DIEFSTAL KASCHEQUES NEEMT STERK TOE Kritisch muzikaal spektakel van SJAH ZIET GEVAAR VAN „ONNOZELE NEDERLANDERS" Vakan tie ganger accommodatie ;laagt vooral over Opnieuw crisis in top van Goodrich-Vredestein PROEFPROCES KRAKERSACTIE LEIDSE COURANT PAGLVA 9' pas E.R.J.OE R00 EN MEVR.C.C.DE ROO-BOGMRDS jaar van uitgifte p£D postrekeningnummer 1734761 D207678 postgiro maximum 500gulden kascheque kascVi eque tegen deze kascheque I I I j gulden ftnjvQo hole guldens CE HECR J#U.C.L'UNE GLCXINIACAL 24 postrekening 9 9 4 4 4 4 datum niet kreüken i dat uw saldo tof c.kund i Uil LEJqf* p£tre?dnl6^ 2402 1994444 da tekeninghöuder. DEN HAAG Paspoorten en rijbewijzen zullen binnen afzienbarende tijd door de Nederlandse PTT voor het innen van ka scheques niet meer als officieel legitimatie bewijs worden erkend. Reden hiervan is het zo langzamerhand schrikbarend toegenomen aantal diefstallen en vervalsingen van deze documenten, waarmee de daders vrijwel zonder enige moeite op alle postkantoren in Nederland gestolen kascheques kunnen ver zilveren. Met deze praktijken hebben georganiseerde bendes, maar ook kruimeldieven het afgelo pen jaar vele honderden post girorekeninghouders voor en kele honderdduizenden gul dens benadeeld. „Een kascheque moet men in feite als gewoon geld beschou wen", vertelt adjudant J. van Bloois, die belast is met de dagelijkse leiding van de op- sproringsdienst van de PTT, beter bekend als de postale recherche. Deze dienst waarbij zestien man werken, wordt vrijwel dagelijks geconfron teerd met aangiften van post girorekeninghouders, die plot seling van hun girorekening een afschrijving krijgen van 500 gulden zonder dat zij zelf een kascheque in handen heb ben gehad. „In de meeste gevallen blijken deze kascheques vrijwel direct nadat de besteller ze in de brievenbus heeft geworpen door de dieven eruit te zijn gehaald en met behulp van een vervalst paspoort of rijbe wijs bij het dichtstbijzijnde postkantoor te zijn verzilverd. De benadeelde kan in een der gelijk geval maar een ding doen en dat is onmiddellijk het girokantoor hiervan op de hoogte stellen en niet zoals maar al te vaak gebeurt de politie. De postale recherche stelt dan na iedere aangifte een uitge breid onderzoek in en als blijkt, dat de postgiroreke ninghouder geheel buiten zijn schuld is benadeeld, heeft hij een goede kans het geld van de PTT retour te krijgen. Na tuurlijk kunnen wij hieraan niet beginnen als bijvoorbeeld blijkt dat de kascheque bij een inbraak uit de woning is gesto len. Als men bij een inbraak bankbiljetten steelt, zijn die toch immers ook nergens te verhalen. Anders wordt het als de kascheque bijvoorbeeld uit de stapel post van een bestel ler is gestolen. In dergelijke gevallen stelt de PTT de reke ninghouder vrijwel zeker scha deloos. Behalve de kascheques zijn ook de zogenaamde zichtche- ques, die bijvoorbeeld worden gebruikt bij de uitbetalingen van uitkeringen, een geliefd object voor de dieven. Bij de diefstal van dit soort cheques wordt de geadresseerde mees tal wel door de betaler ervan schadeloos gesteld. Hoewel het totale schadebe drag jaarlijks ongeveer de één miljoen gulden overschrijdt, blijkt dit bedrag toch zeer ge ring te zijn. Jaarlijks wordt namelijk per kascheques, zichtcheques en girobetaal kaarten ruim 40 miljard gul den uitbetaald. Toch heeft de PTT duidelijk ingezien dat het verzilverings- systeem van de kascheques bepaald niet waterdicht is en dat hierdoor de blijkbaar ge makkelijk te vervalsen pas poorten en rijbewijzen zo spoedig mogelijk door het zeer moeilijk te vervalsen giropasje moet worden vervangen. Tot op heden is er namelijk nog nooit een vervalst giropasje aangeboden. Gelukkig zijn wij er tot op heden toe in geslaagd ruim 80 procent van het aantal fraudes op te lossen. In veel gevallen hebben wij dat te danken aan het vaak jonge loketpersoneel, dat tijdens de opleiding terde ge vertrouwd wordt gemaakt met allerlei soorten vervalsin gen. Het gebeurt regelmatig dat een