'Vestiging Gemiva aan het Watertje onzeker Voordeeltje voor Leidschendam Leidse studenten huisvesting in het gelijk gesteld Tien maanden geëist tegen inbrekersduo REEDS 1200 INSCHRIJVINGEN ZOETERWOUDSE FIETSTOCHTEN Dienstplichtige Leidenaar gooide keuringsoproep in de prullebak" PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JUNI 1975 Van onze correspondent ZOETERWOUDE De voorge nomen vestiging van de Stich ting Gemiva aan het Watertje waar zij een gezinsvervangend tehuis wilde stichten voor een aantal pupillen is erg onzeker geworden. Dat bleek op de 2e voorlichtingsavond die voor de omwonenden werd gehouden in Ons Huis. Na de eerste bijeenkomst van enkele weken geleden had het bestuur, gezien de negatieve houding van de bewoners, wei nig zin meer om zijn plannen door te zetten. Toch wilde het nog 'n keer op de zaak terugko men, omdat dit was toegezegd. Bovendien waren er bij het huis-aan-huis bezoek ook een aantal positieve reakties naar voren gekomen. Tijdens de discussies van gister avond handhaafde een belang rijk deel van de bewoners hun bezwaren. Daarbij werd er oeverloos ge-, praat over het aantal pupillen. Als dit beperkt zou blijven tot. ;een achttal onder te brengen in één huis zou dit voor de bewo ners wel acceptabel zijn. Een concentratie van 17 werd te hoog geacht. Het zou de integra tie niet bevorderen. Probleem is echter dat de nor men van CRM, waaraan men moet voldoen om voor subsidie in aanmerking te komen, 17 als minimum hanteert. Inmiddels hebben de direct aanwonenden in de twee hoekpanden in de rij van vijf huizen een verklaring gehad van Gemiva waarin o.m. het volgende voorkomt; "...zijn met de buren (met namen ge noemd) overeengekomen dat zij niet zullen overgaan tot de vesti ging in, noch de definitieve aan koop van, de panden Watertje 30 C,D, en E alvorens voldaan is aan de volgende voorwaar den; dat er voor de bewoners een bevredigende financiële re geling via overleg met de twee partijen en CRM is overeenge komen. Dit teneinde te voorko men dat geen vestigingsvergun ning wordt verleend als gevolg van de anti-stemming in de buurt". Den Haag/Leiden De vice-president van de Haagse rechtbank mr. B. Pronk heeft de Stichting Leidse Studenten Huisvesting in het gelijk gesteld. De stichting mag nu studentenkamers zonder inspraak van studenten toewijzen volgens een zoge naamd vrij coöptatiesysteem. Door zeventien studenten, bewoners van een woning aan de Papengracht, was een kort geding aanhangig gemaakt tegeri genoemde stichting, omdat bij toewijzing van flatwoningen geen inspraak aan de andere bewoners was toegekend. De president constateerde dat in huurcontracten geen enkel recht op medezeggenschap van de studenten is opgenomen en er is ook geen bewijs geleverd dat in het verleden met bewoners een dergelijke afspraak is gemaakt. De eis van de zeventien stu denten tegen de stichting werd dan ook afgewezen. Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Leiden In twee auto's trokken een 22-jarige en 21-jarige Hagenaar in de laatste maanden van het vorig jaar en eerste maanden van dit jaar er vrij regelmatig op uit om inbraken te plegen. Zij kozen daar een ruim nachtelijk werkterrein voor uit, dat zich uitstrekte tot verschillende plaatsen in de Rijnstreek en Leiden en omgeving. Gisteren stonden zij voor de Haagse rechtbank terecht. De officier van justitie had lang niet alle daden in de dagvaarding opgesomd, doch zich tot een enkel geval beperkt. Dat betrof o.m. diefstal