Basketbal Iteam nog nooit zo dicht bij erkenning Ton Sijbrands blijft bij RDG ■■hhb Zuidema naar NEC Zwembond door Cali in moeilijk parket ii iti ,i ■aar V*>, Arntz heeft contacten met Valencia en Ajax Restant v- (Van o e sportredactie) DEN HAAG Ton Sijbrands zal ook het komend seizoen voor het Residen tie Dam Genootschap uitkomen. Een feit waar voorzitter Peter Vink on danks alle berichten over het vertrek van de wereldkampioen naar het Am sterdamse VAD nooit aan getwijfeld heeft. In het afgelopen weekeinde maakte Ton Sijbrands zelf een einde aan alle eventueel toch nog gerezen onzekerheid door coach Leo Springer te verklaren dat RDG op zijn inzet kan blijven rekenen. "En daar kunnen wij alleen maar ge weldig blij mee zijn" laat voorzitter Peter Vink weten, die vervolgt: "Het is natuurlijk wel te verklaren hoe dergelij ke berichten de wereld inkomen. Ton woont tegenwoordig weer in Amster dam en er zullen allicht mensen van VAD bij hem zijn geweest met de vraag of. hij geen interesse had om daar te komen spelen. In een eerder met Ton gevoerd gesprek was al naar voren gekomen dat hij het bij ons geweldig naar zijn zin had. Dat hij bij RDG tegenstanders van formaat aantrof (Ivens, Varkevisser, Holstvoogd om er slechts enkelen te noemen, red.) waar hij dikwijls erg goede partijen mee kon spelen. En dat is een punt dat voor iemand die zo op het dammen verliefd is als Ton natuurlijk een belangrijk punt. Het zou mij ook erg zijn tegenge vallen als Ton op een dergelijke manier bij RDG was weggegaan. Ik ken Ton als mens en daarom heb ik ook nooit in zijn vertrek willen geloven." Hoezeer Sijbrands het bij RDG naar zijn zin heeft en zijn lidmaatschap bij de Haagse vereniging overeenkomt met zijn verlangen in de toekomst nog slechts mooie partijen te willen spelen, blijkt ook uit het feit dat RDG doodeen voudig niet in staat is om in de onkos ten voor de spelers van het eerste team tegemoet te komen. "Vorig jaar hebben we het voor het eerst zonder sponsor moeten stellen,nu zijn we nog steeds op zoek. "Des te opvallender omdat toch eens het bedrijf te vinden moet zijn dat het gevraagde sponsorbedrag van om en nabij de zesduizend gulden beschik baar wil stellen. Piet de Heerde, voorzitter van VAD: "We hadden een afspraak met Ton ge maakt dat hij naar ons zou komen. We hadden beloofd de zaak tot 1 juni stil te houden. Toen wij die dag nog niets naders van hem hadden gehoord voelde ik me ook niet meer gebonden aan die afspraak en heb ik de pers ingelicht. Ik krijg op deze manier wel een erg vreemde indruk van de handelwijze van Sijbrands. Maar ik heb nog steeds de stille hoop dat Sijbrands zal komen." Een hoop die tevergeefs zal blijken te zijn. PAUL HOVIUS (van onze sportredactie) ENSCHEDE Johan Zuidema (FC Twente) heeft gistereavond zijn hand tekening gezet onder een contract dat hem voor een jaar bindt aan het Nij meegse NEC. Zuidema was ook in onderhandeling met Go Ahead Eagles, dat hem een tweejarig contract aanbood maar zon der de clausule dat Zuidema voor een bepaald bedrag naar een andere club kon overgaan. NEC deed dat wel. Zuid ema kan na een jaar naar het buiten land indien hij dat wenst. Naar verluidt is met zijn transfer een bedrag van zes ton gemoeid. Twente gaat hiermee over igens niet akkoord. De Spaanse club Valencia èn Ajax din gen naar de gunst van Peter Arntz, ondanks het feit