Bertoglio na een heroïek tweegevecht triomfator in de Giro Lubberdïng „spel" van doorzag Ketting PARADEPAARDJ ES VAN POST OOGSTTEN EINDELIJK LOF Na zegeroes Maertens volgden zwarte dagen LEIDSE COURANT PXCI1NII Hartje zomer in Italië. Met als decor de besneeuwde hellingen van de Stelviopas vechten Galdos en Bertoglio hun heroïeke tweestrijd uit. PASSO DELLO STEL- VIO Fausto Bertoglio, een 26-jarige Italiaanse wielrenner, die tot vorig jaar nog geen wedstrijd had gewonnen, is zater dag winnaar geworden van de spannendste Ron de van Italië van de laat ste jaren. Het was een nek-aan-nek-race met de Spanjaard Francisco Galdos, die toen hij zijn achter stand had teruggebracht tot slechts 41 seconden, had gezwo ren „te rijden tot de dood erop volgt" om de eindzege te grij pen. De besneeuwde hellingen van de Stelviopas vormden het decor, waartegen het heroïeke tweegevecht zich afspeelde op de bochtige weggetjes naar deze gevreesde 2757 meter hoge berg- doorgang de op één na hoog ste van Europa zette Galdos voor het laatst aan, maar hij slaagde er niet in de Italiaan, die pas drie jaar profwielrenner is, los te rijden. Vlak achter de Spanjaard ging Bertoglio de eindstreep onder de toejui chingen van zijn landgenoten, die deze eerste Italiaanse zege sinds zes jaar uitbundig vierden. Fausto Bertoglio, die een week geleden bij de tijdrit in II Ciocca de rose leiderstrui overnam, werd hiermee de opvolger Eddy Merckx, de winnaar 1972/1974, die ditmaal wegens ziekte niet kon starten. Milkrace De twaalfde editie van de Ron de van Engeland voor teurs, de zgn. „Milkrace", is geëindigd in een triomf voor de Zweed Bernt Johansson. De 22- jarige Johansson, een winkelbe diende uit Mariestad, had een totaaltijd van 43 uur, 29 minu ten en vier seconden. Hij had een voorsprong van 52 secon den op de Tsjech Vladimir Von- dracek. Deze had op zijn beurt een voorsprong van 16 secon den op nummer drie, de Zweed Tord Pilipsson. Tsjechoslowakije legde beslag op de eerste plaats in het lan- denklassement, waarbij het Groot-Brittannië op zeven se conden achter zich hield. De sterke Poolsé ploeg eindigde als derde. De Nederlandse ploeg, die in de laatste vier jaar drie maal het landenklassement had gewonnen, kwam ditmaal tot teleurstellende zevende po sitie achter Zweden, de Verenig- Staten, dat voor de tweede maal meedeed en Denemarken. Twee leiders De Ronde van Oostenrijk voor amateurs heeft in het weekeinde twee leiders gehad. Zaterdag veroverde de Rus Leo Litsjasjov de gele trui, gisteren echter moest hij het tricot weer over dragen aan de Oostenrijker Ru- dolf Mitteregger. Van de Neder landers heeft alleen Wil van Hel- voirt geen grote verliezen gele den. In de algemene rangschik king heeft hij op de Oostenrij ker een achterstand van 1 mi nuut en 18 seconden en neemt de vijfde plaats in. Van Helvoirt was zaterdag dichtbij een ritzege, maar hij BRIANCON Freddy Maertens heeft in de Dauphiné Liberé een zwart weekeinde doorge maakt. Het jonge Belgische wielertalent was vori ge week hard op weg naar een sensationele eindzege, maar is afgelopen weekeind door de concurrentie op verbijsterende wijze van zijn eerste positie verdreven. Maertens, die de proloog en de eerste vijf etappes won, werd vooral zater dag diep vernederd. In de zware rit van Romans naar Grenoble over een afstand van 216 kilometer door de bergen, moest hij al in de eerste kilome ters lossen. Ruim veertig minuten na winnaar Bernard Thevenet kwam een ontgoochelde Maer tens door de finish. De lijdensweg was nog niet ten einde, want gisteren, in de nog meer inspan ning vergende etappe naar Briancon, moest hij nog eens tien minuten verlies accepteren. In de algemene rangschikking, die door Bernard The venet wordt aangevoerd, neemt Maertens de 49e plaats in met een achterstand van 50 minuten en 21 seconden. Was Maertens de grote verliezer in het weekeinde, Bernard Thevenet kon het hardst lachen. Met een voorsprong van 4.44 minuten