VAN BEUZEKOM EN KUYS BEIDEN BOVEN 55 METER Poolse atlete Szewinska briljant Mexicanen top bij snelwandelen Sparta Spelen experiment moét succes worden Jeugdatleten haalden limiet Wielart nog eens 2.14 m Twee speerwerpsters „haalden" Montreal En Quarrie liep onder de 20 WERELDTOP NAAR HAAGSE SINTELBAAN LEIDSE COURANT PAGINA 16 24 Elly van Beuzekom 57.90 meter ARNHEM Tijdens jeugd-atle- tiekwedstrijden om de Coupe Nationale Nederlanden op Pa pendal heeft Bea Wiarda (Hor ror) zaterdag haar eigen Neder lands record discuswerpen voor meisjes verbeterd en gebracht op 47.62 meter. Het oude record stond met 47.44 m. sinds 13 april te Nijmegen op haar naam. Het nieuwe Nederlandse jeug- drecord van de in februari 16 jaar geworden Bea Wiarda le verde haar bij de meisjes de Coupe Nationale Nederlanden op. De beker bij de jongens was voor Arno Koermeling, die de 800 meter in een sololoop won in 1 minuut en 52.0 seconden. Zowel Bea Wiarda als Arno Koermeling voldeden opnieuw aan de limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen, die eind augustus in Athene worden gehouden. Goed werk leverde ook Harry Schulting op de 400 meter. De junior uit Vught, die afgelopen woensdag op Papen dal op de 400 meter horden met 52.8 sec. precies een seconde onder de eis voor Athene bleef, zag nog geen kans die op de 400 meter vlak te halen. Zowel in de serie als finale kwam hij tot 48.9 sec. De eis is 48.4 seconden. Bij het hoogspringen haalden zowel Cees Meesters (2,03 m) als Anneka Magendans (1,73 m) de limiet maar de nationaal techni sche commissie junioren van de KNAU heeft al verscheidene malen laten weten bij het hoog springen jogens en meisjes de internationale limiet van resp. 2.03 m en 1,72 meter beslist niet te zullen volgen. KÖNIGSWINTER Ruud Wielart (AV Haar lem) heeft zaterdag bij wedstrijden in de Duitse plaats Königsberg het Ne derlands record hoog springen geëvenaard met een sprong van 2.14 me ter. Op 19 mei van het vorig jaar, in Bonn, haal de Wielart deze hoogte voor de eerste keer. BEVERWIJK Elly van Beuzekom (AV Castri- cum) heeft gisteren tij dens atletiekwedstrijden op het sportpark Adri- chem in Beverwijk haar eigen Nederlandse record speerwerpen verbeterd. Zij wierp 57,90 meter. Het oude record stond se dert 23 mei van het vorig jaar op 55,76 meter. Elly van Beuzekom leverde die prestatie toen in Hei- Lida Kuys voldeed ook loo. Lida Kuys (DEM) aan de IAAF-limiet voor vyerd in Beverwijk twee- de Olympische Spelen in de met 57,12 meter, even- Montreal, die op 55,00 eens ruim boven het oude meter staat. Tijdens de nationale record. instuifwedstrijden in Be verwijk hadden de twee speerwerpsters het voor deel van een ideale wind. Eerder in de wedstrijd had Lida Kuys, die als eerste Nederlandse speer- werpster op 15 april 1973 in Rotterdam de vijftig metergrens passeerde, het nationale record al tot op zes centimeter bena derd met 55,70 m. Op dat Lida Kuys .55.70 meter moment had Elly van Beuzekom als beste af stand 54,08 m. In de fina le kwam Elly van Beuze kom, die voor de vierde maal het Nederlandse re cord verbeterde, tot 57,90 meter. Met deze prestatie staat zij op de Europese seizoenranglijst als tiende geklasseerd. HELSINKI Ruim vijftigduizend toeschouwers hebben twee dagen met een niet aflatend enthousiasme in Hel sinki de verrichtingen gevolgd van de nationale atletiekploegen van Finland, Polen en West-Duitsland. Het enthou- siasmeuitte zich vooral bij de briljante verrichtingen van de Poolse atlete