dief een kascheque op een postkantoor komt verzil veren met een vervalst pas poort waarop zijn eigen foto en de naam van de geadres seerde staat. In 99 van de 100 gevallen zal de dader de benen nemen als „zijn" paspoort el ders in het postkantoor wordt gecontroleerd. Op dat moment beschikken wij dan over een foto van de fraudeur, die dan meestal spoedig wordt gevon den", aldus adjudant Van Bloois. Hoofd commerciële zaken van de girodienst drs. K. D. Fleur- ke is van mening dat de post girorekeninghouder die ge bruik maakt van de kasche ques ook zelf het nodige kan doen om het aantal diefstallen tot een minimum te beperken. „Zeer belangrijk is bijvoor beeld al het regelmatig legen van de brievenbus. Dit geldt eigenlijk het meeste voor de grote flatgebouwen. Verder moet men ook niet te slordig met de legitimatiebewijzen omspringen en deze zeker niet in het dashboardkastje van de auto laten liggen, want dat zijn nu juist de plekken waar de dieven zo'n dankbaar gebruik van maken. Het zou zeker ook wel eens aanbeveling verdienen om eens te kijken of de gleuf van de brievenbus eigenlijk niet veel te groot is waardoor de dief er gemakkelijk zijn hand in kan steken. Nu de vakantietijd weer voor de deur staat, is het van be lang door de buren behalve de planten water te laten geven hen te vragen de brievenbus regelmatig te legen. Kan men hiervoor niemand vinden dan is een telefoontje aan het dichtstbijzijnde postkantoor voldoende om daar tegen ge ringe vergoeding gedurende de vakantietijd de post te laten opslaan. Ik ben er overigens van over tuigd dat het invoeren van de giropas voor de verzilvering van alle cheques een aanzien lijke daling van het aantal fraudes tot gevolg zal hebben. Als het eenmaal zover is, laat dan in ieder geval nooit het giropasje ergens slingeren of in de auto achter, want dan zijn we weer net zo ver", aldus drs. Fleurke. Rob de Roo ROTTERDAM De Internatio nale Nieuwe Scène uit Antwer pen heeft gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg van het eerste toneeloptreden ln het Holland festival een groot pu bliek succes gemaakt De groep die beroemd werd via "Mistero Buffo" twee jaar geleden in het festival - speelde nu "De ballade van de grote en kleine poppen". Eveneens een stuk van de Italiaan Dario Fo, even eens geregisseerd door diens landgenoot en leerling Arturo Corso. Maar er zijn duidelijke verschil len tussen kleine stukken. Ter wijl in "Mistero Buffo" de vormkracht van de voorstelling zo sterk was dat zelfs niet-mede- standers van het op een midde leeuws passiespel gebaseerde kritische theater "ingepakt" werden, doet de Nieuwe Scène nu een stap verder. Er is geen sprake meer van een "verhaal" op het toneel, bovendien zijn tekst en toon veel gerichter: Dit is regelrecht politiek theater dat de feilen van onze maatschappij vergroot en zwart-wit neerzet, dat oproept tot saamhorigheid in de strijd voor een ideale maatschappij. De vorm voor dat spektakel is weer uitermate knap. Italiaanse en Vlaamse volksmelodieën zijn door Wannis Vandevelde feil loos tot een eenheid gesmeed, ze' maken zeker tweederde van de voorstelling uit en de Belgen brengen ze met opvallend muzi kaal gemak. Op het toneel staat een poppenkast Daarin worden de kleine poppen getoond, de "hoeden" die de macht hebben tegenover de "petten" die er on der door gaan. Met poppen en al treden de spelers uit de kast om hun spel verder te spelen. Veel minder visueel en drama tisch sterk dan in "Mistero Buf fo", maar bij momenten origi neel en trefzeker, zoals in de adembenemend knappe scène waarin een moedeloze trein vol arbeiders op weg naar hun werk wordt gesuggereerd. De Internationale Nieuwe Scène werkt voor de Vlaamse arbeider en speelt dan ook in de Vlaamse volkstaal, hetgeen hier en daar verstaanbaarheidsprobleem met zich mee brengt Na afloop van elke voorstelling gaan de ac teurs in discussie met het pu bliek waarbij ze nader op hun vormingswerk en hun maat schappelijk engagement ingaan. Hun visie op