dat de manager van Go Ahead, Peter Stephan, zegt: "Arntz Johan Zuidema ...jaar naar NEC... blijft bij ons. Hij heeft nog een contract voor een jaar en daaraan houden we hem, al zou men een miljoen bieden." Niettemin zullen onderhandelingen wor den geopend met Ajax zodra deze ploeg terug is van de tournee door Indonesië. Ajax zou Arntz willen ruilen voor Ger- rie Mühren en nog zeven, ton toe willen geven. Hans Kraay, de manager van Ajax, heeft ook de hoop nog niet opge geven dat hij Jan Peters van NEC kan aantrekken. NEC vraagt ruim een mil joen en wil, indien Peters vertrekt, Guus Hiddink van De Graafschap inlij ven. Arntz over een eventuele transfer: "Mijn zaakwaarnemer heeft inderdaad contacten met Valencia en Ajax. Ik begin echter aleen aan het inschakelen van de arbitragecommissie als ik vol doende zekerheid heb." SPLIT Het huilen stond de mannen van het Nederlands basketballteam veel nader dan het lachen. De verslagenheid na de onnodige nederlaag tegen Italië (64-69) gisteravond in het Joegoslavi sche Split, was groter dan ooit tevoren. En begrij pelijk, want als Nederland ooit de kans heeft gehad om op internationaal niveau naam te ma ken, was het gisteren. Nederland moest een riante voorsprong, die zelfs tweeëntwintig punten heeft bedragen uit handen geven en lijdzaam toezien hoe de Italianen de winstpunten gretig in bezit namen. Het was de tweede nederlaag in het zaterdag begonnen toer nooi om het Europees kam pioenschap. Die beide nederla gen tegen Joego Slavië (102-76) en Italië lagen wel in de lijn der verwachtingen. Beide lan den zijn immers gevestigde grootmachten binnen het Eu ropese basketball. Nederland had niets te verlie zen. Nederland heeft ip feite ook niets verloren, want zowel de Italianen als de Joegosla- ven waren diep onder de in druk van de prestaties van het onbetekenende Nederland. Vooral de Italianen, die zich er terdege van bewust 'zijn dat zij bij lange na niet meer de ploeg hebben van een paar jaar gele den. De Italiaanse coach rang schikte Nederland zelfs onder de sterkste landen van Euro pa, maar dat leek toch een stelling om de zwakte van zijn eigen ploeg te verbergen. Het duel tegen de Joegoslaven was van tevoren al een beke ken zaak. Iedereen wist dat Nederland tegen de Europese titelhouder geen schijn van kans zou hebben. Maar dat is nu eenmaal moeilijk te verko pen bij Amerikanen. Spelers als Cramer, Pluim, Van Vliet (onze Nederlandse-Amerika nen") en zeker ook coach Bill Sheridan zullen nooit het veld ingaan met de gedachte, dat een nederlaag met minder dan twintig punten verschil een goed resultaat i$. De taktiek, die Sheridan had uitgestippeld, was dan ook geenszins gebaseerd op verde digen. Sterk aanvallend bas ketball zou misschien een ver rassend effect kunnen opleve ren. Zonder Pieter van Tuyll, die door studieredenen pas vandaag in Split zou arrive ren, zou het zeer moeilijk wor den tegen sterke, lange spelers als de Joegoslavische ster Co- sic. Nederland bleek in Harry Kip echter een goede plaats vervanger te hebben. De lange Haarlemmer was ook een van de weinigen, die tegen het fy Bill Sheridan nam de schuld van het verlies tegen Italië op zich. siek sterke spel van de Joego slaven was opgewassen. Kip startte echter niet. Sheridan koos voor Hugo Harrewijn in de plaats van Van Tuyll in de basisploeg. Het ging in de eer ste minuten