstructie van het gevaarlijke kruispunt Nagelbrug in Voorhout kan gaan plaatsvinden. In overleg met de Provinciale waterstaat heeft de dienst openbare werken een plan opgesteld dat goede kans maakt om door dc provincie goedgekeurd te worden. Dit is een onverwachte wending in het tot nu toe gevoerde overleg tussen de gemeente Voorhout en de provincie, In het verleden stelde de raad van Voorhout al een paar ton beschikbaar voor de reconstructie maar aan dit besluit werd door gedeputeerde staten goedkeuring onthouden. Weliswaar was het voorgenomen werk ge plaatst op de urgentielijst van uit te voeren werken maar moest wegens gebrek aan middelen in het provin ciaal fonds Uitkering Wegen tot onbepaalde tijd wor den opgeschort Nieuwe besprekingen tussen het gemeentebestuur en de provincie hebben er nu toe geleid dat het recon structieplan goede kans maakt te worden opgenomen in het urgentieschema 1975 voor investeringen aan tertiaire wegen. B. W. vragen de raad nu een bedrag van 560.000 te voteren om de reconstructie te kunnen bekostigen. Vijfenzeventig procent van de werkelijke kosten komen ten laste van het fonds Uitkering Wegen van de provincie Zuid-Holland. Voorhout moet op draaien voor een kwart van de kosten. Die ƒ560.000 is een aanzienlijk hoger bedrag dan aanvankelijk een paar jaar geleden werd begroot Oorzaak van deze meeruitgave is de planning om meer beveiligingen op het kruispunt te laten aanbrengen dan in de bedoeling lag. Het oorspronkelijke plan voorzag in een installatie, uitsluitend bestemd voor het veilig laten oversteken van voetgangers en fietsers. De bedoe ling is nu om een volledige installatie te plaatsen, dus ook bestemd voor de regeling van het gemotoriseerde verkeer. Hoorzittingen LISSE Het gemeentebestuur van Lisse zal op woensdag 18 juni en op donderdag, 19 juni in het gebouw Trefpunt, School straat 11, toelichting geven op het ontwerp van het bestem mingsplan Meerzicht Dit plan omvat het gebied gelegen tussen de Trompstraat, de Ringvaart, de GreveÜng, de Gladiolenstraat en de Oranjelaan. Op 18 juni zal het noordelijk gedeelte van het plan worden toegelicht nl. het gebied ten noorden van de Irissenstraat en de Narcissenstraat, terwijl op 19 juni het zuidelijk plangebied on der de aandacht wordt ge bracht Tijdens deze avonden zal door het gemeentebestuur "worden toegelicht, wat men in dit bestemmingsplan wil regelen en op welke wijze de proble men, b.v. de parkeerproblemen, de bebouwingsmogelijkheid van de achterven, denkt op te los sen. Op deze avonden zal men trachten de daarover levende vragen te beantwoorden. Daar bij wordt ook de gelegenheid geboden om voorstellen in te dienen tot verbetering van het plan, b.v. indien de plan kaart niet duidelijk of correct aan geeft welke gebouwen thans reeds aanwezig zijn. Nadat deze hoorzittingen zijn gehouden zal daarna de officiële tervisielegging van het plan vol gen. Daarover zullen echter nog nadere mededelingen verschij nen. Beide zittingen op 18 en 19 juni a.s. beginnen om 20.00 uur. Leidenaars zakten weg met gestolen auto NOORDWIJK De Wassenaar- se politie stelde twee Leidenaars ter beschikking van de Noord- wijkse recherche, omdat zij er van verdacht werden in de bad plaats een auto te hebben gesto len. De beide mannen, een 30-ja rige bedrijfsleider en een 26 jaar oude beroepsloze, bleken 's nachts in een VW-kever naar de Wassenaarse Slag gereden te zijn, waar zij nabij het parkeer terrein met de wagen wegzak ten. Bij hun pogingen om de auto weer op berijdbare bodem te brengen, kregen zij assistentie van een Wassenaarse politiepa trouille. Deze maakte echter te