Dienstverlening in oude stads wijken moet worden uitgebreid Leidse middenstanders verontrust over winkel centrum Leiderdorp Maredorp-oost wil af van foutparkeerders AFSCHEID UNIVERSITEITSRAAD VAN VOORZITTER DICK COUPRIE DINSDAG 3 JUNI 1J75 LEIDSE COURANT PAGINA 3 De verhouding tussen overheid en burgerij j in Lelden Veldkamp Marktonderzoek ÉV, bureau voor sociaal weten schappelijk onderzoek in Amsterdam, heeft onlangs in Lei den een onderzoek verricht naar de verhouding tussen de gemeentelijke overheid en de burgerij. Na bestudering van de uitkomsten van dit onderzoek heeft een groepje top-ambtenaren onder voorzitterschap van wet houder Van Dam (financiën) een rapport samengesteld met conclusies en concrete beleidsaanbevelingen. Het college van burgemeester en wethouders kan op basis hiervan maatregelen overwegen, die leiden tot de gewenste verkleining van de afstand tussen gemeente en burgerij. Dezer dagen publiceren wij hoofdstuksgewijs de conclusies en beleidsaanbevelingen van de groep top-ambtenaren. GROEP TOPAMBTENAREN VAN LEIDS STADHUIS: Van een onze verslaggevers Letdea De dseMtverleaing in de oude stadswijk moet worden uitgebreid. Tot deze conclusie is een groeptop-abtenaren van de ge meente gekomen na bestude ring van de uitkomsten van een onlangs in Leiden gehou den onderaoek naar de ver houding tussen overheid en burgerij. Andere conslusies van de groep na bestudering van de onderzoekresultaten: De bevolking in Leldaa beeft behoefte aan meer recktetreekse individuele coo- toctmogelijkheden voor infor matie, hulp en advies. C Daartoe Is een verdere de concentratie van zowel dein- formatie- verstrekking als de maatschappelijke dienstverle ning noc iaakelijk In Lei den-Noord is behoef te aas een knlpsecretarie. Op grond van deze conclusies beveelt de groep top-ambtena ren het college van B. en W. aan de informatie- en hulpver lenende instanties te adviseren hun dienstverlening te decon- centreren, bijvoorbeeld door het houden van spreekuren in de wijken. Voorts moeten B. en W. een werkgroep /deconcentratie dienstverlening" instellen, die onder meer advies moet uit brengen over de plaats en taak van de hulpsecretarie in Lei- den-Noord, in combinatie met andere dienstverlenende in stellingen t B. en W. dienen de begelei dingscommissie Burgerraads man te verzoeken een tussen tijdse evaluatie te houden van diens werk en een voorstel te doen voor verdere uitbreiding van het instituut raadsleden, mede met het oog op mogelijk heden tot deconcentratie van deze bii de bevolking hoog aangeschreven vorm van dienstverlening. Van een onzer verslaggevers een ruimte gereserveerd van 3000 viekante meter LEIDEN - In het Antonius Clubhuis aan de v°°r «n meubelaaak. De Leidse middenstanders Mare hebben Leidse middenstanders zich tijdens noel™Ien nieuwe opzet in principe deaelfde de jaarvereadering van het Nederlands Kath- 5Ï l'TJT P" Pe vooratter van obek Ondernemers Verbood hun verontrusting j f Lambermoot, verklaarde uitgesproken over de vestiging van een waren'.1e^ravond dat 1974 een zorgzaam jaar was huis in Leiderdorp. Het LeidaJzakenleven hëeft,£ewoest v0"de middrnetand door mvoe- zich al eerder, twee jaar geleden, verzet tegen van het mnumum-ieugdloon en de prijs de vestiging van een wrenhuis van een kleine gevolg waren van de oliecn- 11.000 vierkante meter. Veertien dagen geleden fls' ?