Justitie niet meer te helen Breuk op FOUT IN GEVANGENIS BELET HOGER BEROEP BREDASE PROSTITUEE Grote kans terugkeer Arbeid in gezin moet financieel worden beloond MOLOTOV- COCTAILS LAAT PROTEST SLOOP NIEUWMARKT Overleg Rhodesïé en CeidAe Somant verzetsbewegingen kan beginnen LEIDSE COURANT P\<;|\ 7 Van onze parlementaire redactie Den Haag Ook premier Den Uyl vindt, dat de inmiddels afgetreden staatssecretaris mr. Glastra van Loon van Justitie laakbare handelingen verricht heeft waar sprake geweest is van aanvallen op ambtenaren en minister. Desondanks moest, aldus de premier gisteren in de Tweede Kamer tijdens de debatten over het conflict tussen mr. Glastra van Loon en minister van Agt, gestreefd worden naar herstel van de vertrouwensbasis, waarmee het kabinet gediend zou zijn. Dit is later echter niet meer mogelijk gebleken. Minister Van Agt maakte de kamer duidelijk, dat de breuk met de afgetreden bewindsman niet meer te helen was, juist omdat deze in het openbaar de positie van de minister en enige topambtenaren van Justitie gediskwalificeerd had. De minister gaf wel toe, dat hij er beter aan gedaan zou hebben reeds in een vroeg stadium de minister-president over zijn standpunt te informeren. Uit de debatten in de Tweede Kamer gisteren bleek, dat er zelfs sprake geweest is van een dreigende kabinetscrisis. De premier erkende dit, zeggende dat bij het ontslag van een staatssecretaris zaken in het geding kunnen zijn, die zeer ernstige gevolgen hebben. De kritiek over het optreden van minister van Agt tegen de voormalige staatssecretaris kwam vooral van progressieve zijde. Men verweet de minister in het bijzonder de wijze, waarop hij gelijk heeft willen krijgen. „Een schoolvoorbeeld van een onbezonnen daad", aldus de socialistische fractievoor zitter van Thijn. Maar A.R.-fractieleider Aantjes wees erop, dat mr. Glastra van Loon na twee jaren was vastgelopen en toen de verantwoordelijkheden op anderen heeft willen af schuiven. Daarnaast stelde de K.V.P.-er van Schaik voorop, dat de inmiddels verdwenen staatssecretaris .zelf „troebele verhoudingen" op het departement teweeg had gebracht AMSTERDAM Volgens de Amsterdamse strafrechtdeskun dige dr. J. D. van der Meulen, heeft de hoofdstedelijke offi cier van justitie dr. J. F. Hart suiker zich schuldig gemaakt aan een misdrijf, door in maart van dit jaar aan de pers mee te delen dat gebleken was dat Max Lewin een spion voor Oost-Duitsland was. Het zou hierbij gaan om overtreding van artikel 272 van het wet boek van strafrecht (schending van het ambtsgeheim). Zoals bekend is uit een onder zoek van de Haagse officier van justitie inmiddels gebleken dat er geen bewijs voor een straf baar feit gevonden is. De be schuldiging van dr. Hartsuiker was gebaseerd op onderzoekge- gevens die verzameld werden na de arrestatie van Lewin in ver band met de mislukte aanslag op een metro-station in februari. Scheveningse gijzeling voor Gerechtshof Studentenbotsing in Osaka: 2 doden TOKIO (AP) Bij botsingen tussen twee groepen radikale studenten op het terrein van de universiteit van Osaka zijn van daag twee studenten gedood drie ernstig gewond. Studentenonlusten hebben sinds 1971 in Osaka aan zes personen het leven gekost. Arabische top uitgesteld CAIRO (DPK) De voor juni vastgestelde Arabische top conferentie, die in Mogadisjoe moet worden gehouden, is voor lopig uitgesteld. Men wil eerst wachten op het resultaat van de bijeenkomst van de organisatie van Afrikaanse eenheid die eind juni in de Oegandese hoofdstad Kampala plaats heeft PARAMARIBO Als de con structiefase begint van het so ciaal-economische ontwikke lingsplan voor Suriname, zal de trek van Surinamers naar Ne derland afnemen en komen de Surinamers, die in Nederland wonen terug naar hun land. Dit zei dr. Frank Essed