Niki Lauda jaagt zonder brokken op wereldtitel HANS HOFMAN PRAESES lijst europese bokskampioenen EUROPESE BOKSBOND Engelse pioniers: Meer belangstelling voor bier dan voor korfbal Amateur Sward vocht tegen pijn... en won Duindigts Grote Prijs Worstelaars snel want zwembad lokte Triomf in g.p. van Zweden L Internationaal toernooi Ons Eibernest Biljarters terug naar Ave-systeem LEIDSE COURANT KAMIEN De voorzitter van de Nederlandse boksbond, Ilans Hofman, is zaterdag in het Poolse Kamien gekozen tot voorzitter van de Europe se Amateur Boksbond (EA- BA). Hofman, die door de Neder landse boksbond kandidaat was gesteld, volgt de Rus Ni kolai Nikiforov-Denisov op, die door zijn voorzitterschap van de Wereldboksbond (AI- BA) zijn functie ter beschik king stelde. Na een geheime stemming versloeg Hofman de Schot John Henderson, de Frapsman Bernard Restout en de Joegoslaaf Paragan Ivano- KATTOWITZ In Kattowltz werden de finales van het toernooi om de Europese bok- stitels voor amateurs gehou den. De uitslagen: papiergewicht: Aleksander Tkaczenko (Rusl.) w.o.p. van Enrico Rodriguez (Sp.); vlieggewicht: Vladislavo Zasypko (Rusl.) w.o.p. van Constantin Gruesco (Roe.); bantamgewicht: Viktor Bya- kov (Rusl.) w.o.p. van Andrej- kowski (Bul.); vedergewicht: Tibor Badari (Hong.) w.o.p. van Branislav Ristic (J.S1.); Lichtgewicht: Simion Cutov (Roe.) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Valery Ivov (Rusl.); Lichtweltergewicht: Viktor Limasev (Rusl.) w.o.p. van Josef Nagy (Hong.); wel- tergewicht: Kalevi Marjaama (Fin.) w.o.p. van Viktor Zilber- mann (Roem.); Zwaarwelterge- wicht: N ieslaw Ruckowski (Pol.) w.o.p. van Viktor Savts- jenko (Rusl.); middengewicht: Waleri Lemetsjef (Rusl.) w.o.p. van Bernd Wittenber (Rusl.); halfzwaargewicht: Anatoli Kli- manov (Rus.) w.o.p. van Geor- gi Stoimenof (Buig.); zwaarge wicht: Andrezj Miegalski (Pol.) w.o.p. van Viktor Oeljanitsj (Rusl.). ANDERSTORP Niki Lauda, vorig jaar nog vaak veroorzaker van en betrokken bij ongelukken, is hard op weg naar zijn eerste wereldtitel in de formule Na overwinningen in Monaco en België behaalde de 26-jarige Oostenrijker gisteren in Anderstorp in de 1 Grote Prijs van Zweden zijn derde achtereenvolgende zege in dit seizoen en vergrootte daardoor zijn voor sprong op Carlos Reutemann (Arg) in de stand voor het wereldkampioenschap tot tien punten (32 tegen 22). Lauda sloeg zijn slag pas in de laatste tien van de tachtig ron- i den. Op dat moment lag Reute mann in eerste positie. Hij had die overgenomen van de Frans man Jean-Pierre Jarier, die in de 39e ronde de strijd moest i staken. Jarier op zijn beurt was op kop gekomen door het opge- an Vittoria Brambilla (It), de snelste op de training, we gens mechanische moeilijkhe- SPELLETJE Lauda lag aanvankelijk nog een behoorlijk stuk achter op Reute- maar dat verschil werd snel kleiner. Reutemann verde- le zich met: „Ik had proble- i met de gasschuif. Als dat was gebeurd, had ik waar schijnlijk gewonnen." Lauda i dacht dat Reutemann hem uit daagde. „Hij ging steeds iets langzamer en ik verkeerde in de veronderstelling dat hij een spelletje met me wilde spelen. Maar toen ik dichterbij kwam, merkte ik dat het geen geintje was", aldus de winnaar. Titelverdediger Emerson Fitti- paldi (Bra) was de grote verlie zer op het zonovergoten en door 28.000 toeschouwers omzoomde circuit. Gehandicapt door de elf de plaats pp de startlijn kon hij zich niet mengen in de strijd om de belangrijkste plaatsen. Hij eindigde zelfs als achtste, wat hem voor de vierde keer geen punten opleverde voor het we reldkampioenschap. Hij ver speelde zijn zevende plaats kort voor het einde aan Jody Schek- ter, de winnaar van vorig jaar, die in de laatste minuut net iets meer uit zijn Tyrell Ford wist te halen. Met één arm omhoog gesto ken passeert Niki Lauda de finish van de Grand Prix van Stockholm. Eric Harrison (I) en Ken Stan ford met een glas pils in de hand.