op de Belg Lucien van Impe kan de eindzege hem nauwelijks meer ontgaan. Thevenet hield zaterdag op weg naar Grenoble een waanzinnig hoog tempo aan. Weini gen konden hem volgen. Natuurlijk was daar Van Impe bij. De sterke Belgische klimmer hield de Fransman lang bij, maar moest toch halverwege de klasse van Thevenet erkennen. Door de felle demarrages was het peloton uiteen gescheurd. Parijs - Nice, die de Dauphine Libere als een goede training voor de Ronde van Frankrijk ziet, was in gezelschap van Poulidor, Delisle en Moser. De Italiaan moest afhaken, nadat Zoetemelk op jacht ging naar Thevenet. De Fransman was echter te ver vooruit. Door zijn triomf mocht Thevenet het leiderstricot om de schouders laten glijden. Gisteren ondervond hij geen nadelige gevolgen van zijn geslaagde coup op zaterdag. De rit naar Briancon, gereden onder een brandende zon, was zo mogelijk nog zwaarder dan de dag er voor. Twee bergen van de eerste categorie de Croix de Fer (2068 m) en de Qalibier (2556 m) waren erin opgenomen. Twee man, Michel Pollentier en Aldo Moser, waren uit het peloton ontsnapt. De "grote mannen" reageer den lauw. Begrijpelijk, want de twee vluchters waren geen gevaar voor hen. De achtervolgende groep, waarin alle vedetten, zette pas in de slotfase de jacht op de koplopers in, maar meer dan het goedmaken van drie minuten kon er niet worden gerealiseerd. In de laatste kilometers demarreerde Van Impe. Het lukte hem weg te komen, maar niet voor lang. Onder aanvoering van Eddy Merckx, die door een verkoudheid zaterdag ook op enkele minuten was gereden, werd hij teruggehaald. Thevenet maakte zich in de sprint om de derde positie niet druk. Zijn eerste plaats was niet in gevaar gekomen. Pollentier was intussen bij Moser weggesprongen en finishte met een voorsprong van 1.49 minuten. werd in de eindsprint op het laatste moment verslagen door Litsjasjov en de Tsjech Kubias. De Rus was gisteren in eerste instantie op weg zijn trui met succes te verdedigen, maar moest door twee lekke banden lossen uit een kopgroep van acht man. Mitteregger demar reerde vervolgens, kreeg zijn landgenoot Steinmayr mee en won tenslotte de etappe. Van Helvoirt was met zijn achtste plaats de beste Nederlander. Gerrie Knetemann heeft giste ren de tweede profronde van Haaksbergen gewonnen. De ren ner van Gan-Mercier was tien kilometer voor het einde op jacht gegaan naar Wim de Waal en Don Allan, die met Henk Poppe en Günter Harritz al in. de eerste van de vijftig af te leggen ronden (in totaal hon derd kilometer) uit het peloton waren ontsnapt. Zij hadden één ronde voorsprong opgebouwd, maar moesten in het verdere verloop van de strijd telkens meer terrein prijs geven. Knete mann voegde zich bij de vlucht ers, maar ging kort daarop al leen door. Richard Bukachki is zaterdag in een wegwedstrijd voor beroeps- renners in Hamme negende ge worden. Winnaar werd de Belg Jo Berckmans. De Belg Pol Verschuere heeft gisteren de wegwedstrijd Parij- sRoubaix voor amateurs ge wonnen. Hij legde de 234 kilo meter af in 6 uur en 25 minuten. In Antwerpen heeft een Neder landse amateurploeg een ploe- genwedstrijd over honderd kilo meter gewonnen. Lubberding heette de ren ner, die het spel van Ketting door had. Zijn inzicht was goed voor de zege. (Van onze sportredactie) ZWOLLE Peter Post is geen mannetje dat erg gauw tevreden is. Vroeger, toen hijzelf nog zo voortvarend de pedalen rondranselde dat hij de basis kon leggen voor een zonnige financiële toekomst, was hij al keihard voor zijn concurren ten en meedogenloos voor zichzelf. Nu, als organisatorische kampioen van de Rotterdamse Zesdaagse en als stalbaas van T.I. Ralcigh eist hij van zijn werkne mers dezelfde inzet en dezelfde presta ties die hij vroeger zelf placht te leve ren. Vanaf het moment dat Post vorig jaar met veel tam-tam Roy Schuiten zijn ploeg binnenloodste, kreeg Raleigh een schitterende reeks successen, toch wat beneden de wellicht wat te hoog, ge