Roof was kil motief voor dubbele moord fieldt Sommvt Nachtkluis gekraakt in Baarle Nassau SPANNING GROTER IN PORTUGAL Miljoenen schade bij branden l Woedende man J gooit jongetje l het water in Ziende blind bij sprei dingsbelei d HET IS EEN OPENBAAR GEHEIM dat kabinet noch parlement durft terug te komen op het onderdeel in het spreidingsbeleid dat voor een aantal overheidsdiensten de uittocht van Den Haag naar het noorden en oosten betekent. Gezamenlijk hebben regering en volksvertegenwoordiging in het verleden verzuimd tijdig een zoda nige decentralisatie van welvaartsbronnen op gang te brengen, dat eruit een economisch en sociaal verantwoord spreidingsbeleid had kunnen voortvloeien. Nu zitten het noorden en oosten (om wat andere redenen ook een deel van het zuiden) met het probleem dat de agrarische welvaarts bron alsmaar verder moet worden ingekrompen, dat de industriële spreiding geen zoden aan de dijk zet; de enige gemakkelijke oplossing voor de overheid blijft dan: eigen diensten overplaatsen. En gebonden aan verkiezingsbeloften durven Kamerfracties in meerderheid zich ook niet meer tegen de plannen van het kabinet- Den Uyl te verzetten. Want in de gezamenlijke regio's hebben de politieke partijen meer kiezersbelangen dan in de Haagse agglome ratie alleen. HIER LIGT DE ENIGE verklaring, dat de regering bij de uitwerk ing van haar spreidingsbeleid ziende blind is. Dat staatssecretaris Polak weigert nieuwe gegevens serieus te bestuderen, laat staan serieus naar alternatieven te zoeken. Gegevens van deskundigen worden alleen aanvaard, als ze in de kraam van Binnenlandse Zaken passen. In laatste instantie kan het verlies van werkgelegenheid in de Haagse agglomeratie, evenals het inkrimpen van de welvaartsbron daar, niet meer worden ontkend. De dooddoener is nu. dat dit geen onoverkomelijk verlies is. We hopen dat in de nabije toekomst Kamerleden bij herhaling ministers en staatssecretarissen aan deze uitspraak zullen herinneren, wanneer die zelfs op minder belangrij ke punten weigeren aan kritiek toe te geven, hoewel dan voor een grote meerderheid van het parlement vast staat, dat het achterwege laten van de maatregel een heel „overkomelijke" zaak is. HET MINSTE WAT DE politieke gezagsdragers, als ze weigeren terug te komen op eenmaal genomen beslissingen, nu moeten doen is concrete maatregelen „posteriseren", totdat Den Haag e.o. zelf middelen gevonden hebben om de klap op te vangen. „Posterise ren" schijnt in regeringskringen de nieuwste term te zijn om kritiek op „bezuinigen" of „bijbuigen" op te vangen. Met die term zal staatssecretaris Polak overigens weinig moeite hebben; want met zijn uitlatingen „anticipeert" hij in een fors tempo op de betrouwbaarheid van gegevens op basis waarvan zijn kabinet een goed spreidingsbeleid - de P.T.T. inclusief zou kunnen voeren. DE BILT Op de Balkan is het Amsterda al dagen slecht weer onder in- §L?en vloed van een actieve depressie. Eeidc Het centrum van deze depressie kwam gisteren boven Tsjechos- Roiterdar lowakije te liggen, waardoor ook in de Donaulanden het zui"-L?mi weer verslechterde. In de va- Aberdeen kantiecentra aan de Middel- ^Jcciono landse Zee wordt het weer Berlijn eveneens bedreigd. b^ssc"* Morgen kunnen wol ken vel- Frankfort den ervan tot ons land door- STèv£. dringen. Het blijft evenwel tnnsbnjci. droog. De middagtemperaturen Kopenhag zullen op een wat lager niveau ££."