EX SCHOENMAKER: tk ben bij Feyenoord Hagenaar gebleven msm wm Eindelijk terug in het Zuiderpark Doelpunt van Edström vas niet voldoende Kingway maakte sterke indruk Nog alleen aankoop bij verkoop Weer dode op Man LEIDSE COURANT 1 PAGINA. 11 ►otterdam/Den Haag Toen FC ten Haag een maand geleden voor e zoveelste keer dit seizoen een >od deed op Lex Schoenmaker van eyenoord fluisterde manager Ed- le Hartmann hem hoopvol toe: »Dit keer zetten we de transactie oor". De verwikkelingen daarna brachten de altijd Hagenaar geble ven Schoenmaker toch weer aan het twijfelen. Feyenoord zakte wel iets in de vraagprijs, maar deze bleef nog onbereikbaar voor FC Den Haag. Aan het begin van deze week leek de meest besproken voetbalkwestie van Den Haag nog muurvast te zitten: FC Den Haag wilde vier ton, op zijn hoogst, neer tellen en Feyenoord vroeg een hal ve ton meer. Dat is het ons net teveel, redeneerde de club van Her man Choufoer, die aan het limiet van haar mogelijkheden zat. aar Lex Schoenmaker, ook iet gek, zag een droomwereld reer in elkaar storten. RWDM, Belgische kampioen, had niet inger aangedrongen op een ansactie, ondanks een serieus etoog van zijn kameraad Jan oskamp bij het bestuur en wanneer FC Den Haag nu ook eer zou afvallen als uitwijkmo- elijkheid resteerde hem toch eer de doffe ellende van een itzichtloos seizoen bij Feye- oord, waar de zekerheid van vaste plaats in het eerste ftal ontbeerde. Dat heeft voor 27-jarige Schoenmaker, die önmorgen in het Zuiderpark én meerjarig contract bij FC ten Haag tekende, de definitie doorslag gegeven. Hij: „In et begin van deze week had ik et sterke vermoeden dat een erbintenis met FC Den Haag eer niet door zou gaan. Daar- n .heb ik tenslotte, in arren oede, maar de V(ereniging) ioor) C(ontract) S(pelers) inge- ihakeld. en om advies ge- iagd. Er was natuurlijk wei- meer te doen dan in de irste plaats ontslag te nemen, at heb ik gedaan en daarna :eft Karei Jansen bemiddeld ssen Feyenoord en mij. Naar ijn idee is de zaak daarna eer aan het rollen gebracht." enslotte moest óók Lex :hoenmaker, diep in de nacht, legeven dat de definitieve af- ikkeling met Feyenoord en FC en Haag toch nog verrassend as afgelopen. ,Jk ging gister- rond bij mijn schoonouders in a Haag op visite, niet weten wat er allemaal doende was. at hoorde ik pas tegen elven, en de onderhandelingen voor waren." Lex Schoenmaker as verschrikkelijk blij. Een waarin het ene conflict na andere met trainer Wiel oerver bijgelegd moest wor- eindigde in de wetenschap een verloren seizoen. Willy reuz, de preferente aankoop Coerver in 1974, had alle edewerking die er maar be- ond gekregen, waar Lex thoenmaker het slachtoffer in werd. Een plaats op de servebank werd meestal zijn iste stek. Wat te gek was na- urlijk voor de Feyenoorder, e in het seizoen 1973-74 nog te >ek stond als een van de meest lardige schutters van Neder- nd (met 33 doelpunten). Lex: k voelde me nog te jong voor reservebank en ik raakte ver Soms was ik mezelf niet r. Tegen het einde van het gelopen seizoen viel daarom ijn definitieve keuze: Wat er >k zou gebeuren, ik ging bij ïyenoord weg. Waar ik ook De zou moeten en welke ook mocht komen. Con- irreren is bij Feyenoord name- k onmogelijk; er wordt geen rlijk spel gespeeld." strikken. Feyenoord betaalde .mmers prima; beter welke an dere club waarschijnlijk zou kunnen. Maar voor Schoenma ker, die zich scheel had "geer- gerd aan Coervers ondoor grondelijke beleid, telde het geld niet meer als zaligmakend. „Ware dat wel zo geweest dan de partijen tot elkaar en de afwikkeling van de definitieve afspraken kwam daarna in een vreselijk harde stroomversnel ling terecht FC Den Haag keek glimlachend van tevredenheid toe. Voorzitter Herman Chou foer: „Nadat er wat openingen waren ontstaan is gebleken dat alle partijen begrip voor eikaars moeilijkheden hadden. Feye noord zakte toen wat in vraag prijs, waardoor de, konsekwen- ties voor FC Den Haag aan vaardbaar werden." een keer te moeten ontvan- Blij als kind Overleg •.Het is weer echt „Haagse Lèx". had ik bij Feyenoord gebleven. Ik had er een leven als een luis op een zeer hoofd. Waar kon ik mijn salaris elders ooit zo ge makkelijk verdienen?" 