stemde verwachtingen. Ergo: Peter Post kon onmogelijk helemaal cohtent zijn. Maar sinds zaterdag is daarin verande ring gekomen. In Zwolle strooide Post grif complimen ten rond. Daar was ook alle reden voor, want Aad van den Hoek was de formida bele winnaar geworden van de eerste Ronde van IJsselmonde, maar wat nog belangrijker was: de overwinning was het resultaat van perfect ploegenspel. Daarom was Post behalve over Van den Hoek ook razend enthousiast over een Roy Schuiten (achtste) en Bert Pronk (tiende). „Roy", sprak Post zijn volledig leeg gereden kopman toe, „je hebt fantas tisch gereden. Jammer dat je op,een paar kilometer voor de streep werd terugge pakt. Je reed als een trein. Dit was je beste wedstrijd van dit jaar". Maar de bekroning daarvan bleef uit, omdat Schuitens medevluchter Harm Ottenbros (Frisol) en Engclbert Opde- beeck consequent weigerden kopwerk voor hun rekening te nemen, nadat de Zandvoortse tempobeul in Oostendorp (176 kilometer) voor de zoveelste keer een aanval had geopend. Op de IJssel- brug bij Zwolle, op nauwelijks drie kilo meter voor de meet liep de „missie- Schuiten" stuk, maar zijn ploegenmaat Bert Pronk zat klaar om de zaken op nieuw naar Raleighs hand te zetten. „Toen Roy, Ottenbros en Opdebeeck wer den achterhaald", legde winnaar Van den Hoek uit, „is Pronk meteen weggespron gen. De groep reageerde onmiddellijk en sprong meteen aan zijn wiel.Toen het direct daarop stil viel, ben ik links van Bert gedemarreerd. Ik kwam wel los en E ben op het grote verzet („de dertien") E doorgegaan naar de streep". Daar arri- E veerde Van den Hoek met een voor- E sprong van zeventien seconden en kon E zodoende zijn eerste belangrijke zege be- E halen. En met de andere paradepaardjes E van Raleigh uitbundig.de lof van stalbaas E Post oogsten. Ti Raleigh was de grote E winnaar. De grote verliezer heette Frisol, E ondanks de tweede en derde plaats van Harm Ottenbros en Theo Smit. In het wielrennen en zeker in het keiharde profmétier telt immers alleen de eerste plaats. De nederlaag van Frisol was des S te groter omdat de ploeg van Piet Lie- E bregts kwantitatief een meerderheid had ten opzichte van Raleigh. (Van onze sportredactie STEIN Sombere en opgewekte gezichten zaterdagmiddag aan de finish van de 27ste ronde van Limburg in Stein. Tot de eerste categorie behoorde de ploegleider van Ket ting Shimano Wil Lambrichts. Wanneer in een kopgroep van vijf renners drie renners van een en het zelfde merk zitten, mag het niet mogelijk zijn, dat de overwinning nog aan de neus voorbij gaat. Toch was dat in de Ronde van Limburg het geval. Frits Schür, Albert Scheffer, twee routiniers en nieuwkomer Henk Rijks uit het Gelderse Dinxperlo bleken niet in staat Henk Lubber ding van Jan van Erp van de overwinning af te houden. SSS De renner uit Voorst had, ondanks de felle aanvallen, van vooral Schür en Scheffer, die in de slotfase de beslissing wilden forceren, nog genoeg kracht en snelheid over zijn riva len in de laatste meters te verslaan. Ton ter Harmsel, de renner uit de Amstelploeg, maak te de druiven voor Ketting nog eens extra zuur, door zich tussen Schür en Scheffer te plaatsen en daardoor deze laatste van het ereschavot te verdringen. De genoemde vijf renners hadden samen met Jo Klaassen en Bert Scheuneman die na 113 kilometer moes ten afhaken, vanaf acht kilometer na de start de strijd gedicteerd. Toen al, in de afdaling van de Slingerberg, viel de beslissing. In Valkenburg, na 46 kilometer, hadden de zeven leiders al twee minuten en tien seconden. Henk Lubberding: „Toen begon ik er pas in te geloven. Het peloton wandelde. Bij ons ging het ook niet zo hard, daar was het veel te warm voor, maar toch bleven we gestaag doorgaan". Een tegenaanval van Gerard Tabak en Jo van Pol mislukte. Wel werd bereikt dat de groep van ruim honderd renners in vele stukken uiteen viel. Na een fel gevecht op de steeds weer opdagende Limburgse heuvels, kwamen de eerste