van een partij kaas en 1300 gulden in Woerden. Dan waren er ook nog inbraken o.m. in Bodegraven en te Leiden waar uit een winkel aan de Breestraat 74 nappa jasjes werder» gestolen. Verdachten trokken er in twee auto's op uit, waarbij een auto gereed werd gehouden voor eventuele vlucht. Verdachten kregen een sociale uitkering, maar die vonden zij te gering. In totaal hadden zij zo'n 20 inbraken en diefstallen gepleegd. De officier eiste tegen ieder van de verdachten 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Vonnis op 17 juni. Geschenken voor Voorhoutse muziekvereniging De heer Bierman geassisteerd door een medewerker biedt hier burgemeester Stolwijk van Voorhout een tweetal muziekinstrumenten een hoorn en een klokkespel aan voor de plaatselijke muziekvereni ging St. Ceacilia. Dat gebeurde gistermiddag ter gelegenheid van de opening van de derde vestiging van Auto Bierman aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout. De nieuwe garage was even daarvoor officieel geopend door de heer J. P. M. Poitou, algemeen directeur van Chrysler Nederland. Mevr. Stolwijk-Koeleman kreeg een bedrag toegezegd ten behoeve van de plaatselijke afdeling van de Zonne bloem. Dit bedrag zal zaterdag a.s. worden gebracht door een parachutist. Gasbedrijf maakte ruim f 1 min winst Van onze correspondent LEIDSCHENDAM IJit de exploitatie-resulta ten over 1974 is gebleken dat het Leidschendam- se gasbedrijf in dat jaar bijna tweemaal zoveel winst heeft gemaakt als oorspronkelijk was geraamd. De winst was 1 miljoen 70 duizend gulden, een meer-opbrengst van 505 duizend gulden. In de commissie voor het gas- en electriciteitsbe- drijf kon voorzitter wethouder H. J. Bunnik gisteravond moeilijk zeggen hoe dit gunstige resultaat is ontstaan. Een van de oorzaken is de grotere marge tussen in- en verkoop. De zeven tien miljoen geleverde kubieke meters zijn des tijds, in de helft van 1973, geraamd op 8 ct maar door de minister op 11 cent gebracht, wat alleen al 'n half miljoen gulden betekent, aldus de wethouder. Teeltwijziging bij de tuinders die grote afnemers zijn en klimatologische omstan digheden kunnen ook meegesproken hebben maar hierover is niets definitiefs te zeggen. s uiteraard geïnteresseerd in het antwoord op de vraag wat er met het grote overschot gaat gebeuren. Hoewel burgemeester en wethouders hierover nog niet definitief heb ben besloten werd uit het antwoord van dé wethouder duidelijk dat de reserve van gas- én electriciteitsbedrijf er voornamelijk mee zal wor den gesterkt. De uitkomsten van het electriciteitsbedrijf zijn namelijk nogal ongunstig, hoewel niet zo slecht als door de directie werd gevreesd. De winst is daar 20% minder dan werd geraamd ofwel een voordelig saldo van 168 duizend gulden. Cijfers die overigens uit de mond van commissieleden, voorzitter en directie moesten worden gehoord want de geheimzinnigheid met het verstrekken van ambtelijke stukken duurt in Leidschendam nog steeds voort. Het lage voordelige saldo van het electriciteitsbe drijf betekent, aldus de heer Bunnik, dat weinig of niets voor reserve, voor algemene middelen en voorzieningen kan worden opzij gelegd. De commissie adviseerde gunstig op een krediet van 18 duizend gulden voor 82 geisers voor de Christelijke Woningbouwvereniging Leidschen dam. Directeur Megens deelde nog mee dat de nie woningen in Leidschendam-Zuid bijna zonder uitzondering op de Centrale Antenne Inrichting zijn aangesloten, in „oud-zuid" is het percentage aansluitingen 83.3. In september wordt met de volgende fase in de Heuvelwijk en Prinsenhof begonnen. Luifelbaan-feest van start Wassenaars winkel centrum mogelijk afgebouwd WASSENAAR - De festiviteiten bij het tienjarig bestaan van het winkelcentrum Luifelbaan zijn gistermiddag onder grote belangstelling van start gegaan. Op het podium, dat bij de Openbare Bibliotheek is opge richt had de officiële opening van de festiviteiten door wet houder A. J. M. van der Klaauw plaats. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de winkeliers vereniging, de heer C. P. H. de Vogel, die een kritisch nootje aan het adres van de gemeente lijke autoriteiten liet horen: het winkelcentrum bestaat nu 10 jaar, maar is nooit geheel afge rond. Er ligt nog tegenover de winkels een stuk grond braak. De feestelijkheden bij het twee de lustrum staan, aldus de heer De Vogel, in het teken van de samenwerking met o.m. vele tientallen Wassenaarse vereni gingen, die zaterdag a.s. deelne men aan de verenigingsmarkt. Ook in de toekomst zal de Lui felbaan naar samenwerking blijven streven, samenwerking met name met de overige winke liers in de kom van het dorp. Wethouder Van der Klaauw sprak namens het gemeentebe stuur waarderende woorden voor de initiatieven die door de betrekkelijk kleine groep van Luifelbaan-ivinkeliers zijn geno men. Over de afbouw van het winkelcentrum zeide hij, dat juist dezer dagen een aangepast ontwerp voor een nieuw kom- plan gereed gekomen is, waarin o.m. aan de Luifelbaan veel aandacht is besteed. Dit nieuwe plan zal binnen afzienbare tijd met de belanghebbenden be sproken worden. Ten teken van de opening van de festiviteiten werd een groot aantal ballonnen opgelaten. De opening werd muzikaal geïllus treerd door de Boerenkapel ,,'t Zeugje". De grootste belangstelling van het publiek richtte zich meteen al op de „rotnmelmarkt", die op een gedeelte van de Luifelbaan door de Carnavalsvereniging „De Deylknotsen" is ingericht Daar worden gedurende de ko mende dagen allerlei oude za ken verkocht ten bate van het sociale werk van de vereniging, 's Middags was er verder een kinderprogramma en in de avonduren werd een begin ge maakt met een concours voor amateur-bespelers van elektro nische orgels. HAZERSWOUDE Het gemeentebestuur vjm Hazerswoude propageert nog wel eens dat Het in zijn gemeente goed wonen is. Wat er ook waar mag zijn van deze slogan, zeker is dat de Hazers- woudenaien, die een groot deel van hun leven slijten aan de Kruiskade, zeer zeker "goed" wonen. "Goed" in de betekenis van: vrij van de verkeersmoloch, geluidshinder. Enfin, midden in de natuur. Onze fotograaf schoot een dezer dagen daar aan die Kruiskade, waar slechts een paar boerderijen het groene polderland "bre ken", een plaatje. Hij: „Het is daar nog puur natuur!". Wat er ook van zij: wellicht dat in de (verre?) toekomst de bewoners van deze boerde rijen, zoals gezegd gelegen in het polderland tussen spoorlijn Utrecht-Leiden en het Rietveld, tóch meer van hun medemensen zullen ontmoe ten in hun directe omgeving. Want nog altijd staat in het gemeentehuis van Hazerswoude een zo geheten "fietspadenplan door de polder" als een der wensen vin verscheidene politieke partij en geregistreerd. Alleen: de paden moeten wor den aangelegd. Verbindingen met Compierkade, het dorp en de Rijndijk zijn er, zij het zeer eenvoudig, voor de voetganger (ook al moet men op gezette tijden een hek "nemen")%. Anderzijds kón men zich voorstellen dat landeigenaren