^0" liggen dan de afgelopen dagen. Londen Vooruitzichten voor woensdag. Madrid Plaatselijk wolkenvelden, maar Malaga aanhoudend droog. Munchen Iets lagere temperaturen. Nico Weersvooruitzichten in cijfers: p^r?jS Voor woensdag: Rome Aantal uren zon: 5 tot 16. itockhoin Min. temp.: omstreeks 9 graden. w^en Max. temp.: omstreeks 19 graden. Zdrich Kans op een droge periode van £°anb^i' minstens 12 uur: 95 procent. Las Palm. Kans op een geheel droog etmaal: JJ£1wA^°vrk 90 procent. Tunis Regering is gevangene van vakbeweging" DEN HAAG (ANP) „De rege ring is met de interim-nota in komensbeleid niet bezig aan spreiding van macht. Integen deel, wanneer deze vermogens- aanwasdeling (VAD) naar de inzichten van de regering wordt verwerkelijkt, zal de vakbeweging over een zeer be langrijk machtsinstrumenta rium komen te beschikken. Er is geen andere conclusie moge lijk dan dat de regering de ge vangene is van de vakbewe ging." Tot deze conclusie kwam van middag H. Pors, vice-voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers tijden een leden vergadering in Den Haag. De heer Pors signaleerde door de intrede van de VAD een „machtsconcentratie bij de vak bewegingen, naast een diep in onze sociaal-economische struc tuur ingrijpende verstoring van de machtsverhoudingen." Dat zou niet zonder gevolgen blijven voor de positie van het midden- en kleinbedrijf in het sociaal- economisch overleg. „Het gaat om niets meer of minder dan om het behoud van het zelfstan dig ondernemerschap", aldus de heer Pors. Ontvoerder Peter Lorenz gegrepen (van onze correspondent) BONN - De Westberlijnse politie is er in geslaagd een van de terroristen, die aan de ontvoe ring van de CDU-voorzitter Pe ter Lorenz hebben meegewerkt, te arresteren. Tijdens het weekeinde viel haar de 31-jarige Till Meyer in han den, die wegens een poging tot moord op een politieagent was veroordeeld. Maar kans zag te ontsnappen. Meyer trok zijn pis tool, maar een agent zag kans hem met een schot in de knie buiten gevecht te stellen. Gewonden bij taaibetoging Brussel (ANP) - Ongeveer tien mensen zijn gisteren lichtge wond geraakt bij schermutselin gen tussen de rijkswacht en eni ge honderden betogers tegen schending van de Belgische taalwetten in de Brusselse ge meente Schaarbeek. Een uur lang hebben de beto gers enige lokalen bezet in het gebouw van de Belgische radio en televisie. De betogers waren activisten van het „Taal Aktie Komité" (TAK), een Vlaamse groepering die zich verzet tegen schending van de taalwetten. Een aantal weken geleden al betoogde het TAK in Schaar beek, de gemeente van burge meester Nols, een man van het front van Franssprekenden (FDF), die in zijn gemeente, in strijd met de wet, in het ge meentehuis aparte loketten heeft voor Frans- en Neder landssprekenden. Ook toen kwam het tot forse botsingen tussen betogers en rijkswacht. GOES Bij verschillende branden gedurende het week einde is voor vele miljoenen schade aangericht. Vier panden van middenstanders raakten in de nacht van zaterdag op zon dag in brand in de binnenstad van Goes. De gemeenteraad van Goes raamt de schade op tenminste 1,1 miljoen gulden. Een brand in een bovenverdie ping van een groothandel in drogisterij-artikelen op het in dustrieterrein van Arnhem heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor ongeveer een miljoen gulden schade aange- richt.Niemand raakte gewond. Een vijftienjarige jongen moest zondagnacht uit het raam van de bovenverdieping springen om aan een brand in een wo ning in het Groningse Hoogkerk te