P Allerlei(ds) STEEKPARTIJ OP LANGEBRUG KOST LEIDENAAR HET LEVEN Zeeverkenners kwart eeuw op het Boterhuiseiland «flNGENttflM, cJH, MAANDAG 9 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel Van een onzer verslaggevers Leiden „Ik voelde me be dreigd. Ik handelde uit nood". Zo luidt het verweer van de 23-jarige uit Suriname afkom stige Leidenaar, die er van wordt verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag de 29-jarige Johannes Cavé op de Langebrug te hebben doodge stoken en diens 27-jarige vriend P. Bergman zware ver wondingen te hebben toege bracht De Surinamer werd zondag morgen om 11 uur in zijn wo ning door de politie aangehou den. Het moordwapen, een ou derwets knipmes, werd in zijn slaapkamer gevonden. De sinds een paar jaar in Leiden verblijvende rijksgenoot, die hier werk heeft als auto-mon teur, zit nu op het hoofdbu reau van politie aan de Zonne veldstraat, een paar honderd meter van de plaats waar hij vrijdagnacht rond twee uur wild om zich heen stak toen hij met een vriend plotseling werd aangevallen door het duo Cavem/Bergman. Het was niet het eerste treffen tussen het viertal. Even daar voor had zich een woordenwis seling voorgedaan voor de deur van een café in de omge ving van de Langebrug. Aan leiding was een discrimine rend scheldwoord dat een ca fébezoeker de Surinamer naar het hoofd slingerde toen deze met zijn 20-jarige vriend langs kwam. In de scheldpartij die daarop volgde, mengden "zich ook Cavé en Bergman. Het bleef toen echter nog bij woor den. Even later was het wel raak. De Surinamer en zijn vriend, wiens identiteit de poli tie niet wil vrijgeven om repre sailles te voorkomen, kwamen toen Cavé en Bergman tegen op de Langebrug, ter hoogte van de achterkant van de Al- femene Bank Nederland, over de politiek heeft kunnen nagaan werd de vriend van de Surinamer onverhoeds door Bergman buiten gevecht ge steld. Bergman bediende zich daarbij van een karate-slag, een door hoofdinspecteur Ver zijden zo genoemde „Kung- Fu"-slag dwars over het ge laat, waardoor de vriend van de rijksgenoot verwondingen opliep aan ogen, lippen en kin. Bovendien werd door de slag het neusbeentje gebroken. De Surinamer verklaarde later tegenover de politie dat hij onmiddellijk veronderstelde met een karate-specialist te doen te hebben. Hij trok zijn mes en stak toe. Cavé werd midden in de borst getroffen. Bij aankomst in het Acade misch ziekenhuis was hij al overleden. Bergman liep een diepe messteek op aan de on derkant van zijn rug. Hij is opgenomen in het Elisabeth ziekenhuis. Na de steekpartij hielp de Su rinamer zijn hevig bloedende maat op de been en samen gingen zij er vandoor. De poli tie kon later de weg die zij waren gegaan gemakkelijk volgen. Dit dank zij een spoor van bloed. Dit liep van de plaats waar het gevecht had plaatsgehad via enkele straat jes en steegjes naar de achter kant van het Trianon-theater. Daar hield het plotseling op. De politie veronderstelde aan vankelijk, dat het tweetal daar in een auto was gestapt Later bleek dat niet het geval te zijn geweest. Het bloeden was op gehouden, waardoor het duo zonder verder nog sporen ach ter te laten zijn weg had kun nen vervolgen. De Leidse politie zette in to taal 29 man in om het tweetal te achterhalen. Zaterdag werd de hele buurt in de omgeving van de Langebrug uitgekamd. Er kwamen tal van getuige- verklaringen en signalementen binnen. Onder anderen van Langebrug-bev/oners, die een deel van de steekpartij van achter het huiskamerraam hadden gevolgd. De signale menten klopten echter bij lan ge na niet allemaal. Zondag morgen kon de politie echter toch tot de arrestatie van de Surinamer overgaan. De 29-jarige Johannes Cavé, die het gevecht met de dood heeft moeten bekopen, was on gehuwd, van beroep beambte en woonachtig in het ouderlijk huis aan de Magdalena Moon- straat. Zijn vriend, de 27-jari- ge P. Bergman, is ook onge huwd, timmerman van beroep en woont aan de President Steynstraat. Beethoven- cyclus voorzag in een behoefte LEIDEN Met het uitbundige applaus, dat onmiddellijk na het markante slot van de Ne gende Symfonie losbarstte, kwam afgelopen vrijdagavond een einde aan het derde en tevens laatste concert van de Beethovencyclus 1975, die K&O Leiden in de Stadsge hoorzaal organiseerde. Een vrijwel uitverkochte zaal be wees voor de derde achtereen volgende maal dat dit