vens van de gelegenheid ge bruik om naar de herkomst van de Volkswagen te informeren. Toen kwam aan het licht, dat de auto op 28 mei jl. te Noord- wijk was ontvreemd. Ten nadele van een inwoonster van Leiden. Deze had de wagen geparkeerd achter het Palace Hotel. Zij ver loor echter de sleutels, die later door de Leidenaars vlakbij de auto werden gevonden. NOORDWIJK Tijdens de de zer dagen gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel, is het hoofdbe stuurslid P. van Hooff, die inwo ner is van Noord wijk, benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van deze bond. Tot nu toe was de heer Van Hooff districtsbestuurder met als standplaats Den Haag. Onder anderen deze twee leerlingen van de Muziek school Bollenstreek lieten het publiek in de gereformeerde kerk van Sassenheim hun vorderingen met de blokfluit horen. Sassenheim Voor de jaarlijkse leerlingen-uitvoering van de Stichting Muziekschool Bollenstreek, gisteravond in de Geref. kerk te Sassenheim, bestond ondanks het mooie zomerweer zeer goede belangstelling uit de hele omgeving. Directeur W. van Duyn zei in z'n openingswoord o.a. dat de muziekschool circa 1200 leerlingen telt, van wie een aantal gevorderden aan de uitvoering meewerkte. Het gevarieerd programma bestond o.m. uit kleinere werken van Bach, Handel, Purcell, Haydn, Chopin en Schuman, op fluit, klarinet en piano, maar ook was er optreden van een accordeonor kestje van 12 leerlingen, een harmonie-orkest en een orkestklas van 20 leerlingen waaraan ook enkele leerkrachten meewerkten. Hierbij moet in het bijzonder vermeld een „Contradans" van Beethoven en een piano-concert van Haydn. Van he't uit 18 nummers bestaande programma blonken uit het laatstgenoemde, het klarinetten-dou met twee werkjes van Bach, een Hongaarse dans van Szervansky gespeeld op viool en piano, en „Suite voor Accordeon" van Mark Corby dat heel mooi klonk. j Leerlingen van de Groen van Prinsterer- ging Mariquitas tijdens de 1ste avond van; school en leden van de majorettenvereni- de Katwijkse wandelvierdaagse. Katwijk - Startend bij de lagere school in de Tulpstraat liepen 1103 wandelaars gisterenavond de 10 of 15 km. van de eerste route van de Katwijkse Avond-vierdaagse. De organiserende wijkvereniging „Molenwijk" zag de wekenlange voorbereidingen beloond met deze geweldige opkomst. De route voerde door het prachtige gebied van de Leidse Duinwatermaatschappij naar het strand, waar de vele vooral jonge wandelaars even konden genieten van de verfrissende zee wind. De deelnemers keerden daarna i.v.m. de twee afstanden langs verschillende wegen terug in Katwijk a.d. Rijn. Vanavond trekken de deelnemers richting Val kenburg en de Haagse Schouw om daarna via Rijnsburg weer inKatwijk terug te keren. Op de derde dag gaat men de verplichte kilometers in de omgeving van de wijk Hoornes en (t.a.v. de 15 km) Rijnsburg afleggen. Op de slotavond leidt de route o.a. door het Panbos en Katwijk aan Zee, waarna tussen 20.00 en 20.15 uur bij de Ontmoetingskerk ngskerk de inmiddels opgestelde muziekcorpsen zich bij de wandelaars zullen voegen. Daar zal ook gelegen heid zijn om de volhouders alvast met bloemen te tooien, zodat zij feestelijk kunnen worden binnengehaald in Katwijk a.d. Rijn. Het laatste gedeelte van deze route loopt via Nieuwe Duinweg en het tunneltje naar de Zande- rijweg-Commandeurslaan-Achterweg-v. Egmond- straat-Rijnstraat-Valkenburgseweg-Asterstraat- Zonnebloemstraat om tenslotte weer bij de Tulp straat te eindigen. Oplossing voor financiële problemen Gemeente gooit „Foreholte" de reddingsboei toe Van een onzer verslaggevers Voorhout