Belangrijke aanzet tot samenwerking consumptie gebied Goed geslaagd bondsconcours GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN Jaarverslag CMC-Melkunie PRIJZEN TULPEN NIET ONBEVREDIGEND TOMATENPRIJS HANDHAAFT ZICH WEER HAD INVLOED OP PRIJS VAN BLOEMEN Lucky Luke Rails door de prairie PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1975 Opnieuw is in het bollenvak een fase in het handelseizoen achter de rug: de groene-vei- ling-periode is afgesloten. De tulpetelers die hun bollen groen hebben laten veilen, mogen niet mopperen. Er zijn over de gehele linie genomen, zeker geen onbevredigende prij zen besteed, al is het bepaald overdreven om van duur te spreken. Voor de hyacinten die dit jaar leverbaar kunnen groeien, was de belangstelling maar zó-zó. En wat de narcissen betreft: de cultivars die verschil lende jaren achtereen het meest in trek waren - de gele trompetten en de gele grootkronige Carlton, belandden nu in het hoekje waar de slagen plegen te vallen. De oorzaak: de uitgesproken matige prijzen die de broeiers van deze artikelen in de afgelopen winter hebben gekregen. Het is in de broeierijwereld al niet anders dan in vele andere takken van tuinbouw: men pleegt nog al eens achter de markt aan te hollen. Zodra een artikel niet meer loont, zet men het meteen op stal. Het is dan ook beslist niet uitgesloten dat de komende winter het aanbod van gele trompetnarcissen belang rijk kleiner zal zijn. En dat kon wel eens een gunstige invloed op de prijs hebben. Het gevolg zal dan zijn een vergrote vraag naar deze narcissen en dan kan een volgend jaar de geschiedenis zich gaan herhalen. Zoals al vele malen het geval is geweest Crocussen, een artikel dat enkele jaren lang, qua prijs, volledig in de goot heeft gelegen, is weer wat aangetrokken. Een forse krimp van het areaal is daar niet vreemd aan. Bij een der groene veilingen van Hobaho zijn nog gele crocussen verkocht voor 65,- per bed. Toch staan de prijzen van de crocussen de laatste week licht onder druk. Het uitste kende groeiseizoen heeft de oogstverwach- tingen wat rooskleuriger gemaakt Dat deed trouwens niet alleen een lichte druk op de prijs van de crocussen, maar ook op die van de tulpen ontstaan. Met name op die van de Darwinhybriden met de massasoort Apeldoorn in de voorste gele deren. Alles maar dan ook alles heeft tot nu toe meegezeten. Zodra het ook maar iets op droogte en warmte ging lijken, kwamen meteen weer de lagedrukgebieden, de dalin gen van temperatuur en de regenbuien. Ee Darwinhybriden behoren tot de heel vroeg zettende tulpen. Met deze rassen kan het, wat de oogst betreft, bijna niet meer mis gaan. Al wil dat natuurlijk ook weer niet zeggen dat een overvloedige oogst bijvoor baat vast staat Voor twaalven van Apel doorn, levering juli, kon men enkele weken geleden nog 7,50 per 100 maken, maar men moet nu met ƒ7,- wel tevreden zijn. i nog 7,50 Morgen is het voor het bollenvak een be langrijke dag. Dan moeten de leden van de bloembollenveilingen HBG te Lisse en West- Friesland te Bovenkarspel beslissen of beide veilingen moeten opgaan in één organisatie: Coöperatieve Nederlandse Bloembollen Cen trale. Als men inderdaad besluit tot fuseren, dan is dat zonder meer een stap van histori sche betekenis. En dat niet alleen. Het zal de derde (en grootste) bloembollenveiling, nl. Hobaho in Lisse, plaatsen voor het probleem een antwoord op de dan ontstane situatie te geven. Want het lijkt welhaast ondenk baar dat Hobaho het bekende water over de even bekende akker zal later zal laten stromen Den Haag De aanzet tot sa menwerking op consumptie- melkgebied tussen de coöpera ties Coberco (Oost-Nederland), Domo (Noord-Nederland), Noord-Holland en CMC-Melku nie (West-Nederland), die vorig jaar werd gegeven, is potentieel belangrijk geweest. CMC-Melkunie in Den Haag zegt dit in haar jaarverslag over 1974. Partijen besloten in de consumptiemelksector een gemeenschappelijk commer cieel beleid te voeren en een begin te maken met distributie- en (waar mogelijk) produktiera- tionalisatie en