Afwijzing nacompetitie was bij bondsvergadering bekend Tragisch geval9 Valentijn weer schaatsamateur Jos Coler, bestuurslid van UEFA: Johan Toonstra in hoger beroep MILJOENEN STROMEN BINNEN VOOR PELE Profvoetbal te wankel voor manager Sparta Rus won weer in Oostenrijk ,,/A' was niet in Parijs en pleegde geen overleg met Van Praag" Alsof er niets gebeurd was reageerde pikeur Kevin Newbound na een koers in Melbourne laconiek: „Ik wist niet, dat ik zo hard kon lopen". De sprint was nodig, nadat Newbound van de sulky viel en toen maar trachtte te redden wat er te redden viel. Zijn plan slaagde ten dele. De pikeur hield het hoge tempo niet vol. viel weer maar smaakte toch het genoegen zijn paard tot stilstand te brengen. Hij bleef ongedeerd. WOENSDAG 11 JUNI 1975 LEIDSE COURANT/. PAGINA 13 Heeren veen kreeg gelijk LEEUWARDEN Johan Toon stra heeft in het kort geding dat hij had aangespannen tegen zijn club Heerenveen geen winst kunnen boeken. Mr. W. van der Berg, de president van de rechtbank in Leeuwarden, heeft de eis van de 24-jarige spitsspeler onontvankelijk ver klaard. Toonstra eiste dat hij voor een bedrag van ten hoog ste 25.000 gulden zou worden getranfereerd. Volgens de spe ler was in zijn contract de be paling opgenomen dat hij bij een transfer niet meer dan dat bedrag zou mogen kosten. Heerenveen was evenwel de me ning toegedaan dat dit slechts gold voor de seizoenen 1972/73 en 1973/74. De eredivisieclub Roda JC wilde de speler voor 25.000 gulden overnemen. Heer enveen vroeg echter 250.000 gul den. Mr. van der Berg verklaarde de eis niet ontvankelijk en veroor deelde Toonstra tot betaling van de kosten van het geding, groot 450 gulden. Deze afwijzing wil niet zeggen dat Heerenveen zegevierend uit de strijd is gekomen. Toonstra heeft namelijk reglementair niet juist gehandeld. In zijn contract staat dat als er feitelijke onjuist heden zijn, ook op juridisch ge bied, Toonstra zich moet onder werpen aan de beslissing van de arbitragecommissie van de KNVB. Toonstra zal gebruik maken van de mogelijkheid die hem gelaten is in hoger beroep te gaan. Hij was bijzonder teleurgesteld over de afloop van zijn kort geding. „Ik weet niet", zo zei hij, „of Roda JC nu nog verder met mij wil gaan. Daarbij komt nog dat ik al overplaatsing heb aan gevraagd naar Kerkrade." niets, helemaal niets, te zeggen. „Die beslissing dat de UEFA de nacompetitie niet erkent is ge nomen door het organisatieco mité. Het bestuur heeft daar mee niets te maken. De com missie van beroep, die ook bui ten het bestuur staat, zal nu moeten uitmaken of die beslis sing terecht is of niet." „Dat kan nog even aanlopen maar hoewel de loting voor de diverse Europese toernooien op 8 juli is, hoeven niet beslist alle ploegen bekend te zijn. Het is meer gebeurd dat een briefje werd getrokken met bijv. Oos tenrijk erop omdat de. ploeg nog niet bekend was. Dat kan dus ook met Holland." „Overigens moet men niet bewe ren dat ik een dubieuze rol in dit geval zou spelen. Ik ben het geweest die in Frankfurt, bij de wedstrijd West DuitslandNe derland, voor Hogewoning, Zon en Huybregts de contacten heb gelegd voor overleg met offi cials van de UEFA. We hadden toen de stellige overtuiging dat de nacompetitie zou worden er kend. Het organisatiecomité heeft er echter anders over ge dacht en dat was al op de bondsvergadering bekend. Toen had men al, ondanks het feit dat de brief nog niet was aangeko men, kunnen protesteren. Had toch enige weken gescheeld. Overigens, al zou de beslissing