£eicUc (Sowuvnt Grote bezorgdheid over prijsstijgingen Bezwaren tegen afkopen van straf dankuwel OOK LASTEN TE HOOG Pas één serieuze solliciteuit Sigaretten weer duurder PROBLEMEN WEER IN STUDIE Woensdag 4 juni 1975, 65e jaargang no. 20134 I DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND kjort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81; kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Dochter Het tv-spel "De verloren doch ter", met 3 priesters en 1 huis houdster, om 20.31 uur op Ned. I. Zienswijze met "eenzaam heid" om 22.15 uur. Kenmerk heeft het op Ned. II om 19.30 uur ojn. over Neder landse gevangenen in het bui tenland. Om 22.00 uur Simplis- ties Verbond. Af en toe zon Af en toe zon maar ook nog hier en daar een bui. Matige noord westelijke wind met max. van 10 graden aan zee tot 15 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon; 4.23-20.54 Schev. hoogw.: 11.51 Maan: 1.55-16.20, Laagw.: 7.16-19.55. niiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Sigaretten worden wellicht binnenkort weer duurder. De sigaretten-fabri kanten hebben het ministerie van Economische Zaken laten weten, dat naar hun mening een prijsverhoging noodzakelijk is in verband met de gestegen kosten. Het tijdstip van de verhoging en de omvang waarin dit gaat gebeurén, zijn nog niet bekend. Wel zal de verhoging niet zoveel bedragen als de prijsstijging van 20 tot 25 cent in augustus van het vorige jaar. De staat profiteert nog steeds het meest van een prijsverhoging, want 67 procent van de sigaret- tenprijs komt als accijns of BTW bij de schatkist terecht niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiinHniiiiHiiiiiiiiiiiii Rauwe lever en gif voor Pharao-mier EINDHOVEN In Eindhoven wordt de beruch te pharao-mier voortaan bestreden met vergif tigde rauwe lever. Deze nieuwe bestrijdingsmethode is ontwikkeld door gemeentewerken van Eindhoven in samen werking met de afdeling bestrijding van onge dierte van het ministerie van volksgezondheid. De rauwe lever wordt fijn gemaakt en daarna vermengd met een insecticide. Met deze substan tie worden kleine ampullen gevuld, die worden neergelegd op plaatsen waar de vleesetende mie ren komen. Het gif is volgens een woordvoerder van de gemeente Eindhoven „niet gevaarlijk voor mens of andere dieren". De pharao-mier komt behalve in Eindhoven ook voor in andere plaat sen* vi ons land, onder andere in de Bijlmer. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GEEN HOOGTEVREES Balancerend op een uitgeschoven plank en twee stoelen probeert een waaghals, de 44-jarige Fransman Henri Julien Rechatin, aan te tonen dat hij geen last heeft van hoogtevrees. Hij haalt zijn toer uit op 160 meter hoogte op de Skylon Tower in Niagara Falls, in de hoop toestemming te krijgen voor een wandeling over het slappe koord over de beroemde Amerikaanse watervallen. Deze zijn op de achtergrond in de diepte te zien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans is groot, dat een aantal onvoorwaardelijke gevangenisstraffen omgezet wordt in voorwaardelijke straffen. Minister Van Agt van Justitie z^l dit in studie nemen, nadat de Tweede Kamer gisteren bezwaren had geuit tegen het omzet ten van onvoorwaardelijke straffen in geldboeten. Uit de debatten hierover bleek, dat ook de minister deze opvatting deelt. De Tweede Kamer sprak in dit verband van rechtson gelijkheid, omdat geldboeten voor mensen met hogere inkomens geen problemen opleveren. Minister van Agt heeft de Twee- het beleid rond het gevangenis- de Kamer gisteren tevens toege- wezen op gang gebracht wordt zegd, dat zo spoedig mogelijk Hij wees er verder op, dat het een diepgaande discussie over beleid op dit terrein zal blijven. zoals dit gewest is. „Humanise ring blijft voorop staan, maar ook de