ontkomen. Een ander in het pand aanwezig persoon kon via het achterhuis de vuurzee ontlo pen. In het Groningse Nieuwol- de brandde in de nacht van zaterdag op zondag het hotel-ca fé Union af. Eerder op die avond was in een feestzaal een bruiloftsfeest gehouden. Ruzie om visakte lg UTRECHT (ANP) - Wegens kindermishandeling heeft de Utrechtse politie zaterdag pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 27-jarige Utrechtenaar. De man heeft bekend een negenja- in rig jongetje met fiets en al in >e het water te hebben gegooid. r" Toen het ventje weer op de kant kroop kreeg hij nog een klap van de man in zijn gezicht. et )e De man gaf deze afstraffing om- dat Adriaan, die met twee vriendjes zat te vissen aan een gracht, wel een visvergunning had en hij niet, zo gaf hij de 0- politie als verklaring voor zijn optreden. De man was van zijn fiets gestapt toen hij de drie zag vissen en vroeg of zij een visver gunning hadden. Toen het drie tal hem de vereiste papieren toonde, werd hij kwaad en zei dat er toch niet gevist mocht worden waarna klappen vielen. De kinderen haalden daarop gil lend. hulp in een naburige wo ning waar toevallig een politie man woonde. Deze moest met behulp van zijn zoon en politie hond de man buiten gevecht stellen voor hij bereid was mee te gaan naar het politiebureau. 75 MAANDAG 9 JUNI 1975 VROUW EN ZOON BEDRIJFSLEIDER BUITEN LEVENSGEVAAR LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) BAARLE NASSAU - Uit een onbeveiligde nachtkluis van een filiaal van de Rabo bank 'in Baarle Nassau is in de nacht van zaterdag op zondag voor Hanoi wordt hoofdstad van heel Vietnam BANGKOK (AP) - De Noord- vietnamese nationale vergade ring heeft zondag beslist dat Hanoi de hoofdstad van heel Vietnam zal zijn met inbegrip van het zuiden. Hiermee wordt een de facto her eniging na 20 jaar bevestigd. Dit is een van de meest belangwek kende ontwikkelingen sinds Sai-' gon op 30 april voor de commu nistische troepen viel. De verklaring was vervat in het verslag van de eerste bijeen komst van de vijfde zitting van de nationale vergadering dat door Radio Hanoi werd uitge zonden en in Bangkok werd be luisterd. honderdduizend gulden aan Ne derlandse en Belgische valuta gestolen. De inbrekers hadden de nacht kluis in z'n geheel uit de beton nen muur getrokken en via een gat aan de achterzijde enkele cassettes uit de kluis gehaald. De bank was als noodoplossing ondergebracht in een patro naatsgebouw. Er waren geen be veiligingsinstallaties aange bracht. De diefstal werd zondagmorgen ontdekt door een employé van de bank die een routine-controle uitvoerde. Van de daders ont breekt nog elk spoor. Ook de poging tot inbraak in een bank in Bergen op Zoom, die vorige week werd gepleegd, heeft nog geen sporen opgeleverd. De be trokken politiekorpsen zijn mo menteel bezig beide zaken met elkaar te vergelijken om geza menlijk tot aanknopingspunten te komen. Het lijkt overigens onwaarschijnlijk dat beide kra ken zijn gepleegd door de Haag se bende, die beveiligingsgege- vens verkreeg via een tipgeef- ster van het Rotterdamse bevei ligingsbedrijf EPS. Uit het on derzoek is gebleken, dat de tip- geefster niet door de bende was benaderd om gegevens over de bank in Bergen op Zoom. De bank in Baarle Nassau kwam niet voor in de administratie van EPS. Huiten in Lelystad getogen om daar te protesteren te gen het komende verbod van hun hobby, het draad loos converseren. Russische lancering naar Venus MOSKOU (Reuter/AFP/UPI) De