De in financiëlt moeilijkheden verkerend! Voorhoutse handbalverenigiti) „Foreholte" gaat door de ge meente uit de zorgen geholpec worden. B W stellen de raai voor de tekorten van de afgelo pen seizoenen, groot 2680,9', op zich te nemen en bovendiet voor het seizoen 1975/1976 he exploitatietekort tot een maxi mumbedrag van 3000 per set zoen te garanderen. De oorzaak van de ongunstig; financiële positie van „Forehoi' te" moet volgens B W worder gezocht in de goede prestatie van met name het eerste dames team van deze vereniging da momenteel sport op niveau be drijft, wat „grote uitgaver vergt". Zelf heeft de vereniging er, zr - blijkt uit het pré-advies aan d - raad, van alles aan gedaan oiu de eigen inkomsten zo hoog mo gelijk op te voeren. Maar zeil. een fikse contributieverhogin en een aanzienlijke bijdrage va een sponsor hebben de verem ging niet uit de rode cijfer kunnen houden. Voor het se zoen 1976/1977 is zelf een tekor geraamd van 5.800. Door deze financiële noodsitua tie dreigt volgens B W d levensvatbaarheid van de hand balvereniging te verzwakken wat ook de prestaties niet ter goede zou komen. „Al het moge lijke moet worden gedaan on, dit te verkomen", zo stellen I: W. Warmond hoort wensen verenigingen Van onze correspondent WARMOND De gemeente Warmond zal ondanks de fi nanciële moeilijkheden toch gaan proberen het nijpende aecommodatievraagstuk op korte termijn op te lossen. Om tot een inventarisatie te kun nen komen van verenigingen en organisaties die van een in de toekomst te stichten ge meenschapshuis gebruik zul len maken, wordt a.s. donder dagavond in het gemeentehuis een vergadering belegd. Op deze vergadering kunnen alle verenigingen en organisaties hun wensen m.b.t. afmetingen technische voorzieningen e.d op tafel leggen. Lissese bejaarden de boot in Van onze correspondent Lisse Ongeveer 400 Lisse!'» bejaarden maken volgem week donderdag hun jaar lijk uitgaansdag. De reis gaat d. keer met de boot. Na een enkele uren durend rondvaart staat een etentje i Avifauna op het programm waarbij ook burgemeester Br rends aanwezig zal zijn. Ron 20.00 uur zullen de bejaarde weer in Lisse arriveren. Bouwkeet uitgebrand WARMOND Gistermidda rond half zes stichtten een aai tal kinderen brand in een bouv keetje in Endepoel II te Wa mond. De keet brandde gehe1 uit. Er werd gevreesd dat ee1 er naast staande tank gevuM met ruwe olie eveneens in bran zou geraken. Dit bleef gelukk i uit De brandweer kon bij aai komst alleen nog de resten va: de keet blussen. Clandestiene slapers NOORDWIJK Een hotelpo tier, die 's morgens tegen vi uur een ronde door het bedri maakte, ontdekte een man e een vrouw, die zich clandestie toegang tot het hotel hadde1 verschaft Zij bleken door e< raam aan de achterzijde na e binnen te zijn geklommen. Tod: zij zich betrapt zagen, namen insluipers de benen en vluchtte de duinen in. Een daarop g waarschuwde politiepartrouil trof het paar enige tijd later ai op het Picképlein. Zij werdi bij confrontatie door de porti herkend. Het betrof een dire teur (34) uit Geldrop en e p Noordwijkse huisvrouw. Beidt waren onder invloed. Mislukte puzzeltocht in reprise LISSE - De mislukte auto-pu zeltocht, georganiseerd doo het VV in Lisse, zal worde overgereden. Zoals bekend liep de puzze tocht vorige week vrijdag het honderd omdat op wedstrijdformulieren een ve gissingwas gemaakt met b trekking tot de aangegevei kleuren langs de opgegeve route. De rit zal nu wordt overgedean op 10 oktober. E deelnemers, die vrijdag hu avondje-uit de mist in zage gaan, mogen gratis deeln

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4