worden herzien, waarover ik geen enkel oordeel kan geven omdat ik er helemaal buiten sta, dan staat het te bezien of in het volgend seizoen weer een even tuele nacompetitie voor mij hoeft het niet meer en voor de meeste clubs ook niet, want het is een enorme miskleun geweest wordt erkend." „In het reglement van de UEFA is een woordje toegevoegd. Er staat heel duidelijk: ingeval een land één ploeg mag in schrijven, moet dat de tweede geklasseerde van de nationale competitie zijn; ingeval een land twee teams mag inschrij ven, moet dat de nummer twee zijn en mag de tweede ploeg zijn de winnaar van een OFFI CIËLE nationale competitie. Dat woordje officieel is toege voegd en stond nog niet in de reglementen voor het seizoen 1974-1975, hu wel voor 1975- 1976." „Het toernooi om de League Cup, dat al sinds jaar en dag bestaat, kan worden beschouwd als zo'n nationale competitie. Ik betwijfel of de commissie van beroep een uitvinding, wellicht ook slechts een „eenmalige", als een nacompetitie als zodanig wil beschouwen. Maar ook dit zeg Coler: ROTTERDAM De reacties van de bij de nacompetitie betrokken clubs uit gezonderd het in Indonesië verblijvende Ajax varieerden van verbazing tot woede na het vernemen van de mare dat de UEFA niet bereid is de winnaar van die competitie toe te laten als tweede Nederlandse vertegenwoordiger in het UEFA Cuptoernooi seizoen 1975- 1976. De in Hillegersberg wonende pen ningmeester van de UEFA, derhalve lid van het dagelijks bestuur, Jos Coler, betreurt het wel dat ons land met slechts twee ploegen kan deelnemen maar vindt ook dat Ajax* voorzitter Jaap van Praag het volste recht heeft om in Parijs bij de finale Europa Cup I de belangen van zijn club te beharti gen en constateert dat er onachtzaam is omgesprongen met het opzetten van de nacompetitie die niet of althans in een laat stadium aan de UEFA is ge meld. Bovendien vindt hij het vreemd dat over de weigering van de UEFA niets is gezegd tijdens de bondsvergade ring van de KNVB op zaterdag 31 mei in Zeist toen deze beslissing al bekend was, hoewel de brief inderdaad eerst later is aangekomen. Coler: „Dat duurt altijd een aantal dagen eer zo'n brief hestemde nlekke is Jos Coler (l,nks) en JaaP van Praa9 Z|jn goede vrienden, ter bestemde pieKKe is. bedreven met Jaap van Praag." Er zijn door officials van FC Twertte, Sparta en vooral AZ '67 min of meer bittere opmerkin gen gemaakt, deels ook aan het adres van Jos Coler, die rea geerde: „Men neemt als voor beeld dat Engeland de winnaar van de League Cup mag in schrijven. Dat is juist maar men kent blijkbaar de voorgeschie denis niet. Landen als Engeland, West Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Spanje, Portugal waren er het eerst bij toen destijds om een cup werd gespeeld. Zij heb ben de kinderziekten doorge maakt, zij waren de landen van het eerste uur. Toen de UEFA de zaak overnam en er dus een toernooi om de UEFA Cup kwam, moesten er concessies gedaan worden aan die landen van het eerste uur. Een daarvan was dat de winnaar van de Lea gue Cup mocht deelnemen. Je kunt dat zo maar niet terug draaien. Natuurlijk wordt ge tracht de zaken wat betreft het aantal clubs per land recht te trekken, en daarin lever ik ook mijn aandeel als het even kan, maar dat moet zachtjesaan ge beuren. Geen land geeft graag een plaats prijs." Jos Coler bestrijdt, terecht, de vrij algemeen heersende mening dat hij als afgevaardigde van Nederland in de UEFA is verte genwoordigd. „Geen sprake van. Ik ben bestuurslid, en toe