I I s deTijd ■HART-REN-W AGENS' ZIJN NUTTELOOS essola Werksituatie is voor tallozen onleefbaar Voorlopig geen beslissing over autokeuring dÖENE Rijdend laboratorium voor milieu-onderzoek huur te voor bedrij ven NIEUWE ARGUMENTEN 'VAN WESTERTERP J5 OJ Aantjes: Van Agt wordt erg miskend door progressieven Belgisch familiedrama het heerlijkste toetje, één brok gezondheid DEN UYL: DONDERDAG 5 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HA AG Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft een laatste poging ondernomen om zijn wetsvoorstel betreffende een verplichte autokeu ring door de Tweede Kamer te slepen. Hij heeft de Kamerleden in een brief voorgerekend wat het voor stel van de Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (VVD) de automobilist extra zal gaan kosten. Een definitief oordeel over de autokeuring is daar mee voorlopig van de baan. Van der Doef en De Beer willen de verplichte keuring laten uit voeren door garagebedrijven. Daarnaast zou een aantal tech- nostations gebouwd moeten worden, zodat de automobilist kan kiezen waar hij zijn auto laat keuren. Keuring alleen in garages gaat volgens de minis ter een investering van gemid deld 34.000 gulden per garage aan apparatuur vergen. Voor de 3500 Bovag-bedrijven die zich als kandidaat-keurder hebben aangemeld, zou dat in totaal komen op 116 miljoen gulden, terwijl de bouw en inrichting van keuringsstations 100 mil joen zal kosten. Een keuring in een garage zal 45 tot 50 gulden kosten, in een technostation 35 gulden. De heer De Beer heeft deze getallen van de minister zwaar overdreven genoemd. De brief van de minister was voor de Tweede Kamer aanlei ding om de beraadslagingen op te schorten. De socialisten lijken na deze nieuwe cijfers wat bij te draaien. Mocht Van der Doef echter niets van zijn voorstel willen terugnemen, dan zal mi nister Westerterp het wetsvoor- •stel intrekken en is de autokeu ring voor jaren van de baan. De minister had namelijk laten we ten niet zijn handtekening te willen zetten onder een verplich te keuring door garagebedrij ven. De debatten in de Kamer zijn nu in afwachting van een nadere standpuntbepaling voor onbepaalde tijd uitgesteld. Finse regering gevallen HELSINKI (DPA) De Finse regering is gisteren gevallen. Het kabinet van premier Kalevi Sorsa, een vierpartijencoalitie, is uiteengevallen door menings verschillen over de gewestenpo- litiek. In september zullen ver kiezingen worden gehouden. Het kabinet Sorsa regeerde sinds september 1972. „Een volkomen nederlaag voor minister Tjerk Westerterp. De plannen van Pieter van Vollen- hovens stichting de grond in geboord," roept Vrij Nederland, uiteraard doelend op de zwakke ontvagst van het wetsontwerp autokeuringen. Zo blijkt een be trekkelijk onschuldige zaak als autokeuringen zowel de Kamer als de minister voor onontwar bare knopen te kunnen plaat sen. En natuurlijk draaft de Glastra van Loon-geschiedenis nog eens op. Aantjes over Van Agt: „Ik vind dat Van Agt zeer miskend wordt door de progressieven. Er wordt zo langzamerhand een hetze tegen hem gevoerd. Als Van Agt, maar ook Boersma, het op bepaalde punten niet eens is met de progressieven, dan hebben ze daar ineens het gevoel dat ze zich in die mensen vergist hebben, terwijl die toch nooit hebben gezegd dat ze so cialist waren Ze hebben soms het gevoel dat ze 'zo'n beetje als halve verraders worden gezien. Dat heeft, ook voor mij, in het hele conflict een grote rol ge speeld". In de rubriek „Terzijde" staat ondermeer: elke keer als het brood duurder wordt, gaat er voor meer geld de vuilnisbak in. Van de omslag van de Haagse Post kijkt ons filmster Rijk de Gooyer aan. Zijn blik is wat zorgelijk. Begrijpelijk, als we hem over film horen zeggen: „Je hebt hier een afzetgebiedje van niks, dan red je het niet. Dus wat moeten ze doen? Porno maken". En: „Ik moet ook op mijn lichaam let ten. Op de film zie je het direct. Dikke kop, buikje, maag. Ik vind dat niet mooi. Ik ben geen jongen meer. Ik moet het wat rustiger aandoen". De Haagse Post onthult ook de ze week wie het meesterbrein is achter de republiek der Zuid- Molukken: een Nederlandse za kenman die zijn sporen en zijn geld verdiend heeft in het ande ren leren hoe de belasting te ontduiken. Een keiharde man, Hendrik Owel. Verder in de HP een nabeschou wing van het PPR-congres en vele pagina's over Portugal, die erg goed gedocumenteerd zijn. De Tijd zoekt ditmaal de mens achter de