niet zo gelukkig zullen zijn wanneer het fietspaden plan eens zal worden gerealiseerd. Want hoe behóndelt de recreant andermans eigendom? In elk geval, omdat dat fietspad er in de buurt van de boerderijen (3 in totaal) aan de Kruiskade nog niet is, bijgaand een foto. Om tévens aan te tonen dat de schoonheid van ons land écht wel in ons lezersgebied in grote hoeveelheden aanwezig is.... Dubbele zege voor Diek van der Vijver Van onze atletiekmedewerkster LISSE Tijdens de gister avond door de Lissese atletiek vereniging De Spartaan georga niseerde jeugdwedstrijden heeft Dick van der Vijver (Hol land) het verspringen gewon nen met een uitstekende sprong van 6.32 m., hij won ook de 100 m. in 11.7 sec. De 1500 m. jongens C werd gewonnen door de Spartaan Martien van Rijssel in 4.47.3 min. Hij bleef in een spannende strijd C. Winkel (Hol) 0.3 sec. voor. De 600 m. meisjes C waar bij de clubgenootjes M. Veeger en P. van Beek (Spartaan) el kaar geen centimeter toegaven, werd uiteindelijk met 0.1 sec. in Overige resultaten: Meisjes D 60 m.: 1. M. jGd -Schans (Spart) 8.9 sec., 2. W. Boon (Hol) 9 sec., 3. A. Schuurmans (Spart) 9.4 J|C- '99 „rD- iorjgeris C: 2. G. a> Munck (Spart) 12.7, 3. fcfY Rijssel (Spart) 12.8 sec. 100 m. jongens B: 1. P. Crama (Hol) 12.4 Amsterdam (Spart) 12.6 - v.oTvijver i. jongens A: 1. D. 12.7 sec.. 2. R. Hendriksen'(Hol) 12.1 (Hol) Van onze correspondent ZOETERWOUDE Het aantal inschrij vingen voor de jaarlijkse Zoeterwoudse Fietstochten, die a.s. zondag voor de 24e keer zullen worden gehouden, is gisteren de 1200 gepasseerd. Verreweg het grootste deel hiervan is voor de afstand van 75 km. De belangstelling voor de 35 km tocht is nog niet zo groot, maar dat is het gebruikelijke beeld. De liefhebbers hiervoor zijn veelal minder geoefende fietsers, zij melden zich overwe gend in de laatste dagen. Ook zondag bestaat de mogelijkheid nog tot inschrij ven. Het getal voor-inschrijvingen van 1200 is ook nog nooit eerder zo vroeg bereikt. Het laat zich aanzien dat bij een niet al te ongunstige weersontwikkeling het recor daantal van 1456 dat vorig jaar werd geno teerd zeker zal worden overschreden. Or ganisatorisch is het comité in staat deze uitbreiding vlot op te vangen. Dit houdt echter wel in dat de tussenpozen bij elk vertrekkend paar, noodzakelijk voor een gespreid vertrek wat de rust tijdens de tocht bevorderd, worden ver kleind. Aanvankelijk was dit gesteld op 2 minuten en werd later tot de helft terugge bracht. Ondanks uitbreiding ven de ver trektijd zullen nu zelfs drie paren per minuut op pad gaan. Om 8 uur wordt het eerste startsein gegeven. Nadat de laatsten om 12 uur zijn vertrokken volgen vanaf 12.30 uur de 35-ers. Twee uur later worden de eersten 75-ers weer terugverwacht i het Centrum. Het fietsfeest wordt zaterdagavond ingezet met een sterritbal in het Don Boscohuis, waaraan het duo Slingerland meewerkt. De controleurs krijgen vrijdagavond hun instructies in Ons Huis. De deelnemers kunnen zich verzekerd weten van deskun dige hulp als zij onverhoopt onderweg pech krijgen. De fa. van Steijn van Het Wapen van Zoeterwoude patrouilleert met servicewagens langs het parcours, Verzet tegen huurverhoging in Stompwijk (Van onze correspondent) Stompwijk Leden van de Stompwijkse woningbouwver eniging Don Bosco hebben zich gisteravond tijdens de al gemene ledenvergadering ver zet tegen de aanstaande huur verhoging. Met name de bewo ners van de Van Santhorst- straat tekenden protest aan, omdat