specialisatie. Met de ervaringl die sinds het uitspreken van deze principe- samenwerking in de herfst van 1974 is opgedaan, kan worden gesproken van een positieve ontwikkeling. Er is goed weder zijds begrip, men is op elkaar afgestemd en ziet eikaars be langen en die van de Neder- op, tegen 45.05 cent in 1973. Omgerekend naar het EEG- standaard-vetgehalte van 3.7 procent kwam het neer op 45.86 cent tegen 43.94 in het voor gaande jaar. De geconsolideerde omzet over 1974 was ruim 678 miljoen. Er is een te verdelen saldo van 23.25 miljoen. Het op lange termijn voor de onderneming beschikbare ver mogen zal hierdoor met ruim 14 miljoen stijgen tot bijna 227 mil joen. Het risicodragend vermo gen zal 17.8 procent gaan uitma ken van het totale op lange ter mijn beschikbare vermogen (eind 1973 was dit 16,3 procent). Eind vorig jaar beschikte CMC- Melkunie over twintig produk- tieplaatsen, vier minder dan een jaar tevoren, namelijk 11 fabrie ken voor consumptiemelkpro- dukten, zes voor zuivelproduc ten en drie voor speciale melk- produkten. Het personeel om vatte 3.464 medewerkers, inclu sief die van de verenigde melk- bedrijven in Utrecht. In de loop van het verslagjaar is besloten, de produktie van gecondenseerde melk in 1975 te beëindigen. Dat is inmiddels ge beurd. De reeks Monaprodukten (bij CMC-Melkunie deel uitma kend van de categorie „speciale melkprodukten") werd met en kele nieuwelingen uitgebreid. Het jaarverslag memoreert het conflict, dat in mei 1974 met de melkdetailhandel rees over le veringscondities. De uitbarsting van 'dat inmiddels opgeloste conflict werd volgens het ver slag mede veroorzaakt door de omzetontwikkeling bij de ambu lante melkhandel. Als gevolg van die omzetontwikkeling heb ben steeds meer melkhandela ren hun activiteiten beëindigd. In Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land daalde hun aantal van 3.993 begin 1974 tot 3.302 begin 1975, dat is met 17.3 procent. In de andere provincies daalde het aantal met 6.3 procent, van 3.256 tot 3.052. Door het koele weer worden topaanvoeren van tomaten voorkomen. Dit komt de prijs vorming ten goede, de tomatenprijs weet zich nog steeds goed te handhaven. De wekelijkse aanvoer blijft gemiddeld ruim 4 ton achter bij die van vorig jaar. De aanvoer van tomaten in het buitenland is ook be perkt door het koele weer. De export naar Frankrijk blijft ver achter bij die van vorig jaar, dit wordt vooral veroorzaakt door con currentie van Marokkaanse tomaten. Als het weer verandert en de temperaturen oplopen, dan zal de aanvoer sterk kunnen toenemen en dit zal het moeilijk maken om een prijs van gemiddeld 12,per 6 kg. te handha- Komkommers. De komkommerprijzen komen meer onder druk te staan, mede door het koele weer, dat niet erg consumptie bevorderend werkt. Er wordt van de Oost-Europese komkom mers weinig concurrentie ondervonden. Voor de Bulgaarse en Roemeense komkom mers geldt een invoerheffing van ƒ28,41 per 100 kg. De prijs varieert van 31 cent tot 47 cent voor de sorteringen van 41 tot 61. Dat de prijzen niet verder gedaald zijn wordt o.a. veroorzaakt door de grotere vraag van Frankrijk, Zweden en Zwitserland. Het ziet er naar uit dat veel gewassen niet zo'n lange levensduur zullen hebben. Dit is niet veront rustend omdat het komkommerseizoen tot nu toe bijzonder goed verlopen is. Er bestaat voor de herfstteelt een grote belangstelling en het ziet er naar uit dat de herfstteelten iets vroeger van start gaan. Aubergine De aanvoer van aubergines stijgt nog steeds flink. In de laatste week van mei werd maar liefst 102 ton aangevoerd tegen vorig jaar 29 ton. Er is een goede vraag en de markt voor aubergines is opvallend veel sterker dan in 1974. Naar verwacht wordt zal de aanvoer nog wel iets toenemen, waardoor er op een lichte prijsdaling gerekend moet worden. Overige gewassen De aanvoer van aardbeien blijft nog steeds achter bij die van vorig jaar, vandaar dat de prijzen ook hoger liggen. Italië exporteert grote hoeveelheden naar West-Duitsland, maar ook in ons land wordt dagelijks 10 tot 20 