helemaal niet gek. Nederland nam zelfs een klei ne voorsprong, maar kon die niet lang vasthouden. De voor naamste oorzaak daarvan was het spel van de kleine mannen, die zich teveel met het organi seren van de aanvallen moes- Geen schande Nederland leek een grote ne derlaag tegemoet te gaan, toen na negen minuten Joego Slavië een voorsprong van 27- 17 genomen. Het inzetten van een ander duo spelverdelers (Dekker en Ombre) leek een gouden greep. Binnen een paar minuten na derde de Oranjeploeg de Joe goslaven tot op een punt: 28- 27. In de slotfase van de trekkelijke eerste helft toon den i de Joegoslaven echte waarom zij Europees kam pioen zijn. Bij de rust was de veilige marge weer hersteld: 47-36. In de tweede helft is Neder land er in feite niet meer aan te pas gekomen. Simpel voer den de Joegoslaven de score op tot zo'n twintig punten'en Nederland leek finaal kapot te worden gespeeld. Het viel alle maal nog mee. Het werd via een honderdste punt van de na de rust schitterend spelende Cosic dan wel 102-76 maar een nederlaag met 26 punten ver schil tegen de Europees kam pioen, die bovendien ook nog thuis speelt, is geen schande. De Italianen zijn gisteravond rechtstreeks door de hel ge gaan. Want ook al weten de Azzurri, dat zij slechts een be scheiden rol kunnen spelen op deze Europese kampioen schappen, zij wisten toch wel bijna zeker dat Nederland geen probleem mocht opleve ren. De buitenwereld had ech ter andere ideeën, want de Ita liaanse ploeg had in de ope ningswedstrijd in Split tegen Turkije niet kunnen impone ren, terwijl Nederland bij vla gen knap spel had laten zien tegen Joeg Slavië. Nederland verloor met 69-64 maar had het grootste deel van de wed strijd een riant Uitzicht op een Bill Sheridan zag evenwel zijn ploeg veel fouten maken. Er werd geschoten uit posi ties, die een geringe kans op succes boden, terwijl er bo vendien weinig rebound was. De Italianen, die voor de rust een miserabele partij hadden gespeeld, profiteerden gretig van deze fouten en kwamen met rasse schreden naderbij. De aanmoedigingen van de 2500 Joegoslaven op de tribu nes van de Joego Plastica- sporthal mochten niet meer baten. En toen de Italianen eenmaal een voorsprong had den genomen, was het duide lijk dat Nederland verslagen was. Het was een doffe dreun na een werkelijk subliem gespeel de eerste helft. Het Nederland se spel was, na een nerveuze start, grandioos en zowel de Italianen als het^ Joegoslavi sche publiek viel van de ene verbazing in de andere, Kees Akerboom, die opvallend veel ruimte kreeg van de Italiaanse ster Dino Meneghin, schoot voor de rust liefst twintig pun ten bij elkaar en het had er alle schijn van, dat hij zijn topprestatie van Hagen tegen de Polen zou gaan benaderen. Na de rust kreeg hij echter te maken met Bertolotti die een betere verdediger bleek te zijn dan Meneghin. De rest van de ploeg was niet in staat de Ita liaanse basket voldoende te vinden en met het wegtikken van de seconden slonk de voorsprong. Toch duurde het tot bijna vier minuten voor het einde eer Italië een positieve score be reikte. Toen werd duidelijk over welk een enorme routine zij beschikken. Uiterst nuchter werd de Nederlandse ploeg op verlies gezet. Ncderland-Joego Slavic: Cramer 16. Van Helfteren 14. Kip 12, Akerboom en Van Vliet 11, Sikking en Ombre 4, Dekker en Harrewijn 2. Joego Slavië: Jelovak 16, Dalipagic 13, Jerkov en Kipicic 12. Nederland-Italië: Akerboom 28, Cramer 10, Van Vliet, Harrewijn en Sikking 6. Dek ker 4, Van Helfteren en Kip 2. Italië: Bisson 20, Recalcati 16, Mar- zorati 1 Uitslagen en stand groep A: Italië-Turkije 83-65, Joego SlaVie- Nederland 102-76, Italië Nederland 69-64, Joego Slavië- Turkije 92-65. Stand: Joego Slavië 2 wedstr. 