gevangenisbewaarder. Bewaker Jan de Vries heeft een landelijk actiecomité van bewa kend personeel in het gevange niswezen opgericht. Hij zegt: „Maar dat die vertrouwensrela tie zou worden verstoord door dat een bewaarder een gedeti neerde moet controleren, dat valt geweldig mee hoor. Kijk is zeg tegen zo'n man: beste jon gen, voor mij loop je weg hoor, voor mij lopen jullie allemaal weg, dan heb ik het rustig, ga ik een kopje koffie drinken. Maar mijn taak is dat te voorko men. Daar word ik voor be taald. Je hebt èr maar rekening mee te houden dat ik de zaak controleer". Erg lezenswaardig is ook een beschouwing over het Ethiopië van vandaag, waar de machts overname nog niet voor rust en iets meer welvaart heeft ge zorgd. Voormalige grootgrond bezitters laten hun land in de steek, doen geen investeringen meer of komen in opstand tegen de hervormingen. Kortom, een nog somberdere toekomst. Priester-arbeider Jan Peijnen- burg (41) zegt in de Tijd: „De minst betaalden hebben de kerk niet verlaten uit ongeloof maar uit onmacht. De kerk heeft, zelfs in haar donkerste dagen, onderdrukking en armoede niet bevorderd, maar ze heeft wel verzuimd zich er tegen te verzet ten". I w i»3 £^>i Elsevier had een gesprek met Lon Nol op Hawai en tevens een' gesprek met senator Ted Kenne dy. Lon Nol: „Ik blijf hier af wachten hoe de zaken zich ont wikkelen. Maar eerlijk gezegd zie ik niet in, hoe de communis ten nu nog uit Cambodja ver dreven moeten worden. Het westen zal de communistische samenzweerders eerrstdaags wel de diplomatieke hand rei ken". Ted Kennedy: „Het Viet namese hoofdstuk van ons bui tenlandse beleid is nu voorbij, hoewel we het als onze plicht blijven beschouwen humanitai re hulp te verlenen aan volkeren die zo gewond en geschonden zijn door de oorlog". Elsevier vraagt zich verder af of het Romeinse episcopaat op barsten staat en of er een ver kettering in het Roermondse gaande is. DE NIEUWE LINIE De Nieuwe Linie: De bestrij ding van de werkloosheid slokt zoveel overheidsgeld op, dat Den Uyl al heeft aangekondigd dat er voor 1976 beslissingen genomen moeten worden die de PvdA-achterban moeite zullen kosten. Als de socialistische internatio nale haar zin krijgt gaat er een Chili-boycot komen. Een draai boek ligt al klaar. Het effect, zegt De Nieuwe Linie, zal meer dan voldoende zijn om de Chi leense fascisten een harde poli tieke, economische en financiële klap toe te dienen. Een het Chi leense verzet zal die klap zonder twijfel in winst weten om te zetten. Als met name Europa tenminste de politieke wil heeft die klap uit te delen. Verder schrijft de Linie over Portugal, China en de „spionage" van Max Lewin. Nu de bevrijdingsbewegingen in Angola met elkaar slaags raken, vraagt de Groene Amsterdam mer zich af of men er werkelijk zo gelukkig is met de verdrij ving van de Portugezen. Met het vertrek van de blanken blijkt het produktieve apparaat te worden lamgelegd, omdat geen enkele onderneming ooit Afri kanen heeft opgeleid voor lei dende functies. In de Groene ook een beschou wing over de verzuiling van de soldatenbewegbing. In den be ginnen was er alleen maar de WDM, maar nu is er weer een club bij, de christelijke vereni ging van militairen, openstaand voor militairen van alle rangen, zowel beroeps als dienstplichtig. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT In Amersfoort werd gisteren de milieu-analysebus geïntroduceerd. Dit gebeurde ter gelegenheid van de officiële opening van het Flakt Milieu Centrum in Amersfoort door minister Lub bers van Economische Zaken en de Zweedse prins Bertil. De milieu-analysebus is te huur voor bedrijven. Men kan hier mee onderzoek doen naar de toestand van het milieu binnen de ruimten waar mensen in fa briek of kantoor werken. De meetapparatuur in het mobiele laboratorium verzamelt gege vens over temperatuur, geluid sniveau, trillingen, hoeveelheid stof, luchtvochtigheid en andere factoren die het milieu al dan niet hinderlijk beïnvloeden en bepalen. Aan de hand van de resultaten kunnen de onderne mingen zelf laten vaststellen in hoeverre verbetering van het binnenklimaat en daarmee de werkomstandigheden van de werknemers mogelijk zijn. De milieu-analysebus is een vin ding van het Zweedse bedrijf Flakt, gespecialiseerd in ventila tie- en airconditioning-systemen. In Zweden wordt de bus al re gelmatig gebruikt. De bedrijven zijn daar namelijk verplicht om twintig procent van hun winst te besteden aan de