°k 18,5 «Wf? hoeft de Leiderdorpse gemeenteraad besloten dat l"nd*rIn0;}t Hü."v"1 615 ere" V°?f d8ri'ife?" in Leiderdorp een warenhuis wordt gevestigd kwzntieste keer herkoaen als voorzitter. Ook de van 4800 vierkante meter met een uitbreiding- dek Holst en Van der 2011 werden mogelijkheid tot 7800 vierkante meter. Tevens is m bestuur herkozen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de wijk „Maredorp-oost" werden vorig jaar 5481 bekeuringen aan fout-parkeerders uitgedeeld. In de Pieterswijk S'e/jen,in dezelfde periode 7000 parkeerovertreders bekeurd. Dit deelde de heer La Rivière van de Laicbe politie gistermid dag mee op de vergadering van de raadscommissie van advies voor de politionele aangelegenheden. Ter behandeling lag een brief van de bewoners van „Maredorp- oost waarin zij hun beklag doen over de wanordelijke manier waarop auto's in hun wijk worden geparkeerd. Zij doen in de bnef een dringend beroep op b. en w. aan deze situatie een einde te maken. De heer La Rivière betoogde dat in de wijk drie maal per dag wordt gecontroleerd, ,,'s Avonds, wanneer de parkeer overlast het ergste is hebben wij evenwel te weinig man kracht," aldus de politieman. Bekeken zal worden of er voor parkeerwachters variabele werktijden kunnen worden in gevoerd, waardoor het moge lijk wordt ook 's avonds te controleren. Van de heer Peeters (PvdA) kwam de suggestie auto's van fout-parkeerders in bepaalde delen van de stad eenvoudig weg te slepen. Hiertegen maakte burgemeester Vis en hoofdcommissaris Barends be zwaren. „Ten eerste is dit een taak van de brandweer en ook daar is een onderbezetting." aldus de burgemeester. Boven dien stuit de suggestie op fi nanciële bezwaren. „Voor het wegslepen moet de gemeente een WA-verzekering nemen, waarvan de kosten er niet om liegen." Enige kritiek op het parkeer beleid van de poltie kwam van de heer Vink (CDA). „Het rij den door rood licht, dat veel gevaarlijker is, krijgt bij de Leidse politie nauwelijks de aandacht „Het raadslid was van mening dat er nodeloos veel bekeuringen aan foutpar keerders worden uitgereikt Hoofdcommissaris Barends ontkende dit ten stelligste. De PPR/PSP/D'66 komt bin nenkort met een voorstel om te voorkomen dat er nieuwe cafés in Maredorp-oost' bij komen. Dit deelde Anne van der Zande mee naar aanlei ding van een brief van de wijkvereniging over de toene mende geluidshinder in de wijk die wordt veroorzaakt door cafébezoekers. Zij vroeg zich af welke af doende maatregelen het ge meentebestuur kan nemen om de overlast in de wijk te ver minderen. Met een verklaring van burgemeester Vis dat de caféhouders doodsbang zijn voor het intrekken van ver gunningen, nam zij maar nau welijks genoegen. „Er moet een andere mogelijkheid wor den gevonden om de rust in de wijk te waarborgen", aldus het raadslid. De aankondiging dat de poli tie op grootscheepse schaal achterlichten zou gaan contro leren in april heeft goed ge werkt Ongeveer 150 fietsers 'werden aangehouden. In sep tember of oktober straat er weer een dergelijke achter- lichtencontrole op het pro gramma. Dick Couprie (staand op verhoging, rechts) en de Universiteitsraad in zijn oude samenstelling. (Van onas universitaire medewerker) LEIDEN Tijdens de laatste vergadering van de Leidse universiteitsraad in zijn oude samenstelling hebben raadsleden en cellege van bestnnr gisteravond afscheid genomen van drs. Dick L. Couprie, die gedurende vier Jaren de universiteitsraad en zijn voorganger, de zgn: rompraad, beeft voorgeaeten. Volgende week heeft de Inetallatie van de nieuwe universiteits raad plaats en zal tevens de opvolger va» Couprie worden gskoaen. Dick Couprie kan met recht een WUB-pio- nier genoemd worden. In de tijd van de democratiseringsbeweging, als vrucht waarvan later de Wet Universitaire Be- stuurshervorming tot stand kwam, was hij bijzonder actief, en toen de democratise ring eenmaal in theorie een feit was gewor den heeft Couprie zich gedurende 4 jaar, waarin hij 100 vergaderingen meemaakte, waarvan de meeste in zijn hoedanigheid van voorzitter, ingespannen