Ire- naSzewinska, die driemaal 100 en 200 meter en als laatste loopster van de 4x100 meterploeg winnend over de streep ging. De Poolse Olympische kampioene van Rome greep het eremetaal op de 100 meter in 11.38 seconden, de dubbele afstand in 22.94 en als beslissende loopster in de estafette die 43.87 seconden liet afdrukken. Voortreffelijk werk deed ook de Westduitse Ellen Wellmann, die tweemaal tot winst kwam, op de 1500 meter in 4.11,96 en op de 3000 meter in 9.16,51. Bijzonder sterk kwam de Fin Tatto Kantanen op de 3000 meter steeple chase voor de dag. Met 8.17,58 liep hij niet alleen een Fins record, maar stelde zich tevens aan het hoofd van de seizoenranglijst. De Duitse Eva Wilms leverde een verrassing bij het kogelstoten met een afstand van 18.23 meter waarmee zij de Poolse Ludwika Chewinska ver rassend versloeg. Op de 10.000 meter liet Detlef Uhlemann een record schieten door steeds maar om te kijken naar zijn tegenstanders en vriendelijk naar de tribunes te wuiven. Hij kwam tot 28.11.51. Voor een bijzonder hoogtepunt zorgde weer Karl-Hans Riehm, de gloednieuwe wereldrecordhouder bij het kogelslingeren. Met een afstand van 76.46 meter was hij ongenaakbaar. Zijn serie was: 72,24 - 76.46 - 75.88 - 75.04 - 74.14 - 74.20. Tot de verslagenen behoorde de Olympische kampioen speerwerpen Klaus Wolfermann. Hij had moeilijkheden bij de afworp en reikte slechts tot een schamele vierde plaats met 79.66 meter. De Finnen bejubelden op dit nummer een twee voudige triomf met Hanni Siitonen en Eimo Aho. Beiden kwamen boven de 84 meter. West-Duitsland werd de grote triomfator in de drielandenwedstrijd. Zowel bij de dames als de heren eindigde de Duitse ploeg als eerste. De Duitse heren versloegen Finland met 124-99 en Polen met 121-102. Polen won van Finland met 119—104. De Duitse dames zegevierden over Fin land met 109-48 en over Polen met 86—71. De -oolse dames lieten Finland achter zich met ROTTERDAM Geves tigde snelwandelnaties als Rusland, Oost Duits land, Engeland en Italië zullen in de toekomst ter dege rekening moeten houden met Mexico. Na het succes van Jorge Pe- draza bij de Olympische Spelen van 1968 in Mexi co, waar hij tweede werd op de 20 kilometer, heeft het snelwandelen in dit Middenamerikaanse land een geweldige vlucht ge nomen. Dit jaar hebben de Mexicanen zich voor het eerst gepresen teerd in Europa. Vorige week zaterdag, bij wedstrijden in En geland, ondervonden West Duitsland en Engeland reeds de kracht van de Mexicanen in een drielandenwedstrijd. Gisteren kwam de Mexicaanse selectie aan de start bij de internationa le wedstrijden van RWV in Rot terdam. De Rotterdamse Wan delvereniging kreeg op een par koers in het Kralingse Bos ruim negentig snelwandelaars uit ne gen landen aan de start en kon het evenement daardoor ook te recht de grootste snelwandel- wedstrijd, ooit in de Benelux gehouden, noemen. Door het starten van de Mexicanen, die begin vorige week plotseling in schreven, kreeg de wedstrijd wel een zeer bijzonder karakter. BEHEERST De Mexicanen hebben de wed strijd, die door vele duizenden zonzoekers bij het Kralingse strandbad werd volledig beheerst. Op een par koers van ruim achttienhonderd meter, dat elfmaal moest wor den afgelegd, nam Daniel Bau- tista, een 25-jarige verkeersa gent uit Mexico City, meteen de leiding. In een tempo van acht minuten per ronde vergrootte hij voortdurend zijn voor sprong. Halverwege de wed strijd kreeg Bautista gezelschap van zijn landgenoot Pedro Aro- che. Enkele