4 pnt 194-141, Italië 2 wedstr. 4 pnt 152- 129, Nederland 2 wedstr. 0 pnt 140-171, Turkije 2 wedstr. 0 pnt 130-175. JAN VAN DER NAT BELGRADO De uitslag* standen van de wedstrijd* groep B en C zijn: Groep B: Israël 86-85, Rusland-Tsjechoslowakije 91—81, Rusland-Polen 79—72, Israël-Polen 94-84. Stand: Rusland 2 wedstr. 4 pnt 170—153, Israël 2 wedstr. 2 pnt 175—170, Tsjechoslowakije 2 wed str. 2 pnt 167—176, Polen 2 0 pnt 156-169. Groep C: Roemenië-Griekenland 7165, Bul- garije-Griekenland 81—71, Spanje- Bulgarije 85—74, Spanje-Roemenië 96-66. Stand: Spanje 2 wedstr. 4 pnt 181—140, Bulgarije 2 wedstr 2 pnt 155—156, Roemenië 2 wedstr. 2 pnt mm RIJSWIJK De WK'75 in Cali (Columbia) zijn dit sei zoen oorzaak van veel ondui delijkheid. Dit evenement van 18 tlm 25 juli, waarvan een magische kracht uitstraalt voor de internationale zwem- sport, valt bijzonder ongeluk kig in de planning van de KNZB en allerlei andere, an ders ook belangrijke wedstrij den moeten een stap terug doen. Het slechtst is dit jaar het toernooi om het Neder lands kampioenschap in Leid- schendam (12-18 juli) er aan toe. Oranjes zwemtop, die zich op 28 en 29 juni in Ut recht behoort te selecteren voor Cali, zit dan allang in het vliegtuig naar Zuid-Ame- rika en de meeste achterblij vers moeten het doen met de inzet, die resteert: een plaats in de ploeg voor de Europese jeugdkampioenschappen in Genève (6-10 augustus). Op zich zelf natuurlijk geen onlogische piek, waar de zwemtop naar toe werkt, ware het niet, dat er zo hier en daar toch wel wat voetangels en klemmen zitten. De verbijste rende kracht, waarmee zwem- machten als Oost-Duitsland (deze vooral) en Amerika mo menteel alweer doorstoten, Wittenberg De Oostdultse zwemsters hebben dit weekeinde bij de nationale kampioenschappen in Wittenberg-Plesterltz niet overdreven. „Slechts" twee wereldrecords sneuvelden: Birglt Trelber met 2.16.10 over de 200 meter rugslag en de 16-jarige Ulrike Tauber met 4.52.2 op de 400 Het feit, dat er nog meer dan een volle maand ligt tussen de Oostduitse kampioenschappen en de wereldtitelstrijd in Cali, temperde de animo om nu al het uiterste te geven. Wat nu het meeste opviel, was hoezeer het Oostduitse zwemmen in de breedte is gegroeid. ornelia Ender was even ongenaakbaar als altijd. Ze won de 100 meter vrije ag in 56.65, e 200 meter vrije slag in 2,02.36 (slechts iets boven haar eigen areldrecord) en werd achter wereldkampioene Ulrike Richter tweede op de in motor rugslag in 1.03.99. Naar verluidt zou Ender vijf weken lang niet in, omdat zij aan de hand was geblesseerd. perk van Bunschoten, die alle records voor haar leeftijdsge noten omver zwom, wordt niet opgevolgd. Impuls hebben kunnen train doet de vraag actueel worden of Nederland niet een andere koers moet uitstippelen. Dit discussiepunt hield vele ken ners tijdens de jeugdinterland NederlandTsjechoslowakije, zaterdag en zondag in de „overdekte" van Rijswijk ge houden, sterk bezig en de hamvraag was: moet Neder land