beveiliging van de maat schappij verdient grote aan dacht," aldus de minister. Hij heeft gisteren een gesprek gehad met de Centrales voor Overheidspersoneel over het ge vangeniswezen. Daarbij heeft mr. van Agt de Centrales laten weten, dat hij de nieuwe staats secretaris zal blijven steunen bij de voortzetting van het beleid van diens voorganger voor wat het gevangeniswezen betreft. De minister had met de afgetreden staatssecretaris Glastra van Loon geen enkel meningsver schil over de problemen op dit terrein en over de mogelijke oplossing ervan. (Van onze parlementaire re dactie) Den Haag De prijzen zul len dit jaar meer stijgen dan werd voorzien. Deze sombere voorspelling, gedeeld door de consumentenorganisaties, deed minister Lubbers van Economische Zaken gisteren in de Eerste Kamer. De som bere minister, die zich al even bezorgd maakte over de lasten verzwaringen en de ontwikkeling van de werkge legenheid, voorzag, dat de gemiddelde prijsstijging dit jaar hoger zal zijn, dan de 8,5 procent, die het Centraal Planbureau eerder dit jaar had geraamd. Als gevolg van de verontrustende prijs ontwikkeling zullen ook de loonkosten hoger uitvallen, dan oor spronkelijk gerakmd is. In dit ver band wees minster Lubbers er giste ren in de Eerste "Kamer op, dat de loonkosten (lonen en sociale pre mies) van de werkenden omhoog wordt gedrukt, „omdat zij met steeds minder mensen voor een steeds gro ter aantal niet-werkenden garantielo nen moeten verdienen". Hij vindt het een „buitengwoon zorgelijke zaak, dat het aantal werkenden een steeds kleiner deel gaat uitmaken van het totaaal van de bevolking." De minister kondigde aan dat een strengere controle op de prijsverho gingen zal worden uitgevoerd. Ver ondersteld wordt dat een aantal on dernemers het wat te gemakkelijk met de prijsgedragregels neemt De verlaging van de grondstoffenprijzen dient te worden doorberekend in de consumentenprijzen. Verhogingen zijn volgens de minister vorig jaar niet volledig aan de consument in rekening gebracht en dan hoeven de verlagingen nu ook niet volledig te worden doorberekend. Er zal gron dig worden bekeken of in alle geval len de prijsgedragsregels wel correct worden toegepast. Minister Lubbers was verder wat pessimistisch over de ontwikkeling van de uitvoer. Hij meende dat ver dere lastenverlichtingen voor het be drijfsleven dringende geboden zijn. Dat maakt de samenstelling van de rijksbegroting voor volgend jaar tot een uiterst moeilijke opgave. „Er zal een zeer zorgvuldig beleid ten aanzien van de rijksuitgaven no dig zijn", aldus de minister Hij deelde verder mee dat de prijs van aardgas volgende jaar weer omhoog gaat Tocht door de woestijn Met de terugtrek king van de helft van zijn vuurkracht en een groot aantal militairen van de bestandslijn in de Sinai heeft Israël een politiek belang rijk gebaar ge maakt, zo is oe in ternationale opinie. Daags voor de ope ning van het Suez- kanaal heeft dit ge leid tot een sfeer van ontspanning en verbetering voor de steden langs het Kanaal, zo heeft de Israëlische minister van defensie Peres gisteren nog ver klaard. Burgemeester Den Haag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tot nu toe hebben nog slechts twee personen gesolliciteerd naar het burgemeesterschap van Den Haag. Van die twee kan er bovendien één als niet serieus worden bestem peld. Aldus de Zuidhollandse commissaris van de Koningin mr. Vrolijk gister avond in de Haagse gemeenteraad, die een aantal aan de nieuwe burgemeester te stellen eisen formuleerde. De heer Vrolijk noemde het een treuri ge zaak dat men kennelijk de belang stelling voor dit belangrijke ambt niet kenbaar wil maken. "Er overheerst nog steeds de opvatting dat men voor een dergelijk ambt gevraagd moet worden". De heer Vrolijk rekent erop