ton aardbeien ingevoerd. Voor andijvie worden prijzen van 27 tot 65 cent per kg. betaald. De spinazie is door het afnemen van de aanvoer weinig in prijs veranderd nl. gemiddeld 1,per kg. De prijs van de bloemkool heeft zich goed kunnen hand haven van 1,05 tot 1,95 per stuk voor de sortëringen van 12 tot 6 stuks per bak. Gewassen als postelein, sperziebonen, snij bonen, bospeen, kroten, spitskool en bleek selderij worden alle goed betaald op de veiling. Fruit Er worden, naast de binnenlandse aanvoer van fruit, dagelijks flinke hoeveelheden in gevoerd. Om een indruk te geven van deze import volgt hier de invoer van Rotterdam op woensdag 4 juni: 2500 kg. Belgische aardbeien 5,50 tot 6,per kg; 16.000 kg. Italiaanse aardbeien 3,40 tot 3,60 per kg; 5.500 kg. Argentijnse appelen. Granny Smith 1,40 tot 1,60 per kg; 10.500 kg. Chileense appelen. Red Delicious 1,40 tot 1,50 per kg.; 4000 bakken (6 stuks) Israëlische meloe nen 21,tot 24,per bak; 4000 kg. Franse kersen 3,tot 2,90 per kg; 43.000 kg. Italiaanse kersen 3,tot 3,60 per kg.; 600 bakken (40 tot 50 stuks) Spaanse perziken 12,tot 14 per bak. Deze prijzen zijn de groothandels verkoop prijzen. Naast Rotterdam vindt er ook in Amsterdam dagelijks invoer van buitenland se produkten plaats. Paulus de Boskabouter De Kraakvogels Het koude weer in de afgelopen week heeft invloed gehad op de aanvoer en prijsvor ming van snijbloemen. De aanvoer was min der groot dan de verwachting was, waar door de prijzen zeer hoge waarden bereikten voor deze tijd van het jaar. De aanvoer van de amarylliskelken neemt snel af, met een gemiddelde prijsnotering tussen 0,20 en 0,25 per kelk. De alstroemeriatakken wor den goed betaald met uitschieters voor de betere kwaliteiten tot 0,80 per tak. De aanvoer van de Amerikaanse anjers neemt toe, maar is beduidend minder groot dan in 1974. De weersomstandigheden zijn hier ook een oorzaak van. De prijzen zijn zeer goed met gemiddelde noteringen tussen 0,35 en 0,45 per stuk. Bij de trosanjers is dezelfde tendens waar te nemen, minder aanvoer ten opzichte van 1974 gekoppeld aan hoge prijzen. Het snij groen is met een constante aanvoer teruggezakt in prijs. Voor de extra veren moest men een goede bos brengen om boven 2,- per bos te komen. De eerste veren zakten tot beneden ƒ1,- per bos. De aanvoer van anthuriums is behoor lijk met matige tot slechte noteringen. Bij de jaarrondsenrysanten liggen de gemiddel de prijzen van de spidersoorten tussen 2,50 en 2,75 per bos. De bonny-jeansoor- ten en de marblesoorten reiken tot een gemiddelde van 3,- per bos. De aanvoer van grootbloemige chrysanten is niet groter geworden, maar wel is er een prijsstijging waar te nemen. Bij de freesia's neemt de aanvoer iets af, maar hij is desondanks nog groot. Er was een prijsherstel ten opzichte van de voorafgaande week te constateren. De gerbera's reiken met een aanvoer die ook minder is dan in 1974 tot een goede gemid delde prijs. De beste sorteringen noteren tot boven 0,80 per stuk. De gladiolenaanvoer blijft gering waarbij de prijzen door de kooplieden hoog worden afgedrukt. „Peter Pears noteerde bijvoorbeeld tot ver boven 6,- per bos. De aanvoer van irissen neemt snel af. Dit brengt positieve consequenties betreffende de prijsvorming voor de kwe kers met zich mee. Gemiddeld zijn de prij zen rond 3,- per bos. De leliekelken zijn duurder geworden ten opzichte van de voor afgaande week. De aanvoer wordt iets min der. De gemiddelde prijs van de rubrumle- lietak valt niet mee. De enchantment is in prijs gestegen. Bij de grote rozen is de sonia de grootste aanvoerder, bij de kleine rozen is dat de belinda. Bij de grote rozen worden de zwemania's het duurste betaald, bij de kleine rozen is dat de laminuette. De verwarring was compleet. Het uiteengeslagen leger der kraakvo gels dwarrelde als dorre bladeren door de lucht. Uitzinnig van angst vluchtten de stomme dieren naar alle kanten. Ze hadden nog maar één zorg en dat was; buiten het bereik te komen van de wrahk- 'Hohoho, kijk toch uit wat je doet', zuchtige Eucalypta. Dat was dan riep Paulus. 