Sowjet-Unie heeft .gisteren op nieuw een onbemand ruimte voertuig, de Venera-9, naar Ve nus gelanceerd voor verder on derzoek van de planeet en om geving. Volgens het Russische persbu reau TASS is de Venera-9 in de goede koers gekomen en func tioneren de apparaten normaal. TASS spreekt van een nieuw type ruimtevoertuig maar geeft geen bijzonderheden daarover. Op weg nEtar Venus zullen on derzoekingen worden gedaan op het gebied van de magnetische velden, de zonnewind en de ul traviolette straling. LISSABON (Rtr) Directie en redactiecommis- communistische arbeiders. Woordvoerders van het sie van het Portugese blad Republica hebben episcopaat hebben al laten weten dat de verhou- gisteravond op een persconferentie meegedeeld ding tussen kerk en staat zich zodanig ontwikkeld dat de krant in de loop van deze week weer zal heeft, dat „het breekpunt" niet ver af meer is. verschijnen. Mogelijk betekent dit dat de angel uit het eerste, grote conflict om de persvrijheid i„ Oporto kwam het tot een muiterij, zij het in Portugal is weggenomen. Maar het militaire slechts op kleine schaal, zestig militairen weiger- bewind heet n.et alleen te maken met de kwestie den hel bevel op te volgen om aa„ boord vanBeen rond Republica. In de loop van het weekeinde vliegtuig met bestemming Angola te gaan. Daar braken er weer felle gevechten uit in Angola, zjjn honderden doden gevallen bij felle gevechten sloegen militairen aaan het muiten in Oporto, tussen elkaar bestrijdende onafhankelijkheidsbe- ranselde een menigte in Braganca in het noorden wegingen. Duizenden Portugezen in Angola willen van Portugal een J'nkse politicus af, kwam het' met alle geweld geëvacueerd worden. In de stad tot betogingen op de Azoren, spitste de tegenstel- Evora die op 160 km. ten oosten van Lissabon ligt, ling tussen kerk en staat zich toe en omsingelden belegeren rond 1000 links georiënteerde betogers rond 11.000 linkse betogers een kazerne in Evora een kazerne waarin zich 20 functionarissen van waar zich 20 functionarissen van de christen-de- de Portugese christen-democratische partij bevin- mocratische partij bevinden. den. De betogers die om „wraak" schreeuwden, hadden eerst net huis omsingeld waar de functio- Ook de spanning tussen de r.k. kerk en de militai- narissen vergaderden. Militairen grepen toen in en re leiders van het land neemt toe. Radio-Renascen- brachten de partijfunctionarissen naar een kazer- ca, het radiostation van de kerk, is bezet door 26 ne. AMSTERDAM Nog geen et- arrestatie gezegd een op hem gevonden maal, nadat de schokkende Pist°o1 van zii.n ™eiï' mei wie>.hij dubbelmoord in de flat van een Ef L"£beJfl j - ben gekregen. Uit dat wapen vuurde hij filiaalhouder van Simon de Wit twee schoten op buurman de Vries, die in de Bijlmermeer werd ge- totaal overstuur zijn flat uitstormde, pleegd, heeft de Amsterdamse nadat moeder en zoon Van Dijk be- moordbrigade gisteren twee scherming bij hem hadden gezocht. De mensen aangehouden. Het zijn kogels troffen echter geen doel. ,.J een 22-jarige, in Nederland ge- R00f ,s het enige kille motief geweest rd boren Indoniesiër en een 21-ja- in deze zaak, waarin de hoofddader de te- rige werkeloze Surinamer, van filosofie hanteerde dat alle getuigen van ir- wie vermoed wordt dat hij een zijr. poging de kluissleutel te bemachti- medeplichtige rol in dit afschu- een' verdw'ine" D.e bï' ,beJ weliike drama heeft iresneeld droe£ 15000 6ulden- die broederlijk weiijKe arama neen gespeeia.. werd