Kunstmatig eiland bij Hoek v. Holland kost zes miljard Hoge rente! MISLUKTE KRAAK BIJ „BEVEILIGDE" BANK Dubbele moord was 'ongeluk' EEG-debatten op Engelse televisie slaapverwekkend TIENDUIZEND ARBEIDSPLAATSEN Andriessen laakt VVD-plan- netje DINSDAG 3 JUNI 1975 LEIDSE COURANT h i'f PAGINA 7 i wvmrnx Een tekening van het industrie-eiland, zoals dat er uit zou kunnen gaan zien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is heel goed mogelijk een kunstmatig industrie-eiland in de Noord- Zee te bouwen. Tot die conclu sie is de Noordzee Eiland Groep gekomen, waarin 27 be drijven samenwerken. Vol gens een uitgebreide studie die gisteren bekend gemaakt werd, zou de beste plaats voor het eiland zijn 45 kilometer uit de kust voor Hoek van Holland. De oppervlakte zou circa 51 vierkante kilometer kunnen bedragen. De aanleg sou zeven of acht jaar vergen in de kosten worden voorlo pig geschat op zes miljard gulden. ïet industrie-eiland zou geen concur rent voor Europoort of Maasvlakte morden, maar een aanvulling: op dit riland zouden industriële activiteiten ■cunnen worden geplaatst die men lie ver niet op het vaste land heeft, zoals kerncentrales, verwerking van afval stoffen, afhandeling van tankers met vloeibaar aardgas, opvung van tan kers die te groot zijn voor Europoort, reparatie van lekkende tankers, raffi naderijen en opslag van gevaarlijke stoffen. De Noordzee Eiland Groep verwacht dat het eiland (dat in fasen moet worden aangelegd) vijf- tot tiendui zend arbeidsplaatsen zal scheppen. Er zal in continuedienst worden gewerkt en vervoer van personeel kan geschie den met reuze-helicopters of draag vleugelboten. De meeste produkten kunnen per pijpleiding naar de vaste wal getransporteerd worden. Het initiatief voor zo'n eiland is in 1971 genomen door de Bos Kalis West minster Dredging Group in Papend- recht. Men dacht eerst alleen aan een plaats voor verwerking van afval, maar de belangstelling van bedrijfsle ven en overheid was zo groot, dat het plan is uitgegroeid tot een industrie- en energie-eiland. 27 bedrijven hebben aan de voorbereiding meegedaan. Na veel onderzoek, waarbij ondermeer broedgronden voor haring, vaarrou tes, pijpleidingen en kabels, en gas- en oliebelangen moesten worden ontzien, is gekozen voor een plaats in de nabij heid van de aanvaarroute voor tan kers naar Hoek van Holland. Het zand dat vrijkomt door het regelmatig uit baggeren van deze geul kan dan voor de aanleet Rotter damse gemeentebestuur zich verheugd getoond over het plan. Enkele onzeke re factoren, zoals de veiligheid van het eiland, zullen echter nog nader bestu deerd moeten worden, meent men. In de Noordzee Eiland Groep nemen de volgende bedrijven deel; Phs. Van Ommeren, Koninklijke Adriaan Vol- ker Groep, Philips, Rijn-Schelde-Ver- olme, Van der Giessen de Noord, Ste- vin, KLM Noordzee Helicopters, P. and O. Steam Navigation, Bos Kalis Westminster, IHC Holland, Axel John son Group, Hollandsche Beton, Shell, Amro Bank, Ogem, Bank Mees en Hope, Heidemaatschappij, Algemene Bank Nederland, Slavenburg's Bank, Overslagbedrijf Amsterdam, Pechiney Ugine Kuhlmann, Kema/Sep, Gasunie, Oranje Nassau Mijnen, Thyssen Bor- nemisza, Paktank Nederland, Smit In ternational. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG KVP-fractielei- der Andriessen zou het erg kwalijk vinden als de WD kaar voornemen doorzet om jsteun te geven aan een PvdA- motie om tégen aanschaf van de F-16 te stemmen. „Wanneer de WD alleen om partijpolitie ke redenen een motie steunt waar zij het inhoudelijk niet mee eens is, heb ik daar geen goed woord voor over", zei hij gisteren. Met deze stellingname zou de WD willen bijdragen aan een conflictsituatie tussen PvdA en kabinet Volgens Andriessen zal minister Vredeling vóór het de bat van donderdag duidelijk moeten maken dat hij 102 vlieg tuigen wil kopen, en niet 84 en misschien later de rest. De KVP-leider zei dat zijn fractie vermoedelijk geen steun zal ge ven aan een motie van de ARP om aanschaf van 102 toestellen te verzekeren. „Ik heb geen aan leiding er aan te twijfelen dat er 102 vliegtuigen gekocht zullen worden". Rockefeller: Overtredingen van CIA waren ,,niet ernstig WASHINGTON (UPD De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA heeft in het verle den de wet overtreden, maar was niet schuldig aan illegale activiteit op grote schaal. Dit heeft vice-president Nelson Rockefeller gisteren tegenover, verslaggevers verklaard. Zijn verklaring vormt de afron ding van een onderzoek naar de onwettige activiteiten van de CIA door de commissie-Rocke- feller. „Er zijn dingen gebeurd in strijd zijn met de wet, maar in vergelijking van de to tale inspanning van de CIA zijn ze niet belangrijk", meende Roc kefeller. Een verslaggever vroeg of hij daarmee wilde zeggen, dat „geen massale illegale bin nenlandse spionage" door de CIA was bedreven, zoals in de cember vorig jaar aan het licht kwam. Rockefeller ontkende in derdaad deze spionage, „maar wij bevelen wel uitvoerig stap pen aan om te voorkomen dat in de toekomst de verkeerde dingen nog zullen voorkomen". 8» op de nieuwe Vistelèrmijn Spaarrekening met een looptijd van7jaar. Eerste inleg en verdere Gedurende de looptijd bijstortingen tenminste kan niet tussentijds f i .ooo,-over het tegoed worden Gestorte bedragen zijn beschikt. - niet aan rentewijzigingen Direct ingaande onderhevig. dagelijkse renteberekening. 1MB NEDERLANDSCHE f MIDDENSTANDSBANK NIJP I ifsDi Werk van Haagse bende dankzij tips van Yvonne? Korte gijzeling van Franse Gestapo-man MELUN (Rtr) - Twee gedeti neerden in de gevangenis van Melun, ten zuidoosten van Pa rijs, hebben gisteren hun gijze ling die zij 's morgens waren begonnen ook weer opgegeven Zij lieten hun twee medegevan genen vrij na bemiddeling van enkele rabbijnen De moeilijkheden waren begon nen toen een joodse niet-politie- ke gevangene, Catania, zich meester maakte van een voor malige medewerker van de Ge stapo, Jean Barbier, bijge naamd „de folteraar van Greno ble". Cantania eiste dat de colla borateur voor berechting aan Israël zou worden uitgeleverd, nadat hij via de Franse radio ol televisie een verklaring zou heb ben afgelegd over zijn activiteil tijdens de oorlog. Barbier bleek licht gewond t£ zijn door een messteek. Hij zil een levenslange gevangenisstraf uit De twee gevangenen dit hem gijzelden, zullen naar eer andere gevangenis worden over gebracht Saab-Viggen doet weer gunstig aanbod KOPENHAGEN (AP) Op het laatste moment heeft de Zweedse vliegtuigfabriek Saab- Scania de Deense regering een aanbod gedaan om haar Vig- gen-toestel tegen nog gunstiger voorwaarden in te kopen, als tenminste wordt afgezien van de keuze van de Amerikaanse F-16. De Viggen wordt nu aangebo den tegen een prijs die 25 pro cent lager is dan de oorspronke lijke vraagprijs. Het aanbod is niet afhankelijk van wat de drie andere landen doen die ook voor een straaljagerkeuze staan. Tegelijkertijd is het percentage voor de industriële compensatie- orders ook weer verhoogd. Het Deense parlement heeft in eer ste instantie al de F-16 gekozen. Politieke waarnemers menen, dat het Zweedse aanbod „een nieuwe situatie" heeft gescha pen. Schoonhoven (ANP) De moord op de 19-jarige Nico van der Pas, vorige week dinsdag in Schoonhoven, zou