'Begin deze week raakte óók Feyenoord overtuigd van de ernst van haar contractspeler, die dreigde desnoods zelfs met voetballen te stoppen wanneer hem medewerking werd ont zegd. Door de net op tijd inge zette bemiddeling van VVCS-se- cretaris Karei Jansen kwamen Gistermiddag om vijf uur was echter nog niets zeker. Een overleg tussen leden van het stichtingsbestuur Bevordering Betaald Voetbal, de gemeente en FC Den Haag resulteerde in een allerlaatste standpuntbepa ling in de kwestie Schoenmaker. Manager Eddie Hartmann kreeg een zekere volmacht de onder handelingen met Brox voort te zetten. Fred van Hal, de ook blije secretaris van de stichting: „Het is misschien toch goed om te stellen dat de niet als vijandig maar soms wel eens als gespan nen te kwalificeren verstand houding met Feyenoord door Schoenmaker ten goede is ge keerd. De Rotterdamse club heeft zich zeer correct opge steld, tenslotte." Vandaar deze veelbetekenende toevoeging? Het fijne blijft met een mystieke waas omhuld. Vermoedelijk heeft Feyenoord tenslotte toch toegezegd het vergoedingsbe drag voor Schoenmaker vier ton, fluisterde Den Haag van nacht hardnekkig niet persé Haagse Lex kan zich over het bedrag niet druk maken. „Wat ik heb gekost kan me geen zier schelen. Voor mij telt slechts de zekerheid, dat ik weg ben bij Feyenoord. Eindelijk. Ik kan weer voetballen. En ik ben zo blij als een kind, dat ik dat weer bij mijn oude club mag doen." Schoenmaker kan de laatste vier jaar bij Feyenoord wel beti telen als een verschrikkelijke leerschool maar hij heeft er toch een reputatie verworven. Voor Den Haag is Schoenmaker zeker na dat lange wachten een vedette. Hij zegt voor deze druk niet bang te zijn. „Ik zal proberen zo goed mogelijk te voetballen en meer dan dat kan ik niet doen. Ik weet wie ik ben en wat ik kan en volgens mij kan het dan bijna nooit fout gaan." (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vraag of FC Den Haag het bij deze ene aankoop zal laten kan nog niet beantwoord worden. Herman Choufoer „Het zal ervan afhangen of we nog een speler verkopen. In dat geval gebeurt er misschien nog wel iets." De enige, die voor de verkoop in aanmerking komt, is Tscheu-La Ling. Manager Eddie Hartmann: „Wij hebben hem een schriftelijk aanbod gedaan en hierop is nog geen enkele reactie binnengeko men. Zijn geval ligt moeilijk." Duidelijkheid is er wel ontstaan over Simon van Vliet en Rob Ouwehand, potentiële kandidaten voor het eerste elftal. Zij hebben een jaar bijgetekend. Ook anderen, zoals Toet, Landers, Vreeswijk en Monnee deden hetzelf de. Een zestal spelers is echter nog niet rond. Hiertoe behoren Bres, Jol, De Caluwé, Kila, De Geer en de al genoemde Ling. Ruggesteun Woorden, die uit het hart van Vuljadin Boskov, de Joegosla vische trainer van FC Den Haag, zijn gegrepen. Begin dit seizoen zag hij Schoenmaker met Feyenoord in actie tijdens de vriendschappelijke wed strijd tegen het Engelse Chel sea. Lex scoorde twee keer. Boskov wees nadien steeds op hem als de meest ideale aan koop voor FC Den Haag. „Met zijn ervaring, die hij in onge veer dertig Europa