verdeeld en in de ir0Sse buurt" De Indonesiër die nimmer de Neder- er in hoog temP° werd d°°nï=d™'<>- landse nationaliteit heeft aangenomen, jtn.tr hee i bekend de jarige beider LUX &re£.ad'TeloveriogrenUte commissaris J Toore- hebben gedood in zijn poging de sleutel i de kluis te krijgen van het filiaal- Simon de Wit aan de Karspeldreef. Hij heeft eveneens gezegd dat het ia. - zijn bedoeling lag de ernstig gewonde konden worden, vrouw van het slachtoffer Alidia (32) en uit de eerste gesprekken met de ver- de eveneens zwaar gewonde zoon Quiri- dachten is komen vast te staan, dat de nus Richard om het leven te brengen, Indonesiër, ex-werknemer van Simon, '®"i ware het niet dat zij in de onbeschrijflij- zaterdagavond zonder argwaan moet ijl ke paniek naar de buren konden vlucht- zijn binnen gelaten, omdat hij er meer 1 en. over huis kwam. consigne van zijn directie had gekregen in voorkomende gevallen zich niet te verzetten, werd met een aantal messte ken dwars door het hart met plastic draad gebonden op het balkon van zijn flat aangetroffen. Het meisje Patricia werd in haar slaapkamer met vier ge welddadige steken om het leven ge bracht. Ze moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De rol van de Surinamer is vooralsnog onduidelijk. De Indonesiër heeft na zijn De heer Van Dijk, wiens filiaal al eens eerder overvallen was en deswege het Aanvankelijk was het motief duister, omdat de heer Van Dijk van wie bekend was dat hij als filiaalhouder de sleutel van de kluis bij zich droeg drie vrije dagen had. Pas later op de avond, toen bekend raakte dat een Si- mon-employé na sluitingstijd de sleutel van de kluis naar de flat van Van Dijk had gebracht, werd ineens binding ge legd met opmerkingen van de bewoners die een „Hindoestaans type" uit de flat hadden zien vluchten. Het bleek de 22-jarige Indonesiër te zijn, in wie een aantal mensen een ex-employé van het Simon-filiaal in de Bijlmermeer meen den te herkennen. De woning van de verdachte in de flat-Gliphoeve werd onder politiebewaking gesteld en gister morgen kwam hij opdagen. „Om mijn .cavia's te voeren", naar zijn zeggen. Na zijn aanhouding bekende hij vlot. Door de assistentbedrijfsleider „af te leggen" wist hij waar de kluissleutel zaterdagavond was. Hij hoopte in één Politie mannen houden de wacht bij de woning van de zaterdagavond vermoorde bedrijfsleider in de „Kempering" in de Bijlmermeer. klap rijk te worden, maar de buit viel licht ggewicht pistooltje, waarmee hij hem bitter tegen. de twee schoten op buurman De Vries had gelost, „ergens" had weggegooid. Doodgemoedereerd heeft hij enige uren na zijn slachtpartij de winkeldeur open- Commissaris Toorenaar verklaarde gis- gebroken en met zijn Surinaamse com- teravond, dat de zaak nog lang niet is pagnon de buit ter ter plekke verdeeld, afgerond. Vooral de rol van de Sunna- Het kleingeld bleef ongemoeid. Vervol- mer- die gistermiddag werd gearres- gens sprak het tweetal af om elkaar te l«rd; nog onduidelijk, omdat hij nog ontmoeten in café „Het Winkeltje", een k°n worden gehoord. „Een ding rendez-vous-adres van drughandelaren we zeker: deze overval en de op de Nieuwmarkt, van waaruit de buit gevolgen hadden niet ss met paniekge^- grotendeels werd opgemaakt. Ook voelens te maken. Zij is zorgvulg voor kocht hij daar een revolver van zwaar bereid en op de meest beestachtige kaliber, ndat hij eerder op de avond het wijze uitgevoerd'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5