JK HEB ER M'N VIOOLTJE WEL IN GESPEELD' SYLVIA VERMEULEN GOOCHELT ZICH NAAR WERELDTOP Makelaar Philip van de Drift: linnet jus zette» nepen: Goochel t«aar DONDERDAG 5 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 'i.',:iv.i,'ii' j,:.i-:v,:vlv.,mliuiïi'li',v,,,','.:.vv. .rvry v ..-/.i',',!:ii::';,i:,i:,li!:!!,i;i]I|:;iiii;[!,'1!)i!;[];i;]|||;iiiii,1iii Leiden - Philip vóór en Flip na (collega Zitman zal op de receptie zeker weer Flip zeggen); het wordt op vrijdag de 13e van de maand juni in De Beukenhorst een brandpunt van belangstelling, waarin Philippus van der Drift een beetje zal staan te gloeien van trots en voldoening, als zeer velen hem komen feliciteren met het feit, dat hij een halve eeuw schattend en bemiddelend door het makelaardijle ven is gegaan. Philip van der Drift schat onder meer, dat hij de eerste (beëdigde) makelaar te Leiden was. Vijftig jaar geleden was dat beroep nog in ontwikkeling en tijdens autoritjes maakte Philippus zich aan de hand van wetboekjes de kennis van onroerende goederen en het taxeren ervan eigen. Hij was toen 28; te jong, vond men op de Kamer van Koophandel. „Maar ik kwam beëdigd van de arrondissementsrecht bank in Den Haag thuis". Tweeëneenhalf jaar geleden trok make laar Van der Drift zich terug. Hij wordt over een paar dagen 78. Zoon Kees heeft het kantoor met alleserop en eraan overgenomen, aan de Oude Vest In de verzorgingsflat De Statenhof kijkt de ma kelaar taxateur vanaf de vijfde verdie ping over een zee van huizen. Een zee met heel wat eilandjes die hij van eigenaar tot eigenaar heeft gevoerd; onroerende goederen tot een omzet van miljoenen. Een prachtig uitzicht: aan de voorzijde Leiden en westelijk de open heid naar de duinen. Aan deze kant moeten de ramen vaker gesponst worden, want de wind is er vuil. De glazenwasser van De Statenhof heeft er een levensver vulling aan. Naast de flatkamer heeft Philip van der Drift een werkkamertje. Daar tikt hij nog dagelijks rapporten uit voor zijn zoon. Tijdrovende arbeid, die de gouden make laar niet graag zou missen - als hij niet zit te puzzelen: „het lijkt wel een rappor tenfabriekje, maar het is geen lopende- band-werk. U moet er geen verkeerde indruk van krijgen". Van der Drift woont er eenzaam, sinds zijn vrouw om gezondheidsredenen een plaats met meer verzorging moest krij gen. Maar zijn kinderen lopen er in en uit: „Samen gaan we mijn feest herden ken. Daar kon ik niet omheen". „Die vijftig jaar zijn wel verduveld snel omgegaan, maar ik kijk er met veel genoegen op terug. Ik begon het leven als zoon van een Leidse aannemer, bij wie ik mijn praktische ervaring opdeed Ik wilde leraar middelbare bouwkunde worden, maar daar zag ik uiteindelijk toch geen brood in. Wel heb ik les gege ven in NieuwVennep en 18 jaar - van 1928 tot 1946 - aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Ik had toen al een aannemingsbedrijf. Als mijn personeel naar huis ging, reed ik naar school; avonden, dat mijn gezin me moest misken" Philip van der Drift werd toen al als bouwkundige gewaardeerd. Zijn functies stapelden zich op: 30 jaar zat hij in de Testcommissie Makelaardij van de Ka mer van Koophandel (tot zijn zeventig ste), in de examencommissie van' de Ned. Federatie van Makelaars, 26 jaar als examinator („daar kwam heel Nederland kijken"). prijzen, maar ik loop een beetje achter, ben te conservatief. Mijn zoon is een betere taxateur dan ik ben". Nóg een contrast: „jaren, jaren achtereen •berekenden patroons voor onderhouds werken aan onroerend goed een gulden per uur. De huren zijn vier keer duurder geworden en de lonen?, nou, voor 20 gulden krijg je geen vakman meer. Over prijzen gesproken. Je ergert je, als je leest ciat huurders ageren tegen huurver hoging. De arbeidsprestatie is minder dan ze vroeger was; ze krijgen nu veel meer loon en hebben wat te vertellen als de huren hoger worden. Dat noem ik contrasten". Geen makelaarskantoor is eender. Men legt zich dikwijls toe op een bepaalde tak van het makelaarsbedrijf, b.v. op de nieuwbouw, op assurantiën en beheer, koop en verkoop. „Eigenlijk", zo vindt nog riiet aan rusten toe zijnde Van der Drift; „moet je kantoor een soort super marktje zijn, waar je voor alles op onroe