vallig Nederlander. Dat ik de belangen van mijn land probeer te behartigen als dat mogelijk is, is feen andere zaak. Ik doe dat ook, zo veel mogelijk. Maar niet als afgevaardigde van Ne derland want dat ben ik niet. Ik ben tot penningmeester gekozen door de vierendertig in de UE FA verenigde landen en zit er dus voor allemaal en niet voor één." Jos Coler valt vooral Klaas Mo lenaar van AZ '67 aan. „Die man beweert dat ik in Parijs zd ongeveer gemene zaak heb be dreven met Jaap van Praag. Ten eerste ben ik helemaal niet in Parijs geweest, ten tweede heb ik ï.iet Jaap van Praag over deze kwestie geen enkel overleg gepleegd. Ik heb met Ajax niets te maken. Ik kan er echter wel inkompn dat Van Praag de be langen van zijn club verdedigt. Dat heeft Feyenoord ook ge daan, en met succes. Ik vind voorts wel, en dat is een privé mening, dat het niet eerlijk is dat Ajax, in de competitie geëindigd met een straatlengte voorsprong op de andere drie clubs, moet spelen voor een plaats in het UEFA Cuptoer nooi. Ajax zou er zonder meer in moeten, maar daarin heb ik „Ik heb ook voorgesteld, maar dat zal heel diplomatiek moe ten gebeuren, om landen als Cyprus, Malta, IJsland en Lu xemburg te verzoeken niet meer voor alle drie Europese toernooien in te schrijven. Ze hebben eenvoudig niet drie ploegen die het niveau bezitten om voor Europa Cup I, II en de UEFA Cup mee te doen." „Maar ik heb geen gemene zaak ik als persoonlijke mening." „Tenslotte wil ik erop wijzen dat de KNVB heeft verzuimd de UEFA ervan in kennis te stellen dat de winnaar van de nacom petitie zou deelnemen toen in meerderheid daartoe was beslo ten. Op dèt moment heeft de KNVB niets gemeld. Ik kan de KNVB nog volgen als wordt ge zegd dat- de nacompetitie een verlengstuk van de officiële competitie is, en dat zou' ook kunnen worden aangevoerd bij de commissie van beroep, maar men had dat wel meteen moeten melden." Voorstellen In de van de UEFA ontvangen brief is tevens gemeld dat op nieuw bekeken zal worden, om dat de status van Nederland in het internationale voetbal sterk is gewijzigd (belangrijker is ge worden), of ons J,and meer dan twee ploegen zal kunnen in schrijven. Dit zal echter zeker niet vóór het seizoen 1976-1977 kunnen gebeuren. Jos Coler: „Dan zal er een land moeten zijn dat een ploeg minder in schrijft. Ik heb dat ook voorge steld en Italië genoemd, dat een minder importante plaats in het Europese voetbal inneemt dan Nederland." „Bovendien kost het handenvol geld, zowel voor die ploegen als voor de .tegenstander èn de UE FA die bijdraagt in een deficit, wat erin zit want wie komt nou kijken naar een ploeg waarvan al met zo'n nulletje of acht, negen is gewonnen. De moeilijk heid is dat je die landen op vriendschappelijke basis zal moeten adviseren want dwingen kan de UEFA hen niet. Er is een vrije inschrijving voor de drie toernooien. Een sterk argument voor dergelijke landen is dat hun eigen competitie er belang rijker door wordt omdat ploe gen zich willen verzekeren van een plaats die recht geeft op deelneming. Bekijk je het in de zin van wat is het Europees belang, dan moeten ze niet aan alle drie toernooien meedoen. Eerlijk gezegd zie ik nog niet dat een land een plaats afstaat, hoewel we langzaamaan bezig zijn het aantal inschrijvingen te brengen op de realiteit. En die is dat Nederland meer recht kan doen gelden op drie plaatsen dan Italië." „Engeland en West Duitsland zullen er vier blijven houden, ook een kwestie van Europees belang want die landen hebben toch