dat in de komende maanden, ondanks het feit dat de officiële sollicitatietermijn al op 5 mei sloot, nieuwe kandidaten zich bij hem zullen melden. Naar verluidt is de door de heer Vrolijk als serieus bespelde sollicitant drs. H. J. Viersen, oud-wethouder van Rotter dam en lid van het CDA. 1IIIIIIII MIER Oe pharao-mier, die sedert de fweede wereldoorlog Eindhoven onveilig maakt nadat andere methoden om deze vleesetende mier te verdelgen hebben gefaald. Helft onvoldoende Natuurkunde dit jaar weer te moeilijk DEN HAAG De eindexa- menopgaven natuurkunde voor Atheneum en Gymna sium waren volgens de Ie raren ook dit jaar weer te moeilijk. Vorig jaar haalde precies vijftig procent van de eindexamen-kandidaten een onvoldoende. De schat ting die de leraren voor dit jaar hebben gemaakt ko men neer op hetzelfde per centage. Naar de mening van de le raren worden de opgaven teveel afgestemd op leerlin gen die in een verdere stu dierichting natuurkunde als een van de hoofdvak ken krijgen, terwijl de meeste leerlingen natuur kunde in hun pakket heb ben gekozen omdat het voor verschillende studie richtingen is vereist Dit geldt bijvoorbeeld voor Me dicijnen, maar bij deze stu die is natuurkunde slechts een bijvak. Kernreactor Libië en de Sowjet-Unie hebben een overeenkomst gesloten op grond waarvan het Arabische land een atoomcentrum inclu sief een kernractor krijgt. "SPEL ZONDER GRENZEN" VERSTOORD MAASTRICHT Een groep Zuldmolukkers heeft ordebewaarders wisten de Zuidmolukkers snel bui- gisteravond op het Vrijthof In Maastricht gepoogd ten het spelterrein te werken waar de meesten er het "Spel zonder grenzen" dat door de televisie vandoor gingen. Drie van hen konden worden rechtststreeks werd uitgezonden, te verstoren. aangehouden. Zij worden beschuldigd van versto- Met spandoeken en vlaggen stormden naar schat- ring van de openbare orde. ting 20 Zuidmolukse jongelui toen het spel in volle Hoewel de kijkers merkten dat er "iets" aan de gang was het wedstrijdterrein op om te demonstre- hand was. liet de televisie op dat moment al« ren voor een Zuidmolukse republiek. Politie en voorlichtingsmedium verstek gaan. IN HOOGMADE: Kleuter (3) bij oversteken verongelukt Van een onzer verslaggevers HOOGMADE De 3-jarige F. overgebracht naar .het Acade- M. van Leeuwen uit Hoogmade misch Ziekenhuis in Leiden, is gisteravond om het leven ge-. maar dat mocht niet meer ba- komen, toen hij in de Kerk- ten. straat werd geschept door een Het ongeluk gebeurde gister auto. Het kind werd in allerijl avond om ongeveer kwart voor zeven. Het kind stond met zijn vader op het trottoir te wachten om over te steken, toen het zich losrukte en achter een melkwa gen vandaan de Kerkstraat op rende. Republica moet deze week verschijnen LISSABON (AP) - De mi litaire leiders van Portugal zien zich geplaatst tegen over een nieuwe tijdslimiet om het uiteenvallen van de voorlopige regering te voor komen. Zij hebben tot het einde van deze week de tijd om te zorgen dat de socia listische krant „Republica" weer kan uitkomen. Als dit niet lukt zullen de leiders van de grootste poli tieke partij van het land zich uit de regering terug trekken. Het socialistische ultimatum werd vorige week vrijdag aan de revo lutionaire raad gesteld tij dens een vergadering waar bij men een einde scheen te hebben gemaakt aan de cri sis. De eis van de socialistische partij, waarover niet onder handeld kan worden, werd tot nu toe geheim gehouden om de militairen de gele genheid te geven de com munistische zetters en an der technisch personeel die de krant bezetten enigszins onder druk te zetten. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! woonplaats; stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: naam:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1