rend goed terecht kunt. Ach, en dan moet ik zeggen, dat een mens wordt geleefd, hè. Het is ook wel zo, dat de relatiekring van een makelaarskantoor de richting bepaalt In de loop der jaren heb ik ontzettend veel taxaties gekregen, in opdracht van handelsbanken, hypotheekbanken, pen sioenfondsen, levensverzekeringsmaat schappijen, zeker 20 en méér. We zijn gegroeid, niet omdat je dat wilde, maar omdat men je ervoor uitkoos. Dat is reputatie. Mijn grootste trots is, dat van onze taxatierelaties er nooit één een on derpand heeft moeten inkopen; nooit het verwijt: jullie taxatie was te hoog en nu hebben we een strop..." „Instellingen spreken met elkaar: wie is jouw taxateur? Zo gaat dat verder". Zoon Kees vertelt: „Vader is voor mij nog een enorme steun. Ik doe de taxaties en hij zit in z'n kantoortje achter de machine rapporten te tikken". Vader Phi lip: „Nou ja. dat is maar een gedeelte. Ik verveel me nog geen minuut. Dat is erg belangrijk. Ik heb het erg druk ge had. Ik ben een tevreden man, met wat ik heb opgebouwd. Als het kon zou ik het zó weer overdoen, maar dan wel weer met die middelbare bouwkundige oplei ding. Daar kun je eigenlijk niet van buiten. Je merkt meer dan de leek, bij onroerend goed; van buiten zie je al het genre van de bouw, de gekozen materia- len". Gouden schatter Van der Drift vindt het boeiende van zijn beroep („met veel beunhazerij, maar dat wreekt zichzelf"), dat je steeds in touw bent om je taxatie relaties en eventuele kandidaat-kopers het best van dienst te zijn. „Een huis kopen is vaak voor mensen een levensdaad, het is geen pond suiker. Kan je tot volle tevredenheid helpen in alle opzichten - ook adviseren bij verbouw -, als je iemand gerust kunt stellen, dan ben je blij mét je cliënt De dienstverlening op zich is belangrijk. Dat klinkt vreselijk idealistisch, maar zo heb ik het altijd gevoeld en zo is het ook". Ton Pieters Hij was vele jaren bestuurslid van de Kring 's Gravenhage, mede-oprichter van de SOM (Stichting Opleiding Makelaar dij), had zitting in de Centrale Raad van Toezicht (rechtspraakorgaan omtrent ma kelaardij). Van der Drift kende men wel: „Vertel mij maar eens, wie dit me alle maal zou kunnen nadoen...Ik had heel wat touwtjes in handen: ik heb m'n viooltje wel gespeeld in de makelaardij". Met die rechtspraak, bijvoorbeeld, had Philip van der Drift wel een en ander te stellen: „Een makelaar die een huis met winst verkoopt, gaat voor de bijl. Makelaars mogen niet handelen, al komt dit in de praktijk nog weieens voor. Maar dan ben je, vind ik, een dief in de portemonnee van je cliënt. Een makelaar vangt alleen z'n provisie voor de bemid deling; een koper moet met een makelaar gerust zijn, het is een vertrouwenskwest ie, persoonsgebonden vaak". „Ik heb nu vijftig jaar dit wereldje van nabij meegemaakt, /naar ik kan me er nog steeds over verbazen. Vijftig jaar terug was het gewoon als je een huurder kon opzeggen met een gelijke termijn als waarmee hij z'n huur betaalde. Moet je je nu even indenken: je moet over 14 dagen of eèn maand je huis uit Dat gebeurde; de kantonrechter deed uit spraak en dan...er uit. Fel contrast met nu. Veel Deter natuurlijk dan het vroeger was. En dan die huren. Vlak vóór de oorlog stonden aan de Lammenschansweg huizen te huur voor 35 gulden per maand, ze gingen niet allemaal weg. Huizen van toen 8000 gul den worden nu voor 65 tot 70 mille verkocht. Ik moet mee met die stijgende (KATWIJK De 9-jarige Sylvia Vermeulen uit Katwijk, die vo rig jaar werd ontdekt als goo- cheltalent, heeft al aan den lij ve ondervonden dat er ook een schaduwzijde aan succes zit. Toen het pittig ogende leerlin- getje van de derde klas van de Prinses Beatrixschool een fraaie beker in de wacht sleep te zette dit zoveel kwaad bloed bij enkele van haar vriendinne tjes dat deze haar persoonlijk onder handen namen. Ze klem den kleine Sylvia tussen een deur en zeiden laconiek: „Je kan toch goochelen, Sylvia. Goochel je dan eens los". Maar snikkende Sylvia had uiteraard dié truc niet op haar repertoire staan. Een half uur heeft ze klem gezeten, het gevolg: strie men op het lichaam. Maar dat hoort bij succes. De vrede tussen haar en haar ja loerse vriendinnen is inmiddels weer