om deze demo cratisering ook waar te maken. Daarom Bij zijn afscheid en dat van een groot aantal raadsleden, dat niet in de nieuwe universiteitsraad zal terugkeren stelde mr. KJ. Cath, namens het college van bestuur, dat er ook dit jaar weer van een goede samenwerking tussen raad en college spra ke was geweest Desalniettemin vervulde een aantal zaken de heer Cath met grote zorg: "De universiteiten zijn er in de afge lopen tijd niet op vooruit gegaan", zo stelde hij, "we worden geconfronteerd met een toenemend gebrek aan appreciatie. De publieke opinie en de volksvertegenwoor diging zijn doof geworden en de universi teiten worden in toenemde mate gedic- ^teerd", ao meende mr. Cath. Met name de houding van de overheid ten aanzien van zaken als de studiefinancieringen en her structurering vervulde hem met grote zorg. De heer Cath bracht, evenals een aantal raadsleden, voorzitter Couprie dank voor zijn werk van de afgelopen tijd, en zijn baanbrekende activiteiten op het gebied van de democratisering van de (Leidse) universiteit. Als aandenken kreeg hij een poé zie-album aangeboden, waaraan een groot aantal (oud-)raadsleden een schrifte lijke bijdrage had geleverd, alsmede een- radio voor zijn studeerkamer. Op zijn beurt schonk Couprie de universiteitsraad een nieuwe voorzittershamer, een viertal prenten voorstellende de Hortus, biblio theek, de schermschool en het Theatrum Anatonicum respectievelijk symboliserend de buitenuniversitaire leden, leden van het wetenschappelijk personeel, de studenten en het technisch- en administratief perso neel die samen de vier geledingen van de universiteitsraad vormen. Bovendien kre gen alle leden van Couprie een goschrift van zijn hand uitgereikt getiteld "Zes gelij kenissen over macht", dat dateert, uit de tijd van de democratiseringsbeweging. Dit is overigens niet het laatste geschrift van Dick Couprie, na de vakantie gaat hij zich als filosoof verder wijden aan zijn proef schrift over Witgenstein. A.B. Instrumenten parade De streekmuziekschool Leiden organiseert donderdag a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal de jaarlijkse instrumentenpara de. Leerlingen van de secties toets-, tokkel en strijkinstru- 'menton voeren voor de pauze tal van muziekwerken uit Na de pauze is er een optreden van de sektie. Algemene muzikale vorming (blokfluit, solozang en slagwerk) én de sektie blaasinstrumenten. Aanvang van de parade 19.00 Tekentalent De Leidse teken- en schildersa- kademie „Ars Aemula Naturae" gaat een cursus voor jongeren met tekenaanleg organiseren. Het is de bedoeling dat de talen ten worden begeleid totdat zij de leeftijd hebben bereikt, waarop toelating tot een beroep sopleiding in de beeldende kunst mogelijk is. „Ars Aemula Naturae" is gevestigd aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden. Tel. 07140784. Daar kan men voor nadere bijzonderheden te recht. Vietnam Vrijdag a.s., een maand na de val van Saigon en de overwin ning van de VER in Zuid- Vietnam, organiseert de Viet nam Werkgroep Leiden, die ten bate van het Medisch Co mité Nederland-Vietnam werkt, een informatie-avond in De Burcht Jan Pluvier zal daar spreken over de laatste politieke ont wikkelingen in Vietnam en Carel Weeber, ontwerper van het Nederlandse ziekenhuis in Vietnam, zal over zijn ervarin gen ter plaatse vertellen en de film vertonen die hij in Quang Tri maakte. Voorts is er volop gelegenheid tot discussie en is er een stand van het Medisch Comité. Het geheel wordt op geluisterd door Vietnamese muziek. Wetswinkel Met een paar stevige handkar ren werd gisteren het Juridisch adviesbureau verhuisd (zie foto) van het Leidse Volkshuis aan deApothekersdijk naar