de grote en de kleine poppen in die maatschap pij is weliswaar ongenuanceerd, maar zo ideëel van toon en vaak zo knap gebracht en vol humor dat het de moeite van een con frontatie meer dan waard is. BERT JANSMA Weeroverzicht DE BILT Een depressie die vanmorgen boven het zuidelijk deel van de Noordzee en boven ons land lag verplaatst zich in noord-oostelijke richting. Mor gen wordt hij in de omgeving van Denemarken verwacht Aan de achterzijde ervan stroomt koude en onstabiele lucht van het noordelijk deel' van de Noordzee naar ons land. Voor morgen worden dan ook plaatselijke buien verwacht, maar door het wegtrekken van de depressie zal er wat meer zon zijn dan vandaag. Het blijft daarbij te koud voor de tijd van het jaar. Ook in de rest van Europa zijn de temperaturen laag, zelfs in grote delen van Italië en Spanje wordt het ,s middags nauwelijks meer dan 20 graden en het ziet er nog niet naar uit dat hier snel verande ring in komt Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent Frankfort Luxemburg Vooruitzichten voor donderdag: Afnemend buiig en geleidelijk ho gere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: om streeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 16 graden. h bew re h bew van een onzer verslaggevers) 1973) klachten ingediend, met als topmaanden EN HAAG Het merendeel van de klachten augustus, september en oktober. In 557 gevallen ie vorig jaar bij de geschillencommissie reizen werden de klachten gegrond verklaard en werd ten commissie van de A.N.V.R. en de Cons urnen- de totale schadevergoeding vastgesteld op inbond) werden ingediend had betrekking op de 180.000. waliteit van de accommodatie die geboden Van het totaal aantal klachten waarover de ge- 'erd, aldus blijkt uit het jaarverslag van de schillencommissie uitspraak deed, hadden er 370 tichtmg Consumentenklachten. Het kwam nog betrekking op reizen naar Spanje (inclusief Ibiza I eens voor, dat vakantiegangers elders werden en Mallorca). Daarnaast was een aantal mensen ndergebracht dan aanvankelijk was overeenge- ontevreden over hun reis naar Italië of Joegosla- omen. Als reden werd dan opgegeven dat de vië. ccommodatie reeds door anderen was besproken Over het algemeen hadden de klachten betrekking f nog niet gereed was. Niet zelden werden de op vakantiereizen naar de zon. Slechts 24 klachten akantiegangers pas op de plaats van bestem- hadden betrekking op typische wintersportvakan- ling van de wijziging op de hoogte gebracht. ties. De reisbureaus blijken overigens steeds meer be- (917 in reid zelf de klaqhten te regelen. ij de geschillencommissie werden Als trotse ouders zijn zangeres Lenny Kuhr en haar man Gideon Byalistock ervan overtuigd dat hun zaterdag geboren dochter Sharon Dhalia de mooiste baby ter wereld is. >en Haag A.N.P. Volgens e vakbonden is in de top van Pt GoodrichVredestein-con- ern opnieuw een crisis-situatie ntstaan. >e Raad van Bestuur van het oncern heeft nog steeds geen redelijk aanvaardbaar beleid sprogramma openbaar ge maakt, terwijl door het voorge nomen aftreden van personeels- direkteur de Visser „een wezen lijke voorwaarde is weggevallen tot vestiging van een construc tief beleid", aldus de vakbonden en de Unie B.H.L.P. De organisaties vragen zich in dit verband af, of in het concern wel voldoende ruimte bestaat voor een modern personeelsbe leid en of daarvoor wel een behoorlijk werkklimaat aanwe- struktuur van deze Raad, een 2jg js versnelde uitvoering van het struktuuronderzoek en het ope-| Daarom dringen de organisaties nen van besprekingen met de opnieuw aan op vervanging van overheid voor een herziening de Raad van Bestuur door Ne- van de financieel-economische derlanders, herziening van de positie van het concern. NEW YORK (AP) De sjah' is besluiten te nemen en zich van Iran is van mening dat de eraan te houden. De situatie in „onnozele zogenaamde intellcc- het Midden-Oosten acht hij blij- tuelen van Frankrijk, Neder- vend gevaarlijk. Hiervoor is land en Zweden" een groter voornamelijk Israël verantwoor- gevaar vormen Han de Russi- delijk, zo meent hij, omdat het sche en Chinese communisten, zich niet houdt aan de resolutiesgrenzen te garanderen, als de L van de Veiligheidsraad. 