altijd nog ploegen die het publiek wat zeggen, die bekend zijn en trekken. Die attractivi teit is ook zeer belangrijk want laten we wel wezen: aan de toernooien moet tenslotte wel verdiend worden." München Het is alweer twee en een half jaar geleden, dat de toen al op sterven na dode Amerikaanse proforganisatie I.S.S.L. bij de ama teur-officials het bloed onder de nagels haalde door boven Deventer tijdens het wereldkampioen schap een vliegtuigje te laten cirkelen met de boodschap dat ook Jos Valentijn was toegetreden tot de rijen van de profs. Uitgerekend deze rijder nu werd gisteren door het' I.S.U.-congres ih Mün chen als enige van de voormalige profschaatsers volledig in zijn amateur-rechten hersteld. Tegen de verwachting in. In de wandelgangen had de Nederlandse delegatie, nogal wat tegenkantin gen vernomen. Tijdens het congres zelf dreigde er nog een ander gevaar: Noorwegen wilde plotse ling het Nederlandse voorstel dat uitsluitend Jos Valentijn betrof, uitbreiden tot een generaal par don voor alle voormalige profschaatsers. Het lukte niet. De Nederlandse delegatie onder leiding van voorzitter jhr. mr. W.H.D. Quarles van Ufford van de KNSB slaagde er tenslotte in het congres te overtuigen dat de zaak Valentijn niet kon worden vergeleken met die van de andere profschaatsers en een eigen behandeling vergde. Valentijn im mers reed slechts een wedstrijd als prof (in Den Haag), distancieerde zich van het avontuur van de WISO, betaalde de K.N.S.B. het ontvangen geld terug en begon na een wachttijd van een jaar met een come-back bij de amateurs op natio- (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Manager Ad Lam (41) van Sparta zal op 1 september zijn functie bij de Rotterdamse eredivisieclub neerleggen. Lam is ingegaan op het aanbod van het Rotter damse bedrijf Telecom om daar op die datum als Marke tingmanager in dienst te tre den. Er zijn twee hoofdmotieven waarom Ad Lam Sparta vaar wel zegt. Allereerst vindt hij dat zijn gezinsleven ernstige schade ondervindt van zijn werkzaamheden als manager. Bovendien is de situatie waar in het betaalde voetbal mo menteel verkeert voor hem een rem in zijn werkzaamhe den bij Sparta. Volgende week zal het Spartabestuur zich be zinnen op de situatie die is ontstaan. Over zijn vertrek zegt Lam: „Als manager ben je nooit thuis, zo'n functie vergt veel meer tijd dan een buitenstaander zich kan voor stellen. En dan nog heb je voortdurend het gevoël dat je een aantal zaken i verwaarloost. Maar het voor naamste is dat het betaalde voetbal in het algemeen een zo wankele zaak is geworden, dat het gewoon riskant is erbij betrokken te blijven". naai niveau. Het congres toonde zich gevoelig voor deze argumenten en gaf met de stemuitslag 62-33 Jos Valentijn zijn amateurstatus terug. De voorzit ter van de KNSB zelf greep de telefoon om de aankomende fysio-therapeut uit Ter Aar het heug lijke nieuws mee te delen. De uiteraard verheugde Valentijn: „Ik had mij er al een beetje bij neerge legd dat het slecht zou uitpakken. Dan zou ik zijn gestopt. Nu uiteraard niet Doordat ik wel met de kernploeg heb meegetraind is de achterstand in conditie niet zo groot maar wel mis ik natuurlijk het wedstrijdritme". In het protocol van secretaris-generaal Beat Haus sier van de ISU is de volgende zinsnede opgeno men: „Jos Valentijn was menselijk gesproken een tragisch geval, want men heeft hier een uit een zeer eenvoudig milieu komende jongen met belof ten gelokt, die niet konden worden gehouden". Het congres slikte