volgens de dader, de 21-jarige Ewin L., een ongeluk zijn geweest. Dat hij daarna ook de 18-jarige Annet Kalkman vermoordde heeft de dader uitgelegd als een paniekreactie. Dit heeft majoor F.AJ. van Kralingen, stafofficier recherchezaken van het district Den Haag van de rijkspolitie, gisteravond meegedeeld. Erwin L. heeft volgens zijn ver klaring om half twaalf 's avonds zonder reden zijn wapen - een negen millimeter-pistool voorschijn gehaald. Hij trok de slede naar achteren en zonder naar Nico van der Pas te kijken liet hij de slede weer schieten, waarna een schot afging. Toen hij opkeek zag hij Nico achter over vallen. Daarna heeft hij, naar zijn zeggen in een panie kreactie, ook het pistool gericht op Annet Kalkman en haar door het hoofd geschoten. Majoor van Kralingen zei het verhaal ran de jongen niet ge loofwaardig te vinden. „Iemand die zo bekend is met wapens, ze verhandelde en zelf in een 'schietvereniging heeft gezeten, weet hoe hij met wapens moet omgaan. Wat het werkelijke mo tief van de jongen is geweest weten we niet en het is de vraag of we dat ooit te weten komen," aldus majoor van Kralingen. Uit de verklaring van Erwin L. is verder haar voren gekomen dat hij het pistool bij zich droeg omdat hij zich bedreigd voelde door een misgelopen wapenhan deltje. Op de kamer van de jongen zijn nog meer wapens gevonden. Vandaag is de jongen voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. (Van een onzer verslagge vers) BUSSUM - Opnieuw is gedurende het weekeinde ingebroken in een door het Rotterdamse beveili gingsbedrijf Electric Pro tection Services (EPS) bank. bank Bij de Alge mene Bank Nederland in Bergen op Zoom werd met een thermische lans getracht een nachtkluis te forceren. Vermoede lijk werden de krakers tijdens hun activiteiten gestoord; voor zov^r be kend wordt niets ver mist Volgens de Bussumse recherche is er geen reden tot ongerust heid bij banken, die door de EPS zijn voorzien van beveili gingen. De 21-jarige bij de EPS werkende typiste Yvonne, die gegevens over de beveiliging van banken en bedrijfskluizen overbriefde aan de Haagse on derwereld, zou slechts summie re gegevens hebben kunnen doorspelen. „Zij kon alleen ver tellen of een bank door ons bedrijf was beveiligd en wat er was beveiligd", vertelde gister morgen directeur F. van der Lijke van EPS, een dochter maatschappij van het Ameri kaanse beveiligingsbedrijf ADT. Door de loslippigheid van het Rotterdamse meisje konden in de afgelopen jaren vele bank- kraken worden gepleegd. Vol gens de Bussumse recherche is de buit negen ton geweest, maar men sluit niet uit, dat dit bedrag veel hoger uitvalt als het onder zoek is afgerond. Sinds de ar restatie van Rotterdamse Yvon ne op 2 mei zijn in totaal vijf personen gearresteerd. De ar restaties werden door de Bus sumse recherche verricht in sa menwerking met de Haagse po litie. Onder de arrestanten be vindt zich de ex-vrouw van „meesterkraker" Aage M. Voortvluchtig is nog de huidige echtgenoot van deze vrouw, de 31-jarige Bennie E., die een leer ling zou rijn geweest van de gedetineerde Aage. De naam Aage valt overigens geregeld in het onderzoek naar de krakers bende. Ook al kan Aage niet aan de inbraken hebben deelge nomen, de rechercheurs nemen als vaststaand aan, dat hij op de een of andere manier wel betrokken is. Hij zou bijvoor beeld door het geven van advie zen of het uitstippelen van de werkwijze betrokken kunnen zijn. De recherche hoopt binnenkort de voortvluchtige Bennie E. te kunnen arresteren. Hij zou de sleutel moeten zijn voor verdere arrestaties van leden van de Haagse onderwereld. Commis saris J. Blanken