het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde. Sinds zijn op richting in 1972 is het juridisch adviesbureau gehuisvest ge weest in het Leidse ,Volkshuis. In enkele jaren heeft zowel het Leidse Volkshuis als de Leidse wetswinkel zijn activiteiten ao- Singelbrug In de nachten van woensdag 4 op donderdag 5 juni en van donderdag 5 op vrijdag 6 juni zal de Singelbrug tussen Zijlsin gel en Hoge Rijndijk van 0.40 uur tot 5.30 uur worden afgeslo ten voor alle verkser en voet gangers. De afsluiting is nodig om de brug een hoogst noodza kelijke verfbeurt te geven. Tij dens de gesloten periodes zal het verkeer met behulp van bor den worden omgeleid via de We vers brug. Fietspad danig uit kunnen breiden dat de nieuw gebouw in de Cronestein- 4800 m per jaar worden betaald. medewerkers elkaar voor de polder, kreeg de wetswinkel de Met ingang van vandaag zijn voeten liepen. Door de verhui- beschikking over vijf ruimten in ook <je openingstijden van de zing van de stichting vorming het Marinacompelx. Aan de ge- wetswinkel gewijzigd. Voor juri- werkende jongeren naar een meen te moet een huur van dische atviezen kan men er op Tijdens de strafzitting van de Leidse kantonrechter heeft een medewerker van de Holiday Inn zich beklaagd over het feit, dat dit gebouw voor fietsers en bromfietsers zo slecht te berei ken is. De betrokken man moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij via de autoweg naar de Holiday Inn was gereden. Als verweer voerde hij aan, dat de UITGAAN In en rond Leiden Dtrwtfag 3 mal Rijkoharbarlum, Schalpankode - La zing over Egypt* door dr. S. J. van' Ooatroom; aanvang 20.00 uur. WeaaaSag 4 nwl Stadsgehoorzaal, Broeotraat - Uitvoe ring van da Streekmuziekechool Lal den: aanvang 19.00 uur. vnfaag 6|um Groenoordhal, WiHam da Zwijgerlaan - Hollands Gloria met Rla Valk, Nico Haak. Vader Abraham, Ben Cramer, Zangeree mei aan naam, Sandra en Andrees an andoren; aanvang 19.00 uur. Kaarten verkrijgbaar bij hot V.V.V.-kantoor, Stationaplain. Stad*gehoorzaal. Broedraat - 3e con cert In de BeethovencyckjS door het Rotterdams Phil hormon lach Orkaat o.l.v. Edo da Waart met solisten Harv neke van Bork, Marianne Dia lemon. Lode de Vos. Henk Smit. Gedeelten uit de negende symfonie: aanvang 20.15 uur. Bioscopen Luwar. Stationsweg 19. tel. 21239 „Break-out" met Charles Bronoon, 18 Jaar. Dag. 14.30, 19.00 «n 21.15 uur. Zondag: 14.30. 16.45, 1900 an 21.15 Camera, Hogewoerd 49, tel. 24929, Sa week „Once upon a time In the waot", 14 Jr. daoelijks 90.00 uur. Kindermoti- nee: ..Laurel Hardy - Brokkenpilo ten" a.l. za. en wo. 14.30 uur, zondags 14.00 en 16.15 uur. LHo, Steen straat 39. tol. 24130. „You only live twice" 14 Jaar. Dag. 14.30, 19.00 on 21.15 uur, zondag 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Stuata, Steanetraat 39, tel. 33210 „Butch Casaldy and the Sundance Kid" 14 Jaar. Oag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, zondag 14.30, 16.45, 19.00 tel. 23075 a.l. Dag. 14.30. 19.00 on 21.15 uur. zondag 14.30, 16.30, 19.00 an 21.15 uur. Re«, Haarlemmerstraat 52. tal. 25414 „The Satt-ohop" 18 Jaar. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Tarza- n's grote gevecht", woensdag en za terdag 14.30 uur. Hulpverlening Tetetoniache Hulpdienst: tel. 262C2. BurgerraadsijMn - Koornbrugstaag 7. tel. 43171, spreekuren moandig van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Burgerlijke stand dr. v. A Potters en M de Vreugd; Mare Christiaan zn. v. S W van Eijk en W D Spoor; Patricia Izabella Wilhelmina dr. v. J T A Witteman en C G M Broeke; Simone Maria Joeine dr. v. H J J Zandvliet en H M Lourier; Rachèle Regina dr. v. J H Witteman en A Portegiee; Cornelia Elisabeth Maria dr. v. H J M van der Valk en LAM