'Die kraakbeesten ook zeker nodig, want die ouwe zijn er al vandoor', waarschuwde toverkol had haar kalebasvormige Oehoeboeroe, 'alleen die armzali- flesje weer te pakken. Ze rukte de ge generaal is nog over', stop er af en krijste: 'Nou gaan jullie er aan, allemaaaaaaaaal!' Suske en Wiskë Beminde Barabas Met succes heeft Wateringen's harmonie „De Phoenix" dit weekend in de sporthal van Ve- lo het federatief concours van de katholieke muziekverenigin gen in Zuid-Holland en Utrecht georganiseerd. Tien uren heeft men zaterdag en zondag met de jury kunnen beluisteren tot welke prestaties amateurbla zers kunnen komen. Absolute hoogtepunt was zaterdag het optreden van de al in de ereaf- deling geplaatste harmonie „St. Caecilia" uit Schipluiden; zon dag zorgde daarvoor de naar de ere-afdeling promoverende „St. Matthias" uit Warmond, de naar de superieure afdeling promoverende „Sint Radboud" uit Kethel en de al enkele jaren in deze „topdivisie" ingedeelde fanfares uit Stompwijk en en Poeldijk. „Juliana" (Stompwijk) en „Pius (Poeldijk) (Peoldijk) kregen op grond van hun klassering ver plicht werk met een hoge moei lijkheidsgraad: Ireland's „Downland"-suite (Pius X) en een Introductie met elegie en cappriocio van M. Boekei (Julia na). Foutloos ging dit bij geen van tweeën, maar bij Juliana dermate onzeker dat het met slechts 277 punten een 2de prijs opleverde, terwijl Pius X met 3171/2 punt, mede dank zij een mooi gespeelde „Sunset Rhapso dy" van Eric Ball weer met een lste prijs in de hoogste afdeling feest kon vieren. Zaterdag heeft vooral het con cert van Schipluiden's harmonie op ons een uitmuntende indruk gemaakt. Onder leiding van C. L. van Beurden werden „Music of the four winds" van Roger- Roger (het verplichte werk) en Hugo de Groot's „Impulsen" beide op het niveau van 81/2 uitgevoerd. Er werd door de heren en dames (die in harmo nieën en fanfares sterk verte genwoordigd zijn) exact en soms vederlicht geblazen. Op een fractie werd de promotie naar de allerhoogste afdeling misgelopen. De andere Westlandse en Vliet- streek-muziekgezelschappen de den het van redelijk tot goed: gastheer „De Phoenix" werd op punten door buurman „Sint Gregorius" verslagen, maar dit lag behalve aan de uitstekende ritmiek van de Kwintsheulers ook wel aan het feit dat bij „De Phoenix" de concentratie door onhandig optreden van achter de bestuurstafel gestoord werd. Kwintsheul kreeg een eerste prijs, wat o.a. ook Schipluiden, „Caecilia" uit Voorhout, „Caeci lia" uit Voorburg en „St. Jeanne d'Arc" (Noordwijkerhout) be reikten. Van de tweede prijswin naars noemen we naast „De Phoenix" „Caecilia" uit De Lier en de Nootdorpse harmonie „Gloria in excelsis" die het bei den nogal voorzichtig aan moes ten doen terwijl Leidschendam (alweer „St. Caecilia") niet ver der kwam dan een derde prijs, o.i. omdat bij haar uitvoering van „Choral and Roek-out", het geestige verplichte stuk van Ted Huggens, elk raffinement ont brak. Répertoire Viel op, hoe goed het spel van menig orkest uit Westland, Rijn en Vlietstreek en de Leidse om geving technisch is, van even veel waarde vinden we dat voor het vrije werk uit goed repertoi re gekozen was; kostelijke ont- spanningsmuziek, maar ook een sonatine van Boedijn, „Drie luik" van Van Hemel en goede stukken van Van Lijnschooten en Hugo de Groot. Wat ook opviel is dat enkele musici in solistische trekjes lie ten horen, hoe de beroepsorkes ten wat blazers betreft in eigen land veel materiaal kunnen vim den, dat verdere vorming alles zins verdient. Het concours, liep dankzij de goede organisatie van „De Phoenix" als een geoliede mo tor; in zijn openingswoord had voorzitter L. Warmerhoven niet teveel beloofd. De jury deed weinig onbegrijpelijke uitspra ken en tijdens het openingscere- monieel had bondsvoorzitter mr. J. Th. Duijnstee de oud-diri gent van „De Phoenix" de heer A. E. Jansen met het federatief- insigne-in-goud onderscheiden wegens meer dan 40 jaren werk voor de amateurmuziek. G.v.L.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6