„Kwaliteit van het Hol landse bier proeven". DEN HAAG Het grote in ternationale toernooi dat de korfbalvereniging Ons Eiber nest dit weekeinde hield, was voor de Engelsen Eric Harri son en Ken Stanford, beiden spelers van de Londense ver eniging Pegasus, maar min of meer een bijzaak. Waar hei ben om ging was bet feit „good old England" een paar dagen achter zich te kunnen laten en het Hollandse bier nog eens op zijn welbekende kwaliteit te testen. Waaruit niet geconcludeerd mag wor den dat de beide Engelsen zich sinds vrijdagmorgen door alcohol beneveld slechts moeizaam over de Nederland se bodem hebben voortbewo gen; het houdt echter wel een aanduiding in van de sportie ve prestaties waartoe de En gelsen in staat waren en zich zelf ook in staat achtten. Of zoals Eric Harrison, een tweeëntwintigjarige vertegen woordiger het stelt: „We besef fen goed dat het Engelse korf bal nog helemaal niets voor stelt. Wij zijn echter blij dat we door Ons Eibernest zijn uitgenodigd en we hebben dit internationale contact dan ook dankbaar aangegrepen. Illustratief voor de grootte van de korfbalsport in Engeland is wel de opmerking van Ken Stanford: „Ik schat dat Ons Eibernest meer leden heeft dan de Engelse korfbalbond". Het is dan ook niet verwonder lijk dat het korfbal in Enge land slechts uiterst moeizaam van de grond komt. Pionier Harrison: „Zoiets als een club huis kennen wij helemaal niet, een eigen veld is eveneens on mogelijk te verwezenlijken. Het enige waar je kunt spelen is op openbare terreinen. Neem daarbij dan nog eens dat er geen competitie bestaat en je hebt al meer dan vol doende gegevens in handen om de situatie enigszins te kenmerken. We zijn wel bezig geweest met een poging een veld te krijgen. Het bleek on mogelijk, in heel Londen was geen stukje groen meer te vin den Zich deze moeilijkheden reali serend zijn de Engelsen dan ook begonnen, daarbij vooral organisatorisch geholpen door het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond, met een gro te propaganda actie. Eric Har rison: „Propaganda maken is okay, maar waar. Je wilt om te beginnen zoveel mogelijk juniorenleden trachten te win nen. Maar daarbij moet je al een eerste vooroordeel over bruggen. Nog maar al te vaak hoor je bij ons dat korfbal alleen maar een sport voor vrouwen is. Omdat wij alleen scholen kennen voor jongens of meisjes, dus niet gemengd, kost het vooral moeite om de jongens zover te krijgen dat ze lid willen worden. Voor het overgrote deel is men alleen maar geïnteresseerd in voet bal, rugby en gymnastiek. „Daarom bekruipt zowel Eric Harrison als Ken Stanford wel eens het gevoel slechts tegen de bierkaai aan het vechten te zijn, dat hoeveel moeite men ook doet het allemaal toch niets uit zal halen. Wijzend op de honderden korfballers om hen heen: „Zoiets kunnen wij toch niet bereiken". Daarom staken de twee Engelsen, deel uitmakend van de veertig man sterke overzeese vertegen woordiging, slechts een deel op van de organisatie. „Over veertien dagen hebben wij een toernooi, Ons Eibernest komt dan ook. We moeten ongeveer weten hoe we het aanpakken, de rest zien we wel". En onmiddellijk zochten zij de druk bezochte kantine op. En bestelden hun zoveelste pilsje. Een lauw pilsje want de omzet van Ons Eibernest was zo groot dat het een onmogelijke zaak bleek