Veaters; Maarten Egidius zn. v. J A M Buijs en M J H G Jongerius; Walter Andries zn. v. T Fielemon en G M van Amsterdam; Adriaan zn. v. D W Baston en M T Walsh; Martine Jacoba Hendrina dr. v. W. Roeleveld en J E M Broomans; Robin Lewis zn. v. J A Lijftogt en M J Harland; Marcel zn. v. J J van Delft en J Meeuwis; Sander tvo zn. v. G E E J M van den Thillart en R van Rhaanen. Ovarladan: H van Dooren geb. 12 april 189* gehuwd geweest met B. Ver hoef; C. Colpa geb. 5 nov. 1667 gehuwd geweeet met D. Spierenburg; C. van Halderen geb. 29 mei 1906 man; A View geb. 5 nov. 1906 men; S. M. Stapper geb. 20 Juni 1970, dochter; M. van der Heemst geb. 28 dec. 1806 gehuwd geweeet met A van der Spree; W. Ruijgrok geb. 13 juni 1890, men; I K Ugemaet geb. 23 mei 1973 dochter; H J Schoppen geb. 20 •ep. 1919 echtgenote van J. P. van Laeuwan; J O Blankastoijn geb. 9 juni 1914, men; M J van Hooven geb. 13 i. 1891 gehuwd geweeet met H. t der Velde e Gehuwd: J S M v Grof vuil. De grofvuitwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt woensdag langs de volgende straten in Leiden: Woene4eg 4 |unl Ter Haerkade; Boehuizerlean; Boehui- zerhade; 5 Meilaan; 5 Meiplein; Bevrij- dingsplein; Gerrit v.d. Veenetraot; Ti tus Brandemalaan; Montgomerystraat; Joh. Postetraat; Walraven van Hal- straet; Wiardi Beckmanetraat; v.d. Helmlaan; Arenl Brunsstraat; Lieven de Keystraat; Zocherstraat; van Barv- chomhof; de Bazelstraat; Jac. Roman- straat; Jan Keldermanstraat; Ving- boonstof; Jacob van Campenlaan; Voorschoterweg; Stalpaerthof; van 's- Gravenaandestraat; Berlagestraat; Veilingkoda; Lammanschansweg (van Veilingkade tot Lammencchansplein). mogelijkheden voor fietsers en bromfietsers om het restaurant te bereiken bijzonder gering zijn, en dat men er' nauwalijk omheen kan van de autoweg gebruik te maken. Mr. Van Dij- ke had niet zo veel begrip voor de argumenten van verdachte: „Voor deze zaak kunt u zich beter tot de gemeente wenden". Hij veroordeelde hem conform de eis van de officier tot 50 boete of twee dagen. En nu maar afwachten wat de gemeen te doet Hart-show De direkteur van de Stadsge hoorzaal, de heer Milikan, heeft in een weekeinde gejokt toen hij ons vertelde dat ziekte van een hoofdrolspeler de oorzaak was van het niet doorgaan van de „Vol verwachting klopt ons hart-show". De heer H. S. Fievit, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging, ver telde: „Er zijn eigenlijk twee oorzaken te noemen. We hebben eerst een verzoek gericht tot de gemeenteraad om de Stadsge hoorzaal voor het goede doel gratis af te sta an. Pas afgelopen week werd meegedeeld dat dit niet mogelijk was. We moesten een huur van 1000 gulden beta len. Dit eh de uitermate slechte voorverkoop heeft ons doen be sluiten de voorstelling af te ge lasten. Die 1000 gulden zijn we kwijt of de gemeenteraad moet beslui ton het geld terug te ge ven, maar dat is niet waar schijnlijk. In de meeste plaatsen krijgen we, vanwege het goede doel, de zaal gratis. Met de op brengst worden bijvoorbeeld hartambulances betaald. Zeer waarschijnlijk gaat de voorstel ling toch door, maar dan in september of oktober". Benoeming Dezer dagen ontving mevr. dr. C. C. Jasperse, een oud-stadge note, nu woonachtig te Amstel veen, bericht van haar benoe ming tot sdci (buitenlands lid) van de Félibrige, op grond van haar verdiensten op het gebied van de studie van het Occitaans. De Félibrige is een literair ge nootschap, dat in 1854 werd op gericht ter instandhouding en bescherming van het Occitaans en de occitaanse cultuur. Mevr. dr. C. C. Jasperse is hoofd van de afdeling Romaanse Taal- en Letterkunde van de Bibliotheek der Vrije Universiteit te Amster dam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3