van de Bus sumse politie: „We hebben nu nog pas de kleintjes, de grote figuren zijn nog buiten schot." De rol van de typiste Yvonne is inmiddels bekend. Zij „ver kocht" gegevens van EPS, zoals het feit of een bankkluis was beveiligd, of het te bewerken Gijzeling op Sicilië voorbij SYRACUSE (UPD Vier linkse gevangenen hebben gisteren de bewakers vrijgelaten die zij zondag hadden gegijzeld, nadat de moeder en het meisje van de 27-jarige leider drie uur lang met hem hadden gesproken. Guiseppe Sansone, die wegens moord gevangen zit, maakte daar mee een eind aan de gevangenisopstand die 20 uren had geduurd. De gevangenen hadden aanvankelijk een snelle auto geëist om daarmee te kunnen ontsnappen, in ruil voor vrijlating van de gegijzelden. Aanvankelijk hadden zij zes bewakers overweldigd. Een bewaker werd neergestoken en deze ligt in ernstige toestand m een ziekenhuis. Een kogelrond huls, een woonbol, ddt was het grote verlangen van de Oostenrl|kse schilder Edwin Llpurger, en-dus bouwde hl) het hier afgebeelde onderkomen. Om bouwkundige bezwaren In zijn woonplaats Katzelsdorf te ondervangen richtte hij binnen een expositie van zijn werk In, maar vergeefs, hij moest verdwijnen. Even verderop, In Neudörfl, vond hij meer begrip. Daar werden zijn huls en Inrichting als permanente expositie geaccepteerd. Het Is bij zulke hulzen natuurll|k wel van belang de boel goed te verankeren, wil Je niet bij het eerste zuchtje wind van de helling at stuiteren. object voorzien was van een overvalbeveiligingssysteem en of de nachtkluis was voorzien van beveiligingsapparatuur. Di recteur Van der Lijke: „De kra kers moeten grote risico's heb ben genomen. Ze wisten bij voorbeeld dat in bepaalde ban ken de grote kluis was beveiligd en dat EPS niet voor de beveili ging van de nachtkluis had ge zorgd. Zij kraakten dan een nachtkluis en omzeilden vak kundig de grote kluis. Maar ze wisten niet zeker, dat niet een andere firma voor de beveili ging van de nachtkluis had ge zorgd. In het Haagse Noord einde zijn ze een keer „ver jaagd", doordat Yvonne niet voldoende gegevens had doorge speeld. Er trad een stil alarm in werking toen ze een beveiligde deur binnengingen. Yvonne had deze gegevens niet kunnen door spelen omdat ze er toevallig niets van wist" Volgens directeur Van der Lijke is er geen enkele reden tot onge rustheid over de beveiliging van banken. „Via Yvonne zijn geen gegevens over de werking van de beveiligingsapparatuur uitge lekt Het is juist zo, dat op basis van haar gegevens beveiligde onderdelen van banken niet werden gekraakt. Dit lek, hoe onplezierig voor onze firma dan ook, toont juist de noodzaak van een optimale beveiliging aan". De recherche van Bergen op Zoom sluit niet uit dat de in braak bij de Algemene Bank Nederland in die plaats, in de nacht van zondag op maandag, het werk was van de bende die met de gegevens van Yvonne werkte. Met een thermische lans probeerden de inbrekers de nachtkluis te forceren waarin 100.000 gulden lag. Blijkbaar zijn de inbrekers gestoord, want zij lieten gereedschappen en (ge stolen) auto achter, nadat ze een klein gat in de kluis hadden .gebrand, dat echter te klein was om de 32 geldcassettes naar bui ten te halen. De ABN-bank is door EPS beveiligd; de „grote" kluis had een alarm installatie, maar de nachtkluis was niet beveiligd. De politie van Bergen op Zoom heeft over deze zaak contact opgenomen met de col lega's in Bussum. Uittreden uit EEG is onchristelijk' LONDEN (KNA) De anglt- kaanse bisschop van Londen, dr. Gerald Ellison, heeft In een preek voorstanders van het uit treden uit de EEG zondermeer „ketters" genoemd. De