gisteren in Paramaribo toen hij en andere deskundigen de Nederlandse parlementaire delegatie, die een bezoek van 10 dagen aan Suriname brengt, toelichting gaven op het sociaal-economi sche plan, dat is opgesteld door een commissie van Surinaamse en Nederlandse deskundigen. Essed noemde het plan een eco nomische uitdaging aan een volk. Het plan voorziet in een complete vervanging van de im port in Suriname binnen tien jaar. Daarna moet naast de mijn- en bosbouw een produktie voor de export ontstaan van rijst. Palmolie, bananen en ci trus. Toen de heer Van Zeil van de KVP een vraag stelde over de mogelijkheid het plan financieel te realiseren en de hoogte van de eigen Surinaamse inbreng daarbij, zei Essed dat de Neder landse pers de hele zaak heeft getrokken in het verwerpelijke vlak van touwtrekkerij om mil jarden. Hij voegde eraan toe dat de Nederlandse regering heeft begrepen dat de dekolonisatie van Suriname op unieke wijze zal plaatsvinden. Het is, aldus Essed, nog nooit eerder gebeurd dat gedekoloniseerd werd met een vooropgezet plan. „Wij krijgen geen geld van Ne derland maar projecten, die moeten worden uitgevoerd. Su riname zal zijn eigen middelen moeten opvoeren. Suriname draagt bij en Nederland draagt bij. Er is geen verschil van me ning over dat beide landen de verantwoording zullen dragen voor de uitvoering van het plan", aldus de heer Essed. Drs. M. Bruyn-Hundt: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Door een fout van de administrateur van de vrouwengevangenis in Rotterdam zal de bij de gijzeling in de Scheveningse strafgevangenis betrokken Bredase prostituée Tine ke waarschijnlijk niet in aanmerking komen voor hoger beroep. De administrateur had de brief waarin om hoger beroep werd gevraagd, te Iaat verstuurd. Het appèl kwam daardoor net te laat bij de griffie van het Haagse Gerechtshof, dat gisteren op grond hiervan het hoger beroep niet ontvankelijk verklaarde. De Bredase Prostituée Tineke vendijk bepleitte strafverminde- had de monnik uit Oosterhout, ring, omdat Koudache na zijn broeder Mattheus, het pakje ge- straf in de Nederlandse gevan geven waarin de pistolen zaten genis nog in Frankrijk een straf die bij de gijzelingsaffaire wer- van zeven jaar moet uitzitten, den gebruikt Tineke wilde in Het Gerechtshof doet uitspraak hoger beroep gaan tegen het od 17 iuni. vonnis dat de rechtbank haar wegens medeplichtigheid had opgelegd: een jaar en zes maan den, na een eis van tweeeneen- half jaar. Volgens procureur-ge neraal mr. G. Bos was het appèl te laat binnengekomen. „De ter mijn is overschreden, en dit soort termijnen is heilig", aldus mr. Bos. Het Hof was het met de procureur-generaal eens. De prostituée heeft nu acht dagen om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Het afwijzen van het hoger beroep betekende, dat Broeder Mattheus, die door de procureur als getuige was opge roepen, gisteren niet hoefde te verschijnen. Voor het Gerechtshof werd gis teren ook het hoger beroep be handeld van de tot vier jaar veroordeelde Algerijn Moham med Koudache, een van de vier daders van de gijzeling in de Scheveningse gevangenis. Te gen hem werd opnieuw vier jaar geëist Koudache had in oktober van het vorige jaar met de Neder landers Denie en Brouwers en de Palestijn Nuri de gijzeling uitgevoerd. Koudache en zijn verdediger mr. D. van Schra- vendijk vonden de straf te hoog. Hij was de enige die conform de eis van de officier van Justi tie door de rechtbank was ver oordeeld. De overigen hadden alleen een lichtere straf gekre gen dan was geëist. Mr. Schra- SER verliest terrein MINISTER BOERSMA van Sociale Zaken heeft vorige week in een interview onomwonden toegegeven, dat hij er niet voor voelt om nog vóór hij het wetsontwerp naar de Kamer stuurt de Sociaal-Economische Raad advies te