zonder enig weerwoord een voorstel van het bestuur, dat vergaande gevolgen kan hebben. Aan de hele waslijst van bepalingen van wat een amateur van de ISU allemaal niet mag doen, werden vijf woorden toegevoegd: „ten zij goedgekeurd door de ISU". Dat betekent in feite dat in de toekomst zowel bij het kunstrijden als het hardrijden binnen de internationale organi satie een prof-afdeling kan worden opgericht zon der dat daar dan nog de toestemming van het Jos Valentijn kreeg zijn amateurstatus terug. „Ik had congres voor is vereist me er al bij neergelegd, dat het slecht zou uitpakken." HAMILTON - De Bra ziliaanse voetbalster Ed- son Arantes do Nasci- mento, in voetbalkrin gen beter bekend als Pe- le, blijft miljoenencon tracten tekenen. Na de geslaagde pogingen van de Amerikaanse voet balclub New York Cos- mos om hem als speler aan te trekken, tekende de voormalige ster van Santos op de Bermudas een contract met Warner Communications Corpo ration, een Amerikaans publiciteits- en theater bureau. Voor een be drag, dat schommelt tus sen de zes en twaalf mil joen dollar (15 tot 28 miljoen gulden) gaat Pe- le reclame voor de maat- De directeuren van Warner Communicationas Cor poration waren dolblij met de komst van Pele. De voetballer niet min der, het leverde enige miljoenen op. driejarige contract met New York Cosmos te kende. Dat levert hem nog eens 4,7 miljoen dol lar ((11,7 miljoen gulden) op. Pele reageerde tame lijk laconiek. „Het is weer eens een nieuwe schappij maken door handtekening onder de ervaring voor mij", al- middel van films, televi- overeenkomst te hebben dus de man, die op 34- sie en public relations- gezet vloog Pele naar leeftijd aan een nieuwe werk. Na zijn gouden New York, waar hij het carrière begint LINZ De Rus Leo Litsjasjow heeft gisteren ook de vijfde etappe van de ronde van Oostenrijk op zijn naam gebracht. Hij noteerde over de 142 kilometer van Arastetten naar Linz 3 uur, 21 minuten en 53 seconden. Tweede werd de Tsjech Prchal, die winnaar werd van een groep van zeven man, bij wie zich de Nederlander Nico Hilbrink bevond. Allen kregen dezelfde tijd als de winnaar, die tevens leider blijft in het algemeen klassement. De Nederlandse wielerploeg, die deelneemt aan de wielerweek op het eiland Man, is gisteren op het eerste onderdeel, een ploegentijdrit over vijftig kilometer, derde geworden. De formatie, bestaan de uit Rinus Verboom, Tony Huijzen, Jan Jonkers en Jan Spijker maakte een tijd van 1 uur, 11 minuten en 51 seconden. Winnaar werd het Engel se A-team in 1.08.15. De Nederlandse beroepswielrenner Theo Smit heeft gisteren een wegwedstrijd in Belsele (Bel) gewonen. Hij legde de 140 kilometer af in 3 uur en 30 minuten. FC Twente wil Schmidt Hansen Hengelo FC Twente heeft bij landskam pioen PSV geïnformeerd naar de vraagprijs voor Bent Schmidt Hansen. De 28-jarige Deense international, die in het begin van het afgelopen seizoen als gevolg van een rugblessure langdurig op non-actief stond maar thans geheel is hersteld, wordt door trainer Spitz Kohn gezien als een alter natief voor Johan Zuidema met wiens ver trek sinds enkele weken ernstig rekening wordt gehouden. Uwe Blotenberg heeft een éénjarig con tract getekend bij SK Tongeren, een vereni ging die uitkomt in de tweede nationale afdeling in België. Blotenberg werd vorig jaar, na een aantal ruzies en onenigheden met bestuur en trainer voor de rest van het seizoen door Fortuna SC uitgeleend aan Wageningen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13