hun huizen op de nomi natie staan te worden gererio- Bij de bestuursverkiezing werd de secretaris K. Hilger- som opgevolgd door de heer F. Gehrman. Als commissaris werd de heer A. v.d. Zon geko- Over nieuwbouw kon voorzit ter De Kier nog geen zinnig wóórd zeggen. Hij deelde mee, dat de gemeente alle mede werking wil verlenen bij vesti ging in Leidschendam. Wil men t.z.t. terug naar Stomp wijk, dan moet men wel lid blijven van Don Bosco, die momenteel 60 woningzoekende leden telt. ,,Ik open geen brieven Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Leiden De officier van justitie en Haagse politierech ter vonden het maar een rare zaak met een 20-jarige student uit Leiden, die terecht stond wegens overtreding van de Dienstplicht wet. Hij had tweemaal geen gevolg gegeven aan een keuringsoproep. „Ik open geen. brieven, niemand kan me daartoe verplichten", zo ongeveer was het standpunt van de jongeman. „Dan zult u daar de consequenties van moeten dragen", stelde de rechter vast. „Een kwajongensachtige houding", aldus het oordeel van de offi cier. De eis luidde 50 gulden boete en voorwaardelijk een week gevange nisstraf. „Ik probeer mijn levensopvatting te handhaven", deelde verdachte mee. De politierechter legde daarop 15.0 gulden boete op. Brandjes Voorhout De vrijwillige brandweer van Voorhout is z> wel dinsdag als woensdag i actie gekomen. De eerste keer rukte ze uit naar de familie Ruijgrok aan de Spoorlaan, bij wie in de keuken de vlam in de pan was geslagen ei tweede keer naar een pand aan de Torenlaan, waarachter een hooischelf in brand geraakt. In beide gevallen kon de schade worden beperkt Gymdemonstratie Sassenheim Gisteravond vanaf half zeven werden de bewoners van de drie plaatse lijke bejaardentehuizen „de Schutse", „Vredesteyn" en Bernardus" verrast met v stellingen door de gymnastiek vereniging „D.OiS." die op de grasmatten voor de tehuizen werkten op de lange mat, de rekstokken op de trampoli ne. Tot slot gaf de drumband- DOS een demonstratie. Helaas was het weer zo koud, dat de bewoners de verrichtingen x de jeugd van achter de rarr van hun vertrekken en in recreatiezaal moesten gades- Bours neemt afscheid van St. Jan Baptistschool Wassenaar - De heer P. Th. H. Bours, hoofd van de St. Jan Baptistschool gaat op 1 augus tus a.s. met pensioen. Hij sluit dan een onderwijsloopbaan van 43 jaar af, een loopbaan die begon in 1932 in Zwijndrecht, dicht bij zijn geboorteplaats Dordrecht, waar hij de kweek school bezocht In 1949 kwam hij naar Wasse naar als onderwijzer bij de toen nieuw gestichte St. Jan Baptist- school in de St Jozefparochie. De school was ondergebracht in een experimenteel semi-perma- nent gebouw en telde drie leer krachten. Per 1 januari 1954 werd de heer Bours tot hoofd van de school benoemd. Verle den jaar vierde hij - tegelijk met A. van Esch - zijn zilveren jubi leum bij de school, die ook zelf 25 jaar bestond. De heer Bours heeft naast zijn werk voor de St. Jan Baptist school op diverse terreinen acti viteiten ontplooid. Hij was gedu rende 4 jaren secretaris van de Wassenaarse Hoofdenkring, lid van de Vervoerscommissie, lid van de St. Vincentiusvereinging. Hij Was en blijft nog lid van de raad van beheer van het Sport- fondsenbad Wassenaar en voor zitter van de plaatselijke afde ling van de Katholieke Vereni- ging voor Kinderbescherming. Na zijn pensionering zal hij on getwijfeld meer tijd beschik baar krijgen voor zijn liefhebbe rijen: tekenen en schilderen, muziek