Allerlei(ds) Sociale Dienst Leiden: door de grote achterstand heen &PSSa De verhouding tussen overheid en burgerij in Leiden U Aantal onprettige contacten tussen gemeente ambtenaren en bewoners van Leiden te hoog UITGAAN DONDERDAG 5 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 leHBf'fl M LEIDSE TOPAMBTENAREN: Veldkamp Marktonderzoek BV, bureau voor sociaal weten schappelijk onderzoek in Amsterdam, heeft onlangs in Lei den een onderzoek verricht naar de verhouding tussen de gemeentelijke overheid en de burgerij. Na bestudering van de uitkomsten van dit onderzoek heeft een groepje top-ambténaren onder voorzitterschap van wet houder Van Dam (financiën) een rapport samengesteld met conclusies en concrete beleidsaanbevelingen. Het college van burgemeester en wethouders kan op basis hiervan maatregelen overwegen, die leiden tot de gewenste verkleining van de afstand tussen gemeente en burgerij. Dezer dagen publiceren wij hoofdstuksgewijs de conclusies en beleidsaanbevelingen van de groep top-ambtenaren. Voetafdruk winnaars Massa kansspel Sinds gisteren liggen er twee bijzondere stenen rond het Academiegebouw aan het Rapenburg. De ste nen geven de voetafdruk ken van de twee prijswin naars van het tijdens de feestweek van de Leidse universiteit gehouden Mas sakansspel. De voetafdruk van de eerste prijswinnaar, Carlo Beenakker, (foto bo ven), siert de binnenplaats van het Academiegebouw. De voetafdruk van Marco -Broeken, de tweede prijs winnaar (foto onder), werd tegen het Academiegebouw op de stoep van het Rapen burg aan bestraat. Hulpverlening Tetefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7, 43171. spreekuren maandag, var Van een onzer verslaggevers Leiden Het aantal onpretti ge contacten tussen gemeente ambtenaren en bewoners van Leiden is te hoog. Tot deze conslusie is een groepje topambtenaren van het stadhuis gekomen na be studering van de uitkomsten van een onlangs in Leiden ge houden onderzoek naar de verhouding tussen overheid en burgerij. Andere conclusies van het groepje: Hoge(re) ambtenaren moe ten vaker in rechtstreeks con tact komen met burgers of groepen uit de bevolking. 1 De acceptatie van het ver schijnsel aktiegroepen moet systematischer worden benut. Intermediaire kaders moe ten meer doen aan verslagleg ging, verantwoording en infor matie over hun aktiviteiten. Wetswinkel en burgerraads man zijn voor de bevolking bijzonder werkzame contact mogelijkheden. Er moet afstand gedaan worden van het automatisme, dat het juist lagere ambtena ren moeten zijn die het pu bliek te woord staan. Op grond van deze conclusies doet de groep topambtena ren de volgende aanbevelin gen: B. en W. dragen de functio naris scholing en vorming van de afdeling personeels zaken van het stadhuis op in het vormingsprogramma voor ambtenaren aandacht te schenken aan de behande ling van de burgers door de ambtenaren. B. en W. instrueren de afde lingschefs omtrent het in stellen van spreekuren voor de burgerij en het deelne men aan besprekingen c.q. overlegsituaties met de be volking en het in afdelings- verband meedraaien in de publiekscontacten. B. en W. verzoeken het Bu reau Voorlichting van de ge meente en de Welzijnsraad voorstellen te doen over de uitbouw van de traditionele nieuwjaarsreceptie tot een grote stedelijke manifestatie. B. en W. dragen beleids ambtenaren op de standpun ten/meningen van betrokken (wjk)organisaties in de pre adviezen te vermelden. B. en W. dragen de afdeling personeelszaken op bij de werving, selectie en functie waardering van het perso neel rekening te houden met de kwaliteit, aard en om standigheden van de pu- bliekcontacten, waarmee de aan te stellen ambtenaren zullen worden belast B. en W. moeten meer aan dacht besteden aan het func tioneren van de intermediai re kaders, financiële garan ties en dergelijke. B. en W. dragen de gemeen te-secretaris op om in sa menwerking met het bureau Voorlichting voorstellen te doen, die kunnen leiden tot een begrijpelijker taalge bruik in voor de burgerij bestemde publikaties en cor respondentie. Dependance