ronden bleef het duo bij elkaar maar toen moest Aroche zijn ploeggenoot toch weer laten gaan. Hij verloor ten slotte zelfs een halve minuut. Achter Bautista en Aroche maakten Domingo Colin, die vo rige week in Engeland de Olym pische kampioen op de 50 kilo meter, Bernd Kannenberg, ver sloeg, Raul Gonzalez, Angel Flo- res en Enrique Vera het Mexi caanse succes compleet GEEN DURF Het was jammer dat de Engels man Roger Mills, vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Rome bronzen medaillewin naar, zijn inschrijving niet ge stand deed. Een ploeggenoot vertelde: „Hij durfde een twee de confrontatie met de Mexica nen niet aan en is daarom maar in Engeland gebleven". Bijzonder sterk wandelde ook de Belgische kampioen God fried Dejonckheere die als ze vende arriveerde, op bijna ze ven minuten achterstand. Hij was een van de weinigen die niet door de Mexicanen gedub beld werd. De Nederlandse kampioen en recordhouder Tja- bel Ras werd vierentwintigste op ruim een kwartier achter Bautista. EUGENE „Ik wist dat ik on der de twintig seconden moesi lopen om Stev< Williams te ver slaan", zei Dor Quarrie. Hij liep 19.9 sec. op de 200 yards en ves tigde met die tijd een wereld record. Steve Williams ha< de 100 yards gewon; nen in 9.1 sec., mei Quarrie op de tweed( plaats in 9.2 sec. O] de dubbele afstam gaven de twee elkaa wederom niets tot Ook Williams wer beloond met dezelfd tijd maar het recor was voor Quarrie. De Franse hordenlc per Duy Drut maakt tijdens deze wedstri den die de naart „Steve Prefontain Memorial" hadde gekregen, grote druk. Hij liep 13. sec. over de 121 yards, een tiende se conde boven het reldrecord van Ro Milburn. Het discu: werpen was eei prooi voor wereldri cordhouder John Po well met 64.62 n DEN HAAG Twaalf dagen voor het internationale atletiekevenement, dat de naam Sparta Spelen meekreeg, durft orga nisator Hens Brabers zonder dralen te voor spellen: „Het gaat een succes worden." De voorzitter van Sparta, zakenman in het dagelijks leven, mag en kan bluffen als de lange rij vedetten uit, om maar een greep te doen, landen als Canada, Ghana, Zuid- Afrika hun belofte nakomen. „Je kan succes op twee manieren opvatten, qua deelne ming en toeschouwers. Overal hoor je, dat er op atletiekgebied niets gebeurt in Neder land. Stel, dat er nu geen zesduizend toe schouwers op de twee avonden (20 en 21 juni) komen kijken. Nu, dan weet ik wel, waaraan ik toe ben." Brabers brengt het niet onder woorden, maar als het spektakel met een peil sinds tijden niet vertoond in Den Haag niet de verwachte publieke be langstelling oplevert, dan is er simpel geen plaats voor. „Ik zeg altijd maar: Je moet eerst bewijzen of iets kan of niet. Dan pas kan je roepen: het kan niet of omgekeerd. Ik geloof erin." Sparta Spelen is de uitdaging van Sparta, maar in het bijzonder van Hens Brabers. Om te bewijzen, dat atletiek toch een ge waardeerde sport is, als het niveau maar hoog genoeg is. Dat niveau is volgende week vrijdag op de sintelbaan aan de Zuidlaren- straat torenhoog. Om maar een paar namen te noemen: Uit Canada de atletes Glenda Reiser (4.07.0 op de 1500 meter), Thela Wright (4.10), Abba Hoffman (2.00 op de 800 meter). In de Canadese ploeg, die op toernee is door Europa treedt ook Paul Craig (1500 meter in 3.38) op. Andere sterke 1500 meter lopers een van de spectaculairste num mers op het programma komen uit Dene marken (Ruben Soerensen, die 3.41 als beste tijd noteerde), Zuid-Afrika (Clive Dale, 3.40.6), Zwitserland (Rolf Gyssin, 3.38.6) en België (Paul de Preter, 3.38.6). Bij het ver springen kan Ciska Janssen (De gehele na tionale top verschijnt in Den Haag) zich meten met grootheden als de Zuidafrikaanse dames Elise Swanepoel en Mayna Meijer (respectievelijk 6.43, 6.45 meter) en de Griek se Maroula Lambrou (6.62). In het laatste geval moet wel onmiddellijk een vraagteken volgen. Evenals Italië (van welk land de hoogsprintster Sarah Simeoni, goed voor 1.89 is uitgenodigd) komt Griekenland twee dagen later uit in een landenwedstrijd in België. Brabers heeft de bonden om een wat vroeger vertrek gevraagd. Dat is dus een onzekerheid, die ook geldt voor de ploegen van West Duitsland en België. De toezegging is er wel, maar de meeste namen zijn nog onbekend. Het opvallendste land in het internationale gezelschap is Ghana, dat ook op toernee door Europa, zelf vroeg om deelneming. De beste mensen in die ploeg zijn de versprin gers Owusi en Adams (Resp. 8.09 en 7.97), Lomotetey (100 meter in 10.3), Mensa (400 meter in 46.3) en de sprintster Alice Annum (100 meter in 11.3, 200 in 22.7). Als het lukt, krijgt zij tegenstand van de Australische Denise Robbertson, die de honderd meter al eens in 11.0 afraffelde. Zij wordt dan vergezeld van haar landgenote Charline Redina, goed voor 2.01.0 op de 800 meter. De 800 meter moet tot een van de hoogte punten uitgroeien. Deelneemsters zijn onder andere Mary Purcell uit Ierland (2.01.6), de Italiaanse Doria (2.02), de Zweedse Gunilla Linth (2.02.2). Hoogspringen belooft al even veel met de Italiaanse Simeoni, Eva Carlson uit Zweden (1.83), en bij de heren de Deen Jesper Törring, die al eens 2.24 bedwong zijn komst is onzeker en Zuiderbuur Paul de Preter (2 16) De kans bestaat dat hij Emile Puttemans, wereldrecordhouder op de vijf kilometer, met zich meebrengt. Dat wordt pas in de loop van de week zeker. Toehappen Hens Brabers wacht in spanning af en beleeft intussen veel plezier van de voorbe reidingen, die nu al een half jaar duren. „De management met alle spanningen is een enorme belevenis." De vuurproef, over twaalf dagen, is een nog grotere belevenis. Van die twee dagen zal afhangen of de Sparta Spelen inderdaad zoals het de bedoe ling is een traditioneel evenement wordt. Of het zakenleven in de toekomst wat gretiger zal toehappen, dan nu het geval is. „We hebben nu wat prijzen voor de prijzen- tafel kunnen loskrijgen. Als dit slaagt komt ook het zakenleven wel los." Sparta heeft het grootste werk al gedaan, met de verzameling van uitzonderlijke talen ten. „In het clubblad heb ik het bezegd: Hier staan we. We hebben A gezegd. Het ant woord is aan de sportmensen." Van die sportmensen, moeten er tenminste zesdui zend de toegangshekken (tegen prijzen van 3.50 en 4.50) passeren wil de begroting van ongeveer veertig mille ,rond" komen. De vereniging loopt een risico van twaalfddui- zend gulden. Een wissewas in de ogen van Hens Brabers. Als het aan hem ligt, hoeft er niet eens over risico te worden gesproken. „De mensen zouden alleen al moeten komen voor de entourage. Kijken, wat je op de markt brengt." Hens Brabers is zakenman, ook in de sport. Hij waagt zich aan een experiment en gelooft daarbij alleen maar aan winst. De winst, die de Sparta Spelen voor sportminded Nederland kan worden. Braber: „Ik geloof dat het een succes wordt." KEES KOOMAN Emile Puttemans uit België zal vermoedelijk de gro attractie worden van de Sparta Spelen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16