alles te koelen. Zoals ook de cola maar in gewone glaasjes werd ge schonken. Het hoorde er alle maal bij en er was niemand die er over viel. Of zoals voor zitter Jan Overmeijer met een gebaar naar de lucht wijzend zei: „Mensen, dit is toch een heerlijke dag". Het toernooi werd uiteindelijk gewonnen door het Belgische ATBS dat in de finale De Danaïden ver- PAUL HOVIÜS (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tijdens de algemene vergadering van de Europese Biljart Federatie is besloten het Japans systeem bij internationale kampioenschappen af te schaffen. Dit systeem hield In, dat aan de hand van de algemene gemiddelden van de spelers voor aanvang van een toernooi een schema werd vastgesteld volgens welk de ronden werden gespeeld. Na zes jaar spelen volgens het Japanse systeem is de KNBB verheugd dat nu weer met het Ave-systeem zal worden gewerkt Dit houdt in, dat na elke ronde het tussenklassement bepaalt welke spelers elkaar in de volgende ronde ontmoeten. Hiermee is uitgeslo ten dat in de tweede of derde ronde de twee sterkste spelers reeds tegen elkaar in het strijdperk moeten treden. In de Nederlandse toernooien is het Japanse systeem slechts twee jaar toegepast, omdat men met de resultaten ervan niet tevreden was. De titelhou der wordt in het vervolg ongeacht zijn algemeen gemiddelde als eerste geplaatst. Tijdens de vergadering werd tevens besloten nieuw materiaal te testen in plaats van het tot dusver gebruikte lei. In Wenen wordt tijdens het toernooi om de Coupe Simonis een glazen onderplaat onder de tafel gemonteerd, waardoor het biljart aanzienlijk lichter wordt. Op de jaarvergadering werd P. Taylor Parkins uit Vught benoemd tot wereldarbiter, terwijl F. v.d. Kimmenade en M. Oldenburg uit respectievelijk Helmond en Schagen tot internationaal arbiter werden benoemd. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Er kon nau welijks een lachje af bij de Zweedse amateurrijder Lars Swörd, toen hij zijn ererondje mocht rijden, nadat hij als vol komen outsider met Speedy Gonzales II een Engels paard Duindigt's Grote Prijs der Amateurs had gewonnen: een ren met een eerste prijs van twaalf mille en meetellend voor het Europees kampioen schap. In de rporgen had baanarts dr. Tan eerst de Zweedse rijder nog moeten onderzoeken. Hij liep zo „kreupel" als het maar kon. Bij het uitladen van zijn paard had hij de laadklep van zijn paardewagen op zijn voet ge had. SwSrd verging van de pijn en kon zelfs zijn laars niet aantrekken. Tijdens het 2100 meter lange parcours heeft hij echter niets van de pijn ge merkt. Na de start namen Ear- lydiso en Heretic de leiding. In het laatste recht stuk werd vergeefs gewacht op favoriet Captain Escort, maar ondanks de steun van de Ierse kam pioenrijder Walsh diende de pupil van de succesvolle trai ner Tom McGarrity zich niet in de eerste gelederen aan. McGarrity na de ren: „Ik heb er geen enkele verklaring voor. Ik had zeker gedacht met het paard bij de eerste drie te zijn". Hij was niet al leen een teleurgesteld man. Dat was ook eigenaar Ger de Kroes en trainer Joep Dek kers. Hopeful Future S miste door een startincident, waarbij ook Midnight Mille en Cleeve Hill betrokken, waren com pleet de start. Opgejut door renkenner(?) Aad van Leeu wen, die voor de NOS bij de start van de partij was menen de eigenaren van Hopeful Fu ture S, Midnight Millie en Cleeve Hill aanspraak te ma ken op de eerste prijs. De Speedy Gonzales (nr. 4) hem op de voet. startboxen werkten niet goed en daardoor kregen de paar den een zware handicap. Star ter Van Driel verklaarde dat alle deurtjes gelijk open zijn gegaan! De