soort evenementen wel degelijk in een behoefte voorzien. Mij per soonlijk deed het daarbij erg goed dat zich onder het pu bliek een vrij groot aantal jon geren bevond. Sombere gelui den als zou dit soort muziek hen niet meer aanspreken worden hiermee gelukkig weersproken. De uitvoerenden waren in de eerste plaats het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Philharmonisch Koor Toon- kunst uit Rotterdam en de so listen Hanneke van Bork, Ma- 03; rianne Dieleman, Lode de Vos op en Henk Smit. De algehele lei- i ding was in handen van de a9: inspirerende Edo de Waart. Het concert werd begonnen j met zeven van de tien delen uit de treurmuziek opus 84, die ■s» Beethoven in 1810 bij Goethe's „Egmont" komponeerdë. De ouverture, waarin het drama met enkele sprekende thema's j uiteengezet wordt, is eigenlijk een zelfstandig muziekstuk en al als zodanig staat het bij vrij- wel ieder orkest op het vaste repertoire. Alles bij elkaar vormde het, vooral door het afwisselende karakter van de ge) delen onderling, de verzorgde uitvoering van het orkest en de fijnzinnige zang van de sop raan Hanneke van Bork, een sfeervolle opening van het ige-concert. Na de pauze stond de gigantische Negende symfonie eeijop het programma. Na Zi .wat stroef en aarzelend begin illikwam het orkest met het scherzo eigenlijk pas goed op ;ang. Het koor, dat het ii finale verre van gemakkelijk heeft, kwam er ook goed uit, Hefhoewel de heren het met de hoogte wel eens te kwaad had den. De solisten deden goed 'erk, maar kwamen er toch liet steeds even duidelijk bo- ;nuit. Een uitzondering hie- de bas Henk Smit, die ,gejdaar met zijn metalen stemge luid eigenlijk weinig moeite affinee had. rd| j AJ met al was de „Negende" itoch weer indrukwekkend en )0tdit concert, ofschoon naar lijn smaak niet het beste van drie, van een hoog gehalte. Kees Buurman =i/aps 'ie komen ilinkt leuker met jen bloemetje Van Fleurop. l' ..V';.'. «v- Mr. Vrolijk neemt vanaf het Admiraalsschip de vlootschouw af. Van een onzer verslaggevers LEIDEN/WARMOND De leden van het Zeeverkenners- centrum is dezer dagen pre cies vijfentwintig jaar geves tigd op het Boterhuiseiland bij De Kaag, een eiland, dat in de jaren dertig is aangelegd in het kader van de werkver schaffing. Het werd aanvan kelijk gebruikt als hooiland. In 1950 kwamen het Boter huiseiland en de tegenover het eiland liggende Boterhuis- molen onder de zorg van de Stichting Zeeverkennerscen trum Kagen?lassen. Het ei land is nu uitgegroeid tot tref centrum van zo'n 450 jongelui, mede door toedoen van de Provincie Zuid-Holland en het Hoogheemraadschap van Rijnland. Mr. Maarten Vrolijk, commis saris van de Koningin in Zuid- Holland en andere genodigden werden zaterdagmiddag per roeiboot overgebracht naar het eiland. Het afmeren lever de daarbij enige moeilijkhe den op. Een aantal roeiers ging blijkbaar van het princi pe uit „boem is ho". De voorzitter van de stichting Zeeverkennerscentrum Kager- plassen, de heer J. Schmul- ders, sprak in zijn feestrede over de vele wensen die de eilandgebruikers nog hebben: „Het aantal toiletten moet worden uitgebreid, evenals de begroeiing van het eiland". Initiatiefnemer van het zeever kenner seiland, de heer Duif, kreeg uit handen van de heer Schmulders een collage van molens aangeboden. De heer Vrolijk sprak daarna zijn waardering uit voor het werk van de jongeren. De schippers F. P. M. Smits uit Voorburg, A. C. Isselmann uit Den Haag en J. Schmulders uit Rijswijk kregen van Scouting Neder land vanwege hun activiteiten voor de jeugd een zilveren on derscheiding met daarop de lelie en het klaverblad, symbo len van Scouting Nederland. Ook de eilandgebruikers lieten zich niet onbetuigd. Zij had den een symbolisch cadaeau: hier en daar waren aan de waterkant twee m'èter lange stalen palen in de grond gesla gen om het eiland definitief vast te leggen: „het kan nu niet meer weg". Zij overhan digden ook een nieuwe vlagge- mast aan „het eiland". Voor deze gelegenheid was tevens een nieuwe vlag ontworpen voor het centrum: een groen gele vlag met daarin het vignet van de stichting. Van de ge meente Warmond kregen de eilandgebruikers, uit handen van burgemeester W. F. de Vreeze, een nieuwe driekleur. Het Boterhuiseiland is een erg S^tSÊl Hel hijsen van de nieuwe vlag. populair centrum voor zeever kenners. De heer Schmulders: „Door het