buiten Enith Brigitta en eventueel nog een paar ande ren zonodig ook alle jonge zwemsters naar Cali afvaardi gen, waar toch al vaststaat dat verder komen dan de series bijna onmogelijk is. Of zou het niet verstandiger zijn om Cali voor hen te verge ten en ze in te zetten voor de Europese jeugdkampioen schappen in Genève met een redelijke kans dat zij hun uit verkiezing kunnen waarma ken? De gedachte achter deze redenatie komt natuurlijk voort uit de steeds algemener wordende wetenschap, dat de zwembond geen jeugd met ex tra klasse meer bezit. Het tijd Bert Sitters, die zaterdag de overigens glansrijk gewonnen interland tegen Tsjccho-Slo- wakijke bijwoonde, maakt zich niet druk over deze kwestie. Hij stelt zich op het standpunt: „Wij zullen op de selectiewed strijd voor Cali in Utrecht (28 en 29 juni, red.) wel zien. Wie liever niet wil moef niet mee doen." Op de „nationale" wijst zich de weg dan vanzelf naar Genève. Theoretisch bezien heeft Sitters het grootste gelijk van de wereld. Wie niet wil hoeft niet, maar waar blijft de impuls van bovenaf, die het belang van de zwemster stimu leert. Genève kan vooral voor een jongere kracht een belang rijkere stimulans worden om door te gaan met topsport, bij een eventueel succes op dit toernooi, dan een in Cali opge lopen teleurstelling, die weer moeilijk te overwinnen is. Het is sterk de vraag of de zwem bond hier voldoendebij stil staat. (Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG Wanneer de Ne derlandse afvaardiging naar de WK zwemmen groot genoeg is, zal Hagenaar Jan Schouten (43) als assistent van bondstrainer Bert Sitters de pioeg vergezel len. Sitters heeft Schouten meege deeld, dat hij de enige is, die hij tijdens de titelstrijd naast hem wil hebben. Hij is trainer van ZIAN/Vitesse. staat momenteel ook ter dis cussie. Na „Cdli" en „Genève" breekt namelijk een nieuw en zwaar hoogtepunt voor de Ne derlandse zwemploeg aan. De dames worden 15 en 16 augus tus in Leeds (Engeland) aan de start verwacht voor de wed strijden om de Europa-cup en de heren staan voor dezelfde ontmoeting in Sofia (Bulga rije) maar dan op 16 en 17 augustus. Daarna, 30 en 31 augustus wordt het seizoen af gesloten met de all-in finales van de Nederlandse kam pioenschappen in Leidschen- Record Deze gehele, ingewikkelde problematiek raakte tegen het einde van de jeugdinterland (uitslag 178-118 punten) enigs zins op de achtergrond door de enige prestatie, die indruk maakte. Henk Elzerman, een van de weinige Nederlandse zwemmers, die uitzicht heeft op Cali, overtrof zichzelf op de 1500 meter vrije slag. Hij haalde het nationale re cord van Ton van Klooster (16.28.5) omlaag tot een tijd van 16.27.0. Nog geen prestatie om juichend over op te sprin gen, want de limiet door de WK is: 16.10.-, maar het begin is er. ZIAN-trainer Jan Schouten: „Ik ben er ver schrikkelijk blij mee. We heb ben zeer lang op conditie ge traind en een week geleden is eigenlijk pas op snelheidstrai ning overgeschakeld. Dan is dit record natuurlijk al bijzon der aardig. Henk kan echter gemakkelijk beter. Het is dat hij na de eerste 600 meter last van zijn arm kreeg door hel kabbelende water, anders was hij nu al verder gekomen. Henk weigerde gewoon zich zelf te forceren." HANS DE BRUYN Jan Schouten...assistent van bondscoach Sitters.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9