vraag is achteraf of Spee dy Gonzales II dan te kloppen was geweest. De claim op de eerste prijs van de drie eigena-' ren zal wel- geen succes heb- De supertrio was weer een grote reclame voor de draf- sport. In de Chinees restau rant „The Golden Duck-prijs" ging Jan Wagenaar met Mic key als eerste over de eind- al ver uitgelopen. Earlydiso (7) en Mirnja (10) volgen streep. Na de start nam deze combinatie de leiding en was in feite niet meer te stuiten. De overwinning van Mickey is er een van grote kwaliteit. Stond voor gisteren het kilometerre cord van de pupil van Wage naar op 1.21.4, gisteren wees de chronometer de nieuwe re cordtijd van deze 4-jarige hengst aan in 1.19 rond. Als tweede kwam over de eind streep Maarten D met gastrij- der Marthijs de Lange. Dit paard, in training bij Van Dooyeweerd, had in de ogen van zijn trainer niet zo'n beste kans als Longshot, die de Hoofddorper nu zelf onge plaatst over de eindstreep bracht. Van Dooyeweerd gok te dus op het verkeerde paard. Hetgeen ook Piet Smit deed. Hij reed zelf Leanne Fortuna en moest toezien dat de bij hem in training zijnde Larens Trots met gastrijder Peter Pe tersen als derde over de eind streep kwam. Mede daardoor viel de Supertrio wat hoog uit De combinatie 6-16-1 bracht 1089,30 bruto. Treize F i een paard dat aan zijn tweede jeugd bezig is won de draverij om het Gou den Renpaard. Van onze sportredactie DEN HAAG Veertien dagen geleden streden de worstelaars om de titel Grieks- Romeins. Gisteren was het merendeel weer in sporthal „Overbosch" in Den Haag om het toernooi om de titels vrije stijl te verwerken. In de tien klassen slaagden slechts vier worstelaars erin op beide titels beslag te leggen. De sensatie van gisteren was het feit dat Gerrit Vogelzang, sinds „mensenheugenis" kampioen in het zwaar gewicht en vorige week weer titelhouder Grieks Romeins geworden, werd overvleu geld door Dijkstra. In recordtempo werd het toernooi gisteren verwerkt. In de lichtste klassen grepen de toppers in het Grieks-Romeins ook de titel vrije stijl, behalve in het bantamgewicht waar een nieuwe kampioen van de mat kwam. Van de kampioenen van twee weken geleden slaagden Nuij (middengewicht), A. de Rooij (halfzwaar), Brinkman (lichtge wicht) en Vogelzang (zwaargewicht) er niet in ook de tweede titel te veroveren. Chris Dolman kwam in het superzwaarge wicht wel heel simpel aan het kampioen schap, zijn veertiende in totaal, want er was geen tegenstander komen opdagen. Wie er wel waren, worstelden in een enorm tempo want het water van het naastgelegen zwem bad lokte onweerstaanbaar. Uitslagen: papiergewicht (48 kg): 1. A. v. Houten (Sandow, Arnhem), 2. R. v. Rijn (Simson/KDO, Den Haag), 3. N Derks (KDO, Venlo); vlieggewicht (52 kg): 1. J. Durant (Sandow), 2. R. v.d. Berg (Simson/KDO), 3. J. v. Hattum (De Nelson); ban tamgewicht (57 kg): 1. C. v.d. Linden (Sandow), 2. Th. Lammers (De Halter, Utrecht), 3. W. Valize (KDO); vedergewicht (62 kg): 1. G. v. Tessel (De Halter), 2. K. v. Tessel (De Halter); lichtgewicht (68 kg): 1. R. Ram (De Halter), 2. H. v. Rossum (De Halter), 3. R. Brinkman (Hercules, A'dam); lichtmiddengewicht (74 kg): 1. F. Kuijk (Olympia, Utrecht), 2. Kooijmans (De Halter), 3. NBree- schooten (SDZ, Utrecht), Middengewicht (82 kg): 1. W. Sloos (De Halter), 2. R. Nuij (Hercules), 3. A. Kooijmans (De Halter); halfzwaargewicht (90 kg): 1. A. Postma (alg. lid), 2. A. de Rooij (De Halter), 3. H. Doesl.erg (Simson/KDO); zwaarge wicht (100 kg): 1. Dijkstra (De Halter), 2. G. Vogelzang (Hercules). 3. J. Dieke (Hercules); super-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13