gesloten. En Sylvia bouwt nu rustig door aan haar zelfver zekerde gang naar de internatio nale goocheltop. In acht maan den tijd sloeg ze al drie keer toe. Gerenomeerde goochelaars zien in haar een groot talent. Maar voorlopig blijft de Katwijkse erg nuchter. Een meisje zoals velen. Met een lieve pop, die ze Diana noemt, met haar hamster Bolletje, die begin deze week is bevallen van acht gezonde kindertjes en met een papegaai Jakob, een speel kameraadje voor nó school. Maar daarnaast heeft ze een niet te stuiten passie voor goo chelen. Minstens anderhalf uur per dag werpt ze zich op haar attributen, samen met haar va der, ook al geen onbekende in de goochelwereld. Deze inmiddels gepensioneerde voormalige vliegtuigbouwer van de Marine Luchtvaartdienst is de motor achter het succes van Sylvia. Zelf kan hij bogen op een jarenlange internationale goochelcarrière met optredens over bijna de gehele wereld. Vooral zijn act „De man met de drie benen", moet een enorm succes zijn geweest voor Ver meulen, die onder het pseudo niem Maludi naam maakte, maar sinds hij geconfronteerd werd met het talent van zijn dochter spontaan besloot de weg voor haar vrij te maken. „Dit meisje is uniek", zegt hij zonder geveinsde bescheiden heid". „Ze kan het enorm ver gaan schoppen. Ze heeft echter één nadeel. Als meisje is ze eigenlijk niet geschikt voor het grote goochelwerk. Voor een man is dat anders. Die trekt een i jacquet aan en kan daar al zijn attributen in kwijt Maar Sylvia staat er op dat ze in een eenvou dig jurkje optreedt. Daar kan je natuurlijk niet veel in kwijt. Dat kan wel eens in haar nadeel gaan werken". Bij de familie Vermeulen in de Prinses Beatrixstraat is het bij na allemaal goochelen wat de klok slaat. Vader goochelt, moe der doet trucs, Sylvia heeft een showtje en zelfs de papegaai Jacob heeft een verrassing on der het verenpak. Op comman do laat hij een keutel op het tapijt of desnooids tegen het behang spatten. Jacob lust ook graag een slokje bier. Het liefst uit het glas van zijn baas. Welk merk doet er niet toe. Als het maar schuimt Cor Vermeulen zal het overi gens nooit in zijn hoofd halen om Jacob samen met Sylvia te laten optreden. Want als hij er gens een gruwelijke hekel aan heeft dan zijn het goochelaars die met dieren optreden. Dieren vriend Vermeulen heeft het maar al té vaak meegemaakt dat een van zijn collega's tijdens zo'n nummer in de fout ging, wat op het toneel veel zwevend dons en veertjes tot gevolg had. „Er zijn trucs", zegt hij, die ze mij nooit zullen zien doen. Aan het werken met doodskisten bij voorbeeld heb ik een enorme hekel. En dan, zoals ik laatst iemand heb zien doen, een num mer met ratten. Man, praat me er niet van. Je moet er toch niet aan denken dat een van die krengen de zaal inschiet Terug naar de werkelijkheid. Sylvia's toekomst. De school blijft voorlopig nummer één. „Ze heeft mooie cijfers", zegt vader Vermeulen. Leren is voor ons belangrijker dan succes. Ik heb jonge mensen in de goot zien belanden. Dat zal Sylvia niet overkomen. Als ik gewild had, had ik al een paar vette contracten kunnen tekenen. Na haar laatste optreden kon ik zo een contract tekenen voor vijf tig avonden. Daarna zou Sylvia drie maanden in Amerika kun nen optreden. Maar ze denken toch niet dat ik gek ben". Sylvia is nog weinig aan het woord geweest. Vader Vermeu len heeft opening van zaken ge geven. Nu en dan zijn verhaal onderbrekend om Sylvia in de huiskamer wat te laten stoeien met balletjes en munten. Het is al een echte show met ingestu deerde aankondigingen in het Engels en Duits en met een constante glimlach op het kin dergezichtje. Vader en moeder zijn vertederd, zoals ze dat ook zijn tijdens elk zaaloptreden. Cor Vermeulen kan nog uren over zijn dochter vertellen. Maar Sylvja is blij dat 'ie dat niet doet. Op de televisie is het programma met de muis. En daar wil ze niets van missen. Met haar hamster Bolletje nes telt ze zich voor de buis, Jacob maakt nog een rondvlucht door de kamer. Herman van Amsterdam Vader Cor met Jacob op zijn kruin „Niet goochelen met dieren" Sylvia met haar goochel- pop Popi. Philip van der Drift: een gouden schatter

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5