Apollolaan eind van deze maand in gebruik Van een onzer verslaggers LEIDEN De dependance van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Apollolaan is met ingang van maandag 30 juni geopend van negen tot tien uur voor het doen van aanvragen door bewoners van het stadsdeeel dat begrensd wordt door de spoorlijnen Leiden-Den Haag en Leiden-Utrecht. Op 20 april verhuisden de afdelingen "Verpleging, verzorging en bejaarden zorg" en "maatschappelijk werk" naar het voormalige gebouw van de stichting werkende jongeren, die thans een plaatsje heeft gevonden in het scholencomplex in de Cronesteinpolder. Cliënten van de Sociale Dienst, die al met deze afdelingen te maken hebben, kunnen deze met ingang van 9 juni telefonisch bereiken: nummer 66600. De dependance bevat een rui me ontvangstkamer en een viertal spreekkamertjes. "Dat is al een hele verbetering ver geleken met de Steenschuur", aldus de heer Van Overmeire, directeur van de Reinigings dienst en thans "crisis-direc teur" van de Sociale Dienst. Op 10 april kwam het bij de Sociale Dienst in Leiden tot een uitbarsting. B en W plaat sten de dienst "onder curate le", omdat hij niet goed func tioneerde. Uiteindelijk is ge bleken dat de wantoestand was ontstaan door een perso neelsgebrek. "Door het aan trekken van uitzendkrachten zijn we thans door de grote achterstand heen", aldus de heer Bovens van de afdeling Rijksregelingen. "Op een gege ven moment hadden we een stapel van tweeduizend do- siers liggen". Om nu niet weer in een derge lijke "bodemloze put" te gera ken, heeft de heer Van Over meire een dringend beroep op de raad gedaan, het krediet voor het aantrekken van acht tien personeelsleden goed te keuren. Voor het zomerreces zal de zaak nog in de raad komen. "Volgens een organisa tiebureau zouden we behoefte hebben aan een uitbreiding van het personeelsbestand van eenentwintig tot vijfentwintig man", aldus de heer Van Overmeire. "B en W hebben verklaard zich sterk te willen maken voor een uitbreiding van achttien man. Zij achten eenentwintig man niet haal baar". Wanneer alle achterstanden zijn weggewerkt wil de waar nemend directeur met een schone lei beginnen. "Die schone lei kunnen we alleen houden, wanneer de kwaliteit Waarnemend GSD-directeur Van Overmeire achter de balie van de binnen kort in gebruik te nemen dependance aan de Apollolaan. Op de achtergrond enkele medewerkers van de Gemeentelijke Sociale Dienst. van onze adviezen en behande lingen ook stijgt. We kunnen meer aandacht aan de cliënten gaan besteden. Het is dan min der een kwestie van "een be stelling opnemen" en meer het echt luisteren naar prblemen en immateriële behoeften." Behalve de dependance aan de Apollolaan komt ook de oude pastorie aan de Herensingel vrij voor het houden van spreekuren van de Sociale Dienst. Hier kunnen zeven spreekkamers worden inge richt. Op langere termijn is het streven dat vijfentwintig procent van de aanvragen naar "Zuid-west" gaan, veertig procent naar de "Herensingel" en vijfendertig procent naar het hoofdgebouw aan de Steenschuur. "Met deze decentralisatie kan een hoop ellende in de toe komst worden voorkomen", is de mening van de heer Van Overmeire. "De cliënten zullen niet meer zo op een kluitje staan en wanneer het perso neelsbestand van de dienst zal worden uitgebreid, zijn er ook meer mensen beschikbaar die een spreekuur kunnen hou- "Op een kluitje staan" is er overigens bij de Sociale Dienst in de naaste toekomst al niet meer bij. Aanstaande vrijdag worden aan de Steenschuur de laatste contante betalingen ge daan. Daarna zal uitsluitend per cheque, giro, bank of post kantoor worden uitgekeerd. Behalve achttien personeelsle den meer verwacht de Sociale Dienst ook een nieuwe direc teur. De heer Van Overmeire deelde gisteren mee, dat er verschillende sollicitanten zijn, maar dat het nog wel even kan duren voor de nieuwe direc teur Sociale Dienst bekend is. Het moet een soort duizend poot worden en die vind je niet één-twee-drie." Onder redactie van Jantje van Lèvde, tel. 071-22244 tst.17. Afscheid In