1967 buitgemaakte gebieden .Nadat vorige week minister „Ik zie de veiligheid van Israël worden teruggegeven. Lubbers met een economische in internationale garanties. Het zal er niet veiliger op worden door de grenzen enkele kilome ters naar het oosten of het west en te verschuiven. Zelfs de Sov jet-Unie is bereid de Israëlische missie in Iran verbleef om tot zaken te komen, verscheen za terdag in het Amerikaanse weekblad Time een interview met de sjah. Het Iraanse staatshoofd maakt zich naar zijn zeggen zorgen over „de zogenaamde progres sieven die alles dat van de ande re kant komt accepteren. Alles wat van de communisten komt is goed. Misschien denken ze dat de wereld moet veranderen en dat voor die verandering de we reld helemaal ten onder moet gaan. Ze hebben niets te bieden. Ze dringen overal binnen mensen met grote rijkdom, on der wie artsen, schrijvers, zelfs taxichauffeurs." Hij prees president Sadat van Egypte als een man die in staat Amerikaanse lommenwerpers lit Thailand WASHINGTON (Reuter) De rerenigde Staten zullen de ka lende veertien dagen al hun 1-52 en F-lll bommenwerpers it Thailand terugtrekken, •eze maatregel is onderdeel van en etappegewijze terugtrekking it dat land, aldus een medede- ng van het Amerikaanse minis- Tie van defensie, olgens het Pentagon zijn er ïomenteel nog 17 toestellen van et type B-52 en 31 ven het type ■111 in Thailand, oen de oorlog in Vietnam op jn hoogtepunt was waren bij- fl vijftig B-52's en 50 F-lll's in Jiailand gestationeerd. De Nederlandse ambassadeur in Spanje E. J. Baron Lewe van Aduard is gistermorgen op de straat voor zijn woning in Madrid aan een hartaanval overleden. Ba ron Lewe is 62 jaar geworden. Utrecht A.N.P. Voor de politierechter in Utrecht loopt op het ogenblik een proefproces over het kraken van bedrijfspanden. Hierbij geldt de vraag of panden in gebruik zijn, ook wanneer zij leegstaan. Volgens de officier van Justitie mr. A. Herstel is het verblijf van krakers in een pand in ieder geval wederrechtelijk, wanneer zij geen toestemming hebben erin te verblijven. De officier meende gisteren tijdens de behandeling van een krakers a ktie in een bedrijfspand, dat er sprake is van „feitelijk in gebruik zijn" van een bedrijfspand, wanneer de rechtmatige eigenaar de beschikking heeft over de' ruimte. Dit geldt zeker wanneer de eigenaar er alles aan gedaan heeft om „de leegstand zo spoedig mogelijk ongedaan te maken" De raadsman mr. G. Bot wees er echter op, dat de richtlijnen door het openbaar ministerie opgesteld, aan de hand waarvan de politie handelend optreedt, niet zijn vastgesteld. Het O.M. treedt hiermee als een vijfde macht in de staat op. Oud-premier Sato overleden TOKIO (AP/Rtr) - In Tokio is gisteren Eisaku Sato overleden, de man die van 1964 tot 1972 premier van Japan was en vo rig jaar de Nobel-prijs voor de vrede kreeg. Sato's toestand was kritiek nadat hij op 19 mei door een hersenbloeding was getroffen. Sato, die 74 jaar is géworden, was premier tijdens de periode van Japans "economische mira kel". ffij was sterk westers geo riënteerd. Zijn grootste politieke triomf was in 1969 de teruggave door de Verenigde Staten aan Japan van Okinawa en de Rioe- Kioe-eilanden. Moeilijkheden tussen de VS en Japan maakten echter dat Sato zijn sterke posi tie steeds meer kwijtraakte. De Nobel-prijs kreeg hij vorig jaar voor inspanning voor beperking van kernwapens en stabilisering van de toestand in Azië. Toe kenning van de prijs lokte in en buiten Japan veel kritiek uit Bewoners van sommige flatgebouwen hebben hun „stekkie" dicht bij huis. Zij kunnen vanaf het balkon een hengeltje uitgooien. Of er veel vis te halen valt is niet bekend, maar gemakkelijk is het in ieder geval

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9