cupwed strijden heefi opgedaan, is hij (yenoord was allang van het irdnekkige standpunt van ihoenmaker op de hoogte, aar tot voor kort bezat mana- t Guus Brox de stellige over- iging hem wel weer te kunnen [ardnekkig Viereneenhalf jaar geleden juichte Lex Schoenmaker in het Zuiderpark om het doelpunt dat hij maakte tegen Haarlem. Nu is hij weer terug in het hem zo bekende stadion. Weer een nieuw contract voor Lex Schoenmaker. Het belangrijkste contract sloot hij echter niet in het kantoor van een manager maar op het stadhuis. de man die ons elftal mist. Hij kan aanvallend een ruggesteun voor onze ploeg worden. Boskov, die ook na het beker succes bij zijn conclusie bleef, was gisteravond misschien wel de gelukkigste man van de club. Zijn ideaal om van Den Haag een voetbalstad op hetzelfde ni veau van Amsterdam en Rotter dam te maken was een stukje dichterbij gekomen. „Ik werd soms doodziek van de trage ma nier waarop hier onderhandeld wordt. Elke konsekwentie schijnt in Nederland op een goudschaaltje afgewogen te moeten worden. Maar dat zit, heb ik nu pas begrepen, in de aard van het volk. Ik ben blij dat de kogel door de kerk is." Eindelijk mag men wel stellen en nog voor het begin van het vakantie-reces van de contract spelers. De zekerheid Schoenmaker zal de rust bij een ieder ten goede komen. Wat naar verluidt vooral voor Schoenmaker zelf belangrijk is. „Na alles wat ik de laatste tijd heb meegemaakt ben ik hard aan vakantie toe. Reken maar dat ik er van zal gemeten." Lex Schoenmaker weet, dat Tscheu-La Ling een gevoelige punt voor de club is. De spelers hebben hun afkeer over zijn gedrag uitgesproken en de ver wachting bestaat dat Ling dé club binnenkort zal verlaten. Schoenmaker ontraadt het hem in alle toonaarden. „Bezint eer gij begint" heet het spreek woord, dacht ik. „Nou, dat geldt zeker voor Ling. Ik heb aan den lijve ondervonden wat het is om bij een grote club te voetballen. Het is zeker hem niet aan te raden. Met zijn ge brekkige fysieke kwaliteiten gaat hij er kapot. Vast en zeker. Ling krijgt het nog zeker drie keer zo zwaar als ik." Buiten zijn advies („Ling moet twee jaar in Den Haag blijven") zou Lex Schoenmaker het ver moeilijk. Juist een lastige speler presteert in de regel het meest" Deze openhartige bekentenis zal Ling aanspreken. Zijn grote klacht tegen het elftal was altijd dat zijn aanspeelbaarheid niet maximaal werd benut Schoen maker, die bij FC Den Haag aanvallende middenvelder wordt („mijn oude stekkie") kan hierin veel veranderen. Wat hij best wil: „Ling heeft kwalitei ten, die het elftal moet gebrui ken. De spelers moeten met hem maar eens rond de tafel gaan kopen van de getalenteerde zitten en alles uitpraten. Dat is rechtsbuiten ook onverstandig het beste voor iedereen." vinden. „Je moet het beetje kwaliteit, dat je hebt, behouden WlSSel en de rest, als het kan, kopen. Anders schiet je nooit een streep op." Aan de afkeer van de spelers voor Ling tilt de Ha genaar niet zwaar. „Ik heb hem nog te weinig leren kennen om een gefundeerd oordeel te heb ben maar ik redeneer vanuit de theorie: Welke voetballer is niet De stichting Bevordering Be taald Voetbal is na de aankoop van deze pertinente Lex Schoenmaker („Ik ben in Rot terdam altijd een Hagenaar ge bleven") natuurlijk platzak. De donatie aan het bestuur van FC Den Haag heeft er flink inge hakt en er zit geen cent meer in kas. Fred van Hal waar schuwt: „Wij hebben met Schoenmaker natuurlijk een wissel op de toekomst getrok ken in de verwachting dat het Haagse publiek en het bedrijf sleven ons niet in de steek laat De aanwezigheid van Schoen maker moet natuurlijk meer toeschouwers