verbetering van het werkklimaat van de werknemers binnen het eigen bedrijf. Volgens het Nederland se dochterbedrijf, dat gistermor- BRUSSEL (AP) De omsinge ling van een huis in het Belgi sche dorp Ransart, die gisteren de hele dag heeft geduurd is geëindigd toen de man die zich in het huis had opgesloten met vier kinderen, een hartaanval kreeg. De man was de 48-jarige vracht wagenchauffeur Georges Brou wers wiens vrouw en een doch ter dinsdag het huis waren uit gevlucht. Als zij niet terugkwa men, zo dreigde de man die dienst heeft gedaan in het Fran se vreemdelingenlegioen, dan zou hij zelfmoord plegen. Hij beschikte over wapens. De politie slaagde erin vrouw en dochter te vinden en naar het huis terug te brengen, en Brou wers liet weten dat hij zodra hij hen zag, hij zijn vuurwapen zou wegwerpen. Maar voor het zover was zakte hij in elkaar. Saoedi-Arabiê gaat 340 miljard gulden uitgeven RIAD (AP) Saoedi-Arabië gaat de komende vijf jaar maar liefst 340 miljard gulden beste den aan de verbetering van de levensomstandigheden van de bevolking en de modernisering van het koninkrijk. Dit vijfja renplan voorziet ondermeer in de bouw van 5300 scholen en 13 zeewater-ontzoutings-installaties en de aanleg van 13.000 kilome ter weg. In het huidige vijfjaren plan, dat in juli afloopt, is voor „slechts" 24 miljard gulden uit gegeven. splinternieuwe vestiging in Amersfoort opende, begint thans ook in Nederland meer aandacht te komen voor de ver betering van het binnenmilieu in de bedrijven, waardoor niet alleen de werkomstandigheden zullen verbeteren, maar ook het ziekteverzuim zal verminderen. Eveneens ter gelegenheid van de opening van het Flakt-ge- bouw werd gistermorgen een kompleet systeem voor het ver warmen van huizen en gebou wen met zonne-energie geïntro duceerd. Volgens de producent kan het systeem in Nederland daadwerkelijk worden toege past en is het ook financieel aantrekkelijk. Het energiever bruik zou door de Zweedse in stallatie tot een kwart kunnen worden verminderd. Bezoekers op de lucht vaartshow op het Parijse vliegveld Le Bourget kun nen een kijkje nemen in het' Russische ruimteschip Sal- joet, en zien hoe krap het buitenaardse leven van astronauten is. Dr. Willem Mudde kan door ziekte zijn orgelconcert op vrij dag 13 juni in de Lutherse kerk te Den Haag niet laten door gaan. Zijn plaats wordt ingeno men door Ewald Kooiman, vas te bespeler van het Couperin-or- gel in de aula van de Amster damse Vrije Universiteit. Hij zal werken spelen van Bach, Krebs, Miithel en Schneider. Hartalarmnummer in Utrecht redt mensenlevens (Van een onzer Verslaggevers) DEN HAAG De speciaal ingerichte car- dulances ofwel hart-ren-wagens hebben geen enkel voordeel in vergelijking mét de gebruikelijke ambulances in de tijdige hulpverlening aan slachtoffers van een har tinfarct. Juist een doelgerichte voorlichting ciaal telefoonnummer voor personen die de leverde geen enkel verschil op in vergellj- voortekenen voelen, geeft rendement. Dat is de conclusie van de Nederlandse Hart stichting na een proef met twee cardulan- ces, gevolgd door een experiment met ge king met de bestaande situatie. Het tweede experiment is al zo succesvol gebleken, dat enkele tientallen personen hun leven eraan te danken hebben. De Nederlandse Hartstichting besloot in '71 te beginnen met het experiment met de cardu- lances, die later in de volks mond werden omgetoverd in hart-ren-wagens. In navolging van enkele steden in het buiten land meende men, dat een per soon die een hartinfarct kreeg sneller en beter geholpen kon worden als hij al direct na de melding in een speciaal daar voor ingerichte ambulance kon stappen om naar het ziekenhuis te worden vervoerd. De proef met deze wagens in Utrecht duurde tot het voorjaar van 1973. Op dat moment waren de resultaten niet van dien aard, dat het nut van de wagens was bewezen. Er was zelfs geen en kel verschil in vergelijking met de vroeger bestaande situatie. Toen bleek dat de cardulances niet het verwachte effect ople verden besloot de Nederlandse Hartstichting tot een tweede ex periment. De inwoners van Ut recht werden allen „bewerkt" met doelgerichte informatie. Huis aan huis werden brieven kaartjes verstrekt waarin de proef worden door de Hart stichting „uiterst positief' ge noemd. Directeur J. Kierkels: „Tientallen levens zijn waar schijnlijk al door dit systeem gered. De artsen in Utrecht zijn uitermate tevreden, ik gebruik alleen het woord „waarschijn lijk", omdat de exacte cijfers nog niet bekend zijn". De Nederlandse Hartstichting derland en het zorgen voor de instelling van een net van harta- larmnummers", aldus directeur Kierkels. stichting vooral de aandacht heeft besloten de twee hart-ren- vestigde op de voorboden een hartinfarct. Men wilde daar mee bereiken, dat het publiek zelf sneller zou reageren. Om voor die reacties een verzamel punt te creëren werd een harta larmnummer in het leven geroe pen. De eerste resultaten van deze ADVERTENTIE] Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal n pak 'n DOMO produkt fl (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM „De werksituatie is voor tallozen onleefbaar. Mij staat voor ogen een opheffing van die dwangsituatie en dat noem ik een socialistische sa menleving: op basis van arbeids- democratie. Dat is een samenle ving waarin niet meer het kapi taal de arbeid, maar de arbeid het kapitaal organiseert. Daartoe is een betere verdeling van inko men, kennis en macht nodig", zo zei premier Den Uyl gisteren op de laatste dag van het congres van de Industriebond NVV in Rotterdam. De wezenlijke vraag, aldus Den Uyl, is of het doel van het produktieproces een zo hoog mogelijke proauktie en winst is, of het voorzien in behoeften waarvan de normen op democratische wijze worden getoetst „Het gaat er om afstand te doen van een produktie- en consumptiejacht die leidt tot verstikking, onleefbare toestanden en onver antwoord beslag op schaarse grondstoffen. Medezeggenschap van overheid en werkne mers in grote investeringsbeslissingen is daartoe nodig". Een geringere groei bete kent echter ook geringere consumptiemoge lijkheden en een geringere loonstijging, wat solidariteit van de hogere met de lagere inkomens vereist aldus de premier. De Industriebond NW zal in de komende drie jaren fel ten strijde trekken tegen de huidige kapitalistische maatschappijstruk- tuur. Het beleid tot het volgende congres in 1978 werd vastgelegd in acnt stellingen, die betrekking hebben op een leefbare samenle ving, gelijkwaardigheid van alle mensen, recht op werk en plicht tot werken, afwij zing van de kapitalistische maatschappij-' struktuur, en een sterkere internationale organisatie van de vakbewegingen. Verder zal de bond aandringen op instelling van 1 mei als nationale feestdag en bekijken of een socialistisch dagblad (ner)opgericht kan worden. „Het gaat niet om wat vrijblijvende voornemens", zei voorzitter Groenevelt, „maar om een plan van verstrekkende aard, waaraan hard gewerkt moet worden". wagens die nog steeds recht actief werden ingezet, op te heffen. Vrijdag wordt een van beide wagens overgedragen door directeur Kierkels aan het Nederlandse Rode Kruis, afde ling Utrecht om ingezet te kun nen worden bij rampen e.d. De tweede cardulance wordt bin nenkort ter beschikking gesteld aan Memisa, die hem waar schijnlijk gaat gebruiken op Borneo. „Toch hebben beide wagens hun nut gehad. We hebben er mee bewezen, dat hun rende ment niet bestond en hebben daarmee voorkomen dat soort gelijke kostbare wagens in ge heel Nederland werden aange kocht en ingericht. We hebben hun nutteloosheid kunnen aan tonen. De Hartstichting zal bin nenkort gaan beginnen met een betere voorlichting in heel Ne- Dialoog tussen EEG en Arabieren CAIRO (Rtr) De besprekin gen over politieke en economi sche samenwerking tussen de Arabische landen en de Europe se gemeenschap beginnen dins dag a.s. 10 juni, in het hoofd kwartier van de Arabische Liga in Cairo. Dit is meegedeeld door de assistent secretaris-generaal van de Liga, Mohamed Farra. Het besluit de besprekingen te laten doorgaan, betekent het einde van drie weken aarzeling aan Arabische zijde. De Arabi sche landen hadden overwogen de bijeenkomst uit te stellen uit protest tegen de overeenkomst die de EEG met Israël sloot. Aan de bijeenkomst zal worden deelgenomen door technische deskundigen van de EEG en alle landen van de Arabische Liga met uitzondering van Libië. Dat heeft meegedeeld niet te komen uit protest tegen de handels- overeenkomt met Israël. In Ede (Gld) werd gistermiddag het jaarlijkse schaapscheerders- feest gehouden. Dat er echter niet alleen schapen werden ont daan van hun wol bewijst deze foto: niet het koek-happen maar koek-klappen was er ook een at tractie. Het doel: In zo weinig mogelijk slagen met een soort slaghout een ontbijtkoek doormid den slaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7