de kantine van het universi teitsgebouw aan ,het Stations plein heeft de heer H. Bangert afscheid genomen als hoofd for matiezaken van de dienst perso nele en welzijnszaken. De heer Bangert kwam in 1962 als admi nistratief hoofdambtenaar naar de Leidse universiteit. Daarvoor heeft hij gewerkt op het ministe rie van buitenlandse zaken. Hij is lid geweest van de univer siteitsraad in de beginperiode. Namens de hele dienst persone le en welzijnszaken werd de heer Bangert door de heer Van Dam een slijpmachine en een verstekbak aangeboden. De heer Doelen, voorzitter van de werkgroep formatiebeleid, schonk namens de leden van de werkgroép een boekenbon. Na mens alle collega's bood de heer Boting een schilderdoos aan. Ververstraat gedeelten van het wegdek opengebroken om te proteste ren tegen het doorgaande ver keer ter plaatse. Zij hadden tevens een bord geplaatst met het opschrift: „Protest op gebroken kijk uit". De poli tie heeft de boel gesust Modelwoning Vijfendertighonderd gulden aan electrische apparatuur is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een modelwoning van Vroom en Dreesman aan de Punterwerf. De inbrekers kwa men binnen na het vernielen van een ruit. Tot de gestolen goederen behoort onder meer een kleurentelevisie. Protest tegen stijgende fabrieken voeren de prijzen op om reorganisatie door te kunnen voeren. Bij de reorga nisatie zullen werknemers worden ontslagen. In feite be taalt de werknemer daardoor zelf voor zijn ontslag. Dat is onrechtvaardig", zo menen de Leidse leden van de bewe ging. Serviesgoed broodprijzen De Leidse afdeling van de Ne derlandse Vrouwenbeweging voert op de markt een actie tegen de verhoging van de broodprijzen, (zie foto). Sym pathisanten kunnen 'op woensdag en zaterdag bij de Koombeursbrug hun handte- Uit een geparkeerde auto aan het Vrouwenkerkhof is in de nacht van maandag op dinsdag een dertigtal dozen met servies goed gestolen met een waarde van ongeveer 500 gulden. Het goed hoorde toe aan een Leidse winkelier uit de Haarlemmer straat De inbrekers kwamen de auto binnen na het vernielen van een ruitje. taling kwijt Tevens kunnen Jeugdyakailtiedorp zij allerlei informatie krijgen r over de Nederlandse Vrou- Van 23 juni tot vrijdag 1 augus- wenbeweging en over de ac*^~ tus zullen op het terrein van die zij thans voert „De br Jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg, naast het zwembad „de Vliet", weer aller lei aktiviteiten worden georgani seerd voor de kinderen van 5 tot 13 jaar. Elke week van maandag tot vrijdag van 10.30 tot 15.00 Hutten bouwen, handenarbeid, sport en spel, kleien, dagelijks uitgeven van een eigen „krant", indianendorp, boerenbruiloft en ga zo maar door. Voor de peuters is er weer een speciale hoek ingericht. Iedere morgen tot 12 uur hebben ze hun eigen aktiviteiten met bege leiding. De vakantieaktiviteiten worden georganiseerd onder leiding van de klubhuizen „de Klinker", Berlagestr. 2, tel. 21684, „de Tamboerijn", Valeriusstra&t 73, tel. 60315, „het Vijfhovenhuis", Hoflaan 169, tel. 25178, „Wester kwartier", ten Catestraat 10A, tel. 40977. De koördinatie is in handen van de Leidse Jeugd Actie, Noordeinde 2A, tel. 30615/40020 tst. 11 en 17. De toegangsprijs is 1,- per dag gebleven, terwijl voor 7,50 een kaart voor 10 dagen toegang te verkrijgen is. In en rond Leiden Groenoordhal. Willem de Zwijgertaan - Hollands Glorie mét Ria Valk, Nico Haak. Vader Abraham. Ben Cramer. Zangeres met een naam, Sandra en Andress en anderen; aanvang 19.00 uur. Kaarten verkrijgbaar bij het V.V.V.-kantoor, Stationsplein. Stadsgehoorzaal, Breestraat - 3e con cert in de BeethovencycluS door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart met solisten Han- neke van Bork, Marianne Dleleman, Lode de Vos. Henk Smit. Gedeelten uit de negende symfonie; aanvang 20.15 uur. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. „Op de Chinese vuist" 18 jaar. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919. „In Tirol hangen de slip jes aan de Alpen" 18 jaar. Dag.: 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: zelfde tjjden. Kindermatinee: „Kapitein Flint's pirateneiland" al. za. en wo. 14.30 uur. Zonda g's 14.00 en 16.15 uur. Nacht voorstelling: „Kid Blue" 18 jaar. vr. en za. 23.30 uur. Lido: Steenstraat 39. tel. 24130. ..You only live twice" 14 jaar. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 29, tel. 33210. „Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 jaar. Dag.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zonda g's: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. „De langste dag" 14 jaar. Dag. en zondag's: 14.00 en 20.00 Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „De geheime techniek der sexualiteit" 18 jaar. Dag.: 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Kindermati nee: „Tarzan's grote gevecht" a.l. woensdag 14.30 uur. Nacht voorstelling: „Instelling voor sex- salvo's" 18 jaar. Vrijdag en zater dag 23.30 uur. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen, vrij dag. langs de volgende straten in Leiden: Herenstraat. Pr. Wilhelminastraat Bloemistenlaan. Leliestraat, Pioenhof. Lindestraat. Resedastraat, P. de la Courtstraat. Koninginnelaan. Acacia laan P. de la Courtstraat, Koninginne laan, Acacialaan, Tulpenstraat, Zoeter- woudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Scholpenkade Andries Schotkade Leuvenstraat Ger- rit van der Laanstraat. Leeuwkonstraat Valdezstraat. Stadhouderslaan Mag- dalena Moonsstraat. 3 Octoberstraat Duitenruststraat. Kastanjekado Mei doornstraat, Hyacinthenstraat. Serin genstraat, Dallastraat, Anjelierstraat. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Tessa Esmee d.v. M. Tensen en A. J. Rozing, Carol z.v. Richard z.v. T. J. de Lange en H. van der Hoek, Mare Charles z.v. C. L. Corijn en W. Berkheij, Cornelia Adria- na d.v. H. J. M. Clemens en M. A. Paardekooper, Jan-Willem z.v. H. O. van der Kooi en T. C. van den Kolk. OVERLEDEN: J. Buitendijk geb. 23 jan. 1904 man, L. den Os geb. 2 nov. 1887 man, W. F. Dreef geb. 4 april Exposities Galerie Heuff. Hoflaan 7, Wassenaar, tel. 01751—12185. dl. t/m za. 10-17 uur. di. ook 20-22 uur. T/m 23/5 Wassenaarsë vrouwen in de kunst l.v.m. de clturele weken in' Wassenaar met schilderijen, aquarellen, kera- vandkleden en pias- dekt: Stedelijk Museum „Oo Lakenhal", Oude Singel 28-32, tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur. zondag's 13-17 uur. Van 5/5 tót 1/6 „Poppen van Oranje". Een representatieve keuze uit het poppen- bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen aan haar werden aange boden na .1950 uit Nederland en het buitenland. Rijksmuseum van Oudheden. Rapen burg 28. tel. 46246. Ma t/m za. 10-17 uur, zbh- en 'feestdagen 13-17 uur. Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en. Romeinse kunst In Particulier bezit. Nederlandso verztw melingen 1575-1975. Atelier „Oe Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur. zondag gesloten. Ans v.d. Helde- Kort met eigen werk. glasbuigen. Galerie "t Hoekje bij do Pomp, Dorp straat 38. Warmond, tel. 01711—3501. Alle dagen 19-22 uur en bovendien za. en zo. van 12-17 uur. Van 15/5 tot 15/6 exposeert Rob Schipper met foto's, etsen en safedrukkon. Ook worden de handarbeidprodukten van de bejaarden uit Huize Lidwlna ten toongesteld. Gemeentelijke Archlefdlenst,Boisot- kade 2a, tel. 34421. ma. t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur di. 20 mei van 19-21 en za. 24 mei van 9-17 uur. Van 20/5 tot 28/6: „Van Eeuw wtot Eeuw". Op deze tentoonstelling, die wordt gehouden onder auspiciën van het Academisch Historisch Museum, wor den de vorige eeuwfeesten in beeld gebracht. Tevens wordt aandacht ge- jaren 1675, 1775 en 1875. wat betreft omvang en behuizing en de stand van de wetenschappon. Oranjerie In de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 uur en zondag 10-16 uur „Denken en doen", van 20 mei tot 1 september. Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijke aspect van het work van het technisch en administratief personeel naar voren gebracht in rela-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3