en tweede groep bij elkaar. De rest, bij elkaar bijna zeventig renners, was be dankt. Diverse favorieten, zoals Piet van der Kruijs, Toine van de Bunder en Peer Maas, hadden de strijd toen al gestaakt. Op de Vijlerberg werd voor de kopgroep 2.45 minu ted voorsprong gemeten. Schür reed vooraan lek maar kwam zeer gemakkelijk zijn plaats weer innemen. Op de Geulehemerberg, na 140 kilometer, trachtte eerst Scheffer en daarna Schür alleen weg te komen. Maar de attente Lubberding haalde hen terug. Vanuit het pelo ton was inmiddels de Rotterdammer Lou Verweij op zoek naar de kop gegaan. Een hopeloze onderneming, die dan ook geen kans van slagen had. De kopgroep, die Scheune man en Klaassen had verloren, reed met steeds dezelfde voorsprong naar Stein. Daar zette Scheffer zijn ploegmaat Schür eerst uit de wind en trachtte hem vervolgens te lance ren. Lubberding had echter het spel van Ketting doorzien en versloeg Schür op twintig meter voor de eindstreep Wereldkampioen Er leek een verwarde si tuatie te zijn ontstaan rondom Ton Sijbrands. Mondeling had hij de Amsterdamse vereni ging VAD toegezegd zijn eerste stoel bij het Haag se RDG te zullen verui len voor die in de hoofd stad. Beide partijen zou den tot 1 juni hierover zwijgen. Toen die datum verstreken was, lichtte de voorzitter van VAD een bevriende relatie in, die dammedewerker van een dagblad is. Deze liet zich de 'vette kluif' niet ontglippen en publiceer de. Sijbrands, dit lezend, schrok omdat hij van gedachten bleek te zijn veranderd en toch bij RDG wilde blijven. Van daar het welles-nietes in diverse publikaties. Ton Sijbrands blijkt over een transfer toch te ge makkelijk te denken en vergeet wellicht dat hij wereldkampioen is, en dat is niet de eerste, wel de beste. Hij dient zich dat te realiseren en er naar te handelen. Onvolwassen Om er nog maar eens op terug te komen, ook een Willem van Hanegem zal zich eindelijk eens die nen te realiseren dat hij iemand is die in het mid delpunt van de belang stelling staat. Waarom zou men hem niét gelo ven als hij pertinent be weert niet meer te willen voetballen of zeker niet meer voor Feyenoord te willen spelen, en derge lijke zaken. Het is voor voetbalminnenden even eens een klap als hij een interland afzegt via zijn clubarts die duidelijk als zijn mening verkondigt dat hij er niets voor voelt om voor de Krom me als boodschapper te fungeren. En als coach Knobel dan over een misverstand spreekt en kennelijk geen dagbla den leest waarin arts Abarbanel zich distan tieert van zijn 'opdracht' is ook hier sprake van onvolwassen benaderen van een kwestie die niet het vergaan van de we reld raakt maar wel bij velen een merkwaardige kijk op de professionele voetbalwereld doet ont staan. Sponsors Het 'hosanna' waarmee destijds de sponsors werden bihnengehaald, is bij vele verenigingen verstomd. Sponsoring hangt voor een zeer groot deel af van de eco nomische toestand in het algemeen en de fi nanciële ontwikkeling van het sponsorende be drijf in het bijzonder. Helaas gaat het niet zo goed in verscheidene be drijven. De verenigingen merken het maar al te goed. Dat is jammer, zoals ook betreurd moet worden dat met het. ver dwijnen van sponsors de competities minder inte ressant zullen worden. De clubs die nog ge steund worden, zullen de dienst uitmaken. Het aantal bijlopers zal he laas groeien. Maatstaven Het streven van de Rijs- wijkse organisatoren een jeugdinterland zwemmen te houden, is prijzenswaardig. Maar doe het dan ook volgens de gangbare maatsta ven. De gatsometer, in geburgerd bij het zwem men van internationale allure, werd node ge mist. De jury moest zich behelpen met handtij den. Ook op de afbake ning van de diverse ba nen viel veel aan te mer ken. Sinds de Olympi-: sche Spelen van Mun- chen 1972 wordt uiterst: modern materiaal ge bruikt, dat de golfslag tot het minimum be perkt. Maar ook dit ma teriaal ontbrak.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11