redenen waarom men uit de EEG wil stappen zijn volgens hem „chauvinistisch en dus onchris telijk-" Een groep EEG-voorstanders, waaronder zes anglikaanse en vijf katholieke bisschoppen, zal de nacht voor het referendum wakend en biddend doorbren gen. Bisschop Rodger van Man chester schreef, dat een christen niet kan toestaan dat de grote visie op een verenigd Europa te niet wordt gedaan „uit angst voor een stijging van de suiker prijs of voor het spreken van een andere taal." De christelijke tegenstanders, die ook zijn verenigd, zijn voor al bang dat de „losbandige" sfeer van het vasteland zal over waaien naar het traditionelere Engeland. Brazilië wil „vreedzame" kernexplosies BRASILIA (UPD Een Brazi liaanse regeringswoordvoerder heeft gisteren bevestigd dat de overheid voornemens is „vreed zame" kernexplosies teweeg te brengen. Hij zei dit, toen om commentaar werd gevraagd op een bericht uit Washington dat Brazilië op het punt stond van West-Duits- land de uitrusting en de gege vens te krijgen die nodig zijn om kernwapens te vervaardi gen. De woordvoerder zei dat er deze maand een overeenkomst met West-Duitsland zal worden gete kend, op grond waarvan Brazi lië in staat wordt gesteld zijn uranium te gebruiken om elek triciteit op te wekken. Het ak koord, zei hij, bevat waarborgen tegen militair gebruik en be smetting. Minister Vorrink met medewerkers naar Emancipade DEN HAAG (ANP) Minister I. Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal morgen middag een bezoek brengen aan de Emancipade in de Jaarbeurs te Utrecht. Aan dit bezoek zul len ook deelnemen vrouwelijke medewerkers van het departe ment, werkzaam op verschillen de afdelingen. Deze groep kan worden be schouwd als een vertegenwoor diging van uiteenlopende func ties, die op het ministerie door vrouwen worden vervuld. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne telt in vergelij king tot de overige departemen ten zeer veel vrouwelijke mede werkers, zo meldt het ministe- Van onze correspondent LONDEN Het is jammer dat het nog enkele dagen duurt voordat we weten of er gister avond in Engeland meer men sen naar Kojak hebben geke ken, dan naar de grote Europe se debatten waarmee de BBC en de commerciële televisiesta tions hun bijdrage wilden leve ren voor het referendum van donderdag. De liefhebbers van Kojak die hun Newyorkse de tective trouw bleven, hebben in ieder geval niet veel gemist. De tv-debatten over het al dan niet toetreden tot de EEG waren ronduit slaapverwekkend. De BBC was begonnen met een programma waarin minister Roy Jenkins (pro-Europa) zou moeten bekvechten met zijn linkse collega Tony Benn, die anti-Europees is. In'plaats van elkaar in de haren te vliegen, wat de meeste kijkers wel ge hoopt zullen hebben, bleven bei de tegenstanders echt Engelse gentlemen, die van mening ver schilden maar eikaars opinie respecteerden. De oude ver trouwde voor- en tegenargu menten leverden geen scherpe woordenwisseling op. Daarna verscheen minister Callaghan op de buis, die met goedkeuring van premier Wilson de 40 mil joen kiezers opriep ja te stem men. „Het is niet alleen een kwestie van economische voor spoed, maar ook van vrede en veiligheid", meende hij. Op de commerciële stations kre gen de Britten een „Europe spe cial", met een debat in Lager huisstijl tussen Edward Heath (vóór de EEG) en Enoch Powell en enkele van hun medestan ders. Ook deze vertoning was even droog en weinig opwin dend als alle doorsnee debatten in het Lagerhuis. Gelukkig voor de Engelsen, dat de BBC nog de nieuwste avon turen van Kojak uitzond...

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7