beschikbaarkomen van beide accommodatiés, de molen en het eiland, hebben vanaf 1950 zeker 7500 zeever kenners en waterpadvindsters de watersport kunnen beoefe nen". Er werd overigens zaterdag middag tevens een vloot schouw gehouden. Een vloot van een kleine 140 schepen voer voorbij het Admiraals schip. Het was een weinig inte ressante vlootschouw; alle schepen leken op elkaar, geen enkel schip was versierd. De enige gapavoiseerde schepen lagen langs de kant. Onder redactie van Jantje van Levde, tel. 071-22244 Wout Bergers ere-voorzitter van Victorie De Leidse gymnastiekvereni ging Victorie bestaat dertig jaar. Ter gelegenheid hiervan vieren de „Victoriaansen" al een paar weken feest. Vorige week werd voor de leden van 8 tot en met 13 jaar een boottocht georgani seerd. Zaterdagavond j.l. werd voor de oudere leden een feest avond gegeven, waarop de heer Wout Bergers afscheid nam als voorzitter na vijfentwintig jaar in deze functie werkzaam te zijn geweest bij Victorie. De 53-jari- ge Wout Bergers werd tot ere voorzitter benoemd en kreeg een gouden dasspeld (zie foto). Als dank voor de prettige sa menwerking kregen de bestuur sleden mevrouw De Vries en mevrouw Kriek uit handen van hun erevoorzitter een zilveren vaas. De heer Bergers is opge volgd door de heer P. Fetz. Hij komt van de Leidse carnavals vereniging „De Hutspotters". Van hem kunnen de leden van Victorie waarschijnlijk nog wel heel wat feestavonden verwach ten. De show die zaterdagavond gegeven werd zag er erg goed uit. Een mooi afgerond pro gramma, dat het publiek erg waardeerde. Vooral het duo „Mini en Maxi" zorgde voor heel wat lachbuien bij het publiek. nigingsplaiwen in het welzijns werk. Zoals bekend heeft het ministerie van CRM in het begin van dit begroting jaar te veel geld uitgegeven aan club- en buurthuiswerk, met als gevolg, dat er nu een rem op de uitga ven is gezet. Het Leids comité wil zich verzetten tegen een „botte-bijl-politiek". Het contac tadres van het comité is: Wouter v.d. Berg, clubhuis In de Vrolij ke Arke, Pieterskerkchoorsteeg, tel. 23271. Ds. De Heer Ds. D. de Heer heeft zijn functie als Jeugdhaven-predikant van de Gereformeerde Kerk in Lei den neergelegd. Hij is per 1 augustus a.s. benoemd tot direc teur van de Telefonische Hulp centrale in Breda. stelling vooral uitgaat naar mo numentale kunst, d.w.z. artistie ke toevoegingen aan overheids gebouwen en civiele werken, in gepast in het stadsbeeld. Buys is van huis uit beeldhou wer, de Klerk schildert; beide zijn ook tekenaar. Van Buys wordt vooral een inzicht gege ven in zijn monumentale werk voor scholen en andere instellin gen. Men krijgt enige variaties te zien die hij als beeldhouwer maakte op het thema van de stoel, een thema dat voor de beeldhouwkunst nogal uitzon derlijk is, maar voor Buys niet gekker dan het menselijk li chaam. De Klerk laat zijn ab stracte schilderijen en tekenin gen zien. Beide kunstenaars werken in eenvoudige geometri sche vormen, maar ér is ondèr- ling genoeg verschil voor een boeiende vergelijking. Afscheid Expositie dag een tentoonstelling geopend van schilderijen van Hanneke Boland - de Boer en tekeningen en etsen van Frans van der Zee. De expositie duurt tot 21 juni. De expositiezaal is maandag tot en met vrijdag geopend van 12 tot 17 uur en van 18.30 tot 21 uur, zaterdags en zondags van 13 tot 17 uur. In de expositiezaal van Ars Ae- mula Naturae aan de Pieters kerkgracht 9 is afgelopen zater- Diogenes De Stichting Diogenes heeft haar eerste restauratie-project in Leiden afgerond. Vrijdag j.l. werd het pand Lokhorststraat 22 officieel opgeleverd, als laat ste van een rijtje van drie.. De gerestaureerde panden no. 18 en 20 zijn al een klein jaar be woond. De Stichting Diogenes is inmiddels gestart met de restau ratie van pand Hogewoerd 30. Welzijnswerkers Welzijnswerkers in Leiden heb ben een comité opgericht, dat in het geweer komt tegen de bezui- Zoals wij onlangs berichtten neemt mej. Van der Kroft deze maand in verband met het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid als hoofd van de Pacelli-kleuterschool aan de Duikerstraat. Woensdagmid dag a.s. is er in de school van 16 tot 18 uur een afscheidsre ceptie voor oud-leerlingen. Tentoonstelling Stefan Buys en Bruno de Klerk exposeren van 14 augustus tot 21 september in de Lakenhal. Buys en De Klerk zijn Leidse kunstenaars, van wie de belang- kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuw omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen I toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nil de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen i woonpl.: tel Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant UITGAAN In en rond Leiden Oondwdag 12 |unl Kasteel Duivenvoorde, Voorschoten - concert. Andrea van Schalck speelt werken van Debussy, Mozart, Chopin en Slrawinsky. aanvang 20.30 uur. Vri)dag 13 |unl Pieterskerk, Pieterskerkhof - Orgel concert door de heer Brons; aanvang 20.15 uur. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. „Op de Chinese vuist" 18 jaar. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. „In Tirol hangen de slip jes aan de Alpen" 18 jaar. Dag.: 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: zelfde tijden. Kindermatinee: „Kapitein Flint's pirateneiland" a.l. za. en wo. 14.30 uur. Zonda g's 14.00 en 16.15 uur. Lido: Steenstraat 39, tel. 24130. „You only live twice" 14 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 29, tel. 33210. „Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 jaar. Dag.: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zonda g's: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „De langste dag" 14 jaar. Dag. en zondag's: 14.00 en 20.00 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „De geheime techniek der sexualiteit" 18 jaar. Dag.: 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Kindermati nee: „Tarzan's grote gevecht" a.l. woensdag 14.30 uur. Burgerlijke stand: Leiden Geboren: Mark z.v. D. Schouten en G. H. S. Haverhoek, Dennis. z.v. D. Schouten en G. H. S. Haverhoek, Christine d.v. A. J. Korte- weg en M. H. .C. Schaal. Cornelis Robbert z.v. C. de Jong en E. C. Zintel, Monique d.v. M. M. van der Zwet en M. J. Leen. Judith Mirjam d.v. H. Rozeboom en H. Bruins, Stephanie Isabelle Astrid d.v. P. Colaris en M. H. ten Bosch. Overleden: F. E. de Bruin. geb. 22 mei 1975 zoon. Gehuwd: J. W. Lavies en M. C. A. M. van der Wolf, I. Pala en A. D. Lens. Exposities Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46248. Ma »/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Romeinse kunst In Particulier bezit. Nederlandse verza melingen 1575—1975. Atelier „De Scherf", Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220, ma t/m za 0-18 uur, zondag gesloten. Ans v.d. Helde- Kort met eigen werk, glasbuigen. Galerie 'I Hoekje bij de Pomp, Dorp straat 38. Warmond, tel. 01711—3501. Alle dagen 19-22 i 12-1 i 15/5 tot 15/6 exposeert Rob Schlppei foto's, etsen en saledrukken. Ook worden de handarboidprodukten van de bejaarden uit Huizo Lidwina ten toongesteld. Gemeentelijke Archlefdlenst,Boisot- kade 2a. tel. 3*421. ma. t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur dl. 20 mei van 19-21 en za. 24 mei van 9-17 uur. Van 20/5 tot 28/6. „Van Eeuw wtot Eeuw". Op deze tentoonstelling, die wordt gehouden onder auspiciën van hot Academisch Historisch Museum, wor den de vorige eeuwfeesten In beeld gebracht. Tevens wordt aandacht ge schonken aan de universiteit in de jaren 1675, 1775 en 1875. wat betreft omvang en behuizing en de stand van de wetenschappen. Oranjerie In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur en zondag 10-16 uur „Denken en doen", van 20 mei tot 1 september. Op deze tentoonstelling wordt hel ambachtelijke aspect van het werk van het technisch en administratief personeel naar voren gebracht in rela tie tot onderwijs en onderzoek. Voorrang voor voetgangers in Duivenvoorde Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De be woners van de 785 woningen die volgens het ontwerp-be- stemmingsplan in de wijk Duivenvoorde, tussen Graaf Willem de Rijkelaan en de spoorlijn den Haag—Leiden, worden gebouwd, krijgen bin nen hun wijk voorrang op het rijverkeer. Het plan, waarvoor vanuit de burgerij indertijd twee werk groepen zijn ingesteld die in 1972 hun conclusies al hebben bekend gemaakt, komt van avond in de commissie open bare werken en ruimtelijke or dening. Het merendeel van de wonin gen zijn, zoals de raad heeft besloten, eengezinshuizen. Bij de tramlus van lijn 6 zullen 185 flatwoningen komen in vier tot en met 8 bouwlagen op een onderbouw. Het restant bestaat uit 592 eengezins- en 8 patriowonineen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3