vragen over de herziening van de ondemerrtingsraad. Twee argumenten hanteert de minister: nu inschakelen van de SER zou vertraging betekenen in een zaak waarbij het kabinet politieke druk in de rug voelt en er is altijd voor de SER nog de mogelijkheid om over een ingediend wetsontwerp te praten. HET EERSTE ARGUMENT is waarheid; het tweede vinden we een uitvlucht; natuurlijk kan de SER er altijd nog over praten, maar zijn advies is dan van geen enkele invloed op het ministeriële standpunt De SER zal dan moeten optreden als adviesorgaan voor de volksvertegenwoordiging. Omdat voor ons vast staat dat vakbew- ging en ondernemersorganisaties tegen die tijd de Tweede Kamer zullen bestoken met standpuntbepalingen en dringende raad, kan minister Boers ma even goed proberen te bewerkstelligen of dan de onafhankelijke kroonleden van de SER met hun mening in de openbaarheid treden. Dat zal dan waarschijnlijk wel een meerder heidsmening contra een minderheidsmening worden. DE HELE GANG VAN ZAKEN rond de herziening van de ondernemingsraad bevestigt dat de SER als machtig adviesorgaan terrein aan het verliezen is; de vakbeweging heeft trouwens al een paar maal een verkapt wantrouwen uitgesproken aan het adres van het toporgaan van onze publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie. Aangezien ook de Stichting van de Arbeid niet meer is wat ze eenmaal was, dreigt er in het gebundelde overleg tussen overheid en bedrijfsleven een vacuum te ontstaan; een vacuum dat recht streeks te maken heeft met de polarisatie zoals die door sommigen ook op sociaal-economisch terrein van harte wordt begeerd. Weeroverzicht De Bilt Het weer zal zich mor gen van een wat gunstiger zijde laten zien dan de afgelopen da gen. De depressie, die de eerste junidagen zo nat en koud maakt, trekt nu over Denemar ken weg. Morgen wordt een rug van hoge- luchtdruk boven ons land ver wacht met zonnige periode en droog weer. De weersverbetering lijkt geen lang leven beschoren te zijn. Op de Oceaan is nog een aantal storingen aanwezig, dat zich ge leidelijk naar West-Europa uit breidt. Warm en zonnig weer mag wel verwacht worden in het Middel landse Zeegebied, waar het de afgelopen dagen ook nogal wis selvallig was. Vooruitzichten voor vrijdag. Zon nige perioden en overwegend droog, hogere temperaturen. Aantal urenzon: 3 tot 12. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Stonehouse wil terug naar Engeland LONDEN (AFP) Het voorma lige Lagerhuislid John Stone house, die enkele maanden gele den naar Australië is gevlucht Harold Wilson waarin hij te verlenen bij naar Engeland daarbij wordt Australië, die zich na zijn La- rhuislidmaatschap met succes de zakenwereld bewoog van groot- Geboeide bruidegom AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche vermoedt, dat de maandag voortgezette sloop van de Nieuwmarktbuurt de reden is geweest van het gelijktijdig werpen van twee molotov-coctails en het ingooien van twee ruiten in de nacht van maandag op dinsdag. In Baam werd een baksteen geworpen door een ruit van de woning van de officier van justitie mr. F. H. von Meyenfeldt die betrokken was bij de berechting van enkele actievoerders tegen de Nieuw- marktsloop. De stenengooier in Baam werd op heterdaad door de plaatselijke politie betrapt. Het was een 24-jarige Amsterdamse student Ook een ruit van de woning van de ambtenaar G. A. van Stijgeren, voorzitter van de ambtelijke projectgroep Nieuwmarkt, werd ingeworpen. Op vrijwel hetzelfde tijdstip belandde een molo- tov-cocktail in een kamer van het paleis van Justitie in Amsterdam. Ook werd een molotov-cocktail geworpen door een raam van het politiebureau aan de Amsterdamse Raampoort Lichte brigade bezet kerk LYON (AP) Een groep van 100 prostituées heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag de St Nizier kerk in het cen trum van Lyon bezet De prostituées, die onge veer een derde vormerr van het aantal dat in Lyon werkzaam is, protesteren tegen wat zij noemen de "ongewone onderdrukking van de politie". Zij hebben een oproep ge richt aan president Valery Giscard d'Estaing, "presi dent van heel Frankrijk, dus ook van de prostituées" en Frangoise Giroud, mi nister voor vrouwenzaken, om voor hen tussenbeide te komen. Giscard d'Estaing heeft niet gereageerd, maar me vrouw Giroud zei dat de Proces-verbaal UTRECHT „Arbeid, zoals de huisvrouw die verricht in het gezin, moet met geld worden beloond." Hiervoor pleitte gis teren in Utrecht Drs. M. Bruyn- Hundt, lerares economie en we tenschappelijk hoofdmedewer ker aan de universiteit van Am sterdam. Zij zei dit op een bij eenkomst van de 40 jaar be staande stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Platte- lande. „Arbeid in het gezin levert eco nomisch gezien toegevoegde waarde op. De maaltijd die een huisvrouw bereidt, is bijvoor beeld meer waard dan de som van de kosten van ingrediënten, gebruikte apparatuur en ener gie. Die ws- in de gezinsar- beid kan werden ;schat op 25 ,,Mr Hartsuiker schuldig aan tot 40 procent van het in geld uitgedrukte nationale inkomen", zo stelde zij. Dr. H. G. van der Velden van het Nijmeegse Huisartseninsti tuut noemde de huishouding een „bedrijfstak" met zeer ken merkende bedrijfsgeneeskundi ge aspecten. Veel te veel vrou wen hebben klachten over hun gezondheid, namelijk 35 pro cent. De meesten hebben psy chische klachten en ongeveer een kwart van alle huisvrouwen slikt eenmaal per 24 uur het een of andere medicijn. Dr. Van der Velden stelde in dit verband dat gezondheid of ziekte van de huisvrouw directe invloed heeft op het welbevinden van de over ige gezinsleden en omgekeerd. Rock-hysterie In Oxford in Engeland moet een fan worden weggedragen tijdens een optreden van de Bay City Rollers, een Schotse rock 1 n rollband. De band veroorzaakt tijdens zijn optreden een mate van hysterie die sinds het optreden van de Beatles tien jaar geleden, niet meer is voorgekomen. Ongeveer 60 meisjes uit de 1700 jeugdige toehoorders moesten met shock- en hysterieverschijnselen eerste hulp ondergaan. SALISBURY (AP) De Rhodesische regering en de Afrikaanse Nationale Raad, de overkoepelende organisatie van Rhodesische verzetsbewegingen, zijn overeengekomen geen voorwaarden vooraf te stellen voor een constitutionele conferentie. Dit heeft de secretaris-generaal van de ANC, Gordon Chavunduka, medegedeeld. Volgens Chavunduka heeft de Rhodesische rege ring de eis laten vallen dat de ANC het overeenge komen bestand werkelijkheid dient te maken voor er constitutionele besprekingen kunnen plaatsvin den. De ANC van zijn kant zou de voorwaarden hebben laten vallen dat alle politieke gevangenen en gedetineerden worden vrijgelaten voor de con ferentie begint Inmiddels heeft de voorzitter van de ANC, bis schop Abel Muzorewa, medegedeeld dat hij een zwarte guerrilla-oorlog tegen de blanke minder heid in zijn land als laatste redmiddel gerechvaar- digd vindt. Bisschop Muzorewa werd tot dusver als gematigd en geweldloos beschouwd. voor niet dragen van autogordel EINDHOVEN De Eindhoven- se politie heeft gisteren het eer ste proces-verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van een autogordel. Tijdens een speciale controle weigerden een 29-jarige man en even later ook de vader die bij hem in de auto zat om de gor dels om te doen. Tegen beiden werd proces-verbaal opge maakt. Tijdens dezelfde contro le werden nog 28 autobestuur ders zonder gordels staande ge houden. Zij kregen echter alleen een waarschuwing omdat zij on middellijk bereid waren hun gordel alsnog om te doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7