en geschiedenis. Hij zal als hoofd worden opgevolgd door de heer L. C. Elshout. Op zaterdag 14 juni a.s. zal er om 11 uur een afscheidsbijeen komst worden gehouden in ge bouw Sion, gevolgd door een receptie voor genodigden in de school, 's Middags van 15-16.30 uur is er dan nog een afscheids receptie voor ouders, oud-leer lingen en andere belangstellen den. Op vrijdag 20 juni zal de heer Bours afscheid nemen van de schooljeugd. Deze dag begint om half 10 met een eucharistie viering en wat er dan nog ver der gebeuren gaat, blijft een verrassing. Noord wijk huldigde hoofdleidster NOORD WIJK - Honderden Noordwijkers hebben gistermid dag in het „Hof van Holland" spontaan hulde gebracht aan mevrouw P. Krabbendam, hoofdleidster van de Geertrui- de-Kleuterschool, die herdacht dat zij veertig jaar werkzaam was bij het kleuteronderwijs, waarvan dertig jaar in Noord- wijk. Een dorp liep uit om te laten zien hoeveel het hield van een bescheiden vrouw, die de voor grond nooit zocht maar zich met liefde en toewijding gaf aan het onderwijs voor de jongste jeugd. Voetje voor voetje schoof de schare receptiegangers langs de jubilaresse om haar en haar fa milie geluk te wensen. Het waren ouders, oud-leerlin gen, leidsters en oud-leidsters, collega's uit het onderwijs, hoofden van scholen en school bestuurders, functionarissen van de afdeling onderwijs en welzijnszorg van de gemeentese cretarie, plaatselijke predikan ten, buren, vrienden en beken den, een schier eindeloze rij. Ook burgemeester en mevrouw Bonnike kwamen de jubilerende hoofdleidster feliciteren, terwijl ds. J. van Dok, oud-predikant van de Hervormde Gemeente van Noordwijk-Binnen en oud- voorzitter van het schoolbe stuur, samen met zijn vrouw naar Noordwijk was gekomen om op deze receptie acte de présence te geven. Talloze bloemstukken en andere geschenken waren even zovele blijken van dank en waardering voor het werk, dat mevrouw Krabbendam in al deze jaren voor de kleuters had verricht. Achthonderd man bij Zoeterwoudse wandeldriedaagse ZOETERWOUDE - Onder gun stige weersomstandigheden is gisteravond dq vierde wandel- avonddriegaase van start ge gaan. Er was een recordaantal deelnemers van 650 van alle vier basisscholen met daar naast ruim honderd begeleiders (sters). Ook de animo van de oud-leerlingen blijkt groot. Spontaan had een aantal zich aangemeld en vormden een tweetal groepen. Het organisa tie-comité is van plan daaraan volgend jaar uitbreiding te ge ven en voor hen een langere afstand aan het programma toe te voegen. De le en 2e klassers liepen hun 5 km. via de Nieuweweg, Wei- poort, Kerkpad en Zuidbuurt Vanavond gaan zij Watertje, Plan Westeinde, Verlaatweg en maken vervolgens een retourtje naar de Zuidbuurt. Op de slot- avond gaan zij naar het West einde en worden getracteerd op de camping „Buitenrust. De 10 km.-groep trok gister avond naar het Westeinde, ging door het weiland naar Stomp wijk om via de Geerpolder te rug te keren. Vanavond komt deze categorie opnieuw in de Geerpolder maar dan aan de Zuidzijde. Hun laatste 10 km. op vrijdag gaat via de Weipoort en Zuidbuurt naar de plaats van samenkomst bij de Sjaloom- school vanwaar de feestelijke intocht begint. De drumband VIOS begeleidt de jeugdige wandelaars naar het parkeerterrein van Haas broek waar de medailles zullen worden uitgereikt Marslëider Ton Koeken is elke avond met zijn geluidswagen op pad om de stoet muzikaal te ondersteunen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4