in het Zuiderpark trekken." Als dat uitsluitend aan Schoen maker ligt behoeft niemand te twijfelen. Toen FC Den Haag op de historische avond van de 15de mei de verrassende deelne mer werd aan het toernooi om de Europa cup voor bekerwin naars stond Lex Schoenmakers bij de kleedkamer in de Rotter damse Kuip een dolblije Aad Mansveld als eerste op te wach ten. Samen dansten zij die avond waarop alles mocht om de beker. Wist Schoenmaker wellicht toen al meer? HANS DE BRUYN o Ook voor Feyenoord wist Lex Schoenmaker regelmatig het net te vinden. Ook tegen deze uithaal was niemand bestand. ezwaren an Popye an onze sportredactie) «STERDAM - Popye/Gold- Nederlands sterkste ten- sclub, heeft via een schrijven n het bestuur van de konin- ijke Nederlandse Lawntennis- >nd duidelijk gemaakt nogal kt bezwaren tegen de recente ng van zaken te hebben, ot de punten van kritiek beho- (n ondermeer het laten door- elen van de gehele competitie dens het kampioensweek- ïde. De grote stilstand van rca 4 weken middenin de com- (titie en het gebrek aan over- g tussen de bond en de clubs, oor precies aan te geven waar onvrede van de Nederlandse pclubs ligt hoopt Popye/Gold- ar bij te dragen tot een bevre digender verloop van de tennis- lompetitie in de toekomst STOCKHOLM Joegoslavië heeft gisteravond in Stockholm met 2-1 van Zweden gewonnen. Het was een wedstrijd in groep 3 van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen. De grote man in dit duel was ren Mavros (32). Antoniades {34 uit de Joegoslaviër Branco Oblak, strafschop), Iosifidis (42), en Pa die juist een contract met de P3i?3"ou /55)- Er waren slechts Duitse bundesligaclub Schalke 04 had afgesloten. De 39-voudi- bijzonder zwakke indruk maakte ge international was de archi- De stand is- tect in de Joegoslavische tref- i. Griekenland 5 2 2 1 6 11-8 fers. Kata Lmski scoorde in de 2. West-Duitsland 3 1 2 0 4 4-3 42e minuut en Ivezec in de 79e minuut Zweden had in de 16e minuut de leiding genomen door een doelpunt van Ralf Edström. Er waren 27.000 toeschouwers in het Rasundastadion aanwe zig. De ^Stand inroep 3 is: 2. Joegoslavië 3 2 0 1 4 5-3 3. Noorwegen 2 1 0 1 2 34 4. Zweden 2 0 0 2 0 14 In groep acht heeft Griekenland in Salonki met 4-0 (2-0) gewonnwn van Malta. De Grieken hebben daarmee in hun groep de leiding genomen voor West-Duitsland. De Grieken hadden vijf debutanten in hun ploeg opgesteld. De doelpuntenmakers wa- [JlDVERTENTIE] auto - truck verhuur J Spui 187. tel 070-464600. den Haac In het Singermuseum te Laren worden op maandagochtend 9 juni schilderijen, aquarellen, te keningen en pastels van Pierre Bakker (83) geveild ten bate van het Rode Kruis. Gosens blijft bij Eindhoven (Van onze sportcorrespon- dent) EINDHOVEN - Trainer Rinus Gosens zal, in te genstelling tot eerdere berichten, niet naar Lier- se SK overstappen. Go sens kwam na een ge sprek met voorzitter drs. J. Boumans tot het be sluit het nog resterende jaar bij Eindhoven uit te dienen. De bedrijfsvereniging voor de gezondheidszorg, geestelijke en, maatschap pelijke belangen, heeft de voetbalvereniging Eindho ven veertien dagen uitstel gegeven de openstaande schuld ten bedrage van ongeveer 54.000 gulden te voldoen. Een beslissing die mede op aanraden van de president van de rechtbank te 's-Hertogen- bosch werd genomen. Gistermorgen werd de faillissementsaanvrage behandeld. Het bestuur van Eindhoven denkt met steun van het gemeente bestuur tot eeh oplossing in deze veertien dagen te kunnen komen. (Van onze sportredactie) WASSENAAR - Op Duindigt kwamen gistermiddag voor het eerst in het renseizoen de twee jarige volbloeds in actie. Hoe wel er was aangekondigd dat er zeven volbloeds uit de startbo xen zouden vertrekken durfde tenslotte slechts vier paarden de belangrijke stap in hun pril le leven aan. Kingway maakte een erg sterke indruk en zou weieens in de voetsporen kun nen treden van zijn broertje Fieldmaster de derby-winnaar van verleden jaar. In een kilo- metertljd van 1.20.2 ging hij als eerste over de eindstreep met grote voorsprong op Flower Po wer. Bij de dravers in het internatio naal hoofdnummer een dubbel succes voor de paarden van Stal Meijn. Belito won met Jan de Leeuw en zoon Cees de Leeuw werd fraai tweede voor Answer. baan Duindigt. Eerste start dan c... half twee. Onze tips voor deze meeting: BE- RESTElNPRIJS: 1. Lena Hanover, Minni Bird en Marco. KIJKDUINPRIJS: Keino, Ivar en Kanhinga. DOUGLAS be Britse motorcoureur Phil Gurner is gisteren om het leven gekomen tijdens de race in de 500 cc-klasse op het eiland Man. Gurner, een 22-jarige mecaniciën, verongelukte in de vierde van de zes rondes met een snelheid van ruim 160 kilome ter per uur. Hij is het 108e slachtoffer in de 64-jarige geschiedenis van het circuit. De race, meetellend voor het wereldkampioenschap, werd gewon nen door de Brit Mick Grant op een Kawasaki. Tweede en derde werden John Williams (Yamaha) en Charles Mortimer (Yamaha), eveneens Britten. SYBALPRIJS: Horse Leap, Norette en Abko. BOXBERGER DAVIDPRIJS: Her os, Quick Nanny en Blacky. ZICHTENBURGPRIJS: Liedavis, Martha R en Lord Easter. BOHEMENPRIJS: Kid Baker, Lucy Bloemlust en Komiek Olivier. WATERINGENPRUS: Kees Ver kerk, Jackey Spencer en Higgens. OCKENBURGPRLIS: Icarus, Korry Buitenzorg en Kaballus. VREDENRUSTPRIJS: Miltiades J, Mary Dakota en Morschy G. STEENVOORDEPRUS: Nubar van Echten, Marco IJ muiden en Martina Norma. De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen en rennen te Duin digt luiden: Fazant-prijs 2100 m. 1 Nonery (W. van Overeem) >1.28.9, 2. Nathan Oli vier, 3. Melchior. W. 4,80 pl. 2,10, 3,20 3,70, kop 35,-, trio 980,30. Just Arrlved-prijs 1000 m Ren. 1. Kingway (D. Weiss) 1.02.2, 2. Flower Power, 3. Fanthon. W. 1,30, pl. 2,40, 1,90, kop 5,30. Geste. Winn. 2,10, pl. 4,50, 4,50, kopp. 12. Mees-prijs 1600 m. 1. Lolo Buiten zorg (H. Pools) 1.19,-, 2. Marko van Echten, 3. Larens Roem. W. 3,60, pl. 4,60, 3,70, 3,10, kop 15,40, trio 196,30.. Sunday-pri is 2000 m. 1. Moon River (J. Smith) LI 1.4, 2. Bearly, 3. Marcel- lina. W. 9,60, pl. 2,80, 1,50, kop 17,30. Duif-prijs 2000 m. 1. Mia Fortuna (J. van Dooyeweerd), 1.21.5, 2. Lazuur, 3. Lidya du Bois. W.'2,10, pl. 1,30, 2,-, 2,10, kop 6,30. trio 73,30. Kievit-prijs 212Ö m. 1. Mike H (C. Laarman) 1.23.4, 2. Nenuphar, 3. Hanneke Hanover. W. 4,70, pL 3,40, 1,80, kop 7,30. Totalisator-omzet: 302.235. penberg, 3. Laura v. Zelda. Winn. 51,40, pl. 4,40, pl. 2,-, 2,90, kop. 118,70, trio 1.543,30. Gruttoprijs 2000 m. 1. Mai Regina (S. Diab) 1.24.9, 2. Lana Rodney, 3. Lea W. Winn. 1,60, pl. 1,10, 1,40, kopp. 3,10. Feuerstar-prijs 1900 m.( Ren) 1. Gip sy Girl (A. Treanor) 2.05.3, 2. Maris- ka, 3. Star of Kamandu. 4,50, pl. 1,80, 1.80, 2,70. kop 5,60, trio 55,50. Ekster-prijs 2140 m. 1. Belito (J. de Leeuw) 1,19.8, 2. Answer, 3. Grand Grundy werd derbywinnaar EPSOM De hengst Grundy, fereden door de Britse jockey 'at Eddery, heeft gisteren op de renbaan van Epsom de Der by gewonnen. Het paard is eigendom van de Italiaan dr. Carlo Vittadini en wordt getraind door Peter Wal- wyn, een Brit. De eerste prijs in de 196e galop-derby bedroeg dit maal 106.465 pond (bijna 600.000 gulden), een record. De tweede plaats was voor het paard Nobi liary, in Amerikaans bezit

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11